PDA

View Full Version : Κομφούζιο στην Ε.Ο



kaps
18/10/2007, 12:55
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=841142&lngDtrID=244
Οσοι κινείσθε ή θα κινηθείτε στην Ε.Ο προσέξτε . Οι οδηγοί των κουτιών θα τα έχουνε παίξει .

tifoefs
18/10/2007, 13:22
Koψανα τη δεξια λουριδα !!

Οι Αθηναιοι πανικοβλητοι αναγκαζονται να προσπερνανε απο αριστερα !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Electra
18/10/2007, 13:24
Από πρώτο χέρι το γεύτηκα σήμερα...:(

Αδιανόητη η κίνηση και δεν είδα ούτε ένα περιπολικό σε Αττική Οδό και Εθνική Οδό, ούτε κάποιον να ρυθμίζει κυκλοφορία. Τίποτα....!

1 ώρα με το μηχανάκι. Την έξοδο από Α.Ο. για Λαμία δεν τη περνούσες ούτε με ποδήλατο...

Δε θέλω να το σκέφτομαι ότι θα το ξαναπεράσω αύριο αυτό...:uplate:

dynogix
18/10/2007, 13:27
Έγω ήθελα να ήξερα όλος αυτός ο κόσμος που πάει ? Σπίτια δεν έχουν?:confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

low__rider
18/10/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
Από πρώτο χέρι το γεύτηκα σήμερα...:(


1 ώρα με το μηχανάκι. Την έξοδο από Α.Ο. για Λαμία δεν τη περνούσες ούτε με ποδήλατο...

Δε θέλω να το σκέφτομαι ότι θα το ξαναπεράσω αύριο αυτό...:uplate:

καλα αυτο νομιζω παιζει καθε πρωι!

Electra
18/10/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
καλα αυτο νομιζω παιζει καθε πρωι!

Συνήθως εξαρτάται και από την ώρα....





Αττική Οδός my ass....:mad:
Δεν έχω και άλλη επιλογή. Να πάω στη δουλειά από το βουνό?

:hypnotize :bigcry:

mourgakos
18/10/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Έγω ήθελα να ήξερα όλος αυτός ο κόσμος που πάει ? Σπίτια δεν έχουν?:confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

σπιτια εχουν.....δουλεια ομως δεν εχουν??

mourgakos
18/10/2007, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
Συνήθως εξαρτάται και από την ώρα....





Αττική Οδός my ass....:mad:
Δεν έχω και άλλη επιλογή. Να πάω στη δουλειά από το βουνό?

:hypnotize :bigcry:


πριν την Αττικη οδο τι κανατε?

kalesin
18/10/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
πριν την Αττικη οδο τι κανατε?


..υπομονη..

Electra
18/10/2007, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
πριν την Αττικη οδο τι κανατε?

Εθνική Οδός :bigcry: 23 χλμ πήγαινε - 23 χλμ έλα, ανάμεσα σε σταματημένα αμάξια...

Και που να ξεκινήσουν βροχές και κρύα. Και να είσαι με το μηχανάκι κολλημένος. Ευτυχώς που έχει και σήραγγες για τις κρύες μέρες η Α.Ο. :sick:

Nostra
18/10/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
..υπομονη..

και τώρα υπομονή κάνεις αλλά της έχει δώσει αξία...2,70 ή 1,30? αντίστοιχα :winka:

Electra
18/10/2007, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
και τώρα υπομονή κάνεις αλλά της έχει δώσει αξία...2,70 ή 1,30? αντίστοιχα :winka:

1.10 € με Motoκάρτα :winka:
Όπως και να έχει, δεν διευκολύνει σε τίποτα η Α.Ο. έτσι όπως έχει καταντήσει.

Οι δρόμοι δε φτιάχνονται για να αγοράζουμε αμάξια και να τους γεμίζουμε. Φτιάχνονται για να διευκολύνουν τη μετακίνηση.

Τί λέω? Λάθος χώρα και πάλι...:(

sergiosm
18/10/2007, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Έγω ήθελα να ήξερα όλος αυτός ο κόσμος που πάει ? Σπίτια δεν έχουν?:confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται ότι και αυτοί έχουν την ίδια ακριβώς απορία για σένα ;;


:wave2:

el_hymador
18/10/2007, 14:19
που πανε;

σε προσφατη μελετη του OAΣΑ, προεκυψε οτι μονο ενα στα τρια αυτοκινητα που κυκλοφορουν καθημερινα χρησιμοποιειτε για την διαδρομη σπιτι-δουλεια ....τα υπολοιποι δυο αυτοκινητα μεταφερουν τους επιβατες τους για καφε, η για ψωνια....

:bigcry:

Electra
18/10/2007, 14:22
...αρκετοί προτιμούν να μπαίνουν στην αττική οδό απλά και μόνο για να βγουν στην επόμενη - μεθεπόμενη έξοδο γιατί τους βολεύει περισσότερο και δεν έχουν όρεξη για φανάρια και στενάκια.




Βάλε τον έναν, βάλε τον άλλον.... ας πάρουμε και άλλο ένα αυτοκίνητο για τέταρτο!:mad:

stako
18/10/2007, 14:43
Εγώ πάντως απόρώ ρε παιδιά με την υπομονή των αυτοκινητιστών.....

Πριν λίγες μέρες βγήκα από Πειραιά στην ΕΟ (από την αρχή της δλδ), για 500 μέτρα οκ, νορμάλ κίνηση, μετά μιλάμε για σχεδόν ακινητοποιημένα αυτοκίνητα σε όλες τις λωρίδες! Και έτσι ήταν και μέχρι λίγο πριν την Φιλαδέλφεια όπου και βγήκα!

Με μηχανή είναι ανεκτό, πας με 40-50 χλμ ας πούμε με σχετική ασφάλεια, αλλά ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ρε παιδιά κάθε μέρα να κάνουν 2-3 ώρες να διασχίσουν αυτό το πράμα?!?

Αδυνατώ να το καταλάβω, πραγματικά.......

:confused: :confused: :confused:

panagiotispapa
18/10/2007, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Εγώ πάντως απόρώ ρε παιδιά με την υπομονή των αυτοκινητιστών.....

Πριν λίγες μέρες βγήκα από Πειραιά στην ΕΟ (από την αρχή της δλδ), για 500 μέτρα οκ, νορμάλ κίνηση, μετά μιλάμε για σχεδόν ακινητοποιημένα αυτοκίνητα σε όλες τις λωρίδες! Και έτσι ήταν και μέχρι λίγο πριν την Φιλαδέλφεια όπου και βγήκα!

Με μηχανή είναι ανεκτό, πας με 40-50 χλμ ας πούμε με σχετική ασφάλεια, αλλά ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ρε παιδιά κάθε μέρα να κάνουν 2-3 ώρες να διασχίσουν αυτό το πράμα?!?

Αδυνατώ να το καταλάβω, πραγματικά.......

:confused: :confused: :confused:

Αυτή ακριβώς είναι και μένα η απορία μου εδώ και 2 χρόνια που χρησιμοποιώ ΕΟ και ΑΟ. Μάλιστα, όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα γίνονται χειρότερα. Θυμάμαι μια φορά, το μποτιλιάρισμα ξεκίναγε στην ΑΟ (με κατεύθυνση προς Ελευσίνα) από το ύψος της Πεντέλης και τελειώνε στο ..... Ρέντη. Είχε πάρει φωτιά ένα αμάξι στην ΕΟ και είχαν κλείσει 2 λωρίδες μέχρι να το σβήσουν τα πυροσβεστικά. Το θέαμα του μποτιλιαρίσματος ήταν καταπλητικό, τρείς λωρίδες, εκατοντάδες αμάξια, όλα ακινητοποιημένα.Πώς βλέπεις σε κάτι ταινίες SF, που μετά από μεγάλο σεισμό, ή πριν από επικείμενη ολική καταστροφή, χιλιάδες αμάξια ακινητοποιημένα πάνω στην προσπάθεια τους να ξεφύγουν.... έτσι ακριβώς ήταν το θέαμα.... με τη διαφορά ότι όλοι αυτοί ήθελαν να επιστρέψουν στην Αθήνα και όχι να φύγουν.

'Εχω πλέον πειστεί ότι όλοι αυτοί που υφίστανται τόσες χαμένες ώρες από την ζωή τους ΚΑΘΕ μέρα, είναι ακριβώς οι ίδιοι που χάνουν τις υπόλοιπες ώρες της ζωής τους μποτιλιαρισμένοι τα βράδυα του καλοκαιριού στην παραλιακή για να πάνε να 'διασκεδάσουν', είναι αυτοί που χτίζουν όπου να 'ναι και κάνουν κάθε δυνατή απατεωνιά και βρωμιά για να εξυπηρετηθεί το 'συμφέρον' τους. Με απλά λόγια, οι σύγχρονοι νεοέλληνες ραγιάδες.
Νομίζω ότι κάποιος που έχει μάθει να υφίσταται αυτόν τον αργό θάνατο (μποτιλιάρισμα, καυσαέρια,χαμένες ώρες) κάθε μέρα, είναι σε θέση να ανεχτεί τα πάντα.

Cpt. Haddock
18/10/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Εγώ πάντως απόρώ ρε παιδιά με την υπομονή των αυτοκινητιστών.....

Εμένα εξαντλήθηκε γι' αυτό και το γύρισα

(σε μηχανή εννοώ :rolleyes: :smokin: )

Και πολλές φορές σκέφτομαι πως τα έβγαζα πέρα τόσα χρόνια αλλά πριν 5-6 χρόνια η κατάσταση απο πλευράς κίνησης ήταν σαφώς καλύτερη

Πλέον έχει φτάσει σε τραγικά σημεία. Κατέβηκα Κυριακή πρωί την Κηφισίας και είχε ΚΙΝΗΣΗ :eyepop:

Και δεν προκειται να βελτιωθεί

ΤΟ σημερινό πρόβλημα προέκυψε απο τα πολλά φορτηγά που ακιητοποιήθηκαν στη ΔΕΞΙΑ λωρίδα (ΛΕΑ) λόγω απεργίας

Απορία: Γιατί να υπάρχει πρόβλημα όταν κλεινει η ΛΕΑ που θεωρητικά πρέπει να είναι άδεια πάντα;

Μα γιατί δεν είναι ποτέ άδεια, δεν είναι ΛΕΑ είναι απλά μια επιπλέον λωρίδα και όταν κλεινει μετατοπίζει το πρόβλημα αριστερότερα και φυσικά φρακάρει το σύμπαν

Επιπλέον η ΕΟ (Κηφισός και πάνω) έχει το πρόβλημα οτι δεν έχει σταθερό πλάτος. Κάμποια στιγμή στις 3 γέφυρες γίνεται 5 λωρίδες και μετα στον κόμβο της Αχαρνών γίνεται 3, οπότε πάπαλα

Βάλε και τον απίστευτο αριθμό φορτηγών που κυκλοφορούν στην Ελλάδα (και σε όλες τις υπανάπτυκτες χώρες) και δένει το γλυκό :sad:

Dimos35
18/10/2007, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Εγώ πάντως απόρώ ρε παιδιά με την υπομονή των αυτοκινητιστών.....

Πριν λίγες μέρες βγήκα από Πειραιά στην ΕΟ (από την αρχή της δλδ), για 500 μέτρα οκ, νορμάλ κίνηση, μετά μιλάμε για σχεδόν ακινητοποιημένα αυτοκίνητα σε όλες τις λωρίδες! Και έτσι ήταν και μέχρι λίγο πριν την Φιλαδέλφεια όπου και βγήκα!

Με μηχανή είναι ανεκτό, πας με 40-50 χλμ ας πούμε με σχετική ασφάλεια, αλλά ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ρε παιδιά κάθε μέρα να κάνουν 2-3 ώρες να διασχίσουν αυτό το πράμα?!?

Αδυνατώ να το καταλάβω, πραγματικά.......

:confused: :confused: :confused:

Έχω την εντύπωση ότι πολλοί δεν το αντέχουν.
Είναι δηλαδή επάνω στην γραμμή που ξεχωρίζει τους λογικούς από τους ψυχάκηδες (καλά μερικοί την έχουν περάσει σίγουρα).
Και το διαπιστώνω καθημερινά από την συμπεριφορά τους στον δρόμο.

FZMAN
18/10/2007, 15:40
Oυγκάντα το μεγαλείο σου.:confused:

costas81
18/10/2007, 15:46
εδώ τα καλοκαίρια κυριακή βράδυ που γυρνάνε όλοι από τις κοντινές παραλίες και η Αττική οδός μποτιλιάρεται! Τι να σου κάνει η ΕΟ?

Κάθε ένας που πάει στην δουλειά του ή στην βόλτα του κουβαλάει μαζί του και 5 τετραγωνικά χώρο!

kaps
18/10/2007, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Έγω ήθελα να ήξερα όλος αυτός ο κόσμος που πάει ? Σπίτια δεν έχουν?:confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Μα το Δία ίδια απορία έχω πολλές φορές . Που διάτανο πάνε όλοι αυτοί ...από το πρωί μέχρι τα μεσάνυχτα . Ακόμα και τις Κυριακές πρωινά 7.00 έχει η Ε.Ο κίνηση:confused: :confused:

HateNord
18/10/2007, 21:19
Και το χειρότερο είναι οτι σε κάθε κουτί είναι ένα άτομο μέσα μόνο :confused: :confused:

mourgakos
19/10/2007, 07:34
ρε καπτεν τα φορτηγα σε πειραξαν ,ή η καθε κυριουλα που παιρνει το τζιπ ,
σορρυ SUV της κσι επειδη κυκλοφορει σημερα παει στο κολωνακι να δει κανα βρακι?
ασε που αν δεν οδηγουσαν οι περισσοτερες απο αυτες ,θα ειχαμε και λιγοτερους
κεραταδες....:lol:

οσο για την κινηση ,πριν 10 χρονια+:rolleyes: πηγαινα αγια παρασκευη ασπροπυργο
με κουτι και εκανα 1 ωρα. το μεσημερι εκανα 1,20 λεπτα. αντε καντο τωρα...:lol:

argy_kap
19/10/2007, 07:53
Μια που το απόγευμα θα κατέβω Αθήνα (από Βόλο) μετά της συζύγου για δουλείες με το κουτί και συνήθως η διαδρομή μου είναι Ε.Ο->Α.Ο->περ Υμηττού και έξοδο στην Καισαριανή και αντίστοιχη επιστροφή την Κυριακή το απόγευμα λέτε να ακολουθήσω κάποια άλλη διαδρομή? Υπάρχει πρόβλημα και στην είσοδο προς Αθήνα?

:beer: :beer:

mourgakos
19/10/2007, 08:31
δεν νομιζω να μπορεις να κανεις αλλιως.

εγω που πρεπει να φυγω απο τη βουλα στις 5 να παω αγια παρασκευη να παρω το τουτου ,να παω πατησια να παρω γυναικα και σκυλοπαιδι και ουυυυυυυυυυλα τα μπαγκαζια
να παω πατρα μηπως υπαρχει κανεις να με πει πιο συντομο δρομο?ε???

και ευτυχως σημερα δεν εχω δρομολογια με το φορτηγο....και παπαριζομαι στο πιτσι της εταιριας...

zero
19/10/2007, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
ρε καπτεν τα φορτηγα σε πειραξαν ,ή η καθε κυριουλα που παιρνει το τζιπ ,
σορρυ SUV της κσι επειδη κυκλοφορει σημερα παει στο κολωνακι να δει κανα βρακι?
ασε που αν δεν οδηγουσαν οι περισσοτερες απο αυτες ,θα ειχαμε και λιγοτερους
κεραταδες....:lol:

οσο για την κινηση ,πριν 10 χρονια+:rolleyes: πηγαινα αγια παρασκευη ασπροπυργο
με κουτι και εκανα 1 ωρα. το μεσημερι εκανα 1,20 λεπτα. αντε καντο τωρα...:lol:

Συμφωνώ απολύτως. Αυτά τα τζιπ και σουβ φταινε για μεγάλο κομμάτι της κίνησης. Τα σιχαίνομαι . Πρέπει να απαγορευτούν στο κέντρο. Εντάξει μπορεί να μην έχουμε και τις καλύτερες συγκοινωνίες αλλά για να πας στο κέντρο ρε γμτ ότι και να πάρεις θα πάς γρήγορα.

LsKostas
19/10/2007, 08:43
Mιας που πιασαμε την συζητηση για ενα μεγαλο μερος των suv,cayenne και δεν συμαζευεται

φταιει και το ,προσφατως αναπτυσόμενο ,εδω στην Ελλαδα leasing.

Είναι μια σύγχρονη μορφή χρηματοδότησης παραγωγικού εξοπλισμού :lol:
και το αποτελεσμα ειναι να πηζουν καθε μερα οι δρομοι απο
γκλαμουρατα στελεχη που (μην σας ξεγελα η εμφανιση) μπορει να χρωστανε τα τριπλασια

απο εσας που εχοντας "αναγκη" και για ενα εξισου επιβλητικο αμαξι εχουν καταφυγει
στην λεα λυση του Leasing

:D


Προσπεραστε τους προσεκτικα...:wave2:

dynogix
19/10/2007, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Mιας που πιασαμε την συζητηση για ενα μεγαλο μερος των suv,cayenne και δεν συμαζευεται

φταιει και το ,προσφατως αναπτυσόμενο ,εδω στην Ελλαδα leasing.

Είναι μια σύγχρονη μορφή χρηματοδότησης παραγωγικού εξοπλισμού :lol:
και το αποτελεσμα ειναι να πηζουν καθε μερα οι δρομοι απο
γκλαμουρατα στελεχη που (μην σας ξεγελα η εμφανιση) μπορει να χρωστανε τα τριπλασια

απο εσας που εχοντας "αναγκη" και για ενα εξισου επιβλητικο αμαξι εχουν καταφυγει
στην λεα λυση του Leasing

:D


Προσπεραστε τους προσεκτικα...:wave2:

Nαι ρε φιλαράκι , αλλά για να πάρεις αυτοκίνητο με leasing σημαίνει οτι είσαι επαγγελματίας ή είσαι στέλεχος σε υπεργ@μ@τή εταιρία (για να σου δώσει και τέτοιου είδος αυτοκίνητο)...Τι στο διάτανο ...δηλαδή όλοι η Ελλάδα γέμισε στελέχη και επαγγελματίες που χρησιμοποιούν cayenne , land rover , x5 , x3 ...????
Το βρήκα...θα γίνω και έγω επαγγελματίας ή στέλεχος ...ή μάλλον άσε , το απόφασισα...θα κερδίσω το joker!!! Kαι θα πάρω αυτό...

Πίσω χ@μούρες και σας έφαγα...


109288