PDA

View Full Version : VFR 1000 cc 2009



gregorgeous89
18/10/2007, 22:23
Κάπως έτσι θα την ήθελα.Λίγο πιο turing από την προηγούμενη που ήταν αρκετά spor.Της έχω βάλει ποιο άνετη σέλα και ποιο ψηλή ζελατίνα. Τα κυβικά πρέπει να ανέβουν στα 1000 cc και το v-teck να πάρει δρόμο. Είναι η δεύτερη προσπάθεια μου να σχεδιάσω μηχανή στο pc για αυτό να είστε ευγενικοί :D στα σχόλια σας!
Σκέφτηκα να έχει κάποια χαρακτηριστικά της προηγούμενης γενειάς.
Τι σας αρέσει λοιπών και τι όχι.


109242

dirtbird
18/10/2007, 22:29
Δεν είμαι σίγουρος εάν μου αρέσει (σίγουρα δεν θα έλεγα ότι δεν μου αρέσει), αλλά κατά τα άλλα πολύ καλή προσπάθεια:beer: :beer:

Το ohlins φαντάζομαι ότι ξέρεις ότι δείχνει παράταιρο (για διάφορους λόγους).

Αnyway, welldone :wave2:

dirtbird
18/10/2007, 22:33
Επίσης 2 σημεία προς παρατήρηση.

Τα (το?) φανάρι(α) στην πραγματικότητα θα ήταν πολύ δύσκολο να στηριχτούν και πάνω τους να στηριχτεί το άνω μέρος του φαίρινγκ (θα ήθελε πολύ ψάξιμο, πιθανώς απαγορευτικό σε μαζική παραγωγή)

Επίσης, δεν μπορώ να πω ότι διακρίνω πάνω πλάκα πηρουνιού.


Και πάλι, πολύ καλή προσπάθεια.:wave2:

road spirit
18/10/2007, 22:33
και μένα το πρωτο που μου "χτύπησε" ηταν το αναποδο χρυσο ολινς. Κατά τα άλλα, μια πολύ καλή προσπάθεια! :beer:

gregorgeous89
18/10/2007, 22:45
Επίσης, δεν μπορώ να πω ότι διακρίνω πάνω πλάκα πηρουνιού. Σωστό.Θα διορθωθεί.
Τα πιρούνια σας ενοχλούν επειδή είναι up-side ή το ότι είναι ohlin. Θεωρώ ότι ταιριάζει (το up-side down) περισσότερο στο VFR από άλλες μηχανές.
Ευχαριστώ για τα σχόλια
:wave2:

marios8
18/10/2007, 22:48
Στείλε μια κόπια στη honda :wave2:

road spirit
18/10/2007, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Σωστό.Θα διορθωθεί.
Τα πιρούνια σας ενοχλούν επειδή είναι up-side ή το ότι είναι ohlin. Θεωρώ ότι ταιριάζει (το up-side down) περισσότερο στο VFR από άλλες μηχανές.
Ευχαριστώ για τα σχόλια
:wave2:

γιατί το πιρουνι αυτό ειναι ενα καθαρά σπορ συστημα και εχουμε συνηθίσει να το βλεπουμε σε ss/sbk και οχι σε τουρινγκ μοτο...

και εφόσον και εσυ θα το ηθελες πιο τουρινγκ, μου κανει κάπως αταίριαστο με το υπόλοιπο σχεδιο σου...

:wave2:

675
18/10/2007, 23:00
εμενα παντως μ αρεσει πολυ:wacko:

με μια επισημανση στις εξατμισεις που τις προτιμω χοντρουλες οπως ειναι τωρα..:winka: :wave2:

alex14
18/10/2007, 23:02
Νομιζω οτι και η εξατμιση θελει λιγη δουλιτσα ακομη. Κατα τα αλλα, ομορφο σχεδιο.

:beer: :wave2:

p.s. Βαλε και τον δεξιο καθρεφτη :D

gregorgeous89
18/10/2007, 23:19
p.s. Βαλε και τον δεξιο καθρεφτη Έγηνεεεε...

Θάνος
18/10/2007, 23:30
Το βρίσκω εντυπωσιακό γιατί δεν ξέρω πώς το έφτιαξες τόσο ωραίο... κι ας μη φαίνεται να υπάρχει κινητήρας μέσα και φλας μπροστά...

Αλλά έχω μία ένσταση..

Κάθισες και έφτιαξες ένα ολόκληρο μηχανάκι αλλάζοντας το μόνο σε ψιλολεπτομέρειες; Αφού έκανες τόση δουλειά γιατί δεν έκανες κάτι ριζοσπαστικό πάνω του να δούμε κάτι με έμπνευση; Π.χ. κάτι με τις εξατμίσεις ή με το φέρινγκ... ξέρω και γω...

675
18/10/2007, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Το βρίσκω εντυπωσιακό γιατί δεν ξέρω πώς το έφτιαξες τόσο ωραίο... κι ας μη φαίνεται να υπάρχει κινητήρας μέσα και φλας μπροστά...

Αλλά έχω μία ένσταση..

Κάθισες και έφτιαξες ένα ολόκληρο μηχανάκι αλλάζοντας το μόνο σε ψιλολεπτομέρειες; Αφού έκανες τόση δουλειά γιατί δεν έκανες κάτι ριζοσπαστικό πάνω του να δούμε κάτι με έμπνευση; Π.χ. κάτι με τις εξατμίσεις ή με το φέρινγκ... ξέρω και γω...

το φαιρινγκ που εκανε κατα τη γνωμη ειναι παρα πολυ καλο και εχει εμπνευση...:winka:

gregorgeous89
18/10/2007, 23:37
γιατί δεν έκανες κάτι ριζοσπαστικό πάνω του να δούμε κάτι με έμπνευση
Έχω πολλές ιδέες για exreme μηχανές απλά ήθελα να ξεκινήσω με κάτι "normal"

675
18/10/2007, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Έχω πολλές ιδέες για exreme μηχανές απλά ήθελα να ξεκινήσω με κάτι "normal"

αντε δουλεια δουλεια!!

περιμενουμε:D

zoumpou
27/10/2007, 11:23
Πολυ καλη δουλεια,

Αναρωτιεμαι αν απο τις εταιριες παρακολουθουν καθολου τα φορουμ:confused:

Θα ειχαν ευκολοτερη δουλεια στο τμημα μαρκετινκ αν εβλεπαν αντιδρασεις και σχολια

el_hymador
27/10/2007, 11:30
Πολυ καλο!!!

ωραια δουλεια

αν μη τι αλλο, περασες αυτο που ηθελες να δειξεις (πιο sport-touring) χαρακτηρας στο σχεδιο.

μπραβο:a013:

gixxerpap
27/10/2007, 12:27
μπραβο και παλι μπραβο!

τουλαχιστο για τα δικα μας ''ανειδικευτα'' ματια, αψογη δουλεια!

δεν ξερω αν βοηθανε καθολου τα σχόλιά μας, για οτι κι αν αξιζουν παντως, εγω θα σχεδιαζα λιγο πιο φουτουριστικους καθρεπτες στο χρωμα της μοτοσυκλετας, ισως με ενσωματωμενα τα φλας, ωστε να καλυψω το αντιστοιχο τμημα στο μουτρο, με τη συνεχεια του φαιρινγκ...επισης η ζελατινα, θα μπορουσε με καποιο τροπο να στηριζεται στο μαυρο ρυγχος που βρισκεται αναμεσα στα φαναρια, και να ειναι ρυθμιζομενη καθ΄υψος με αυτον τον τροπο....
το φτερο του εμπρος τροχου, μηπως θα επρεπε να ειναι λιγο πιο ''γεματο'' για να τονιζει τον τουριστικο χαρακτηρα του μοντελου?


για ριξε και κανα αλλο σχεδιο, να χουμε ν΄ασχολουμαστε!!!

πραγματικα, πολυ ενδιαφερον θρεντακι!!!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

rsp
27/10/2007, 13:14
:wave2:

gregorgeous89
30/10/2007, 23:39
Τα σχόλια φυσικά και βοηθάνε:wave2: Δεν ήθελα να γίνει και πολύ turing (ρυθμιζόμενη ζελατίνα κ.λ.π.) γιατί τότε θα πηγαίναμε σε κατηγορία paneuropian. Eτιμάζω κάτι πιο πρωτότυπο πάλι σε vfr.

gregorgeous89
30/10/2007, 23:42
Για ποιο καλή ανάλυση εδώ: http://www.imagebam.com/image/992add491766

gian_nykt
01/11/2007, 12:39
μια χαρά προσπάθεια είναι.

εμένα ΔΕΝ μου αρέσουν:
1. το μπροστινό OHLINS με το δοχείο που βγάζει μάτι
2. τα καλάμια στο πάνω μέρος που σμίγουν με τα κλιπόν δεν ειναι απο USD.
3. τα φώτα
4. οι γρίλιες εμπρός
5. που εχει κρύψει και σε κάθετη σχεδόν γραφή το V4 1000!

αυτά. :beer:

devil's animal
01/11/2007, 13:12
εμενα μ'αρεσει και ετσι!:D

πολυ καλη δουλεια παντως!
:beer: :beer: :beer:


:a18: :a18:

Nostra
02/11/2007, 21:13
πάντα πρέπει να επικροτούμε τέτοιες πρωτοβουλίες και τα σχόλια μας είτε αρνητικά είτε θετικά εχουν πάντα καλό σκοπό :winka:

ειναι πολυ ωραιες τετοιες προσπαθειες που από ιδεα καταλήγουν σχέδιο... :beer: :beer:

το μόνο σχόλιο που έχω να κάνω και αυτό απλά γιατί το είδα είναι ότι το τμήμα της μπουκάλας που ειναι τα κλιπον δεν είναι ευθυγραμμισμένο με την κατάληξη της μπουκάλας στη ρόδα...

άνευ ιδιαίτερης σημασίας πιθανώς αλλά αν αλλάξει είτε το κάτω μέρος προς τα δεξιά είτε το πάνω μέρος προς τα αριστερά ώστε να έρθουν στα ίσια τους θα αλλάξει και το συνολικο μπροστινό μέρος της μηχανής στην αίσθηση της κίνησης (επιθετικότητα, πιο μαζεμένο ή όχι, ή πιο ανοιχτό άρα ίσως πιο ανοιχτό μπροστά )


να συνεχίσεις φίλε να προσπαθείς και να είσαι σίγουρος ότι κάθε επόμενη προσπάθεια θα σου δίνει και κουράγιο και ιδέες για τη συνέχεια... :beer: :beer:

ελπίζω μόνο να μη σε κουράσουν ή απογοητεύσουν τα σχόλια . ούτε τα καλά από αυτά να σε επαναπαύσουν ούτε τα λιγότερο καλά να σε απογοητεύσουν :winka:


:wave2: :wave2:

gregorgeous89
04/11/2007, 21:16
Τα θετικά σχόλια σας με ενθαρρύνουμε και τα κριτικά με βελτιώνουν καθώς είδατε πράγματα που μου είχαν ξεφύγει. Όποτε :beer:
Χαίρομε γενικά που σας άρεσε η ιδέα και από την στιγμή που μου αρέσει το σχέδιο να είστε σίγουροι θα κάνω και άλλα.
:wave2:

mustaine1990
04/11/2007, 21:30
εγω διαφωνω, οχι γιατι δεν ειναι καλο το σχεδιο, αλλα γιατι θεωρω λαθος να γινει πιο τουριστικο. αντιθετα θα το ηθελα πιο σπορ, αν γινεται και σαν τα παλια τα vfr(rc30 ας πουμε)
;)

zolotas
04/11/2007, 23:03
πολυ καλο Γρηγορη ...............

παμε σε minimal καταστασεις βλεπω ...............


θα το προτιμουσα με γεματη ζαντα ,ζελατινα με ενσωματωμενους καθρεφτες και σε χρωματα γκρι-πορτοκαλι .........ανθρακι-βεγκε και μια ταπετσαρια :lol:

BUSA MAKIS
05/11/2007, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
και μένα το πρωτο που μου "χτύπησε" ηταν το αναποδο χρυσο ολινς. Κατά τα άλλα, μια πολύ καλή προσπάθεια! :beer:

Ειδικά με τα συμβατικά φρένα.

hornet
05/11/2007, 11:12
γρηγορακη ωραιος ρε φιλε..απλα βαλε φλας σε καθρεφτες
επισης ειναι σχημα οξυμορον να βαζεις USD με τουρισταδικη ζελατινα...βαλε μαι κανονικη πιο μικρη η αλλαξε τα μπροστινα...εδω βλεπουμε τους προβληματισμους και τους συμβιβασμους που καλουνται πολλες φορες οι σχεδιαστες να επιλυσουν

gregorgeous89
05/11/2007, 11:55
θα το προτιμουσα με γεματη ζαντα ,ζελατινα με ενσωματωμενους καθρεφτες και σε χρωματα γκρι-πορτοκαλι .........ανθρακι-βεγκε και μια ταπετσαρια
Τι περνάνε οι σχεδιαστές... βαρέα πρέπει να τους κολάνε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kprearis
23/03/2008, 12:03
Πολύ καλή δουλειά.

Προσωπικά θα κρατούσα τις ψηλές εξατμίσεις και το upside-down, αλλά κατά τ'άλλα μου θυμίζει πολύ Yamaha FJR 1300.

Βαασικά προτιμώ το πιο καμπυλωτό σουλούπι του FI 98-01 αλλά με καλύτερες αναρτήσεις και την εξάτμιση ψηλά. Εκτός από αυτά θα κρατούσα την σχεδίαση της σέλας στο σχέδιο.

Εν ολίγοις, το προτιμώ πιο sport απ'ό,τι στο σχέδιο αλλά συμπεριλαμβάνοντας τις μετατροπές που θα έκανε κάποιος στο VFR του (ψηλή εξάτμιση για τους 98-01, προοδευτική ανάρτηση με υδραυλική προφωρτισή μπρος πίσω, ίσως τα flash στους καθρέφτες, εεε αυτά δεν θέλει τίποτα άλλο ένα VFR).

Πολύ καλή πρωτοβουλία

gregorgeous89
25/03/2008, 01:23
Ακόμη δεν ξεκίνησε η παραγωγή και ανανεώθηκε!

http://www.imagebam.com/image/3800e51813745

gregorgeous89
25/03/2008, 01:30
Εδώ...


125010

trifonas
26/03/2008, 18:12
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΧΕΔΙΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΜΕ ΛΙΓΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΦΕΡΙΝΓΚ.
ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΠΩΣ Η ΜΟΥΡΗ ΘΑ ΗΤΝΑ ΠΙΟ ΩΡΑΙΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΦΑΡΔΙΑ

ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.ΜΠΡΑΒΟ.:D :D :D :rotflmao: :rotflmao: