PDA

View Full Version : Τα θέλει τελικά ο κώλ.. μας τελικά!!!!!!



xtapodias
17/10/2007, 09:31
Τις τελευταίες ημέρες, κινούμενος μέσα στη πόλη (όπως πάντα :lol: ), διαπίστωσα ότι συνάδελφοι, για ακόμη μια φορά, με μηχανές κινούνται στα όρια του επικινδύνου (πολλοί και πιο πάνω).
Θα μου πείτε φοβερή διαπίστωση έκανες, και έτσι είναι.
Το θέμα είναι ότι τελικά κατάλαβα ότι οι περισσότεροι δεν σέβονται τη ζωή τους καθόλου.
Σημειώστε ότι δε μιλάω καθόλου για το τι εξοπλισμό φοράνε (αν και θα έπρεπε)

Και εξηγώ

1. Το 90% από σκούτερ και παπιά πάνε τέρμα γκάζι. Απο την εκκίνηση στο φανάρι και συνεχίζουν τέρμα γκάζι. Τι κι αν οι δρόμοι είναι γυαλί, τι κι αν τα περισσότερα ατυχήματα οφείλονται στη ταχύτητα (ή στην επιτάχυνση), αυτοί απτόητοι.

2. Επικίνδυνοι ελιγμοί αβέρτα. Αν μπορούσε ο ένας να περνάει πάνω από τον άλλο θα το έκανε.
Μιλάω πάντα μεταξύ μηχανών. Μετά φταίνε τα αυτοκίνητα που δεν μας βλέπουν κλπ. Γενικά υπάρχει ένα αίσθημα βασιλείας στο δρόμο από τις μηχανές. Αν μας καθυστερήσει κάποιος γκρίνια, αν δε προλάβουμε το φανάρι γκρίνια, συνέχεια γκρίνια. Ολοι θέλουμε να προστατεύουν την σωματική μας οι άλλοι, εμείς όμως δεν κάνουμε τίποτα για αυτό.

3. Αν έχεις ρε φίλε gsxr1000 δε μπορεί να σου βγαίνει το παπί μπροστά σου. Ανοίγεις λοιπόν κι εσύ και όποιον πάρει ο χάρος. Τι κι αν το gsxr δεν το "έχεις" γενικά, και το πήρες μόνο για καφέδες τις Κυριακές;

4. Σούζες, παντιλίκια, έντο, power slides, είναι άκρως απαραίτητα και πρέπει να γίνονται από όλους μας. Ξέρεις τι είναι να σε ρωτήσει ο άλλος πως το σηκώνεις το μοτόρι και να μη ξέρεις τι να απαντήσεις. Να ανοίξει η γη να σε καταπιεί. Ακούς εκεί!!!

Δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι, αλλά τα παραπάνω τα βλέπω καθημερινά και με αύξηση γεωμετρικής προόδου. Εμείς τουλάχιστον, που κυκλοφορούμε με μηχανές, πρέπει να σεβόμαστε πρώτοι τον εαυτό μας, τους συνεπιβάτες μας, αυτούς που κυκλοφορούν γύρω μας, και να μην περιμένουμε μοιρολατρικά να το κάνουν αυτό όλοι οι άλλοι για εμάς. Δεν φταίνε πάντα οι άλλοι και όχι εμέις.

sniper
17/10/2007, 10:10
1. Έχεις σκεφτεί ότι τα παπιά και τα σκούτερ γενικά δεν έχουν γκάζι, οπότε για να μην τα πατήσουν οι από πίσω αναγκαστικά το πάνε κόλα;

2. Για τα μεγάλα έχεις δίκιο.... αλλά έχει πλάκα να στρίβεις με power slide και να σταματάς με endo. :lol::rotflmao:

Σούζες δεν κάνουμε γιατί χαλάνε τα ρουλεμάν χωρίς λόγο.... Εκτός κι αν είναι άσκηση εκπαιδευτικού χαρακτήρα... :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:


Γενικά χαλάρωσε..... μηχανάκια είναι... όχι κουτιά.... αν δεν έχεις όρεξη να παίξεις κάθε φορά που ανεβαίνεις πάνω τους κάτι πάει στραβά.

Alx 84
17/10/2007, 10:13
καλά είσαι. εκτός από τις σφίνες κλπ κλπ εμένα μου κάνει εντύπωση το εξής. όκ έχεις μοτο, όκ θα ελιχθείς. κανένα πρόβλημα. όταν όμως είσαι στο φανάρι και έχεις ένα με δύο αυτοκίνητα μπροστά σου δε νομίζω ότι είναι πια τόοοοοοοοοοοοσο μεγάλη καθυστέρηση. βλέπω κάποιους που καβαλάνε πεζοδρόμια κάνουν, ράνουν, κορνάρουν, βρίζουν κλπ για να πάνε 10 μέτρα πιο πέρα. εντάξει ρε φίλε, δεν έγινε και τίποτα. περίμενε λίγο! :alien:

sniper
17/10/2007, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
..... βλέπω κάποιους που καβαλάνε πεζοδρόμια κάνουν, ράνουν, κορνάρουν, βρίζουν κλπ για να πάνε 10 μέτρα πιο πέρα. εντάξει ρε φίλε, δεν έγινε και τίποτα. περίμενε λίγο! :alien:


Εντουράδες είναι και κάνουν προπόνηση :lol:

Cpt. Haddock
17/10/2007, 10:21
Γιατί ελάχιστες μηχανές σέβονται τη διάβαση των πεζών;

Γιατί ολοι σχεδόν πατάνε πάνω;

Και μη μου πειτε οτι το ίδιο κάνουν τα "κουτιά" δεν είναι ελαφρυντικό αυτό

Γιατί οταν περιμένω πρώτος, πριν από τη διάβαση ανάμεσα σε δύο "κουτιά" αυτός που ειναι πίσω μου κορνάρει να πατήσω τη διάβαση για να περάσει μπροστά;



:sick:

Electra
17/10/2007, 10:25
Εγώ πάλι, ακόμα περιμένω, πότε θα ανακαλυφθεί το φλας για τα αυτοκίνητα...:p

Όσο πληθαίνει η κίνηση στους δρόμους θα συνεχίζουμε να τα βλέπουμε αυτά σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι παλιότερα.

Κάθε φορά λέω "Δεν αντέχω άλλο αυτό το πράγμα στους δρόμους", όμως κάθε φορά εξοπλίζομαι με περίσσιο συμβιβασμό και απόλυτη συγκέντρωση ώστε να αντιμετωπίσω την καθημερινή μου περιπέτεια: Σπίτι - δουλειά και δουλειά - σπίτι.

Προσπαθώ να οδηγώ όσο πιο προσεκτικά και σωστά γίνεται, να είμαι 100% εκεί, στην οδήγησή μου, να μην ενοχλώ και να φτάσω σπίτι μου χωρίς να έχω βγάλει 10 άσπρες τρίχες από την τρομάρα μου. Τσαντίζομαι με τη συμπεριφορά ορισμένων με δίκυκλα, όμως απλά κοιτάω να απομακρυνθώ όσο γίνεται (είτε κόβοντας ταχύτητα και περιμένοντας, είτε ανοίγοντας και φεύγοντας). Όλα ξεκινάνε από εμάς.

Το μόνο που μένει είναι να έχουμε τα μάτια μας 14 και το κράνος στο κεφάλι μας πλέον. Δεν είναι αστεία τα πράγματα.

Προσοχή! (για τα υπόλοιπα... υπάρχουν κάνα δυο πίστες στην Ελλάδα):beer:

sniper
17/10/2007, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
.... να φτάσω σπίτι μου χωρίς να έχω βγάλει 10 άσπρες τρίχες από την τρομάρα μου....

Προσοχή! (για τα υπόλοιπα... υπάρχουν κάνα δυο πίστες στην Ελλάδα):beer:

Παρακαλούνται τα υπέργηρα κουλάδια να μην μιλάνε για πίστες.

Ευχαριστώ :lol:

xtapodias
17/10/2007, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Έχεις σκεφτεί ότι τα παπιά και τα σκούτερ γενικά δεν έχουν γκάζι, οπότε για να μην τα πατήσουν οι από πίσω αναγκαστικά το πάνε κόλα;

2. Για τα μεγάλα έχεις δίκιο.... αλλά έχει πλάκα να στρίβεις με power slide και να σταματάς με endo. :lol::rotflmao:

Σούζες δεν κάνουμε γιατί χαλάνε τα ρουλεμάν χωρίς λόγο.... Εκτός κι αν είναι άσκηση εκπαιδευτικού χαρακτήρα... :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:


Γενικά χαλάρωσε..... μηχανάκια είναι... όχι κουτιά.... αν δεν έχεις όρεξη να παίξεις κάθε φορά που ανεβαίνεις πάνω τους κάτι πάει στραβά.



Συμφωνώ καλή φάση είναι το παιχνίδι, αλλά όχι όταν παίζεται στις πλάτες των άλλων!!

Πριν 2 ημέρες πήγαινα προς το σπίτι μου που έχει και κάποια ανηφόρα. Εκεί, επειδή προφανώς είναι ευκολότερο να το σηκώσεις, ένα παπί ξεσκιζόταν στη σούζα (ήταν και δικάβαλος). Έγω κρατούσα απόσταση ασφαλείας γιατι μου έχουν τύχει διάφορα παλαιότερα. Ξαφνικά το χάνει και βάζει τα πόδια κάτω. Το αποτέλεσμα ήταν να πέσει το κάτω το παπί και οι αναβάτες απλά γονατίσανε. Αν εγώ ήμουν πίσω τους σε κοντινή απόσταση τι θα γινόταν;

road spirit
17/10/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατί ελάχιστες μηχανές σέβονται τη διάβαση των πεζών;

Γιατί ολοι σχεδόν πατάνε πάνω;

Και μη μου πειτε οτι το ίδιο κάνουν τα "κουτιά" δεν είναι ελαφρυντικό αυτό

Γιατί οταν περιμένω πρώτος, πριν από τη διάβαση ανάμεσα σε δύο "κουτιά" αυτός που ειναι πίσω μου κορνάρει να πατήσω τη διάβαση για να περάσει μπροστά;
:sick:

αυτό ρε σ κάπταιν, αυτό... ειναι απο τα πιο ενοχλητικά, προσωπικά με εξοργίζει.... και οχι μονο οταν ειναι τσιτα τα αυτοκίνητα (οπότε λες, δεν εχει χώρο, αναγκαστικά παει ο άλλος και πατάει διάβαση - που δεν ειναι δικαιολογία αυτό, αλλα τεσπα), αλλά ακόμα και όταν εχει άπλα χώρου και χρόνου (για να φρενάρει άνετα και ήσυχα), θα αφήσει το μηχανάκι να τσουλίσει, μεχρι να πάει στη μέση της διάβασης και εκει θα σταματήσει.

Δεν μπορώ να το καταλάβω, με τπτ
:mad:

ZX-9R
17/10/2007, 11:49
Εγω προσωπικα δεν θελω να καθομαι πισω απο μια μηχανη στα φαναρια για λογους οπως: δεν θελω να με 'χτυπουν' στο προσωπο τα καυσαερια, δεν θελω να ειμαι αναμεσα σε αυτοκινητα γιατι κατα την εκκινηση μου εχουν πατησει το ποδι πολλες φορες και επισης λιγες φορες ξεχνουν το τιμονι στριμμενο ελαφρως και με κλεινουν με αποτελεσμα ειτε να ακουμπησουν την μηχανη μου ειτε να αγχωθω ελαφρως (αλλα συνολικα επαναλαμβανομενα μικρα αγχη προκαλουν chronic mild stress το οποιο οδηγει σε καταθλιψη κ.α.), νοιωθω περιορισμενος/κλεισμενος οταν ειμαι αναμεσα σε δυο αμαξια και κλεισμενος μπρος πισω απο μηχανακια

Καταλαμβανω ελαφρως την διαβαση ετσι ωστε να διευκολυνω την κλειστοφοβια αλλων μηχανων πισω μου, για να μην κανουν ουρα οι μηχανες οπως τα αυτοκινητα αναμεσα στα αυτοκινητα, για να υπαρξει ανακατανομη θεσεων αναμεσα στα μοτοσακο, για να μην πυροβολω καποιον με την εξατμιση στο προσωπο και για να νοιωσει γενικα πιο χαρουμενος που εχει απλα/ανοιχτο δρομο μπροστα του

Μαλλον πρεπει να ειμαι ελαφρως κλειστοφοβικος, πιθανοτατα συνοδευεται και απο ενα αισθημα βλακυνσης και για αυτο φευγω με τις μπαντες αφηνωντας ποσο απο τα ευρω που κοστιζουν οι γομες μου στην ασφαλτο και παραλληλα χαχανιζοντας τις περισσοτερες φορες (ειναι ψυχοθεραπεια, πως να το κανουμε, αφου μετα απο 5 μετρα παλι θα κολλησω στην κινηση σκεπτομενος οτι θα αργησω, οτι αναβει το βεντιλατερ, οτι πρεπει να πηγαινω σαν λαγος γιατι ολο και καποιος πιο αγχωμενος / ασχετος οδηγος θα κανει κατι αταλαντο κτλ)

Οσο για τους πεζους, μου εχει τυχει να περπαταω στο κεντρο ορισμενες μερες στο κεντρο σερνοντας ενα ποδι που δεν δουλευε και αλλα παρεμφερη, ε εκεινες τις ημερες οτι με εκανε να κανω μισο μετρο αποκλιση πορειας το καταριομουν αλλα κατα τα αλλα δεν πιστευω οτι η μικρη αυτη παρεκκλιση της πορειας τους εξαιτιας του μοτο μου ειναι σημαντικη και στην τελικη δεν χωραμε πλεον στην πολη αυτη, ολοι πρεπει να κανουμε μια θυσια (και σιγα την θυσια)............

Αυτα..
(υγ. δεν το κανω σιγουρα για να ενοχλησω τους πεζους, αλλα ουτε και γραφω εδω για να ενοχλησω τους συμφορουμαδες....)


:hypnotize :hypnotize :uplate: :uplate: :D :beer: :beer: :beer: :beer:

675
17/10/2007, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias

4. Σούζες, παντιλίκια, έντο, power slides, είναι άκρως απαραίτητα και πρέπει να γίνονται από όλους μας. Ξέρεις τι είναι να σε ρωτήσει ο άλλος πως το σηκώνεις το μοτόρι και να μη ξέρεις τι να απαντήσεις. Να ανοίξει η γη να σε καταπιεί. Ακούς εκεί!!!

.


α ρε χρυσοστομε...:a013:

675
17/10/2007, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper



Γενικά χαλάρωσε..... μηχανάκια είναι... όχι κουτιά.... αν δεν έχεις όρεξη να παίξεις κάθε φορά που ανεβαίνεις πάνω τους κάτι πάει στραβά.

μωρε να παιξεις ειπε κανεις να μην παιξεις?
στο κατω κατω αν ηθελες ενα μεσο να σε πηγαινει καθαρα και μονο στον προορισμο σ δεν θα περνες μηχανη θα περνες παπι...

αλλα παιξε ρε παιδι μου οταν θα χει λιγο απλα ο δρομος σου οχι μες τη κινηση καγκουριλικια...
:rolleyes:

να φυγεις μονος σου αν ειναι να γινει η σταρβη τουλαχιστον...:winka:

devil's animal
17/10/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
[B]Εγω προσωπικα δεν θελω να καθομαι πισω απο μια μηχανη στα φαναρια για λογους οπως: δεν θελω να με 'χτυπουν' στο προσωπο τα καυσαερια, δεν θελω να ειμαι αναμεσα σε αυτοκινητα γιατι κατα την εκκινηση μου εχουν πατησει το ποδι πολλες φορες και επισης λιγες φορες ξεχνουν το τιμονι στριμμενο ελαφρως και με κλεινουν με αποτελεσμα ειτε να ακουμπησουν την μηχανη μου ειτε να αγχωθω ελαφρως (αλλα συνολικα επαναλαμβανομενα μικρα αγχη προκαλουν chronic mild stress το οποιο οδηγει σε καταθλιψη κ.α.), νοιωθω περιορισμενος/κλεισμενος οταν ειμαι αναμεσα σε δυο αμαξια και κλεισμενος μπρος πισω απο μηχανακια

Καταλαμβανω ελαφρως την διαβαση ετσι ωστε να διευκολυνω την κλειστοφοβια αλλων μηχανων πισω μου, για να μην κανουν ουρα οι μηχανες οπως τα αυτοκινητα αναμεσα στα αυτοκινητα, για να υπαρξει ανακατανομη θεσεων αναμεσα στα μοτοσακο, για να μην πυροβολω καποιον με την εξατμιση στο προσωπο και για να νοιωσει γενικα πιο χαρουμενος που εχει απλα/ανοιχτο δρομο μπροστα του

Μαλλον πρεπει να ειμαι ελαφρως κλειστοφοβικος, πιθανοτατα συνοδευεται και απο ενα αισθημα βλακυνσης και για αυτο φευγω με τις μπαντες αφηνωντας ποσο απο τα ευρω που κοστιζουν οι γομες μου στην ασφαλτο και παραλληλα χαχανιζοντας τις περισσοτερες φορες (ειναι ψυχοθεραπεια, πως να το κανουμε, αφου μετα απο 5 μετρα παλι θα κολλησω στην κινηση σκεπτομενος οτι θα αργησω, οτι αναβει το βεντιλατερ, οτι πρεπει να πηγαινω σαν λαγος γιατι ολο και καποιος πιο αγχωμενος / ασχετος οδηγος θα κανει κατι αταλαντο κτλ)

Οσο για τους πεζους, μου εχει τυχει να περπαταω στο κεντρο ορισμενες μερες στο κεντρο σερνοντας ενα ποδι που δεν δουλευε και αλλα παρεμφερη, ε εκεινες τις ημερες οτι με εκανε να κανω μισο μετρο αποκλιση πορειας το καταριομουν αλλα κατα τα αλλα δεν πιστευω οτι η μικρη αυτη παρεκκλιση της πορειας τους εξαιτιας του μοτο μου ειναι σημαντικη και στην τελικη δεν χωραμε πλεον στην πολη αυτη, ολοι πρεπει να κανουμε μια θυσια (και σιγα την θυσια)............

Αυτα..
(υγ. δεν το κανω σιγουρα για να ενοχλησω τους πεζους, αλλα ουτε και γραφω εδω για να ενοχλησω τους συμφορουμαδες....)


B]

+1000

τελος να προσθεσω οτι καποιος που πηγαινει αργα-κοτισια-προσεκτικα (οπως θελετε παρτε το)..μπορει να προκαλεσει χειροτερο ατυχημα απο καποιον που κανει ολα οσα ειπε ο φιλτατος στην αρχη αλλα το'χει.:beer: :beer:

:wave2:

sniper
17/10/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
μωρε να παιξεις ειπε κανεις να μην παιξεις?
στο κατω κατω αν ηθελες ενα μεσο να σε πηγαινει καθαρα και μονο στον προορισμο σ δεν θα περνες μηχανη θα περνες παπι...

αλλα παιξε ρε παιδι μου οταν θα χει λιγο απλα ο δρομος σου οχι μες τη κινηση καγκουριλικια...
:rolleyes:

να φυγεις μονος σου αν ειναι να γινει η σταρβη τουλαχιστον...:winka:

Με τι μηχανάκι κυκλοφορείς ρε losttris?

project.breeze
17/10/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Με τι μηχανάκι κυκλοφορείς ρε losttris?


Με T-80 κυκλοφορεί

Electra
17/10/2007, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αργα-κοτισια-προσεκτικα (οπως θελετε παρτε το

Αυτές οι τρεις λέξεις δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Κυρίως η λέξη "κοτίσια" που δεν έχει καμία μα καμία σχέση με την οδήγηση στους δημόσιους δρόμους.

Οι υπόλοιπες δύο δεν συνδυάζονται σχεδόν ποτέ... Μόνο όταν επιβάλλεται.

Το "προσεκτικά" μπορει να το χρησιμοποιήσει και κάποιος κάγκουρας και να ζήσουμε καλά και οι γύρω μας καλύτερα!

:beer:

project.breeze
17/10/2007, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Με T-80 κυκλοφορεί



Όχι με townmate 80 που κατάλαβες αλλά με αυτό :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:


108995

675
17/10/2007, 13:02
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

οχι ρε με townmate 80cc (yamaha)..:sad: και δυστυχως και ταπα που πηγαινω με περνανε ολοι...:lol:

@ σνιπερ

sniper
17/10/2007, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

οχι ρε με townmate 80cc (yamaha)..:sad: και δυστυχως και ταπα που πηγαινω με περνανε ολοι...:lol:

@ σνιπερ

Οπότε καλό είνια να περιμένεις να πάρεις κάτι μεγαλύτερο πριν την πεις στους άλλους.

Σαν την γιαγιά μου ακούστηκες. :winka:

675
17/10/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Οπότε καλό είνια να περιμένεις να πάρεις κάτι μεγαλύτερο πριν την πεις στους άλλους.

Σαν την γιαγιά μου ακούστηκες. :winka:

ενταξει ρε χρηστη δε στην ειπα κιολας..:rotflmao:
:wave2:

και συμφωνω πως οντως δε μπορω να ξερω πως θα πηγαινω με κατι που δεν εχω ακομη καβαλησει..:winka:

project.breeze
17/10/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Οπότε καλό είνια να περιμένεις να πάρεις κάτι μεγαλύτερο πριν την πεις στους άλλους.

Σαν την γιαγιά μου ακούστηκες. :winka:




Άντε ρε τσαντάκια μηχανόβιε αλήτη με τα πέτσινα που θα πεις στο παιδί πως ακούγεται σαν γιαγιά:rotflmao:

675
17/10/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Άντε ρε τσαντάκια μηχανόβιε αλήτη με τα πέτσινα που θα πεις στο παιδί πως ακούγεται σαν γιαγιά:rotflmao:


γιατι ο παππους πως ακουγεται και τι διαφορα εχει απο τη γιαγια??:lol:

devil's animal
17/10/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
Αυτές οι τρεις λέξεις δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Κυρίως η λέξη "κοτίσια" που δεν έχει καμία μα καμία σχέση με την οδήγηση στους δημόσιους δρόμους.

Οι υπόλοιπες δύο δεν συνδυάζονται σχεδόν ποτέ... Μόνο όταν επιβάλλεται.

Το "προσεκτικά" μπορει να το χρησιμοποιήσει και κάποιος κάγκουρας και να ζήσουμε καλά και οι γύρω μας καλύτερα!

:beer:


για να μην παιζουμε με τις λεξεις....

εχεις δει δικυκλο με ασχετο επανω??
για να φωτογραφισω λιγο...ειναι κατι κοστουμαρισμενοι ακρανωτοι με σκουτερακι (hi tech) που πανε με 10 και φοβουνται μεχρι και φρενο να πατησουν μην τους κοκκαλωσει ή πανε ταπα γιατι νομιζουν οτι εχουν το super-hyper τουμπανο και δεν ξερουν που τους πανε τα 4!!

αυτα που ειπα λοιπον στο προηγουμενο ποστ ισχυουν για την πρωτη περιπτωση.

το ξερω οτι δεν εχουν καμια σχεση οι 3 λεξεις μεταξυ τους αλλα οποιος παει αργα ΝΟΜΙΖΕΙ οτι παει και προσεκτικα ...οσο για το κοτισια ...θα πω απλα οτι ειναι το στυλ.... φοβαμαι ακομα και τον ισκιο μου και με την πρωτη ευκαιρια προσπαθω να ξεφυγω... ασχετα αν υπαρχει απειλη ή οχι.

anyway, το αποτελεσμα παραμενει ιδιο. Αν το κατεχεις το οχημα σου και ξερεις πως να το πας γρηγορα και με ασφαλεια εισαι οκ. Αν οχι προσπαθησε να το μαθεις χωρις να γινεσαι επικυνδυνος για τους αλλους και γενικα αν το φοβασαι...ΠΑΡΑΤΑ ΤΟ!

:wave2:

Cpt. Haddock
17/10/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εχεις δει δικυκλο με ασχετο επανω??
για να φωτογραφισω λιγο...ειναι κατι κοστουμαρισμενοι ακρανωτοι με σκουτερακι (hi tech) που πανε με 10 και φοβουνται μεχρι και φρενο να πατησουν μην τους κοκκαλωσει ή πανε ταπα γιατι νομιζουν οτι εχουν το super-hyper τουμπανο και δεν ξερουν που τους πανε τα 4!!


Επίσης έχω δει και μηχανόβιους ΧΩΡΙΣ γάντια σε βόλτες :evil: :D :evil:

sniper
17/10/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Επίσης έχω δει και μηχανόβιους ΧΩΡΙΣ γάντια σε βόλτες :evil: :D :evil:

Που στην συγκεκριμέμνη περίπτωση ταιριάζει κι ο τίτλος του thread :lol: :lol:

anf125
17/10/2007, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
anyway, το αποτελεσμα παραμενει ιδιο. Αν το κατεχεις το οχημα σου και ξερεις πως να το πας γρηγορα και με ασφαλεια εισαι οκ. Αν οχι προσπαθησε να το μαθεις χωρις να γινεσαι επικυνδυνος για τους αλλους και γενικα αν το φοβασαι...ΠΑΡΑΤΑ ΤΟ!

:wave2:

Είσαι υπερβολικός, οι δρόμοι δεν είναι πίστα να έχεις απαιτήσεις για επιδόσεις και αλάνθαστη οδήγηση. Ξεχνάς τους νέους οδηγούς, τους περιστασιακούς, τους ηλικιωμένους, γυναίκες κ.α. Και αν μερικές φορές ο αργός και προσεκτικός γίνεται επικίνδυνος αθελά του, μήπως είναι μεγαλύτερη η ευθύνη του "έμπειρου" που ακολουθεί να προσέχει διπλά; Και μην ξεχνάμε ότι δεν είχαν όλοι την τύχη και το ταλέντο να οδηγούν από τα 4 όπως ο Βάλε, υπάρχουν πολλοί που έμαθαν μεγάλοι και ακόμα μαθαίνουν, όπως και από φυσικού "χέστες" ανεξαρτήτου εμπειρίας και ηλικίας.

devil's animal
18/10/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Επίσης έχω δει και μηχανόβιους ΧΩΡΙΣ γάντια σε βόλτες :evil: :D :evil:


σωστος!:a013:

αλλα εγω δεν αποτελεσα απειλη για κανενα αλλον περα απο τον εαυτο μου.

devil's animal
18/10/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Που στην συγκεκριμέμνη περίπτωση ταιριάζει κι ο τίτλος του thread :lol: :lol:


και οντως τα ΕΠΑΘΕ ο κωλ0ς μου (και ο χερι μου):rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
18/10/2007, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
σωστος!:a013:

αλλα εγω δεν αποτελεσα απειλη για κανενα αλλον περα απο τον εαυτο μου.

O κουστουμαρισμένος με το σκουτερ που παει αργα γιατί αποτελεί απειλή για σένα;

:confused:

devil's animal
18/10/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Είσαι υπερβολικός,μπορει...
οι δρόμοι δεν είναι πίστα να έχεις απαιτήσεις για επιδόσεις και αλάνθαστη οδήγηση. σωστος.
Ξεχνάς τους νέους οδηγούς, τους περιστασιακούς, τους ηλικιωμένους, γυναίκες κ.α. οι νεοι να προσεχουν, οι περιστασιακοι να παρουν το αμαξι τους οπως κανουν ολον τον χειμωνα (ειναι επικινδυνοι), οι ηλικιωμενοι να ΜΗΝ οδηγανε (ειναι οι πιο επικινδυνοι),καποιες γυναικες το "εχουν" περισσοτερο απο καποιους αντρες
Και αν μερικές φορές ο αργός και προσεκτικός γίνεται επικίνδυνος αθελά του, μήπως είναι μεγαλύτερη η ευθύνη του "έμπειρου" που ακολουθεί να προσέχει διπλά; σωστος εν μερει...(αν η μ@λακια ειναι μεγαλη σε παιρνει στον λαιμο του....και ειναι κριμα)
Και μην ξεχνάμε ότι δεν είχαν όλοι την τύχη και το ταλέντο να οδηγούν από τα 4 όπως ο Βάλε, φυσικα και ειναι εξαιρεσεις αυτοι που οδηγανε απο τοσο μικρη ηλικια...
υπάρχουν πολλοί που έμαθαν μεγάλοι και ακόμα μαθαίνουν,και καλα κανουν αρκει να μην γινονται επικινδυνοι! (αυτο ειναι στην κριση του καθενος)
όπως και από φυσικού "χέστες" ανεξαρτήτου εμπειρίας και ηλικίας. ο φοβος υπαρχει σε ΟΛΟΥΣ και πρεπει να υπαρχει! αν ομως καποιος φοβαται πολυ και σε μεγαλο βαθμο γινεται επικινδυνος. (επισης υποκειμενικο)

Panos82gr
18/10/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
O κουστουμαρισμένος με το σκουτερ που παει αργα γιατί αποτελεί απειλή για σένα;

:confused:

Οπα σε καταλαβαμε φιλε μας ψαρα. Εσυ εισουνα! :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :beer:

Περα της πλακας. Αυτοι που κινουντε αργα δε με ενοχλουν. Δικαιωμα τους να πηγενουν αργα εφοσων δεν εμποδιζουνε κανενα. Με ενοχλουνε οι:

1. Ροσι Σκουτεραδες. Απιστευτα γρηγοροι, κοντη γκαζερια γραναζωμενο κοντο, και πολυ πολυ βαρβατηλα ρε παιδι μου. Σωνει και καλα να σας περασω ολους με το αεροπλανο που εχω. (Φυσικα δεν οδηγουν σκοοτερ στη πραγματικοτητα ειναι πιλοτοι φ16 ολοι τους).

2. TDM και λιγο τα V-strom. Νταξ δε μου αρεσουν και εμφανησιακα και ενα μεγααααλο ποσοστο αυτων των μηχανων την εχουν δει οτι βγηκαν απο το joe bar team... ειδικα τα TDM με διπλα μπουρια που πραγματικα δε μπορουν να συγκρατησουν τα αλογα τους... Η αληθεια ειναι οτι δε με εχουν ενοχλησει ποτε στην οδηγηση μου.. αλλα δε μου αρεσει να τα βλεπω στο δρομο πως το λενε.. :p :p :p :p

3. CBF Γιατι θελω να κυκλοφορει μονο το δικο μου και να νιωθω μοναδικος! :rotflmao: :wave2:

4. Γριες, Μπαζα, Χοντρες, Πρωην μου, και ξενερωτες. Γιατι θελω να βλεπω μονο ωραια μωρα στο δρομο που να μου φτιαχνουν τη διαθεση.

5. Ταριφες. Γιατι μια μερα θα βαλω στα αντιβαρα λεπιδες για να κανω συλογη τα ταριφοχερα..

6. ΙΧ με το χερι ενος ταριφα (εκτος αμαξιου) τα ιδια

7. Ο Μπακαλης απεναντι μου, γιατι ειναι γαυρος.

8. Γατες. Γιατι συνεχια τις πατανε τα ιχ και φυσικα ποτε δε κανουν κατι μετα απο το πατημα. Αναρωτιεμε αν το θυμουντε καν την αλλη μερα.

Και κυριος οι γκρινιαριδες. :wave2:

Cpt. Haddock
18/10/2007, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Οπα σε καταλαβαμε φιλε μας ψαρα. Εσυ εισουνα! :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :beer:


ναι, απλά ειναι λίγο μεγάλο το σκουτερ μου :p



Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
1. Ροσι Σκουτεραδες. Απιστευτα γρηγοροι, κοντη γκαζερια γραναζωμενο κοντο, και πολυ πολυ βαρβατηλα ρε παιδι μου.

Πήγαινε λίγο στην Ιταλία να δεις πως πάνε με τα σκουτερ

(τον κ*λο τους :eyepop: )


Για τα υπόλοιπα, αφου δε σε ενοχλούν οσοι εχουν Tiger, τότε οκ

:wave2: :beer: :D

devil's animal
18/10/2007, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
O κουστουμαρισμένος με το σκουτερ που παει αργα γιατί αποτελεί απειλή για σένα;

:confused:


ειναι κατι κοστουμαρισμενοι ακρανωτοι με σκουτερακι (hi tech) που πανε με 10 και φοβουνται μεχρι και φρενο να πατησουν μην τους κοκκαλωσει

επισης Καπετανιο μπορει να πηγαινει αργα εκει που δεν πρεπει...
εθνικη-αττικη-λεωφ Συγγρου-λεωφ Βουλιαγμενης στην αριστερη λωριδα!

το point ειναι οτι οι τυποι αυτοι απλα πηραν ενα user friendly μηχανημα τιγκα στο markeeting για να πηγαινουν στην δουλεια τους γρηγορα και ΔΕΝ εχουν ιδεα απο μοτοσυκλετισμο (αν υπαρχει αυτη η εννοια).
Γι'αυτο και ως επι το πλειστον ειναι ακρανωτοι ή φορανε το jet το κρανακι.

Δεν ξερουν οτι το κρανος προστατευει.
Δεν ξερουν τι κανει ή τι μπορει να κανει το οχημα που καβαλανε (αρκει να πηγαινει στρωτα και με στυλ).
Δεν εχουν ιδεα απο αυτο που λεγεται μοτοσυκλετα ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ.
απλα κανουν αυτο που τους βολευει.




και πριν προλαβετε να μου πειτε οτι βαζω ταμπελες σε συγκεκριμενο τυπο μοτοσυκλετιστων ή μοτοσυκλετας σας λεω οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ!!!

:wave2:

Cpt. Haddock
18/10/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
απλα κανουν αυτο που τους βολευει.

όλοι αυτό κάνουμε ρε συ, μη βιάζεσαι να κατακρίνεις τους άλλους

Ξαναλέω, δεχομαι οτι αν έχεις αυτοκίνητο και υπάρχει αργό αυτοκίνητο μπροστά σου τότε θα συμφωνήσω οτι είναι ενα προβλημα

Αλλα ενα σκουτερ που πάει με 20 και το περνάς σε nanosecs δε με απασχολεί ουτε με προβληματίζει

:wave2: :beer: :wave2:

devil's animal
18/10/2007, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
όλοι αυτό κάνουμε ρε συ, μη βιάζεσαι να κατακρίνεις τους άλλους

Ξαναλέω, δεχομαι οτι αν έχεις αυτοκίνητο και υπάρχει αργό αυτοκίνητο μπροστά σου τότε θα συμφωνήσω οτι είναι ενα προβλημα

Αλλα ενα σκουτερ που πάει με 20 και το περνάς σε nanosecs δε με απασχολεί ουτε με προβληματίζει

:wave2: :beer: :wave2:


ρε συ συμφωνω αλλα ειναι η λαθος νοοτροπια γενικα!
δεν πας με 20-30-40 σε αριστερη λωριδα.


αφου τα ξερεις τωρα...μην κανεις τον συνηγορο του διαβολου....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:beer: :beer: :beer: