PDA

View Full Version : Help σχετικα με το Naked Fazer 600?



MSGL
14/10/2007, 11:18
θελω να ρωτησω σχετικα με τα FAZER 600. το μοντελο που βρηκα μεταχειρισμενο ειναι 2005 με 20000χλμ, και τιμη 5000ευρω. πως ξεχωριζεις ενα των 78 ιππων με ενα των 98?
εχει κατι χαρακτηριστικο εμφανισιακα?ποιο ειναι καλυτερο σα μηχανακι?
αυτο που βρηκα ειναι μαυρο με μπορντο ρεζερβουαρ,και απο οτι λεει 98 ιππους.
ειμαι μεταξυ αυτου κι ενος HORNET του 2004 με ιδια χλμ και 4000ευρω
Ποια εναι η γνωμη σας?:D

makis206
14/10/2007, 11:30
Mάλλον μιλάς για το FZ6, το γυμνό Fazer δηλαδή το οποίο έβγαινε μόνο με τον κινητήρα των 98 ίππων βγάλε 5-6 που θά'χουνε ψοφήσει πια..:lol:

Γνώμη για το ποιο θα προτιμούσα από τη στιγμή που δεν έχω τα μηχανάκια μπροστά μου κι έναν καλό μηχανικό να τ'ακούσει να δουλεύουν και να τα τσεκάρουν όπως πρέπει δεν μπορώ να σου δώσω !

Αν ήταν να τ'αγοράσω και τα δύο καινούργια πάντως θα προτιμούσα... δες την υπογραφή μου γιατί βαριέμαι να γράφω :hypnotize

:lol: :beer: :lol:

MSGL
14/10/2007, 11:48
και τα δυο εμφανισιακα ειναι αψογα...τωρα απο κινητηρα...?
δε μιλαω παντως για αγορα καινουριου,γιατι και εγω μεχρι στιγμης μονο honda ειχα,και honda θα ξαναεπαιρνα αν ηταν για καινουριο!!
απλα το hornet δεν πολυ παιζει και γενικα δεν ειναι και τοσο εμπορικο μηχανακι.
και σαν προβληματα μονο το θεμα με τα πηνια αναφερεται.(αν εισαι γκαντεμης)
με το fz6 δεν εχω καμια επαφη και γενικα δεν το εχει κανεις στην παρεα να δω τυχων προβληματα που μπορει να παρουσιασει και γενικα να το βολταρω:confused:

makis206
14/10/2007, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MSGL
με το fz6 δεν εχω καμια επαφη και γενικα δεν το εχει κανεις στην παρεα να δω τυχων προβληματα που μπορει να παρουσιασει και γενικα να το βολταρω:confused:

Το FZ6 είναι μια χαρά μηχανάκι, αρκετά αξιόπιστο και πιο φρέσκο απ'το Hornet πράγμα που το κάνει γενικά καλύτερο σχεδόν σε όλα τα σημεία.

Το μόνο πρόβλημα που είχε ακουστεί ήταν το TPS στον ψεκασμό που το άλλαζε η Yamaha στην εγγύηση, το συγκεκριμένο πρόβλημα είχε ακουστεί σε πολλά ψεκαστά μοντέλα της εταιρίας και απ'τη μεριά της κάλυπτε άνετα όλους τους κατόχους, νομίζω πως μετά την αντικατάσταση δεν ξαναπαρουσίαζαν πρόβλημα...

Περισσότερα δυσσάρεστα δεν έχω ακούσει εγώ προσωπικά, ας σου πει κάποιος που το κατέχει καλύτερα το συγκεκριμένο μηχανάκι, εγώ και πάλι το Honda θα έπαιρνα πάντως γιατί είμαι καμμένος

:lol: :lol: :beer:

mixalakis
14/10/2007, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MSGL
θελω να ρωτησω σχετικα με τα FAZER 600. το μοντελο που βρηκα μεταχειρισμενο ειναι 2005 με 20000χλμ, και τιμη 5000ευρω. πως ξεχωριζεις ενα των 78 ιππων με ενα των 98?
εχει κατι χαρακτηριστικο εμφανισιακα?ποιο ειναι καλυτερο σα μηχανακι?
αυτο που βρηκα ειναι μαυρο με μπορντο ρεζερβουαρ,και απο οτι λεει 98 ιππους.
ειμαι μεταξυ αυτου κι ενος HORNET του 2004 με ιδια χλμ και 4000ευρω
Ποια εναι η γνωμη σας?:D

Φίλε μου μην φοβάσαι για τα άλογα.

Τα 78άρια fz6 είτε γυμνά είτε fazer βγήκαν το 2007 στην αγορά.
Μοντέλο 2005 είναι σίγουρα με τα 98 άλογα.

Φυσικά δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να πάρει κανείς τα 78 άλογα, αφού ουσιαστικά είναι ο ίδιος κινητήρας με στοπ στο γκάζι χωρίς να προσφέρει περισσότερη ροπή χαμηλά.

Αφού λοιπόν τα 78άρια υπάρχουν μόνο του 07 ξεχωρίζουν από τα 98άρια του 07 γιατί τα 98άρια είναι τα S2 με πολλές άλλες αλλαγές (μούτρο, όργανα, σέλα, φρένα).

nakedorange
14/10/2007, 12:05
1)Δεν υπαρχει fazer (fz6) του 2005 με 78 ιππους... (οι 78 "ονομαστικοι" ιπποι ειναι φρουτο του 2007).

2)Το Hornet 2004 ειναι πιο γραμμικο απ το fz6 το οποιο δουλευει καλυτερα "ψηλα" οταν το Honda "κρεμαει".


Οτι και να διαλεξεις ...

καλοριζικο!


edit

με προλαβε ο Mixalakis...

:beer:

TROOPER
14/10/2007, 14:20
nackedorange και mixalakis +1000000000

:beer: :beer: :beer: :beer:

cartman
14/10/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από MSGL
και τα δυο εμφανισιακα ειναι αψογα...τωρα απο κινητηρα...?
δε μιλαω παντως για αγορα καινουριου,γιατι και εγω μεχρι στιγμης μονο honda ειχα,και honda θα ξαναεπαιρνα αν ηταν για καινουριο!!
απλα το hornet δεν πολυ παιζει και γενικα δεν ειναι και τοσο εμπορικο μηχανακι.
και σαν προβληματα μονο το θεμα με τα πηνια αναφερεται.(αν εισαι γκαντεμης)
με το fz6 δεν εχω καμια επαφη και γενικα δεν το εχει κανεις στην παρεα να δω τυχων προβληματα που μπορει να παρουσιασει και γενικα να το βολταρω:confused:

Γειά σου φίλε. Πήρα μεταχ. το FZ6 μοντέλο 2005 με 25000 χλμ πρίν ένα μήνα με 5000 Ευρώ. Το μηχανάκι είναι πολύ καλό! Προβλήματα κανένα (με μια εξαίρεση ένα κτύπημα που του έκανε ο προηγούμενος και το πληρώνω εγώ...) το μηχανάκι μηχανικά είναι άψογο. Γενικότερα ισχύουν ότι σου είπαν τα παιδιά σχετικά με προβλήματα. Πάρε το σε μηχανικό για να το ελέγξει για καλό και για κακό και αν το γουστάρεις τσίμπα το. Πάντως γενικότερα είναι αξιόπιστο, οπότε αν δεν έκανε καμιά στραβή ο προηγούμενος ιδιοκτήτης θα είσαι μια χαρά!

Από θέμα επιδόσεων είναι φοβερό ψηλά δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία, αλλά χαμηλά δεν θα σε εντυπωσιάσει και πολύ (αν και μάλλον θα είναι και εκεί πιο δυνατό απο cb400). Κάντο μια βόλτα φίλε και θα καταλάβεις μόνος σου!

Αν θές κάτι άλλο να ρωτήσεις, στην διάθεσή σου...




:beer: :beer: :beer:

MitsosNaked
14/10/2007, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MSGL
ποιο ειναι καλυτερο σα μηχανακι?



To ΦΖ6 είναι παρασάγγας καλύτερο.....(η αντικειμενικότητα της απάντησης μου φαίνεται από την υπογραφή μου...:rotflmao: )

Είναι όντως όμως. Πολύ πιό 'κακό'...

Πρόσεχε με το ΦΖ6 όμως και ποτέ μήν φορτώνεις/δένεις σάκκο/αποσκευές πίσω γιατί θα σε περάσουνε για κοντράκια!

gcrook
14/10/2007, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από MSGL
γιατι και εγω μεχρι στιγμης μονο honda ειχα,και honda θα ξαναεπαιρνα

Αν αντι για Χοντα ελεγες Datsun θα νομιζα οτι ησουν ο Χαρυ Κλυν:lol:

o_gavros
14/10/2007, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αν αντι για Χοντα ελεγες Datsun θα νομιζα οτι ησουν ο Χαρυ Κλυν:lol:

μόνο που η διαφήμιση έλεγε Φουντούνια (http://youtube.com/watch?v=vX7uJwGxZiE) ...και όχι Datsun...:lol:

gcrook
14/10/2007, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
μόνο που η διαφήμιση έλεγε Φουντούνια (http://youtube.com/watch?v=vX7uJwGxZiE) ...και όχι Datsun...:lol:

Σωστο.
Απλα εκανε τον γυφτο με το Ντατσουν και το συνεδεσα ετσι ωστε να δεσει με τον Χοντα...
:hypnotize

MSGL
14/10/2007, 22:39
(Πρόσεχε με το ΦΖ6 όμως και ποτέ μήν φορτώνεις/δένεις σάκκο/αποσκευές πίσω γιατί θα σε περάσουνε για κοντράκια)


?????????????????????????:confused: Τι εννοεις?

cartman
15/10/2007, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από MSGL
(Πρόσεχε με το ΦΖ6 όμως και ποτέ μήν φορτώνεις/δένεις σάκκο/αποσκευές πίσω γιατί θα σε περάσουνε για κοντράκια)


?????????????????????????:confused: Τι εννοεις?

Μπά άσχετο είναι απο κάποιο άλλο θρέντ όπου ο φίλος έκανε κόντρες με κάποιο bmw αν θυμάμαι καλά!

(νομίζω)

Άντε πάεννε τσίμπα το FZ6...και μην μασάς!

:beer: :beer: :beer:

lampros_fazer
15/10/2007, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MSGL
δε μιλαω παντως για αγορα καινουριου,γιατι και εγω μεχρι στιγμης μονο honda ειχα,και honda θα ξαναεπαιρνα αν ηταν για καινουριο!!

Πάρε hornet ή κουτί.. :wave2:

makis206
15/10/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Πάρε hornet ή κουτί.. :wave2:

Αφού θέλει γυμνό το παιδί ρε !:a38:

Ντε και καλά να πάρει Fazer...:o

:D :D :D

lampros_fazer
15/10/2007, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αφού θέλει γυμνό το παιδί ρε !:a38:

Ντε και καλά να πάρει Fazer...:o

:D :D :D
Τι γυμνό τι κουτί δε θα καταλάβει διαφορά αν πάρει xornet.. :rotflmao:

Άνθρωποι που λένε 'αν έπαιρνα καινούργιο μόνο χόντα θα'περνα' να το κάνουν ΤΙ το fazer..;Δεν τους χρειαζεται.. :D

:evil: :evil:

makis206
15/10/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Άνθρωποι που λένε 'αν έπαιρνα καινούργιο μόνο χόντα θα'περνα' να το κάνουν ΤΙ το fazer..;
:evil: :evil:

Καλόγερο :D


:lol: :lol: :lol:

Panos82gr
15/10/2007, 14:11
Οντως μεγαλη χαζομαρα να παρει καποιος ενα μηχανακι με καλυτερες αναρτησεις, φρενα που δουλευουν και ενα κινητηρα ο οποιος ευχαριστει απο χαμηλα στα ψηλα. Ειναι πιο trendy το fazer μηχανολογικα ξερω.. Αληθεια τα fz6 οταν βλεπουν hornet στα φαναρια μαρσαρουν?????

cartman
15/10/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MSGL
...δε μιλαω παντως για αγορα καινουριου,γιατι και εγω μεχρι στιγμης μονο honda ειχα,και honda θα ξαναεπαιρνα αν ηταν για καινουριο!!...

Παιδιά όντως αυτή η σκέψη είναι λίγο οπισθοδρομική! Δεν μπορείς να σκέφτεσαι έτσι φίλε επειδή υπάρχουν αξιόλογα μοντέλα απο πάρα πολλές εταιρίες. Ειδικά τα δύο που συγκρίνεις, δεν νομίζω να έχουν διαφορές σε αξιοπιστία (για αξιοπιστία μιλάμε ε!).

Τώρα για τα υπόλοιπα είναι trade-off: πιο ροπάτο το hornet χαμηλά, καλύτερο (παρανοϊκό) το FZ6 ψηλά, ψεκαστό το FZ6, κωλ@ρ@ το hornet, διαλέγεις και πέρνεις...

:wave2:

MSGL
15/10/2007, 23:10
...τελικα με βλεπω να κλεινω προς το hornet.!
οχι επειδη ειμαι hondakias,αλλα με βαση τα παραπανω,μαλλον το hornet μου ταιριαζει καλυτερα
στον τροπο οδηγησης.

cartman
16/10/2007, 01:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MSGL
...τελικα με βλεπω να κλεινω προς το hornet.!
οχι επειδη ειμαι hondakias,αλλα με βαση τα παραπανω,μαλλον το hornet μου ταιριαζει καλυτερα
στον τροπο οδηγησης.

Καλές αγορές λοιπόν φίλε και καλά ταξίδια!!

:beer: :beer: :beer: