PDA

View Full Version : ΠΟΤΕ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ



mpou
15/10/2007, 15:33
Η μπαταρια μου βγηκε off (μιζα δεν γυρνα).

Ειναι η δευτερη φορα. Την προηγουμενη φορα, με αποχη 40 ημερων καταφερα να την βγαλω out. Την φορτισα και ολα καλα.

Τωρα, η αποχη 20 ημερων την εβγαλε off. Να την ξαναφορτησω ή να την πεταξω?

Α, ειναι η μπαταρια του αυτοκινητου μου, το οποιο και δεν χρησιμοποιω συχνα (Μη μου πει κανεις γιατι κανω ποστ για το τουτου-αφου η μοτο ειναι ο λογος που το εχω παρατημενο :) ).

Αν την φορτισω, αλλα για τις μερες (βδομαδες) που δεν χρησιμοποιω το κουτι αποσυνδεω τον ενα πολο, θα μου κρατησει? (Δεν θελω περιττα εξοδα για το κουτι οπως καταλαβαινετε).

Btw, εσεις τι κανετε με τις μπαταριες των κουτιων σας ????

derd
15/10/2007, 15:39
Αφου αρχισε ο κατηφορος δεν εχει ζωη πλεον η μπαταρια σου...


Btw 5,3 ετη το Opel έχει ακομα την ιδία μπαταρια και ας κάθετε 2 και 3 μήνες ακίνητο συχνά (με εκκίνηση του κινητήρα για 10΄κάθε σαββατο) .Βέβαια όταν κινηθεί πάει επαρχεία και κάνει καμμια 500 χλμ μαζεμένα..

Panos82gr
15/10/2007, 15:41
Φημες λενε.. οτι μια μπαταρια αποφορτιζετε καθε μερα κατα 1%. Αυτο σημαινει πως ουτος η αλλος η μπαταρια μετα απο 3 μηνες θα εχει αποφορτιστει. Καλο θα ναι να βαζεις το τουτου μπροστα για κανα 2 ωρο καθε μηνα ωστε να φορτιζει. Και οχι και τους πολους να βγαλεις παλι θα αποφορτιστει, δεν ειναι μπαταρια για τηλεκοντρολ :D.

Δες εδω για περισοτερα:

http://www.dansmc.com/batteries.htm

mpou
15/10/2007, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
Αφου αρχισε ο κατηφορος δεν εχει ζωη πλεον η μπαταρια σου...


Btw 5,3 ετη το Opel έχει ακομα την ιδία μπαταρια και ας κάθετε 2 και 3 μήνες ακίνητο συχνά (με εκκίνηση του κινητήρα για 10΄κάθε σαββατο) .Βέβαια όταν κινηθεί πάει επαρχεία και κάνει καμμια 500 χλμ μαζεμένα..

Δυστυχως, καθε σαββατο ΔΕΝ εκκινω τον κινητηρα... βλακεια μου μαλλον ...

OldMan
15/10/2007, 15:42
Αν βρεις κάποιον ηλεκτρολόγο που να μπορεί να την "μετρήσει" (και δεν εννοώ να βουτήξει το μπομόμετρο...), θα σου πει αν θέλει αλλαγή ή όχι ....

(μπορείς να το κάνεις και μόνος σου άμα δεν βαριέσαι ...) :wave2:

sniper
15/10/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν βρεις κάποιον ηλεκτρολόγο που να μπορεί να την "μετρήσει" (και δεν εννοώ να βουτήξει το μπομόμετρο...), θα σου πει αν θέλει αλλαγή ή όχι ....

(μπορείς να το κάνεις και μόνος σου άμα δεν βαριέσαι ...) :wave2:

Yπάρχει πάντα κι ο Babis Ilektrologos :D

mpou
15/10/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν βρεις κάποιον ηλεκτρολόγο που να μπορεί να την "μετρήσει" (και δεν εννοώ να βουτήξει το μπομόμετρο...), θα σου πει αν θέλει αλλαγή ή όχι ....

(μπορείς να το κάνεις και μόνος σου άμα δεν βαριέσαι ...) :wave2:

Δεν σε επιασα. Να μετρησει V/A ?

toulis
15/10/2007, 15:45
Πόσο καιρό την έχεις;

Μήπως έχεις απώλειες η βάζεις συναγερμό και δημιουργείτε ένα μικρό ρεύμα εκφόρτισης.

Εγώ πάντως που αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα κάνω τα εξής.

Αν το ακινητοποιήσω για λίγο καιρό βγάζω τον πόλο.

