PDA

View Full Version : προς γνωστες, aprilia tuono



ZX-9R
14/10/2007, 22:49
Εχω ενα πισω αμορτισερ απο gsxr1000 k5 και θελω να το χαρισω σε εναν φιλο με tuono, για διαφορους λογους προς το παρον δεν μπορουμε να μετρησουμε αν κανει, ξερει κανεις αν ταιριαζει?


Ευχαριστω :beer: :beer:

gcrook
14/10/2007, 23:24
Δεν ξερεις ουτε διαστασεις του αμορτισερ του Tuono; (υψος βασικα)
Η εστω αν το Κ5 φοραει το ΚΥΒ αμορτισερ η Showa,γιατι εχω καποια στοιχεια για μερικα αμορτισερ που εχουν φορεθει σε GSXR,αλλα απο μοντελο σε μοντελο (με βαση τον κυβισμο) ειναι διαφορετικα.

Βεβαια το υψος απο μονο του δεν λεει και πολλα,και αν υπαρχει διαφορα υψους πανω απο 2 εκατοστα τοτε εχουμε σοβαρο προβλημα γεωμετριας στο μηχανακι.
Καταρχας μπορει να ειναι και τα δυο piggyback μεν, αλλα η τοποθετηση της φιαλης να ειναι διαφορετικη και να βρισκει.
Και το διχαλο θα ειναι σιγουρα διαφορετικο και θα θελει κολπα περιεργα για να μπει αν μπαινει.
Για να μην μιλησουμε για spring rates και αλλα προστυχα.

Και μιας και ειμαι αερολογος και δεν βοηθαω ιδιαιτερα θα τολμησω να σε ρωτησω και το εξης::lol:
Γιατι στα κομματια νομιζεις οτι το αμορτισερ του Κ5 ειναι καλυτερο απο το αμορτισερ του Τουονο;:confused:

gcrook
14/10/2007, 23:36
Ασε κατι θυμηθηκα.
http://www.ohlins.com/Motorcycle/Hidden/Recommendationlist/tabid/110/Default.aspx

Η Ohlins στο site της δινει σχεδον για καθε αμορτισερ που βγαζει και ενα pdf με τεχνικα χαρακτηριστικα.
Εσενα σε πρωτη φαση σε ενδιαφερει το υψος.
Τα υπολοιπα θα εξαρτηθουν απο αυτο φανταζομαι.:wave2:

ZX-9R
15/10/2007, 00:20
Καλησπερα,

Υποψιαζομαι οτι αναφεροσουν σε αυτο : http://www.motodynamics-accessories.gr/downloads/Ohlins_01.pdf , το λινκ που εδωσες δεν παιζει... Πανω κατω το ιδιο μηκος εχουν, στο αν θα χωραει προβληματιζομαι... Δεν θυμαμαι τι μαρκα φοραει απο μαμα η βλακεια ... :(

Οσον αφορα αν ειναι καλυτερο, πραγματικα δεν εχω την παραμικρη ιδεα, μου το ζητησε ο φιλος και για αυτο το χαριζω, σιγουρα ειναι καλυτερη η κατασταση του (ειναι σχεδον αχρησιμοποιητο)...

Χμ, λες θα θελει πατεντες στο διχαλο ε? Κακο αυτο... Δεν πολυψηνομαι να γινει κανα κρακ στο δρομο........... :confused: :confused:





Ευχαριστω :beer: :beer: :beer: :beer:

dodos_1
15/10/2007, 10:54
αν αναφερεσαι στο tuono '05 φοραει αμορτισερ sachs.για διαστασεις δεν γνωριζω κατι.ψαξε και στο site της Sachs μπας και γραφει τιποτα.η μπουκαλα αζωτου ειναι οριζοντια στον αξονα του αμορτισερ.

SeNNinhA
15/10/2007, 10:54
Σύμφωνα με την Ohlins

GSXR 1000 K5 ........ Shock absorver length: 325 (+6/-0) mm ----> 325 --> 331 mm
TUONO εως 2004 ........ " " " : 321 (+5/-0) mm ----> 321 --> 326 mm
TUONO εως 2006 ........ " " " : 313 (+3.5/-2.5) mm ----> 310.5 --> 316.6 mm

Για αμορτισέρ GSXR K5 σε TUONO εως 2004 το βλέπω να γίνεται αλλα έχοντας ρυθμίσει το TUONO με πιο επιθετική γεωμετρία, ρίχνοντας την κατανομή βάρους προς τα εμπρός, γεγονός που επιδρά θετικά στην συγκεκριμένη μηχανή διότι είναι αυτούσιο το Mille χωρις πλαστικά και με το ψηλό τιμόνι δεν φορτίζει αρκετά τον εμπρός τροχό. Για το TUONO 2005 και μετά μάλλον δεν κάνει η μετατροπή.