PDA

View Full Version : ΤΤ600R, XT 660R,Transalp 600



rockadile
21/10/2004, 09:55
Χαιρετώ όλα τα παιδιά του φόρουμ :wave2: , είμαι νέος χρήστης και θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το ΄τοσο πρω΄τοτυπο:dizzy: θέμα της αγοράς νέας μηχανής. Έχω ένα παπάκι εδώ και ένα χρόνο αλλά το έχω βαρεθεί και προσανατολίζομαι για νέα αγορά. Θέλω λοιπόν ένα μηχανάκι για να κινούμαι στην πόλη, να πηγαίνει και κανένα κοντινό ταξιδάκι, και να μπαίνει σε χώμα (μ'αρέσουν τα λασπόλουτρα τελικά....), ακόμα με ενδιαφέρει η αξιοπιστία, και οι λογικές τιμές ανταλλακτικών, φυσικά και η μεταπωλητική αξία. Μετά από πολύ σκέψη και πολλά μοντέλα εχω ψιλοκατασταλάξει στα Transalp 600, Yamaha TT-R 600, XT 660 R. To budget είναι περιορισμένο οπότε μάλλον θα πάω προς μεταχειρισμένο. Όποιες προτάσεις καλοδεχούμενες ιδιαίτερα από όσους έχουν προσωπική εμπειρία με τα μοτόρια αυτά και ειδικά με τα δύο τελευταία. Ευχαριστώ πολύ όλους:)

crs-k
21/10/2004, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockadile
Χαιρετώ όλα τα παιδιά του φόρουμ :wave2: , είμαι νέος χρήστης και θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το ΄τοσο πρω΄τοτυπο:dizzy: θέμα της αγοράς νέας μηχανής. Έχω ένα παπάκι εδώ και ένα χρόνο αλλά το έχω βαρεθεί και προσανατολίζομαι για νέα αγορά. Θέλω λοιπόν ένα μηχανάκι για να κινούμαι στην πόλη, να πηγαίνει και κανένα κοντινό ταξιδάκι, και να μπαίνει σε χώμα (μ'αρέσουν τα λασπόλουτρα τελικά....), ακόμα με ενδιαφέρει η αξιοπιστία, και οι λογικές τιμές ανταλλακτικών, φυσικά και η μεταπωλητική αξία. Μετά από πολύ σκέψη και πολλά μοντέλα εχω ψιλοκατασταλάξει στα Transalp 600, Yamaha TT-R 600, XT 660 R. To budget είναι περιορισμένο οπότε μάλλον θα πάω προς μεταχειρισμένο. Όποιες προτάσεις καλοδεχούμενες ιδιαίτερα από όσους έχουν προσωπική εμπειρία με τα μοτόρια αυτά και ειδικά με τα δύο τελευταία. Ευχαριστώ πολύ όλους:)

Καλως ηρθες φιλε και ελπιζω να περασεις καλα ... :wave2:

Απο τις 3 μηχανες το Transalp ειναι με διαφορα καλυτερο για ταξιδι, και πιθανον και στον τομεα της αξιοπιστιας.
Για μεσα στην πολη οι αλλες δυο ειναι λιγο καλυτερες, οπως επισης και στο χωμα.

Απο 'κει και μετα η επιλογη ειναι δικη σου αναλογα με το τι σου κανει "κλικ", τι θα βρεις, και τι μπορεις να πληρωσεις ... :D

afrotwin
21/10/2004, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Καλως ηρθες φιλε και ελπιζω να περασεις καλα ... :wave2:

Απο τις 3 μηχανες το Transalp ειναι με διαφορα καλυτερο για ταξιδι, και πιθανον και στον τομεα της αξιοπιστιας.
Για μεσα στην πολη οι αλλες δυο ειναι λιγο καλυτερες, οπως επισης και στο χωμα.

Απο 'κει και μετα η επιλογη ειναι δικη σου αναλογα με το τι σου κανει "κλικ", τι θα βρεις, και τι μπορεις να πληρωσεις ... :D

ke i vougiouklaki ine kaliteri sto xoma (mias ke isixasame apo afti) ala den tin perni kanis...
:rotflmao: :rotflmao:
kala den vlepis oti to atomo ektos tou oti ta dilimata pou exi ine pseftika den exi ke lefta na pari kenouria opote apoklionte toulaxiston to xt ke to tt ke transalp metaxirismeno mono 400 mpori na pari ke afto apo to 1821

pou den to goustari

ke malon perisotero sizitisi 8eli o filos para simvouli

kseris file crs poli kenourioi den kseroun pos na kanoun tin proti epafi tous me to forum ke ksekinane etsi
gia afto ke i pio katalili apantisi ine


gia sou file kalos ir8es ke elpizo na se fotisi o 8eos na vris afto pou 8es

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

rockadile
21/10/2004, 14:02
Χα χα χα χα ,Λοιπόν φίλε afrotwin πολύ μου αρέσεις!!!Έχεις ένα χαρακτηριστικό στυλάκι να τα ισοπεδώνεις όλα και να βγάζεις για τους άλλους (έχω δει και σε άλλες συζητήσεις τι γράφεις....) τα συμπεράσματα σου τα οποία βέβαια και απέχουν μακράν από την αλήθεια .
Αλήθεια μήπως να κάνεις καρριέρα σαν βοηθός Χορταρέα-μέντιουμ????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πάντως να ξέρεις ότι όσον αφορά το άτομο μου έχεις πέσει παντελώς έξω, τα λέφτά που έχω να διαθέσω είναι κοντά στα 6000 και τα διλλήματα μου είναι αληθινά. Ο καθένας έχει δικαίωμα της γνώμης του και πρέπει να την εκφέρει αρκεί να μην προσβάλλει τον άλλο. :cool:

afrotwin
21/10/2004, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockadile
Χα χα χα χα ,Λοιπόν φίλε afrotwin πολύ μου αρέσεις!!!Έχεις ένα χαρακτηριστικό στυλάκι να τα ισοπεδώνεις όλα και να βγάζεις για τους άλλους (έχω δει και σε άλλες συζητήσεις τι γράφεις....) τα συμπεράσματα σου τα οποία βέβαια και απέχουν μακράν από την αλήθεια .
Αλήθεια μήπως να κάνεις καρριέρα σαν βοηθός Χορταρέα-μέντιουμ????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πάντως να ξέρεις ότι όσον αφορά το άτομο μου έχεις πέσει παντελώς έξω, τα λέφτά που έχω να διαθέσω είναι κοντά στα 6000 και τα διλλήματα μου είναι αληθινά. Ο καθένας έχει δικαίωμα της γνώμης του και πρέπει να την εκφέρει αρκεί να μην προσβάλλει τον άλλο. :cool:

entaksi min anisixis den me prosvales
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

antonis111
29/10/2004, 11:42
ιδού φίλε μου καινούργιε ο σωστός τρόπος εισόδου στο φόρουμ:
είμαι ο τάδε, τα καλύτερα μηχανάκια είναι τα χόντα, η άφρικα τουίν είναι ότι καλύτερο έχει τσουλίσει τις ρόδες του σε αυτό τον πλανήτη, είμε ένας ταπινός άνθρωπος και ζητώ να με διδάξετε ώ μεγάλοι θεοί του moto.gr.


TT... ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ

Chemical
30/10/2004, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis111
ιδού φίλε μου καινούργιε ο σωστός τρόπος εισόδου στο φόρουμ:
είμαι ο τάδε, τα καλύτερα μηχανάκια είναι τα χόντα, η άφρικα τουίν είναι ότι καλύτερο έχει τσουλίσει τις ρόδες του σε αυτό τον πλανήτη, είμε ένας ταπινός άνθρωπος και ζητώ να με διδάξετε ώ μεγάλοι θεοί του moto.gr.


TT... ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ

Σιγα ρε φιλε που το αφρικα ειναι το καλυτερο?τα varadero ειναι κλασεις καλητερες μηχανες!!!

Τεσπα...
φιλε οσον αφορα την αγορα μηχανης εχεις διαλεξει 3 διαφορετικα ιδει μηχανων.Εγω εχω ΤΤ-R 600.και το θεωρω καλητερο απο τα αλλα 2 ισως επειδι μου αρεσει το στυλ του!!!
Το ΤΤ ειναι καθαρο εντουρο ενω τα αλλα 2 ειναι σε on-off.το ΧΤ οχι καθαρο αλλα το εχουν κανει περιπου τετοιο.με ποιο μεγαλο ρεζερβουαν και πιο on-off στιλ.τα λεφτα ειναι καλα για μεταχειρισμενο.θα βρεις σε καλη κατασταση.Εγω το ειχα παρει 4500ευρω.αλλα οχι το τελευταιο μοντελο,δεν λεει πολλα και εχει 5 αλογα λιγοτερα.Η τελικη επιλογη δικη σου.

rockadile
01/11/2004, 10:07
Λοιπόν ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους για τις απαντήσεις τους ειδικά τους crs-k και chemical.Πάντως έχω κατασταλλάξει στο XT 660R.Eιδικά μετά το test ride που έκανα και στο ΤΤ600 και στο XT660 κατέληξα στο ΧΤ παρόλο που είναι βαρύτερο.Έχει δύναμη πολύ από χαμηλά ,απλά καμία σχέση με το παλιό ΧΤ και είναι και υδρόψυκτο!! Όσο για τις Χόντα είναι πολύ καλές μηχανές και αξιόπιστες ,αλλά μέχρι εκεί ,ειδικά για το άφρικα και τα άλλα του ίδιου στυλ έιναι πολύ καλά μηχανάκια αλλά εγω προσωπικά έχω σπίτι μου πολλές ντουλάπες και δεν μου χρειάζεται κι άλλη!!! Α!και μην ξεχνάτε ότι ο άνθρωπος κάνει την μηχανή και όχι η μηχανή τον άνθρωπο...Καλές Βόλτες σε όλους:wave2: