PDA

View Full Version : Σλοβακια...



menos
17/10/2007, 19:54
Ειναι τρεις εβδομαδες που βρισκομαι στην Σλοβακια για σπουδες. Το κλιμα ιδιαιτερα ψυχρο και ο κοσμος φιλικοτατος:) Δεν θα'λεγα πως οι Ελληνες εδω ειναι πολλοι αλλα που και που ακους και μια ελληνικη κουβεντα στον δρομο. Οι δρομοι ειναι απολαυση αφου (φυσικα) εχουν καταλληλες κλισεις, σκληρο οδοστρωμα, ελαχιστα παπουρια (εντος πολης) και ατελειωτες πεδιαδες πνιγμενες στο πρασινο. Λογω ομως του ψυχρου περιβαλλοντος πρεπει να ντυθεις σαν Εσκιμωος για να σκεφτεις να βγεις μια βολτα. :uplate: Εγω προσωπικα αφησα την Μηχανη μου στο Ηρακλειο (Κρητης) να μου την προσεχει ο κολλητος μου:D και περιφερομαι με αστικα λεωφορεια, πραγμα που με κανει εξαλλο οταν μπανιζω απο το παραθυρο του λεωφορειου κατι CBR και FAZERακια να βγαινουν (φουλ εξοπλισμενα) για την βολτα τους. Με βλεπω καλοκαιρακι να λιωνω τα λαστιχα μου εδω περα αφου βεβαια βρω χωρο να την βαζω μεσα, γιατι εδω δυστυχως βουτανε μεχρι να πεις κιμινο..:look: Ο Βασικος λογος βεβαιως βεβαιως που ανεφερα το ολο θεμα ειναι η ζεστη παρεα που μου κρατατε με τα σωστα και τα στραβα σας, οπως φυσικα θα ηθελα και μια γνωμη οσων εχουν επισκεφτει αυτη την χωρα. Ξερω, σας κουρασα.. αλλα ειστε ο μονος λογος/προτροπη να γραφω ελληνικα:( Αναμενω απαντησεις και ευχομαι να ξαναδω την Ελλαδαρα μας και τους φιλους μηχανοβιους (ξερουν ποιοι ειναι) να ξαναβγουμε για βολτες συντομα:wave2:

soichiro_cbf
17/10/2007, 19:58
Καλά να είσαι φίλε και να μαζευεις εμπειρίες εκεί στα ξένα.Και να πάρεις κάτι από την κουλτούρα τους στην οδήγηση.:beer:

taxydromos
17/10/2007, 20:07
τις σλοβακες πως τις βρισκεις?:wave2:

apav
17/10/2007, 20:08
Καλές σπουδές! :wave2:

menos
17/10/2007, 20:14
Taxydromos, οι γυναικες εδω ειναι (οπως ολοι συμφωνουν) κουκλαρες. Ιδιαιτερα "γεματες" στο στηθος:lol: :lol: :blush: Αλλα μπροστα στην θυλυκοτητα, την σεξουαλικοτητα (ακομη και την π@υτ@νι@) των Ελληνιδων ειναι βαθειαααα νυχτωμενες;)

Sapadak
17/10/2007, 20:36
Απο σλοβακια περασα φετο το καλοκαιρι

Ωραιοι οι δρομοι τους πολυ καλοι αλλα πολυ φυσουσε :lol: :lol:


Οπως την ειδα λιγακι και πριν ειχα δει τη Ουγγαρια και μετα τη Τσεχια λιγακι σα φτωχος συγγενης της Τσεχιας μου φανηκε (βεβαια μπορεις να μας πεις εσυ καλυτερα σε αυτο το θεμα)

Κοστος ζωης εκειπερα σε σχεση με Ελλαδα?







Καλα να περνας φιλε και συντομα με το μοτερι σου :beer:

menos
17/10/2007, 20:45
Κοστος ζωης.... Ολα εδω ειναι υπερβολικα φτηνα!!! Να φανταστειτε το φαγητο σε ακριβο εστιατοριο δεν ξεπερναει τα 20 γιουρια!! Εγω προσωπικα την βγαζω με ενα ιδιαιτερα πλουσιο μενου των 5 ευρο. (Beer included):beer: Προσοχη ομως!! Εδω απεχθανονται τα ευρο και χρησιμοποιουν μονο την σλοβακικη κορωνα.. 1 ευρο = 33 κορωνες. Ωστοσο ο ρουχισμος και τα ηλεκτρονικα (p/c-stereo-dvd) ειναι τουλαχιστον 20% ακριβοτερα της Ελλαδας!! Αυτα εν ολιγοις..:)

siraxanz
17/10/2007, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από soichiro_cbf
Καλά να είσαι φίλε και να μαζευεις εμπειρίες εκεί στα ξένα.Και να πάρεις κάτι από την κουλτούρα τους στην οδήγηση.:beer:

οδηγική κουλτούρα???οι Σλοβάκοι??? για ανέκδοτο το λες?:p

siraxanz
17/10/2007, 20:58
Μενο καλες σπουδες και πεσε με τα μουτρα στο λιλι...
Ειναι άπεκτα τα κορίτσια εκει και ακούραστα μιλάμε, αλλά εχει και πολυ μαυριλα εκει(gipsys) οποτε να προσεχεις, κλεβουν ασυστολα!

Τι σπουδαζεις??? Μη μου πεις γιατρος!!:)

Alx 84
17/10/2007, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
τις σλοβακες πως τις βρισκεις?:wave2:

κατευθείαν στο ψητό εσύ. ωραίιιιοοοοοοοοοοοοοοος!!!:beer: :beer:

menos καλές σπουδές. άντε με το καλό να ανεβάσεις κ την κούκλα σου να την χαρείς!:wave2:

soichiro_cbf
17/10/2007, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από siraxanz
οδηγική κουλτούρα???οι Σλοβάκοι??? για ανέκδοτο το λες?:p





Τουλάχιστον είναι καλύτερη από τη δική μας.

orizontas
17/10/2007, 23:09
και ψαχναμε που θα παμε τα χριστουγεννα .....


:beer: :beer: :beer:


καλες σπουδες φιλαρακο ....

και σιγουρα θα περασεις καλα .......


και οσο και αν σου λειπουν οι φιλοι και οι βολτες .....

τοσο θα τους αγαπησεις περισοτερο .....

τοσο αυτους οσο και την μικρη ελλαδιτσα μας που ολοι

την μαλλωνουμε και ομως δεν την αλλαζουμε με τιποτις ....



τα καλυτερα σου ευχομαι .....




για γραψεμας και καμια καλησπερα στην σλοβακιακι......:lol: :wave2: :wave2:

makis206
17/10/2007, 23:15
Μενέλαε καλά να περνάς φίλε !!

:beer: :beer: :beer: :wave2:

Lupo
18/10/2007, 06:21
Καλά να περνάς, menos
και διασκέδασε το όσο περισσότερο μπορείς.
:wave2:

road spirit
18/10/2007, 10:35
σύντεκνε, καλές σπουδές, καλή παραμονή εκεί, και καλά νταλαβέρια με τις σλοβάκες :D

Πρόταση: Επειδή έχω διαβάσει ποστάκια σου τα οποία βγάζουν επιθυμία και δίψα για μοτοβόλτα, εκμεταλεύσου το οτι είσαι σε κεντρικό σημείο της Ευρώπης, φέρε τη μηχανή σου εκεί, και ξεχύσου σε διαδρομές ατελειώτες, άλπεις, πάσα, κλπ κλπ....

όπως έγραψε και ο ορίζοντας, και ψάχναμε που θα πάμε τα χριστούγεννα
:lol: :lol:

τροφοδοσία σε ρακές έχεις κανονίσει? αμα ειναι να φροντίσουμε ρε παιδί μου... :lol: :lol:

TROOPER
18/10/2007, 18:18
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΡΕ !!!!!!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

blackbusa
18/10/2007, 18:22
Ωραιο το κοπελι......αιντε να περασεις καλα...και καλες σπουδες.....και καλα αλματα.....:lol: :lol: :lol:


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

taxydromos
18/10/2007, 19:08
μενε,στειλε καμια φωτο οταν ευκαιρησεις..
ειναι μια χωρα αγνωστη σε πολλους απο εμας :winka:

giobazolias
19/10/2007, 03:31
αντε τυχερε!!!!


γυναικαρες οι σλοβακες!!!!!!!!


το HOSTEL το εχεις δει???:lol:

soundstorm
19/10/2007, 07:07
Εγω θελω να παω βουλγαρια.
Με 80 ευρα ξενοδοχειο και 2 γυναικες για ολο το βραδυ.......
:lol: :lol:
Καλη φαση!

o_gavros
19/10/2007, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Ειναι τρεις εβδομαδες που βρισκομαι στην Σλοβακια για σπουδες. Το κλιμα ιδιαιτερα ψυχρο και ο κοσμος φιλικοτατος:) Δεν θα'λεγα πως οι Ελληνες εδω ειναι πολλοι αλλα που και που ακους και μια ελληνικη κουβεντα στον δρομο. Οι δρομοι ειναι απολαυση αφου (φυσικα) εχουν καταλληλες κλισεις, σκληρο οδοστρωμα, ελαχιστα παπουρια (εντος πολης) και ατελειωτες πεδιαδες πνιγμενες στο πρασινο. Λογω ομως του ψυχρου περιβαλλοντος πρεπει να ντυθεις σαν Εσκιμωος για να σκεφτεις να βγεις μια βολτα. :uplate: Εγω προσωπικα αφησα την Μηχανη μου στο Ηρακλειο (Κρητης) να μου την προσεχει ο κολλητος μου:D και περιφερομαι με αστικα λεωφορεια, πραγμα που με κανει εξαλλο οταν μπανιζω απο το παραθυρο του λεωφορειου κατι CBR και FAZERακια να βγαινουν (φουλ εξοπλισμενα) για την βολτα τους. Με βλεπω καλοκαιρακι να λιωνω τα λαστιχα μου εδω περα αφου βεβαια βρω χωρο να την βαζω μεσα, γιατι εδω δυστυχως βουτανε μεχρι να πεις κιμινο..:look: Ο Βασικος λογος βεβαιως βεβαιως που ανεφερα το ολο θεμα ειναι η ζεστη παρεα που μου κρατατε με τα σωστα και τα στραβα σας, οπως φυσικα θα ηθελα και μια γνωμη οσων εχουν επισκεφτει αυτη την χωρα. Ξερω, σας κουρασα.. αλλα ειστε ο μονος λογος/προτροπη να γραφω ελληνικα:( Αναμενω απαντησεις και ευχομαι να ξαναδω την Ελλαδαρα μας και τους φιλους μηχανοβιους (ξερουν ποιοι ειναι) να ξαναβγουμε για βολτες συντομα:wave2:

Dobre rano Mενέλαε!
Jsme sousedé,tyvole!Ja jsem vedle...v Praze :lol:

Καλή διαμονή φίλος και να θυμάσαι το χρυσό κανόνα:
Αν οι Σλάβοι μπορούν να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη....θα το κάνουν με συνοπτικές διαδικασίες!δεν έχει μα μου εδώ... :lol: :lol: :lol:

λάβε τα μέτρα σου λεπόν...


Όσο για τα μηχανάκια...:lol:

απόλαυσε τα τώρα όσο μπορείς.σε λίγες βδομάδες θα είναι πολύ σπάνιο θέαμα. ;)

:wave2:

Rezeguet
19/10/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από giobazolias
αντε τυχερε!!!!


γυναικαρες οι σλοβακες!!!!!!!!


το HOSTEL το εχεις δει???:lol:


Γυναικαρες φονικες.



:rotflmao: :lol: :rotflmao:

ακου κει "hostel" του παιδιου :lol: :lol:

PanVas
19/10/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Ειναι τρεις εβδομαδες που βρισκομαι στην Σλοβακια για σπουδες.
////
.....
να ξαναβγουμε για βολτες συντομα:wave2:

Φίλε μου ξέρω πολύ καλά για τα συναισθήματα που μιλάς και την όλη εμπειρία ξεκινήματος σε έναν ξένο τόπο. Καλό κουράγιο και υπομονή μέχρι το καλοκαίρι που θα ανεβάσεις την μηχανή σου επάνω και θα οργώσεις όλη την κεντρικοανατολική Ευρώπη!

Σε ποια πόλη βρίσκεσαι;

Περιμένουμε φωτογραφικό υλικό και βέβαια ιστορίες καθημερινότητας από την ζωή σου εκεί.



:beer: :beer: :beer: :beer:

menos
19/10/2007, 19:39
Sas eyxaristw olous gia ta kala sas logia. Dystixws simera grafw apo slovakiko p/c kai 8a anextite ta greeklish mou. Gavros, Ekanes slovakia vlepw, dobre den kai se sena file mou. Oraies oi Slovakes re paidia alla den einai kai paradisenies:rolleyes: Pistepste me, Ellinides kai pali ellinides, toulaxiston einai pio diskoles apo tis Slovakes pou sou tin peftoun anoixta!!! Oso afora tis spoudes mou paw na teleiwsw Geoponos kai oxi Giatros. Mporei na min pairnw fakelakia alla 8a pairnw ntolmadakia:lol: Keep those messages coming reeeee!!!! Dovidenia (Geia xara):wave2:

blackbusa
19/10/2007, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Sas eyxaristw olous gia ta kala sas logia. Dystixws simera grafw apo slovakiko p/c kai 8a anextite ta greeklish mou. Gavros, Ekanes slovakia vlepw, dobre den kai se sena file mou. Oraies oi Slovakes re paidia alla den einai kai paradisenies:rolleyes: Pistepste me, Ellinides kai pali ellinides, toulaxiston einai pio diskoles apo tis Slovakes pou sou tin peftoun anoixta!!! Oso afora tis spoudes mou paw na teleiwsw Geoponos kai oxi Giatros. Mporei na min pairnw fakelakia alla 8a pairnw ntolmadakia:lol: Keep those messages coming reeeee!!!! Dovidenia (Geia xara):wave2:


Dovidenia.....

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Sapadak
19/10/2007, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
toulaxiston einai pio diskoles apo tis Slovakes pou sou tin peftoun anoixta!!!


Προβληματα ο κοσμος

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Καλα να περνας :wave2:

menos
19/10/2007, 20:26
merikes foto, epeidi to zitisate (epitelous) 1)Potamos Dounavis.


109389

Fireball400
19/10/2007, 23:40
Δούναβης...τι λές τώρα:hypnotize

Fireball400
19/10/2007, 23:41
Κάποιος γνώστης του αντικειμένου...ανεβάστε μια φωτο από Ομόνοια:smokin:

Nikoskazer2000
19/10/2007, 23:47
Καλά να περνάς πατριώτη και να μην αγχώνεσαι εκεί στα ξένα.

Θα την βρείς την άκρη με τον καιρό. ;)

:wave2:

Meni0s
20/10/2007, 01:34
ΜΕΝΕΛΑΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!



Ελπιζω να ετοιμασες το σπιτικο σου των 5 επομενων χρονων και να αρχισες να καλοπερνας!!!!!!!



Προσοχη εκει πανω , μην αγχωνεσαι και καλα κουραγια!!!!!!!!!


Καλα να εισαι τρελε και περιμενουμε φωτογραφιες:winka:









:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

orizontas
20/10/2007, 01:57
panta kala na pairnaw filarako kai oso kai dyskola να ειναι εκει .

η φοιτητηκη ζωη ειναι παντα φοιτιτηκη ζωη .....

καλη σου διασκεδαση λοιπον και καλη αρχη ....

τα καλυτερα απο εμας και εδω θα ειμαστε ......

οσο για τα χριστουγεννα ...... πλακα πλακα δεν το χουμε και σε τιποτε να

μπουκαρουμε σπιτι σου οταν θα γιορταζεις .....με τις σλοβακες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

o_gavros
20/10/2007, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Gavros, Ekanes slovakia vlepw, dobre den kai se sena file mou.
Γείτονα ρίξε ένα φρεσκάριμα στα
τσεχο σλοβάκικα σου... :winka:


Oraies oi Slovakes re paidia alla den einai kai paradisenies:rolleyes: Pistepste me, Ellinides kai pali ellinides,

Μεγάλη αλήθεια!!!
είναι φύκια όσες βρώμες έχουν βγει για αυτά τα μέρη.Νομίζει ο κόσμος ότι όλες είναι στριπτιτζούδες,δίμετρες με 5νούμερο σουτιέν...Σκλεναρίκοβα ένα πράμα.Μου φαίνεται πρέπει το φόρουμ (motopolitan.gr) να διοργανώσει εκστρατεία ενίσχυσης του προφίλ της Ελληνίδας :lol:

Slovakes pou sou tin peftoun anoixta!!!
εχμ...ε...πως να στο πω...αυτό...δεν το λες...και μειονέκτημα,αν με εννοείς:lol:

Oso afora tis spoudes mou paw na teleiwsw Geoponos kai oxi Giatros. Mporei na min pairnw fakelakia alla 8a pairnw ntolmadakia:lol: Keep those messages coming reeeee!!!! Dovidenia (Geia xara):wave2:
Γεωπόνος ε?...ε ρε γλέντια....:smokin: θα περάσεις όμορφα...:lol:

Keep those ντολμαδάκια a-comin' μαν...

siraxanz
21/10/2007, 08:52
Gayre +++++

StavrosMAGNA
21/10/2007, 13:50
κι απο μενα μια ευχη για να περνας καλα στην ξενιτιά.Να εχεις το νου σοu ομως στις σπουδες και . . . Οχι τοοοσο στα κάθε ειδους διποδα με 4i4i ! Ε ρε πλάκα θα εχει να διοργανώσουμε,μελλoντικα κανα 3μερο Διαβαλκανικης Mοto-συναντησης!