PDA

View Full Version : Θορυβωδης Εξατμιση!



Tash
20/10/2007, 02:59
Γεια σας παιδια.Εδω και λιγο καιρο ειμαι κατοχος ενος xt500 του 2002.Επειδη βαρεθηκα την 'βουβαμαρα' της μαμας εξατμισης θα ηθελα να μου προτεινατε καποιες που να βγαζουν ΩΡΑΙΟ και ΔΥΝΑΤΟ θορυβο.Μου εχουν πει μια μαρκα,LPA νομιζω,την ξερετε?Περιμενω προτασεις :)

αιγαιοπλόος
20/10/2007, 11:41
Ως προς τον ΩΡΑΙΟ θόρυβο, θα συμφωνήσω. Ως προς το ΔΥΝΑΤΟ θόρυβο όμως, διαφωνώ. Οπως θα διαφωνούν και όλοι όσοι θα ενοχλούνται όταν θα περνάς από δίπλα τους και θα σε βλαστημάνε που τους χαλάς το ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ. Και δε με ενοχλεί που θα βλαστημάνε εσένα μόνο. Με ενοχλεί που θα βλαστημάνε και θα απορρίπτουν ΟΛΟΥΣ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΤΟΥΣ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΕΣ, που θέλουμε να χαιρόμαστε τη μοτοσικλέτα μας, χωρίς να γινόμαστε ενοχλητικοί και κουραστικοί συμπολίτες. Να με συγχωρείς που τα λέω τόσο "χύμα" αλλά έχω βαρεθεί να ακούω για αλήτες, θορυβοποιούς, σπαστικούς μηχανόβιους ενώ εγώ (με 180.000 χλμ στην πλάτη και ταξίδια σε 4 χώρες, με 18 χρόνια μοτοσικλετιστικής ζωής) δεν ενόχλησα ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΝ άνθρωπο, απολαμβάνοντας την οδήγηση της μοτοσικλέτας μου.
Και καταλήγω: Αν είσαι σωστός μοτοσικλετιστής, είσαι και σωστός και υπεύθυνος πολίτης. Τελεία.
Δε σου λέω να μην πάρεις μια εξάτμιση με ωραίο θόρυβο. Κοίτα όμως η ένταση του θορύβου (σε db) να είναι εντός των ορίων του νόμο, όχι μόνο για να είσαι νόμιμος αλλά κυρίως για να είσαι υπεύθυνος μοτοσικλετιστής που θα τιμάς αυτό το κορυφαίο εργαλείο ελευθερίας (τη μοτοσικλέτα) και δεν θα το ευτελίζεις.

hotcarver
20/10/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tash
Γεια σας παιδια.Εδω και λιγο καιρο ειμαι κατοχος ενος xt500 του 2002.Επειδη βαρεθηκα την 'βουβαμαρα' της μαμας εξατμισης θα ηθελα να μου προτεινατε καποιες που να βγαζουν ΩΡΑΙΟ και ΔΥΝΑΤΟ θορυβο.Μου εχουν πει μια μαρκα,LPA νομιζω,την ξερετε?Περιμενω προτασεις :)
lpa???δεν την εχω ξανακουσει..

Tash
20/10/2007, 16:09
Οταν λεω για δυνατο θορυβο δεν εννοω τον ενοχλητικο.Αμα ηταν ετσι θα εβγαζα το τελικο και θα γυρνουσα σαν καραγκιοζης.Απλα δεν με ικανοποιει γενικα ο ηχος της μαμας εξατμισης και θα θελα κατι πιο δυνατο αλλα προς θεου,οχι ενοχλητικο...Επειδη γνωριζω για εξατμισεις που βγαινουν και εχουν μονο ωραιο θορυβο και ενταση ηχου στα επιπεδα της εργοστασιακης γι αυτο εκανα και την ερωτηση.Ψαχνω για μια εξατμιση που να εχει και τα δυο.Και ωραιο θορυβο αλλα και δυνατο,μεσα στα επιπεδα db του νομου βεβαια.Αλλα την πιο δυνατη απο αυτες που κυκλοφορουν.Η τιμη δεν ειναι προβλημα...

Την LPA την ειδα σημερα σε ενα παλιο xt!Ο ηχος που εβγαζε ηταν ωραιος.Ο τυπος ειναι γνωστος ενος φιλου μου,οποτε συντομα θα μαθω περισσοτερα σχετικα με αυτη.Παιζει να ειναι και ελληνικης παραγωγης...Παντως σε σχεση με remus που εχω ακουσει,αυτη μου αρεσε περισσοτερο...

Περιμενω τις προτασεις σας παιδια για να αποφασισω!

Ευχαριστω:)

soundstorm
20/10/2007, 19:27
lpa.
Χειροποιητες πρεπει να ειναι.Ελληνικες.
Και κανουν αρκετα ομορφο ηχο-φασαρια.:D


109492

soundstorm
20/10/2007, 19:31
ολοκληρη


109493

Tash
21/10/2007, 14:49
Ωραιος ο soundstorm,σε τι τιμη την βρηκες?Μιλησα χτες σε αυτο το παιδι με το xt και μου ειπε οτι την πηρε απο χερι 250ε και οτι καινουργια ειναι αρκετα ακριβη...

soundstorm
22/10/2007, 17:35
500 ευρω ολοκληρη μαζι με τον σιγαστηρα.Αλλα θελει μηχανουργειο για να μπει ο σιγαστηρας.:D

Tash
25/10/2007, 12:35
χωρις σιγαστηρα :D :D Μπορεις να μου πεις απο που την πηρες??Μαλλον σε αυτη φαινεται να καταληγω...καλοδεχουμενες παντως οι οποιες προτασεις για αλλες εξατμισεις :)

fantacid
25/10/2007, 13:41
LPA

ειναι απο θεσσαλονικη ο μαστορας που τις φτιαχνει.

απ'οτι εχω δει κανει ομορφα πραματακια αλλα θελει κ το αντιστοιχο αντιτιμο :winka:

εμπειρια δεν εχω με τη δουλεια του γιατι οταν μου ειπε τιμη μου εφυγαν τα σφραγισματα!

soundstorm
25/10/2007, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tash
χωρις σιγαστηρα :D :D Μπορεις να μου πεις απο που την πηρες??Μαλλον σε αυτη φαινεται να καταληγω...καλοδεχουμενες παντως οι οποιες προτασεις για αλλες εξατμισεις :)
Εχει τρεις σιγαστηρες.Ο ενας κοβει ποιο πολυ απο τον αλλον.Ακουσε τους πρωτα και μετα αποφασιζεις...;)
Εγω την πηρα απο ενα παλικαρι που τις φερνει στη μυτιληνη.Αντιπροσωπος ας πουμε.Αν εισαι απο θεσσαλονικη τις παιρνεις απο τον μαστορα.

Tpap
25/10/2007, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από αιγαιοπλόος
Ως προς τον ΩΡΑΙΟ θόρυβο, θα συμφωνήσω. Ως προς το ΔΥΝΑΤΟ θόρυβο όμως, διαφωνώ. Οπως θα διαφωνούν και όλοι όσοι θα ενοχλούνται όταν θα περνάς από δίπλα τους και θα σε βλαστημάνε που τους χαλάς το ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ. Και δε με ενοχλεί που θα βλαστημάνε εσένα μόνο. Με ενοχλεί που θα βλαστημάνε και θα απορρίπτουν ΟΛΟΥΣ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΤΟΥΣ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΕΣ, που θέλουμε να χαιρόμαστε τη μοτοσικλέτα μας, χωρίς να γινόμαστε ενοχλητικοί και κουραστικοί συμπολίτες. Να με συγχωρείς που τα λέω τόσο "χύμα" αλλά έχω βαρεθεί να ακούω για αλήτες, θορυβοποιούς, σπαστικούς μηχανόβιους ενώ εγώ (με 180.000 χλμ στην πλάτη και ταξίδια σε 4 χώρες, με 18 χρόνια μοτοσικλετιστικής ζωής) δεν ενόχλησα ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΝ άνθρωπο, απολαμβάνοντας την οδήγηση της μοτοσικλέτας μου.
Και καταλήγω: Αν είσαι σωστός μοτοσικλετιστής, είσαι και σωστός και υπεύθυνος πολίτης. Τελεία.
Δε σου λέω να μην πάρεις μια εξάτμιση με ωραίο θόρυβο. Κοίτα όμως η ένταση του θορύβου (σε db) να είναι εντός των ορίων του νόμο, όχι μόνο για να είσαι νόμιμος αλλά κυρίως για να είσαι υπεύθυνος μοτοσικλετιστής που θα τιμάς αυτό το κορυφαίο εργαλείο ελευθερίας (τη μοτοσικλέτα) και δεν θα το ευτελίζεις.

Δεν εχω παρα να συμφωνησω μαζι σου...
Η κατασταση με τα περισσοτερα χτ και κτμ εχι νομιζω ξεφυγει απο καθε ελεγχο...
Το μυστικο νομιζω κρυβεται πισω απο δυο λογια που ειπες για ταξιδια που εχεις κανει.
Βαζω οτι στοιχημα θες οτι αν ολοι εκεινοι με τις ξεταπωτες/εκκωφαντικες εξατμισεις τους βγαιναν για κανα ταξιδακι θα αναθεωρουσαν τις αποψεις τους περι θορυβου κ θα τις αντικαθιστουσαν αμεσα....

mourgakos
26/10/2007, 10:27
mivv.
κοιτα να βαλεις αντηριδα ομως για να μην χαλασεις το υποπλαισιο.

hotcarver
26/10/2007, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
500 ευρω ολοκληρη μαζι με τον σιγαστηρα.Αλλα θελει μηχανουργειο για να μπει ο σιγαστηρας.:D
\
500????Ρε παιδια με τοσα ευρω βαζετε επωνυμη aftermarket(χωρις να λεω οτι δεν ειναι καλες οι χειροποιητες) μαζι με λαιμους..(DEVIL λαιμοι ετσι...μακραν οι καλυτεροι..)
..Για δεστε καμμια αγγελια..

Tash
26/10/2007, 19:11
fantacid μηπως μπορεις να μου πεις που θα βρω αυτον τον μαστορα?Θελω να του κανω μια επισκεψη...:D mourgakos εριξα μια ματια στο site της mivv και απο οτι ειδα δεν βγαζει για xt...

soundstorm
27/10/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από hotcarver
\
500????Ρε παιδια με τοσα ευρω βαζετε επωνυμη aftermarket(χωρις να λεω οτι δεν ειναι καλες οι χειροποιητες) μαζι με λαιμους..(DEVIL λαιμοι ετσι...μακραν οι καλυτεροι..)
..Για δεστε καμμια αγγελια..
500 ευρω ολοκληρη.Μαζι με λαιμους και σιγαστηρα!

h_m_akis
08/11/2007, 22:03
arrow...την κλασσικη στρογγιλη και ξεταπωτη:winka:

ειχα ακουσει καποτε ενα 89αρι που ανεσταινε νεκρους!!!

fantacid
09/11/2007, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tash
fantacid μηπως μπορεις να μου πεις που θα βρω αυτον τον μαστορα?Θελω να του κανω μια επισκεψη...:D mourgakos εριξα μια ματια στο site της mivv και απο οτι ειδα δεν βγαζει για xt...

δε θυμαμε πως λεγετε η οδος αλλα ακου πως θα πας!

μοναστηριου παιζει μια eurobank, μπαινεις στο στενο κ κατεβαινεις μεχρι το βενζιναδικο απεναντι απο τα δικαστηρια κ πας δεξια, στο 3-4 στενο κανεις δεξια στα 10 μετρα

ρωτα κιολας αν χαθεις!

:wave2:

mourgakos
17/11/2007, 02:49
mivv titanium.
την ειχα εγω στο χτ και μου την εκλεψαν.ο καλυτερος ηχος μακραν.αυτη η λ π α εχει μεγαλο
τελικο το οποιο θα σου αφησει πολλες τρυπες στα γκαζωμα.εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει,
και με τοσο χρημα
αν θες να κανεις παπαριζες καλυτερα βαλε πρωτα λαιμους devil (καινουριοι 145ε,μεταχειρο 80)να δεις και
πραγματικη διαφορα,και μετα πας σε κανα τελικο.αν θες και σοβαρο τελικο,βαλε
yoshimura RS 3 να τελειωνεις.(μαζι με συναγερμο ομως και κανα σπεσιαλ βιδωτηρι
γιατι δεν ξερω ποσο καιρο θα την εχεις αν την αφηνεις οξω.
και μην ξεχασεις να βαλεις αντηριδα για το υποπλαισιο.ειναι σημαντικο.:wave2: