PDA

View Full Version : F1



gfilos
22/10/2007, 00:36
Σήμερα με τον τελευταίο αγώνα της Φ1 στην Βραζιλία τελείωσε η σεζόν βρισκοντας
τον Kimi Raikonnen πρωταθλητή για το 2007. Βλέποντας τον αγώνα η απόδοση των
Mclaren ηταν απογοητευτική. Γυρνούσαν περίπου 1 δευτερόλεπτο πιο αργά απο τις
Ferrari.

Η εμφάνιση των Mclaren με τον Hamilton να έχει προβλήματα στο κιβώτιο στην αρχή (τα οποία
μαγικά εξαφανίστηκαν στην συνέχεια) και τον Alonso να περιμένει μια εγκατάλειψη των Massa ή Raikonnen με έκανε να βλέπω πιο σοβαρά το σενάριο που ακούστηκε περί στημένου πρωταθλήματος.

Μετα το σκάνδαλο για την κατασκοπία της Maclaren λέγεται οτι αποφασίστηκε το πρωτάθλημα να το πάρει η Ferrari και να μην τιμωρηθούν και οι οδηγοί της Maclaren ώστε να μην χαθεί το ενδιαφέρον για το πρωτάθλημα (βλ χορηγοί)

Επίσης, το κλίμα της απονομής που φάνηκε πολύ περιέργο με τους οδηγούς της Ferrari πολύ μουδιασμένους.

Ακούω τα σχολία σας.

cityfly
22/10/2007, 00:46
κάτσε να δούμε πρώτα τι θα γίνει και μετά βγάζουμε συμπεράσματα


εγώ πάντως το χάρηκα για το ραϊκόνεν του το χρωστούσε η τύχη ένα πρωτάθλημα



Ο τίτλος που κατέκτησε ο Κίμι Ράικονεν στο GP Βραζιλίας ενδέχεται να αλλάξει χέρια, μετά από έρευνα των αγωνοδικών στα μονοθέσια της BMW Sauber και της Williams για πιθανή παράβαση σχετικά με τα καύσιμα.

Οι Νίκο Ρόσμπεργκ, Ρόμπερτ Κούμπιτσα και Νικ Χάιντφελντ τερμάτισαν στην 4η, 5η και 6η θέση αντίστοιχα στην κούρσα, μπροστά από τον Λιούις Χάμιλτον.

Εφόσον τιμωρηθούν με αποκλεισμό, μπορεί ο 22χρονος βρετανός να προβισβαστεί εκ των υστέρων στην 4η θέση, κάτι που θα του χαρίσει το πρωτάθλημα, αφού θα έχει περισσότερους βαθμούς από τον Ράικονεν στην τελική βαθμολογία (112 έναντι 110).

http://www.sport.gr/06f1/2007/brazil/auto-moto_bra8.asp

675
22/10/2007, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gfilos
Maclaren

πρωτον,
σιγα να μην ειναι και macdonalds..:lol:

δευτερον,
ολο το σκηνικο που ειχε αποκαλυφθει για τα κλοπιμαια της μακλαρεν σιγουρα εφερε μεγαλη αναστωτηση στη συνεχεια της φορμουλα 1 και εβαλε πολλους σε πολλες σκεψεις..

ομολογω πως ουτε που ειχα διανοηθει πως θα μπορουσε να στηθει το πρωταθλημα με βαση την "τιμωρια" και των οδηγων της μακλαρεν αλλα μου φαινεται αυτη ως η καλυτερη λυση..

σιγουρα δεν θα ηταν οτι πιο θεμιτο να κατακτησει το πρωταθλημα οδηγος εταιρειας που τιμωρηθηκε για κατασκοπεια-συνομωσια ή και γω δε ξερω τι..
θα μου πεις αυτος τι φταιει...
δε ξερω απλα εμενα μου φανηκε δικαιο που το πηρε ο raikonen κι οχι επειδη ειναι με φερραρι αλλα ειναι και οδηγαρα και οπως καποια στιγμη ειπωθηκε κι απο τους παρουσιαστες ισως ο θεος σημερα (χθες μιας και η ωρα ειναι 2:lol: ) του εδωσε αυτο που του χρωστουσε και στην ουσια του αξιζε...
κι αυτος πληρωνε τα λαθη της μακλαρεν προπερσυ αν θυμαστε...
που τον εχανες που τον εβρισκες μ ενα σπασμενο κινητηρα στο χερι.. :rolleyes:

συγχαρητηρια στον κιμι τπτ αλλο..:beer:

675
22/10/2007, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly


Εφόσον τιμωρηθούν με αποκλεισμό, μπορεί ο 22χρονος βρετανός να προβισβαστεί εκ των υστέρων στην 4η θέση, κάτι που θα του χαρίσει το πρωτάθλημα, αφού θα έχει περισσότερους βαθμούς από τον Ράικονεν στην τελική βαθμολογία (112 έναντι 110).

http://www.sport.gr/06f1/2007/brazil/auto-moto_bra8.asp

και αυτο ποτε θα το ξερουμε???:confused:

cityfly
22/10/2007, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
και αυτο ποτε θα το ξερουμε???:confused:

πού να ξέρω

αναμένομαι

δε λέει πάντως
γιατί και του χάμιλτον του χαρίστηκαν πριν τον αγώνα αυτόν με το θέμα με τα λάστιχα στις δοκιμές

675
22/10/2007, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
πού να ξέρω

αναμένομαι

δε λέει πάντως
γιατί και του χάμιλτον του χαρίστηκαν πριν τον αγώνα αυτόν με το θέμα με τα λάστιχα στις δοκιμές

τι να πεις...

ειναι πολυ μπερδεμα η κατασταση..:sick:

αν θυμασαι και σε ενα αγωνα με πολλη βροχη ειχε καθυστερησει πολυ επικυνδινα κοντα στο αυτοκινητο ασφαλειας προκαλωντας το ατυχημα του vettel...!!

cityfly
22/10/2007, 01:02
και την έβγαλε καθαρή

δεν έφταιγε λέει

675
22/10/2007, 01:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
και την έβγαλε καθαρή

δεν έφταιγε λέει

δε ξερω ρε συ εγω πιστευω πως σιγουρα εφταιγε κι αναρωτιομουν συνεχεια γιατι ηταν τοσο κοντα στο αυτοκινητο...

περα απ αυτο ομως στεναχωρηθηκα γιατι ηταν συμπθητικος οδηγος, ειδικα μετα απο οσα ειχε τραβηξει απο τον και καλα "team-mate" του...:rolleyes:

αλλος μαλακας κι αυτος..
να σου πω τον πονο μου η μονη μ εννοια ηταν μη τυχον και παρει ο αλονσο το πρωταθλημα!!
οποιος αλλος χριστιανος το επαιρνε δεν με ενοιαζε..


Υ.Γ.: θυμησου λιγο και το γεγονος οτι ο χαμιλτον κολλησε στην αμοπαγιδα...
τι εγινε τοτε? ελαστικα? βενζινη? στρατηγικη πιτ-στοπ τι σκατα?

εγω πιστευω οτι τα φεραν οπως ηθελαν κ τα καταφεραν μια χαρα εφοσον ο αλονσο δεν υπαρχει περιπτωση να παρει το πρωταθλημα,...:lol: