PDA

View Full Version : Τέντα για φύλαξη μοτό



mixalakis
21/10/2007, 10:27
Ρε παιδιά έχω υπαίθριο γκαράζ όπου βάζω την μηχανή, αλλά θα ήθελα να την προστατεύω με κάποιον τρόπο και από τα στοιχεία της φύσης (βροχή, ήλιος κτλ).

Θεωρώ ότι η πιο προσιτή λύση είναι μια καλή, ανθεκτική, αδιάβροχη τέντα ή κάτι παρόμοιο.

Ξέρει κανείς κανέναν που να αναλαβάνει τέτοιες εγργασίες ή παρόμοιες λύσεις;

blackbusa
21/10/2007, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Ρε παιδιά έχω υπαίθριο γκαράζ όπου βάζω την μηχανή, αλλά θα ήθελα να την προστατεύω με κάποιον τρόπο και από τα στοιχεία της φύσης (βροχή, ήλιος κτλ).

Θεωρώ ότι η πιο προσιτή λύση είναι μια καλή, ανθεκτική, αδιάβροχη τέντα ή κάτι παρόμοιο.

Ξέρει κανείς κανέναν που να αναλαβάνει τέτοιες εγργασίες ή παρόμοιες λύσεις;


Μια κουκουλα θα ηταν πολυ καλυτερα......:wave2:

GIXXERAKIAS
21/10/2007, 20:33
www.skiatsu.gr
:wave2:

xampos
21/10/2007, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Μια κουκουλα θα ηταν πολυ καλυτερα......:wave2:

kαι πολυ οικονομικοτερα :winka: :)

cityfly
21/10/2007, 20:47
ψάξε στο χρυσό οδηγό για τεντάδες
πάρε προσφορές και διάλεξε


www.xo.gr

βάλε στο αναζήτηση "τέντες"

mixalakis
21/10/2007, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Μια κουκουλα θα ηταν πολυ καλυτερα......:wave2:

Κουκούλα έχω αλλά βαριέμαι να την βάζω και να βγάζω κάθε φορά, άσε που δεν έχει χώρο να την αφήνω όταν πέρνω την μηχανή.

Την χρησιμοποιώ μόνο όταν υπάρχει περίπτωση να μείνει ακίνητη η μηχανή για πολύ καιρό.

div400
21/10/2007, 23:19
KOITA ΕΔΩ (http://www.canopyguy.com/index.cfm?template=shelters) μηπως σου κάνει κατι τέτοιο!

πάντως δεν πρεπει να δυσκολο να το φτιάξεις μονος σου....νομίζω:look:

div400
21/10/2007, 23:32
και ΕΔΩ (http://www.sportsauthority.com/family/index.jsp?categoryId=712492&cp=2057781.714752) εχει πραγμα.....

:wave2: :beer:

zoropatra
21/10/2007, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Κουκούλα έχω αλλά βαριέμαι να την βάζω και να βγάζω κάθε φορά, άσε που δεν έχει χώρο να την αφήνω όταν πέρνω την μηχανή.

Την χρησιμοποιώ μόνο όταν υπάρχει περίπτωση να μείνει ακίνητη η μηχανή για πολύ καιρό.


δεν εχεις χωρο να βαζεις την κουκουλα:confused: και εχεις χωρο για ολοκληρη τεντα?:rolleyes: :rolleyes: :confused:

Nikoskazer2000
22/10/2007, 01:38
Βασικά το πρόβλημα της κουκούλας βρίσκεται στα εξής:

1.) Έρχεσαι απο βροχή (βρεγμένη μοτό) : Οι ζεστή η μηχανή κι' οι υδρατμοί δεν εχουν επαρκή διαφυγή με αποτέλεσμα να ξαναγίνουν νερό με το που θα κρυώσει ο κινητήρας και η μηχανη να μη στεγνώνει (το σκουριασμένη δισκόπλακα σας λέει κάτι; ) :(

2.) Καυτή εξάτμιση + κουκούλα να εφάπτονται = :cry: :cry: :cry: :cry:

dodos 900
22/10/2007, 01:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Βασικά το πρόβλημα της κουκούλας βρίσκεται στα εξής:

1.) Έρχεσαι απο βροχή (βρεγμένη μοτό) : Οι ζεστή η μηχανή κι' οι υδρατμοί δεν εχουν επαρκή διαφυγή με αποτέλεσμα να ξαναγίνουν νερό με το που θα κρυώσει ο κινητήρας και η μηχανη να μη στεγνώνει (το σκουριασμένη δισκόπλακα σας λέει κάτι; ) :(

2.) Καυτή εξάτμιση + κουκούλα να εφάπτονται = :cry: :cry: :cry: :cry:




Συμφωνώ!Μερικές φορές το σκέφτομαι άν θα πρέπει να την σκεπάσω ή όχι όταν είναι
βρεγμένη και καταλήγω να βάζω την κουκούλα αφήνοντας τουλάχιστον την εξάτμιση ξεσκέπαστη.Απο την άλλη έτσι όπως φυσάει τώρα δέν πρέπει να φτιάξω τέντα,αλλά καταφύγιο.
:lol:

mixalakis
22/10/2007, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
δεν εχεις χωρο να βαζεις την κουκουλα:confused: και εχεις χωρο για ολοκληρη τεντα?:rolleyes: :rolleyes: :confused:

Την κουκούλα δεν πρέπει να την αφήνεις κάπου προστατευμένη όταν πέρνεις τη μηχανή;
Αν βρέχει θα την αφήσεις κάτω στην άκρη του γκαράζ και θα γίνει μούσκεμα.
Επίσης πολλές φορές έχω αφήσει την κουκούλα στο γκαράζ και την έχουν κατουρήσει γάτες!!:mad:
Βρωμούσε τόσο που ήθελε πέταμα! Το πόσος χώρος υπάρχει δεν έχει σχέση με το αν μπορεί να μείνει εκεί έξω η κουκούλα και η μόνο λύση είναι να την ξανανεβάσω στο σπίτι.
Επειδή χρησιμοποιώ την μηχανή κάθε μέρα αυτή η διαδικασία αποκλείεται!:nono:

Η πρόταση του φίλου GIXXERAKIAS δείχνει καλή, αλλά νομίζω ότι θα είναι πανάκριβη.
Και οι τέντες που πρότεινε ο φίλος div400 δείχνουν σαφώς φτηνότερες, αλλά δεν μου γεμίζουν το μάτι ότι θα αντέξουν ένα δυνατό αέρα!
Και οι δύο λύσεις πάντος νομίζω ότι είναι πολύ ψηλές και αν βρέχει λίγο παραπάνω δεν προστατεύουν τίποτα.

Δεν υπάρχει κανείς που να έχει κάποιον τρόπο προφύλαξης σε υπαίθριο γκαράζ;

makis206
22/10/2007, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Δεν υπάρχει κανείς που να έχει κάποιον τρόπο προφύλαξης σε υπαίθριο γκαράζ;

Όταν λες υπαίθριο γκαράζ τι ακριβώς εννοείς ; Μιλάμε για δικό σου χώρο ;

Ο μόνο τρόπος που φαντάζομαι είναι να φτιάξεις ένα πρόχειρο γκαράζ, σιδερένιες κολώνες φυτευτές και το σκεπάζεις με ότι εσύ νομίζεις που ν'αντέχει στο νερό και στον αέρα, δεν βλέπω άλλο τρόπο όμως επιβάλλεται να μιλάμε για δικό σου χώρο..

Κάτι παρόμοιο σαν τις τέντες που έβαλε ο div είχα τα καλοκαίρια για σκιά αλλά δεν ήταν για τίποτα παραπάνω, όταν πιάνανε τα μελτεμάκια του Αυγούστου την έδενα στο αμάξι για να μην τη μαζεύω απ'του γείτονα :lol:

mixalakis
22/10/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όταν λες υπαίθριο γκαράζ τι ακριβώς εννοείς ; Μιλάμε για δικό σου χώρο ;

Ο μόνο τρόπος που φαντάζομαι είναι να φτιάξεις ένα πρόχειρο γκαράζ, σιδερένιες κολώνες φυτευτές και το σκεπάζεις με ότι εσύ νομίζεις που ν'αντέχει στο νερό και στον αέρα, δεν βλέπω άλλο τρόπο όμως επιβάλλεται να μιλάμε για δικό σου χώρο..

Κάτι παρόμοιο σαν τις τέντες που έβαλε ο div είχα τα καλοκαίρια για σκιά αλλά δεν ήταν για τίποτα παραπάνω, όταν πιάνανε τα μελτεμάκια του Αυγούστου την έδενα στο αμάξι για να μην τη μαζεύω απ'του γείτονα :lol:

Ναι για δικό μου χωρό μιλάμε.
Είναι αυλή σπιτιού και δεν ξέρω αν μπορούν να μπουν κολώνες.
Φανταζόμουν ότι μπορεί να πιάσει κάτι σαν γερή τέντα πάνω στους τοίχους με γερά ούπα ίσως, πιθανώς και με μια κολώνα για ενίσχυση.