PDA

View Full Version : Ερωτηση για απόσυρση......



Anty12
17/10/2007, 10:10
Για όσους γνωρίζουν από απόσυρση ή έχουν απόσυρει μηχανή..

1_Βάση ποιας ημερομηνίας αποσύρεται η μηχανή?
Αυτή που αναγράφεται στην άδεια ως ημερομηνίας πρώτης άδειας ή αυτή που προκύπτει από το πλαίσιο και τον κινητήρα και την βρίσκεις από τον κατασκευαστή.
Η συγκεκριμένη μηχανή που θέλω να αποσύρω έχει άδεια του 8/97 αλλά είναι κατασκευασμένη το 1994.

2_σε τι κατάσταση πρέπει να είναι η μηχανή γενικότερα?
Μπορεί για παράδειγμα να λείπουν τμήματα του κινητήρα ή και ολόκληρος ο κινητήρας, είτε
από ατύχημα είτε από άλλη αιτία?

Όσοι γνωρίζουν θα τους ήμουν υπόχρεος αν απαντούσαν.

Ευχαριστώ

giatou
17/10/2007, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Για όσους γνωρίζουν από απόσυρση ή έχουν απόσυρει μηχανή..

1_Βάση ποιας ημερομηνίας αποσύρεται η μηχανή?
Αυτή που αναγράφεται στην άδεια ως ημερομηνίας πρώτης άδειας ή αυτή που προκύπτει από το πλαίσιο και τον κινητήρα και την βρίσκεις από τον κατασκευαστή.
Η συγκεκριμένη μηχανή που θέλω να αποσύρω έχει άδεια του 8/97 αλλά είναι κατασκευασμένη το 1994.

2_σε τι κατάσταση πρέπει να είναι η μηχανή γενικότερα?
Μπορεί για παράδειγμα να λείπουν τμήματα του κινητήρα ή και ολόκληρος ο κινητήρας, είτε
από ατύχημα είτε από άλλη αιτία?

Όσοι γνωρίζουν θα τους ήμουν υπόχρεος αν απαντούσαν.

Ευχαριστώ

1) βαση 1ης αδειας.στη συγκεκριμενη περιπτωση 8/97 και ας ειναι κατασκευασμενη πριν το '94.

2)σε οποιαδηποτε κατασταση αρκει να εχει τα τελευταια 5 χρονια πληρωμενα τα τελη κυκλοφορειας.αα,και φυσικα να υπαρχει πλαισιο και μοτερ!και ας μην λειτουργει η μηχανη.με κανονικους αριθμους που να συμβαδιζουν με αυτα που γραφει η αδεια σου.

:beer: