PDA

View Full Version : ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!! (συζήτηση)



div400
18/10/2007, 20:09
*** Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΡΘΡΟ**

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ - ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=48337)

edited by Nik0s


ωραίος! μπράβο Γιώργο!!!
:beer:

edit: μπραβo losttris
:beer: :beer:


απλά να σημειώσω ότι:

η συγκεκριμένη ενεργεία είναι ΠΟΛΥ πιο δύσκολη από ότι φαίνεται στις φωτο και την περιγραφή!!!
θέλει καταρχήν να έχεις εκπαιδευτεί απο γνωστές (στις Α βοήθειες) και να την έχεις κάνει πολλές φορές σε εξομοίωση μέχρι να την καταφέρεις!!!!
και αυτό ισχύει και για τα δυο άτομα που την εκτελούν!!!! θέλει συγχρονισμό κινήσεων ώστε να γίνει σωστά!!!

επιπλέον (και γενικά μιλώντας):
ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΠΤ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΩΣ!!!!
είναι πιο πιθανό να κάνουμε ζημιά (επιπλέον) παρά καλό, άσχετα με τις προθέσεις μας!!!

:wave2:


υγ: πρέπει να ξανακάνω τα σεμινάρια Α βοηθειών......:sad: :sad:

675
18/10/2007, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
losttris :a013:

Προτείνω να καθαριστεί να κλειδωθεί και να γίνει sticky

Εγώ προσωπικά θα διαγράψω όσα έχω γράψει σε λίγο

ΠΑΡΑ πολυ καλο θρεντακι...

κατα τη γνωμη μου οπωσδηποτε sticky..:wave2:



οτι πουν οι μοντερατορες!:beer: :wave2:

Sapadak
18/10/2007, 20:09
Σε οσους φαινεται καλη ιδεα το να βγαλουν το κρανος.

Παρτε 2-3 φιλους σας

Καντε μια δοκιμη και ΑΝ το βγαλετε χωρις να κουνησετε αυχενα γκο ον.


Αλλιως παραμεινετε στη παλια αποψη :winka:

THEOD
18/10/2007, 20:14
Δεν θέλω να μειώσω την χρησιμότητα του άρθρου, απλά δεν λέει τίποτα καινούργιο...

Και εξηγούμαι...η προτροπή για να ΜΗΝ αφαιρέσουμε το κράνος από έναν τραυματία ΙΣΧΥΕΙ και ίσχυε με την έννοια ότι απευθυνεται σε μη ειδικευμένο προσωπικό που θα μπορούσε με άγαρμπες κινήσεις να επιδεινώσει την κατάσταση ενός τραυματία, και ΠΑΝΤΑ με την έννοια ότι δεν κινδύνευει ΑΜΕΣΑ η ζωή του....

Εννοείται ότι αν ξέρεις πως να το βγάλεις χωρίς να καταπονήσεις τυχόν αυχενικά κατάγματα, ή αν πρέπει να δώσεις το φιλί της ζωής γιατί ο τραυματίας δεν έχει αναπνοή (άρα η ζωή του βρίσκεται σε ΑΜΕΣΟ κίνδυνο) τότε το αφαιρείς γιατί απλά δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς....

Πάντα σταθμίζεις το ρίσκο...το θέμα είναι αν έχεις τις γνώσεις να κάνεις σωστά αυτή την στάθμιση...

675
18/10/2007, 20:14
@div400, theod

καλο θα ηταν ομως να αρχιζει να εγκληματιζετε ο κοσμος:winka:

κι ενας να θελησει να ασχοληθει περεταιρο με αυτο το θεμα και το πως θα το κανει τοτε ισως να σωθει μια ζωη μεσα απο αυτο το θρεντακι...!:D

και παλι μπραβο στον trooper που σκεφθηκε να το ποσταρει!:beer: :wave2:

div400
18/10/2007, 20:26
δεν λεω οτι δεν ειναι χρησιμο! ΕΙΝΑΙ !!!

απλα αν δεν ξέρεις να το κάνεις, απλα δεν το κάνεις!!!! ολοι μας θέλουμε να βοηθησουμε οταν βλεπουμε εναν τραυματια στην ασφαλτο και πανω στον ζηλο μας θα κανουμε ζημια!!!

εκτός αυτόυ δεν ειναι μονο αυτό..αντε και το βγάλαμε το κράνος μετα? τι?

στην περιπτωση που πχ αιμα εχει φραξει την αναπνευστική οδο του θυματος, θα πρεπει να γυρουμε τον κορμό του στα πλαγια (φροντιζοντας να μην κουνηθει χιλιοστο η σπονδυλικη στηλη!!!) ωστε το αιμα να τρέξει απο στομα εξω και να επιτραπει η αναπνοή!
σε ολη αυτή την διαδικασία ομως το ατομο που σταθεροποιει το κεφαλι του τραυματία θα πρπει να συνεχίσει να το κάνει!!!
και αντε να σε δω να κρατας ενα βαρος (ουσιαστίκα ετσι ειναι) των 5 κιλών σε αποσταση με το εδαφος και ευθυγραμισμένο με το υπολοιπο σωμα, με σταυρωμενα τα χέρια, τον κορμό σου να γέρνει προς μια πλευρα και και και....

απλ αλεω οτι δεν ειναι απλο!

675
18/10/2007, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
δεν λεω οτι δεν ειναι χρησιμο! ΕΙΝΑΙ !!!

απλα αν δεν ξέρεις να το κάνεις, απλα δεν το κάνεις!!!! ολοι μας θέλουμε να βοηθησουμε οταν βλεπουμε εναν τραυματια στην ασφαλτο και πανω στον ζηλο μας θα κανουμε ζημια!!!

εκτός αυτόυ δεν ειναι μονο αυτό..αντε και το βγάλαμε το κράνος μετα? τι?

στην περιπτωση που πχ αιμα εχει φραξει την αναπνευστική οδο του θυματος, θα πρεπει να γυρουμε τον κορμό του στα πλαγια (φροντιζοντας να μην κουνηθει χιλιοστο η σπονδυλικη στηλη!!!) ωστε το αιμα να τρέξει απο στομα εξω και να επιτραπει η αναπνοή!
σε ολη αυτή την διαδικασία ομως το ατομο που σταθεροποιει το κεφαλι του τραυματία θα πρπει να συνεχίσει να το κάνει!!!
και αντε να σε δω να κρατας ενα βαρος (ουσιαστίκα ετσι ειναι) των 5 κιλών σε αποσταση με το εδαφος και ευθυγραμισμένο με το υπολοιπο σωμα, με σταυρωμενα τα χέρια, τον κορμό σου να γέρνει προς μια πλευρα και και και....

απλ αλεω οτι δεν ειναι απλο!

ειναι πολλα στη μεση ρε συ...:sad:


δικιο εχεις.. απλα καλη ειναι και η ενημερωση!:winka: :beer:

PanVas
18/10/2007, 20:48
Μπράβο παιδιά.
Πολύ καλό thread.

Μπράβο και στα AUTO NEA που δημοσίευσαν ένα τέτοιο άρθρο.

Αχρείαστο να είναι!
:beer: :beer: :beer:

Lupo
18/10/2007, 20:59
Μπράβο TROOPER για το thread

Μπράβο losttris για τις περιγραφές. Πολύ ωραίος.

:beer: :beer: :beer: :beer:

Η θέση μου όμως, είναι σύμφωνη με των παιδιών που λένε ότι , αν δεν ξέρεις να αφαιρείς το κράνος, είναι προτιμότερο να μην το κάνεις.
Υπάρχει πιθανότητα να κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό.
Αρα, ας εκπαιδευτούμε, για να περάσουμε σ'αυτό το επίπεδο βοήθειας (αχρείαστη να 'ναι)
:beer: :wave2:

fantacid
18/10/2007, 21:03
στα θεωρητικα μαθηματα για διπλωμα οδηγησης πρεπει να γινετε
τουλάχιστον αναφορα σε ενα τετοιο θεμα!

κ εαν θελει ο επιδοξος οδηγος να παει να βρει το ερυθρον σταυρος της περιοχης του κ να ζητησει περαιτέρω πληροφοριες!


div@ στο post στη σφηνα πατα επεξεργασια κ κοιτα πανω-πανω που εχει ενα κουτακι [Διαγραφη]!

div400
18/10/2007, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
....
div@ στο post στη σφηνα πατα επεξεργασια κ κοιτα πανω-πανω που εχει ενα κουτακι [Διαγραφη]!


:winka:


και το εψαχνα το ατιμο......:blush: :rolleyes:

THEOD
18/10/2007, 21:12
Παιδιά τα πράγματα είναι απλά...

ΔΕΝ αφαιρείς το κράνος αν δεν ξέρεις ΠΩΣ....Μόνη εξαίρεση αν η ζωή του τραυματία κινδυνεύει ΑΜΕΣΑ είτε γιατί έχουν φράξει οι αεροφόροι οδοί και πρέπει να αποσυμφορηθούν, είτε γιατί πρέπει να γίνει προσπάθεια ανάνηψης μέσω τεχνητής αναπνοής (φιλί της ζωής)....
Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι προτιμότερο να μην το προσπαθήσεις εκτός αν το έχεις ξανακάνει και ξέρεις πως...

Το ίδιο ισχύει και για την μετακίνηση ειδικά αν τραυματίας έχει τις αισθήσεις και αναφέρει ότι δεν έχει αίσθηση των άκρων....ΜΟΝΟ η απολύτως αναγκαία μετακίνηση και αυτή με προσοχή χωρίς "διπλώματα" της μέσης ή του κεφαλιού ή ενός καταφανέστατα σπασμένου άκρου...

TROOPER
18/10/2007, 21:12
παιδια το ειπα και στο πρωτο ποστακι μου !!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΣ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ αλλα βρηκα το συγκεκριμενο αρθρο με τις φωτογραφιες πολυ κατατοπιστικο!!!εννοειται οτι οχι επειδη το ειδαμε θα βγουμε στους δρομους και θα βγαζουμε τα κρανοι του κοσμου απο το κεφαλι αλλα με οδηγο τις εικονες και τις λεζαντες ας κανουμε ολοι μια εξασκιση στο σπιτι με ενα φιλο προκειμενου να εχουμε ενα οπλο στα χερια μας (αχρειαστο να ναι) !!!!!!!

ο losttris μετα απο πμ που ανταλαξαμε ανελαβε να ανεβασει αυτα που υπαρχουνε στο λινκ αυτουσια εδω (για τη περιπτωση που το λινκ απενεργοποιηθει καποια στιγμη) ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!

υ.γ.ελπιζω να μη παει διαμαχες....λεω εγω τωρα...!

THEOD
18/10/2007, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
παιδια το ειπα και στο πρωτο ποστακι μου !!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΣ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ αλλα βρηκα το συγκεκριμενο αρθρο με τις φωτογραφιες πολυ κατατοπιστικο!!!εννοειται οτι οχι επειδη το ειδαμε θα βγουμε στους δρομους και θα βγαζουμε τα κρανοι του κοσμου απο το κεφαλι αλλα με οδηγο τις εικονες και τις λεζαντες ας κανουμε ολοι μια εξασκιση στο σπιτι με ενα φιλο προκειμενου να εχουμε ενα οπλο στα χερια μας (αχρειαστο να ναι) !!!!!!!



Σαφώς και οι φωτό είναι χρήσιμες όπως και η εξάσκηση...απλά να γίνει κατανοητό (γιατί ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός...) ότι δεν το κάνουμε επειδή το ξέρουμε (ή νομίζουμε ότι το ξέρουμε...) εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις ανάγκης.

TROOPER
18/10/2007, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Σαφώς και οι φωτό είναι χρήσιμες όπως και η εξάσκηση...απλά να γίνει κατανοητό (γιατί ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός...) ότι δεν το κάνουμε επειδή το ξέρουμε (ή νομίζουμε ότι το ξέρουμε...) εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις ανάγκης.

i rest my case !

mako
18/10/2007, 21:40
ΜΠΡΑΒΟ στον TROOPER και στην εφημεριδα. Εμεις το πιασαμε το νοημα, οι "αρμοδιοι" ποτε θα το πιασουν, για να το κανουν μερος της εκπαιδευσης των οδηγων? Μηπως πρεπει να αποσταλει στην σελιδα του αρμοδιου υπουργειου?

project.breeze
18/10/2007, 22:33
Το διάβασα κι εγώ το συγκεκριμένο άρθρο και σκέφτηκα να το σκανάρω αλλά διαπίστωσα πως δεν έχω scanner.Γνώμη μου είναι να ΜΗΝ βγάζετε το κράνος αν δεν έχετε αντίστοιχη εκπαίδευση,στις φωτογραφίες βλέπουμε πως περίπου γίνεται αλλά στην πραγματικότητα σίγουρα τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.Αυτό το άρθρο έχει σκοπό απλά να ενημερώσει και όχι να εκπαιδεύσει,για το καλό των συνανθρώπων μας ας μην το παίξουμε ήρωες αν δεν είμαστε σίγουροι γι'αυτό που κάνουμε.



+1000 losttris:wave2:

blackbusa
18/10/2007, 22:36
Oντως πολυ ενδιαφερον ολο αυτο.....και πολυ σημαντικο στο να σωσεις ισως μια ζωη......ομως να πω και εγω μια απορεια......οσο και να ξερεις να το κανεις,μετα απο πολλες φορες ''προπονησης'' ας πουμε....πως ξερεις οτι μετα δεν θα βρεθεις μπλεγμενος απο καποιους που θα ριξουν σε εσενα το φταιξιμο στην πιθανοτητα μιας σοβαρης ζημιας....πχ να κανουν οι γιατροι η αυτοι στο ασθενοφορο καποια μαλακια και για να καλυφτουνε να ριξουν το φταιξιμο σε εσενα???η οι γονεις???μιλαμε τωρα σε περιπτωση που κατι παει στραβα παντα.....

trigger
18/10/2007, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
....πως ξερεις οτι μετα δεν θα βρεθεις μπλεγμενος....
Δεν έχεις άδικο αλλά κάπως έτσι, φοβούμενος μη μπλέξει, έφτασε ο κόσμος να γίνει αδιάφορος :(

TROOPER
18/10/2007, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
πολύ διαφορετικά.Αυτό το άρθρο έχει σκοπό απλά να ενημερώσει και όχι να εκπαιδεύσει

:nono: ΔΙΑΦΩΝΩ !!!

TROOPER
18/10/2007, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Oντως πολυ ενδιαφερον ολο αυτο.....και πολυ σημαντικο στο να σωσεις ισως μια ζωη......ομως να πω και εγω μια απορεια......οσο και να ξερεις να το κανεις,μετα απο πολλες φορες ''προπονησης'' ας πουμε....πως ξερεις οτι μετα δεν θα βρεθεις μπλεγμενος απο καποιους που θα ριξουν σε εσενα το φταιξιμο στην πιθανοτητα μιας σοβαρης ζημιας....πχ να κανουν οι γιατροι η αυτοι στο ασθενοφορο καποια μαλακια και για να καλυφτουνε να ριξουν το φταιξιμο σε εσενα???η οι γονεις???μιλαμε τωρα σε περιπτωση που κατι παει στραβα παντα.....

ευθυνοφοβια λεγεται αυτο πανο!!!

αν ειναι ετσι μη σταματησεις καν!!!

blackbusa
18/10/2007, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Δεν έχεις άδικο αλλά κάπως έτσι, φοβούμενος μη μπλέξει, έφτασε ο κόσμος να γίνει αδιάφορος :(


Ρε Μητσακο δεν ειπα οτι δεν με νοιαζει η οτι θα κοιταξω την δουλεια μου......θα προσπαθησω να τον βοηθησω με καποιον αλλο τροπο....πχ να του μιλησω αν χρειαζεται.....να προσπαθησω να μην τον πατησει κανεις η οτι μπορει να χρειαστει εκεινη την στιγμη....

zephyr1
18/10/2007, 22:44
Το να παει κατι στραβα ειναι το πιο ευκολο.

Φιλος μου ειχε χτυπησει στον αυχενα και θωρακα και αφου περιμενανε να ερθει το ασθενοφορο , ο τραυματιοφορης επιασε το κρανος(arai για να καταλαβετε το κουμπωμα) και αρχισε να το τραβαει χωρις να λυσει το λουρακι.

Ο φιλος μου μπορει να μην ζει γι'αυτο τον λογο.


Συμφωνω με THEOD.

675
18/10/2007, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ευθυνοφοβια λεγεται αυτο πανο!!!

αν ειναι ετσι μη σταματησεις καν!!!

+1


ξερεις ποσες υποθεσεις μπορει να κανει καποιος προκειμενου να μην κουνησει το δαχτυλακι του..:rolleyes:

:wave2:

blackbusa
18/10/2007, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Το να παει κατι στραβα ειναι το πιο ευκολο.

Φιλος μου ειχε χτυπησει στον αυχενα και θωρακα και αφου περιμενανε να ερθει το ασθενοφορο , ο τραυματιοφορης επιασε το κρανος(arai για να καταλαβετε το κουμπωμα) και αρχισε να το τραβαει χωρις να λυσει το λουρακι.

Ο φιλος μου μπορει να μην ζει γι'αυτο τον λογο.


Συμφωνω με THEOD.


και μετα φανταζομαι οτι το ριξανε μονο στο ατυχημα...και οχι το μετα.....:mad:

TROOPER
18/10/2007, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Το να παει κατι στραβα ειναι το πιο ευκολο.

Φιλος μου ειχε χτυπησει στον αυχενα και θωρακα και αφου περιμενανε να ερθει το ασθενοφορο , ο τραυματιοφορης επιασε το κρανος(arai για να καταλαβετε το κουμπωμα) και αρχισε να το τραβαει χωρις να λυσει το λουρακι.

Ο φιλος μου μπορει να μην ζει γι'αυτο τον λογο.


Συμφωνω με THEOD.

αυτο λεει οτι το ατομο που ειναι εξειδικευμενο εκανε λαθος.αν το ηξερες εσυ το πως, ισως ο φιλος και να ζουσε...

675
18/10/2007, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Το να παει κατι στραβα ειναι το πιο ευκολο.

Φιλος μου ειχε χτυπησει στον αυχενα και θωρακα και αφου περιμενανε να ερθει το ασθενοφορο , ο τραυματιοφορης επιασε το κρανος(arai για να καταλαβετε το κουμπωμα) και αρχισε να το τραβαει χωρις να λυσει το λουρακι.

Ο φιλος μου μπορει να μην ζει γι'αυτο τον λογο.


Συμφωνω με THEOD.

για μενα αυτο ηταν η κακια στιγμη..
λυπαμαι για τον φιλο σου αν και σιγουρα δε μπορω να σε καταλαβω..:(

trigger
18/10/2007, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:nono: ΔΙΑΦΩΝΩ !!!
Γιώργο μερικές φωτογραφίες σίγουρα ενημερώνουν αλλά δεν πιστεύω πως διδάσκουν.
Ξέρεις πολύ καλά γιατί μιλάμε... μπορεί να ξεκινήσεις από απώλεια κινητηκότητας μελών μέχρι και κίνδυνο για την ίδια τη ζωή!
Σίγουρα αν έχεις εκπαιδευτεί και ξέρεις τι πρέπει να κάνεις τότε πρέπει να το κάνεις ταχύτατα και μπορεί να είσαι ο μόνος εκεί τριγύρω που να μπορείς σώσεις μια ζωή!
Αν όμως το διάβασες κάπου και νομίζεις οτι ξέρεις τότε τι γίνεται;

trigger
18/10/2007, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Ρε Μητσακο δεν ειπα οτι δεν με νοιαζει η οτι θα κοιταξω την δουλεια μου......θα προσπαθησω να τον βοηθησω με καποιον αλλο τροπο....πχ να του μιλησω αν χρειαζεται.....να προσπαθησω να μην τον πατησει κανεις η οτι μπορει να χρειαστει εκεινη την στιγμη....
Δεν μιλούσα για σένα απλά τόνισα πως φτάνει κανείς στην αδιαφορία :winka:

blackbusa
18/10/2007, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ευθυνοφοβια λεγεται αυτο πανο!!!

αν ειναι ετσι μη σταματησεις καν!!!


οχι ρε φιλε...εδω εισαι λαθος....εσυ που αυτο το εχεις εκπαιδευτει και εχεις και επισημο χαρτι οτι και να γινει μπορεις να καθαρισεις πιο ευκολα (σε περιπτωση στραβης μιλαμε παντα).....εγω ομως που ισως να το ξερω καλυτερα απο εσενα να βρω το μπελα μου....γιατι δεν εχω τιποτα να αποδηκνυει οτι μπορω....δεχομαι παντα τιςευθηνες μου ομως σε πραγματα που ξερω σιγουρα να κανω....στα αλλα δεν θα αδιαφορισω,αλλα δεν θα μπερδευτω η θα περιορισω καποιον που ξερει σιγουρα (οχι καλυτερα)...απλα ξερει....

zephyr1
18/10/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτο λεει οτι το ατομο που ειναι εξειδικευμενοπ εκανε λαθος.ανα το ηξερες εσυ το πως, ισως ο φιλος και να ζουσε...

Ρε Γιωργο δεν ημουν εκει:( αν ημουν εκει δεν θα ηταν ο εξειδικευμενος.

Καλα λαθος ειναι αυτο απο υποτιθεται εξειδικευμενο ατομο?:confused:

Σκατα , καλυτερα να μην σου τυχει και πεσεις σε τετοιους βυσματικους ασχετους.:yuck:

trigger
18/10/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτο λεει οτι το ατομο που ειναι εξειδικευμενο εκανε λαθος.αν το ηξερες εσυ το πως, ισως ο φιλος και να ζουσε...
Θυμάσαι τι σου είπα σχετικά με τις μπότες και το κράνος στο ατύχημά μου;
Τι ψάχνεις... :(

blackbusa
18/10/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτο λεει οτι το ατομο που ειναι εξειδικευμενο εκανε λαθος.αν το ηξερες εσυ το πως, ισως ο φιλος και να ζουσε...

και να του ελεγε τι ρε Γιωργο.....αυτος δεν επρεπε να ηταν εκπαιδευμενος στο να βγαζει ενα κρανος....μην σου πω οτι θα ελεγε στον Πανο....''ασε μας ρε φιλε να κανουμε την δουλεια μας'''...

project.breeze
18/10/2007, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:nono: ΔΙΑΦΩΝΩ !!!



Γιώργο εγώ δεν είμαι φυσι(κ; )οθεραπευτής για να γνωρίζω τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να αγγίξω κάποιον (πολύ gay μου ακούστηκε τώρα που το διάβασα) όταν είναι τραυματισμένος και είναι σίγουρο πως έχοντας διαβάσει αυτό το άρθρο και έχοντας δει τις φωτογραφίες δεν κρίνω τον εαυτό μου ικανό να πάρει στα χέρια του μία ζωή ή να προκαλέσει αναπηρία σε κάποιον.Δεν είναι ευθυνοφοβία,είναι άγνοια του αντικειμένου.Μακάρι να είχα την ευκαιρία να εκπαιδευτώ από κάποιον αλλά μέχρι τότε δεν παίζω με την ζωή του συνανθρώπου μου

trigger
18/10/2007, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
και να του ελεγε τι ρε Γιωργο.....αυτος δεν επρεπε να ηταν εκπαιδευμενος στο να βγαζει ενα κρανος....μην σου πω οτι θα ελεγε στον Πανο....''ασε μας ρε φιλε να κανουμε την δουλεια μας'''...
Πάνο έτσι μου είπε και ο ορθοπεδικός που με παρέλαβε στα επείγοντα του νοσοκομείου της Χαλκίδας και μου τράβηξε τις μπότες από τα πόδια καθήν στιγμήν το ένα πόδι είχε συντριπτικό κάταγμα μηρού και συντριπτικό κνήμης και περόνης ενώ το άλλο είχε ρήξη του εμπρόσθιου χιαστού και του έξω πλαγίου συνδέσμου.Όσο για το κράνος αναγκάστηκα να το λύσω μόνος μου έχωντας το ένα χέρι σπασμένο γιατί η νοσοκόμα πάνω στην ταραχή της το τραβούσε για να το βγάλει χωρίς να το λύσει!!!:a52:

Maira
18/10/2007, 23:01
Πάντως είναι δύσκολο να πάρεις μια τέτοια απόφαση να αφαιρέσεις κράνος μετά από ατύχημα! Δεν ξέρω, δεν είμαι σίγουρη και δεν παίζω με την ζωή κανενός! Αν κάποια στιγμή μάθω να το κάνω σωστά και χωρίς να υπάρχει κίνδυνος ναι!!!


πάντως καλό είναι να ξέρουμε τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις! ποτέ δεν ξέρεις πότε θα χρησιμέψει!!!


:wave2:

blackbusa
18/10/2007, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Πάνο έτσι μου είπε και ο ορθοπεδικός που με παρέλαβε στα επείγοντα του νοσοκομείου της Χαλκίδας και μου τράβηξε τις μπότες από τα πόδια καθήν στιγμήν το ένα πόδι είχε συντριπτικό κάταγμα μηρού και συντριπτικό κνήμης και περόνης ενώ το άλλο είχε ρήξη του εμπρόσθιου χιαστού και του έξω πλαγίου συνδέσμου.Όσο για το κράνος αναγκάστηκα να το λύσω μόνος μου έχωντας το ένα χέρι σπασμένο γιατί η νοσοκόμα πάνω στην ταραχή της το τραβούσε για να το βγάλει χωρίς να το λύσει!!!:a52:

Mητσακο θυμαμαι στο Δελεαρ που τα λεγαμε.......αν εξερεσεις το κουσουρι που εμπλεξες με την κλικα :lol: μια χαρα σου εκατσε το μετα.....και μετα μιλαμε για ανθρωπους που πρεπει να σου σωσουν την ζωη και κινδυνευεις να σε σακατεψουν για παντα.....αν εγω και αλλοι εχουμε τασεις ευθηνοφοβιας....αυτοι αν ειχαν λιγη ευθηξια θα ειχαν παραιτηθει για να μπουνε στην θεση τους αυτοι που πραγματικα ξερουν και μπορουν να βοηθησουν....

trigger
18/10/2007, 23:11
Αν λοιπόν ο περαστικός που δεν έχει γνώσεις δεν μπορεί να σε βοηθήσει (και έτσι πρέπει) και στο νοσοκομείο τον παίζουν... που θα στηριχτείς ρε φίλε :confused:

blackbusa
18/10/2007, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Αν λοιπόν ο περαστικός που δεν έχει γνώσεις δεν μπορεί να σε βοηθήσει (και έτσι πρέπει) και στο νοσοκομείο τον παίζουν... που θα στηριχτείς ρε φίλε :confused:



.....:( :( :(

catmaster
19/10/2007, 01:48
Μια χαρά τα λένε στο άρθρο ... αν ο συνάνθρωπος μας πνίγεται μες το ίδιο του το αίμα η έχει σπασμένα δόντια που του έχουν φράξει τις αναπνευστικές διόδους ... δηλαδή ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ , τότε ναι θα του βγάλω το κράνος .... αλλιώς ... θα περιμένω τους ειδικούς και θα προσπαθήσω να τον καθησυχάσω .. σε πολλούς αναβάτες που παθαίνουν ατύχημα τους πιάνει ένα κλειστοφοβικό σύνδρομο και θέλουν να βγάλουν το κράνος ... εκεί μπορεί να προκληθεί όμως σοβαρή βλάβη...



Πάντως και οι τραυματιοφορείς δεν είναι πάντα οι πιο σχετικοί ... σε πρόσφατο ατύχημα που βοήθησα ένα ζευγάρι μοτοσικλετιστών οι τραυματιοφορείς τον οδηγό τον πέταξαν σαν τσουβάλι με πατάτες πάνω στο φορείο χωρίς να τον ακινητοποιήσουν πρώτα... τι να πεις ...

675
19/10/2007, 01:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster



τι να πεις ...

εγω θα τους αφηναν να τον βαλουν μεσα πρωτα και μετα θα τους αρχιζα στα μπινελικια..


:mad: