PDA

View Full Version : Τη γνώμη σας παρακαλώ..



almalibera
30/10/2003, 11:41
...παιδια θέλω να πω το εξης, με αφορμή κάποιο ποστ που διάβασα παρακάτω.

"Νέο φόρουμ της Λεμοτ" τί νέο φόρουμ? Ή μάλλον γιατί νέο φόρουμ?
Όχι δεν έχω κάτι προσωπικό με την Λεμοτ ούτε με καμία άλλη λέσχη. Το τονίζω αυτό!!!
Αλλά αυτό που παρατηρώ είναι οτι χωριζόμαστε...
Και εξηγούμαι: Κάποτε ήξερα για ένα φόρουμ. Εβλεπα ανθρώπους απο 16-56 ετών να μπαίνουν μέσα και να εκφράζουν τις απόψεις τους ελεύθερα. Δεν ήταν ένα chat room. Ηταν ένας χώρος όπου έμπαινες και σε καλοδεχόντουσαν όλοι. Ένας χώρος όπου μιλούσες ελεύθερα για οποιοδήποτε θέμα και κυρίως για την μηχανή! Μοιραζόσουν αυτό το συναίσθημα και μ'αλλους που ένιωθαν το ίδιο με σένα!
Ψάχνοντας όμως τα πράγματα, ανακάλυψα ότι υπάρχουν και άλλα τέτοια φόρουμ. Οτι υπάρχουν ακόμα και οργανωμένες Λέσχες...πολλές Λέσχες ρε συ...
Κάπου χάθηκα...και σκέφτηκα "ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ" γιατί πρέπει να ανήκουμε καπου? Εγώ δεν θέλω να ανήκω! Εχοντας μια μηχανή από 50cc έως 1200cc ανήκεις!!! Ανήκεις στους μηχανόβιους!! Αν πραγματικά νιώθεις έτσι, γιατί το εχω ξαναπει δεν είναι ολοι όσοι έχουν μηχανή μηχανόβιοι. Είναι ένα αίσθημα πιο πάνω απο το παθος!
Ας αφήσουμε αυτό το παθος να μας οδηγήσει χώρίς να βάζουμε ταμπέλες τύπου "α, αυτός είναι απο το bikenet ή απο το moto" κλπ.
Είμαστε όλοι μια παρέα! Οσο πιο πολλά φόρουμ, τόσο πιο μεγάλα τα χωρίσματα μεταξύ μας!

Εγώ αυτά πιστεύω...

και το ξαναλέω, δεν έχω τίποτα προσωπικό με Λέσχες!!!! Μην παρεξηγηθώ κιόλας
:)

Καλό δρόμο

Julius
30/10/2003, 12:44
Έχουμε θίξει το θέμα και εδώ και στο bikenet και πραγματικά νομίζω ότι να βάζουμε ταμπέλες είναι τουλάχιστον αστείο, πόσο μάλλον όταν δεν έχεις να χωρίσεις ΤΙΠΟΤΑ.

Ειδικά το Μoto.gr και το Bikenet.gr είναι απλά παρέες ανθρώπων που έχουν δέσει μεταξύ τους και δεν έχουνε τίποτα να χωρίσουν. Δεν υπάρχουν συμφέροντα, το μεράκι και η αγάπη για την μοτοσυκλέτα είναι αυτό που μας δίνει δύναμη και όχι το χρήμα και τα συμφέροντα.

niko13g
30/10/2003, 12:51
Δεν νομίζω ότι γράφοντας στο ένα η στο άλλο φόρουμ ανήκεις αναγκαστικά κάπου.
Στις βόλτες και στις εκδρομές βλέπεις μηχανές όλων των ειδών και των κυβικών! Που το μόνο χαρακτηριστικό τους είναι το πάθος που αναφέρεις .Το ότι γράφω π.χ στο ΜΟΤΟ συμβαίνει γιατί έχω φίλους και γνωστούς που είναι εδώ χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν γράφω και στο bikenet .
:D :D

Alkis
30/10/2003, 13:19
Και επαυξάνω!

wizard
30/10/2003, 13:43
ΟΚ, αναφέρονται ΔΥΟ οντότητες στο post σου - οι λέσχες και τα forums..

Η Λέσχη δύναται (και επιβάλλεται) να διαφοροποιείται, αφού αποτελούν "πεδίο" (ground..) συνεύρεσης με συγκεκριμένα συστατικά - πχ, μια συγκεκριμένη μάρκα, η ένα είδος (ON-OFF κλπ), η ταξίδια, η ελεύθερη πτώση από το Discovery καβάλα σε Ducati - ..μμμμ.. - και άλλα πολλά εμπριμέ..).. Φυσικά και εκεί, στο TENERE CLUB που υπήρξα μέλος τα πιο πολλά μηχανάκια ήταν AFRICA :p , και στο AFRICA CLUB τα AFRICA ΔΕΝ ήταν η πλειοψηφία.. Τα πάντα ρει - που έλεγε και μια ψυχή.


Τα forums τώρα, είναι άλλη πλάκα.. Σαφώς και ΔΕΝ χωρίζουν σε στρατόπεδα τους μοτ/τές, πρώτα-πρώτα γιατί από τη φύση τους αυτοί οι τελευταίοι έχουν μια ΜΑΓΙΚΗ ικανότητα να αντιλαμβάνονται τις κακοτοπιές και να φυλάγονται από φαινόμενα "συγκεντρωτισμού". Σαφώς μας ενώνουν, σαφέστατα οι παρέες που έχω δει είναι ανάκατα moto.gr και bikenet.gr ΧΩΡΙΣ να δίνει (η να παίρνει..) κάποιος λογαριασμό του στυλ "τι κάνεις εσύ εδώ, αφού είσαι με τους ΑΛΛΟΥΣ..).

Το στυλ του moto ήταν - από το λίγο που το έζησα - λίγο πιο "χαλλλαρό" - αν με εννοείς φιλαράκι.. ;) Το bikenet λίγο πιο "object oriented" - χωρίς να γίνεται forum για επιστήμονες όμως (εξαιρείται ο ΖΑΝ.. ..αλλά και άλλοι, τώρα που το σκέφτομαι.. :confused: :D ..).

Βασικά συστατικά και των δύο είναι - εκτός από το αντικείμενο.. - η καλή προαίρεση και διάθεση, η προθυμία για να βοηθήσουν όλοι όλους, φυσικά η ΑΠΕΙΡΗ ΠΛΑΚΑ (..γιατί, υπάρχει και ΕΜΠΕΙΡΗ;..
;)..) και οι κάθε λογής συνευρέσεις κοινωνικού χαρακτήρα (βόλτες, εκδρομές, τσάι σε διάφορες συσκευασίες, περισσότερο τσάι, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΣΑΙ, και bikersonly..:p .. )


Γενικώς, εγούσταρσον και επανάληψον μέχρι τελικής (150 χλμ.. ..άστα..), ουκ κομπλεξαρισθόμεν εκ του Επουρανίου Ρόσσι, παρά εγουσταρσόμεθα εις αγρούς κι αμπέλους μεθ'ημών - και εις τους κυλίνδρους μας ίνα ορκισθόμεν αιωνίαν πίστην - ΑΜΑΝ!..

:D :cool: