PDA

View Full Version : Σκύψημο σε cbr f '00



grigris
15/10/2007, 12:51
Ρε guyz έχω 2 μέρες στην κατοχή μου ενα cbr 600f μοντέλο 2000. Να πω πως είναι το πρώτο μου ss. Αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που εχουν το ίδιο μοντέλο είναι σχετικά με το ψαρωμα πίσω από τη ζελατίνα. Δε μπορώ να μπώ πισω απο τη ζελατίνα και γενικά κάθομαι λίγο πιο πάνω βλέποντας πάλι πάνω από τη ζελατίνα. Βεβαια λογω αεροδυναμικής δε τρωω πολύ αέρα αλλά και πάλι δεν είναι το ιδανικο. Είναι έτσι το μοντελο ( να βάλω δηλαδή καμια μεγαλύτερη ζελατίνα) ή φταίω εγω κατα κάποιο τρόπο. σσ. ο σωματοτυπός μου ειναι κανονικός.

Γενικά πιστεύετε οτί είναι καλη για πρώτη μηχανή για να μαθω να στρίβω κλπ?... Αργότερα δηλ θα μπορω να μπώ στην πίστα?

byron
15/10/2007, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
Αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που εχουν το ίδιο μοντέλο είναι σχετικά με το ψαρωμα πίσω από τη ζελατίνα. Δε μπορώ να μπώ πισω απο τη ζελατίνα και γενικά κάθομαι λίγο πιο πάνω βλέποντας πάλι πάνω από τη ζελατίνα.

Γενικά πιστεύετε οτί είναι καλη για πρώτη μηχανή για να μαθω να στρίβω κλπ?... Αργότερα δηλ θα μπορω να μπώ στην πίστα?

Το CBRF είναι άψογο για 1ο μηχανάκι και ότι πρέπει για αρχάριο. Όταν λές ψάρωμα τι εννοείς; Σε κανένα μηχανάκι δεν κρύβεσαι πίσω απ΄την ζελατίνα αν δεν σκύψεις. (εξαιρούνται κάτι BMW και μεγάλα on-off :rolleyes: )

grigris
15/10/2007, 13:12
Αυτό εννοώ!... Δε μπορω να μπω οσο και να σκύψω, όσο πίσω και αν κάτσω...

road spirit
15/10/2007, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
Αυτό εννοώ!... Δε μπορω να μπω οσο και να σκύψω, όσο πίσω και αν κάτσω... :confused: :confused:

δλδ αμα "ξαπλωσεις" πάνω στο ντεπόζιτο δεν βρίσκεσαι πίσω απο τη ζελατίνα??

grigris
15/10/2007, 13:46
Μαλακία ε? Βασικά αν σκύψω τόσο πολύ δε θα μπορω να σηκωσω το κεφάλι μου να δω τον δρομο. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις... ξερω γω ρε παιδια παιζει να κανω εγω μαλ@κια......

grigris
16/10/2007, 09:47
Παιδιά το εψαξα το θέμα και είναι θέμα μηχανης. Το 600F με την εννοιαία σέλα τεινει προς touring φαση και το στήσημό της είναι διαφορετικό απ τις υπολοιπες ss. Για παράδηγμα τα κλιπόν είναι πανω απτην ανάρτηση τοποθετημένα. Αυτό που μόλις είπα ελπίζω να έγινε κατανοητό δε ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα. Παντως ισχυει.

Βασικά με ξενέρωσε πολύ το σκηνικό αυτό, δε το ήξερα και τωρα νιώθω πως είμαι με μπασταρδεμένη μηχανη.

kalesin
16/10/2007, 09:55
Καλημερα

να μη σε ξενερωνει καθολου η μηχανη.

Το F ειναι μια αψογη πρωτη μηχανη για να μαθεις πολλα πραγματα με ασφαλεια
Για παρα πολλους ειναι κ η μοναδικη μηχανη αφου μενουν σε αυτη

Απο οτι καταλαβαινω εχεις στο μυαλο σου πιο ''πολεμικα'' μοντελα, στα οποια θα κυνηγας δεκατα κρυμμενος πισω απο τη ζελατινα. Ο αερας οπως ειπε κ εσυ δεν ειναι τετοιος που να σε εμποδιζει. Ψυχολογικο ειναι το θεμα

Συμφωνοι ειναι πιο touring η μηχανη απο τα rr, ΑΛΛΑ.. λες οτι ειναι η πρωτη σου μηχανη

να την κρατησεις κ να τη μαθεις
Ειναι μηχανακι που συγχωρει κ σε αφηνει να μαθεις στο δρομο, οχι απο τις πτωσεις σου. Αντιδρα πολυ γλυκα στο δρομο ενω δεν εχει ξεσπασματα που θα τρομαξουν τον καινουργιο στην κατηγορια


Αν τωρα ηθελες να παρεις SS κ πηρες το το F, τοτε σορυ αλλα εκανες λαθος επιλογη.

