PDA

View Full Version : 0-300 Riding school 27/10/2007



Σελίδες : 1 [2]

satel
29/10/2007, 08:53
Λοιπόν να πω και εγώ τα δικά μου τώρα που βρήκα internet (καθώς στο σπίτι η ΟΝ ακόμα δεν παίζει).

Πρώτα απ'όλα συγχαρητήρια στους οργανωτές και πολλά μπράβο στο lamoun για την star student διάκριση.

Το σχολείο ήταν πολύ περισσότερα απ'ότι περίμενα. Το διάβαζα εδώ μέσα, ότι θα πας εκεί και θα καταλάβεις ότι στρίβεις λάθος ή και ότι δεν στρίβεις καθόλου αλλά απλά ακολουθείς το μηχανάκι και όντως από την πρώτη άσκηση το κατάλαβα. Ποτέ δεν είχα δουλέψει το τιμόνι σωστά.

Η θεωρία εμένα μου φάνηκε καλή για επίπεδο αρχαρίων, άκουγα πράγματα που δεν είχα ξανακούσει ποτέ. Τώρα θα συνεχίσω με πολύ περισσότερο διάβασμα.

Ποτέ δεν είχα διανοηθεί να βγάλω το σώμα από το μηχανάκι και το Σάββατο έκανα πράγματα που ποτέ δεν είχα φανταστεί ότι μπορώ να κάνω.
Δυστυχώς από τη στιγμή που μπήκαν και τα φρένα στην εξίσωση η συνταγή χάλασε. Ίσως να το πίεζα και εγώ περισσότερο το πράγμα, δεν ήμουν καθόλου χαλαρός και όλες οι στροφές μου έβγαιναν λάθος.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Σπύρο τον εκπαιδευτή μου για την αντιμετώπισή του σε όλη τη διάρκεια της ημέρας.

Το μόνο αρνητικό που είδα εγώ στο σχολείο ήταν οι κριτές που ήταν μέσα στην πίστα. Τουλάχιστον 3 φορές στις δύο τελευταίες ασκήσεις με προσπέρασαν όχι στην είσοδο της στροφής αλλά πάνω στη στροφή. Εγώ είχα κόψει, γιατί μπροστά μου ήταν πιο αργός οδηγός (δεν ήταν και πολλοί αυτοί μη νομίσετε) για να κρατήσω την απόσταση ασφαλείας που αρχικά μας είχε υποδείξει ο Άρης και υπήρχαν συγκεκριμένοι αναβάτες (κατά σύμπτωση ( ; ) είχαν όλοι τα μηχανάκια που έθαψε ο Trooper στα διόδια) που μας προσπερνούσαν και τους δύο πάνω στην στροφή. Μιλάμε αφού εγώ είχα περάσει την πρώτη κορίνα και ετοιμαζόμουν για το γυροσκοπικό και μας περνούσε και τους δύο μαζί. Οι κριτές κοιμόντουσαν τον ύπνο του δικαίου.

Από εδώ και πέρα θα προσπαθήσω να συμμετέχω σιγά σιγά στα trackdays για να επαναλάβω ξανά αυτά που έμαθα και να γίνω καλύτερος οδηγός απ'ότι είμαι τώρα. Χωρίς αμφιβολία το συστήνω σε όσους δεν έχουν κάνει κάτι ανάλογο μέχρι τώρα, πραγματικά αλλάζει o τρόπος που αντιλαμβάνεσαι την οδήγηση.

Παιδιά ελπίζω να σας δω σε καμιά εκδρομή του moto ξανά.

R-1nas
29/10/2007, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas

-Η θεωρία του γυροσκοπικού φαινομένου δεν ήταν όσο επεξηγηματική όσο θα ήθελα. Πραγματικά αν δεν είχα διαβάσει το θρεντ που έχει γράψει ο Γιαγιά Αρκούδα θα είχα πολλές απορίες...




O Xountras sto telos tou mathimatos to eipe ksekathara. "AUTO POU KANATE SIMERA EINAI MONO H EPIFANEIA ENOS THEMATOS - EPISTIMIS"

Ean theleis parapano, pas sta CSS.

Ζεύκας
29/10/2007, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Ean theleis parapano, pas sta CSS.

coming soon.

:wave2:

sniper
29/10/2007, 11:07
Μπράβο παίδες!

@Trooper : Δεν μου λες ρε βλαμμένε.... τι μηχανάκι λες να πάρεις τώρα; :D :winka:

@all : Δουλέψτε αυτά που μάθατε να τα κάνετε ενστικτωδώς.... ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ! Είναι συνηθισμένο μετά από μάθημα να υπερεκτιμάμε τις ικανότητές μας και να κάνουμε μαλακίες στο δρόμο με άσχημα επακόλουθα. Το νου σας!

:wave2:

GIXXERAKIAS
29/10/2007, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Το λαστιχο το πηρε ετσι απο αλλον, μην ψαρωνεις!!!!!
GIXXER, ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΔΑΓΚΩΝΩ, αλλα δεν μου μιλησες!!!!!!!!! Ελα για να μην κλαις, ο μπαρμπας θα σου κανει μαθημα την Τεταρτη, αν εισαι καλο παιδι και αν φυσικα ερθεις . Αυτο για το λαστιχο παραπανω (που εγραψα) ειναι παραμυθι για να τον φρικαρω (τον GIXXERAKIA), ΜΗΝ ΤΟ ΦΑΤΕ.- :wave2: σσσσσσ μην λες τιποτα για το λαστιχο ρε,αφου μου το υποσχεθηκες οτι δεν θα το πεις!!:mad:

Δεν μπορω να ερθω βρε συ,δεν εχω εξοπλισμο ακομα,παντελονι δηλ αλλα θα εχω πολυ συντομα.:winka:

Cpt. Haddock
29/10/2007, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Καπετάνιο πουλάω πουκάμισο Triumph 50E :lol: :lol: :lol:

Τι λέ ρε απατεώνα... :mad:

Δεν έχει 50 ευρώ :mad:




(το έχω αγοράσει :blush: )

lamoun
29/10/2007, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(το έχω αγοράσει :blush: )

:rotflmao: :rotflmao: Σωστός!!

:a013:

Όπως είπε ο Satel οι κριτές χάλια μαύρα!!

Σε μια στροφή που είχε χώματα περνάω και του τι δείχνω με το αριστερό.. ούτε καν είδε τίποτα, κοιμόταν.. :mad:

Και για τις προσπεράσεις παίζει θέμα όπως ειπώθηκε.
Όπως είπε ο Zefkas έμπαινες στη στροφή και τον έβλεπες μπροστά σου να σέρνεται, αλλά εδώ φταίμε εμείς για την επιλογή του γκρουπ.
Αυτό που με πείραξε (όπως και σε ένα άλλο παιδί στο γκρουπ και τα έλεγε στον Σπύρο :a20: ) είναι ότι και οι πιο αργοί στις ευθείες ανοίγανε.. εγώ έμενα χαλαρός για να φύγουν μακριά (δεν είχα το γκάζι να τους περάσω) και με περνούσαν άλλοι απο πίσω, καινούριοι!! :lol: Δυστυχώς το τελευταίο "session" δε το ευχαριστήθηκα αρκετά.. :(

Cpt. Haddock
29/10/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
...τελευταίο season ...

session :look:

lamoun
29/10/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
session :look:

Έχεις δίκιο, :winka: . Εννοώ το τελευταίο μάθημα στη πίστα, στο οποίο μας είπαν μπείτε και κάντε ότι μάθατε, χωρίς περιορισμούς σε φρένα / ταχύτητες..

mako
29/10/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
σσσσσσ μην λες τιποτα για το λαστιχο ρε,αφου μου το υποσχεθηκες οτι δεν θα το πεις!!:mad:

Δεν μπορω να ερθω βρε συ,δεν εχω εξοπλισμο ακομα,παντελονι δηλ αλλα θα εχω πολυ συντομα.:winka:

Κοψε ρε τα παραμυθια, παρε την Ιωαννα και ζητα να νοικιασεις μια στολη! Το νουμερο σου το ξερεις! Οχι επιδη με βρηκες μικρο ΝΑ ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ, ενταξει????????

mako
29/10/2007, 14:07
Zefka δεν ηταν εκει για να σου δωσουν ολες τις απαντησεις??? Γιατι δεν ρωτησες, μεχρι να παρεις την απαντηση που θα σε ικανοποιουσε???? Γι'αυτο δεν πηγες (πληρωσες)?????

satel αυτο το ανεφερες σε καποιον οταν βγηκες???? Ενταξει οι κριτες λιαζοντουσαν, αυτο σημαινει οτι ο καθε μαθητης δεν εχει ευθυνη για την ασφαλεια του, ωστε να γινει κατι πριν υπαρξει σοβαρο περιστατικο??????????

GIXXERAKIAS
29/10/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Κοψε ρε τα παραμυθια, παρε την Ιωαννα και ζητα να νοικιασεις μια στολη! Το νουμερο σου το ξερεις! Οχι επιδη με βρηκες μικρο ΝΑ ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ, ενταξει???????? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Δεν παιζεσαι ρε τρελε!!:beer: :beer:

Ζεύκας
29/10/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Zefka δεν ηταν εκει για να σου δωσουν ολες τις απαντησεις??? Γιατι δεν ρωτησες, μεχρι να παρεις την απαντηση που θα σε ικανοποιουσε???? Γι'αυτο δεν πηγες (πληρωσες)?????

Εσύ εννοείς για το παραπονό μου για την θεωρία του γυροσκοπικού?

Δεν είχα κάποια απορία, την θεωρία την ήξερα, κ το παλικάρι που έκανε τις θεωρίες το εξηγούσε καλύτερα το γυροσκοπικό σ'ένα πηγαδάκι που κάναμε στα πιτς περιμένοντας να μπούμε για το πρώτο σέσσιον.Σαν μάθημα θεωρίας πάντως θα μπορούσε να αναλυθεί καλύτερα..

Δεν έφυγα από τα Μέγαρα με απορίες πίστεψέ με (αν και έχω πάρα πολλά να μάθω ακόμα), έφυγα με τον στόχο να δουλέψω στην πίστα αυτά που έμαθα, να μάθω να τα κάνω ενστικτωδώς όπως ανέφερε και ο sniper λίγο πιο πάνω...

mako
29/10/2007, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
Εσύ εννοείς για το παραπονό μου για την θεωρία του γυροσκοπικού?

Δεν είχα κάποια απορία, την θεωρία την ήξερα, κ το παλικάρι που έκανε τις θεωρίες το εξηγούσε καλύτερα το γυροσκοπικό σ'ένα πηγαδάκι που κάναμε στα πιτς περιμένοντας να μπούμε για το πρώτο σέσσιον.Σαν μάθημα θεωρίας πάντως θα μπορούσε να αναλυθεί καλύτερα..

Δεν έφυγα από τα Μέγαρα με απορίες πίστεψέ με (αν και έχω πάρα πολλά να μάθω ακόμα), έφυγα με τον στόχο να δουλέψω στην πίστα αυτά που έμαθα, να μάθω να τα κάνω ενστικτωδώς όπως ανέφερε και ο sniper λίγο πιο πάνω...

Το παληκαρι που σας εκανε θεωρια ειναι ο Αρης Πρωτοψαλτης και για να ξερεις κανει μαθηματα μεχρι και στο Quatar σε οδηγους αγωνων!!!! Εγω οπως το εγραψες αλλο ειχα καταλαβει. Αντε την Τεταρτη, ελπιζω να ερθεις για πρακτικη!!!!!

Ζεύκας
29/10/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Το παληκαρι που σας εκανε θεωρια ειναι ο Αρης Πρωτοψαλτης και για να ξερεις κανει μαθηματα μεχρι και στο Quatar σε οδηγους αγωνων!!!! Εγω οπως το εγραψες αλλο ειχα καταλαβει.

Δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση τις ικανότητες του Άρη. Πάντα φιλικός, πάντα να εξηγήσει οποιαδήποτε απορία είχαμε όλοι μας. Απλά είπα ότι το γυροσκόπικο αναλύθηκε σαν θεωρία καλύτερα από τον Γιαγιά Αρκούδα εδώ μέσα.-




Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Αντε την Τεταρτη, ελπιζω να ερθεις για πρακτικη!!!!!


Θα προσπαθήσω να έρθω,έχω και τη σχολή ρε γαμώτο...

Πάντως στάνταρ σε ένα 0-300 τρακντέυ του Νοεμβρίου θα μπώ!

Ξέρεις πόσα φράγκα είναι η συμμετοχή και από τι ώρα πρέπει να μαστε στην πίστα?

sniper
29/10/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
.......

Ξέρεις πόσα φράγκα είναι η συμμετοχή και από τι ώρα πρέπει να μαστε στην πίστα?

και γιατί δεν βλέπεις τα αντίστοιχα thread στα trackdays;

Οκνηροί νεολαίοι....

zephyr1
29/10/2007, 15:02
Καταρχιν μπραβο σε ολους οσους κανουν αυτο το δωρο στον εαυτο τους.:beer:

Να ρωτησω, της ασκησεις της κανετε με αλλαγες ταχυτητων ή σαν το css με πχ. 4τη?

lamoun
29/10/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καταρχιν μπραβο σε ολους οσους κανουν αυτο το δωρο στον εαυτο τους.:beer:

Να ρωτησω, της ασκησεις της κανετε με αλλαγες ταχυτητων ή σαν το css με πχ. 4τη?

Αναλόγως το μάθημα, στη πρώτη άσκηση μια, στη δεύτερη και τρίτη 2, στη τέταρτη 3, και στη πέμπτη όλες..

Ζεύκας
29/10/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
και γιατί δεν βλέπεις τα αντίστοιχα thread στα trackdays;

Οκνηροί νεολαίοι....

Εγώ ενδιαφέρομαι για τα 0-300 τρακντέυς του Νοεμβρίου.

Ανακοινώθηκαν εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=48583)

Τώρα εγώ μάντης είμαι να ξέρω περαιτέρω πληροφορίες?

Νέος είμαι στον χώρο, δεν μπορώ να τα ξέρω όλα ή να ξέρω που ακριβώς να τα βρώ...

Τέσπα θα ρωτήσω την Ιωάννα τώρα που θα πάρω τηλ να κλείσω για css1 κ 2.

zephyr1
29/10/2007, 15:11
Μπαμπη μηπως πηγαινες πλακωμενος?

lamoun
29/10/2007, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μπαμπη μηπως πηγαινες πλακωμενος?

Ιδέα σου..!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ζεύκας
29/10/2007, 15:21
Όχι πάντα. Ειδικά στις πρώτες 3 ασκήσεις σχεδόν καθόλου.

Στην 4η πήγαινα σχετικά γρήγορα με αποτέλεσμα να κάνω κάποια χοντρά λάθη όπως είπα παραπάνω...

Στο τελευταίο σέσσιον ναι, πήγαινα πλακωμένος και τους λόγους τους εξήγησα...

zephyr1
29/10/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
Όχι πάντα. Ειδικά στις πρώτες 3 ασκήσεις σχεδόν καθόλου.

Στην 4η πήγαινα σχετικά γρήγορα με αποτέλεσμα να κάνω κάποια χοντρά λάθη όπως είπα παραπάνω...

Στο τελευταίο σέσσιον ναι, πήγαινα πλακωμένος και τους λόγους τους εξήγησα...

Λαθος σου.

Σου λειπει η πιστα , καλο θα ηταν παντα να ησουν με μικροτερη ταχυτητα απ'οτι απαιτουσε η ασκηση, σε βοηθαει να εισαι πιο χαλαρος και πιο ανετος στην ολοκληρωση των ασκησεων.

Μην κλεισεις καπακι 1 και 2 δεν λεει, αποψη μου.

Παντα φιλικα , γιατι σε βλεπω και λιγο παρμενο να ουμ.:wave2:

road spirit
29/10/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μην κλεισεις καπακι 1 και 2 δεν λεει, αποψη μου
+1
γενικά, δυο levels στα καπάκια δεν λεει, παθαίνεις data overflow... σοβαρά!

zephyr1
29/10/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
data overflow...

Α ρε sapila.:lol:

sapila racing
29/10/2007, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Α ρε sapila.:lol:

EEEEEE!! Τι εγινε?? :wave2:

dodos 900
29/10/2007, 17:00
Τετάρτη(μεθαύριο) θα είμαι στο trackday.Θα πάει κάποιος άλλος να βρεθούμε νωρίτερα στην πίστα να πιούμε κανα καφέ; mako θα πάς μέγαρα απο ότι κατάλαβα ε;:look: :)

mako
29/10/2007, 22:39
Εγω ειμαι εκει σε ολα τα track day, ακομα και αν δεν μπω (σπανιο)!!!!! Μπαμπη το level 1 και 2, τα εκανα μαζι (Σαββατο και Κυριακη). Δεν ειχα προβλημα, απλα στη συνεχεια επικεντρωνομουνα στην ασκηση και στα track day's εκανα επαναληψη τις ασκησεις, εφαρμοζοντας μια σε καθε στροφη και μεταφεροντας την ασκηση στην επομενη σε καθε γυρο. Αυτο που πιστευω εγω ειναι οτι, αν καταφερεις να γυριζεις αργα (χωρις καθολου φρενα), η βελτιωση σου θα ειναι πολυ μεγαλυτερη, απο οτι πιο γρηγορα!

Ζεύκας
30/10/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Λαθος σου.

Σου λειπει η πιστα , καλο θα ηταν παντα να ησουν με μικροτερη ταχυτητα απ'οτι απαιτουσε η ασκηση, σε βοηθαει να εισαι πιο χαλαρος και πιο ανετος στην ολοκληρωση των ασκησεων.

Μην κλεισεις καπακι 1 και 2 δεν λεει, αποψη μου.

Παντα φιλικα , γιατι σε βλεπω και λιγο παρμενο να ουμ.:wave2:

η μοναδική άσκηση η οποία υπερέβαλα εαυτόν ήταν η τέταρτη, και εκεί ήταν που έκανα μαλακίες αλλά δεν το μετανιώνω...έμαθα από αυτό...

στην 5η καλά πιστεύω έκανα. στην ουσία μας είπαν τραβάτε εφαρμόστε ό,τι μάθατε!
είχα και τον εκπαιδευτή μου που πηγαίναμε την πίστα...πέρναγε κάτι αργούς λίγο πριν τη στροφή και έλεγε από μέσα μου: Σιγά ρε Σάββα! από πάνω θα τον περάσω αυτόν?

Γενικά με παρότρυνση του εκπαιδευτή μου πήγαινα πλακωμένος και, πίστεψε με, μου φαινόντουσαν φυσιολογικά (όχι ό,τι τα έκανα 100% κτήμα μου αλλά λέμε τώρα...)







Εχμμ...παρμένος? :confused:

Ζεύκας
30/10/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
+1
γενικά, δυο levels στα καπάκια δεν λεει, παθαίνεις data overflow... σοβαρά!

Είμαι υπέρ αυτής της άποψης και δεν είχα σκοπό να κάνω 2 levels σε ένα Σ/Κ


Πρίν από λίγο τηλεφώνησα στο 0-300 και έκλεισα css1 στα Μέγαρα τον Απρίλιο (ακούς trooper?)
και css2 στας Σέρρας τον Ιούνιο...


Στο ενδιάμεσο trackdays και συχνές παραγγελίες supercorsa III από e-bay! :lol:

Θα ξαναβγώ για καφέ πάλι τον Ιούλιο! :lol:

road spirit
30/10/2007, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
Θα ξαναβγώ για καφέ πάλι τον Ιούλιο! :lol: αρρώστησες και εσυ, ε?? :lol:

Ζεύκας
30/10/2007, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Εγω ειμαι εκει σε ολα τα track day, ακομα και αν δεν μπω (σπανιο)!!!!! Μπαμπη το level 1 και 2, τα εκανα μαζι (Σαββατο και Κυριακη). Δεν ειχα προβλημα, απλα στη συνεχεια επικεντρωνομουνα στην ασκηση και στα track day's εκανα επαναληψη τις ασκησεις, εφαρμοζοντας μια σε καθε στροφη και μεταφεροντας την ασκηση στην επομενη σε καθε γυρο. Αυτο που πιστευω εγω ειναι οτι, αν καταφερεις να γυριζεις αργα (χωρις καθολου φρενα), η βελτιωση σου θα ειναι πολυ μεγαλυτερη, απο οτι πιο γρηγορα!



Όταν τελείωσα την 4η άσκηση έλεγα στον εαυτό μου: Πήγαινα γρήγορα αλλά δεν πήγαινα σωστά...



Νίκο τι ακριβώς εννοείς να γυρίζω χωρίς καθόλου φρένα? Είναι πιστεύεις σωστό να μπαίνω σε trackdays και να κάνω ένα αρκετά αργό γυρολόγιο μόνο και μόνο για να κατανοήσω τις ασκήσεις?

Αυτό το "πηγαίνω-αργά" δεν μπορώ να το εφαρμόσω σε έρημα στροφιλίκια και να εφαρμόσω ένα γρήγορο γυρολόγιο για την πίστα?

Ζεύκας
30/10/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
αρρώστησες και εσυ, ε?? :lol:

Όχι απλά τότε υπολογίζω να μου περισσεύουν 3 ευρώ για καφεδοποσία!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

road spirit
30/10/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
Νίκο τι ακριβώς εννοείς να γυρίζω χωρίς καθόλου φρένα? Είναι πιστεύεις σωστό να μπαίνω σε trackdays και να κάνω ένα αρκετά αργό γυρολόγιο μόνο και μόνο για να κατανοήσω τις ασκήσεις?
Περιμένοντας τον Νίκο να απαντήσει, θα σου πω οτι μετα τα CSS, πήγαινα σε τρακντει του 0300 σε αργό γκρουπ μαθητών για να κάνω ακριβώς αυτό, προσαρμογή της ταχύτητας εισόδου απο πριν, χωρίς φρένα... και αναγκαστικά αργο γύρισμα στην πίστα... Εξάλου, αυτός είναι ο σκοπός του συγκεκριμένου γκρουπ, να κάνεις εξάσκηση στα όσα σας έδειξαν

zephyr1
30/10/2007, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
τι ακριβώς εννοείς να γυρίζω χωρίς καθόλου φρένα? Είναι πιστεύεις σωστό να μπαίνω σε trackdays και να κάνω ένα αρκετά αργό γυρολόγιο μόνο και μόνο για να κατανοήσω τις ασκήσεις?


Ναι.



Αυτό το "πηγαίνω-αργά" δεν μπορώ να το εφαρμόσω σε έρημα στροφιλίκια και να εφαρμόσω ένα γρήγορο γυρολόγιο για την πίστα?

Οχι.

zephyr1
30/10/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Περιμένοντας τον Νίκο να απαντήσει, θα σου πω οτι μετα τα CSS, πήγαινα σε τρακντει του 0300 σε αργό γκρουπ μαθητών για να κάνω ακριβώς αυτό, προσαρμογή της ταχύτητας εισόδου απο πριν, χωρίς φρένα... και αναγκαστικά αργο γύρισμα στην πίστα...


Και μετα?:a55:

Ζεύκας
30/10/2007, 11:27
οκ.

:wave2:

road spirit
30/10/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Και μετα?:a55:
και μετά θα σου δείξω το σκ απο κοντά :smokin: :evil:



:lol:

zephyr1
30/10/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
και μετά θα σου δείξω το σκ απο κοντά :smokin: :evil:



:lol:

:a03:

:lol:

McTalas
30/10/2007, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
.........


Δλδ γιανα καταλαβω, αυτος τωρα θεωρειται γληγορος????
με τι? με το κοκκινο "εσωρουρο" του??:D:D:D


Σοβαρα τωρα:
Παιδια σας ζηλευω και σας καμαρωνω !! Ενα μεγαλο Μπραβο σε ολους σας που επενδυσατε χρονο και χρημα για να μαθετε κατι σωστα!Για κακη μου τυχη δεν μπορεσα να ειμαι και εγω μαζι σας,αλλα στο επομενο θα ειμαι 1000%!!
και παλι ενα συγχαριτηρια σε ολουσ σας!!

ps.Zefka ποτε θα παμε καμια βολτιτσα να μου "δειξεις" αυτα που "εμαθες"? ε???


:beer: :beer: :beer:

Ζεύκας
30/10/2007, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Δλδ γιανα καταλαβω, αυτος τωρα θεωρειται γληγορος????
με τι? με το κοκκινο "εσωρουρο" του??:D:D:D

το ποιό? :look:



Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Zefka ποτε θα παμε καμια βολτιτσα να μου "δειξεις" αυτα που "εμαθες"? ε???


:beer: :beer: :beer:

κ γιατί να πάμε βόλτα?

πες μου το εμαιλ σου να σου στείλω φωτό από τις ξύστρες και τα λάστιχά μου! :lol:



σοβαρά τώρα είπαμε, από άσχετος έγινα αρχάριος...

mako
30/10/2007, 17:28
Συμφωνω με το ΝΑΙ και το ΟΧΙ που γραφτηκε παραπανω! Ο ΔΡΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΑ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΕΣ!!!!!Να μην του δειξεις τιποτα, υπαρχουν για αυτο αλλοι, πιο ειδικοι. Μικρη ενημερωση, χωρις υπερβολες, επιτρεπονται. Αυριο θα ειμαι εκει και ελπιζω να τα πουμε!!!

McTalas
30/10/2007, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
το ποιό? :look:





Το εσωρουρο ρε!!
αυτο που φοραμε κατο απο τα ρουρα μας!!

αυτο το MED (ή κατι τετοιο τελος παντων) που εχεις :D .

Αντε κανονισε τη κυριακη το πρωι(δουλευω στις 19;00) καμια τσαρκα γιατι την προηγουμενη σκυλοβαρεθημα να κανω βολτες μονος μου :( μεχρι τις κεραιες του Υμηττου εφτασα!!

McTalas
30/10/2007, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Συμφωνω με το ΝΑΙ και το ΟΧΙ που γραφτηκε παραπανω! Ο ΔΡΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΑ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΕΣ!!!!!Να μην του δειξεις τιποτα, υπαρχουν για αυτο αλλοι, πιο ειδικοι. Μικρη ενημερωση, χωρις υπερβολες, επιτρεπονται. Αυριο θα ειμαι εκει και ελπιζω να τα πουμε!!!

Θελω να πιστευω πως καταλαβες πως το να μου δειξει ειναι σχημα λογου γιαυτο αλλωστε το εχω μεσα σε "" !

Να ρωτισω τωρα κατι αλλο... αυριο εχει track day?Μηπως μπορει να ερθει καποιος μονο και μονο για να δει τους αλλους και να πιει εναν καφε?

mako
30/10/2007, 17:35
Νίκο τι ακριβώς εννοείς να γυρίζω χωρίς καθόλου φρένα? Είναι πιστεύεις σωστό να μπαίνω σε trackdays και να κάνω ένα αρκετά αργό γυρολόγιο μόνο και μόνο για να κατανοήσω τις ασκήσεις?

Αν θυμασαι τις πρωτες ασκησεις που κανατε, ηταν χωρις καθολου φρενα και μετα με λιγα φρενα . Αυτο εννοω, την ασκηση χωρις να χρησιμοποιεις τα φρενα σου!! Ειναι αυτη που θα σε κανει πιο ''γρηγορο''!!!!!

mako
30/10/2007, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Θελω να πιστευω πως καταλαβες πως το να μου δειξει ειναι σχημα λογου γιαυτο αλλωστε το εχω μεσα σε "" !

Να ρωτισω τωρα κατι αλλο... αυριο εχει track day?Μηπως μπορει να ερθει καποιος μονο και μονο για να δει τους αλλους και να πιει εναν καφε?

ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!!!!!!!!!! Απο τις 13.00 θα ειμαι εκει!!!

McTalas
30/10/2007, 22:07
ok! μαγκες! θα τα πουμε αυριο και απο κοντα στην πιστα.
πως θα με καταλαβετε?
Θα δειτε εναν ψαρα να εινα στα χαμενα,θα με καταλαβετε απο το ηλιθιο βλεμα μου:D

mako
30/10/2007, 23:05
Και εσυ θα με καταλαβεις απο το πιο ομορφο, το πιο γρηγηρο και το πιο μπλε 675, της Ελλαδας!!!!!!!!!!!!!!!,

dodos 900
30/10/2007, 23:22
Θα ξεκινήσουμε μαζί με τον McTalas.Θα τα πούμε αύριο πρωί για να πάμε όλοι μαζί .
:beer: :wave2:

Ζεύκας
31/10/2007, 02:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Αντε κανονισε τη κυριακη το πρωι(δουλευω στις 19;00) καμια τσαρκα γιατι την προηγουμενη σκυλοβαρεθημα να κανω βολτες μονος μου :( μεχρι τις κεραιες του Υμηττου εφτασα!!

Ρε παλίκαρε την Παρασκευή φεύγω για Πύργο!

-Άμα θες κατέβα Κυριακή πρωί να με πάρεις και να γυρίσουμε μαζί! :lol:


αυτή είναι τσάρκα 700 χλμ πήγαινε-έλα και θα γυρίσουμε από ορεινή Αρκαδία!

ακούς εκεί...Υμηττός...είπαμε να πηγαίνουμε βόλτες όχι για τσιγάρα! :rotflmao:

McTalas
31/10/2007, 07:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
Ρε παλίκαρε την Παρασκευή φεύγω για Πύργο!

-Άμα θες κατέβα Κυριακή πρωί να με πάρεις και να γυρίσουμε μαζί! :lol:

ΜΗΝ ΜΟΥ βαζεις ιδεες !!!




ακούς εκεί...Υμηττός...είπαμε να πηγαίνουμε βόλτες όχι για τσιγάρα! :rotflmao:


Σιγα σιγα... κατσε πρωτα να οργανωθουμε και μετα ;)

McTalas
01/11/2007, 00:55
λοιπον παιδια εδω θα πω μερικες γρηγορες εντυπωσεις απο την σημερινη πρωτη μου μερα στην πιστα (ως παρατηρητης μονο)
Ηταν απλα γ@μ@τ@ !!!! το μονο πραγμα που μετανιωσα ηταν που τοσο καιρο δεν πηγαινα,εστω και για καφε!
Ειδα πολλα και γνωρισα αρκετα αξιολογα ατομα!!ενα μεγαλο :a012: στον mako για τα πολυ σημαντικα που μας ειπε αλλα και για τα αψογα περασματα απο την Κpit χαριζοντας ενα ομορφο θεαμα!
Επισεις ενα :a18: στον dodos 900 που εφαγε την δεξια του ξυστρα !!
και οσο μου ελεγε θα παω πιο χαλαρα,τοσο εδινε περισσοτερο :D
ειδου και η φωτο απο το κινητο μου οταν ξυνει πρωτη φορα στην k-pit.
Παιδια να ειστε παντα καλα και θα τα ξαναπουμε πολυ συντομα και εντος αλλα και εκτως πιστας !!!
:wave2:


110729

dodos 900
01/11/2007, 01:14
:beer: :wave2:

McTalas
01/11/2007, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos 900
:beer: :wave2:

καλα ρε ακομα δεν κοιμασαι??
ολη μερα πιστα μετα δουλεια..μπραβο!

την επομενη φορα θα παμε οργανωμενοι θα φερω καμερα και φωτογραφικη μιχανη να αποθανατισουμε τα κατορθωματα σου !!!!

:beer: :beer:

dodos 900
01/11/2007, 01:27
Την επόμενη φορά θα πάω όντως πιο χαλαρά για να μήν αποθανατιστούνε τούμπες!:lol:
Και θα πάρουμε και καφέ απο το σπίτι γιατι άν περιμένουνε πάλι να ανοίξει το κυλικείο...

Θα τα πούμε συντόμως!:wave2:

TROOPER
02/11/2007, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas


Γιώργο τον Απρίλιο δεν είπαμε θα πάς css1? θα μαι κ εγώ εκεί! και καλοκαίρι css2 Σέρρες...

Αυτά είναι...

:a01: :a01: :a01:

TROOPER
02/11/2007, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
Γιώργο (trooper) σε έβλεπα και σε χαιρόμουν!

Ο trooper έπαιρνε τις στροφές με υποδειγματικό τρόπο, η δε μηχανή να παίρνει κάτι κλίσεις...ποτέ δεν πίστευα ότι τα fazer θα είχαν τέτοιες αρετές...ας είναι καλά ο Γιώργος και όλα γίνονται! :lol:

:blush:

TROOPER
02/11/2007, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μπράβο παίδες!

@Trooper : Δεν μου λες ρε βλαμμένε.... τι μηχανάκι λες να πάρεις τώρα; :D :winka:


:evil:

TROOPER
02/11/2007, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αψογα τα παλληκάρια. :a2:

Ο τριππερ πυ-πυ-πύραυλος :rotflmao: , όπου μπορούσε τα έξυνε :blush: και το μόνο που τον σταμάτησε απο το να περάσει σούβλα τους πάντες, ήταν το 3πάρταλο που καβάλαγε :sad:

Η προσπάθεια του να αποσπάσει το 675 απ΄τον pap έπεσε στο κενό, με το γελοίο επιχείρημα απ΄τον pap ότι το 675 δεν είχε καθρέφτη :lol:

Πάντα τέτοια παίδες. :beer:

ΥΓ. Η φωτό είναι εκ του μακρόθεν με zoom από κινητό. Ο ξύστης ακούει στο nick TROOPER......

με εκανες ρομπα ειχες δεν ειχες ε....

καλα....θα σε φτιαξω...!

:lol: :lol: :lol:

TROOPER
02/11/2007, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
ΤROOPER αγορι μου δεν παιζεσαι λεμεεεεεεεεεε!!!! Εισαι ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ!!!!!!!!!!

σταματααααααααα

:blush: :blush: :blush:

TROOPER
02/11/2007, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
Είμαι υπέρ αυτής της άποψης και δεν είχα σκοπό να κάνω 2 levels σε ένα Σ/Κ


Πρίν από λίγο τηλεφώνησα στο 0-300 και έκλεισα css1 στα Μέγαρα τον Απρίλιο (ακούς trooper?)
και css2 στας Σέρρας τον Ιούνιο...



ακουω μωρε !!!:lol: :lol: :lol:

TROOPER
02/11/2007, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
λοιπον παιδια εδω θα πω μερικες γρηγορες εντυπωσεις απο την σημερινη πρωτη μου μερα στην πιστα (ως παρατηρητης μονο)
Ηταν απλα γ@μ@τ@ !!!! το μονο πραγμα που μετανιωσα ηταν που τοσο καιρο δεν πηγαινα,εστω και για καφε!
Ειδα πολλα και γνωρισα αρκετα αξιολογα ατομα!!ενα μεγαλο :a012: στον mako για τα πολυ σημαντικα που μας ειπε αλλα και για τα αψογα περασματα απο την Κpit χαριζοντας ενα ομορφο θεαμα!
Επισεις ενα :a18: στον dodos 900 που εφαγε την δεξια του ξυστρα !!
και οσο μου ελεγε θα παω πιο χαλαρα,τοσο εδινε περισσοτερο :D
ειδου και η φωτο απο το κινητο μου οταν ξυνει πρωτη φορα στην k-pit.
Παιδια να ειστε παντα καλα και θα τα ξαναπουμε πολυ συντομα και εντος αλλα και εκτως πιστας !!!
:wave2:

και χρωσταω καφε...!

να σαι καλα γιωργη !!!!!!!!

:wave2:

dodo ωραιος man!!!!:a18:

dodos 900
02/11/2007, 00:44
:beer: :beer: :beer:

Πάμε και Τετάρτη!:wave2:

Ζεύκας
02/11/2007, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos 900
:beer: :beer: :beer:

Πάμε και Τετάρτη!:wave2:

τετάρτη έχει 0-300 έτσι?

:beer:

Ζεύκας
02/11/2007, 03:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:blush:

καλά άσε τις ντροπές και βάλε καμιά φωτό να γουστάρουμε!

:a54:

byron
02/11/2007, 07:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σταματααααααααα

:blush: :blush: :blush:

Βάλε.....:evil: :evil: :evil:

McTalas
02/11/2007, 07:19
Λοιπον κοριτσια !
Αφου ακομα δεν μπορω να μπω στην πιστα :( :( :( λεω να κανω κατι που θα φανεί χρησιμο!
Αν την τεταρτη εχει καλο καιρο και δεν δουλευω νωρις θα εκτελεσω χρεη καμεραμανου και μοτο-φωτορεπορτερ!!
Τυχερουλες φωτομοντελα θα σας κανω!

mako
02/11/2007, 13:56
Ελπιζω να τις βγαλεις καλες!!!!!!!!!!

Ζεύκας
02/11/2007, 16:58
:D


110935

Ζεύκας
02/11/2007, 17:01
:smokin:


110937

Ζεύκας
02/11/2007, 17:03
:cool:


110938

petani
02/11/2007, 22:46
ΜΠΡΑΒΟ ........ ΜΠΡΑΒΟ ...... και παλι ΜΠΡΑΒΟ ....... ετσι ειναι τα ωραια .... :beer:

Ζεύκας
03/11/2007, 12:07
Ας κάνω και ένα σχολιασμό για τα χάλια μου.

-Στην πρώτη φωτό κάθομαι λάθος. Η λεκάνη μου είναι στη μέση του ρεζερβουάρ και το δεξί πόδι ακουμπάει στο ρεζερβουάρ με τον προσαγωγό.

Στο τελευταίο σέσσιον το διόρθωσα αυτό. Λόγω του μάκρους των ποδιών μου (1,87 ύψος λέμε...) έπρεπε να "κλειδώσω" τη λεκάνη τέρμα πίσω ώστε να "βιδώσω" το γόνατο-και όχι τον προσαγωγό-στο ρεζερβουάρ για να πετύχω τη μέγιστη σταθερότητα πριν και κατά τη στροφή.

-Η δεύτερη φωτό είναι η αγαπημένη μου. Είναι από το τελευταίο session όλα σωστά εκτός από τον κορμό μου που θα έπρεπε να είναι πιο χαμηλά.

-Στην τρίτη πάω σχετικά χαλαρά οπότε δεν βρίσκω κάτι να σχολιάσω.


Περιμένω την δική σας κριτική!

:wave2:

lamoun
03/11/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
Ας κάνω και ένα σχολιασμό για τα χάλια μου.

-Στην πρώτη φωτό κάθομαι λάθος. Η λεκάνη μου είναι στη μέση του ρεζερβουάρ και το δεξί πόδι ακουμπάει στο ρεζερβουάρ με τον προσαγωγό.

Στο τελευταίο σέσσιον το διόρθωσα αυτό. Λόγω του μάκρους των ποδιών μου (1,87 ύψος λέμε...) έπρεπε να "κλειδώσω" τη λεκάνη τέρμα πίσω ώστε να "βιδώσω" το γόνατο-και όχι τον προσαγωγό-στο ρεζερβουάρ για να πετύχω τη μέγιστη σταθερότητα πριν και κατά τη στροφή.

:wave2:

Αυτό θα μου φανεί πολύ χρήσιμο!!!
Δε προσπάθησα παρά μόνο 2-3 φορές να βγάλω το κάτω μέρος του σώματός μου και δεν είχα καλό σημείο στήριξης, άν και κοντούλης, μάλλον έκανα το ίδιο λάθος!
:beer:

Δε ξέρω αν είναι εφικτό, αλλά ίσως μπορείς να "στραβώσεις" τον κορμό σου προς το εσωτερικό της στροφής, τώρα είσαι παράλληλος με τη μηχανή (συνήθως για να μη πέσουμε βγαίνουμε ανάποδα), και φαντάζομαι το να βγει λίγο ακόμα έξω ο κορμός είναι θεμιτό..

:beer:

Δε μου ήρθαν ακόμα εμένα.. από δευτέρα ίσως.. :(

McTalas
04/11/2007, 23:49
Αν και δουλευω στις 17:00 την τεταρτη 7/11/07 θα ειμαι και εγω στα μεγαρα μακαρι να εχει καλο καιρο.Φυσικα και ενοειται πως δεν θα μπω μεσα,αλλα θα εχω μαζι μου φωτογραφικη μηχανη (και αν θελετε και καμερα) και θα το παιξω φωτογραφος του μοτο.γρ:D
@dodos 900 κανονιζουμε και παμε μαζι ετσι??

φροντιστε να ειστε απο νωρις εκει γιατι εχουμε να πουμε πολλα. :wacko:

Μπαμπη θα ερθεις??


υγ.φερτε ρε και κανενα χρονομετρο να σας μετραω,να μην βαριεμαι και εγω...

dodos 900
05/11/2007, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas

@dodos 900 κανονιζουμε και παμε μαζι ετσι??

υγ.φερτε ρε και κανενα χρονομετρο να σας μετραω,να μην βαριεμαι και εγω... [/B]



Πάμε! :beer:
Για χρόνους έχουμε πολύυυυυυ καιρό ακόμα,τώρα εφαρμόζουμε-δοκιμάζουμε!:winka:

mako
05/11/2007, 00:41
Μπαμπη καλες ειναι, δεν βαζω δικες μου, για να μη ζηλεψεις (και κανεις και συγκρισεις, για να κλεψεις τη θεση μου)!!!!!!!!!!!!:D :rotflmao: :wave2: :lol: :wave2:

lamoun
06/11/2007, 15:24
Κουλάδι Post Alert!!!

:eyepop:


111288

lamoun
06/11/2007, 15:26
:cool:


111289

lamoun
06/11/2007, 15:27
:lol:


111290

kalesin
06/11/2007, 15:30
μπραβο παιδακια

:beer: :beer:


[spam mode] ρε συ lamoun.. με τα ταψια σου.. προειδοποιει ο κοσμος ρε.. μου φυγε ο καφες απο τη μυτη, χαλια τα εκανα ολα [/spam mode]


:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

Alx 84
06/11/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Κουλάδι Post Alert!!!

:eyepop:


καλή αρχή!!!:beer: :beer: πρώτη φορά στην πίστα;

lamoun
06/11/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
καλή αρχή!!!:beer: :beer: πρώτη φορά στην πίστα;

Yeap!! :D

Απο τώρα, προπόνηση!! Ευτυχώς το Αιγίνιο πέφτει κοντά..!!

Ζεύκας
06/11/2007, 16:23
Ρε μαλάκα τι ταψιά και μπακλαβάδες έχεις βάλει?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Άντε καλή συνέχεια...




...στις Σέρρες!

κωλόφαρδε την έχεις δίπλα σου...

:beer: :beer: :beer:

Alx 84
07/11/2007, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Yeap!! :D

Απο τώρα, προπόνηση!! Ευτυχώς το Αιγίνιο πέφτει κοντά..!!


και οι Σέρρες και οι Σέρρες!:wave2: