PDA

View Full Version : Extra Seirina Se Spyball



giorgosxristou
16/10/2007, 22:14
Καλησπέρα παίδες ,έχω τον συναγερμό της spyball τον 6527,
Έχω το εξής πρόβλημα, όταν ενεργοποιείται ο συναγερμός δεν χτυπάει η σειρήνα, μετά από προσπάθεια επισκευής που του έκανα διαπίστωσα ότι ο μετασχηματιστής της σειρήνας( επειδή είναι πιεζοηλεκτρικοί έχει δικό τις ενισχυτή ,κάτι σαν ήχου να υποθέσουμε)δεν κάνει καλή επαφή ,προσπάθησα να το κολλήσω αλλά κάπως δύσκολο επειδή έχει ψιλές κολλήσεις ,τώρα πριν λίγο διάβασα στα manual ότι μπορείς να βάλεις και extra σειρήνα ,άνοιξα τον συναγερμό πήγα στην πλεξούδα τον καλωδίων να πάρω την εντολή για την extra σειρήνα και είδα ότι όλα είναι το ίδιο χρώμα και χωρίς την αριθμητική σήμανση που έχουν πάνω ώστε να σου διευκρινίσουν ποιο καλώδιο είναι τι.
Μπορεί κάποιος σχετικός να ρίξει λίγο φως και να μου πει πάνω από την φυσα που κουμπώνει στον συναγερμό και φεύγει η πλεξούδα ποιο καλώδιο είναι τις εντολής για
την extra σειρήνα?
Και δεύτερον η εντολή είναι + θετικό ή -αρνητικό ;


Ευχαριστώ πολύ!

OldMan
17/10/2007, 14:54
Δεν κατάλαβα καλά τι ψάχνεις, αλλά δεν είναι πιο απλό να τραβήξεις μια παράλληλη σύνδεση από την υπάρχουσα σειρήνα ???

(λογικά θα την "σηκώνει" ο ενισχυτής...) :wave2:

giorgosxristou
17/10/2007, 22:16
τελικά έβγαλα άκρη και έκανα δουλειά,δηλαδή βρήκα το καλώδιο που έψαχνα σας ανεβάζω ένα σχεδιάγραμμα για όσους ενδιαφέρονται να βάλουν την extra σειρήνα,
θέλουμε :
ένα ρελέ 12v να γύρο στα 3Amper,
κολλητήρι με κολλήσει,
ταινία μονωτική,
extra σειρήνα,
kai καλώδιο με χρώμα μαύρο κόκκινο για να ξέρουμε τι μα γίνεται,

η επαφή του ρελέ no 3 συνδέται με το + τις μπαταρίας ,από το 4 και 5 επιλέγουμε την επαφή όπου δεν είναι ενωμένη με την 3 ,δηλαδή την ανοιχτή (no 5 sto sxediagrama mou π.χ)και την οδηγούμε στην σειρήνα,σε σημεία όπου διακλαδίζονται τα καλώδια στο σχεδιάγραμμα μου ΔΕΝ ΤΑ ΕΝΏΝΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠ’ΡΧΕΙ ΚΟΥΚΊΔΑ!όπου στην προκειμενη είναι μονο μια,(καλώδιο επαφής 3 με καλώδιο επαφής 1 και πάνε στο + τις μπαταρίας)πουθενά αλλου!
η ασφάλειες που δείχνει είναι ανάλογα με την σειρήνα ,καλύτερα να ρωτήσετε το κατάστημα όπου θα την αγοράσετε,γιατί από σειρήνα σε σειρήνα αλλάζουν τα Αμπέρ όπου ζητάει,οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση είμαστε εδώ,εγώ το έκανα και δούλεψε,μπορούμε να μην βάλουμε ρελέ αλλα έτσι ίσος ζορίσουμε τον συναγερμό μας.




σημείωση
ρελέ για όσους δεν ξέρουν είναι ένας ηλεκτρομαγνητικός διακόπτης όπου αντέχει να περνάει από μέσα του μεγαλο ηλεκτρικο φορτιο και για την λειτουργία του idiou απαιτείται απειροελάχιστο ρεύμα,δηλαδή αν βάλουμε να ξεκινήσουμε ένα moter (ilektriko) σαν το μπόι μας με ένα "δικοπτι" που έχουμε σπίτι για το φως ο διακοπτης θα γίνει κάρβουνο,έτσι βάζουμε ένα ρελέ όπου αντέχει και γλυτώνουμε το λαμπάδιασμα,στην προκειμενη με την σειρήνα η οποιαδήποτε άλλη περίπτωση σε moto και auto αν ο διακόπτης δεν αντέχει το μεγάλο φορτίο βάζουμε το ρελέ
όπου ο διακόπτης ενεργοποιεί το ρελέ και το ρελέ το φορτίο όπου θέλουμε να δώσουμε ρεύμα.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ !ENJOY!


109123

OldMan
18/10/2007, 10:52
Όλα καλά και ωραία αυτά που λες, αλλά τα 3 Amperes δεν είναι και κανένα υπερβολικό φορτίο για το κύκλωμα, ώστε να υπάρχει η ανάγκη χρήσης του ρελέ ....:wave2:

michael_tux
18/10/2007, 11:17
Σύμφωνα με το σχέδιο, το παλικάρι το ρελέ το έβαλε γιατί απλά ο συναγερμός ΔΕΝ δίνει 3A. Το λογικό είναι να δίνει μερικά ~mA, το οποίο επιβάλλει τη χρήση του ρελέ ως διακόπτη. Για να λειτουργήσει η σειρήνα, τα 3A τα παίρνει από την μπαταρία μέσω του ρελέ, το οποίο και "αντέχει" τέτοιου είδος φορτίο.

:beer:

giorgosxristou
18/10/2007, 13:07
καλησπέρα παιδιά,
το manual γραφει έως 750μα αντέχει να σηκώσει το σύστημα για extra σειρήνα,όταν λέω ρελέ 3A θελς να πω πως αντέχει να περάσει ρεύμα έως 3A από τις επαφές του και όχι ότι απορροφά 3 A,δεύτερον για 3 euro που κάνει το ρελέ είσαι και σίγουρος ότι δεν ζορίζεις τον συναγερμό και καλύτερα 3 παρα 250 που κάνει ο συναγερμός,ας είμαστε εκ του ασφαλούς καλύτερα,e?