Προσωπικη αποψη: ειτε απο λαθος ειτε συνειδητα, εκανες μια πολυ καλη επιλογη. Να την χαρεις γιατι οταν πας σε πιο πολεμικο καποια στιγμη θα σου λειψει το F

:wave2:

TATAR
16/10/2007, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Καλημερα


Το F ειναι μια αψογη πρωτη μηχανη για να μαθεις πολλα πραγματα με ασφαλεια
Για παρα πολλους ειναι κ η μοναδικη μηχανη αφου μενουν σε αυτη

........
Ειναι μηχανακι που συγχωρει κ σε αφηνει να μαθεις στο δρομο, οχι απο τις πτωσεις σου. Αντιδρα πολυ γλυκα στο δρομο ενω δεν εχει ξεσπασματα που θα τρομαξουν τον καινουργιο στην κατηγορια


.....

:wave2:

+1000 :wave2:

road spirit
16/10/2007, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
Μαλακία ε? Βασικά αν σκύψω τόσο πολύ δε θα μπορω να σηκωσω το κεφάλι μου να δω τον δρομο. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις... ξερω γω ρε παιδια παιζει να κανω εγω μαλ@κια......

και πάλι δεν μπορω να το καταλάβω :confused:
το μηχανάκι αυτό το είχα 3 χρόνια. Ειμαι 1,75, 70 κιλά... μια χαρά κρυβόμουν πίσω απο τη ζελατίνα και έβλεπα και το δρόμο...


Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
.....
+1000

odt
26/10/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
Ρε guyz έχω 2 μέρες στην κατοχή μου ενα cbr 600f μοντέλο 2000. Να πω πως είναι το πρώτο μου ss. Αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που εχουν το ίδιο μοντέλο είναι σχετικά με το ψαρωμα πίσω από τη ζελατίνα. Δε μπορώ να μπώ πισω απο τη ζελατίνα και γενικά κάθομαι λίγο πιο πάνω βλέποντας πάλι πάνω από τη ζελατίνα. Βεβαια λογω αεροδυναμικής δε τρωω πολύ αέρα αλλά και πάλι δεν είναι το ιδανικο. Είναι έτσι το μοντελο ( να βάλω δηλαδή καμια μεγαλύτερη ζελατίνα) ή φταίω εγω κατα κάποιο τρόπο. σσ. ο σωματοτυπός μου ειναι κανονικός.

Γενικά πιστεύετε οτί είναι καλη για πρώτη μηχανή για να μαθω να στρίβω κλπ?... Αργότερα δηλ θα μπορω να μπώ στην πίστα?

Αν θες καλύτερη προστασία από τον αέρα, να αλλάξεις ζελατίνα....π.χ-->http://www.zerogravity-racing.com/sportbikes/honda_sptbks/403.htm

Για πίστα κλπ,κλπ δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ναι, θα μάθεις να στρίβεις...Το μηχανάκι έιναι ότι πρέπει...:wave2:

ronin1
26/10/2007, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
Παιδιά το εψαξα το θέμα και είναι θέμα μηχανης. Το 600F με την εννοιαία σέλα τεινει προς touring φαση και το στήσημό της είναι διαφορετικό απ τις υπολοιπες ss. Για παράδηγμα τα κλιπόν είναι πανω απτην ανάρτηση τοποθετημένα. Αυτό που μόλις είπα ελπίζω να έγινε κατανοητό δε ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα. Παντως ισχυει.

Βασικά με ξενέρωσε πολύ το σκηνικό αυτό, δε το ήξερα και τωρα νιώθω πως είμαι με μπασταρδεμένη μηχανη.


δεν ειναι καθολου μπασταρδεμενη η μηχανη...μαλλον εσυ πρωτα την πηρες κ μετα εψαξες να δεις τι μοτο ειναι...κ αυτο ειναι το λαθος σου...

η μοτο ειναι μια χαρα...ειναι ενα σπορ 600, με τουρισταδικα χαρακτηριστικα..

θα σε παει γρηγορα..ανετα..κ σενα κ τον συνεπιβατη κ τα μπαγκαζια σου..

τωρα..αν θες να μοστραρεις κ να λες εχω ss μουρατο...αλλαξε την..αν θες παλι πιο πολυ γκαζι κ εισαι αρκετα εμπειρος παλι αλλαξε την...

αν θες ενα καλο μοτο που να συνδυαζει καλο γκαζι στα 600 κ ανεση στα ταξιδια..κρατα την...

αα ..κ δεν χρειαζεται να ξαπλωσεις για να μην εχεις αερα...

απλα μετα τα 150 ..με ενα ελαφρυ σκυψιμο εισαι οκ..ειμαι 1.80 κατι..

(ακου μπασταρδεμενη μηχανη..)

καλο ειναι να ξερουμε τι θελουμε, να το εντοπιζουμε..κ μετα να το αγοραζουμε..:wave2:

Anritsu
26/10/2007, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
Παιδιά το εψαξα το θέμα και είναι θέμα μηχανης. Το 600F με την εννοιαία σέλα τεινει προς touring φαση και το στήσημό της είναι διαφορετικό απ τις υπολοιπες ss. Για παράδηγμα τα κλιπόν είναι πανω απτην ανάρτηση τοποθετημένα. Αυτό που μόλις είπα ελπίζω να έγινε κατανοητό δε ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα. Παντως ισχυει.

Βασικά με ξενέρωσε πολύ το σκηνικό αυτό, δε το ήξερα και τωρα νιώθω πως είμαι με μπασταρδεμένη μηχανη.

Συγνώμη ρε φίλος αλλά πρώτα πήρες το μηχανάκι και μετά το ψάχνεις το πράγμα ??? :eyepop: Πάλι καλά γιατί καλό πράμα ψώνισες Με το F μπορεί να μην έχεις τις κορυφαίες επιδόσεις και την σπορ θέση οδήγησης αλλά αν είσαι φευγάτος και γουστάρεις μακρινές βόλτες και ταξίδια έκανες διάνα .Αν την πήρες για να κάνεις καγκουρίες και να την αράζεις στην πόρτα της καφετερίας , δεν θα έχεις πρόβλημα τουλάχιστον προβλήμα να την ξεφορτωθείς καθώς αν δεν κάνω λάθος είναι από τα μηχανάκια που έχουν ζήτηση σαν μεταχειρισμένα .

Κάλες βόλτες

:wave2:

spec
27/10/2007, 13:10
Εγώ το έχω σχεδόν 2 χρόνια και δεν μπορώ να πώ ότι με έχει προβληματίσει στο θέμα αυτό. Το έχω πάει 220+ στο κοντέρ και χώθηκα άνετα πίσω από τη ζελατίνα (1.71 ύψος). Μάλιστα μια φορά για αρκετά χιλιόμετρα είχα και αρκετά μποφόρ αέρα στη μούρη και δεν είχα πρόβλημα με 170+ (εκτός από πλάγιους ανέμους).


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Συγνώμη ρε φίλος αλλά πρώτα πήρες το μηχανάκι και μετά το ψάχνεις το πράγμα ??? :eyepop: Πάλι καλά γιατί καλό πράμα ψώνισες Με το F μπορεί να μην έχεις τις κορυφαίες επιδόσεις και την σπορ θέση οδήγησης αλλά αν είσαι φευγάτος και γουστάρεις μακρινές βόλτες και ταξίδια έκανες διάνα .Αν την πήρες για να κάνεις καγκουρίες και να την αράζεις στην πόρτα της καφετερίας , δεν θα έχεις πρόβλημα τουλάχιστον προβλήμα να την ξεφορτωθείς καθώς αν δεν κάνω λάθος είναι από τα μηχανάκια που έχουν ζήτηση σαν μεταχειρισμένα .

Κάλες βόλτες

:wave2:

Θα συμφωνήσω με τον Anritsu... και παρεπιπτόντως θα ήθελα να μάθω τι τιμές περίπου πάει μεταχειρισμένο στην Ελλάδα. Μένω Κύπρο και σκοπεύω να επιστρέψω Ελλάδα, οπότε να δω αν συμφέρει να την φέρω μαζί ;)

grigris
29/10/2007, 11:09
Ok Παιδιά... εχετε δίκιο!! Πρωτα πήρα τη μηχανη και μετα το έψαξα! :rolleyes:
Ένα χρόνο έψαχνα να βρω τι ζηταω το οποίο να συμβαδίζει με τα οικονομικά μου... Για να καταλάβεις πάντα ήθελα ss αλλά πάντα δεν έιχα τόσα λεφτά και σκευτόμουν να συμβιβαστω με κάποιο γυμνό στην αρχή αλλά πάλι δε με γέμιζε... Έιχα απογοητευτει μέχρι που βρήκα αυτή τη μηχανη απο ένα φίλο ο οποίος μου την έδεινε 3500€ με καινούρια λάστιχα και συναγερμο και δε το σκευτικά καθόλου!
Δε το έχω μετανιώσει καθολου, η μηχανή είναί τέλεια!

Πάντως να σκύψω τόσο πολυ για να δω κάτω από τη σέλα δε γινεται!!!!! Την Κυριακή πήγα ταξιδάκι μέχρι τη Λειβαδιά και σε ένα κομμάτι έπιασα 250 και ούτε τότε ήμουν κάτω από τη ζελατίνα (έχω ύψος 1.77). Ομως, ένταξει, δεν ειναι τοσο προβλημα αφού λογο αεροδυναμικής φεύγει ο αέρας!


Να την χαρεις γιατι οταν πας σε πιο πολεμικο καποια στιγμη θα σου λειψει το F

Γιατί το λές αυτο? Τόσο αβολα είναι τα ss? Πάντως η φίλη μου ακόμα γκρινιάζει που έδωσα το παπι!!!!!!!!!!!! :cool:

Έχει καποιος να προτείνει κανένα καλο συνεργειο στην Αθήνα???

dankannn
30/10/2007, 22:48
Δεν καταλαβαινω γιατι δεν αλλαζεις την ζελατινα σου??
Τωρα κατα το ποσο ειναι καλο το μηχανακι τι να πω ( best seler ).
Εγω που εχω το 2001 μπαινω και σε πιστα με αυτο και σε εθνικη παω 220-240 χωρις να κουραζομαι.

velgos
08/11/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Δεν καταλαβαινω γιατι δεν αλλαζεις την ζελατινα σου??
Τωρα κατα το ποσο ειναι καλο το μηχανακι τι να πω ( best seler ).
Εγω που εχω το 2001 μπαινω και σε πιστα με αυτο και σε εθνικη παω 220-240 χωρις να κουραζομαι.

+1

Εγώ όταν άλαξα ζελατίνα είδα μεγάλη διαφορά. Και οχι μόνο σε προστασία αέρα, αλλα της πάει και ποιο ωραία !


147579

id12586
08/11/2008, 17:26
Με μια Double Bubble ζελατίνα είσαι κομπλε για νορμαλ αναστήματα (ειμαι 1.79)


Είμαι σίγουρος όμως οτι δεν φταίει η ζελατίνα αλλά εσύ.
Κάθεσαι λάθος στην μηχανή και κολλάς τα @@ σου στο ντεπόζιτο. ;)

Οταν ταξιδεύεις κάτσε πιο πίσω για να έρχεται το κορμί σου σχεδόν παράλληλα με τον κορμό της μηχανής.

Και άκου μπασταρδεμένη μηχανή :eek: :nono:

Matrox
19/11/2008, 14:53
@ velgos Double Bubble είναι αυτή που του φοράς?
Ποιά και πόσο περίπου?

velgos
19/11/2008, 15:02
Foraw afthn edw pou vlepete stin photo pou exw kanei attach, twra den thimamai pws thn lene.
Alla oso pisw kai na to pas to swma sou kai oso kai na koliseis to kranos panw sto tank bag, emena toulaxiston me sprwxnei o aeras pros ta panw kai pisw, milame panta gia 200km/hr kai panw, sta 160km/hr de me enoxlei kai toso.
Tha me voithouse poly pantws na evlepa pws to kanete eseis pou mou lete oti pigenete me tank bag kai xwris kamia enoxlisi apo aera.


148422