PDA

View Full Version : Fazer 1000



Θάνος
27/11/2003, 22:52
Μήηηπως κανείς από εδώ έχει εμπειρία από το Fazer το 1000; γιατί μόλις πριν μία εβδομάδα απέκτησα εγώ ένα (καλότάξιδο και να το χαίρομαι..!), αλλά πολλή αγωνία έχω σχετικά με τον αέρα και θα ήθελα κάποια έμπειρη και έγκυρη γνώμη επί του θέματος, άσχετα αν όπου νά'ναι θα έχω και εγώ προσωπική άποψη...

Το θέμα όμως είναι ότι μόλις χθες άλλαξα τα λάδια στα πρώτα 1000 χλμ και ως καλός χριστιανός πήγα μία βολτίτσα για να το ανοίξω λίγο...

Μέχρι λοιπόν τα 170 καλά... στα 180 αρχίζει ο αέρας να δίνει το παρόν στους ώμους... κοντά 200 τα χέρια μου άρχισαν να γίνονται σαν του τιραμόλα, ενώ το σκύψιμο δεν θα το χαρακτήριζα και άνετη υπόθεση... σημειωτέον ότι με το που το αγόρασα άλλαξα τη ζελατίνα με την αμέσως ψηλότερη της ΥΑΜΑΗΑ.

Η τελική του μου φαίνεται όχι άσκηση θάρρους, αλλά δοκιμασία στο fear factor!

Μήπως έτυχε ή δεν έχω προσαρμοστεί ακόμα στη σωστή θέση οδήγησης;;

Δεν θέλω να πιστέψω ότι με το TDM πήγαινα πιο άνετα στις ψηλές... όχι ότι έχει καμία σχέση κατά τα άλλα το ένα μηχανάκι με το άλλο, αλλά λέμε τώρα...

DEMINIO
27/11/2003, 23:24
Καλορίζικο και καλοτάξιδο.....:)
1000 χλμ. σε μια βδομάδα, ε; Σωστός...;)

Αυτό που λες περί σκυψίματος...:confused: κάτι δεν μου κάνει.... Γιατί;;; Λογικά, πρέπει να υπάρχει χώρος για σκύψιμο, και μάλιστα μπόλικος!!! Ειδικά και με τη ζελατίνα που έβαλες.... Εξάλλου, τα 200+ είναι χιλιόμετρα που το θέλουν το σκυψιματάκι τους.. δεν είναι και για μπαστουνόρθιους!!!:rolleyes:

Θάνος
27/11/2003, 23:36
Ναι υπάρχει χώρος για σκύψιμο και μάλιστα αν σκύψεις υπάρχει σχετική ηρεμία, απλά τότε δεν μου φαίνεται άνετη η θέση γιατί το τιμόνι είναι ψηλό και τα χέρια έρχονται κοντά στ'αυτιά... :( ωστόσο για να μην λέω και υπερβολές, μόλις μία φορά το άνοιξα και για λίγο, οπότε μπορεί απλά να μην έχω εξοικειωθεί ακόμα με τη θέση και να έρχεται πιο φυσιολογικά με τον καιρό...


γι'αυτό και η ερώτησις!

AFTER
28/11/2003, 00:52
Γενικα,το fazer 1000,παρεχει πολυ καλη προστασια σε χιλιομετρα μεχρι τα 200!Απο εκει και πανω ομως αρχιζουν τα δυσκολα,μην ξεχνας οτι ειναι ενα ημιγυμνο μηχανακι(που ξεφτιλιζει supersport ομως:D )

Βασικα και εγω αυτο θα αγοραζα τωρα αν αλλαζα μηχανη!