PDA

View Full Version : Aprilia Mana(μου) 850



alex14
19/10/2007, 09:10
Δεν ξερω εαν εχει ξαναμπει.

850 cc
75 Hp
CVT :look:
Ρεζερβουαρ κατω απο την σελα
Αποθηκευτικος χωρος στο "ψευτικο" ρεζερβουαρ

Αραγε εφτασε η αρχη του τελους για τα manual κιβωτια ?

Ποια ειναι η γνωμη σας ?



:confused:

edit : ξεχασα την φωτο

alex14
19/10/2007, 09:12
.


109266

zero
19/10/2007, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Δεν ξερω εαν εχει ξαναμπει.

850 cc
75 Hp
CVT :look:
Ρεζερβουαρ κατω απο την σελα
Αποθηκευτικος χωρος στο "ψευτικο" ρεζερβουαρ

Αραγε εφτασε η αρχη του τελους για τα manual κιβωτια ?

Ποια ειναι η γνωμη σας ?



:confused:

edit : ξεχασα την φωτο

Βάλε την ντε

alex14
19/10/2007, 09:15
Την εβαλα ντε :D

siakattackj
19/10/2007, 09:16
άραγε δικύλινδρο ή τετρακύλινδρο??

alex14
19/10/2007, 09:18
Δεν κακο


109267

Cpt. Haddock
19/10/2007, 09:20
γκνιαμ!:a8:

(κι ας μη μ' αρέσουν αυτά τα μηχανάκια)

:wave2:

makis206
19/10/2007, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Ποια ειναι η γνωμη σας ?

Διάβασα για το Mana στο τελευταίο Moto, όμορφο μηχανάκι, πολύ μου άρεσε αλλά αυτά τα αυτόματα εγώ τα σιχαίνομαι, δεν μπορώ να φανταστώ ότι οδηγώ μηχανή χωρίς συμπλέκτη :yuck:

Ειλικρινά αηδίασα :yuck:

Ή Shiver ή Tuono τέλος !

:lol:

alex14
19/10/2007, 09:22
CVT

-----

Aprilia have set up the CVT with three automatic settings and a pseudo sequential seven speed manual. The auto settings are touring (for good economy), sport (for maximum performance) and rain (for a softer power delivery for good traction in the wet), and they are interchangeable on the move with a handlebar switch. The pseudo manual option is controlled also via the handlebars (see pic) or through the traditional left foot selector. There is no clutch lever.

-----

:wacko:

zero
19/10/2007, 09:30
Δεν ξέρω αλλά εμένα αυτο το θέμα με τον αποθηκευτικό χώρο μου αρέσει. Καλό και το tank bag αλλα βάλε βγάλε έχω σπαστει.

Κατα τ άλλα όμορφο είναι.
Οσο για το θέμα του συμπλέκτη ειναι προφανές ότι εκεί οδηγούμαστε όσον αφορά τα touring και τα city.
Αν δεν το οδηγήσεις όμως δεν ξέρεις, μπορεί και να βολεύει ποιος ξέρει.

Cpt. Haddock
19/10/2007, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Διάβασα για το Mana στο τελευταίο Moto, όμορφο μηχανάκι, πολύ μου άρεσε αλλά αυτά τα αυτόματα εγώ τα σιχαίνομαι, δεν μπορώ να φανταστώ ότι οδηγώ μηχανή χωρίς συμπλέκτη :yuck:

Αν ήταν έτσι ρε Μάκη, ουτε δισκόφρενα θα είχαμε, ουτε ABS, ουτε ψεκασμό (καλά το CBF δεν έχει :lol: ), ουτε ενα σωρό άλλα καλούδια

Προχωράνε τα πράγματα :wave2:

alex14
19/10/2007, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


αλλά αυτά τα αυτόματα εγώ τα σιχαίνομαι, δεν μπορώ να φανταστώ ότι οδηγώ μηχανή χωρίς συμπλέκτη :yuck:

Ειλικρινά αηδίασα :yuck:



:lol:

Το εχει προβλεψει και αυτο η Aprilia.

Τοποθετει fake συμπλεκτη ο οποιος ειναι και ρυθμιζομενος.
Ετσι και το κεφι σου κανεις, και γυμναζεις και τον καρπο.

:rotflmao:

makis206
19/10/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αν ήταν έτσι ρε Μάκη, ουτε δισκόφρενα θα είχαμε, ουτε ABS, ουτε ψεκασμό (καλά το CBF δεν έχει :lol: ), ουτε ενα σωρό άλλα καλούδια
Προχωράνε τα πράγματα :wave2:

Σύμφωνοι αλλά όλα αυτά προσθέτουν απόλαυση στην οδήγηση, δεν την κάνουν μαντάρα.. :lol:

Γνώμη μου εννοείται.:beer: :beer:

Cpt. Haddock
19/10/2007, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σύμφωνοι αλλά όλα αυτά προσθέτουν απόλαυση στην οδήγηση, δεν την κάνουν μαντάρα.. :lol:

Η απόλαυση έρχεται αν έχεις χρόνο και όρεξη να βολτάρεις

τα υπόλοιπα ειναι λεπτομέρειες

:beer:

makis206
19/10/2007, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Το εχει προβλεψει και αυτο η Aprilia.
Τοποθετει fake συμπλεκτη ο οποιος ειναι και ρυθμιζομενος.
Ετσι και το κεφι σου κανεις, και γυμναζεις και τον καρπο.
:rotflmao:

Μωρέ εγώ είχα κι άλλο τρόπο να γυμνάσω κι όλο το χέρι αμαλάχει αλλά έχε χάρη πού'μαι δειξιόχειρας

:lol: :beer: :lol:

alex14
19/10/2007, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μωρέ εγώ είχα κι άλλο τρόπο να γυμνάσω κι όλο το χέρι αμαλάχει αλλά έχε χάρη πού'μαι δειξιόχειρας

:lol: :beer: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:


:beer:

makis206
19/10/2007, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η απόλαυση έρχεται αν έχεις χρόνο και όρεξη να βολτάρεις
τα υπόλοιπα ειναι λεπτομέρειες
:beer:

Δεν διαφωνώ αλλά σκέψου τη λεπτομέρεια να πατάς τον ωραιότατο συμπλεκτάκο σου πριν τη στροφή, να κατεβάζεις ταχυτητούλα/λες, να "δένεις όλο το μηχανάκι και στην έξοδο να ξαναπατάς μια και δυο μέχρι να το ξανακάνεις στην επόμενη στροφή..:p

Η λεπτομέρεια κάνει τον πρωταθλητή γι'αυτό εγώ κι ο Ρόσσι λέμε :lol:

:look:

road spirit
19/10/2007, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μωρέ εγώ είχα κι άλλο τρόπο να γυμνάσω κι όλο το χέρι αμαλάχει αλλά έχε χάρη πού'μαι δειξιόχειρας

:lol: :beer: :lol:

:mad: :mad: :a018: :a018:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
να κανεις γυροσκοπικο με το ενα





Δεν διαφωνώ αλλά σκέψου τη λεπτομέρεια να πατάς τον ωραιότατο συμπλεκτάκο σου πριν τη στροφή, να κατεβάζεις ταχυτητούλα/λες, να "δένεις όλο το μηχανάκι και στην έξοδο να ξαναπατάς μια και δυο μέχρι να το ξανακάνεις στην επόμενη στροφή..
πάντως, δεν αποκλείεται στο μέλλον (σύντομα, μακριά...?) να μη θυμόμαστε (θυμούνται) καν πως ειναι ο συμπλέκτης (ή τί ήταν ο συμπλέκτης)... :rolleyes:

makis206
19/10/2007, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πάντως, δεν αποκλείεται στο μέλλον (σύντομα, μακριά...?) να μη θυμόμαστε (θυμούνται) καν πως ειναι ο συμπλέκτης (ή τί ήταν ο συμπλέκτης)... :rolleyes:

Στο μέλλον Γιαννιό μπορεί να πετάνε στον αέρα τα μηχανάκια και τα τρισσέγγονά μας να διαβάσουνε εδώ μέσα περι γυροσκοπικού και να χτυπιούνται κάτω απ'τα γέλια :lol:

Εγώ πάντως χαίρομαι που ζούμε σ'αυτό εδώ το πράγμα, χάσαμε κάποιες αυθεντίες του παρελθόντος, πάρα πολλές μάλιστα αλλά τουλάχιστον πατάμε στο δρόμο ακόμα :lol:

Ξέφυγα λίγο απ'το θρεντ..:blush:

:beer:

el_hymador
19/10/2007, 10:04
Εχει ακομα πολυ δρομο παντως....

ο συμπλεκτης ειναι μια συνηθεια, δεν νομιζω οτι η ελειψη του θα με ενοχλουσε οπως και τωρα δεν με ενοχλει η υπαρξη του...ολοι προσαρμοστηκαμε στο να οδηγαμε με αυτον τον τροπο
αλλωστε το συγκεκριμενο εχει και ημιαυτοματη λειτουθργια με (+ / -) κουμπια sto aristero γκριπ...οποτε κατεβαζεις, ανεβαζεις κατα βουληση.

Cpt. Haddock
19/10/2007, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ξέφυγα λίγο απ'το θρεντ..:blush:

εσυ μάκη μου; πως το 'παθες; :rolleyes: :D

road spirit
19/10/2007, 10:09
πάντως θέλω πολύ να το οδηγήσω, να δω την αίσθηση του. Νομίζω οτι ο συνδυασμός v-2, 850cc, και κιβώτιο CVT θα κάνουν μια ιδανική μεγάλη μοτο για βόλτα σε αστικο και περι-αστικό περιβάλλον (οχι καθημερινές διεκπεραιωτικές μετακινήσεις)...

makis206
19/10/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
εσυ μάκη μου; πως το 'παθες; :rolleyes: :D

κι είπα και μαλακία περί γυροσκοπικού, λογικά θα δουλεύει και στον αέρα.. :look:

:lol:

hidefnick
19/10/2007, 12:53
Στα scooteria κάποιον κυβικών θες ιμάντα κάθε 12(λένε) 9-10 (πράξη) χιλιάδες χιλιόμετρα με κόστος 150-200 γιούργια. Στην μάνα ΘΑ ΤΣΟΥΖΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :eyepop: :eyepop:

Παντως θα ξεκολλάει στα φανάρια τρελλά μιλαμε.:wave2: :wave2:

BUSA MAKIS
19/10/2007, 13:09
Διάβασα σχετικά στο POWERBIKES χτές το άρθρο.

Όλα καλά κι ωραία.

Όμως τα ηλεκτρονικά σε Ιταλικά μηχανάκια τα φοβάμαι λίγο. :confused:

Tropeas
19/10/2007, 14:50
δεν θα βγάλει το shiver με φέρινκ??? τότε θα δείτε...:wave2:

675
19/10/2007, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μωρέ εγώ είχα κι άλλο τρόπο να γυμνάσω κι όλο το χέρι αμαλάχει αλλά έχε χάρη πού'μαι δειξιόχειρας

:lol: :beer: :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

catmaster
19/10/2007, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πάντως θέλω πολύ να το οδηγήσω, να δω την αίσθηση του. Νομίζω οτι ο συνδυασμός v-2, 850cc, και κιβώτιο CVT θα κάνουν μια ιδανική μεγάλη μοτο για βόλτα σε αστικο και περι-αστικό περιβάλλον (οχι καθημερινές διεκπεραιωτικές μετακινήσεις)...

+1137 Γιάννη ...

έχω μεγάλη περιέργεια πως θα αντιδρά το κιβώτιο σε απότομα κατεβάσματα για να εκμεταλλευθώ το "φρένο" του κινητήρα πριν από την στροφή .... και μετά με ποιο τρόπο θα κρατάει σχέση για να μείνει πάνω στην ροπή την ώρα που την χρειάζομαι...

devil's animal
19/10/2007, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
+1137 Γιάννη ...

έχω μεγάλη περιέργεια πως θα αντιδρά το κιβώτιο σε απότομα κατεβάσματα για να εκμεταλλευθώ το "φρένο" του κινητήρα πριν από την στροφή .... και μετά με ποιο τρόπο θα κρατάει σχέση για να μείνει πάνω στην ροπή την ώρα που την χρειάζομαι...





τι να την κανεις την ροπη μωρη κουλαντζα???
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


αντε παρε το χρεπι σου και πετα το στην θαλασσα!! (αφου πρωτα το βαψεις μπλε για να μην κανει αντιθεση!):a36: :a36: :a36:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


οπου "χρεπι" βαλε οτι θελεις...
:a5: :a5:

gxristop1
11/06/2009, 14:39
Κυριοι.
Τελικα το αποφασισα, παρα τις μικροδιαφωνιες που εισεπραξα, σημερα πιγα και την εκλεισα τη Μανα 850.
Αφου παλι την εκανα μια βολτα, ειδα πως η μηχανη μου κανει . Ωσο απο αξιοπιστια, δεν ακουσα κανεναν να μιλα για σοβαρα προβληματα της Aprillia. Ισα ισα που εινα μια εταιρεια με ιστορια, ανερχομενη με πολες επιτυχιες σε αγωνες και φρεσκες ιδεες.
Τωρα το οτι Ειναι ενα ενχειρημα μιας εταιρειας, αυτο νομιζω πως απαντιεται με το οτι σε λιγο καιρο ολες οι μηχανες και μαρκες θα εχουν και απο ενα αυτοματο, γιατι υπαρχει μια κατηγορια ανθρωπων που προερχονται απο σκουτερ, χωρις εμπειρια σε μηχανες με συμπλεκτη θελουν να μπουν στο χωρο της μοτοσηκλετας αλλα τους φοβιζει ο συμπλεκτης. Οπως και εγω αλλοστε.
Θελω να πιστευω οτι απο θεμα αξιοπιστιας , τα πραγματα εχουν αλλαξη κατα πολυ, πισω απο την Aprillia υπαρχει η BMW.
Το μονο προβλημα που μπορει να υπαρξη ειναι πιστευω μετα απο λιγα χρονια αν δεν πετυχει σε εμπορικοτητα το μοντελο να μην μπορω να το πουλησω, για να παρω κατι αλλο.
Ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις που δεχτικα με τις αποψεις σας, και το Σαββατο που θα την παραλαβω θα σας στειλω φοτο, και εντυπωσεις
Γιωργος απο Πατρα.

ggs
11/06/2009, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gxristop1
Κυριοι.
Τελικα το αποφασισα, παρα τις μικροδιαφωνιες που εισεπραξα, σημερα πιγα και την εκλεισα τη Μανα 850.
Αφου παλι την εκανα μια βολτα, ειδα πως η μηχανη μου κανει . Ωσο απο αξιοπιστια, δεν ακουσα κανεναν να μιλα για σοβαρα προβληματα της Aprillia. Ισα ισα που εινα μια εταιρεια με ιστορια, ανερχομενη με πολες επιτυχιες σε αγωνες και φρεσκες ιδεες.
Τωρα το οτι Ειναι ενα ενχειρημα μιας εταιρειας, αυτο νομιζω πως απαντιεται με το οτι σε λιγο καιρο ολες οι μηχανες και μαρκες θα εχουν και απο ενα αυτοματο, γιατι υπαρχει μια κατηγορια ανθρωπων που προερχονται απο σκουτερ, χωρις εμπειρια σε μηχανες με συμπλεκτη θελουν να μπουν στο χωρο της μοτοσηκλετας αλλα τους φοβιζει ο συμπλεκτης. Οπως και εγω αλλοστε.
Θελω να πιστευω οτι απο θεμα αξιοπιστιας , τα πραγματα εχουν αλλαξη κατα πολυ, πισω απο την Aprillia υπαρχει η BMW.
Το μονο προβλημα που μπορει να υπαρξη ειναι πιστευω μετα απο λιγα χρονια αν δεν πετυχει σε εμπορικοτητα το μοντελο να μην μπορω να το πουλησω, για να παρω κατι αλλο.
Ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις που δεχτικα με τις αποψεις σας, και το Σαββατο που θα την παραλαβω θα σας στειλω φοτο, και εντυπωσεις
Γιωργος απο Πατρα.
Καλές βόλτες φιλε .
Αγρατζουνιστοι και οι δυο σας πάντα..

Βαλε και τις πρώτες εντυπώσεις σου από την μηχανή μετά τις βόλτες σου για να έχουμε όλοι feedback γι αυτήν την ιδιαίτερη μηχανή ..

Τσακωσε και μια :beer: για το καλο

nakkip
04/07/2009, 12:21
Το μηχανακι ειναι παρα πολυ καλο...

Καλοταξιδο και παντα τυχερο.

gxristop1
14/08/2009, 13:25
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ.
Ανταποδιδω
Το μηχανακι οντως ειναι υπεροχο, θυμιζη μεγαλο πολυ γρηγορο σκουτερ, αλλα και μηχανη που κανει θαυμασιες αλλαγες χωρις τιναγματα η δισταγμους
Λιγω εμπιστοσηνη χρειαζονται τα φρενα, δεν υπαρχει καλη αισθηση δεν ξερεις που ειναι τα ορια, ισως τα μοντελα με το ΑΒS να ειναι πολυ καλλητερα.

Ζεύκας
14/08/2009, 19:39
το είχα οδηγήσει στη πίστα των Μεγάρων το 08 σε μια εκδήλωση της aprilia.

τι να πω? δν μπορούσα να συνηθίσω με τίποτα ούτε την αυτόματη ούτε την ημιαυτόματη λειτουργία.

τέσπα καλοτάξιδο εύχομαι κ άμα σε βολεύει να κάνεις όσα πιο πολλά κ καλά χιλιόμετρα μπορείς φίλε! :beer:

gxristop1
17/08/2009, 12:21
εχεις δικιο να το λες αυτο.
Συμφονω μαζι σου, αν εχεις και οδιγεις μηχανη με συμπλεκτη, χρειαζεσαι αρκετο χρονο να το σηνιθησης, εγω που ολλα τα προιγουμενα μηχανακια μου ηταν αυτοματα σκουτερ, κουμποσα αμεσως και οχι μονο, αινθουσιαστικα γιατι αν μου επειτρεπεις ειναι ενα μεγαλο σκουτερ με χαρακτηρηστικα μηχανης αλλα και πολλα πλεονεκτηματα της μηχανης.

byron
17/08/2009, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
το είχα οδηγήσει στη πίστα των Μεγάρων το 08 σε μια εκδήλωση της aprilia.

τι να πω? δν μπορούσα να συνηθίσω με τίποτα ούτε την αυτόματη ούτε την ημιαυτόματη λειτουργία.


Κάπου είχα γράψει τις εντυπώσεις μου απ΄το ΜΑΝΑ αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ...
Στο test ride της aprιlia πέρυσι είχαμε κάνει πολλούς γύρους με αυτά καθώς απ΄το μεσημέρι και μετά κοντεύαμε να μείνουμε από βενζίνη με τα δικά μας.

H πίστα προφανώς το αδίκησε μιας και δεν είναι φτιαγμένο για τέτοια χρήση. Τα μηχανάκια πάντως όταν τα επιστρέψαμε είχαν χάσει 1-2 πόντους απ΄τα μαρσπιέ :lol:
Το αυτόματο και ημιαυτόματα ηταν όλα τα λεφτά. :p Ιδίως την ημιαυτόματη λετουργία την δοκίμασα ακόμα και πάνω στις στροφή κατεβαζοντας ταχύτητες και το μηχανάκι δεν έκανε κιχ. Ούτε κουνήματα ούτε λόξυγκας ούτε τπτ...
Σε σχέση με το GP800 που φοράει τον ίδιο κινητήρα θα το προτιμούσα με 1000. Απορώ πως έχει πιάσει τόσο το scooter...:look:

Ζεύκας
17/08/2009, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
. Τα μηχανάκια πάντως όταν τα επιστρέψαμε είχαν χάσει 1-2 πόντους απ΄τα μαρσπιέ :lol:

ω ναι Βύρωνα! αυτό το θυμάμαι καλά! :lol:

Yfaistos
17/08/2009, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gxristop1
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ.
Ανταποδιδω
Το μηχανακι οντως ειναι υπεροχο, θυμιζη μεγαλο πολυ γρηγορο σκουτερ, αλλα και μηχανη που κανει θαυμασιες αλλαγες χωρις τιναγματα η δισταγμους
Λιγω εμπιστοσηνη χρειαζονται τα φρενα, δεν υπαρχει καλη αισθηση δεν ξερεις που ειναι τα ορια, ισως τα μοντελα με το ΑΒS να ειναι πολυ καλλητερα.

Καλορίζικο και από εμένα.
Το μηχανάκι μου αρέσει (και με ενδιαφέρει) & εμένα πολύ.
Ιδιαίτερα το λευκό GT είναι μούρλια (αυτό βεβαίως είναι άποψή μου)
Δυστυχώς όμως είναι κομματάκι ακριβό.
Από πλευρά πρακτικότητας είναι κορυφή.
Το κόλπο με το ντεπόζιτο γιατί δεν το κάνουν και άλλοι??
Το να κυκλοφορώ με ένα κράνος στο χέρι με απωθεί σαν ιδέα (ιδιαίτερα όσο μεγαλώνω).
Η δε τοποθέτηση μπαγκαζιέρας (που είναι πολύ πρακτική) χαλάει την εμφάνιση στις περισσότερες street μηχανές.
Από πλευράς επιδόσεων που περίπου βρίσκεται σχετικά με άλλα μηχανάκια & σκουτερ?
σχετικά πχ με τα TMAX500, GP800, versys, pegaso strada, faser, klp....
Υπάρχει η δυνατότητα τις ταχύτητές να τις αλλάζεις από πολύ χαμηλές στροφές ή σε πολύ υψηλές κατά το δοκούν?
Οι "μετρίου" αναστήματος αναβάτες το καταφέρνουν?
Ευχαριστώ & καλορίζικο & πάλι.

ΥΓ:Φυσικά θα προσπαθήσω να κάνω ένα test ride.....

byron
17/08/2009, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yfaistos

Από πλευράς επιδόσεων που περίπου βρίσκεται σχετικά με άλλα μηχανάκια & σκουτερ?
σχετικά πχ με τα TMAX500, GP800, versys, pegaso strada, faser, klp....
Υπάρχει η δυνατότητα τις ταχύτητές να τις αλλάζεις από πολύ χαμηλές στροφές ή σε πολύ υψηλές κατά το δοκούν?
Οι "μετρίου" αναστήματος αναβάτες το καταφέρνουν?
Ευχαριστώ & καλορίζικο & πάλι.


Κάπου είχε πάρει το μάτι μια δυναμομετρηση που έδινε λίγο κάτω από 60 άλογα στον τροχό. Για τον ρόλο του είναι υπέρ-αρκετά. Πιθανολογώ ότι είναι γρηγορότερο από ΤΜΑΧ & GP800 (αν και εχουν ίδιο μοτέρ χωρίς το σειριακό) & pegaso. Το versys μάλλον είναι γρηγορότερο όπως και το fazer στην χαμηλή έκδοση ίππων.

Τις ταχύτητες τις αλλάζεις όπως θέλεις. Οι μετρίου αναστήματος βολεύονται μια χαρά. :wave2:

Yfaistos
17/08/2009, 21:25
παραθέτω ένα σχετικό βιντεάκι που μόλις βρήκα.
Νομίζω θα αρέσει σε πολλούς

http://www.babelgum.com/121785/bike-test-aprilia-mana-gilera-gp800.html

revil
24/08/2009, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yfaistos
Το κόλπο με το ντεπόζιτο γιατί δεν το κάνουν και άλλοι??


Είναι και δικιά μου απορία. Δεν το έχει δοκιμάσει κανένας άλλος;

giovani64
24/08/2009, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από revil
Είναι και δικιά μου απορία. Δεν το έχει δοκιμάσει κανένας άλλος;

νομιζω και η BMW εχει ενα μονοκυλινδρο στο ιδιο στυλ.με το ρεζερβουαρ κατω απο την σελα και τον χωρο του ρεζερβουαρ μπαγαζιερα

golis
24/08/2009, 08:19
...ναι έφτιαχνε και ίσως να είναι το πιο ΑΣΧΗΜΟ μοτο που κατασκευάστηκε ποτέ...


171897

Sapadak
24/08/2009, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από revil
Είναι και δικιά μου απορία. Δεν το έχει δοκιμάσει κανένας άλλος;

Και το μπιουελ ιλιζε στη θεση του τεποζιτου εχει φιλτρο αερος, μιας και το καυσιμο ειναι μεσα στο πλαισιο της μηχανης

byron
24/08/2009, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Και το μπιουελ ιλιζε στη θεση του τεποζιτου εχει φιλτρο αερος, μιας και το καυσιμο ειναι μεσα στο πλαισιο της μηχανης

Πάρα πολλές μοτό έχουν το καύσιμο αλλού, αλλά δεν νομίζω ότι εννοεί αυτό ο φίλος.
Το scarver πάντως δεν έκρυβε το κράνος. Απλά είχε εγκοπές και καθόταν εκεί αν θυμάμαι καλά..

revil
24/08/2009, 10:06
Δεν αναφερόμουν στα καύσιμα, αλλά στην ύπαρξη κλειστού αποθηκευτικού χώρου, αρκετού για ένα fullface κράνος (και τα γάντια μέσα στο κράνος).
Τί πιο βολικό από αυτό για καθημερινή χρήση;

Ναι, συμφωνώ στα SS δεν θέλουν τα καύσιμα κάτω από την σέλα για να μην τους χαλάει το ζύγισμα, αλλά ποιο είναι το πρόβλημα για τισ πιο γενικής χρήσης μηχανές; Το μπαούλο δηλαδή που οι περισσότεροι βάζουν ακόμη πιο πίσω και ακόμη πιο ψηλά στην ουρά είναι πιο αεροδυναμικό και έχει καλύτερο ζύγισμα;

Yfaistos
24/08/2009, 18:13
Γενικά οι εταιρίες με την πρακτικότητα έχουν ένα θέμα.
Γιαυτό τα scooter-ωειδή κάνουν τέτοιες πωλήσεις παγκοσμίως.
(δεν νομίζω κανείς να πιστεύει πως είναι καλύτερα από τις sport ή τις onoff).
Υπάρχουν δε πολλοί κάτοχοι μηχανών που διαθέτουν και από ένα scooter ή παπί.

Είχα δε πάντοτε και την απορία γιατί δεν δοκιμάζουν σε μηχανή το ημιαυτόματο κιβώτιο παπιού, το οποίο είναι και heel/toe δίνει (περίπου) την αίσθηση κανονικού κιβωτίου και δεν χαλάει και τα παπούτσια.

jpsplus
01/09/2009, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yfaistos
Είχα δε πάντοτε και την απορία γιατί δεν δοκιμάζουν σε μηχανή το ημιαυτόματο κιβώτιο παπιού, το οποίο είναι και heel/toe δίνει (περίπου) την αίσθηση κανονικού κιβωτίου και δεν χαλάει και τα παπούτσια.

ειναι δυο οι λογοι που δεν το κανουν. ο εξης ενας. η ισχυς.
φανταζεσαι τωρα την κυρια με το γοβακι και το ντακουνακι να προσπαθει να βαλει στο δρομο 70ιππους απο το μανα σε ενα κατεβασμα και να κανει λαθος?
δυστυχως το abs δεν βοηθαει σε τετοιες περιπτωσεις.
για φαντασου τωρα να ανοιξεις το γκαζι παραπανω πριν αφησεις το συμπλεκτη τι θα γινει. και μιλαμε για ιππους. στο παπι απλα βαζεις τα ποδια κατω και δεν ξεκιναει

Yfaistos
01/09/2009, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
ειναι δυο οι λογοι που δεν το κανουν. ο εξης ενας. η ισχυς.
φανταζεσαι τωρα την κυρια με το γοβακι και το ντακουνακι να προσπαθει να βαλει στο δρομο 70ιππους απο το μανα σε ενα κατεβασμα και να κανει λαθος?

...η εν λόγω κυρία προτιμάει τις λιμουζίνες.
Σίγουρα πάντως δε, δεν οδηγάει μηχανές.
Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια βλέπω όλο και συχνότερα νέες κοπελίτσες (χωρίς γοβάκια) να οδηγούνε δίκυκλα.
Το επιχείρημά σου λογικό. Ημιαυτόματα όμως κιβώτια μπαίνουν επιτυχώς σε πολλά αυτοκίνητα με πολλούς ίππους (πχ golf gti).
Νομίζω όμως πως είμαι ολίγων off topic.
Καλά θα ήταν ο "φίλος" με το mana850 να μας έγραφε τις εντυπώσεις του.....

jpsplus
02/09/2009, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yfaistos
Ημιαυτόματα όμως κιβώτια μπαίνουν επιτυχώς σε πολλά αυτοκίνητα με πολλούς ίππους (πχ golf gti).........
Καλά θα ήταν ο "φίλος" με το mana850 να μας έγραφε τις εντυπώσεις του.....

τα αυτοματα κιβωτια στα αυτοκινητα ειναι αλλη ιστορια με υδραυλικους μετατροπεις ροπης κλπ κλπ και στο κατω κατω εκει εχουμε το "περιθωριο" της λαμαρινας.
..........................................................

ο κινητηρας του σε σχεση με το sv650 που ειχα πριν ειναι πιο τραχυς. εχει περισσοτερους κραδασμους και λογω μεταδοσης και λογω στροφων.

το κιβωτιο τωρα για μεσα στη κινηση ειναι θεος. απλα το ξεχνας. σε περιπτωση που θελεις να κατεβασης σε μια στροφη, κατεβαζεις ανετα απο το χειριστηριο στο τιμονι (εγω εχω βγαλει το λεβιε του ποδιου).
αν θελεις να παιξεις με τους αλλους στα φαναρια απλα το γυριζεις στο σπορτ και τους βλεπεις απο τους καθρεφτες σου καθως απομακρυνεσαι.
εκτος κινησης αν θελεις να θυμιθεις τα παλια η να μιμηθεις το rossi το γυριζεις στο χειροκινητο και εχεις 7 ταχυτητες και ολη την ισχυ στο δεξι καρπο σου.
η το αφηνεις στο αυτοματο και ασχολησαι με τη θεα.

ειναι ευελικτο παρα τον ογκο του και εχει καλα φρενα και abs.

εχει λιγο θορυβο απο τον αερα ψηλα αλλα ειναι σταθερο στους πλαγιους ανεμους.

για απολυτο ελεγχο θα μπορουσε να εχει το πισω φρενο στο χερι αλλα αυτο ειναι κατι που αλλαζει ευκολα.

α και να μην το ξεχασω παει σαν τρενο μεχρι τα 160.
απο εκει και πανω..............μαλλον ειμαι λιγο μεγαλος για τετοιες ασκησεις.

gxristop1
03/09/2009, 11:02
Καλημερα σε ολους.

Οι εντυποσεις μου απο το Μανα, 850 εδω και 2 μηνες που το εχω:
Ειναι μηχανη και οχι σκουτερ.
Δεν κουναει ουτε με πλαγιο ανεμο ακομα και στα 160, ποιο πανω δεν ξερωω....
κανει λιγο θορυβο, απο τον αερα αλλα μετα τα 120, ποιος ακουει ηθελα να ξερα με τοσα χιλιομετρα? Να πω οτι του εχω τη ζελατηνα, που εχει αψογη προστασια, καλλητερη ουτε το Burgman, που ειχα παλιοτερα, σιγουρα οχι προστασια στα ποδια, αλλα ποια μηχανη εχει?
το βαρος του το κριβει θαυμασια, μπορει ακομα και αρχαριος να ξεκινηση με αυτο
τα φρενα του πολυ καλλα, χρειαζεται λιγο σινηθεια το μπροστινο με το αρχικο δαγκομα αλλα μονο οταν πηγενεις πολυ σιγα το αισθανεσε, μεσα στην κινηση παραδειγμα, εγω το αποφευγω οσω μπορω να το χρεισιμοποιο στην κινηση και δουλευω το πισω.
Σωστη η παρατηρηση οτι χρειαζετε το πισω φρενω στην αριστερη μανετα για καλλητερο ελεγχω, αλλα και το ABS, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑς ΣΕ ΒΡΕΓΜΕΝΟ Η ΓΙΑΛΗΣΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΤΟ, ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΗΝΑΤΑ.
Απο γκαζι αφθονο ατελειοτο, και οπως θες. Θες σπορ, εχει, θες χαζεμα αυτο, θες προσωχη γλιστραει εχει, θες κολπα, 7 ταχυτητες να πεζεις ασταματητα. εχει.
Για Ολλα αυτα βεβαια, βλεπεις κατι 8 λιτρα στα 100 κμ, μεσα σε πολι, και 6, λιτρα σε ταξιδι.
Παρα κατω δεν εχω δει... εε και τα μαρτυραει μονο του, λογω ψιφιακης οθονης, αλλα καλλα εκει θα κολοσουμε, στην Ελλαδα η βενζινη ειναι (φτηνη) ακομα.
Καλλα μη βαρατε..... Οπως και τα Σερβις, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,δεν σας λεω που μενω γιατι θα με βαρεσετε.
Ανετη θεση οδηγησης, λιγο το σωμα μπροστα, εγω που ειμαι 1,76 υψος, δεν κουραζει, τα ποδια σε καλες γωνιες βρισκεις αμεσως τα μασπιε, το καθησμα θα υθελα λιγο ποιο μαλακο, συνοδηγος καθετε καλα τα ποδια του σε σωστες γωνιες, και μολις κινηθη εναι σαν να εισαι μονο σου, δεν νιωθεις το εξτρα βαρος, εκτος αν εχεις παρει μαζι σου το Σουγλακο. η την πεθερα, σε γυνεκειο καθησμα και με ταπερακι γεματο κεφτεδες μαζι.
Α τη Δευτερα εμαθα οτι η αντιπροσωπεια εφερε επιτελους και το κεντρικο σταντ, που και παρηγκηλα και θα το τοποθετησουν μεχρι το Σαββατο μου ειπαν.
Και για τα ορθογραφικα συγνωμη αλλα το απολυτηριο εμεις στην επαρχια το πηραμε με τροπο.
Πολλα φιλια σε ολους και οτι θελετε στη διαθεση σας
Α καμια εκδρομη προς πελοπονησο πεζει? και ποτε ???

Yfaistos
03/09/2009, 22:16
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μας προσφέρετε (και τους 2 κατόχους).
Πριν το mana είχες burgman (650?).
Δεν είσουν ευχαριστημένος?
Για ποιους λόγους το άλλαξες?
Αυτά που έψαχνες τα βρήκες στο mana?

thanks προκαταβολικώς!
:)

gxristop1
05/09/2009, 11:16
Πριν το Μανα ειχα Burgman 200.
Γιαυτο και ειπα οτι μπορει να ξεκινηση και ενας αρχαριος με το μανα.

gxristop1
05/09/2009, 11:19
Το αλλαξα αναγκαστικα, δεν μπορουσα να κρατησω 2 μηχανακια, και επεισης μου το πηρε η αντ/πεια ανταλαγη σε παρα πολυ καλλη τιμη, 3000 μοντελο του 07.
Οι αναγκες μου ειναι καθαρα διασκεδαση, τη μηχανη την παιρνω μονο για βολτα ποτε αλοτε.
και το σκουτερ επεισης μονο οταν θα πηγενα καποια βολτα, μονο τοτε θα το επαιρνα.

Yfaistos
05/09/2009, 15:54
από 200 σε 850..... φαντάζομαι πως θα ένιωσες!
Λες και είσαι καβάλα σε πύραυλο
:)

gxristop1
06/09/2009, 16:58
ετσι ακριβος, Πυραυλος.
Ειναι ομως τοσο ευκολη μοτο, που σε προσεχει, και σου επειτρεπει να ανεβεις τοσο αποτομα, τα κιβυκα

Yfaistos
06/09/2009, 23:43
πως και δεν πήγες σε scooter πάλι?
πχ στο GP800 που έχουν και τον ίδιο κινητήρα.

gxristop1
07/09/2009, 10:43
Γιατι με το σκουτερ ειχα διαπιστωση οτι το μεγαλοτους μειονεκτημα ειναι στις στροφες, δεν εστριβε ευκολα, μικροι τροχοι, οχι καλλη σταθεροτητα απο αερα, βεβαια μπορουσες να μεταφερεις αρκετα πραγματα ψωνια απο Σ/Μ, κλπ, ομως αν ηθελες να ανεβεις Καλαβρητα, επρεπε να το σκεφτεις καλητερα... οχι πως ειναι αδυνατον αλλα καλητερα πας με τη μηχανη.
Το GP 800, πολυ καλο καλλητερο απο αλλο σκουτερ αλλα πολυ βαρη, τι στιγμη της αποφασης μου εκανε και κανει ακομα και σημερα το ΜΑΝΑ, δεν εχω μετανιωση για την επιλογη μου, φυσικα και παλι κρινοντας απο τις αναγκες μου. Οτι τη μηχανη τη θελω μονο για βολτα και οχι για να με εξηπηρετει σε κατι αλλο, που φυσικα ειναι καλλητερα τα σκουτερ. Επεισης υπαρχει και ενα αρχαιο DIO 50, για μικρο δουλιες μεσα στην πολη.

Yfaistos
07/09/2009, 15:40
Αυτό με τις ρόδες και με την κακή συμπεριφορά στις στροφές ισχύει για το GP800??
Νόμιζα πως τα mega scooters το έχουν λύσει το θέμα.
Η διαφορά βάρους στο GP800 vs ΜΑΝΑ850 είναι μεγάλη?
Το ΜΑΝΑ δεν είναι και μικρό και φοράει & το ίδιο μοτέρ..
Στη πόλη πιο εύκολο πιο από τα δύο είναι?

gxristop1
08/09/2009, 12:18
φυσικα και ειναι παρα πολυ βελτιωμενο, το φαινομενο με τις στροφες,αλλα παραμενει ενα σκουτερ.
Στην πολη δεν το ξερω, δεν το εχω δοκιμαση,
Ο κινητηρας μπορει να ειναι ο ιδιος αλλα ειναι με μειωμενη ιποδηναμη, στο ΜΑΝΑ αποδειδη 76, ιπους ενω στο GP 800, ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 50. Λογω Variator.
Αυτα τα εχω διαβαση.