PDA

View Full Version : O Casey Stoner και ο Valentino Rossi αλλάζουν μοτο?



panayiotis
18/10/2007, 10:37
Θα ήταν ένα σενάριο φαντασίας να αλλάξουν ο Casey Stoner και ο Valentino Rossi μοτοσυκλέτες για ένα Grand Prix αλλά τουλάχιστο οι ίδιοι δήλωσαν ότι θα ήθελαν να το κάνουν!!

Ο προσφάτως παγκόσμιος πρωταθλητής 2007 Casey Stoner και ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Valentino Rossi ρωτήθηκαν με το δεδομένο ότι θα τους δινόταν η δυνατότητα, εάν θα ήθελαν να αλλάξουν μοτοσυκλέτες στον τελευταίο αγώνα του 2007 στη Valencia.

Ο Αυστραλός Casey Stoner που έχει νικήσει σε εννέα αγώνες έως τώρα δίνοντας στην Ducati τον πρώτο τίτλο στη μεγάλη κατηγορία είπε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα να αφήσει τον Valentino Rossi να οδηγήσει την μοτοσυκλέτα με την οποία κυριάρχησε στη νέα εποχή των 800cc.

Αλλα και ο Valentino Rossi που νίκησε μόλις τέσσερις φορές με την υποδεέστερη YZR-M1 είπε ότι θα ήθελε να αλλάξουν μοτοσυκλέτες. Ο 28χρονος Ιταλός έκανε αρκετές φορές φέτος σχόλια για την υπεροχή της τελικής ταχύτητας αλλά και του πλεονεκτήματος που προσέφεραν τα Bridgestone στον Casey Stoner.

“Σίγουρα θα ήταν ενδιαφέρον να το δοκιμάσουμε“ είπε ο Valentino Rossi που έχασε δύο πρωταθλήματα στη σειρά για πρώτη φορά στην καριέρα του μετά την απόλυτη επικράτηση του Casey Stoner το 2007.

“Δυστυχώς είναι μόνο στη φαντασία μας και αυτό εξαιτίας των συμβολαίων. Δεν νομίζω ότι η Yamaha θα χαιρόταν εάν οδηγούσα την Ducati αλλά ούτε η Ducati θα χαιρόταν αν ο Casey οδηγούσε την Yamaha.“

“Ισως να είναι μια καλή ιδέα αλλά αδύνατο να γίνει. Εγώ πάντως είμαι έτοιμος να το δοκιμάσω μια φορά“

“Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να δοκιμάσω την Ducati μια φορά γιατι είναι τόσο γρήγορη, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι δύσκολο “ πρόσθεσε ο Valentino Rossi ο οποίος είναι πιθανό να απορρίψει τα Michelin και να χρησιμοποιήσει τα Bridgestone το 2008.

Ο Casey Stoner ο οποίος είχε επί μακρόν συζητήσεις με την Yamaha για να γίνει team mate του Valentino Rossi για το 2006 και το 2007 πρίν τελικά υπογράψει με την Honda και την Ducati αντίστοιχα ,είπε ότι και αυτός θα ήθελε επίσης να αλλάξουν μοτοσυκλέτες.

“Αλλαζα μοτοσυκλέτες σχεδόν κάθε χρονιά στην καριέρα μου στα GP και αυτό δεν θα ήταν πρόβλημα για μένα. Ο Rossi μπορεί να το δοκιμάσει χωρίς κανένα πρόβλημα“.

zero
18/10/2007, 10:59
Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ούτε σε ταινία επιστημονικής φαντασίας (η σκέτο φαντασιας αν προτιμάτε) όσο και να το θέλουν και οι δύο.

sugar
18/10/2007, 12:28
orea tha itan na alazan mazi mou moto kai na ekana kana giraki kai ego!!!!
ti les pano kala den tha itan?

H.A.Balafoutre
18/10/2007, 13:20
Το 2006 ο Ρόσσι δεν έπρεπε να δόσει το πρωτάθλημα στον Κεντάκι....ούτε η χονδα το ήθελε για τον αναβάτη της.

Έτσι το 2007 θα ξεκινούσε με άλλους όρους.

Αλλά και φέτος, έστω, να ήταν πιο κοντά σε βαθμούς.

Για τις ανταλλαγές των μηχανών...ένα έχω να πω.

Ο Stoner θα ήταν εκείνος που θα πάθαινε πλάκα με το Μ1 κι όχι ο Rossi με το Ducati.

Σε 2 από τις γρηγορότερες πίστες του παγκοσμίου, στον 1ο αγώνα στο Qatar και στην Κίνα, ο Rossi είχε τις pole. Και στην Κίνα δε, ο γύρος στα δοκιμαστικά θεωρήθηκε ο "Τελειος". Παρόλο που είχε και καλά υποδεέστερη μηχανή.

Τέσπα. Και οι 2 τους είναι πραγματικά φανταστικοί αναβάτες και κρίμα που δεν ήταν περισσότεροι αγώνες να τους βλέπουμε να τα δίνουν όλα.

Και ένα τελευταίο. Εγώ δεν δέχομαι να ζητήσω τη μηχανή κανενός για βόλτα. ΚΑΝΕΝΟΣ. Πόσο μάλλον να δόσω τη δικιά μου......

Ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι σε τέτοιο παγκόσμιο επίπεδο, αυστηρών κανόνων συμπεριφοράς και σοβαρότητας που δεν ξεχνάνε να είναι παιδιά και να τα βλέπουν όλα τόσο απλά και παιδιάστικα. Σαν να ανταλλάζουν παιχνίδια......Όπως και σε κάποιες άλλες περιπτώσεις που αλλάζουν ή δοκιμάζουν F1, WRC, να πετάξουν με αεροπλάνο, να κάνουν κόντρα με αεροπλάνο...καλή φάση.....αυτό είναι ο αθλητισμός.

monarxis
18/10/2007, 19:19
καλη ιδεα...

...ποιος το σκεφτηκε?

:a13:

stradas
19/10/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Το 2006 ο Ρόσσι δεν έπρεπε να δόσει το πρωτάθλημα στον Κεντάκι....ούτε η χονδα το ήθελε για τον αναβάτη της.


Τι εννοεις???

Το ειχε για να το δωσει???

Σου θυμιζω οτι περασε μπροστα επειδη ο κοντος εριξε τον κεντακι στον προτελευταιο αγωνα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre

....

Για τις ανταλλαγές των μηχανών...ένα έχω να πω.

Ο Stoner θα ήταν εκείνος που θα πάθαινε πλάκα με το Μ1 κι όχι ο Rossi με το Ducati.

Σε 2 από τις γρηγορότερες πίστες του παγκοσμίου, στον 1ο αγώνα στο Qatar και στην Κίνα, ο Rossi είχε τις pole. Και στην Κίνα δε, ο γύρος στα δοκιμαστικά θεωρήθηκε ο "Τελειος". Παρόλο που είχε και καλά υποδεέστερη μηχανή.


Θα παθαινε πλακα ο Στονερ???

Με τι, με το γκαζι του Μ1 ???

Μην τρελαθουμε κιολας...

Εννοεις οτι η Μ1 ειναι καλυτερη απο την desmo16 ???



Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre

Ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι σε τέτοιο παγκόσμιο επίπεδο, αυστηρών κανόνων συμπεριφοράς και σοβαρότητας που δεν ξεχνάνε να είναι παιδιά και να τα βλέπουν όλα τόσο απλά και παιδιάστικα. Σαν να ανταλλάζουν παιχνίδια......Όπως και σε κάποιες άλλες περιπτώσεις που αλλάζουν ή δοκιμάζουν F1, WRC, να πετάξουν με αεροπλάνο, να κάνουν κόντρα με αεροπλάνο...καλή φάση.....αυτό είναι ο αθλητισμός.

+1000

vassilis88
19/10/2007, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
Θα παθαινε πλακα ο Στονερ???

Με τι, με το γκαζι του Μ1 ???

Μην τρελαθουμε κιολας...

Εννοεις οτι η Μ1 ειναι καλυτερη απο την desmo16 ???



οχι, εννοει οτι θα παθαινε πλακα γιατι θα απορουσε πως μπορει ο ροσσι με το παρταλι να μενει κοντα στο τουμπανο το δικο του..:lol:

α, κ κατι αλλο..

ο ροσσι θα τρεχει του χρονου με bridgestone.. ΜΟΝΟ αυτος απ τη γιαμαχα, παρολο που ο λορενθο υπεγραψε συμβολαιο οτι θα χει τον ιδιο ακριβως εξοπλισμο με το ροσσι.. η tech 3 θα εχει οπως κ ο λορενθο μισελεν.

ισως γινει κατι αντιστοιχο με τον πεντροζα που πιεζει κ αυτος πολυ για bridgestone, κ να εχουμε το ενα ρεπσολ με αλλα λαστιχα απο το αλλο, οπως ειναι πλεον σιγουρο οτι θα γινει με τα εργοστασιακα γιαμαχα.

sergiosm
19/10/2007, 12:20
Εγώ πάλι θα ήθελα να τρέξουν με την ίδια μηχανή

την μία φορά ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ με ducati

και την άλλη ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ με yamaha

αυτό νομίζω θα είχε πιο πολύ ενδιαφέρον....

H.A.Balafoutre
19/10/2007, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
Τι εννοεις???

Το ειχε για να το δωσει???

Σου θυμιζω οτι περασε μπροστα επειδη ο κοντος εριξε τον κεντακι στον προτελευταιο αγωνα...



Θα παθαινε πλακα ο Στονερ???

Με τι, με το γκαζι του Μ1 ???

Μην τρελαθουμε κιολας...

Εννοεις οτι η Μ1 ειναι καλυτερη απο την desmo16 ???




+1000

Κοίτα, η διαφορά των 5 βαθμών αν την κοιτάξεις πως εξελίχθηκε όλη τη χρονιά και κυρίως ξεκινώντας από τον πρώτο αγώνα στην Jerez, όπου ο Ελίας έριξε τον Ρόσσι....ΟΚ συμβαίνουν αυτά.....,ΟΚ όμως συμβαίνουν και μεταξύ των teamates τότε δεν ήθελε και πολύ να το κατακτούσε. Αν κι εγώ μένω στο γεγονός πως ο Ρόσσι ίσως και η Yamaha, έκαναν αδικαιολόγητα λάθη, ανεξαρτήτως του τι έκαναν οι άλλοι.

Το Μ1 είναι πολύ σωστά στημένο οπότε αν όχι στο γκάζι τότε σίγουρα θα μπορούσε να πει κάτι για την ευκολία που μπορεί να γράφει κοντινούς χρόνους με το Ducati.




Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Εγώ πάλι θα ήθελα να τρέξουν με την ίδια μηχανή

την μία φορά ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ με ducati

και την άλλη ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ με yamaha

αυτό νομίζω θα είχε πιο πολύ ενδιαφέρον....

Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό και για εμάς τους θεατές αυτό. Τα ίδια έλεγαν για την ΥπερFerrari του Schumacher.

Δεν πιστεύω να κέρδιζαν και οι ίδιοι κάτι.

H.A.Balafoutre
19/10/2007, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
οχι, εννοει οτι θα παθαινε πλακα γιατι θα απορουσε πως μπορει ο ροσσι με το παρταλι να μενει κοντα στο τουμπανο το δικο του..:lol:

α, κ κατι αλλο..

ο ροσσι θα τρεχει του χρονου με bridgestone.. ΜΟΝΟ αυτος απ τη γιαμαχα, παρολο που ο λορενθο υπεγραψε συμβολαιο οτι θα χει τον ιδιο ακριβως εξοπλισμο με το ροσσι.. η tech 3 θα εχει οπως κ ο λορενθο μισελεν.

ισως γινει κατι αντιστοιχο με τον πεντροζα που πιεζει κ αυτος πολυ για bridgestone, κ να εχουμε το ενα ρεπσολ με αλλα λαστιχα απο το αλλο, οπως ειναι πλεον σιγουρο οτι θα γινει με τα εργοστασιακα γιαμαχα.


Τον τελευταίο καιρό γίνονται πολλές κουβέντες και έχει πολύ παρασκήνιο το 2τροχο τσίρκο.

Αλλά αν δεν δούμε του χρόνου το Μάρτιο τι θα φοράνε....ας κρατάμε μικρό καλάθι, διότι έχω διαβάσει κι εγώ διάφορα για V4 Yamaha....αλλά ακόμη θα παιχτούν πολλά.

blackbusa
19/10/2007, 19:02
Μονο να μην ειναι στην ανταλλαγη και ο Παπ...γιατι τους βλεπω να μαλωνουν ποιος θα καβαλησει το 675...και αυτος θα φυγει με 2 μηχανακια.......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




αν το εχει μεχρι τοτε βεβαια:look: :look: :look:

vangelis 64
21/10/2007, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Εγώ πάλι θα ήθελα να τρέξουν με την ίδια μηχανή

την μία φορά ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ με ducati

και την άλλη ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ με yamaha

αυτό νομίζω θα είχε πιο πολύ ενδιαφέρον.... Εμένα θα μού άρεσε να τρέχουν όλοι με το ίδιο μηχανάκι και τα ίδια λάστιχα.
Τελικά ρε παιδιά,τι έχει αξία;Ο αναβάτης ή η μοτοσυκλέτα;:rolleyes:

devil's animal
21/10/2007, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Μονο να μην ειναι στην ανταλλαγη και ο Παπ...γιατι τους βλεπω να μαλωνουν ποιος θα καβαλησει το 675...και αυτος θα φυγει με 2 μηχανακια.......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




αν το εχει μεχρι τοτε βεβαια:look: :look: :look:


:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: