PDA

View Full Version : service 24000km σε cbr 600f



gkr
18/10/2007, 12:37
καλημερα.
πλησιαζει το service των 24000 στο cbr. Ρωτησα στο εξουσιοδοτημενο της περιοχής μου (αφοι Σουλτάτη): θα κοστισει 200 με 300 ευρώ και θα κρατήσουν τη μηχανή μία με δύο ημέρες...
Μου είπαν ότι είναι το μεγάλο service και εκτος απο λάδια και φιλτρα αλλάζουν και μπουζί. Γι' αυτο θέλουν δύο ημέρες και τόσα λεφτα...
Οποιος το έχει κάνει ας μου πει από την εμπειρία του τιμές και αν έκαναν ΔΥΟ ημέρες για να του αλλάξουν μπουζί.
Επίσης αν έχετε κάποιον εξουσιοδοτημένο που θεωρείτε της εμπιστοσύνης για πείτε μου. Εχω αρχίσει να ψάχνομαι μια και το δουλεμα παει σύννεφο.

makis206
18/10/2007, 12:39
Δεν θα τσεκάρουν και τις βαλβίδες στα 24000 ;

:beer:

HateNord
18/10/2007, 12:41
Που μένεις φίλε ?

road spirit
18/10/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δεν θα τσεκάρουν και τις βαλβίδες στα 24000 ;

:beer:

στα 24.000 χλμ το CBR θέλει έλεγχο βαλβίδων. Το αν θα βρεθούν εκτός ορίων και απαιτηθεί ρύθμισμα ειναι άλλο...Συνήθως στα cbr οι βαλβιδες είναι οκ στα 24.000

Τώρα όσον αφορά το κόστος, πάρε μια ιδέα :
λάδια (3 λιτρα) : 15 x 3 = 45
φίλτρο λαδιού : 8
μπουζί : 4 x 12 = 48 (ίσως να είναι ακόμα ακριβότερα, μπορεί να είναι και 16 ευρώ το ένα, δεν θυμάμαι)
Σύνολο αναλωσιμων : 100 (τουλάχιστον)

οπότε να σου πάρουν + 100 (σύνολο 200) για εργασία αν όντως κοιτάξουν και βαλβίδες, ΔΕΝ το θεωρώ πολύ. Τα +200 όμως είναι υπερβολή

Τέλος, ολα τα παραπάνω γίνονται άνετα σε μια μέρα

gkr
18/10/2007, 12:48
... Δεν θα τσεκάρουν και τις βαλβίδες στα 24000 ; ...

δεν ξερω, πιστευω πως ναι αλλα δε μου είπαν κατι.


μένω στα κατω πατήσια αλλα προκειμενου να βρω καποιον αξιοπιστο παω οπουδηποτε στο λεκανοπεδιο.

makis206
18/10/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
στα 24.000 χλμ το CBR θέλει έλεγχο βαλβίδων.

Γι'αυτό το αναφέρω Γιαννιό, τσεκ = έλεγχος !:a24: :lol:

Κι επειδή οπωσδήποτε είναι μια εργασία που κοστίζει θεωρώ κι εγώ λογική την τιμή :winka:

:beer: :beer:

ronin1
18/10/2007, 14:16
ελεγχος στις βαλβιδες...σε εμενα δεν χρειαστηκε τιποτα βεβαια..το πιο πιθανο ειναι να μην χρειαζονται ρυθμιση..αλλα ελεγχος θα γινει...

λαδια φιλτρα..

μπουζι...


κ καλο θα ηταν να κανεις ενα γενικο ελεγχο..

ελεγχο ρουλεμαν λαιμου...

ελεγχο φρενων...(συμπληρωμα υγρων αν χρειαστει)

αναρτησεις..για τυχον διαρροες..αν ειναι κακομεταχειρισμενες ..

συμπλεκτη κτλ...

τα περισσοτερα απο αυτα τα κανεις κ μονο σου βεβαια..

η διαρκεια δεν πρεπει να ειναι πανω απο καποιες ωρες...

Sapadak
18/10/2007, 15:34
Αν εχεις το ψεκαστο τα μπουζι ειναι ιριδιο και ειναι στο 20-25 το ενα.

Για το καρμπυλατερ δεν ξερω τι φοραει

yannis24
25/10/2007, 23:25
για πες τε μας ρε παιδια και κανενα καλο συνεργειο στα Νοτια προαστεια !!!

:confused: :confused: :confused:

yannis24
27/10/2007, 12:16
κανενας ?


ολοι στα βορεια μενετε ?

:(

yannis24
09/11/2007, 11:39
λοιπον...
πηγα σε συνεργειο που μου προτεινε φιλος μεσω ΠΜ και σας παραθετω αναλυτικα τα λεφτα που πληρωσα για το Service των 24000κμ !!
μου φαινονται παρα πολλα....αλλα τωρα τα πληρωσα.....
και μου φαινονται πολλα, οχι σαν ανταλακτικα αλλα σαν εργασια !
εχουμε και λεμε λοιπον :

Λαδια : €30,24 ( 3 λιτρα)
Λαδια μπροστινου απορτισερ : €15,13
μπουζι : €66,12 ( 4*16,53)
παραφλου: €13,44
τακακια μπροστινα : €63,34
υγρα φρενων: €6,72
φιλτρο λαδιου : €5

και εχουμε εργατικα :

€10 για καθαρισμο του φιλτρου αερα ( εινια πλενομενο και δεν απαιτειται η αντικατασταση του ) + €140 εργασια ( υποτιθεται οτι εγινε και ελεγχος βαλβιδων και τελικα δεν χρειαζοντουσαν ρυθμιση !)

συνολο ..............€417 !

ΣΟΚ ......και δεος !!!!
κατα τ'αλλα .......τα παιδια του συνεργειου και το αφεντικο + αρχιμηχανικος πολυ συνεργασιμα και καθαρα στην δουλεια τους !
το σερβις εγινε σε επισημο αντιπροσωπο της Honda !
αυτα............
τον πουλο...........με μακαρονια για ενα μηνα θα την βγαλουμε !!

road spirit
09/11/2007, 11:45
οι τιμές των αναλωσίμων είναι πολύ λογικές, μάλιστα για τα λάδια θα έλεγα ότι είναι φθηνά, μάλλον δεν σου έβαλε φουλ συνθετικο.
Το κόστος εργασίας είναι ίσως λιιιγο τσιμπημένο, αλλά να ξέρεις οτι υπάρχουν και ακριβότεροι, οπότε εισαι οκ...

ronin1
09/11/2007, 16:30
τα υλικα ειναι οκ..

τα εργατικα ειναι αρκετα πολλα..

δε ξερω βεβαια απο τιμες αθηνα τι παιζει..αλλα οπως κ να χει ειναι πολλα..τα μισα ισως..μην σου πω κ πιο κατω ειχαι πληρωσει εγω..

μην το σκεφτεσαι..τωρα τα δωσες..στα αυτα σου..αν εκανε σωστη δουλεια τουλαχιστον

sapila racing
09/11/2007, 16:42
Eμένα δεν μου φαίνονται πολλά 140 Ευρω για εργατικά, μια χαρά είναι.

Για να ελέγξει τις βαλβίδες σου πρέπει να λύσει το μισό μηχανάκι.

Και για να αλλάξει λάδια στο μπροστινό, εχει βγάλει τροχό και καλάμια, γιατί αλλιώς δεν γίνεται σωστά.

Οπότε το θεωρώ απόλυτα λογικό νούμερο.

ronin1
09/11/2007, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eμένα δεν μου φαίνονται πολλά 140 Ευρω για εργατικά, μια χαρά είναι.

Για να ελέγξει τις βαλβίδες σου πρέπει να λύσει το μισό μηχανάκι.

Και για να αλλάξει λάδια στο μπροστινό, εχει βγάλει τροχό και καλάμια, γιατί αλλιώς δεν γίνεται σωστά.

Οπότε το θεωρώ απόλυτα λογικό νούμερο.

ουπςςς..ειναι κ τα καλαμια..τα χα ξεχασει..

yannis24
12/11/2007, 09:33
να σας πω την αληθεια...το συζητησα και αλλου και ολοι μου ειπανε οτι ειναι απολυτως λιγκο για το συγκεκριμενο σερβις !

μενει να δουμε αν εχει γινει και καλη δουλεια !!

gkr
16/11/2007, 22:46
Τελικα το service των 24000 εγινε σε γνωστοτατο εξουσιοδοτημενο HONDA οπου με διαβεβαιωσαν οτι ολα εγιναν συμφωνα με το service book, ο λογαριαμος εχει ως εξης:
3lt Agip 10W60 racing 51EURO
1 φιλτρο λαδιου 9EURO
4 μπουζι 100EURO
εργασια 150EURO
συνολικα 310EURO.

μια εβδομαδα μετα κοιταξα τα λαδια και ηταν καταμαυρα, για να ξεπερασω την ιδεα οτι ξεχασαν να τα αλλαξουν πηγα αγορασα αλλα 3lt και τα ξαναλλαξα σε συνεργειο της γειτονιας μου (όταν ειδα τον "επαγγελματια" πως εσφιγγε την ταπα του λαδιου τρομαξα μην του μεινει στο χερι). Για την ιστορια η ταπα του λαδιου σφιγγει στα 29Nm αλλα ας μην επεκταθω.

Για υγρα ψύξης, φρενων και λαδια στο πηρουνι ουτε μου ειπαν τιποτα ουτε χρεωσαν κατι.
παντως αν δεν το διαβαζα εδω θα εμενα με την ιδεα οτι δεν χρειαζεται, τωρα το ειδα στο manual.
ελπιζω τουλαχιστον να τα κοιταξαν...

συνεχιζω να πιστευω οτι το δουλεμα στα συνεργεια παει συννεφο.
Διστυχως τωρα πια δεν εχώ ούτε χρόνο ούτε χώρο για να φροντιζω το μηχανακι μονος μου. Αν καποιος ξερει καποιο συνεργειο που να ειναι σοβαροι και εμπιστοσυνης ας στειλει ενα pm γιατι ειμαι ακομα στο ψαξιμο.