PDA

View Full Version : Η ανατομία ενός Css



Trans
15/10/2007, 17:22
Αρκετοί από σας έχουν ήδη κάνει κάποιο level στο γνωστό (πλέον) California Superbike School (CSS). Εσείς λοιπόν –αν δεν έχετε τίποτα καλύτερο να κάνετε- μπορείτε και να μην το διαβάσετε. Δεν θα βρείτε κάτι που δεν έχετε «περάσει». Οι υπόλοιποι όμως μπορεί να το βρείτε ενδιαφέρον.

Προετοιμασία

Τα συγκεκριμένα μαθήματα δεν απαιτούν κάποιου τύπου προετοιμασία. Το μόνο που χρειάζεται είναι:
1. Η μηχανή σας να είναι σε καλή κατάσταση.
2. Τα λάστιχα το ίδιο
3. Δερμάτινα μπουφάν – παντελόνι ή ολόσωμη φόρμα. Αν δεν τα έχετε μπορείτε να τα νοικιάσετε μετά από συνεννόηση με την Ιωάννα.
4. Δερμάτινα γάντια με προστασίες. Αν πάλι δεν έχετε θα σας προμηθεύσουν.
5. Κράνος
6. Και κάτι πολύ βασικό, τα 280 ευρώ που χρειάζονται για τη συμμετοχή σας.

Αφού λοιπόν επικοινωνήσετε με την Ιωάννα και κάνετε τα «απαραίτητα» απλά περιμένετε να έρθει η ημερομηνία που έχει οριστεί.

Έφτασε η ώρα!

Η μέρα για το μάθημα πλησιάζει. Αυτό που θα έχετε στο νου σας είναι ότι θα πρέπει να είστε στην πίστα (Μέγαρα ή Σέρρες) στις 07.00 πμ (το πρωί για όσους δεν το κατάλαβαν) με γεμάτο το ντεπόζιτό σας. : )))

Όταν φτάσετε εκεί θα συμπληρώσετε κάποιες αιτήσεις και θα επιβεβαιώσετε τη συμμετοχή σας. Θα λάβετε την απόδειξή σας καθώς και κάποια κουπόνια που καλό είναι να μην τα χάσετε. Το βασικό είναι αυτό του φαγητού. Μη σκάτε όμως τα κορίτσια στην υποδοχή θα σας τα πουν καλύτερα. Ταυτόχρονα θα σας δώσουν και τον αριθμό συμμετοχής σας όπου θα φαίνεται και το γκρουπ «δυναμικότητας» που ανήκετε. Πράσινο για τους «πιο αργούς», κίτρινο για τους «αργούς» και άσπρο για τους λιγότερο «αργούς». Και λέω αργοί γιατί όταν μπείτε στην πίστα και δείτε τις δυνατότητές σας σε σχέση με τον εκπαιδευτών θα καταλάβετε! Σκοπός του διαχωρισμού των γκρούπ είναι η καλύτερη αξιοποίηση του χρόνου, των εκπαιδευτών αλλά και της συμβίωσης των μαθητών μέσα στην πίστα.

Μετά την εγγραφή σας ακολουθεί κάτι πολύ βασικό όπως ο έλεγχος του εξοπλισμού σας. Κάποιο από τα παιδιά του CSS θα «τσεκάρει» αν ο εξοπλισμός σας καλύπτει τα στάνταρντς ασφαλείας του CSS. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα (όπως είχα εγώ με τα γάντια που τελικά αποδείχτηκαν κοντά) θα κοιτάξουν να σας εξυπηρετήσουν. Αμέσως μετά είναι ένα μικρό briefing γνωριμίας, για το πώς συμπεριφερόμαστε στην πίστα, για το ποια σημαία σημαίνει τι κτλ κτλ. Αμέσως μετά το briefing αρχίζει η δράση. Το κάθε γκρουπ πάει στο πόστο του. Το άσπρο στην πίστα, το κίτρινο στην θεωρία και το πράσινο απολαμβάνει τον πρωινό καφέ του. Μαζί με τον καφέ είναι και το μάθημα, ας το πούμε έτσι, που μας εξηγεί το counter steering. Τι σημαίνει αυτό; Κάτι που όλοι μας το κάνουμε ασυναίσθητα αλλά δεν το έχουμε καταλάβει ποτέ. Ότι δηλαδή για να πάρει κλίση η μηχανή σε μια δεξιά στροφή θα πρέπει αρχικά να στρίψουμε το τιμόνι αριστερά!!! Ναι μπορεί να σας φαίνεται περίεργο αλλά έτσι είναι. Προσωπικά το κατάλαβα καλύτερα όταν οδήγησα με το ένα χέρι και προσπαθούσα να στρίψω. Φυσικά όλα αυτά με την παρουσία εκπαιδευτή και ΠΑΝΤΑ φορώντας όλο τον εξοπλισμό.

Trans
15/10/2007, 17:23
Μάθημα πρώτο

Αμέσως μετά ήταν η θεωρία (για μένα στο πράσινο γκρουπ). Τι αφορούσε το μάθημα; Το πώς χρησιμοποιούμε το γκάζι στη στροφή. Στην είσοδο, στο άπεξ και μετά το άπεξ (πως τα λέω έτσι). Μετά την θεωρία ακολουθεί η πρακτική στην πίστα αλλά και η πρώτη face to face γνωριμία με τον εκπαιδευτή. Ξεκινάνε δύο αναγνωριστικοί γύροι για να μάθεις και να δεις λίγο την πίστα. Αμέσως μετά η εφαρμογή της θεωρίας. Ξεκινάς με μια συγκεκριμένη σχέση στο κιβώτιο (3η για δικύλινδρους 4η για τετρακύλινδρους και χωρίς καθόλου φρένα προσπαθείς να μπεις αλλά βασικότερα να βγεις από την στροφή όσο το δυνατόν καλύτερα. Ο εκπαιδευτής σου δείχνει που κλείνεις γκάζι αλλά και που ανοίγεις για να πάρεις ένα feeling κι αμέσως μετά δοκιμάζεις μόνος σου. Αν παρατηρήσει λάθη σε προσπερνάει και σου δείχνει τι πρέπει να κάνεις. Μπορεί ακόμα και να σε οδηγήσει έξω από την πίστα να σου τα πει ένα χεράκι (με την καλή έννοια). Καρό σημαία και έξοδος από την πίστα. Αμέσως συζήτηση με τον εκπαιδευτή και κάποια σχόλια ή παρατηρήσεις. Αμέσως μετά στην τάξη!

Μάθημα δεύτερο

Σαν καλοί μαθητές πάλι στην τάξη και θεωρία για το σημείο εισόδου στην στροφή. Θεωρία και πάλι έξω στην πίστα όπου πλέον υπάρχουν σημάδια για το σωστό σημείο εισόδου. Εκεί θα διαπιστώσουμε ότι τελικά το σημείο εισόδου είναι ίσως λίγο πιο πίσω από ‘κεί που νομίζαμε. Είσοδος στην στροφή μόλις πατήσουμε στο σημάδι και ήδη σε συνδυασμό με το πρώτο μάθημα και τον έλεγχο του γκαζιού τα πρώτα αποτελέσματα αρχίζουν να φαίνονται. Καρό σημαία και έξοδος από την πίστα. Αμέσως συζήτηση με τον εκπαιδευτή και κάποια σχόλια ή παρατηρήσεις. Αμέσως μετά στην τάξη!

Μάθημα τρίτο

Θεωρία για το counter steering. Πίστα και εφαρμογή στην πράξη. Τα αποτελέσματα εκπληκτικά. Ο δάσκαλος συνέχεια κοντά σου να δείχνει το πώς και το γιατί. Εκεί αρχίζεις να αναθεωρείς το πώς μέχρι τώρα έστριβες. Καρό σημαία και έξοδος από την πίστα. Αμέσως συζήτηση με τον εκπαιδευτή και κάποια σχόλια ή παρατηρήσεις. Αμέσως μετά στην τάξη!

Μάθημα τέταρτο

Ο τίτλος του τέταρτου μαθήματος… ΧΑΛΑΡΑΑΑΑ. Τι σημαίνει αυτό ότι στην πράξη πρέπει να είσαι χαλαρός στην στροφή για να μην βρεθείς έξω από αυτή. Πίστα πάλι και μια καλή ευκαιρία να δοκιμάσεις πιο χαλαρά το τι έμαθες στα 3 ίσως 4 προηγούμενα μαθήματα. Καρό σημαία και έξοδος από την πίστα. Αμέσως συζήτηση με τον εκπαιδευτή και κάποια σχόλια ή παρατηρήσεις. Αμέσως μετά στην τάξη!


Μάθημα πέμπτο (και τελευταίο)

Που κοιτάμε και πότε. Θεωρία για το που θα πρέπει να κοιτάμε στη στροφή αλλά και βασικότερα πότε. Εκατοστά πριν το σημάδι κοιτάμε το που είναι το άπεξ για να πάμε προς τα κει (άλλοτε πετυχημένα κι άλλοτε όχι). Πίστα και η πράξη πολύ πιο δύσκολη από την θεωρία. Ίσως να φταίει και λίγο η κούραση, ίσως και ο ήλιος που πια έχει πέσει και σε ορισμένα σημεία σε κάνει να μην βλέπεις το σημάδι. σημαία και έξοδος από την πίστα. Αμέσως συζήτηση με τον εκπαιδευτή και κάποια σχόλια ή παρατηρήσεις. Αμέσως μετά όλα τα γκρουπ στην αίθουσα για το debriefing αλλά και την απονομή των βραβείων στους καλύτερα βελτιωμένους οδηγούς.

Τέλος των μαθημάτων

Trans
15/10/2007, 17:24
Τι μου άρεσε

Πολλά πράγματα μου άρεσαν. Πρώτον η οργάνωση. Πολύ καλή τόσο από άποψη μαθημάτων αλλά και παρερχομένων υπηρεσιών. Καφέδες, σνακς, αναψυκτικά, νερά όσο τραβάει ο οργανισμός σας (που πιστέψτε με, με την φόρμα όλη μέρα σίγουρα τραβάει πολλά). Το μεσημεριανό που προσφερόταν που αν και φαίνεται κάτι απλό ήταν σε γενικές γραμμές καλό και πάνω από όλα ελαφρύ (για να μπορούμε να συνεχίσουμε μετά).

Δεύτερον ο εκπαιδευτής μου. Ο Μάικ, αυστραλός που με την φιλοσοφία του, να μην σε βγάζει από την πίστα για να σου μιλήσει αλλά να σου τα δείχνει μέσα σε αυτή με άφησε να δω μερικά πράγματα από το πώς έπρεπε να στρίβω, που να κοιτάω στη στροφή κτλ που δεν θα μπορούσα να τα καταλάβω εύκολα εκτός πίστας. Φυσικά σε κάποια φάση που με έβγαλε από την πίστα (δικαίως) μου εξήγησε κάποια πράγματα καλύτερα αλλά με βοήθησε και να αποφύγω την κίνηση που είχε μπροστά μου).

Τρίτον το ότι κατάφερα και ακούμπησα την μπότα μου στην πίστα! Ναι μην σας φαίνεται περίεργο ακόμα κι εγώ με το Transalp κατάφερα να «ξύσω» μπότα. Φυσικά δεν το έκανα επ’ αυτού αλλά σε μια στροφή που μπήκα καλά ένιωσα την μπότα να «ξύνει». Οφείλω να σας πω ότι τρόμαξα πως πήγαινα για αγορά οικοπέδου αλλά τελικά ήμουν πολύ καλός. Φυσικά ο ενθουσιασμός μου και η τρομάρα μου μου στοίχησαν αφού δεν ήμουν συγκεντρωμένος και «έχασα» στην έξοδο και ίσως την δυνατότητα να πάρω την καλύτερη στροφή ever! Επιπλέον, μην ξεχνάτε ότι ήμουν χαλαρός στο trans και τα πόδια επίσης αφού δεν χρειαζόταν να πατάω το φρένο…. Οπότε να η κλίση λίγο μεγάλη, να το πόδι λίγο χαλαρό και πιο έξω από το μαρσπιέ και να το ξύσιμο. Όχι ότι έγινα ο Ρόσσι…


Τι δεν μου άρεσε

Το πρωινό ξύπνημα! 06.00πμ εγερτήριο… Αναπόφευκτο κακό αφού όπως αποδείχτηκε για να ολοκληρώσεις το level I θες αρκετές ώρες οπότε πρέπει να ξεκινήσεις νωρίς.

Επίσης δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε το μεγάλο διάλειμμα για το φαί. Ο λόγος απλός. Ότι δεν υπήρχε χώρος για να κάτσουν όλοι, εκπαιδευτές και εκπαιδευόμενοι να κάτσουν και να απολαύσουν το φαί τους. Όλοι κάτω λες και ήμασταν σε πορεία-βολή του Στρατού. Ίσως να μπορούσε να αποφευκτή με διαφορετικό προγραμματισμό (δεν ξέρω).


Στραβά και ανάποδα

Ναι, είχαμε και από αυτά.
Σκηνικό πρώτο. Πρωί και φυσά ένα αεράκι. Στις άκρες των paddock και δίπλα από τον διάδρομο που ενώνει την έφοδο της πίστας με την είσοδο κάγκελα με αναρτημένα πανό των διαφόρων χορηγών. Σταματάει ο εκπαιδευτής με τον μαθητή να του πει κάτι φυσάει όμως αέρας και κάνει τα πανό πανιά με αποτέλεσμα να πέσουν στην μοτ/τα του εκπαιδευτή η οποία μάλιστα με την σειρά της έπεσε σε αυτή του μαθητή. Αποτέλεσμα: Κάγκελα και δύο μηχανές κάτω. Ευτυχώς (ας το πούμε έτσι) μόνο κάτι ψιλές γρατζουνιές.

Σκηνικό δεύτερο μια ανώδυνη όπως φάνηκε πτώση στην τελευταία στροφή.


Τι έμαθα

Βασικά έμαθα πράγματα που σε ένα ταξίδι όπως αυτά που συνηθίζω να κάνω στην εθνική δεν νομίζω ότι θα τα χρησιμοποιήσω πολλές φορές. Ο λόγος είναι ότι στα ταξίδια μου είμαι συντηρητικός οδηγός αφού πίσω μου έχω το Ισμηνάκι. Έμαθα όμως και αυτά που μπορεί να κάνουν την διαφορά σε κάποιο κλειστό κομμάτι επαρχιακού δρόμου. Ειδικά αν οδηγάς μόνος και θες να πας λίγο (λίγο λεω) πιο γρήγορα απ’ ότι σε κανονικές συνθήκες.

Τι μου έμεινε; Το ελάχιστα αυξανόμενο γκάζι μετά το άπεξ. Το που πρέπει να κοιτάω. Το ότι καλύτερα να μπαίνεις σε μια στροφή με λιγότερα και να ανοίγεις καλύτερα στην έξοδο παρά να μπαίνεις μαλλιοκούβαρα και να περιμένεις για να ανοίξεις το γκάζι (ανοίγοντας και την γραμμή σου).


Θα το ξανάκανα;

ΣΙΓΟΥΡΑ. Το level I νομίζω ότι είναι πολύ βασικό για κάποιον που οδηγεί μοτο. Τώρα για τα άλλα levels δεν μπορώ να πω. Και δεν ξέρω αν θα τα κάνω ποτέ. Είναι και το οικονομικό στη μέση. Το level I όμως το προτείνω ανεπιφύλακτα!

mika2006
15/10/2007, 18:09
Τι μου έμεινε; Το ελάχιστα αυξανόμενο γκάζι μετά το άπεξ.



Γεια σου φιλε μου.Ειμαι και γω ενας απο τους πολλους μαθητες του CSS.Και γω ειχα παθει την πλακα μου την πρωτη φορα στο level 1 το καλοκαιρι που μας περασε και γι'αυτο εκανα και το level 2 την προηγουμενη βδομαδα στις Σερρες.
Aπλα ηθελα να σου πω και χωρις καμια διαθεση να το παιξω ξερολας,οτι αν θυμαμαι καλα το γκαζι μας ελεγε ο Χουντρας να το ανοιγουμε αμεσως μολις εχει ολοκληρωθει η κλιση της μοτο και οχι αργοτερα,μετα το απεξ δηλαδη.
Αυτα και παντα ορθιοι παιδες...:wave2: :beer:Τι μου έμεινε;
Τι μου έμεινε; Το ελάχιστα αυξανόμενο γκάζι μετά το άπεξ.

Trans
15/10/2007, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από mika2006
Γεια σου φιλε μου.Ειμαι και γω ενας απο τους πολλους μαθητες του CSS.Και γω ειχα παθει την πλακα μου την πρωτη φορα στο level 1 το καλοκαιρι που μας περασε και γι'αυτο εκανα και το level 2 την προηγουμενη βδομαδα στις Σερρες.
Aπλα ηθελα να σου πω και χωρις καμια διαθεση να το παιξω ξερολας,οτι αν θυμαμαι καλα το γκαζι μας ελεγε ο Χουντρας να το ανοιγουμε αμεσως μολις εχει ολοκληρωθει η κλιση της μοτο και οχι αργοτερα,μετα το απεξ δηλαδη.


ΚΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ:)

Απλά άλλο να το κάνεις στην πράξη κι άλλο να προσπαθείς να το γράψεις...

Επίσης αν έχω και άλλα λάθη (λογικό είναι γιατί το έγραφα μεταξύ δελτίου και δουλειάς) παρακαλώ πολύ να με διορθώσετε. Μην πάρουμε και καναν άνθρωπο στο λαιμό μας....

apav
15/10/2007, 22:57
Ευχαριστούμε trans! :a013:

zephyr1
16/10/2007, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Ευχαριστούμε trans! :a013:

+1

Τι εγινε ρε με το Css?:hypnotize

giorpap
16/10/2007, 13:00
Πραγματικα εξαιρετικα χρησιμο το σχολειο, ημουν κι εγω στο πρασινο γκρουπ το Σαββατο.

Τι μου αρεσε:
1.Τα μαθηματα!!
2.Το 15λεπτο πριν μπεις στη πιστα για να εμπεδωσεις τις πληροφοριες που μολις ελαβες (αν εμπαινες κατευθειαν απο τη ταξη θα προσπαθουσες να ξεκουρασεις το μυαλο σου, οχι να κανεις αυτο που πρεπει.
3.Η αψογη οργανωση.
4.Το απιστευτα φιλικο κλιμα. Οι εκπεδευτες, ο Χουντρας, η Ιωαννα και τα υπολοιπα παλληκαρια και κοριτσια ειχαν μεν μια σοβαροτητα-μη το κανουμε και καφενειο- αλλα ΠΟΛΥ φιλικο και παρείστικο (πως μπαινουν τα διαλυτικα?) κλιμα που σε χαλαρωνε.
5. Το οτι ο εκπαιδευτης ειναι ανα 3 ατομα κι ετσι σε παρακολουθει συνεχως. Πολλες φορες σε ακολουθει και σε παρατηρει χωρις να το καταλαβεις. Επισης οταν σου κανει νοημα να τον ακολουθησεις σε ζοριζει μεχρι εκει που μπορεις να φτασεις, δηλαδη δε σε παει ουτε γ@μι0ντ@ς ουτε ομως αργα για να νιωσεις βλακας. Ισα που σε τσιτωνει να πας λιγο πιο γρηγορα (και σου δινει και μια αισθηση σιγουριας). Προσωπικα οι καλυτεροι γυροι μου ηταν οταν ακολουθουσα τον εκπαιδευτη μου (Αρης).
6. Η τεκμηριωμενη θεωρια. Ο Χουντρας δεν ελεγε "πατηστε γκαζι στη στη στροφη γιατι ετσι πρεπει και θα δειτε το αποτελεσμα" αλλα σου εξηγουσε πρωτα με βασικες εννοιες φυσικης π.χ. πως επιδρουν οι δυναμεις στο μηχανακι και πως δουλευει η αναρτηση για να κατεληξει στο συμπερασμα οτι πρεπει να πατησεις γκαζι.

Τι ΔΕΝ μου αρεσε:
1. Το ξυπνητηρι στις 06.00 (αλλα δεν γινοταν αλλιως απο οτι αποδειχτηκε)
2. Ισως χρειαζονταν 3-4 γυροι ακομα στη πιστα για καθε ασκηση. Πανω που "το εβρισκα" εβγαινε η καρο σημαια.
3. Στο διαλειμα που ολοι καθονταν θα μπορουσαν να ανοιξουν ελευθερα τη πιστα εαν καποιος θελει να δουλεψει λιγο παραπανω τις ασκησεις. Ηταν 1 ωρα που ολοι ηταν αραχτοι και η πιστα αδεια, εγω προσωπικα θα εμπαινα.

Παντως θελει πολυ προπονηση απο εδω και μπρος. Πιστεψτε με τα 280 που ζητανε ΔΕΝ ειναι πολλα σε σχεση με αυτα που μαθαινεις και τη βελτιωση τη βλεπεις απο το ιδιο απογευμα στην οδηγηση σου. Καλυτερα μη παρετε εξατμιση φετος και καντε το μαθημα, θα εχετε μεγαλυτερο κερδος. Προσωπικα εξυνα μαρσπιεδες (τι κλισε!) στο Fazerακι μου απο πριν παω στα μαθηματα, αλλα τωρα εχω αλλη αυτοπεποιθηση, παω χωρις να ιδρωνω αν θα με βγαλει η στροφη, και στη τελικη απολαμβανω καλυτερα την οδηγηση. Μην ξεχνατε οτι η σχολη δεν ειναι "Αγωνιστικη Οδηγηση MotoGP-Ελατε Να Γινετε Stoner" αλλα ΣΩΣΤΗ ΟΔΗΓΗΣΗ, δηλαδη πηγαινε το μηχανακι σου εκει που θελεις ΕΣΥ οχι εκει που θελει αυτο ή ο δρομος ή κατα προσεγγιση η με ευχελαιο κτλ.
Σιγουρα θα κανω και το Level2 του χρονου (να μαζεψω και κανενα φραγκο). Μεχρι τοτε πιστα-προπονηση, πιστα-προπονηση.

R-1nas
16/10/2007, 14:23
Vasika kapoia pragmata emeis oi mathites den ta katalabainoume kai leme theloume auto ekeino klp.

Ena kalo mathima pou sinithizo na kano einai na parakoloutho san theatis ta mathimata. To ekana kai stis Serres giati to mathima mou itan kyriaki alla kai sta megara otan kanoun filoi mou to CSS. Akouo,paratiro, ksanathimame, alla kyrios katalabaino ap'ekso giati ginete to kathe pragma. Koinos to "protokolo" . Ola osa ginontai sta CSS exoun mia eksigisi. To fagito einai lito poly apla gia na min varinete kai min sas piasei ipnilia. 20lepto session kai oxi parapano giati den eimaste se agona, min pathoume eksantlisi, den prolabainoume kai ektos apo afto min ksexnate oti yparxoun kai oi ekpedeutes pou prepei na bgoun gia 5-10lepta mpla mpla ligo isotonika kai bour mesa stin pista...

Sta kena kai meta ta mathimata pou teleionoun den mpainoume mesa giati 100% tha yparxei ptosi....

Telika i kalyteri diafimisi eina panta oi euxaristimenoi pelates(emeis diladi). Tha simfoniso se ola mazi sas alla pleon afou teleiosa to Level 3 kai edo teleiose kai oi theoria tou CSS san anisixo pneuma, psaxnomai gia alla pragmata. To Css einai arketa xronia stin ellada, tha protimousa na ypirxe kai alli sxoli me alli yli p.x ta frena ! enas apisteutos tomeas pou sto Css to perasame epidermika san theoria kai oti mathame apo prosopikes empiries kai symvoules ton ekpedeuton...

kai fisika tha ithela to level 4 etsi gia empiria na to kano sto Dubai.

TROOPER
18/10/2007, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trans
....................

ευχαριστουμε !!!

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

jarv
25/10/2007, 15:17
Kαλησπέρα σε όλους, το διάλειμμα γίνεται υποχρεωτικά για όλους την ίδια ώρα και έχει μεγάλη διάρκεια (45 λεπτά) για ένα και μόνο λόγο, οι μαθητές έχετε το έξής πρόγραμμα, θεωρία, διάλειμμα, πίστα, οι εκπαιδευτές έχουν το εξής πρόγραμμα, πίστα, πίστα, πίστα. Το διάλειμμα είναι κυρίως για αυτούς και τα άτομα της οργάνωσης. Επίσης η πίστα για τον ίδιο λόγο κλείνει στο διάλειμμα, από τη στιγμή που τα άτομα της οργάνωσης και οι κριτές είναι εκτός πίστας για λόγους ασφαλείας δεν μπορεί να μπει μοτοσυκλέτα μέσα.
Ιωάννα

Xristos67
22/11/2007, 21:13
Ti simainei apex ?

road spirit
23/11/2007, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
Ti simainei apex ? ειναι το σημείο της στροφής στο οποίο θα έπρεπε να περάσεις, στο εσωτερικό της, οταν ακολουθείς μια γραμμή. Δεν ειναι κάτι σταθερό, με την έννοια ότι άλλες γραμμές μπορει να σε οδηγήσουν σε διαφορετικό apex σε μια δεδομενένη στροφή
Συνήθως ταυτίζεται με το γεωμετρικό κέντρο μιας στροφής, αλλά αυτό δεν αποτελεί κανόνα

road spirit
23/11/2007, 10:23
..


112818

mako
23/11/2007, 19:13
Road Spirit δεν παιζεσαι λεμε!!!!!!!!!!!:wave2: :D

Xristos67
23/11/2007, 22:05
Diladi einai to "simadi: pou legane oi palioi....

mako
24/11/2007, 15:27
Χοντρικα ειναι η "κορυφη" της στροφης!!!!:wave2:

kprearis
17/03/2008, 22:16
Γεια χαρά. Θέλω πολύ να ξεκινήσω το 1o επίπεδο του CSS. Μία ερώτηση: Πόσο εύκολο είναι να πέσει κάποιος;
Είναι σίγουρο πως αυτό εξαρτάται κυρίως από τον οδηγό. Απλά διαβάζοντας τον Trans, μου έδωσε την εντύπωση πως η οργάνωση του CSS έιναι τέτοια που προλαμβάνει τέτοια περιστατικά και θα μ'ενδιέφεραν περισσότερες πληροφορίες επ'αυτού.

giorpap
18/03/2008, 16:40
Ειναι δυσκολο να πεσεις σε CSS, και προσωπικα πιστευω οτι πρεπει ή να χαζευεις, ή να προσπαθεις να κανεις κατι αλλο απο αυτο που σε βαζει ο εκπαιδευτης, ή να μη σε παει με τιποτα ρε παιδι μου! Εαν δεν τη δεις stoner και πας για να μαθεις, θα τα πας μια χαρα.

kprearis
18/03/2008, 17:11
Ευχαριστώ πολύ giorpap για τα καλά νέα.