PDA

View Full Version : ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΛΙΜΠΡΑ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ?????



motomaniac
18/10/2007, 17:17
ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΜΟΥ.... ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΠΛΑΙΣΙΟ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ.... ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΓΚΟΛΛΗΘΕΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΛΙΜΠΡΑ......ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

OldMan
18/10/2007, 17:24
Δεν νομίζω να βρεις καλίμπρα που να σε συμφέρει οικονομικά !!

Παίζει η περίπτωση να βρεις μεταχειρισμένη από λαμαρινά/ευθυγραμμισά, αλλά θα είναι τόσο "φευγάτη" που το μηχανάκι θα πηγαίνει όπου γουστάρει αυτό ...

Υ.Γ.
Νομίζω ότι σε συμφέρει να "ταιριάξεις" ένα σύστημα από διάφορους μετρικούς βραχίονες στα μέτρα που το θέλεις και να κάνεις και μια διακρίβωση σε κάποιον αντίστοιχο φορέα και είσαι Ο.Κ. (μάλλον...) :wave2:

VanDiemen
18/10/2007, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΜΟΥ.... ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΠΛΑΙΣΙΟ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ.... ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΓΚΟΛΛΗΘΕΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΛΙΜΠΡΑ......ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Τι είναι καλίμπρα;

stefanos
18/10/2007, 17:34
Και η διακρίβωση μάλλον ακριβή θα είναι.

OldMan
18/10/2007, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Τι είναι καλίμπρα;
Βαθμονομητής Γαλλιστί...!!! :D

Ένα κατασκεύασμα του διαβόλου που τραβάει και σπρώχει και πατάει (σύμφωνα με αυτά που θα του πεις) τον σκελετό από το μηχανάκι σου, όταν έχεις κόψει 3 τουλάχιστον κολώνες στην Εθνική και έχεις διεμβολίσει συνάμα και ένα γκισέ διοδίων (μαζί με την χοντρή μέσα...) :wave2:

OldMan
18/10/2007, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και η διακρίβωση μάλλον ακριβή θα είναι.
Εξαρτάται από την πολυπλοκότητα του συστήματος ...
(δεν το θέλει ούτε για "πρώτυπο" ούτε για μαζική παραγωγή)

Το θεμα είναι αν υπάρχει εργαστήριο διακρίβωσης διαπιστευμένο για κάτι τέτοιο (NAMAS, UKAS κ.λ.π.) ?? :confused:

T.R.E
18/10/2007, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εξαρτάται από την πολυπλοκότητα του συστήματος ...
(δεν το θέλει ούτε για "πρώτυπο" ούτε για μαζική παραγωγή)

Το θεμα είναι αν υπάρχει εργαστήριο διακρίβωσης διαπιστευμένο για κάτι τέτοιο (NAMAS, UKAS κ.λ.π.) ?? :confused:

Η Metrology δεν μπορει να δωσει τετοια διακριβωση? Μετραει τα παντα,δινει ISO και τετοια...


Δεν ξερω μια εικασια κανω μιας και απ'οτι βλεπω μιλατε υποθετικα....:smokin: :smokin:

project.breeze
18/10/2007, 19:08
Σε ποιά σχολή είσαι φίλε μου;

motomaniac
23/10/2007, 13:35
ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΔΥΣΤΗΧΩΣ-ΕΥΤΥΧΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.... ΜΕ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ-ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΟΤΕΡ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΦΡΕΝΑ ΡΟΔΕΣ... ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΧΕΔΙΑΣΩ ΣΕ CAD ΤΟ ΠΛΑΣΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.... ΞΕΡΩ Η ΜΑΛΛΟΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΝΙΚΟ ΒΑΚΚΕR... ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΚΙ ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΘΩ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.... ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΩΝ ΦΡΟΝΙΜΩΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΙΝ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ (ΣΧΕΔΟΝ) ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΛΥΜΜΑΤΑ (ΕΚ ΤΟΥ ΚΟΛΥΩΜΑΙ)... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ...
:D

OldMan
23/10/2007, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΔΥΣΤΗΧΩΣ-ΕΥΤΥΧΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ....
Μιλούσα για την καλίμπρα και όχι για το μηχανάκι ... :wave2:

Προφανώς τα έχεις ψάξει καλύτερα, αλλά έχω την εντύπωση ότι χρειάζεσαι "ρομπότ" για να εφαρμόσεις την κατασκευή από το CAD ...!!!


:wave2: :beer:

project.breeze
23/10/2007, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΔΥΣΤΗΧΩΣ-ΕΥΤΥΧΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.... ΜΕ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ-ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΟΤΕΡ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΦΡΕΝΑ ΡΟΔΕΣ... ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΧΕΔΙΑΣΩ ΣΕ CAD ΤΟ ΠΛΑΣΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.... ΞΕΡΩ Η ΜΑΛΛΟΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΝΙΚΟ ΒΑΚΚΕR... ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΚΙ ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΘΩ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.... ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΩΝ ΦΡΟΝΙΜΩΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΙΝ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ (ΣΧΕΔΟΝ) ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΛΥΜΜΑΤΑ (ΕΚ ΤΟΥ ΚΟΛΥΩΜΑΙ)... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ...
:D




Συνάδελφοι λοιπόν κι εγώ μηχανολόγος.Το επόμενό μου ερώτημα είναι πού σπουδάζεις;Έχουνε τα εργαστήρια την κατάλληλη υποδομή για να σε βοηθήσουν να πραγματοποιήσεις αυτήν σου την σκέψη;Δεν είναι και εύκολο πράγμα η κατασκευή πλαισίου...

OldMan
23/10/2007, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δεν είναι και εύκολο πράγμα η κατασκευή πλαισίου...
Και συ γιαπωνέζικο έχεις, εεε ??? :winka:

project.breeze
23/10/2007, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και συ γιαπωνέζικο έχεις, εεε ??? :winka:



Γιαπωνέζικο είχα αλλά στράβωσε το πλαίσιο...Μου το στράβωσε ένας βασικά :mad:

OldMan
23/10/2007, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Γιαπωνέζικο είχα αλλά στράβωσε το πλαίσιο...
ΡΕ συ ...!!!

Δικό σου είναι το Agusta που ξέβαψε ???
(σοβαρά ρωτάω ...) :confused:

project.breeze
23/10/2007, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΡΕ συ ...!!!

Δικό σου είναι το Agusta που ξέβαψε ???
(σοβαρά ρωτάω ...) :confused:



Δεν έχω Agusta,καλά ρε Oldman,γράφω στο προφίλ ότι έχω Agusta για να ψαρώνουν οι πιτσιρικάδες και ψαρώνεις εσύ;:rotflmao: Αν είχα Agusta δεν θα καθόμουν μπροστά στην οθόνη τώρα:sick:

motomaniac
24/10/2007, 15:18
ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ.... ΣΤΟ ΤΕΙ ΚΟΖΑΝΗΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ.... ΞΕΧΕΙΛΩΜΕΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΗΔΗ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΤΙΣ ΑΝΟΧΕΣ ΤΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ... ΡΟΜΠΟΤ ΟΧΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ... ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ CAD ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΙ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΕΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΧΘΕΙ... ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΣΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ... Π.Χ. ΜΕ ΔΕΟΜΕΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕΡΗ ΣΧΕΔΙΑΖΩ ΕΝΑ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΛΕΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΠΟΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΝ ΥΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ.. ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΙΣ ΓΩΝΙΕΣ Π.Χ ΣΤΟ ΧΩΡΟΔΥΚΤΙΩΜΑ ΤΩΝ AGUSTA, ΙΣΩΣ ΓΙΝΕΙ ΧΟΡΟ-ΔΙΚΤΥΩΜΑ(ΕΚ ΤΟΥ ΧΟΡΕΥΩ...). ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΔΟΚΙΜΗ ΚΑΙ ΣΦΑΛΜΑΤΟΣ..ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗ... ΘΑΑΑΑ ΔΟΥΜΕ.....

Xrider
24/10/2007, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δεν έχω Agusta,καλά ρε Oldman...... Αν είχα Agusta ΘΑ καθόμουν μπροστά στην οθόνη τώρα:sick:

NAI!!:lol: :lol: