PDA

View Full Version : Αντικατάσταση τσιμούχας στο πιρούνι .



kiriakost
20/10/2007, 13:51
Σε ένα φρενάρισμα εκτάκτου ανάγκης , μου έσκασε η μια τσιμούχα από το πιρούνι,
και πλέον γλύφει λάδι .

Ευκαιρία για αντικατάσταση και των δυο , και τοποθέτηση φρέσκου λιπαντικού στις μπουκάλες .

Μηπως έχει δει κανείς στο ΝΕΤ , κανένα How- to ? Να μου δώσει κανένα λινκ .

FZR1000
20/10/2007, 13:57
Με ανακατασκευη χωρις αλλαγη τσιμουχακιων που πας???

Μανιουαλ δεν υπαρχει?

http://www.motorcyclecruiser.com/tech/replace_fork_seals/index.html

KeLeYTiS
20/10/2007, 13:58
http://www.motorcycle.com/how-to/how-to-replace-fork-seals-3442.htm

http://www.motorcyclecruiser.com/tech/replace_fork_seals/index.html

gcrook
20/10/2007, 14:09
Δεν ειχες γραψει οτι εχεις το μανιουαλ;:confused:

kiriakost
20/10/2007, 15:19
Κάποιες εικόνες στο μάνουαλ ήταν θολές .. Ευχαριστώ για τα λινκ .

bentouza
20/10/2007, 15:25
δες κ δω http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=5511.0

kiriakost
20/10/2007, 15:54
Ολόκληρο μανουαλ και δεν λέει τον τύπο λαδιού στο πιρούνι , λέει μόνο ότι είναι ATF , και την ποσότητα .


Pissaman Help !! ??

stefanos
20/10/2007, 15:56
Ισως θα ήταν καλύτερα να το συνδύαζες και με γλύστρες.

kiriakost
20/10/2007, 16:14
bentouza Φοβερό το λινκ από το Bikenet !! :beer:

catmaster
20/10/2007, 16:23
Μάλλον δεκαράκι λάδι χρειάζεται ... το πεντάρι θα το κάνει πολύ μαλακό ...

Στο NX 250 γράφει 412cc Λαδιού ... νομίζω την ίδια ανάρτηση έχουν..

Αφού θα λύσεις μπροστινό πέτα και τα παλιά ρουλεμάν έξω (αν δεν το έχεις ήδη κάνει)

:wave2:

stefanos
20/10/2007, 16:28
Αερόκλειδο έχεις?

kiriakost
20/10/2007, 16:37
Αμα λέμε για ρουλεμάν τροχού , εχω βάλει καινούργια ;)

Οσο για τα το πιρουνι , έκανα μια μελέτη και είδα , οτι λύνει εύκολα .

Και δευτερων , το πρόβλημα μου είναι η τσιμούχα λαδιού . ( οχι αυτήν που φαινεται εξωτερικά )

Απο την άλλη εχω ενα ολόκληρο μπροστινό σύστημα απο ΑΧ-1 καβάντζα ... και είμαι 50 / 50 , να πάρω υλικά απο εκείνο , και να τελειώνω , χωρίς κόστος . !?!?

ZX-9R
20/10/2007, 18:07
Καλησπερα,

Δεν ειναι καλη ιδεα να παρεις τσιμουχες απο ενα καλαμι και να τις περασεις σε αλλο, επισης μην ξεχασεις (οπως και προαναφερεται) να αλλαξεις τα μεταλλα των καλαμιων

Α, για το λαδι μπορεις να παρεις τηλεφωνο και στο σερβις της χοντα και να ρωτησεις..

kiriakost
20/10/2007, 18:46
Βλέποντας και κάνοντας ... έτσι και αλλιώς , θα διαλύσω και τα δυο μπροστινά συστήματα , για να δω εάν το δεύτερο έχει καλύτερα ελατήρια από το πρώτο .

Τωρα για τις τσιμούχες λαδιού , μάλλον θα πάρω καινούργιες , και για τις ξύστρες βλέπουμε .

dirtbird
20/10/2007, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
.....για να δω εάν το δεύτερο έχει καλύτερα ελατήρια από το πρώτο .


Πως θα το καταλάβεις αυτό? :confused: :confused:

Μπορείς επίσης να το φίλερώσεις :D :D
για λεπτομέρειες ρώτα τον oldman.... :cool:

ZX-9R
20/10/2007, 20:49
Καλησπερα,

Αρχικα μετρας μηκος, αυτο που ειναι μεσα στα σπεκς του μανιουαλ κερδιζει (αλλιως το μακρυτερο :p ) , μετα βαζεις ενα βαρος (πχ 1 κιλο) και μετρας ποσο συμπιεζεται, μετα κοιτας και το αλλο





Οι τσιμουχες (ξυστρες και λαδιου) δεν ειναι προαιρετικης αντικαταστασης, ειναι υποχρεωτικο να τις αλλαξεις...

dirtbird
20/10/2007, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Καλησπερα,

Αρχικα μετρας μηκος, αυτο που ειναι μεσα στα σπεκς του μανιουαλ κερδιζει (αλλιως το μακρυτερο :p ) , μετα βαζεις ενα βαρος (πχ 1 κιλο) και μετρας ποσο συμπιεζεται, μετα κοιτας και το αλλο


Θεωρητικώς ναι.... αλλά


αυτό θα ήθελα να το σε βίντεο....


indeed

:winka:

kiriakost
20/10/2007, 22:32
Σημερα ηρθε ένας καλός φίλος από δω (έδρα μου) , με παρελθών αγωνιζομένου .

Και μου είπε κάποια πράγματα .

Τελικά βγήκαμε έξω , για έναν έλεγχο , και διαπιστώσαμε έναν μεταλλικό ήχο ως " Τακ " , κάθε φορά που κατεβαίναν οι μπουκάλες , στο 1/3 της διαδρομής .

Ο ήχος , ακούγονταν περίεργος κάπου κάτω από το ρεζερβουάρ !!

Με την χρήση, ειδικού ακουστικού μεταλλικών ήχων , που έχω , διαπίστωσα ότι η πηγή , είναι τα μηχανικά μέρη της μπουκάλας που χάνει λάδια .

Συμπέρασμα .... Νέες τσιμούχες λαδιού κατά προτίμηση αφτερ μάρκετ Γερμανικές με διπλά ελατήρια .
Και αντικατάσταση των χάλκινων δακτυλιδιών εντός μπότας , με ένα ζεύγος από το δεύτερο μπροστινό σύστημα .

Για το θέμα ελατήρια με κάλυψε ο ZX-9R

GIXXERAKIAS
20/10/2007, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost


Με την χρήση, ειδικού ακουστικού μεταλλικών ήχων , που έχω , διαπίστωσα ότι η πηγή , είναι τα μηχανικά μέρη της μπουκάλας που χάνει λάδια .

R Θελω πολυ να δω το ειδικο ακουστικο μεταλλικων ηχων βρε Κυριακο.:rolleyes: :D


















































Μηπως ειναι το κατσαβιδι??:D Εγω με αυτο ακουγα τις βαλβιδες και αναγνωριζα ποια κανει τακ τακ και θελει ρυθμιση στο συνεργειο που δουλευα.:lol: :lol:

stefanos
20/10/2007, 22:53
Οι γλύστρες ήταν φυσικό να είναι φθαρμένες μετά απο χρήση χρόνων, και σε αυτό πρέπει να είσαι προσεκτικός και με τις δεύτερες μπουκάλες.
Οσον αφορά τις τσιμούχες οι γιαπωνέζικες είναι αναβάθμιση για τις γερμανικές μηχανές, γιατί να πάς ανάποδα?

ZX-9R
20/10/2007, 23:28
Ευκολο ειναι, γιατι να το βιντεο ?

Αυτο το τοκ τοκ πολλες φορες μπορει να ειναι και το ρουλεμαν λαιμου (σφιξιμο), μπορεις να τσεκαρεις αν ειναι αυτο η οι δισκοι τοποθετοντας το μηχανακι κοντρα σε κανα ντουβαρι και σπρωχνοντας πανω κατω, αν δεν ακουγεται τοκ τοκ τοτε ηταν οι δισκοι που επαιζαν, η μονη αλλη περιπτωση που εχω ακουσει τετοιο θορυβο απο καλαμι ηταν σε περιπτωση που η προφορτιση ηταν τερμα χαλαρη.....

ZX-9R
20/10/2007, 23:31
πολυ καλες μου λενε ειναι οι pyramid http://www.pyramid-parts.com/ (εχει και ρουλεμαν και απ' ολα)
εχουν και ωραιο λογκο.... :p

dirtbird
21/10/2007, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Ευκολο ειναι, γιατι να το βιντεο ?

Αυτο το τοκ τοκ πολλες φορες μπορει να ειναι και το ρουλεμαν λαιμου (σφιξιμο), μπορεις να τσεκαρεις αν ειναι αυτο η οι δισκοι τοποθετοντας το μηχανακι κοντρα σε κανα ντουβαρι και σπρωχνοντας πανω κατω, αν δεν ακουγεται τοκ τοκ τοτε ηταν οι δισκοι που επαιζαν, η μονη αλλη περιπτωση που εχω ακουσει τετοιο θορυβο απο καλαμι ηταν σε περιπτωση που η προφορτιση ηταν τερμα χαλαρη.....

Πρώτα απ'όλα είναι πάρα πολύ δύκολο να τοποθετήσεις βάρος πάνω σε ένα ελατήριο και να μη σωριαστούν όλα μαζί (ειδικά του αχ-βαχ που έχει και πηρούνια καλαμάκια και αντίστοιχα στενά ελατήρια)

Δεύτερο και ουσιαστικότερο....

Το βλέπω πολύ χλωμό το αχ με τις μαλακές αναρτήσεις που είχε (το πίσω ελατήριο ήταν αστείο....) να έχει k μεγαλύτερο του 3.4-3.5 Ν/mm (και πολύ λέω, πιο κοντά στο 3.0 N/mm πρέπει να 'ναι...)
Τα παραπάνω νούμερα μεταφράζονται -χοντρικά με g=10m/sec^2- σε 0.3 κιλά ανά χιλιοστό συμπίεσης.

Αν υποθέσουμε ότι είναι 10% πεσμένα, τοποθετώντας μάζα 1kg, το μεν καινούργιο (που δεν είναι) ελατήριο θα συμπιεστεί κάτι παραπάνω από 3 χιλιοστά, το δε πεσμένο κάτι λιγότερο από 4.....

Λίγο δυσδιάκριτο μΕ φαίνεται.....

:smilea:

ZX-9R
21/10/2007, 00:32
Το νουμερο στην τυχη το ειπα, τα δικα μου ειναι απο 9 εως 10Ν/χιλ, οποτε βαζω 10κιλα, εχω και ειδικη συσκευη η οποια περιλαμβανει εναν αλτηρα (απο αυτο που κανουμε γυμναστικη) που εχουμε βγαλει τα βαρη απο την μια (την πουλαω 80 ευρω αν θελει κανεις, ετσι ειναι με τις παγκοσμιες πατεντες)........

dirtbird
21/10/2007, 00:37
Υπάρχει άλλος τρόπος.
Προυποθέτει να γνωρίζουμε τη σταθερά ψυχρής εξέλασης, μικρόμετρο (με παχύμετρο παίρνεις τα @@ σου), σταθερό χέρι και σταθερό μάτι.

Τελικά χρειάζεται και παχύμετρο.


Για λεπτομέρειες.... call me oldman... :winka: :wave2:

ZX-9R
21/10/2007, 00:39
Τι ειναι η ψυχρη εξελαση ? Για πες, ποτε δεν βλαπτει η εξτρα γνωση....

kiriakost
21/10/2007, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Θελω πολυ να δω το ειδικο ακουστικο μεταλλικων ηχων βρε Κυριακο.:rolleyes: :D

Μηπως ειναι το κατσαβιδι??:D Εγω με αυτο ακουγα τις βαλβιδες και αναγνωριζα ποια κανει τακ τακ και θελει ρυθμιση στο συνεργειο που δουλευα.:lol: :lol:

Το κληρονόμησα από τον πατέρα μου το 1985 , Νο1 Ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων στο νομό .

Και να προσεχείς τα ματάκια σου .. το πολύ ρολάρισμα να μην σε αφήσει κουσούρι .

.


109512

kiriakost
21/10/2007, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
ετσι ειναι με τις παγκοσμιες πατεντες........

Σε καταλαβαίνω ρε μπαγάσα :a013:

Και εγώ παιδί της πατέντας μια ζωή, αλλά !! τελειότητα πάνω από όλα ;)

zero
21/10/2007, 01:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Το κληρονόμησα από τον πατέρα μου το 1985 , Νο1 Ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων στο νομό .

Και να προσεχείς τα ματάκια σου .. το πολύ ρολάρισμα να μην σε αφήσει κουσούρι .

.

:a23: :a23: :a23: :a23: :a23:
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23:
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

dirtbird
21/10/2007, 06:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Τι ειναι η ψυχρη εξελαση ? Για πες, ποτε δεν βλαπτει η εξτρα γνωση....

Το αντίθετο της θερμής....;)

kiriakost
21/10/2007, 12:12
Για να μην το κουράζουμε , είναι ο απλός έλεγχος, ενός άξονα με μικρόμετρο .

Και τα θερμά - ψυχρά, είναι οι πιθανές συνθήκες της μέτρησης , λόγο συστολής - διαστολής των υλικών .

άιντε διαβάστε και κανένα μανουαλ απο Honda , ετσι ώστε να ανοίξουν τα ματάκια σας ,
και να μην ψαρώνετε , σε παιχνίδια με τις λέξεις . ;)


.


109543

froulis
21/10/2007, 13:20
Κυριάκο κατέληξες στο τι λάδια θα βάλεις στο πιρούνι; Σκέφτομαι κι εγώ να αλλάξω τα λάδια στο πιρούνι του ΝΧ μου οπότε αν αποφασίσεις ρίξε καμιά ιδέα.....
Καλή συνέχεια!

kiriakost
21/10/2007, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από froulis
Κυριάκο κατέληξες στο τι λάδια θα βάλεις στο πιρούνι; Σκέφτομαι κι εγώ να αλλάξω τα λάδια στο πιρούνι του ΝΧ μου οπότε αν αποφασίσεις ρίξε καμιά ιδέα.....
Καλή συνέχεια!


Να και μια σοβαρή παρατήρηση .


Οχι .. δεν κατέληξα και είμαι μπερδεμένος .

Η Honda λεει στο βιβλιο , βάλτε λάδια με προδιαγραφές λειτουργίας ATF .

Τα λάδια με τον χαρακτηρισμό ATF , το 1990 ηταν οτι καλύτερο τεχνολογικά ,
διοτι προορίζονταν για σασμάν ( κιβώτια ταχυτήτων) .
Αποτέλεσμα , βάφτιζαν ως ATF , το λάδι με τα καλύτερα χαρακτηριστικά για την εποχή.

Στα αμερικάνικα φορουμ , λένε οτι η θεωρία περί λάδια ATF , ανήκει στο παλιό σχολειό ,
εφόσον πλέον, υπάρχουν εταιρείες που ασχολούνται στα σοβαρά με λάδια αναρτήσεων .

Εγω όμως , πονηρός απο κούνια , προσπαθώ να εντοπίσω μανουαλ σύγχρονου μοντελου , για να δω τι προτείνουν πλέων οι Ιάπωνες !!

Η μελέτη συνεχίζετε ;)

dirtbird
21/10/2007, 18:22
Ότι... να'ναι....:rolleyes: :rolleyes:

kiriakost
21/10/2007, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ότι... να'ναι....:rolleyes: :rolleyes:

δεν βαριεσαι ... την υγειά μας να έχουμε . :)

dkirkos
21/10/2007, 21:54
για το NX250 του 88-90 ειναι παντως 412 ccm με SAE 15..
ελπιζω να βοηθησα:wave2: :wave2:

froulis
21/10/2007, 22:40
Πρέπει να είναι μετά το 90 το μοντέλο αλλά δεν νομίζω οτι αλλάζει κάτι. Thanx πάντως.

kiriakost
21/10/2007, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
για το NX250 του 88-90 ειναι παντως 412 ccm με SAE 15..
ελπιζω να βοηθησα:wave2: :wave2:

Ωραιος ο συνάδελφος ... SAE 15 !! Ενδιαφέρον .

Μπορεις να σκανάρεις το κομματάκι της σελίδας που το γράφει ?
ή να το βγάλεις μια φώτο να το δούμε ? :)

dkirkos
21/10/2007, 23:51
πηγη:

http://www.louis.de/_20189c2a66448bf305914e9bfc8d92b66a/index.php?topic=bikedb&article_context=bikedb&anzeige=0&CONTENT=technik&MARKEN_ID=6&CCM=2&typ_id=MD21

:wave2: :wave2:

kiriakost
21/10/2007, 23:55
Ρε φιλαράκι .. είσαι Θεός ήλιος καλοκαιρινός !! Να μην χαθούμε ;) :wave2:

dkirkos
21/10/2007, 23:56
επισης για και aftermarket ελατηρια δινουν SAE 15

http://cgi.ebay.de/Honda-Wilbers-Gabelfedern-incl.-1-Liter-Gabel%C3%B6l_W0QQitemZ320171904934QQcmdZViewItem

:wave2: :wave2:

gcrook
22/10/2007, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ρε φιλαράκι .. είσαι Θεός ήλιος καλοκαιρινός !! Να μην χαθούμε ;) :wave2:
23 φιλοι αισιως.....:lol:

kiriakost
22/10/2007, 00:23
Κοίτα τι ξετρύπωσα .... μπούζι με 7? :D Τα ελατήρια είναι για MD25 ... :(


http://www.wirth-federn.de/advanced_search_result.php?keywords=NX+250&x=0&y=0

dirtbird
22/10/2007, 05:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Κοίτα τι ξετρύπωσα .... μπούζι με 7? :D Τα ελατήρια είναι για MD25 ... :(


http://www.wirth-federn.de/advanced_search_result.php?keywords=NX+250&x=0&y=0


Άραγε, πόσες σαρδέλες το χιλιόμετρο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=48494) , θα καίει μετά?:rolleyes: :rolleyes: :bigcry: :rotflmao:

derd
22/10/2007, 14:08
To rebuild του ΑΧ-1 που πήγε ??????

OldMan
22/10/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
To rebuild του ΑΧ-1 που πήγε ??????
Πολύ καλή ερώτηση ...!!! :look:

Επειδή εγώ δεν το πείραξα (και ούτε υπάρχει "παραμέσα"...), μάλλον ο Κυριάκος έσβυσε το αρχικό post, οπότε έφυγε "αύτανδρη" όλη η συζήτηση ...:confused:


Υ.Γ.
Η παρούσα μπουρδολογία θα μεταφερθεί στα Ανέκδοτα (Sorry Bart...:sad: ) μέχρι να αποφασιστεί η τύχη της !!! :wave2:

Cpt. Haddock
22/10/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η παρούσα μπουρδολογία θα μεταφερθεί στα Ανέκδοτα (Sorry Bart...:sad: ) μέχρι να αποφασιστεί η τύχη της !!! :wave2:

τι κακός άνθρωπΑς που είσαι ρε :lol: :lol: :lol:

OldMan
22/10/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τι κακός άνθρωπΑς που είσαι ρε :lol: :lol: :lol:
Αφού ζήτησα συγγνώμη, ρεεεεε :D :blush:

gcrook
22/10/2007, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Επειδή εγώ δεν το πείραξα (και ούτε υπάρχει "παραμέσα"...), μάλλον ο Κυριάκος έσβυσε το αρχικό post, οπότε έφυγε "αύτανδρη" όλη η συζήτηση ...:confused:



Να τα διαβαζουν μερικοι...:rolleyes:

byron
22/10/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Επειδή εγώ δεν το πείραξα (και ούτε υπάρχει "παραμέσα"...), μάλλον ο Κυριάκος έσβυσε το αρχικό post, οπότε έφυγε "αύτανδρη" όλη η συζήτηση ...:confused:



Που είναι ο Nostra Που λέει πως δεν υπάρχει Θεός... :evil: :mad:

dirtbird
22/10/2007, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
....Επειδή εγώ δεν το πείραξα .....

Κρίμα....
:D :D

Maira
22/10/2007, 15:26
Τελικά όλα τα πράγνματα κάποια μέρα μπαίνουν στη θέση τους!!!!




:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

blackbusa
22/10/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πολύ καλή ερώτηση ...!!! :look:

Επειδή εγώ δεν το πείραξα (και ούτε υπάρχει "παραμέσα"...), μάλλον ο Κυριάκος έσβυσε το αρχικό post, οπότε έφυγε "αύτανδρη" όλη η συζήτηση ...:confused:


Υ.Γ.
Η παρούσα μπουρδολογία θα μεταφερθεί στα Ανέκδοτα (Sorry Bart...:sad: ) μέχρι να αποφασιστεί η τύχη της !!! :wave2:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


τι λε ρεεεεεεεε τον κοπανο......η μαλλον λαμογιο τελικα......μηπως το εσβησε για να μην αφησει τα πνευματικα του δικαιωματα σε αυτο το κλικαδορικο φορουμ.....:lol:

και εκανε και την παπια........ποσο μπαμιας τελικα μπορει να ειναι καποιος.....?????

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

OldMan
22/10/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κρίμα....
:D :D

Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Τελικά όλα τα πράγνματα κάποια μέρα μπαίνουν στη θέση τους!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Αμφότεροι είστε κακεντρεχείς ...!!!


(άσχετα αν έχετε δίκιο...):winka:

gcrook
22/10/2007, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Αμφότεροι είστε κακεντρεχείς ...!!!


(άσχετα αν έχετε δίκιο...):winka:

Εσυ εισαι ρε, που σου ανεβασε τα "κοντερια" στο μαγαζι και δεν ειπες ουτε ενα ευχαριστω..
Ταδε εφη ριμπιλντερ:sad:

kiriakost
22/10/2007, 19:18
Ωραίες εξυπνάδες λέτε αδέρφια ... Δεν υπάρχει πατέρας να σκοτώνει το παιδί του !!

Δεν έχω ενέργεια περισσευούμενη , για να στολίσω κατάλληλα την ΛΕΡΑ που το έσβησε .


αυτά ..


Η μεταφορά τεχνικού θέματος , στα ανέκδοτα ?? ποια ΛΕΡΑ είχε αυτήν την φανταστική ιδέα ?


αλλά, τι να περιμένει κανείς εδώ μέσα ... τραλαλαλαλαλα η υπόθεσις .

costas_k
22/10/2007, 19:40
κρατα ενεργεια γιατι το βλεπω να παιρνει φυλλο πορειας για τις διαμαχες!:a014:

froulis
22/10/2007, 19:46
Συνάδελφοι μοτοσυκλετισταί, ας αφήσουμε πισω την φαιδρή αυτή κατάσταση που έχει δημιουργηθεί. Δεν ξέρω ποιος έσβησε το rebulid του AX1 αλλά ας φροντίσουν όσοι σχετίζονται (Κυριάκος και mods) να επανέλθει αν γίνεται γιατί άξιζε τον κόπο παρά τις διαφωνίες. Peace πάνω απ΄ολα (τι στο δι@λο σα Χίπις γράφω....) Δε γ@μιετ@ι: προτείνω να γίνει καμία προσπάθεια να επανέλθει το ποστ.... αν πάλι δεν προκύψει.... shit happens!
(Να ξέρετε πάντως δεν θα έχει τόσο ενδιαφέρον το site χωρίς χωσίματα εκατέρωθεν....)

kiriakost
22/10/2007, 20:06
Παράγγειλα τσιμούχες γιαπωνέζικες και μπούζι IRIDIUM από Γερμανία μέσω του Χρήστου .

http://www.louis.de/_20f9b96df310f8c9c4d115298c2be6a8b0/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10035100&artnr=10035107&typ_id=MD21&origin=bikedb&anzeige=all

http://www.louis.de/_20f9b96df310f8c9c4d115298c2be6a8b0/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10042180&artnr=10042200&typ_id=MD21&origin=bikedb&anzeige=all




Για τα υπόλοιπα , θα συμπεριφέρομαι όπως μου συμπεριφέρονται .... πάντα αυτό έκανα . ;)




.

johnnyestia
22/10/2007, 20:12
Σίγουρα λαμβάνεται περιοδικά ένα backup της βάσης δεδομένων του moto.gr.

Ελπίζω αυτοί που έχουν την δυνατότητα να επαναφέρουν το thread με το rebuild, ας έχουν χαθεί και μερικά ποστ.

Άσχετα με τις διαφαινόμενες κλίκες είναι αμαρτία να χαθεί το συγκεκριμένο thread. Ειρήνη υμίν.

kiriakost
22/10/2007, 20:22
Φιλε μου δεν χάθηκε τίποτα ... εφόσον το μαγαζί δεν άντεχε φορτίο 98ΜΒ - 50 σελίδες .

Το http://motocikleta.gr/forum/index.php αντέχει !!

Σύντομα στην κατηγορία projects !!

OldMan
22/10/2007, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Δεν έχω ενέργεια περισσευούμενη , για να στολίσω κατάλληλα την ΛΕΡΑ που το έσβησε
Αυτή η "λέρα" ΔΕΝ είμαι εγώ !!!

(αν θυμάσαι, υποσχέθηκα ότι οταν τελειώσει θα καθαριστεί και θα κλειδωθεί...) :winka:



Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Η μεταφορά τεχνικού θέματος , στα ανέκδοτα ?? ποια ΛΕΡΑ είχε αυτήν την φανταστική ιδέα ?
Αυτή η "λέρα " ΕΙΜΑΙ εγώ ...!!!

(δεν έχεις καν την κοινή λογική να καταλάβεις τι είναι και τι δεν είναι Τεχνικό θέμα...) :sad:

kiriakost
22/10/2007, 23:14
Το γνωρίζω βρε Αντώνη ότι δεν είσαι εσύ !! :sad:


Τέλος πάντων ... καλό σου βράδυ . :a10:

blackbusa
23/10/2007, 03:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτή η "λέρα" ΔΕΝ είμαι εγώ !!!

(αν θυμάσαι, υποσχέθηκα ότι οταν τελειώσει θα καθαριστεί και θα κλειδωθεί...) :winka:



Αυτή η "λέρα " ΕΙΜΑΙ εγώ ...!!!

(δεν έχεις καν την κοινή λογική να καταλάβεις τι είναι και τι δεν είναι Τεχνικό θέμα...) :sad:



Tελικα εισαι ΛΕΡΑ η δεν εισαι ΛΕΡΑ......????:confused:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
23/10/2007, 03:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Σίγουρα λαμβάνεται περιοδικά ένα backup της βάσης δεδομένων του moto.gr.

Ελπίζω αυτοί που έχουν την δυνατότητα να επαναφέρουν το thread με το rebuild, ας έχουν χαθεί και μερικά ποστ.


Αν ειναι δυνατον!
Φιλε μου δεν θα σβηστουν μερικα ποστ αλλα εκατονταδες,
και τουλαχιστον δεκα απο αυτα αν οχι περισσοτερα, ειναι χιλιες φορες πιο σημαντικα
απο ολα τα ποστ του Κυριακου απο την μερα που μπηκε εδω μεσα...
Θεε μου...θα παθω εγκεφαλικο...:sad:

bartlal
24/10/2007, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πως θα το καταλάβεις αυτό? :confused: :confused:

Μπορείς επίσης να το φίλερώσεις :D :D
για λεπτομέρειες ρώτα τον oldman.... :cool:

νά έίσάί κάλά πόύ σκέφτήκές στίς δύσκόλές στίγμές τόν όldmάn....



:D :D :D





....λολιτουλινι μου! :blush:

bartlal
24/10/2007, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η παρούσα μπουρδολογία θα μεταφερθεί στα Ανέκδοτα (Sorry Bart...:sad: ) μέχρι να αποφασιστεί η τύχη της !!! :wave2:

θα σε φτιαξω εσενα οσονουπω.... :mad: :mad: :evil: :mad: :mad:

Rezeguet
25/10/2007, 20:29
egw giati de vlepw kati asteio sto 8ema?

Paei, xalase to forum... Kai den to ennow kwmikotragika, einai diapistwsh.

:rolleyes: :sad:

dirtbird
26/10/2007, 05:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
egw giati de vlepw kati asteio sto 8ema?

Paei, xalase to forum... Kai den to ennow kwmikotragika, einai diapistwsh.

:rolleyes: :sad:

Γιατί -προφανώς- δεν είσαι σε θέση να αντιληφθείς τις τεχνικές βλακείες που αναφέρονται.

Αμφιβάλλω βέβαια ότι θα δεις την απάντηση... :confused:

OldMan
27/10/2007, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αμφιβάλλω βέβαια ότι θα δεις την απάντηση... :confused:
Να μην αμφιβάλεις καθόλου .. :nono:









Να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ !!! :lol: