PDA

View Full Version : Γιατί το 1000άρι δεν είναι εμπορικό?



nkmosch
14/10/2007, 09:18
Παιδιά μια μικρή βοήθεια,
έκανα ένα τεστ ντράιβ σε ένα cbf 1000 και έμεινα έκπληκτος απο την γραμμικότητα του κινητήρα του και απο το γεγονός ότι δεν δείχνει τα κιλά του σε καμία περίπτωση. Σκέφτομαι να το πάρω και να δώσω το Vstrom 650 που έχω τον τελευταίο 1.5 χρόνο.

Η χρήση που θέλω να του κάνω είναι καθημερινά στο κέντρο της Αθήνας και όχι τόσο για ταξίδια. Επίσης μου άρεσε το γκάζι του αλλα πιστεύω οτι επέχει θέση βελτίωσης. Το Vstrom 650 δεν με βόλεψε και το δίνω λόγω όγκου

Το ερώτημά μου είναι γιατί δεν υπάρχουν πολλά στην αγορά των μεταχειρισμένων? Δεν συμφέρει το 1000άρι και δεν το παίρνει ο κόσμος ή είναι πολύ ευχαριστημένοι και δεν το πουλάνε? Αν θέλω τελικά να το δώσω αργότερα θα έχω πρόβλημα?
Ευχαριστώ

simeon
14/10/2007, 11:01
φιλε μου επειδη με απασχολουσε το ιδιο ερωτημα νομιζω πως την απαντηση στην ερωτηση σου θα την βρεις αν κοιταξεις τα αλογα που αποδιδει ο κινητηρας του (και το 160ρι πισω του λαστιχο)....
προσωπικα ειναι ο μονος λογος που με εκανε να το σκεφτομαι αλλα και εγω εντυπωσιαστικα οταν το οδηγησα και πλεον κλεινω προς τα εκει, αφου σκεφτικα πως για την χρηση που το θελω λιγο με νοιαζουν τα παραπανω...

..... αν και δεν μου αρεσε οταν ειδα τις αλλαγες που θα κανει στο 600ρι χωρις καμια βελτιωση στο 1000ρι!!!

Παντως για ενα χιλιαρι κινητηρα εδω που τα λεμε δεν νομιζω πως θα ηταν πολυ δυσκολο για την honda να κρατησει την ροπη και γραμμικοτητα σε αριστα επιπεδα και να δωσει λιγα αλογακια ακομη (και να κανει λιγο ποιο μοντερνο τον πινακα των οργανων)...

Αν βεβαια η yamaha δεν ειχε κανει την π@π@ρια να αλλαξει το FZS1000 απο το 2005 και απλα του εβαζε ενα ABS νομιζω το CBF οπως ειναι τωρα δεν θα ειχε λογο υπαρξης... (ετσι για να μην λεμε μονο τις βλακειες της honda αλλα και των αλλων εταιριων που αναγκαζουν κατα την γνωμη μου ενα μεγαλο μερος του αγοραστικου κοινου να παει προς το CBF)

makis206
14/10/2007, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nkmosch
Το ερώτημά μου είναι γιατί δεν υπάρχουν πολλά στην αγορά των μεταχειρισμένων? Δεν συμφέρει το 1000άρι και δεν το παίρνει ο κόσμος ή είναι πολύ ευχαριστημένοι και δεν το πουλάνε? Αν θέλω τελικά να το δώσω αργότερα θα έχω πρόβλημα?

Το 1000άρι είναι αρκετά εμπορικό αλλά οπωσδήποτε δεν φτάνει τις πωλήσεις του V-Strom που σε κάθε τεράγωνο υπάρχει κι ένα τουλάχιστον !

Απ'την άλλη θυμήσου ότι το CBF-1000 εμφανίστηκε πριν 1,5 χρόνο, πόσοι απ'τους αγοραστές της να την πουλήσουν σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα ; Φαντάζομαι πως θά'ναι αρκετά ικανοποιημένοι απ'την αγορά τους κιόλας..
Απ'την άλλη έχω βρει 3-4 να πωλούνται μεταχειρισμένα είτε στο νετ είτε σε κατάστημα μεταχειρισμένων και βρήκαν νέο ιδιοκτήτη σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

:beer:

makis206
14/10/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από simeon
..... αν και δεν μου αρεσε οταν ειδα τις αλλαγες που θα κανει στο 600ρι χωρις καμια βελτιωση στο 1000ρι!!!

Θυμήσου όμως ότι το 600 βγήκε στους δρόμους το 2004 ενώ το 1000 στα μέσα του '06, λογικά θα παραμείνει το ίδιο για 1-2 χρόνια ακόμα με χρωματικές αλλαγές περισσότερο για κάθε νέα χρονιά.:winka:

:beer:

nkmosch
14/10/2007, 11:15
Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας.
Το μόνο που με ξενερώνει τελικά είναι το απαρχαιωμένο αναλογικό κοντέρ που μου θυμίζει την Transalp του 2000 του πατέρα μου! Μάλλον όμως θα την προτιμήσω, εκτός εάν υπάρχει κάποιος να μου υποδείξει μια μηχανή για μέσα στην πόλη αλλά ΚΑΙ για κοντινά ταξίδια, με μικρό όγκο και γκάζι κοντά στα 100-120 άλογα σε μορφή τύπου ON-OFF / Street, ξέρετε, σαν το TDM αλλά όχι τόσο σούπα βρε παιδί μου (κυκλοφορεί σε ΚΑΑΑΑΘΕ γωνιά,χειρότερο κι απο Vstrom!!!) και μέχρι 10.000

makis206
14/10/2007, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nkmosch
Μάλλον όμως θα την προτιμήσω, εκτός εάν υπάρχει κάποιος να μου υποδείξει μια μηχανή για μέσα στην πόλη αλλά ΚΑΙ για κοντινά ταξίδια, με μικρό όγκο και γκάζι κοντά στα 100-120 άλογα σε μορφή τύπου ON-OFF / Street, ξέρετε, σαν το TDM αλλά όχι τόσο σούπα βρε παιδί μου (κυκλοφορεί σε ΚΑΑΑΑΘΕ γωνιά,χειρότερο κι απο Vstrom!!!) και μέχρι 10.000

Σίγουρα υπάρχουν αρκετές επιλογές που σε καθεμία θα χρειαστεί να κάνεις διαφορετικούς συμβιβασμούς, σε άλλες λιγότερους και σε άλλες περισσότερους.

Σύμφωνα με τη χρήση που θέλεις να κάνεις, το CBF μου ακούγεται μια πάρα πολύ καλή επιλογή αλλά πρόσθεσε και τις δυνατότητες που διαθέτει για να κάνει μεγάλο ταξίδι φορτωμένο με συνεπιβάτη και βαλίτσες χωρίς να κουράσει ιδιαίτερα κανέναν απ'τους δυο σας ! Πολύ σημαντικό πλεονέκτημα άμα σκεφτείς πόσο άνετο θα είναι στα μικρά ταξιδάκια :winka:

Βέβαια η δική μου γνώμη δεν μετράει και πολύ γιατί εγώ το ζαχαρώνω κιόλας..:lol:

javaneze
14/10/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nkmosch
Η χρήση που θέλω να του κάνω είναι καθημερινά στο κέντρο της Αθήνας και όχι τόσο για ταξίδια.
Μα για ποιο λογω να αγορασεις ενα τετρακυλινδρο 1000αρι για μεσα στην Αθηνα; :confused:

Εγω το 600 εχω και ειμαι στο τσακ να το αλλαξω για κανενα ΧΤ660 ή αν εβγαζε η triumph το tiger675 που φημολογουταν το ειχα παρει με κλειστα ματια.
Φιλε ειναι πολυ κουραστικο το στρητ για μεσα στην Αθηνα και θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις. Οι αναρτησεις θα σου λειψουν παρα πολυ σε συγκριση με το vstrom.

Θα επεμενα να ξανακοιταγες το tdm900A στα χρηματα που ψαχνεις που εχει ορθια θεση οδηγησης αλλα και αναρτησεις,και να μην σε χαλαει το οτι κυκλοφορει πολυ.
Το να κυκλοφορει το μηχανακι πολυ ειναι πλεονεκτημα και οχι μειονεκτημα.
Και γρηγορα θα φυγει οποτε θελησεις να το δωσεις και παντα θα υπαρχει μεγαλη υποστηριξη σε προιοντα. Για το cbf τα περισσοτερα αφτερμαρκετ τα παραγγελνουμε απ'εξω.
Αν παλι δεν σε περιοριζε το χρηματικο θα σου προτεινα και το tiger 1050 αλλα εκει ανεβαινεις κανα 2000αρο παραπανω για την εκδοση με ABS.

@simeon οπως με προλαβε ο φιλτατος Μακης:beer: το 1000αρι ειναι περσινο μοντελο ρε μαν, τι βελτιωσεις να του εκαναν; Αλλωστε και οι βελτιωσεις που εκαναν στο 600 ειναι οτι το εκαναν να μοιαζει οσο περισσοτερο γινεται στο πιο ολοκληρωμενο 1000.

stavrogin
14/10/2007, 14:25
Εγω μενω κεντρο αθηνας και χρησιμοποιω 750 τετρακυλινδρο και παλιοτερα και χιλια.Δεν ειναι τιποτα το τρομερο.Μια χαρα ευελικτο ειναι. Με εξερεση το καλοκαιρι και τα σταματα ξεκινα σε στενα και ανηφοριες τυπου γκυζη. Εκει αισθανωμαι οτι ταλαιπωρω το μοτερ.
Σου προτεινο να το παρεις.Το μηχανακι ειναι πολυ καλο.Το αναλογικο κοντερ το θεωρω στα συν.Ειναι κατι που παντα διαβαζεται.

H.A.Balafoutre
14/10/2007, 18:28
Σε σχέση με το V-Strom 650 που είχες να υπολογίζεις και -100χλμ αυτονομία από τέρμα γεμάτο ρεζερβουάρ.

edit:Σόρρυ. Επίσης θα έχεις και +50κιλά βάρος να κουμαντάρεις σε σχέση με το V-Strom 650 που είχες.

nkmosch
14/10/2007, 23:27
Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά σκέφτομαι να το πάρω. Μάλιστα θα το κάνω leasing στην εταιρία και το αλλάζω όποτε θέλω...
Να ρωτήσω αναφορικά με κάτι που είπε ένα παιδί πιο πάνω (δεν είμαι πολύ σχετικός), το 4κύλιδνρο γιατί είναι κακό στην πόλη? ποιά η διαφορά με το 2κύλινδρο? Το TDM τι είναι?
Επίσης, ένα παιδί ανέφερε κάτι για το Tiger, θεωρώ ότι είναι πολύ όμορφο αλλά πολύ ογκώδες (ήδη έχω το DL 650 που είναι μουλάρι).

Band(age)it
15/10/2007, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nkmosch
Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά σκέφτομαι να το πάρω. Μάλιστα θα το κάνω leasing στην εταιρία και το αλλάζω όποτε θέλω...
Να ρωτήσω αναφορικά με κάτι που είπε ένα παιδί πιο πάνω (δεν είμαι πολύ σχετικός), το 4κύλιδνρο γιατί είναι κακό στην πόλη? ποιά η διαφορά με το 2κύλινδρο? Το TDM τι είναι?
Επίσης, ένα παιδί ανέφερε κάτι για το Tiger, θεωρώ ότι είναι πολύ όμορφο αλλά πολύ ογκώδες (ήδη έχω το DL 650 που είναι μουλάρι).


Το 4κυλινδρο ειναι "κακο" καθοτι το φασμα στροφων στο οποιο αποδιδει καλυτερα βρισκεται ψηλα , συνεπως σε αναγκαζει να πηγαινεις για ωρα με αρκετες στροφες στον κινητηρα αλλα με ανεπαρκη απαγωγη θερμοτητας (βλ. χρηση στο κεντρο)
Το TDM ειναι 2κυλινδρο.

Οντως ενα παιδι ανεφερε κατι για το Tiger:beer:

SeNNinhA
15/10/2007, 12:14
Να πω κι εγώ κάτι.

1) Δεν βλέπω το CBF να είναι τόσο πιο στενό από το Vstrom ώστε να δικαιολογήσει την αλλαγή μηχανής.
2) Είναι πιο κοντό και θα πρέπει να έχεις τους καθρέπτες κλειστούς γιατί θα βρίσκουν.
3) Είναι αρκετά κιλά πιο βαρύ. Πλησιάζει τα 245-250 με γεμάτο τεπόζιτο. Αυτό στο ταξίδι δεν ενοχλεί αλλα στην πόλη με μανούβρες επιτόπιες, ανέβα-κατέβα πεζοδρόμια, και μπρος-πίσω για να βγείς από εκεί που παρκάρισες νομίζω οτι είναι εφιάλτης.

Πάρε κάτι πιο μαζεμένο όπως το Versys της Kawasaki ή το ER ή κάτι άλλο αντοίστοιχο αφού δεν το θέλεις και πολύ για ταξίδια.

DrIoannis
15/10/2007, 13:32
Θεωρώ τα ER-Versys πιο κατάλληλα για μέσα στην πόλη.To CBF1000 ίσως πέσει πολύ.Με το Versys μία χαρά ταξιδάκια θα κάνεις επίσης.

makis206
15/10/2007, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
1) Δεν βλέπω το CBF να είναι τόσο πιο στενό από το Vstrom ώστε να δικαιολογήσει την αλλαγή μηχανής.
2) Είναι πιο κοντό και θα πρέπει να έχεις τους καθρέπτες κλειστούς γιατί θα βρίσκουν.
3) Είναι αρκετά κιλά πιο βαρύ. Πλησιάζει τα 245-250 με γεμάτο τεπόζιτο. Αυτό στο ταξίδι δεν ενοχλεί αλλα στην πόλη με μανούβρες επιτόπιες, ανέβα-κατέβα πεζοδρόμια, και μπρος-πίσω για να βγείς από εκεί που παρκάρισες νομίζω οτι είναι εφιάλτης.

Έχω οδηγήσει και τα δύο μηχανάκια μέσα στην πόλη κι αξίζει να πω ότι το CBF-1000 καταφέρνει καλύτερα να κρύψει τα κιλά του αφού μου έκανε πιο ελαφρύ απ'ότι το V-Strom, ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει 50 κιλά + στο βάρος αλλά το χαμηλότερο κέντρο βάρους του CBF το έκανε να μοιάζει πούπουλο !

Συμφωνώ ότι έχει λίγο όγκο όπως και το V-Strom πάντως.

:beer: :beer:

SeNNinhA
15/10/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Έχω οδηγήσει και τα δύο μηχανάκια μέσα στην πόλη κι αξίζει να πω ότι το CBF-1000 καταφέρνει καλύτερα να κρύψει τα κιλά του αφού μου έκανε πιο ελαφρύ απ'ότι το V-Strom, ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει 50 κιλά + στο βάρος αλλά το χαμηλότερο κέντρο βάρους του CBF το έκανε να μοιάζει πούπουλο !

:beer: :beer:

Δεν αντιλέγω μιας και τα οδήγησες αλλα η παρατήρησή μου πήγαινε στο τι κάνεις όταν είναι σταματημένα. Πχ το άφησες με την μούρη στο πεζοδρόμιο και πρέπει να κάνεις πίσω για να βγείς, πρέπει να κάνεις επιτόπιο ελιγμό αναστροφής, το παρκάρισες κατηφόρα και δεν βγαίνεις με την μούρη, γλίστρησες, παραπάτησες και πάει να σου πέσει η μηχανή, κ.α. τέτοια καθημερινά. Πίστεψέ με ότι εκεί ΚΑΜΙΑ μηχανή δεν κρύβει τα κιλά της όσο χαμηλά κι αν τα έχει

Απλά δεν βρίσκω τον λόγο να έχεις μια 1000αρα και βαριά μηχανή για μέσα στην πόλη την στιγμή που δεν την θέλεις για εκδρομή και ταξίδια. Υπάρχουν τόσες επιλογές σε αυτή την κατηγορία νέες (πχ Versys) και πιο παλιες (πχ BMW F650GS) που δεν χρειάζεται να συμβιβαστείς εκτός εαν θέλεις όπωσδήποτε την συγκεκριμένη γιατί την ερωτεύτηκες.

Άλλωστε η πιο ορθια θέση οδήγησης των on-off μπορεί να είναι πιο κουραστική στο ταξίδι από το CBF αλλα για την πόλη είναι η ΙΔΑΝΙΚΗ

stavrogin
15/10/2007, 14:24
Συμφωνω με μακη

Νομιζω οτι εδω εχει σημασια το τι ειδους μοτοσυκλετιστης εισαι.

Εγω πχ δεν εχω αυτοκινητο,δεν εχω παπι,δε χρεισιμοποιω κανενα μεσο μαζ.μεταφορας

Εχω προσαρμοσει και εξελιξει την οδηγικη μου ικανοτητα για την πολη,εδω και χρονια.Οι καθρεφτες περνουν 1-2 εκατοστα το πολυ απο τους καθρεφτες των αυτοκινητων κι αυτο γινεται αρκετα σβελτα.Χωραω περιπου οπου χωρουν τα παπακια ,ή εχω αναπτυξει υπομονη οπου δεν χωραω.Ολα μου τα χλμ τα κανω με μια μεγαλη για πόλη μηχανη.

Αν η μηχανη ειναι το βασικο μεσο μεταφορας ,πας για το χιλια.Γιατι απλα αυτο σ'αρεσει.Αυτο θα εκανα εγω και θα ημουν και βεβαιος για το αποτελεσμα.Εδω και το cbr1000f aero του 88'μια χαρα μανιτζεβελο μου εκανε.

Να προσθεσω οτι χρειαζεται εχτρα σεβασμο στο βρεγμενο κακο οδοστρωμα λογο βαρους.Παντα καλα λαστιχα

lampros_fazer
15/10/2007, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Το 1000άρι είναι αρκετά εμπορικό αλλά οπωσδήποτε δεν φτάνει τις πωλήσεις του V-Strom που σε κάθε τεράγωνο υπάρχει κι ένα τουλάχιστον !
Που το'δες το εμπορικό ρε μλκ..; :a24: :lol:

Η απάντηση στο ερώτημα είναι επειδή είναι γτπ.. :D:D

makis206
15/10/2007, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν αντιλέγω μιας και τα οδήγησες αλλα η παρατήρησή μου πήγαινε στο τι κάνεις όταν είναι σταματημένα. Πχ το άφησες με την μούρη στο πεζοδρόμιο και πρέπει να κάνεις πίσω για να βγείς, πρέπει να κάνεις επιτόπιο ελιγμό αναστροφής, το παρκάρισες κατηφόρα και δεν βγαίνεις με την μούρη, γλίστρησες, παραπάτησες και πάει να σου πέσει η μηχανή, κ.α. τέτοια καθημερινά. Πίστεψέ με ότι εκεί ΚΑΜΙΑ μηχανή δεν κρύβει τα κιλά της όσο χαμηλά κι αν τα έχει

Σ'αυτό έχεις απόλυτο δίκιο και χαζομάρα μου που δεν το επισήμανα, μιλάω μόνο για συνθήκες οδήγησης εντός και εκτός πόλης !:winka:

Σίγουρα στις συνθήκες που αναφέρεις το CBF θα τα δείχνει τα έξτρα κιλά του απ'την άλλη όμως η χαμηλότερη θέση του οδηγού νομίζω ότι σώσει λίγο την κατάσταση ειδικά εκεί που το πόδια πρέπει να σπρώξουν προς τα πίσω.
Πέρασε και ο καιρός απ'όταν οδήγησα το V-Strom και δεν έχω τώρα την απόλυτη εικόνα σ'αυτές τις συνθήκες που είχα την ευκαιρία να το δω ρε γαμώτο ενώ αντίθετα στο CBF έκανα μια απλή βόλτα και δεν χρειάστηκε καν να το τεστάρω έτσι.. όλα συνηθίζοναι νομίζω όμως !

:beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Απλά δεν βρίσκω τον λόγο να έχεις μια 1000αρα και βαριά μηχανή για μέσα στην πόλη την στιγμή που δεν την θέλεις για εκδρομή και ταξίδια. Υπάρχουν τόσες επιλογές σε αυτή την κατηγορία νέες (πχ Versys) και πιο παλιες (πχ BMW F650GS) που δεν χρειάζεται να συμβιβαστείς εκτός εαν θέλεις όπωσδήποτε την συγκεκριμένη γιατί την ερωτεύτηκες.
Άλλωστε η πιο ορθια θέση οδήγησης των on-off μπορεί να είναι πιο κουραστική στο ταξίδι από το CBF αλλα για την πόλη είναι η ΙΔΑΝΙΚΗ

Εκεί πάω πάσο και συμφωνώ κιόλας !

:beer: :beer:

makis206
15/10/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Που το'δες το εμπορικό ρε μλκ..; :a24: :lol:
Η απάντηση στο ερώτημα είναι επειδή είναι γτπ.. :D:D

Πφφφφφ... Fazer...:alien:


:lol: :lol:

Panos82gr
15/10/2007, 15:02
Ειχα το f650gs. ΔΕΝ ειναι πιο ανετο πουθενα εκτος αν θες να ανεβοκατεβενεις πεζοδρομια χωρις να φοβασε μη βρεις. Δεν περνας στη κινηση τοσο ανετα οσο με το cbf. Δεν βολεβει για να πηγενω στη δουλεια μου που πρεπει να κανω 20 χιλλιομετρα εθνικης για κανενα λογο. Γενικα ηταν πολυ βαρετο μηχανακι. Εγω προτινω cbf600sa 2008 με ψεκασμο γιατι καλο το καρμπυρατερ αλλα οταν χιμωνιαζει σου σπαει λιγο τα @@ :( ..

nkmosch
15/10/2007, 21:50
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, όμως ξεχνάτε ένα βασικό παράγοντα:
Θέλω ΚΑΙ γκάζι. Ετσι, αποκλείονται τα Versys, ER κλπ. Γι'αυτό θέλω την 1000άρα, για το γκάζι.
Εκτός απο αυτό, που είναι το πρωταρχικό, θέλω κατα δεύτερο να είναι χαμηλή και μαζεμένη για σφήνες ανάμεσα σε αυτοκίνητα κλπ. Ταξίδια δεν νομίζω να πολυκάνω.
Μήπως να πάρω το FAZER το 1000, ή ειναι πολύ σκοτώστρα?
Λεφτά τελικά θα παίξουν περισσότερα, γιατι θα το πάρω με leasing.
Ευχαριστώ...

SeNNinhA
16/10/2007, 10:38
Τώρα με μπέρδεψες λίγο.

α) Θέλεις μηχανή για την πόλη
β) Ταξίδια δεν κάνεις
γ) Θέλεις να είναι μαζεμένη χωρίς πολλά fairing
δ) Θέλεις να έχει γκάζι

Ερώτηση:
Βόλτες μονοήμερες τα ΣΚ κάνεις?

Αν ΝΑΙ, ...... τότε έχει νόημα αυτό που λές οτι θέλεις γκάζι, αλλα το CBF1000 δεν έχει αυτό που λέμε ΓΚΑΖΙ για γρήγορες βόλτες. Είναι γενικά χαμηλών τόνων μηχανή για κάπιον που θέλει χαλαρές βόλτες οπότε δεν μου κολλάει στο σκεπτικό σου.

Αν ΟΧΙ, ...... τότε δεν βλέπω το που μπορείς μέσα στην Αθήνα να αξιοποιήσεις το γκάζι ενος τετρακύλινδρου διότι όλα θέλουν πολλές στροφές και άρα κάποια στοιχειώδη απόσταση. Ενα δικύλινδρο ή ακόμη και μονοκύλινδρο για ΓΚΑΖΙ μέσα στην πόλη (που σημαίνει σπριντάκια από φανάρι σε φανάρι) είναι πιο σωστή επιλογή. Σημείωση ότι δεν μιλάω για καγκουριές αλλα για καθημερινή οδήγηση που να μπορεί κατα περιπτώσεις να σε εξιτάρει.

Για μέσα στην πόλη τα νέα αλλά ακόμη και τα παλιότερα 600αρια έχουν υπεραρκετή δύναμη και γκάζι. Μόνο στην εθνική στην ευθεία τους λέιπει δύναμη μετά τα 200+ οπότε δεν νομίζω ότι έχεις ΑΝΑΓΚΗ από ενα 1000αρι όποιο κι αν είναι αυτό. Απο την αλλη εαν απλά το ΘΕΛΕΙΣ, μην ψαχνεις για περισσότερες δικαιολογίες διότι δεν υπάρχει λόγος. Ολοι μας με την καρδιά περισσότερο και όχι με το μυαλό αγοράζουμε της μηχανές μας.

Εγώ θα πρότεινα και το Fazer600 ή το νέο Hornet600 που έχουν και γκάζι και εύκολα είναι. Βέβαια εαν δεν έχεις πρόβλημα χρημάτων και σου αρέσει, μια χαρά είναι και το Fazer1000 εαν σεβαστείς την δύναμή του. αλλα πιστεύω ότι σύντομα θα αναζητήσεις (ειδικά εαν εχεις οικονομική άνεση) και κάτι μικρότερο για την πόλη. Θα είναι σαν να σου το λέει η ίδια η μηχανή οτι δεν της αρέσει αυτό που κάνει. Όλες οι μηχανές μπορούν να κάνουν όλες τις δουλειές με τους ανάλογους συμβιβασμούς πάντα αλλα όλες τους έχουν σχεδιαστεί να κάνουν κάτι καλά και στα υπόλοιπα απλά παιδεύεσαι εξ ανάγκης τις περισσότερες φορές γιατί δεν έχεις την δυνατότητα να έχεις 5-6 διαφορετικές μηχανές.

Στην πόλη πάντως απο μια μηχανή θέλεις να μην είναι πολύ βαριά, να κόβει αρκετά το τιμόνι της για να ελιγμούς επιτόπιους και μέσα σε κίνηση, να μπορεί να ανεβαίνει κανένα πεζοδρόμια, να μην εισαι σκυμένος μπροστά γιατί οι καρποί σου πονάνε, να έχει ομαλή λειτουργία και σχετικά μαλακές αναρτήσεις για να κοπανιέσαι, και πιθανά να μπαίνει και καμιά μπαγκαζιέρα για τα πράγματά και την τσάντα σου. Αν έχει και φερινγκάκι που δεν σου πετάει λάσπες στα πόδια οταν βρέχει ακόμη καλύτερα.

Τελικά μάλλον τζάμπα συζητάμε. Αν απλά θέλεις να πάρεις μηχανή 1000αρα θα την παρεις ότι κι αν πούμε εμείς. Κάνει αυτό που σου λέει η καρδιά σου (και πάρε κι ενα μικρότερο για καβάντζα.... ;) ;) )

babis76
16/10/2007, 14:50
Εγω παντως εχω εδω και 3 μηνες το 1000αρι και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.
Κατα την προσωπικη μου παντα αποψη δεν χρειαζομαι κατι παραπανω, στο ταξιδι ειναι πολυ ανετο και βολικο και για μεσα στην πολη μου φανηκε ευκολο (θεσσαλονικη) με εξαιρεση λιγο τους καθρεφτες που εξεχουν λιγο και ερχονται στο ιδιο υψος περιπου με τους αντιστοιχους των αυτοκινητων την ελειψη δεικτη θερμοκρασιας και το οτι το καλοκαιρι υπερβολικη ζεστη απο τον κινιτηρα.Αλλα να μου πεις με τετοια ζεστη που ειχε φετος και το οτι ειναι 1000αρι τι περιμενες :).

Πριν ειχα μια BMW f650.

nkmosch
16/10/2007, 22:17
[i]Τελικά μάλλον τζάμπα συζητάμε. Αν απλά θέλεις να πάρεις μηχανή 1000αρα θα την παρεις ότι κι αν πούμε εμείς. Κάνει αυτό που σου λέει η καρδιά σου (και πάρε κι ενα μικρότερο για καβάντζα.... ;) ;) ) [/B]
:p :p :p :p :p :p :p :p
τρελλή ατάκα αυτή, μάλλον τσάμπα συζητάμε γιατί το γουστάρω πολύ και όπως είπες φίλε μου, τελικά με αυτό θα καταλήξω!!!
Απλά ήθελα τη γνώμη κάποιων πιο έμπειρων ούτως ώστε να καταλάβω εαν το 1000άρι έχει κάποιο πρόβλημα ή απλά δεν το προτιμούν λόγω της ύπαρξης του 600.
Ευχαριστώ πολύ παιδία, κυρίως για την κουβέντα

mixalakis
17/10/2007, 01:29
Πριν πάρεις όμως φίλε μου το CBF και αφού θες 1000άρι, κάνε μια βόλτα με το Tiger και μετά το ξανασυζητάμε!

:sun:

nkmosch
18/10/2007, 23:06
τελικά το ΒΡΗΚΑ σε ασημί.
Είμαι σε δίλλημα, βοηθείστε κι εσείς ρε παιδία...
το δίνει μια μάντρα μεταχειρισμένο αντιπροσωπείας με 1.600χλμ, η άδεια γράφει 22-08-07 και ήταν απο ένα παιδί που τελικά του έπεσε πολύ και το έδωσε...
Να το πάρω? θέλει 8500? ο μαντράς!
μου παίρνει το Vstrom μου 5300?, και θέλει 3200 ? για ανταλλαγή.
Να την κάνω τη ΖΗΜΙΑ? τι λέτε?

zephyr1
18/10/2007, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πφφφφφ... Fazer...:alien:


:lol: :lol:

:evil:

Παμε παρακατω.:mad:

Η κατηγορια των χιλιων κυβικων ειναι η μεγαλυτερη οδηγικη απολαυση απ'ολες της πλευρες.

Σκεφτομουνα καποια στιγμη για τo cbf1000 αλλα απ' ότι καταλαβα το μηχανακι τελειωνει γρηγορα.

Πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω, απο κει και περα πιστευω παντα ειναι καλυτερα να περνεις ενα πλουσιο μηχανακι που να μην μπορεις να το εκμεταλευτεις στην αρχη αλλα τουλαχιστον να εχεις την δυνατοτητα να κανεις στο μελλον.

Επηδει βλεπω οτι εχεις κολησει στα 1000 κυβικα (και καλα κανεις:p ) πιστευω οτι οταν θα αρχισεις να μαθαινεις καλα το μηχανακι θα βαρεθεις, ειναι πολυ κλασατο πιο συντηριτικο και πιστευω οτι ειναι φτιαγμενο για μια συγκεκριμενη παστα μοτοσυκλετιστων.

Τα λεφτα που σου ζηταει δεν ειναι και λιγα, δοκιμασες να το δωσεις το δικο σου και να παιξεις με ιδιωτη?

Εγω για αλλη μια φορα θα προτεινω Fazer1000 το παλιο ή το καινουργιο.

Στο παλιο (01-05 ιδιο μοντελο) εχεις κλασικη μοτοσυκλετα με πολες δυνατοτητες, οικονομικο αν κρατιεσαι κατω απο της 6.000 στροφες, ταξιδευει με υψηλες ταχυτητες,κοβει πολυ το τιμονι, φρεναρες απο r1 και καθε βραδυ που το κλειδωνω σκεφτομε : ΤΙ ΚΑΒΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.:)

Το καινουργιο εχει στοιχεια SS και κανει τα παραπανω.Το σιγουρο ειναι οτι θα εχεις ορεξη να ανακαλυψεις ποσες δυνατοτητες εχουν.

ΥΓ.Αν κινιομουνα ''αποκλειστικα σε πολη θα ειχα παπι''.

Μην βιαστεις και ακου γνωμες.



Τεστ ραιντ δινω.:beer:


Ρε αδερφε βαλε στο προφιλ σου κανα στοιχειο να ξερουμε σε ποιον θα δωσουμε το μηχανακι.:wave2:

makis206
19/10/2007, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
:evil:
Παμε παρακατω.:mad:

Παναγή εννοείται πως μιλάω για το πραπρά του Λάμπρου !:lol:

Να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε έ !

Άμα δεν ήξερα τι μηχανάκι είναι το δικό σου δεν θά'χα δουλειά σ'αυτό το φόρουμ :D

:beer: :beer:

nkmosch
19/10/2007, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
[B]:evil:

Τεστ ραιντ δινω.:beer:


Πρόσεχε μην υπόσχεσαι πολλά!!!Χεχεχε!
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά έχεις δίκιο, νομίζω οτι σε κανένα χρόνο θα το βαρεθώ και θα πετάξω άλλα 2-3 χιλιάρικα...Πού να έρθω να το δώ το δικό σου μπας και μου αλλάξεις γνώμη?Στείλε ΠΜ.


Υ/Γ θα γράψω προφίλ τώρα αμέσως

simeon
19/10/2007, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
:evil:

Παμε παρακατω.:mad:

Η κατηγορια των χιλιων κυβικων ειναι η μεγαλυτερη οδηγικη απολαυση απ'ολες της πλευρες.

Σκεφτομουνα καποια στιγμη για τo cbf1000 αλλα απ' ότι καταλαβα το μηχανακι τελειωνει γρηγορα.

Πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω, απο κει και περα πιστευω παντα ειναι καλυτερα να περνεις ενα πλουσιο μηχανακι που να μην μπορεις να το εκμεταλευτεις στην αρχη αλλα τουλαχιστον να εχεις την δυνατοτητα να κανεις στο μελλον.

Επηδει βλεπω οτι εχεις κολησει στα 1000 κυβικα (και καλα κανεις:p ) πιστευω οτι οταν θα αρχισεις να μαθαινεις καλα το μηχανακι θα βαρεθεις, ειναι πολυ κλασατο πιο συντηριτικο και πιστευω οτι ειναι φτιαγμενο για μια συγκεκριμενη παστα μοτοσυκλετιστων.

Τα λεφτα που σου ζηταει δεν ειναι και λιγα, δοκιμασες να το δωσεις το δικο σου και να παιξεις με ιδιωτη?

Εγω για αλλη μια φορα θα προτεινω Fazer1000 το παλιο ή το καινουργιο.

Στο παλιο (01-05 ιδιο μοντελο) εχεις κλασικη μοτοσυκλετα με πολες δυνατοτητες, οικονομικο αν κρατιεσαι κατω απο της 6.000 στροφες, ταξιδευει με υψηλες ταχυτητες,κοβει πολυ το τιμονι, φρεναρες απο r1 και καθε βραδυ που το κλειδωνω σκεφτομε : ΤΙ ΚΑΒΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.:)

Το καινουργιο εχει στοιχεια SS και κανει τα παραπανω.Το σιγουρο ειναι οτι θα εχεις ορεξη να ανακαλυψεις ποσες δυνατοτητες εχουν.

ΥΓ.Αν κινιομουνα ''αποκλειστικα σε πολη θα ειχα παπι''.

Μην βιαστεις και ακου γνωμες.



Τεστ ραιντ δινω.:beer:


Ρε αδερφε βαλε στο προφιλ σου κανα στοιχειο να ξερουμε σε ποιον θα δωσουμε το μηχανακι.:wave2:


+1000 για το fazer εως το 2005
(μονο αρνητικο οτι σταματησε πλεον να βγαινει :a06: )

zephyr1
19/10/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nkmosch
Πρόσεχε μην υπόσχεσαι πολλά!!!Χεχεχε!
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά έχεις δίκιο, νομίζω οτι σε κανένα χρόνο θα το βαρεθώ και θα πετάξω άλλα 2-3 χιλιάρικα...Πού να έρθω να το δώ το δικό σου μπας και μου αλλάξεις γνώμη?Στείλε ΠΜ.


Υ/Γ θα γράψω προφίλ τώρα αμέσως

Μπορεις να ερθεις την δευτερα δελεαρ να τα πουμε?:look:

javaneze
19/10/2007, 13:11
Χωρις να εχω οδηγησει κανενα απο τα δυο και μονο απο οσα εχω διαβασει, το φεηζερ 1000 ειναι πολυ δυνατο μηχανακι με πολλα αλογα αλλα για να το δουλευεις ψηλα. Δεν ενδυκνειται για την πολη. Πολλοι μαλιστα προτεινουν αλλαγη γραναζωματος.
Αντιθετα το cbf εχει 50-60 αλογα λιγοτερα αλλα εχει και 10 κιλα ροπη που τα δινει στις 6.500 στροφες.
Οπωσδηποτε για αστικη μετακινηση το cbf θα ειναι γρηγοροτερο/βολικοτερο.

nkmosch
27/10/2007, 14:40
Το πήρα τελικά...
Γ@μ@ει!!! Έχω αρρωστήσει, ροπή, ήχος, θέση οδήγησης ολα εξαιρετικά.
Κινητήρας και φρένα μου φαίνονται απο άλλο πλανήτη! Θεωρώ ότι έκανα
καλή επιλογή και την προτείνω ανεπιφύλακτα.
Το μόνο που με ξενερώνει λίγο είναι η χαμηλή ζελατίνα αλλά θα αγοράσω λίγο
ψηλότερη. Πού παίρνουμε καλές τιμές για το HONDAκι μας?

simeon
27/10/2007, 22:59
καλοριζικο και καλα και ασφαλη χιλιομετρα!!!! :smilea:

javaneze
30/10/2007, 11:48
Kaloriζικο αδερφε και καλα χιλιομετρα!

Η πιο οικονομικη λυση αλλα συναμα και ομορφοτερη για μενα απο οσες εχω δει, ειναι η kappa γυρω στα 60-70 ευρω στο μοτομαρκετ.γρ .

Προσωπικα μεχρι τα 180 με βγαζει ασπροπροσωπο. Πιο πανω δεν παω :D :blush:

makis206
30/10/2007, 12:10
Καλορίζικο και καλοτάξιδο νά'ναι φίλε !

Πάντα όρθιοι κι οι δυο σας !!

:beer: :beer: :beer: :beer: