PDA

View Full Version : ΝΕΟ ΜΟΝΤΕΛΟ??



mai_tai
17/10/2007, 18:44
ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΤΗΣ ΥΑΜΑΗΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙΜΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΤΧ 660-ΚΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 300 ΕΥΡΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΤΟΥ ΤΙΜΗ-ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟΚ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΡΩΜΑ(ΜΠΛΕ)!!!! ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ?ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ???ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΑ ΝΕΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΟΥ 2008?(ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΑ 2007 ΤΑ ΧΤ ΕΙΧΑΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ L ΣΤΗΝ ΕΞΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ?ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ -ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΑΣΣΑΡΕΙ..ΚΑΝΑ ΣΤΟΚ ΧΤ(ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΤΟ....ΧΤΗΠΗΣΩ ΣΤΑΝΤΑΡ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ:rotflmao:
ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΜΑΓΑΖΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ 660R ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΑΓΑΖΙΑ...ΜΗΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ...ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΗΣ?ΛΕΩ ΕΓΩ....-ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΑΛΟΓΟΙ ΝΑ ΛΕΝΕ 6990 ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΓΕΝΑΙΟΔΩΡΟΣ...SORRY AN ΣΑΣ ΖΑΛΗΣΑ...:nono:

katsavidi2005
18/10/2007, 00:52
Καλα καθε μαγαζι κανει μια εκπτωση και η τελικη τιμη παει αρκετα κατω απο την τιμη καταλογου (για μετρητοις παντα).Εδω το παπι μου ειχαν αφησει 400? παρακατω.Αυτο που βρηκες τι μοντελο ειναι;Για τα μοντελα 2007 και μετα ξερω οτι εχουν αισθητηρα λ,κατι διαφορετικο στο ψυγειο,αλλα μαρσπιε,αλλο ψαλιδι,κακαασχημα αυτοκολλητα,ειναι λιγο πιο ψηλο,πιο μακρυ και πιο βαρυ.Για μεταχειρισμενο δεν το σκεφτεσαι;

Daemon
18/10/2007, 09:31
300? κατω στο ΧΤΧ δεν ειναι και καμια απιστευτη εκπτωση.. Και οντος καποιο καιρω ειχε αρκετα μεγαλο στοκ με τα μπλε.. τωρα δεν ξερω

Προσπαθησε να βρεις το πλαισιο της μηχανης και τσεκαρε το στην Yamaha να δεις μοντελο και αν ειναι παραεισαγωγη η οχι.

:wave2:

αιγαιοπλόος
18/10/2007, 09:37
Ο μόνος τρόπος για να είσαι σίγουρος ποιάς χρονιάς μοντέλο είναι το μηχανάκι είναι να σημειώσεις τον αριθμό πλαισίου του (στο λαιμό δεξιά) και να τηλεφωνήσεις στη Μοτοδυναμική για να σου πούν. Ετσι θα μάθεις και αν είναι αντιπροσωπείας ή παραεισαγωγή. Αν ισχύει το δεύτερο, μην το αγοράσεις, γιατί τυχόν βλάβη που θα σου βγάλει θα την πληρώνεις από την τσέπη σου. Δεν αξίζει να το ρισκάρεις. Ούτως ή άλλως η τιμή του είναι αρκετά λογική γι' αυτά που σου προσφέρει.
Οσον αφορά τον αισθητήρα "λ" και τις άλλες διαφορές: Από το 2007, οπότε και ίσχυσαν οι προδιαγραφές euro 3, τα ΧΤ 660 απέκτησαν αισθητήρα "λ" στο λαιμό της αριστερής εξάτμισης και μεγάλους καταλύτες στά τελικά των δύο εξατμίσεων, τα οποία είναι πλέον βαρύτερα από πρίν (και ακριβότερα, διπλή τιμή). Η απόδοση δεν επηρεάστηκε καθόλου.
Το ΧΤ 660 ήταν και είναι απρόσμενα δυνανό για την κατηγορία του και το πεδίο δράσης του έχει επεκταθεί κατά πολύ (σε σχέση με το ΧΤ 600), καθώς μπορεί να κάνει μεγάλες αποστάσεις, χωρίς να κουράζει πολύ τους επιβαίνοντες, και να διατηρεί υψηλές ταχύτητες στο ταξίδι.
Η αντιπροσωπεία της Yamaha, δίνει σε προσφορά όρισμένα ΧΤ 660 του 2005, που υπάρχουν στις αποθήκες της καινούρια, σε τιμή 5780 ευρώ (για το R) και κάπου 6200 (για το Χ). Εάν δε σε ενδιαφέρει να πάρεις το φρέσκο μοντελάκι του με τα γραφικά του 2007 ή του 2008, πάρε ένα από αυτά. Και με εγγύηση φυσικά. Και ελαφρύτερο, λόγω μή ύπαρξης καταλυτών euro 3. Εγώ έχω εδώ και 2,5 χρόνια το ΧΤ 660 R του 2005. Πέρα από τη γνωστή σε όλους αλλαγή του TPS (ασθητήρας θέσης γκαζιού), το οποίο αλλάχθηκε δωρεάν στην εγγύηση (να γιατί λέω να πάρεις μηχανάκι αντιπροσωπείας), κανένα άλλο πρόβλημα δεν αντιμετώπισα. Πρόσφατα μάλιστα (τον Ιούλιο) πήγα οδικώς μέχρι την Κωνσταντινούπολη και τη Μαύρη Θάλασσα με τη γυναίκα μου και φορτωμένος με top case και δυο μικρά σκληρά πλαϊνά βαλιτσάκια της Givi. Επίσης του έβαλα και μια ψηλή ζελατίνα. Η σταθερότητά του και η πολύ καλή οδική συμπεριφορά του σε ένα τόσο μεγάλο ταξίδι ήταν μια αποκάλυψη! Εάν μάλιστα αμφιταλαντεύεσαι μεταξύ του R και του Χ, σου προτείνω το πρώτο, όχι μονο γιατί ειναι φθηνότερο αλλά και γιατί είναι πραγματικά μια μοτοσικλετα για ΟΛΑ. Ελαφριά και ευέλικτη μέσα στην πόλη, βράχος σταθερότητας στο ταξίδι, διασκεδαστική στο χώμα και απροβλημάτιστη σε κάθε είδους λακούβα και κακοτεχνία στο δρόμο.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, πριν αγοράσεις το μηχανάκι, να κάνεις ένα πράγμα: Να το οδηγήσεις. Μόνο έτσι θα είσαι σίγουρος ότι σου ταιριάζει.