Αν το ακινητοποιήσω για πολύ καιρό τότε βγάζω τελείως την μπαταρία την κατεβάζω στο εργαστήριο και την συνδέω παράλληλα στην μπαταρία ενός UPS που έχω για αυτή τη δουλεία
Αυτό αναλαμβάνει να την έχει σε μια κατάσταση ετοιμότητας.
:wave2:

Panos82gr
15/10/2007, 15:45
Πως μετραμε μια μπαταρια σωστα, volt, αμπερ, και για το gravity (βαρυτητα?) oldman?
Εχω ενα πολυμετρο και μια παλια μπαταρια, μπορω να δω σωστα τα volt στην εναλασομενη ρυθμιση, στα αμπερ δεν εχω βρει ακριβως πως πεζει και για το gravity, θα ηθελα να ηξερα πως και με τι μπορω να τα τσεκαρω.

OldMan
15/10/2007, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Πως μετραμε μια μπαταρια σωστα, volt, αμπερ, και για το gravity (βαρυτητα?) oldman?
Εχω ενα πολυμετρο και μια παλια μπαταρια, μπορω να δω σωστα τα volt στην εναλασομενη ρυθμιση, στα αμπερ δεν εχω βρει ακριβως πως πεζει και για το gravity, θα ηθελα να ηξερα πως και με τι μπορω να τα τσεκαρω.
Τα amperes μην τα ψάχνεις (εκτός αν έχεις αμπεροτσιμπίδα ΜΕΓΑΛΗ...), γιατί θα χρειαστείς 2-3 κουτιά 10άρες ασφάλειες για το πολύμετρο !!:lol:

Το πρόβλημα με το gravity είναι ότι οι ηλεκτρολύτες πλέον δείχνουν ότι τιμή τους κατέβει στο μπομόμετρο, οπότε δεν οδηγεί σε ασφαλή μέτρηση !!
(ούτως ή άλλως, με τις "κλειστού" τύπου τείνει να καταργηθεί η μέτρηση ...)

Μια ασφαλής μέτρηση είναι, αφού την φορτίσουμε στο φουλ και διαπιστώσουμε ότι έχει ανεβάσει (χωρίς φορτίο) τάση ΠΑΝΩ απο 14,5 V, να συνδέσουμε μια συγκεκριμμένη κατανάλωση και να πέρνουμε μετρήσεις κατά διαστήματα...(σημειώνοντας την ώρα).

Μόλις φτάσουμε στα 11,7 V, βλέπουμε τον χρόνο που απαιτήθηκε και ξέροντας το ρεύμα που ζητήθηκε (από την αντίσταση της κατανάλωσης και με ονομαστική τάση 12V) βλέπουμε αν η χωρητικότητα της μπαταρίας μας είναι Ο.Κ.

Υ.Γ.
Περισσότερα (και αναλυτικότερα) μια άλλη μέρα...:wave2:

Panos82gr
15/10/2007, 15:59
Ωραια περιμενουμε μια καλυτερη αναλυση, και τι κανουμε οταν διαπιστωνουμε πχ, οτι τα φωτα μας αδυναμωνουνε οταν σταματαμε να δινουμε γκαζι στη μηχανη με τη μια, ειναι προβλημα μπαταριας η κατι αλλο.

Αντε oldman περιμενουμε!! Πηγενε να παρεις το φαρμακο σου! :beer:

Anty12
15/10/2007, 20:17
Κάθε φορά που μία μπαταρία αποφορτίζετε πλήρως (ειδικά των οχημάτων που δεν είναι τύπου deep cycle ) μειώνεται ο χρόνος ζωής που δίνει ο κατασκευαστής κατά το ήμισυ

Ο καλύτερος τρόπος για να συντηρηθεί μία μπαταρία είναι να τοποθετηθεί σε θερμοκρασία δωματίου (περίπου 25°C) συνδεδεμένη ΜΟΝΟ σε φορτιστή μπαταριών οι οποίοι εξασφαλίζουν ότι η μπαταρία είναι συνδεδεμένη στην λεγόμενη τάση συντήρησης περίπου 0,5 έως 1 Volt πάνω από την ονομαστική τάση της μπαταρίας

Ο έλεγχος της κατάστασης γίνεται και με την εκφόρτιση σε σταθερό καθαρό ωμικό φορτίο που προτείνει ο Old αλλά προϋποθέτει την πρότερη γνώση της καμπύλης εκφόρτισης (από τον κατασκευαστή ) του συγκεκριμένου τύπου μπαταρίας, έτσι ώστε να συγκριθούν τα αποτελέσματα. Για τα δεδομένα τα δικά μας –ώστε να πάρουμε μία χονδρική εικόνα- είναι ότι καλύτερο
Οι επαγγελματίες του χώρου (στρατός , τηλεπικοινωνίες, τράπεζες) χρησιμοποιούν από ειδικά όργανα μέτρησης εσωτερικής αντίστασης της μπαταρίας, μέχρι θερμογράφηση.

Τα παραπάνω είναι τα ενδεικνυόμενα. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να βάζεις μπροστά το κουτί μία φορά την εβδομάδα για 15-20 λεπτά (κατά προτίμηση στην εθνική με χιλιόμετρα) ειδικά τον χειμώνα.

kiriakost
15/10/2007, 20:46
Τον στρατό , βγάλτων έξω απο την λίστα ... δεν μπορώ να πω περισσότερα !


Το μπομόμετρο , στο χωριό μου το λέμε πυκνόμετρο .

dirtbird
15/10/2007, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12


Τα παραπάνω είναι τα ενδεικνυόμενα. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να βάζεις μπροστά το κουτί μία φορά την εβδομάδα για 15-20 λεπτά (κατά προτίμηση στην εθνική με χιλιόμετρα) ειδικά τον χειμώνα.

Δεν είναι ανάγκη να είναι στην εθνική...(αλλά ούτε και σε κίνηση ώστε να μην ενεργοποιηθούν τα βεντιλατέρ).

Αρκεί να κρατάς τις στροφές του κινητήρα γύρω στις 2000* και να μην έχεις άλλες ηλεκτρικές καταναλώσεις.

*η alternator characteristic curve, που ισχύει για τους περισσότερους εναλλάκτες δείχνει ότι φτάνει στην μέγιστη απόδοση παραγωγής ρεύματος στις 6000σαλ (του αλτερνέιτορ). Αν συνυπολογίσεις ότι ο λόγος μετάδοσης από τον κινητήρα είναι συνήθως 1:3, 2000-2500 σαλ κινητήρα επαρκούν.

FZR1000
15/10/2007, 22:24
Κάθε φορά που μία μπαταρία αποφορτίζετε πλήρως (ειδικά των οχημάτων που δεν είναι τύπου deep cycle ) μειώνεται ο χρόνος ζωής που δίνει ο κατασκευαστής κατά το ήμισυ

Μπα τα παραλες. 2-3 φορες εχω ξεχασει 8 ωρες τα φωτα ανοιχτα κ την μπαταρια την εχω 7 χρονια κ δουλευει:rotflmao:

Εκτως απο τον συναγερμο κ ο εγκεφαλος (αν εχει) καταναλωνει λιγο ρευμα ή μπορει να εχεις καποια μικρη διαρροη.

Αν κρατα 20 μερες χωρις να κανεις τιποτα, οταν βγαζεις τον πολο θα κρατα σιγουρα 40 μερες.

Τι αυτοκινητο ειναι κ τι μπαταρια(μαρκα) btw?

Anty12
15/10/2007, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Μπα τα παραλες. 2-3 φορες εχω ξεχασει 8 ωρες τα φωτα ανοιχτα κ την μπαταρια την εχω 7 χρονια κ δουλευει:rotflmao:

Εκτως απο τον συναγερμο κ ο εγκεφαλος (αν εχει) καταναλωνει λιγο ρευμα ή μπορει να εχεις καποια μικρη διαρροη.

Αν κρατα 20 μερες χωρις να κανεις τιποτα, οταν βγαζεις τον πολο θα κρατα σιγουρα 40 μερες.

Τι αυτοκινητο ειναι κ τι μπαταρια(μαρκα) btw?

Η μπαταρία ακόμα και στο κουτί της να είναι εκφορτίζεται λόγο εσωτερικής αντίστασης.

Δεν είπα ότι αν γίνει flat μία ή δύο φορές , είναι για πέταμα.Απλά μειώνεται ο κύκλος ζωής της.

Τέλος Σπύρο, εξαρτάται και από την ποιότητα της μπαταρίας, την χρήση, την κατάσταση του κυκλώματος που τροφοδοτεί, τις συνθήκες λειτουργείας, τα Αh της (αν δηλαδή είναι σωστά διαστασιοποιημένο το όλο κύκλωμα), και πολλούς ακόμη παράγοντες .......

Περισσότερα εδώ (http://www.batteryuniversity.com/index.htm)

kiriakost
15/10/2007, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
και πολλούς ακόμη παράγοντες .......



Ειμαι περίεργος να τους ακούσω .

Αλλά, τέλος πάντων , καλύτερα να διαβάζεις τις σελίδες των κατασκευαστών , παρά φιλολογίες .

Anty12
15/10/2007, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ειμαι περίεργος να τους ακούσω .



Ονομαστική ισχύς
Πραγματική ισχύς
Αριθμός Peukert
Ρυθμός εκφόρτισης
Βαθμός (βάθος %) εκφόρτισης
Περιβάλλον με υγρασία
Περιβάλλον με σκόνη
Περιβάλλον με χαμηλή θερμοκρασία
Περιβάλλον με ψηλή θερμοκρασία
Τάση επαναφόρτισης
Ρυθμός επαναφόρτισης
Χρόνος επαναφόρτισης
Τάση συντήρησης
Χρόνος και περιβάλλον αποθήκευσης αμέσως μετά την κατασκευή
Ύπαρξη ή όχι του memory effect…..

Μιας και ΔΕΝ είμαι φιλόλογος ….μπορώ συνεχίσω αν θές ……θα τους θυμάσαι????

dirtbird
16/10/2007, 04:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Η μπαταρια μου βγηκε off (μιζα δεν γυρνα).

Ειναι η δευτερη φορα. Την προηγουμενη φορα, με αποχη 40 ημερων καταφερα να την βγαλω out. Την φορτισα και ολα καλα.

Τωρα, η αποχη 20 ημερων την εβγαλε off. Να την ξαναφορτησω ή να την πεταξω?

Α, ειναι η μπαταρια του αυτοκινητου μου, το οποιο και δεν χρησιμοποιω συχνα (Μη μου πει κανεις γιατι κανω ποστ για το τουτου-αφου η μοτο ειναι ο λογος που το εχω παρατημενο :) ).

Αν την φορτισω, αλλα για τις μερες (βδομαδες) που δεν χρησιμοποιω το κουτι αποσυνδεω τον ενα πολο, θα μου κρατησει? (Δεν θελω περιττα εξοδα για το κουτι οπως καταλαβαινετε).

Btw, εσεις τι κανετε με τις μπαταριες των κουτιων σας ????

Μήπως το αυτοκίνητο σου είναι καινούργιο?

Όταν άλλαξες μπαταρία για πρώτη φορά το χρησιμοποίησες περιστασιακά και μετά το άφησες να κάθεται?

:confused: :confused:

mpou
16/10/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μήπως το αυτοκίνητο σου είναι καινούργιο?

Όταν άλλαξες μπαταρία για πρώτη φορά το χρησιμοποίησες περιστασιακά και μετά το άφησες να κάθεται?

:confused: :confused:

Το αυτοκινητο ειναι παλιο, το πηρα μεταχειρισμενο πριν 2 χρονια. Μπαταρια δεν του εχω αλλαξει.

Θα την φορτισω για μια ακομα φορα, κανοντας και καμια βολτα που και που. Αν ξαναχαλασει, παμε για καινουρια.

Btw, μερικες απαντησεις ηταν αρκετα "επιστημονικες". Ευγε!

OldMan
16/10/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Θα την φορτισω για μια ακομα φορα, κανοντας και καμια βολτα που και που.
Μην παίρνεις όρκο ότι θα φορτίσει ...!!!
(άσχετα αν ανάβει ή όχι το λαμπάκι του δυναμό...)

Καλύτερα να την φορτίσεις με εξωτερικό φορτιστή, γιατί μπορεί να τα έχει παίξει το σύστημα φόρτισης του αυτοκινήτου !!
(έχει κάτι γ@μημένα διοδάκια ισχύος που νομίζουν ότι πρέπει παντα να ακουμπάνε στα καρβουνάκια βάσης ...):D

FZR1000
16/10/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Η μπαταρία ακόμα και στο κουτί της να είναι εκφορτίζεται λόγο εσωτερικής αντίστασης.

Δεν είπα ότι αν γίνει flat μία ή δύο φορές , είναι για πέταμα.Απλά μειώνεται ο κύκλος ζωής της.

Τέλος Σπύρο, εξαρτάται και από την ποιότητα της μπαταρίας, την χρήση, την κατάσταση του κυκλώματος που τροφοδοτεί, τις συνθήκες λειτουργείας, τα Αh της (αν δηλαδή είναι σωστά διαστασιοποιημένο το όλο κύκλωμα), και πολλούς ακόμη παράγοντες .......

Περισσότερα εδώ (http://www.batteryuniversity.com/index.htm)


ok man, εγω απλα ανεφερα 2 πραγματα που εχουν συμβει σε φιλους μου, μπας κ εχει κανα παρομοιο προβλημα o mpou!!!

zireous
21/10/2007, 21:24
Από συνήθεια, όταν κάθεται, βγάζω καί στο κουτί (όταν έχω κουτί) καί τους δύο πόλους. Το δεκάρικο (εμένα με πήρε τάληρο) στον ηλεκτρολόγο όποτε θυμηθείς ότι τα έφτυσε η μπαταρία που ξέχασες πάνω κάτι μήνες μπορεί να είναι αρκετός λόγος για να μην δώσεις ένα 30άρι ή παραπάνω για αυτόματο φορτιστή, αλλά οι αισιόδοξοι τύποι ψάχνωντας μπορούν να βρούν φορτιστές για όλες τις μπαταρίες...


Σε περίπτωση που θυμάται κανείς ότι εδώ είναι φλόρουμ για μηχανές, ξεχάσατε να αναφέρετε ότι βγάζουμε πάντα πρώτο τον αρνητικό πόλο, και μετά τον θετικό, και όταν συνδέουμε τη μπαταρία, συνδέουμε πρώτα το θετικό και τελευταίο τον αρνητικό.


Όσο για τη φόρτιση, έτυχε σήμερις να ανέβω στο θηριάκι που είχε άδεια μπαταρία (για άλλους λόγους) -αφού έβαλα μπροστά με άλλη μπαταρία με τον πλέον ανορθόδοξο πλην όμως αποτελεσματικό τρόπο-, και μετά από μια μικρή βολτίτσα καμμιά εκατοστή χλμ, γέμισε.



Που σημαίνει στα ελληνικά ότι ο μπαγλαμάς που την έδωσα πριν λίγο καιρό να τη φορτίσει, όταν του είπα να βάλει το φορτιστή να δουλεύει στο ένα δέκατο των αμπέρ της, με έγραψε κανονικά και έκανε ταχυφόρτιση για να τσιμπήσει το δεκαρικάκι του (που ήταν τάληρο, ενώ παλαιότερα τις γέμιζε τσάμπα ο κοπρίτης)...

OldMan
22/10/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
να βάλει το φορτιστή να δουλεύει στο ένα δέκατο των αμπέρ της..
:nono: :nono: :nono:

Ο φορτιστής να δίνει τόσα Amperes όσο είναι το 1/10 της Χωρητικότητας την μπαταρίας !!!

(αφού τα ξέρετε, γιατί δεν τα γράφετε σωστα ???) :D



Υ.Γ.
Αν πήρες την μπαταρία από τον ηλεκτρολόγο νωρίτερα από 14 ώρες (τόσο χρειάζεται για πλήρη φόρτιση με το παραπάνω ρεύμα φόρτισης...) δεν σΕ φταίει κανείς !! :winka:

lazkal
22/10/2007, 21:56
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono:

Ο φορτιστής να δίνει τόσα Amperes όσο είναι το 1/10 της [B]Χωρητικότητας την μπαταρίας !!!

(αφού τα ξέρετε, γιατί δεν τα γράφετε σωστα ???) :D


Και που΄σαι μάστορα...

Σου αφήνω μια Μπαταρία για φόρτιση ... Είναι 14 ΑΗ , άρα 14(Αμπερώρια)x0,1 = 1,4(Αμπερώρια -Δυστυχώς ...) ...

Βάλε το δείκτη των Amperes στα 1,4 αμπερώρια !!! και θα έρθω να την πάρω...

OldMan
23/10/2007, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από lzkl
Και που΄σαι μάστορα...
Σου αφήνω μια Μπαταρία για φόρτιση ... Είναι 14 ΑΗ , άρα 14(Αμπερώρια)x0,1 = 1,4(Αμπερώρια -Δυστυχώς ...) ...
Βάλε το δείκτη των Amperes στα 1,4 αμπερώρια !!! και θα έρθω να την πάρω...
Το #$#@* μπορείτε να το :a31: όσο γουστάρετε, αλλά να μην έρχεστε να βρίζετε τον μ@λ@κα τον ηλεκτρολόγο μετά ...!!! :wave2:

lazkal
24/10/2007, 23:59
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono:

Ο φορτιστής να δίνει τόσα Amperes όσο είναι το 1/10 της [B]Χωρητικότητας την μπαταρίας !!!

(αφού τα ξέρετε, γιατί δεν τα γράφετε σωστα ???) :D

Άλλο το Αμπερώριο και ΑΛΛΟ το Αμπέρ ...

Αυτό -Όσον αφορά το ...(γιατί δεν τα γράφετε σωστά ... )

Στην πράξη βέβαια ο zireous μια χαρά τα είπε ...

Αν το πιάσουμε απο τα αυτιά , ε! τότε ΚΑΙ οι δύο ΛΑΘΟΣ τα λέτε ...
(Το αστείο ΔΕΝ ήταν στο 1,4 - ήταν στο 1,4 Αμπερώρια...)-Φιλάκια...



:cool: :cool: :cool: :cool:

Anty12
17/12/2007, 15:35
Και μιας και ζούμε σε χώρα με μεγάλες ηλιοφάνειες , μια λύση θα μπορούσε να είναι κάτι σαν και
αυτή (http://www.oxprod.com/index.php?pg=3&action=dept&id=33&pid=199&p=) ή αυτή (http://www.selectsolar.co.uk/pics/pic06002IC03.php)

Απόλυτα οικολογική και ξεμπερδεύεις με φορτιστές και καλώδια...
Το έχει κανείς?

OldMan
17/12/2007, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Και μιας και ζούμε σε χώρα με μεγάλες ηλιοφάνειες , μια λύση θα μπορούσε να είναι κάτι σαν και
αυτή (http://www.oxprod.com/index.php?pg=3&action=dept&id=33&pid=199&p=) ή αυτή (http://www.selectsolar.co.uk/pics/pic06002IC03.php)
Απόλυτα οικολογική και ξεμπερδεύεις με φορτιστές και καλώδια...
Το έχει κανείς?
Ούτε με φορτιστές ξεμπερδεύεις, ούτε με καλώδια ...!!! :nono:
(οι συσκευές που δίχνεις είναι φορτιστές και έχουν καλώδια για σύνδεση...).

Η πρώτη ΔΕΝ αναφέρει πουθενά χαρακτηριστικά (τάση και ένταση φόρτισης...) και η δεύτερη είναι για μπαταρίες UPS και Αυτοματισμών (το trickle charge αναφέρεται στην ΠΟΛΥ ΑΡΓΗ φόριση μιας μπαταρίας - ουσιαστικά στην αναπλήρωση χωρητικότητας λόγω αυτεκφόρτισης - και είναι το ίδιο με το float charging με διαφορετική συνδεσμολογία).

Επίσης, κατά διαβολική σύμπτωση:evil: , όταν αδειάζουν οι μπαταρίες μας τυχαίνει να έχει ψοφόκρυο και γαμωσυνεφοβροχόχιονο ....
(αν καταφέρεις να δουλέψει με τέτοιο καιρό φωτοβολταϊκό στοιχείο, φεύγεις για το R&D της NASA ...)

:wave2: :beer:

lazkal
17/12/2007, 17:08
[B]Rated at 2W (135mAmps@15V)[B]

Με τέτοιο ρεύμα απλά Ψιλοσυντηρείς μια καλοφορτισμένη και καινούργια μπαταρία .
Οι "έξυπνοι" φορτιστές διακόπτουν την φόρτιση αν η μπαταρία τραβά λιγότερο απο 200mA !!!.(άντε 100 οι μικροί ) , και γυρίζουν σε φάση συντήρησης .
Οπότε που πας με τα 135 (άντε 150 !!!) .
Το σωστό Θα ήταν να λεγόταν συντηρητής (και όχι φορτιστής )μπαταριών .

Anty12
17/12/2007, 17:43
Το λοιπόν

Για την ώρα το ψάχνω το θέμα….
ΔΕΝ είναι φορτιστές , αλλά συντηρητές , για αυτοκίνητα σαν το δικό μου που δεν κινούνται πολύ.


Η γκάμα είναι μεγάλη από 12 -18 V και 1 -18 W, και μΕ φαίνεται ότι, με ισχύ από 2-4 W , σύνδεση κατευθείαν στον αναπτήρα (αρκεί να δουλεύει με το κλειδί στο off) και διόδους για να μην τρώνε ρεύμα ανάποδα την νύχτα-συννεφιά, είναι μια βάση για συνεχίσουμε το ψάξιμο…

I’ m working on it………


Υ.Γ. H Nasa παίρνει τύπους με R&D αλλά δεν πληρώνει καλά…
‘Ασε που πρέπει να δουλεύεις και για τους Αμερικάνους….
:beer: :beer: