PDA

View Full Version : Μπουζί Ιριδίου για Daytona 675



m1ke
18/10/2007, 14:16
Η Triumph δίνει άλλη χαρτογράφηση για το 675 εάν βάλεις Arrow ή Zard εξάτμιση. Ωστόσο σου λέει ότι με την νέα χαρτογράφηση πρέπει να αλλάξεις τα μπουζί με "ειδικά" ιριδίου (πιο ψυχρά) που στα προμηθεύει το εργοστάσιο.
Το part number αυτών των "ειδικών"¨μπουζί κάνει 120? έκαστο. :eyepop:

Εγώ λοιπόν βρήκα το περίφημο μπουζί που δίνει η Triumph και είναι το NGK CR10EIX. Υπάρχει αυτό το μπουζί στο εμπόριο και σε τι τιμές; Εάν υπάρχει στο εμπόριο είναι δυνατόν να είναι διαφορετικό από αυτό που δίνει η Triumph με δικό της part number? :confused:

sniper
18/10/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Η Triumph δίνει άλλη χαρτογράφηση για το 675 εάν βάλεις Arrow ή Zard εξάτμιση. Ωστόσο σου λέει ότι με την νέα χαρτογράφηση πρέπει να αλλάξεις τα μπουζί με "ειδικά" ιριδίου (πιο ψυχρά) που στα προμηθεύει το εργοστάσιο.
Το part number αυτών των "ειδικών"¨μπουζί κάνει 120? έκαστο. :eyepop:

Εγώ λοιπόν βρήκα το περίφημο μπουζί που δίνει η Triumph και είναι το NGK CR10EIX. Υπάρχει αυτό το μπουζί στο εμπόριο και σε τι τιμές; Εάν υπάρχει στο εμπόριο είναι δυνατόν να είναι διαφορετικό από αυτό που δίνει η Triumph με δικό της part number? :confused:

Ρε συ m1ke....

Από πότε η Triumph και ο κάθε κατασκευαστής φτιάχνει τα μπουζί των μοτοσακών της;

Σίγουρα θα υπάρχει και στο εμπόριο.

m1ke
18/10/2007, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε συ m1ke....

Από πότε η Triumph και ο κάθε κατασκευαστής φτιάχνει τα μπουζί των μοτοσακών της;

Σίγουρα θα υπάρχει και στο εμπόριο.

Υποτίθεται ότι είναι part number που φτιάχνει η NGK για την Triumph (και καλά) ...

Το παραπάνω πάντως ισχύει για τα brake pads της Nissin που είναι άλλα τα part number για την Triumph και δεν τα βρίσκεις στο εμπόριο (τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα).

costas81
18/10/2007, 14:35
δες εδω! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47340)


:wave2:

OldMan
18/10/2007, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
με την νέα χαρτογράφηση πρέπει να αλλάξεις τα μπουζί με "ειδικά" ιριδίου (πιο ψυχρά) που στα προμηθεύει το εργοστάσιο.
Το "πιο ψυχρά" φτάνει (και περισσεύει...)

Αν μπορείς να βρεις από κάπου το νούμερο θερμικής αγωγιμότητας των "ειδικών" αυτών μπουζί (λογικά θα είναι 1 νούμερο μικρότερο από αυτά που φοράει κανονικά, αλλά με τους Βρεττανούς ποτέ δεν ξέρεις...), πάρε "απλά" μπουζί και κάνε την δουλειά σου ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ !!! :wave2:

HateNord
18/10/2007, 15:05
Εδώ θα τα βρείς 13 ευρώ το ένα...



http://www.louis.de/_3018d5f984d4273e697e048e8a6c9d8817/index.php

m1ke
18/10/2007, 19:48
Thanks a lot :smilea:

Ζεύκας
18/10/2007, 22:24
m1ke σου ήρθε η arrow? την τοποθέτησες?

:beer:

m1ke
19/10/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
m1ke σου ήρθε η arrow? την τοποθέτησες?

:beer:

Τώρα παίζουμε με τα καπελώτα :rotflmao: :lol: Εξάτμιση την άλλη εβδομάδα.

OldMan
19/10/2007, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Τώρα παίζουμε με τα καπελώτα :rotflmao: :lol:
Αυτό, καλό θα είναι να μην γίνεται με τόση "ελαφρότητα" σε Αγγλικό μηχανάκι ...:winka:
(αλλιώς, τα rotflmao και lol θα μετατραπούν σε a018 και big cry ...) :wave2:

Ζεύκας
19/10/2007, 14:48
εγώ τώρα που είμαι νέοπας να ρωτήσω τι είναι τα καπελώτα? :look:

Tropeas
19/10/2007, 14:55
πόσα έχει ρε συ ανα κύλινδρο?
και πόσο θα σου πάει αλλαγή καπελώτα και ρύθμιση βαλβίδων?
έτσι ενημερωτικά... για να γνωρίζουμε...:rolleyes:

HateNord
19/10/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
εγώ τώρα που είμαι νέοπας να ρωτήσω τι είναι τα καπελώτα? :look:






Θα σου πώ από κοντά...σήμερα αν έρθεις :wave2:

m1ke
20/10/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
πόσα έχει ρε συ ανα κύλινδρο?
και πόσο θα σου πάει αλλαγή καπελώτα και ρύθμιση βαλβίδων?
έτσι ενημερωτικά... για να γνωρίζουμε...:rolleyes:

Δωδεκαβάλβιδο, δύο εκκεντροφόροι, τρεις κυλίνδρους ... κάνε τις πράξεις :rotflmao:

Το δεύτερο εξαρτάται από την κατάστασή τους, δηλαδή πόσα καπελώτα θέλουν αλλαγή. Περί τα 150? το περιμένω (τόσο περίπου πήγαινε στο τετρακύλινδρο daytona).

m1ke
20/10/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
εγώ τώρα που είμαι νέοπας να ρωτήσω τι είναι τα καπελώτα? :look:

Αυτά μην τα ρωτάς εδώ μέσα. :rotflmao: Τον βλέπω τον Old να ετοιμάζει thread με διάκενα, βαλβίδες, καπελώτα .... :rotflmao: :rotflmao:

apav
20/10/2007, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Δωδεκαβάλβιδο, δύο εκκεντροφόροι, τρεις κυλίνδρους ... κάνε τις πράξεις :rotflmao:

Το δεύτερο εξαρτάται από την κατάστασή τους, δηλαδή πόσα καπελώτα θέλουν αλλαγή. Περί τα 150? το περιμένω (τόσο περίπου πήγαινε στο τετρακύλινδρο daytona).

Γιατί είχα την εντύπωση ότι ο Λάμπρος ρώτησε για αριθμό μπουζί/κύλινδρο; :p

Tropeas
20/10/2007, 16:33
12 καπελώτα δηλαδή... (οι υπόλοιπες ίνφο περιττές)
όχι για καπελώτα ρώταγα...
Μιχάλη όταν αλλάζεις καπελώτα , τα αλλάζεις ΟΛΑ!
ετσι και αλλιώς σε αυτή την δουλειά το κόστος δεν είναι στα καπελώτα αλλά στα εργατικά, το λύσιμο και την ρύθμιση αυτών...
π.χ. απο 4 ? να κάνει το καπελώτο (και πολλά μπορεί να σου λέω) όλα πάνε 48? ...
+κανα 150άρι (και παραπάνω) ίσως τα εργατικά....
αμα τελειώσεις ρίξε ινφο... με ενδιαφέρει...;)