PDA

View Full Version : Service CBR 600 RR??



McTalas
14/10/2007, 10:24
Kalhmera !!

Loipon paidia prin apo ligo symplirwsa ta 12.000 km kai prepei na paw to mwro mou gia service!!
Kserei kanenas na mou pei kanena kalo synergeio(eksousiodotimeno),kathoti eimai mikros kai asxetos mhn me doulepsoun psilo gazi kai na mhn mou piasoun ton loko poly!!Egw menw Hlioupoli alla an einai kapoios ekseretikos mastoras paw mexri kai sth allh akrh ths polhs

kserei kanenas na mou pei ena endiktiko kostos giati eimai kai afragkos.,episeis skeftomai na valw kai kanena filtro earos ths prokophs (K&N,DNA ktl) aksizei?

'yxaristw!!

kai kati akoma.Sta posa Km allazoume ladia?? sto manual diavazw sta prwta 1.000 kai meta leei 12.000,24.000,36.000 kanw kapou lathos??

GIXXERAKIAS
14/10/2007, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas

kai kati akoma.Sta posa Km allazoume ladia?? sto manual diavazw sta prwta 1.000 kai meta leei 12.000,24.000,36.000 kanw kapou lathos??

:eyepop: :eyepop: 12.000 τα ιδια λαδια???????WTF!!!:uplate: :uplate:

Δεν τα αλλαξες στα 6.000??Θα εχουν γινει νερο εκει μεσα!Δεν μου λες?Σασμαν εχεις η κανεις αλλαγες σαν τα Reo (ετσι γραφεται?:hypnotize ) που ειχαμε στο στρατο??Ξερεις με τον χαρακτιριστικο ηχο ΣΚΡΡΑΑΤΤΤΣΣΣΣ,ΣΚΡΟΥΤΣΣΣΣ!!!!!! :D :D

road spirit
14/10/2007, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Kalhmera !!
Loipon paidia prin apo ligo symplirwsa ta 12.000 km kai prepei na paw to mwro mou gia service!!κανένα σέρβις δεν θελει το cbr στα 12.000. Ποιος το έιπε αυτό? read the fucking manual



Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
episeis skeftomai na valw kai kanena filtro earos ths prokophs (K&N,DNA ktl) aksizei? οχι! παρά μονο αν το συνοδεύσεις με εξάτμιση και ρύθμιση ψεκασμου (power commander κλπ). Διαφορετικα δεν τα αξιζει τα λεφτά του, σε 4κυλνδρο δεν βλέπεις σημαντικη διαφορα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
kai kati akoma.Sta posa Km allazoume ladia?? sto manual diavazw sta prwta 1.000 kai meta leei 12.000,24.000,36.000 kanw kapou lathos?? αν αλλάζεις καθε 6.000 ή κάθε 6 μήνες, οτι σκασει πρώτο εισαι καλυμένος. Φιλτρο με κάθε 2η αλλαγή λαδιού

McTalas
15/10/2007, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
κανένα σέρβις δεν θελει το cbr στα 12.000. Ποιος το έιπε αυτό? read the fucking manual




to grafei to manual re file !!
des pio katw
(ss.to proigoumeno service itan sta 7.500km)


gixxer oxi re den exw ta ladia gia 12.000 peripou kathe 3.000 km ta alaze o proigoumenos.

telika kserei kanenas na mou pei gia kanan mastora??

prepei na alaksw kai takakia na valw ta idia tis manas tou i na peiramatistw??


108692

road spirit
15/10/2007, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
to grafei to manual re file !!
des pio katw

αααχ βρε σκοπελίτη :)
το γράμμα "I" έχει στα σημεία των 12.000 δηλαδή "έλεγχος" (I-nspection)....
και μιλάμε για αστεία πράγματα που κανένα συνεργείο δεν πρόκειται να κάνει τπτ, εκτός και αν υπάρχει πρόβλημα, το οποίο μπορείς να το διαπιστώσεις και μονος σου. Κυριολεκτικά πρόκειται για δουλειές που γίνονται στα όρθια. Πχ δεν μπορεις να καταλάβεις το ρελαντι του κινητήρα σου, δεν μπορεις να δεις τη στάθμη του ψυκτικού, τη φθορά στα τακάκια κλπ ????

τα βλέπεις μόνος σου όλα αυτά...


edit : άμα τώρα θα το πάς έτσι και αλλιώς γιατι πχ λάδια δεν θες να αλλάξεις μόνος σου, τότε πάσο...


Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
telika kserei kanenas na mou pei gia kanan mastora?? το δικό μου το πάω κρήτη αμα θέλω τπτ :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
prepei na alaksw kai takakia na valw ta idia tis manas tou i na peiramatistw?? αμα τα τακάκια που θα βάλεις λένε οτι ειναι για ss ή σπορ φρένα, δεν θα έχεις πρόβλημα

McTalas
15/10/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
αααχ βρε σκοπελίτη :)
το γράμμα "I" έχει στα σημεία των 12.000 δηλαδή "έλεγχος" (I-nspection)....
και μιλάμε για αστεία πράγματα που κανένα συνεργείο δεν πρόκειται να κάνει τπτ, εκτός και αν υπάρχει πρόβλημα, το οποίο μπορείς να το διαπιστώσεις και μονος σου. Κυριολεκτικά πρόκειται για δουλειές που γίνονται στα όρθια. Πχ δεν μπορεις να καταλάβεις το ρελαντι του κινητήρα σου, δεν μπορεις να δεις τη στάθμη του ψυκτικού, τη φθορά στα τακάκια κλπ ????

τα βλέπεις μόνος σου όλα αυτά...


edit : άμα τώρα θα το πάς έτσι και αλλιώς γιατι πχ λάδια δεν θες να αλλάξεις μόνος σου, τότε πάσο...

το δικό μου το πάω κρήτη αμα θέλω τπτ :lol:

αμα τα τακάκια που θα βάλεις λένε οτι ειναι για ss ή σπορ φρένα, δεν θα έχεις πρόβλημα

:D

Ama eisai kolopsaro kai kolumpas mesa sto graso einai dynaton na mhn eisai xesmenos??
to mono pou thelei to mixanaki mou einai ladia kai takakia (epigontos) alla eimai toso asxima psarwmenos kai fovamai mhn kanw kamia zimia pou oute ton symplekti den tolmo na rithmizw.
Gia ton logo ayton kai ithela na paw ston mastora na mou valei thn vasi ths pinakidas,alla to ekana monos mou.

Ase pou einai to proto sobaro motori kai den exw idea ti einai swsto kai ti lathos.px sta fering kapies vides den einai sfigmenes terma,ayto einai kalo i kako??
kai opws eipa kai pio panw den exw idea apo to spor,tha ithela na paw se ena synergio na mou tsekarei ola osa prepei na tsekarisoun.
Tha ta tsekaroun omws h malakies?giati an einai na mhn asxolithoun den to paw mono gia allagi takakia.kai terma.ta ladia ta kanw kai monos mou.

road spirit
15/10/2007, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
px sta fering kapies vides den einai sfigmenes terma,ayto einai kalo i kako?? τι εννοείς σφιγμένες τέρμα? μην κλωτσίσουν κιολας τα σπειρώματα.... αμα τωρα ειναι χαλαρές, ε κακό ειναι ρε, εσυ τι λες? θα πας με 200 και θα σου φεύγουν κομμάτια στο δρόμο ?? :lol: ...(και εκει που πήγαινα ρε μήτσο μου ρθε ενα φαιρινγκ κατακούτελα...)


Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
kai opws eipa kai pio panw den exw idea apo to spor,tha ithela na paw se ena synergio na mou tsekarei ola osa prepei na tsekarisoun.
Tha ta tsekaroun omws h malakies?giati an einai na mhn asxolithoun den to paw mono gia allagi takakia.kai terma.ta ladia ta kanw kai monos mou. εκει ειναι το θέμα, οτι οι εργασίες αυτές ειναι τοσο απλές, που μάλλον δεν θα ασχοληθεί κανείς... κοιτα, αμα ειναι το πας και τους το λες να το δουν γενικά, αλλά μην τυχον και πληρώσεις εργασία για αυτό και σε πιάσουν κορόιδο. Αμα θες σου λεω το μηχανικό μου, το βάζεις στο πλοίο και το στέλνεις κρήτη:lol: ... τι διάλο κανείς άλλος στο φόρουμ με αξιόπιστο και καλό μηχανικό honda??

McTalas
16/10/2007, 01:32
nomizw pws pio ftina tha mou erxotane an eferna ton mixaniko sou edw na mou tsekarei to mixanaki:lol: !!!

resi mhn koitas emena pou eimai xazos kai thelw na paw to mixanaki gia servis,ta honda den xreiazontai zervis einai athanata gia 'yto kai den yparxoun kai pola synergia,giati kanenas den xriazetai na paei to honda tou gia servis.:lol: :lol:

McTalas
19/10/2007, 08:51
ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ???

Ε??

road spirit
19/10/2007, 10:25
ακόμαααα??

λοιπόν, ή δίνεις 50 ευρώ πήγαινε-ελα για το πλοίο για κρήτη :lol:
ή τον μονο που σκέφτομαι, που έχω παει 1 φορα το δικο μου και μου ξηγήθηκε καλά (αν και κομματάκι ακριβούτσικος στην εργασία), στου Τσαλίκη. Αλλά σου πέφτει μακρία (σταυρός Αγ. Παρασκευής)...

αλλιώς ρε σ, πόσταρε το σε καμια άλλη κατηγορία να το δεί κόσμος το θρεντακι να σου απαντήσει

Sabre
19/10/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ακόμαααα??

λοιπόν, ή δίνεις 50 ευρώ πήγαινε-ελα για το πλοίο για κρήτη :lol:
ή τον μονο που σκέφτομαι, που έχω παει 1 φορα το δικο μου και μου ξηγήθηκε καλά (αν και κομματάκι ακριβούτσικος στην εργασία), στου Τσαλίκη. Αλλά σου πέφτει μακρία (σταυρός Αγ. Παρασκευής)...

αλλιώς ρε σ, πόσταρε το σε καμια άλλη κατηγορία να το δεί κόσμος το θρεντακι να σου απαντήσει

Είναι αρκετά ακριβός αλλα και τυπικός.Και απο Ηλιουπολη μέσω Περιφερειακής Υμητού πάς μια χαρά μιάς και η έξοδος στον Σταυρό σε βγάζει πάρα πολύ κοντά.

pissaman
19/10/2007, 11:22
http://www.honda-eu.it/service/dealer/dealer_list.asp?country=greece&state_province=ATTIKI

McTalas
19/10/2007, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Είναι αρκετά ακριβός αλλα και τυπικός.Και απο Ηλιουπολη μέσω Περιφερειακής Υμητού πάς μια χαρά μιάς και η έξοδος στον Σταυρό σε βγάζει πάρα πολύ κοντά.

Kai giati na mpw A.O.??
kai apo mesogeiwn mia xara paw,ase pou einai kai ston dromo mou (doulevw ston geraka) kathe mera apo ekei pernaw!



αλλιώς ρε σ, πόσταρε το σε καμια άλλη κατηγορία να το δεί κόσμος το θρεντακι να σου απαντήσει

siga mhn gemisw to foroum me post,ase pou tha to gemisoun me spam opote akri den tha vgaloume!

@pissaman: esy pou eisai kai tou xorou,thewreis ola ta eksousiodotimena aksiopista??an nai napaw tote sto kontinotero,exw ena sthn geitoniamou.

paidia sygxwristeme gia th kourash tou thematos alla eimai psaroylhs kai den me pernei oikonomika na kanw malakies,an ou mi genito symvi to otidipote sthn mixani mou to exw to eggafaliko etoimo.:D

McTalas
19/10/2007, 11:44
kai kati akoma...
ta ladia na ta agorasw kai na tou ta paw egw na ton afisw na valei aytos oti thelei??

road spirit
19/10/2007, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
kai kati akoma...
ta ladia na ta agorasw kai na tou ta paw egw na ton afisw na valei aytos oti thelei??

κοιτα, κατα πάσα πιθανότητα, αμα πας σε εξουσιοδοτημένο χοντα θα σου βάλει agip. Δεν ειναι κακά, αυτά έβαζα τα τελευταία χρόνια.

Αμα θες άλλη μαρκα, παρε τα δικα σου και πήγαινε τα
:wave2:

GIXXERAKIAS
19/10/2007, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
kai kati akoma...
ta ladia na ta agorasw kai na tou ta paw egw na ton afisw na valei aytos oti thelei?? Παρε λαδακια δικα σου να του πας (εγω θα της παρω τα castrol gps 15-50w της κουκλας μου να μου γουργουριζει πιο ωραια και επιτελους να εχω σωστο σασμαν:winka: )

Γαι συνεργειο εχει φρηξει ο τοπος απο honda εξουσιοδοτημενα βρε συ!Απο που εισαι?Τραβα στο μπουρναζι στην αντιπροσωπεια αν δεν εμπιστευεσαι αλλον.Του φουστη λες να σου κανουν λακαμια και εκει??Εγω στο μπουρναζι suzuki πληρωσα 185ε 12.000χιλ σερβις με φπα Λαδια,μπουζι,φιλτρο λαδιου,υγρα φρενων,παραφλου και συγχρονισμο πεταλουδων.Τα 100ε ειναι μονο η εργασια οποτε λογικο ειναι το κοστος των αταλλακτικων.:winka:

notakos600
23/02/2016, 09:04
Yamaha XJ6
Αλλαγή λαδιών κάθε 3.000 μαζί με φίλτρο λαδιού σε κάθε αλλαγή.
Το ίδιο θα κάνω και στο 1000.
Δεν υπάρχει καλύτερη πρόληψη και μακροζωία για τον κινητήρα από την αλλαγή λαδιών με φρέσκα.

noodles
24/02/2016, 15:17
@notakos600 λιγα τα 3000χλμ για αλλαγη λαδιου ρε σι. δεν εχει νοημα να τα αλλαξεις τοσο συχνα. :)

McTalas
24/02/2016, 21:47
Πω ρε φιλε. Συγκινηθηκα... ωραία χρονια καναμε βολτες παεναμε και πιστα ειχαμε και το δελεαρ...