PDA

View Full Version : Miza S.o.s



la_monda
16/10/2007, 12:46
ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΕΧΩ 1 ΚΥΜCO ACTIV 125 K H ΙΣΤΟΡΙΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:

1) ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΤΗΣ ΜΙΖΑΣ ΚΟΛΟΥΣΕ ΜΕΣΑ (ΗΤΑΝ ΠΑΤΗΜΕΝΟΣ) Κ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΥΤΟΥ ΔΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΚΑΝΑ 10' ΜΕ ΤΗ ΜΙΖΑ ΑΝΑΜΕΝΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ. (ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΛΥΘΗΚΕ ΜΕ ΦΑΓΩΜΑ ΤΟΥ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΟΥΜΠΩΝΕ Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ).

2) ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑΧΤΗΚΕ Ο ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΜΙΖΑΣ.

3) ΑΛΛΑΧΤΗΚΕ Κ Ο ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ (2-3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΥΤΟΜΑΤΟ).

4) ΑΛΛΑΞΑΜΕ Κ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΦΟΥ ΗΤΕ ΔΟΥΛΕΥΕ ΤΕΜΠΕΛΙΚΑ (ΟΠΩΣ Κ Η ΚΟΡΝΑ), ΗΤΕ ΜΕ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΝ ΘΟΡΗΒΟ ΣΑΝ ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ.

5) Ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΕΙΔΕ ΟΤΙ ΦΟΡΤΙΖΕΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 14+ ΑΡΑ Μ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ...

6)ΣΗΜΕΡΑ Η ΜΙΖΑ ή ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΡΟΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ (ΤΣΑΚΜΑΚΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΜΑ), ή ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΕΙΝΕΙ.

7) ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΑΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ Κ ΤΟ ΞΑΝΑΠΑΤΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ 5-6 ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΚΑΤΙ ΓΡΟΥΚ ΓΡΟΥΚ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΡΕΙ (ΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΚΥΚΛΟ)

8) ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΤΣΑΚΑΛΙΑ!

Gandalf dr685sm
16/10/2007, 12:56
σαν κομπλεράκι μίζας μου ακούγεται φίλε μου και είναι πολύ πιθανό να πηγαίνεις για άλλη μίζα πλέον αν έχει φάει κανά δοντάκι...

Gandalf

Nostra
16/10/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_monda
8) ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ...

αλλαγή μίζας... :winka:

toulis
16/10/2007, 12:59
Κατά την γνώμη μου

Αν από μπαταρία είσαι ΟΚ ( μετρημένη όταν σου κάνει το πρόβλημα )

Τότε το πιθανότερο είναι να χρειάζεται επισκευή η μίζα

Δεδομένου ότι κάποια στιγμή δούλεψε για 10 λεπτά συνεχόμενα θα πρέπει να υπερθερμάνθηκε και τουλάχιστον τα καρβουνάκια και οι ψήκτρες θα έχουν γίνει σκατά

toulis
16/10/2007, 13:09
Ξέχασα να αναφέρω ότι επειδή τα Scooter όπως και άλλα μηχανάκια διαθέτουν κάποιες διατάξεις ασφαλείας

Δεν παίρνουν μπροστά αν δεν πατάς φρένο και δεν έχεις σηκώσει το σταντ

Υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να βρίσκεται σε ένα από τα διακοπτακια των φρένων η του σταντ

Στο δικόμου μηχανάκι είχε χαλάσει το διακοπτακι του φρένου και μου έκανε το ίδιο πρόβλημα

Του σταντ το έχω αλλάξει και αυτό αλλά από ότι θυμάμαι όταν χάλασε δεν έδινε καν εντολή στην μίζα

costas81
16/10/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Ξέχασα να αναφέρω ότι επειδή τα Scooter όπως και άλλα μηχανάκια διαθέτουν κάποιες διατάξεις ασφαλείας

Δεν παίρνουν μπροστά αν δεν πατάς φρένο και δεν έχεις σηκώσει το σταντ

Υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να βρίσκεται σε ένα από τα διακοπτακια των φρένων η του σταντ

Στο δικόμου μηχανάκι είχε χαλάσει το διακοπτακι του φρένου και μου έκανε το ίδιο πρόβλημα

Του σταντ το έχω αλλάξει και αυτό αλλά από ότι θυμάμαι όταν χάλασε δεν έδινε καν εντολή στην μίζα


δεν νομίζω!!


μάλλον τα έχει πάιξει η μίζα σου και θέλει αλλαγή!