PDA

View Full Version : Enduro Σερρών 2007



Julius
16/10/2007, 14:02
Enduro Σερρών 2007

Σέρρες, 7 Σεπτεμβρίου 2007


This is Enduro!


Μετά τον διήμερο αγώνα της Μάνδρας, το 3ο Ολυμπιακό Enduro και τα βουνά της Ροδόπης, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro 2007 συνεχίστηκε στη Βόρειο Ελλάδα και συγκεκριμένα στο βουνό του Λαϊλιά, στις Σέρρες. O αγώνας ήταν διήμερος και αποτελούσε τον 5ο & 6ο γύρο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος 2007.
Η οργάνωση της Λέσχης Αυτοκινήτου – Μοτοσυκλέτας Σερρών (ΛΑΜΣ) ήταν υπεράνω κάθε κριτικής και στάθηκε στο ύψος όχι μόνο των περιστάσεων αλλά πολύ υψηλότερα, δοκιμάζοντας στον συγκεκριμένο αγώνα πρακτικές και λύσεις που θα εφαρμοστούν σε ένα χρόνο, στο ISDE 2008 που θα γίνει στην περιοχή.
Έτσι, οι 50 αγωνιζόμενοι που συμμετείχαν και τις δύο ημέρες του αγώνα, απόλαυσαν μια «Πρόβα ISDE» στην καρδιά του βουνού, στον όμορφο πυρήνα του Λαϊλιά, μέσα σε καταπράσινες –και κατακίτρινες- φυλλωσιές, με ένα αμμόχωμα υπέροχο, που πρόσφερε ατέλειωτες πλαγιολισθήσεις αλλά και αρκετή λάσπη!
Εκκίνηση και Park-Ferme ήταν στο Σαλέ του χιονοδρομικού κέντρου, σε 1680 μέτρα υψόμετρο, και δεν ήταν λίγοι αυτοί που πέρασαν ένα ζεστό τριήμερο δίπλα στο τζάκι!
Ο κύκλος του αγώνα ήταν... πολυμορφικός, από 35 έως 65 χιλιόμετρα, 4 φορές την 1η μέρα και 3 φορές την 2η, με συνολικό μήκος διαδρομής τα 175 km και τις δύο ημέρες, σε 7 περίπου απολαυστικές ώρες οδήγησης.
Υπήρχαν τρεις μεγάλες ειδικές, όπου οδηγούσες και ξεχνούσες –στην κυριολεξία- τον τερματισμό! 5,7 km, 3,5 km και 3,1 km όλες μέσα στο δάσος, ανάμεσα στα δέντρα με συνεχή διαφοροποίηση υψομετρικών. Η πυκνή ομίχλη το Σάββατο και το τσουχτερό κρύο την Κυριακή, έδωσαν ένα άρωμα χειμώνα στον αγώνα.
Ένα λασπώδες πέρασμα σε συγκεκριμένο σημείο, που βούρκωνε με τα συνεχή περάσματα και άλλαζε την μορφή του, έδωσε το αλατοπίπερο στην διαδρομή, αλλά και τροφή στους φωτογράφους και στους θεατές! Πολλοί μαζεμένοι στο συγκεκριμένο πέρασμα, ενθάρρυναν τους οδηγούς που κολλούσαν, αλλά η αμεσότητα της οργάνωσης με την εξωτερική βοήθεια των κριτών ήταν υποδειγματική!
Tα πέτρινα μονοπάτια και τα δύσκολα κατηφορικά «έκοβαν» τα χέρια, ενώ ένα τελευταίο απολαυστικό ανηφορικό κομμάτι μας έφερνε και πάλι στο Σαλέ όπου και έκλεινε ο κύκλος.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ένας απίθανος Βασίλης Σιαφαρίκας (Honda CRF 250 – E1) κυριάρχησε του ανταγωνισμού, καθώς ο Σταμάτης Μαντάς (Husqvarna TE 450 – E2) ταλαιπωρήθηκε από πτώσεις και ατυχίες, μένοντας 2ος και 3ος γενικής τις δυο ημέρες αντίστοιχα. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Δημήτρη Κόκκινο (Husaberg FE 550 – E3) που ήταν 3ος και 2ος γενικής αντίστοιχα.
Έκπληξη όμως στον αγώνα ήταν η εμφάνιση του νεαρού Χρήστου Βαρούχου (ΚΤΜ 250 ΕΧC - EJ) που στην πρώτη του εμφάνιση σε αγώνα enduro πλασαρίστηκε πολύ μπροστά στην γενική αναδεικνύοντας μεγάλο ταλέντο! Στους βετεράνους επικράτησε ο Χάρης Βόβλας (ΚΤΜ 400 EXC) ενώ στην κατηγορία Open o Νεκτάριος Αποστόλου (KTM 250 EXC).
H ΛΑΜΣ αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει ΟΛΟΥΣ τους αναβάτες που την τίμησαν με την παρουσία τους και πρόσφεραν τις απαραίτητες συμβουλές και παρατηρήσεις για ένα όσο το δυνατόν καλύτερο αποτέλεσμα στο ISDE 2008.

Επόμενος αγώνας αυτός της Τρίπολης από την ΛΕΜΟΤ που θα γίνεις στις 28 Οκτωβρίου

Julius
17/10/2007, 08:40
1


108952

Julius
17/10/2007, 08:41
2


108953

Julius
17/10/2007, 08:42
3


108954

Julius
17/10/2007, 08:43
4


108955

Julius
17/10/2007, 08:44
5


108956

Julius
17/10/2007, 08:46
6


108957

Julius
17/10/2007, 08:49
7


108958

Julius
17/10/2007, 08:50
8


108960

Julius
17/10/2007, 08:54
9


108963

Julius
17/10/2007, 08:58
10


108964

Julius
17/10/2007, 09:00
11


108965

Julius
17/10/2007, 09:02
12


108966

Julius
17/10/2007, 09:03
13


108967

Julius
17/10/2007, 09:04
14


108968

Julius
17/10/2007, 09:07
15


108969

Julius
17/10/2007, 09:08
16


108970

Julius
17/10/2007, 09:10
17


108971

Julius
17/10/2007, 09:11
18


108972

Julius
17/10/2007, 09:13
19


108973

Julius
17/10/2007, 09:18
9


108974

Julius
17/10/2007, 09:20
20


108976

Χωμάτινος
23/10/2007, 20:58
Τι 'πες τώρα .. είναι πανέμορφα εκεί πάνω !!!

KaTaNaS
23/10/2007, 21:16
ΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ


ISDE σου ρχομαστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :beer: :beer: :beer:

fantacid
23/10/2007, 22:10
2 & 19 !!!

:eyepop: :eyepop: :eyepop:


για γερα νευρα!!!!!


ολες οι φωτο απαιχτες!

marios8
23/10/2007, 22:31
Mπράβο στη λέσχη των Σερρών :a012: :a012:

Αν και πιστεύω οτι καλύτερα θα ήταν να ειχε γίνει το Σεπτεμβριο .
Μιας και στην ουσία ήταν μια πρόβα τζενεραλε για το ISDE .


:wave2:

DimChios
23/10/2007, 22:44
:a8: :a8: :a8:


Ποτε ειναι το Six Days?

:confused:

KaTaNaS
23/10/2007, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
:a8: :a8: :a8:


Ποτε ειναι το Six Days?

:confused:

στις σερρες ειναι του χρονου

φετος (σε 2 βδομαδες) ειναι στη χιλη

Baggelhs20
24/10/2007, 06:22
Συνχαρητηρια για τις φωτογραφιες
πολυ καλες

drmel
24/10/2007, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
:a8: :a8: :a8:


Ποτε ειναι το Six Days?

:confused:

1-6/9/2008

DimChios
24/10/2007, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
1-6/9/2008



:D

drmel
24/10/2007, 09:37
για να δούμε άν αυτόν τον αγώνα θα τον τιμήσουμε όπως τα άλλα παγκόσμια μέχρι τώρα.......
μηδενική προσέλευση κόσμου σχεδόν σε όλες τις διοργανώσεις ακόμα και στους αγώνες το ΠΠ enduro στις Σέρρες μέχρι τώρα....

κατα τα άλλα αλληλοσυγχαιρόμαστε για τους καφέδες και τα παϊδάκια κάθε Κυριακή

OldMan
24/10/2007, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
για να δούμε άν αυτόν τον αγώνα θα τον τιμήσουμε όπως τα άλλα παγκόσμια μέχρι τώρα.......
μηδενική προσέλευση κόσμου σχεδόν σε όλες τις διοργανώσεις ακόμα και στους αγώνες το ΠΠ enduro στις Σέρρες μέχρι τώρα....
Επειδή έχει τύχει να πάω σε όλους...

Έχεις δει πολλούς αγώνες Π.Π. που η ειδική τους να είναι 2 χλμ από την άσφαλτο και να ΜΗΝ μπορείς να πας λόγω μποτιλιαρίσματος στον κωλόδρομο (μονοπάτι για την ακρίβεια...) που επέλεξαν οι διοργανωτές για πρόσβαση ???

Επίσης έχεις δει στήσιμο ειδικής που να ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η μετακίνηση θεατών σε διάφορα σημεία της ??



Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
κατα τα άλλα αλληλοσυγχαιρόμαστε για τους καφέδες και τα παϊδάκια κάθε Κυριακή
Αυτό γιατί είναι κακό ??? :look:

ktmakis
24/10/2007, 09:55
Φαίνεται ότι μάλλον ούτε η ΛΑΜΣ κυνήγησε την προσέλευση κόσμου απλά σαν να έκανε πρόβα για το 6ήμερο. Αλλά πάλι είναι κρίμα τέτοιοι αγώνες και να μην προωθούνται. Απ'ότι άκουσα ήταν και μακριά από τη πόλη ο αγώνας. (αφετηρία - τερματισμός)

drmel
24/10/2007, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Επειδή έχει τύχει να πάω σε όλους...

Έχεις δει πολλούς αγώνες Π.Π. που η ειδική τους να είναι 2 χλμ από την άσφαλτο και να ΜΗΝ μπορείς να πας λόγω μποτιλιαρίσματος στον κωλόδρομο (μονοπάτι για την ακρίβεια...) που επέλεξαν οι διοργανωτές για πρόσβαση ???

Επίσης έχεις δει στήσιμο ειδικής που να ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η μετακίνηση θεατών σε διάφορα σημεία της ??



Αυτό γιατί είναι κακό ??? :look:

έχεις δίκιο σχετικά με τα λάθη των οργανωτών, αλλά εσύ τα εντόπισες αφού πήγες, οι υπόλοιποι δεν τα ξέρουν κάν, είσαι (και γω μαζί) μια μικρή μειοψηφία.
Πως περιμένεις να μάθουν και οι διοργανωτές απο τα λάθη τους άν δεν υπάρχουν τελικά λάθη (χωρίς θεατές δεν φροντίζεις για την θέαση).

Το να συγχαιρόμαστε δεν είναι κακό, δεν το κατακρίνω και γώ μαζί σου είμαι (μου αρέσουν τα παϊδάκια) και για μενα η Κυριακάτικη συνεύρεση με φίλους στο βουνό μου αρέσει,
αλλά τουλάχιστον εφ'όσον ευαγγελιζόμαστε μοτοσυκλετιστές με συνείδηση και δράση άς δώσουμε το παρόν σε ότι μεγάλο γίνεται στην χώρα μας, γιατί μέχρι τώρα γκρινιάζαμε για την έλλειψη αγώνων με αίγλη και τώρα δεν πάμε, γκρινιάζουμε γιατι δεν έχουμε MotoGP και πάω στοίχημα ότι μόλις γίνει θα μας φαίνονται ακριβά τα εισιτήρια.

Μάκη δεν αναφέρθηκα στον αγώνα που έγινε, άλλωστε το Ελληνικό enduro δεν σφύζει απο θεατές εδώ και χρόνια, αλλά για όποια παγκόσμια έιχαμε την τύχη να οργανώσουμε μέχρι τώρα και ο κόσμος τα αγνόησε.
Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί δεν θελήσαμε να δούμε ή τον Knight τον VDB απο κοντά.

OldMan
24/10/2007, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί δεν θελήσαμε να δούμε ή τον Knight τον VDB απο κοντά.
Που να προλάβεις να τους δεις, έτσι όπως πάνε ...:eyepop:

:wave2: :beer:

Julius
24/10/2007, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί δεν θελήσαμε να δούμε ή τον Knight τον VDB απο κοντά.

kanete lathos kyrie kai parakalo mhn genikeyete



exoume kai to alpinestars DEKSIO ganti toy VDB apo to pagosmio ton Serron to.... pote eitan re?? to 1821? to 2003? i don't remember


:a23:

DimChios
24/10/2007, 16:29
ΠΑΛΙ ΜΠΕΡΔΕΨΕ ΤΑ Accounts ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Εντιτ: ΦΤΟΥ, ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΕ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

drmel
24/10/2007, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
kanete lathos kyrie kai parakalo mhn genikeyete



exoume kai to alpinestars DEKSIO ganti toy VDB apo to pagosmio ton Serron to.... pote eitan re?? to 1821? to 2003? i don't remember


:a23:

:beer: :beer: :beer: :rotflmao:
super θα τα πούμε στις Σέρρες τότε

marios8
24/10/2007, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius


exoume kai to alpinestars DEKSIO ganti toy VDB apo to pagosmio ton Serron


Ρε Γιώργο, εσύ το έχεις και έχει φάει τον τόπο ? :wave2:

marmel.gr
24/10/2007, 19:42
αχχχχχχχχχ ακομα θυμαμαι και το χρωμα απο τα φυλλα των δεντρων. οι καλυτερες ειδικες που συνατησα ποτε μου...

πολυ πολυ ωραιες φωτο......

nantin
26/10/2007, 16:33
ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΤΡΙΠΟΔΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΟ ΧΕΡΙ .ΘΑ ΕΝΗΞΜΕΡΩΘΩ ΑΠΟ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΝΤΟΜΙΝΑΤΟΡΑΚΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΤΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΑΝ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΕΝΤΟΥΡΑΔΙΚΟ ΑΓΩΝΑ .ΛΕΩ ΕΝΤΟΥΡΑΔΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΗΜΟΥΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΤΟ ΝΑΣΟ ΜΕ ΤΟ WR ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΘ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ .ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝΕ ΖΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΛΕΙΜΑΤΑ ΗΜΑΣΤΑ ΚΡΟΚΑΛΑ ΑΝΗΦΟΡΙΚΟ Η ΦΛΑΤΑΔΟΥΡΑ .ΔΗΛΑΔΗ ΙΔΡΩΝΕΣ ΓΑΝΙΑΖΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΣΕΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΒΓΑΙΝΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΚΡΥΩΝΕΣ .ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΓΩΝΑΣ ΕΝΤΟΥΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ .ΕΝΑ ΜΕΙΓΜΑ ΤΡΑΙΑΛ ΜΕ ΤΡΑΙΛ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΓΚΑΤΑΛΑΨΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ .ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΜΙΑ ΠΛΕΙΑΔΑ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ΠΑΡΤΝΕΡΣ ΕΛΕΟΣ .ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΝΤΟΥΡΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΘΑΡΥΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ .ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΑΤΟΜΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΤΡΕΧΩ .ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΦΘΕΙΡΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑΣ .ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΜΑΚΡΥΓΟΡΗΣΑ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΧΩΜΑΤΙΝΟΥ JULIUS ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΤΩΝ ΣΕΡΡΩΝ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΕΝΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ .ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΜΑΤΙΝΟΥΣ

STOYBI
26/10/2007, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΤΡΙΠΟΔΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΟ ΧΕΡΙ .ΘΑ ΕΝΗΞΜΕΡΩΘΩ ΑΠΟ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΝΤΟΜΙΝΑΤΟΡΑΚΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΤΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΑΝ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΕΝΤΟΥΡΑΔΙΚΟ ΑΓΩΝΑ .ΛΕΩ ΕΝΤΟΥΡΑΔΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΗΜΟΥΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΤΟ ΝΑΣΟ ΜΕ ΤΟ WR ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΘ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ .ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝΕ ΖΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΛΕΙΜΑΤΑ ΗΜΑΣΤΑ ΚΡΟΚΑΛΑ ΑΝΗΦΟΡΙΚΟ Η ΦΛΑΤΑΔΟΥΡΑ .ΔΗΛΑΔΗ ΙΔΡΩΝΕΣ ΓΑΝΙΑΖΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΣΕΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΒΓΑΙΝΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΚΡΥΩΝΕΣ .ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΓΩΝΑΣ ΕΝΤΟΥΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ .ΕΝΑ ΜΕΙΓΜΑ ΤΡΑΙΑΛ ΜΕ ΤΡΑΙΛ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΓΚΑΤΑΛΑΨΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ .ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΜΙΑ ΠΛΕΙΑΔΑ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ΠΑΡΤΝΕΡΣ ΕΛΕΟΣ .ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΝΤΟΥΡΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΘΑΡΥΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ .ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΑΤΟΜΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΤΡΕΧΩ .ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΦΘΕΙΡΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑΣ .ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΜΑΚΡΥΓΟΡΗΣΑ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΧΩΜΑΤΙΝΟΥ JULIUS ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΤΩΝ ΣΕΡΡΩΝ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΕΝΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ .ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΜΑΤΙΝΟΥΣ

Μια και ειμαι ακριβως στην απεναντι πλευρα απλα να σου πω οτι....

Δεν μπορει ενας αγωνας εντουρο να βασιζετε σε βατες απλες διαδρομες.....
Γιατι τοτε τοσο κοπος για να βγουν τοσα χιλμ κυκλος ???
Αν δεν υπαρχουν τα καπελα στις απλες και ο νικητης βγαινει μονο απο τις ειδικες και στο ποιος ειναι ΜΟΝΟ ποιο γρηγορος...
Τοτε βρε παιδια να το γυρισουμε ολοι στο σκραμπλ να μην σπανε και τα μηχανακια....:winka:
Η φιλοσοφια και το θεαμα στο εντουρο βρισκετε στις απλες διαδρομες ...
Οσο ποιο τεχνικη η διαδρομη τοσο ποιο ομορφος αγωνας.....:D

:wave2:

nantin
26/10/2007, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μια και ειμαι ακριβως στην απεναντι πλευρα απλα να σου πω οτι....

Δεν μπορει ενας αγωνας εντουρο να βασιζετε σε βατες απλες διαδρομες.....
Γιατι τοτε τοσο κοπος για να βγουν τοσα χιλμ κυκλος ???
Αν δεν υπαρχουν τα καπελα στις απλες και ο νικητης βγαινει μονο απο τις ειδικες και στο ποιος ειναι ΜΟΝΟ ποιο γρηγορος...
Τοτε βρε παιδια να το γυρισουμε ολοι στο σκραμπλ να μην σπανε και τα μηχανακια....:winka:
Η φιλοσοφια και το θεαμα στο εντουρο βρισκετε στις απλες διαδρομες ...
Οσο ποιο τεχνικη η διαδρομη τοσο ποιο ομορφος αγωνας.....:D

:wave2:

ΕΓΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΒΟΛΤΑ ΜΑ ΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΦΙΧΤΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ .ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑΖΙ ΣΟΥ .ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ ΑΝ ΣΕ ΕΙΧΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΕΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟΝ ΑΔΩΡΟ
ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΝΑΣ ΑΓΩΝΑΣ ΕΝΤΟΥΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΟΜΑΤΙΑ .ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΡΟ .ΤΟΤΕ ΠΑΩ ΠΑΣΟ .ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΥΑΟΥ ΕΝΤΟΥΡΑΔΕΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ .ΔΕΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΜΕ ΑΚΙ ΠΙΟΠΕΡΑ ΔΕΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΤΝΕΡΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΛΗΡΟΥ ΕΝΤΟΥΡΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΜΟΙΟΠΤΗΤΕΣ .ΤΕΣΠΑ ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΘΕ ΒΟΛΤΑ 4 ΩΡΩΝ ΕΧΩ ΜΑΞΙΜΟΥΜ 30 ΛΕΠΤΑ ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ . ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

STOYBI
26/10/2007, 17:14
Εμαι εντελως διαφορετικης φιλοσοφιας τεσπα....

Εχω βαρεθει να βλεπω τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα αγωνες εντουρο που οι νικητες βγαινουν απο τις ειδικες και μονο.....

Αγωνες με 100 συμετοχες και απο αυτους να τερματιζουν οι 90 χωρις καπελο.....

Αγωνες που τερματιζουν οι ιδιοι και οι ιδιοι πρωτοι και ξαφνικα επειδη ετυχε σε εναν αγωνα μια "ιδιαιτεροτητα" ξαφνικα να βλεπεις ονοματα στο βαθρο που τους ειχες συνηθησει στην τεταρτη και πεμπτη θεση μεσω ορο.....

Δεν θελω να φανω καπως αλλα αγωνας πραγματικου εντουρο στο εξωτερικο που να μην τερματιζουν οι μισοι συμετεχοντες χωρις καπελο οι εγκαταληψεις δεν υπαρχει......


Προσωπικη αποψη και παντα φιλικα... :D

:beer: :beer:

:wave2:

marios8
26/10/2007, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΤΡΙΠΟΔΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΟ ΧΕΡΙ .ΘΑ ΕΝΗΞΜΕΡΩΘΩ ΑΠΟ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΝΤΟΜΙΝΑΤΟΡΑΚΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΤΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΑΝ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΕΝΤΟΥΡΑΔΙΚΟ ΑΓΩΝΑ .ΛΕΩ ΕΝΤΟΥΡΑΔΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΗΜΟΥΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΤΟ ΝΑΣΟ ΜΕ ΤΟ WR ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΘ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ .ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝΕ ΖΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΛΕΙΜΑΤΑ ΗΜΑΣΤΑ ΚΡΟΚΑΛΑ ΑΝΗΦΟΡΙΚΟ Η ΦΛΑΤΑΔΟΥΡΑ .ΔΗΛΑΔΗ ΙΔΡΩΝΕΣ ΓΑΝΙΑΖΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΣΕΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΒΓΑΙΝΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΚΡΥΩΝΕΣ .ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΓΩΝΑΣ ΕΝΤΟΥΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ .ΕΝΑ ΜΕΙΓΜΑ ΤΡΑΙΑΛ ΜΕ ΤΡΑΙΛ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΓΚΑΤΑΛΑΨΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ .ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΜΙΑ ΠΛΕΙΑΔΑ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ΠΑΡΤΝΕΡΣ ΕΛΕΟΣ .ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΝΤΟΥΡΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΘΑΡΥΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ .ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΑΤΟΜΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΤΡΕΧΩ .ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΦΘΕΙΡΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑΣ .ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΜΑΚΡΥΓΟΡΗΣΑ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΧΩΜΑΤΙΝΟΥ JULIUS ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΤΩΝ ΣΕΡΡΩΝ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΕΝΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ .ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΜΑΤΙΝΟΥΣ


Kαι να σκεφτείς οτι οι παλιοί εντουράδες παραπονιούνται οτι τα τελευταία χρόνια οι αγώνες έχουν γίνει πολυ εύκολοι :lol: :rotflmao: :lol:

Η αλήθεια είναι (και φαίνεται απο τα αποτελέσματα) οτι δύσκολα τρως καπέλο .
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα στο τέλος να γίνεται κάτι απο μοτοκρος η φάση. :sick:
Πολλοί μοτοκροσάδες παίρνουν μέρος σε αγώνες εντούρο και δεν δυσκολέυονται (άσε που στο τέλος ευνοούνται κιόλας ) αυτό ΔΕΝ είναι καλό.
Οι αγώνες εντούρο είναι πρώτα αγώνες τεχνικής μετά αντοχής και στο τέλος ταχυτητας


Αυτό που λές για διάφορες κατηγορίες ωστε να μπαίνουν και οι νέοι στο χώρο με βρίσκει σύμφωνο . :beer: :beer: :wave2:

nantin
26/10/2007, 19:21
ΣΑΣ ΕΞΗΓΗΣΑ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΙ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΑΝ ΑΠΟ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΛΟΓΩ ΠΕΤΡΑΣ . ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΕΝΑ ΑΝΗΦΟΡΙΚΟ ΝΤΟΥΒΑΡΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΤΟΥΡΟ ΠΟΥ ΣΤΟ 50% ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΕΤΡΑ < ΚΡΟΚΑΛΑ ΛΕΜΕ >ΚΑΙ ΣΤΟ 30% ΦΛΑΤΑΔΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΙΔΙΚΕΣ ΖΟΡΙΚΕΣ ΚΙ ΟΛΑΣ. ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ . ΔΕΝ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ .ΕΓΩ ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΓΩΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΤΟΥΡΟ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ .ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΕΥΚΟΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΓΕΜΑΤΟ ΠΕΤΡΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΙΑΡΚΕΙ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕΣ ΣΤΟΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΘΑ ΕΙΣΑΙ .. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΝΤΟΥΡΑΔΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΑΡΕΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΑΣΠ[ΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ . ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ ΠΟΡΩΜΕΝΟΥΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ ΣΤΟ ΠΑΡΤΝΕΡΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 Η 4 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Dodok edessa
26/10/2007, 19:24
μπραβο στις σερρες αλλα μπραβο και σε σενα Julius που μας λάσπωσες
:beer: :wave2:

dirtbird
26/10/2007, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
ΣΑΣ ΕΞΗΓΗΣΑ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΙ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΑΝ ΑΠΟ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΛΟΓΩ ΠΕΤΡΑΣ . ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΕΝΑ ΑΝΗΦΟΡΙΚΟ ΝΤΟΥΒΑΡΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΤΟΥΡΟ ΠΟΥ ΣΤΟ 50% ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΕΤΡΑ < ΚΡΟΚΑΛΑ ΛΕΜΕ >ΚΑΙ ΣΤΟ 30% ΦΛΑΤΑΔΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΙΔΙΚΕΣ ΖΟΡΙΚΕΣ ΚΙ ΟΛΑΣ. ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ . ΔΕΝ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ .ΕΓΩ ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΓΩΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΤΟΥΡΟ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ .ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΕΥΚΟΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΓΕΜΑΤΟ ΠΕΤΡΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΙΑΡΚΕΙ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕΣ ΣΤΟΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΘΑ ΕΙΣΑΙ .. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΝΤΟΥΡΑΔΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΑΡΕΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΑΣΠ[ΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ . ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ ΠΟΡΩΜΕΝΟΥΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ ΣΤΟ ΠΑΡΤΝΕΡΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 Η 4 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου.

Μία επισήμανση μόνο: συνήθως οι αγώνες της Θεσσαλονίκης (έστω τα παλιά χρόνια) δεν είχαν ούτε το 1/3 της πέτρας αυτών της Αθήνας και αυτό φυσικά συνέβαινε λόγω της μορφολογίας του εδάφους.

marulis
26/10/2007, 20:12
φίλε STOYBI ένσταση εντονότατη.
Το εντουρο ΔΕΝ είναι αγώνας ταχύτητας, δεν πρέπει να είναι οι χρόνοι των απλών, σκοτωστρες. Αν σε αγώνα το 50% φάει καπέλο είναι ένας αποτυχημένος αγώνας.

Η ταχύτητα πρέπει να μετρά μόνο στης ειδικές , όσο και αν δεν σου αρέσει έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα. Στης απλές δοκιμάζετε η αντοχή του αναβάτη και της μοτοσικλέτας , σε επιλεγμένα κομμάτια της απλής δοκιμάζετε η δεξιοτεχνία με απαραίτητη παρουσία βοήθειας από τον διοργανωτή (για λόγους ασφαλείας ) .

οι ειδικές πρέπει να είναι έτσι διαμορφωμένες ώστε να μην καταντήσει το εντουρο μοτοκρος ή σκραμπλ. και οι απλές να έχουν εναλλαγή (όσο είναι δυνατόν ) σε διαφορετικά είδη εδαφών. Ούτε όλο μονοπαταδα είναι καλό ούτε μόνο φλαταδουρα . πρέπει να έχει και τα καντήλια και τους γκρεμούς και οφ και φλατ και χώμα και πέτρα . πάντως ένα είναι βέβαιο δεν υπάρχει αγώνας που να ικανοποιεί όλους τους αγωνιζόμενους

δεν μιλώ για τον συγκεκριμένο γιατί δεν ξέρω τι έγινε
:wave2:

STOYBI
26/10/2007, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
φίλε STOYBI ένσταση εντονότατη.
Το εντουρο ΔΕΝ είναι αγώνας ταχύτητας, δεν πρέπει να είναι οι χρόνοι των απλών, σκοτωστρες. Αν σε αγώνα το 50% φάει καπέλο είναι ένας αποτυχημένος αγώνας.

Η ταχύτητα πρέπει να μετρά μόνο στης ειδικές , όσο και αν δεν σου αρέσει έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα. Στης απλές δοκιμάζετε η αντοχή του αναβάτη και της μοτοσικλέτας , σε επιλεγμένα κομμάτια της απλής δοκιμάζετε η δεξιοτεχνία με απαραίτητη παρουσία βοήθειας από τον διοργανωτή (για λόγους ασφαλείας ) .

οι ειδικές πρέπει να είναι έτσι διαμορφωμένες ώστε να μην καταντήσει το εντουρο μοτοκρος ή σκραμπλ. και οι απλές να έχουν εναλλαγή (όσο είναι δυνατόν ) σε διαφορετικά είδη εδαφών. Ούτε όλο μονοπαταδα είναι καλό ούτε μόνο φλαταδουρα . πρέπει να έχει και τα καντήλια και τους γκρεμούς και οφ και φλατ και χώμα και πέτρα . πάντως ένα είναι βέβαιο δεν υπάρχει αγώνας που να ικανοποιεί όλους τους αγωνιζόμενους

δεν μιλώ για τον συγκεκριμένο γιατί δεν ξέρω τι έγινε
:wave2:

Δεν μιλησα πουθενα για ταχυτητα , ουτε για σφιχτους χρονους.........:rolleyes:

Το αντιθετο.......

Για χαμηλο επιπεδο δυσκολιας μιλησα .... Και οπως καταλαβαινεις, οσο πιο ανεβασμενο το επιπεδο δυσκολιας τοσο πιο χαμηλες οι ταχυτητες και αρκετα πιο πολλα καπελα στον χρονο.....:winka:



:wave2:

STOYBI
26/10/2007, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
ΣΑΣ ΕΞΗΓΗΣΑ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΙ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΑΝ ΑΠΟ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΛΟΓΩ ΠΕΤΡΑΣ . ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΕΝΑ ΑΝΗΦΟΡΙΚΟ ΝΤΟΥΒΑΡΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΤΟΥΡΟ ΠΟΥ ΣΤΟ 50% ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΕΤΡΑ < ΚΡΟΚΑΛΑ ΛΕΜΕ >ΚΑΙ ΣΤΟ 30% ΦΛΑΤΑΔΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΙΔΙΚΕΣ ΖΟΡΙΚΕΣ ΚΙ ΟΛΑΣ. ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ . ΔΕΝ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ .ΕΓΩ ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΓΩΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΤΟΥΡΟ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ .ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΕΥΚΟΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΓΕΜΑΤΟ ΠΕΤΡΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΙΑΡΚΕΙ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕΣ ΣΤΟΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΘΑ ΕΙΣΑΙ .. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΝΤΟΥΡΑΔΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΑΡΕΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΑΣΠ[ΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ . ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ ΠΟΡΩΜΕΝΟΥΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ ΣΤΟ ΠΑΡΤΝΕΡΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 Η 4 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Που να δεις εμεις εδω τι τραβαμε με 100% πετρα......

Θηβα-Καπανδριτη-Μανδρα .... Μπες και δες φωτο απο αυτους τους αγωνες.....
Αμα βρεις μια φωτο με χωμα κατω απο τις ροδες ενος αγωνιζομενου να μου την στειλεις να την δω και εγω.....:(

:wave2:

marulis
26/10/2007, 20:47
Για το χαμηλό επίπεδο δυσκολίας συμφωνώ πως δεν είναι σωστό και καταστρέφει όλη την ουσία του εντουρο , του ωραιότερου αθλήματος του κόσμου κατά την γνώμη μου ( είμαι και αντικειμενικός :dizzy: )

Για τα καπελά διαφωνώ , γιατί στης απλές εκτός ότι μπορεί να φύγει κανένας σε κανα γκρεμό και να τον βρουν μετά από 5000 χρόνια σαν μούμια εντουρα (και άντε να βγάλουν άκρη οι απόγονοι μας για την εποχή μας :lol: ) , ισχύει και ο κοκ. Στο άγχος να μην φάει καπέλο κάποιος αν χτυπήσει δεν θα το μάθει κανένας , ενώ στην ειδική εκτός ότι πρέπει να είναι ασφαλής (μεγάλη κουβέντα ) υπάρχει και υποστήριξη.

Πάντως είναι πολλή μεγάλη κουβέντα και ευχάριστη .για να είμαστε και λίγο αισιόδοξοι το επίπεδο σε διοργάνωση και στους αγωνιζόμενους έχει ανέβει ( δεν εννοώ από χρόνο σε χρόνο αλλά αν σκεφτείς την κατάσταση πριν 20 ή και 10 χρόνια νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερα τώρα).

Βέβαια αυτό που μας αρέσει είναι αυτό που μας ενώνει.

:beer: :beer: :beer: :wave2:

STOYBI
26/10/2007, 21:02
Δεν νομιζω οτιτο καπελο μπορει να συνδεθει αμεσα με ατυχηματα......

Αν παρεις ενα παραδειγμα απο τους τωρινους αγωνες ολοι πλακωνονται το ιδιο...

Η μονη διαφορα....

Το 2λεπτο- 3λεπτο για το μεσο ορο συμετοχων Προπορειας φτανοντας στο καθε σεχ.....

:beer: :beer:

:wave2:

marulis
26/10/2007, 21:27
Η αλήθεια είναι όταν βλέπω στο σεχ 15’ :eyepop: :uplate: προπορεια είναι εγκληματικό. Εκτός ότι οι χρόνοι δεν ανταποκρίνονται στην διαδρομή ο αναβατής « κρυώνει» με επικίνδυνα επακόλουθα:(

nasos_wr426
27/10/2007, 01:02
οι διοργανωτές του Μ.Ο.Θ ειναι ασχετοι!ξερουν 2 διαδρομες και αυτο ειναι ολο!οι εντουραδες του ομιλου αυτου ειναι μελοι μονο και μονο για την αγωνιστικη αδεια.υπαρχουν πολυ καλυτερες διαδρομες στην θεσσαλονικη αλλα δεν τις γνωριζουν γιατι δεν ασχολουνται.μετα απο περιπου 2χλμ. πετρώδες ανηφορικού(μηλαμε για μονοπατι με βραχους και στρώμα "χαλικιου" μεγεθους γροθιας και μεγαλυτερες, ιδου και τα κλαταρισμενα λαστιχα που ειπε ο nantin)και μετα κοντα 1χλμ.φλαταδουρα!
ναι στην αντοχη οχι στην κατάπονηση.δεν ηταν η κουραση αλλα οι φουσκες και οι κάλοι που εβγαλα στα χερια.ασε που κατω απο το καρτερ γινοταν πολεμος με τα λεγωμενα "χαλίκια".

OldMan
27/10/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Kαι να σκεφτείς οτι οι παλιοί εντουράδες παραπονιούνται οτι τα τελευταία χρόνια οι αγώνες έχουν γίνει πολυ εύκολοι :lol: :rotflmao: :lol:
Ισχύει ...!!!
(και μην χαζογελάς...) :smokin:


Το θέμα είναι γενικότερο και έχει να κάνει με λεφτά, χορηγούς, διοργάνωση, πρόσβαση θεατών κ.λ.π. κ.λ.π.

Όντως (αρκετά) παλιότερα, δεν έμπαινε ζήτημα χρόνου στις ειδικές γιατί απλά ΚΑΝΕΙΣ δεν ήταν ακαπέλωτος (και δεν μιλάμε για απλά καπέλα, αλλά για σομπρέρο και φέσια...):lol:
Δεδομένου ότι τα "καπέλα" πηγαίναν ανά λεπτό, ήταν μάλλον ουτοπικό να προσπαθείς να καλύψεις 1 min καπέλο απλής σε 60 sec καλύτερο χρόνο ειδικής !! :D
(η μέση μιας ειδικής ήταν το καλύτερο μέρος να συναντιέσαι με άλλους 3-4 και να λέτε ανέκδοτα για τον κινέζο μάγειρα ...):lol:

Η μορφή ενός αγώνα enduro είναι ζήτημα που έχει συζητηθεί άπειρες φορές από πραγματικά σοβαρούς ανθρώπους (και - το βασικότερο - ΕΚΤΟΣ χώρου και συμφερόντων διοργάνωσης) αλλά δεν βγήκε άκρη !!
(ακριβέστερα, άκρες βγήκαν πολλές, αλλά ουδέποτε εφαρμόστηκαν...) :sad:

Η σημερινή τάση είναι να φτάνουν "αλώβητοι" και "ξεκούραστοι" οι αναβάτες στις ειδικές και να ΜΗΝ ρισκάρεται η παρουσία του όποιου team έχει ρίξει λεφτά και δουλειά !!
(κοινώς, κάνουμε αγώνα ΜΧ σε "αγνωστη" πίστα !!)


Υ.Γ.
Κάποτε, αν τολμούσε να έρθει μοτοκροσάς σε εντουροβόλτα, είχε πολλά @@ και τύγχανε γενικότερου σεβασμού !! :wave2:

OldMan
27/10/2007, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos_wr426
οι διοργανωτές του Μ.Ο.Θ ειναι ασχετοι!
Δεν είναι άσχετοι ρε Νάσο !!! :nono:
(ούτε ο Νανάκος, ούτε ο Τρέμκατζης, ούτε ο Ποιμενίδης, ούτε ο Κανίδης, ούτε ο Παρτακιλούδης ....)

"Άλλοι" είναι οι λόγοι που οι διαδρομές είναι οι συγκεκριμμένες ...
(και γνωστές σχεδόν σε όλους...) :winka:

marios8
27/10/2007, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΚΑΝΕΙΣ δεν ήταν ακαπέλωτος (και δεν μιλάμε για απλά καπέλα, αλλά για σομπρέρο και φέσια...):lol:



Ισχύει ...!!!
(και ας χαζογελάς... ) :smokin:

STOYBI
27/10/2007, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ισχύει ...!!!
(και μην χαζογελάς...) :smokin:


Το θέμα είναι γενικότερο και έχει να κάνει με λεφτά, χορηγούς, διοργάνωση, πρόσβαση θεατών κ.λ.π. κ.λ.π.

Όντως (αρκετά) παλιότερα, δεν έμπαινε ζήτημα χρόνου στις ειδικές γιατί απλά ΚΑΝΕΙΣ δεν ήταν ακαπέλωτος (και δεν μιλάμε για απλά καπέλα, αλλά για σομπρέρο και φέσια...):lol:
Δεδομένου ότι τα "καπέλα" πηγαίναν ανά λεπτό, ήταν μάλλον ουτοπικό να προσπαθείς να καλύψεις 1 min καπέλο απλής σε 60 sec καλύτερο χρόνο ειδικής !! :D
(η μέση μιας ειδικής ήταν το καλύτερο μέρος να συναντιέσαι με άλλους 3-4 και να λέτε ανέκδοτα για τον κινέζο μάγειρα ...):lol:

Η μορφή ενός αγώνα enduro είναι ζήτημα που έχει συζητηθεί άπειρες φορές από πραγματικά σοβαρούς ανθρώπους (και - το βασικότερο - ΕΚΤΟΣ χώρου και συμφερόντων διοργάνωσης) αλλά δεν βγήκε άκρη !!
(ακριβέστερα, άκρες βγήκαν πολλές, αλλά ουδέποτε εφαρμόστηκαν...) :sad:

Η σημερινή τάση είναι να φτάνουν "αλώβητοι" και "ξεκούραστοι" οι αναβάτες στις ειδικές και να ΜΗΝ ρισκάρεται η παρουσία του όποιου team έχει ρίξει λεφτά και δουλειά !!
(κοινώς, κάνουμε αγώνα ΜΧ σε "αγνωστη" πίστα !!)


Υ.Γ.
Κάποτε, αν τολμούσε να έρθει μοτοκροσάς σε εντουροβόλτα, είχε πολλά @@ και τύγχανε γενικότερου σεβασμού !! :wave2:


+ 1000000... :(

:beer: :beer:

:wave2:

dirtbird
27/10/2007, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ισχύει ...!!!
(και ας χαζογελάς... ) :smokin:

Αυτό λέει και ο old ( το emoticon είναι για το σομπρέρο.

Ειδικά στους αγώνες του ΜΟΘ, έπεφτε πάααρα πολύ καπέλο (88,89) και τα πράγματα έγιναν εφικτά από το 90 και μετά (είχα φάει καπέλο γιατί περίμενα κάτι παλικάρια να βάλουν την αλυσίδα τους ........
....... σε μονοπάτι σε πέτρινη πλαγιά................ παραπάνω από μία φορά :mad: :mad: :mad: ).

Όταν λέω εφικτά, εννοώ ότι μπορούσες να φτάσεις με 1-2 λεπτά προπορεία έως 1 λεπτό αργοπορεία (αν θυμάμαι καλά τότε χαριζόταν),

azal
30/10/2007, 17:48
Μακαρι παντως να κανουνε κατι και σε ΜΧ μεσα στο six days για να τραβηξουν ολοκληρο τον χωματινο κοσμο αυτης της χωρας θα εκανε πολυ καλο γιατι θα υπηρχαν σχεδον συνεχεια θεατες και σχεδον συνεχεια θεαμα αλλα χλωμο το βλεπω!Παντως απο την διοργανωση δεν βλεπω να γινεται κατι τετοιο δυστυχως:sad: Μακαρι να γινει αρκετη διαφημιση στο γεγονος και να το χαρουμε ολοι!(αν και δεν βλεπω να γινεται κατι σε ΜΧ ωστε να παρω μερος αλλα και ως απλος θεατης πιστευω οτι θα το απολαυσω οσο δεν παει)..................=
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: