PDA

View Full Version : Arai Rx7 και βροχη.



Ravager
22/10/2007, 00:42
Εχω ενα ARAI RX7 αλλα εχω το εξης προβλημα. Χθες που εβρεχε το δοκιμασα για πρωτη φορα στην βροχη. Απογοητευτικα τελειως δεν εβλεπα μπροστα μου τιποτα. Αναγκαστικα να οδηγαω με ανοιχτη ζελατινα. Υπαρχει καποια ζελατινα για να γλυστραει το νερο η να μην κραταει νερο η ζελατινα ? Το κρανος το εχω απο τον Φεβρουαριο και η ζελατινα ειναι αυτη που ειχε πανω.

road spirit
22/10/2007, 00:45
κοίτα, όσα χρόνια καβαλάω μοτο, εχω αλλάξει 6 μάρκες κράνη, σε όλα συμβαίνει αυτό, δεν ειναι θεμα rx7....
τώρα πως θα το λύσουμε δεν ξέρω. Φαντάζομαι εννοείς σε χαμηλές ταχύτητες, γιατι αμα πηγαίνεις γρήγορα, απο τον αέρα το νερό φεύγει...

Nikoskazer2000
22/10/2007, 00:52
Μια λύση θα ηταν κάποιο ήπιο λιπαντικό (π.χ σπράυ σιλικόνης) αλλα δεν είναι κι' οτι καλύτερο να πασαλοιφόμαστε με λάδια.




































(είναι πολύ kinky... :blush: )

675
22/10/2007, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
(είναι πολύ kinky... :blush: )

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


παντως ειναι απολυτα φυσιολογικο και σε μενα το ιδιο συμβαινει αλλα οντως σε χαμηλες ταχυτητες...

οταν πηγαινω ακομη και με 50-60 δεν εχω μεγαλο προβλημα..
τωρα για παραπανω μη ρωτησεις δε παει αλλο το παπακι μ:lol:


μια αλλη λυση θα ηταν μερικα tear-offs αλλα προσωπικα μου φαινονται too much...:wave2:

Nikoskazer2000
22/10/2007, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


παντως ειναι απολυτα φυσιολογικο και σε μενα το ιδιο συμβαινει αλλα οντως σε χαμηλες ταχυτητες...

οταν πηγαινω ακομη και με 50-60 δεν εχω μεγαλο προβλημα..
τωρα για παραπανω μη ρωτησεις δε παει αλλο το παπακι μ:lol:


μια αλλη λυση θα ηταν μερικα tear-offs αλλα προσωπικα μου φαινονται too much...:wave2:

Μωρέ και με 5χ.α.ω να πηγαίνεις οι σταγόνες της βροχής "σκαλώνουν" στη ζελατίνα, δε γλυστράνε δλδ. όπως γίνεται στα πολλά χ.α.ω που ο αέρας καθαρίζει.

Υ.Γ: Τα 'χεις μπερδέψει με τα tear-off. Αυτές οι αυτοκόλλητες μεμβράνες μπαίνουν στο εσωτερικό της ζελατίνας για να μη θαμπώνει απ' την ανάσα.

:wave2:

catmaster
22/10/2007, 01:03
Κόψε ένα μικρό κομμάτι από υαλοκαθαριστήρα αυτοκινήτου , τόσο όσο το μήκος του δείκτη περίπου ... κόλλα το σε ταινία velkro και πέρνα το γύρω από το δείκτη όταν φοράς τα γάντια...

... όταν ρίχνει παπάδες και δεν βλέπεις θα περνάς το δάχτυλο πάνω από την ζελατίνα ...

..λίγο χοντροκομμένος τρόπος αλλά είναι αποτελεσματικός ...


:wave2:

675
22/10/2007, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Υ.Γ: Τα 'χεις μπερδέψει με τα tear-off. Αυτές οι αυτοκόλλητες μεμβράνες μπαίνουν στο εσωτερικό της ζελατίνας για να μη θαμπώνει απ' την ανάσα.

:wave2:


οχι ρε νικολα!!

μιλαω για tear-off που κολλανε εκτος ζελατινας και εξεχουν στο πλαι λιγο για να τα τραβας κ να τα πετας....γι αυτο ειπα υπερβολη..
βλεπε οδηγους φορμουλα 1!!
:wave2:

McTalas
22/10/2007, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Μωρέ και με 5χ.α.ω να πηγαίνεις οι σταγόνες της βροχής "σκαλώνουν" στη ζελατίνα, δε γλυστράνε δλδ. όπως γίνεται στα πολλά χ.α.ω που ο αέρας καθαρίζει.

Υ.Γ: Τα 'χεις μπερδέψει με τα tear-off. Αυτές οι αυτοκόλλητες μεμβράνες μπαίνουν στο εσωτερικό της ζελατίνας για να μη θαμπώνει απ' την ανάσα.

:wave2:

Νικολα νομιζω πως εσυ τα εχει μπερδεψει λιγακι :D
το tears off ειναι για εξωτερικη χρηση.αυτο που ειναι για απο μεσα ειναι το pinlock ή γενικα οι anti-fog μεμβρανες.
Το tears off δεν ειναι καλη ιδεα για την βροχη,γιατι αντε και ξεκολλας την μια μεμβρανη σε κλασματα δευτερολεπτου εχει ξαναγινει χαλια η ζαλατινα,δεν εχει νοημα.Καλη ιδεα ειναι του catmaster,αν και λιγο ακραια.Εγω χρησημοποιω την εσωτερικη πλευρα του γαντιου (παλαμη) και ειναι μια χαρα.¨Η χρησημοποιω τον δεικτη σαν υαλοκαθαριστηρα.Ενα περασμα περα-δωθε και ειναι μια χαρα.

675
22/10/2007, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Κόψε ένα μικρό κομμάτι από υαλοκαθαριστήρα αυτοκινήτου , τόσο όσο το μήκος του δείκτη περίπου ... κόλλα το σε ταινία velkro και πέρνα το γύρω από το δείκτη όταν φοράς τα γάντια...

... όταν ρίχνει παπάδες και δεν βλέπεις θα περνάς το δάχτυλο πάνω από την ζελατίνα ...

..λίγο χοντροκομμένος τρόπος αλλά είναι αποτελεσματικός ...


:wave2:

:eyepop:

αυτο πρωτη φορα το ακουω!
καλο ακουγεται παντως..:wave2:

Nikoskazer2000
22/10/2007, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
οχι ρε νικολα!!

μιλαω για tear-off που κολλανε εκτος ζελατινας και εξεχουν στο πλαι λιγο για να τα τραβας κ να τα πετας....γι αυτο ειπα υπερβολη..
βλεπε οδηγους φορμουλα 1!!
:wave2:

Ε αυτό "παίζει" τότε μόνο σε περίπτωση που έχει γίνει της φουστάνας απ' τα μυγάκια γιατί με τη βροχή κάθε 2sec. θα έπρεπε να πετάς τη ζελατίνα :lol:

675
22/10/2007, 01:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Ε αυτό "παίζει" τότε μόνο σε περίπτωση που έχει γίνει της φουστάνας απ' τα μυγάκια γιατί με τη βροχή κάθε 2sec. θα έπρεπε να πετάς τη ζελατίνα :lol:

γι αυτο το ειπα υπερβολη κι εγω..:p


:beer: :wave2:

Nikoskazer2000
22/10/2007, 01:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Νικολα νομιζω πως εσυ τα εχει μπερδεψει λιγακι :D
το tears off ειναι για εξωτερικη χρηση.αυτο που ειναι για απο μεσα ειναι το pinlock ή γενικα οι anti-fog μεμβρανες.
Το tears off δεν ειναι καλη ιδεα για την βροχη,γιατι αντε και ξεκολλας την μια μεμβρανη σε κλασματα δευτερολεπτου εχει ξαναγινει χαλια η ζαλατινα,δεν εχει νοημα.Καλη ιδεα ειναι του catmaster,αν και λιγο ακραια.Εγω χρησημοποιω την εσωτερικη πλευρα του γαντιου (παλαμη) και ειναι μια χαρα.¨Η χρησημοποιω τον δεικτη σαν υαλοκαθαριστηρα.Ενα περασμα περα-δωθε και ειναι μια χαρα.

:a013:
διάβασα παραπάνω τι εννοούσε ο Ηλίας.

Nikoskazer2000
22/10/2007, 01:24
Πάντως κυκλοφορούνε και γάντια έτοιμα απο το εργοστάσιο που έχουν την πατέντα που περιέγραψε ο Άκης.

McTalas
22/10/2007, 01:26
Παιδια δεν ξερω για εσας αλλα εγω δεν εχω ακουσει ποτε και δεν μπορω να φανταστω πως υπαρχει ζελατινα που να μην κραταει τις σταγονες.Το θεμα νομιζω γινεται για το ψιλοβροχο ετσι? γιατι οταν βρεχει σαν πουστης οπως τωρα που ηρθα σπιτι,δεν νομιζω να τιθεται θεμα κατακρατησης σταγονων.
Αλλα παλι το θεωρω υπερβολη,περνας μια με το γαντι και εισαι κομπλε.

Nikoskazer2000
22/10/2007, 01:28
Για δείτε κι' εδώ (http://www.webbikeworld.com/motorcycle-gloves/waterproof-motorcycle-gloves/rain-off-gloves.htm) :winka:

lampros_fazer
22/10/2007, 02:05
Όπως είπαν κι άλλοι δεν είναι θέμα της ζελατίνας του κράνους σου..

Εγώ τη λύση τη βρήκα στο παρακάτω σπρει της Wurth..Ψεκάζεις στη (καθαρισμένη) ζελατίνα κ το απλώνεις με ένα καθαρό πανί..Κάνει δουλειά.. :a013:

Ξέρω οτι δεν κάνει καλό η χρήση χημικών στη ζελατίνα..Ρώτησα εκεί που το πήρα κ μου είπαν οτι δεν κάνει ζημιά (τι θα έλεγαν)..Και κακό να κάνει,νταξ' προκειμένου να βλέπω καλύτερα στη βροχή ας αλλάξω ζελατίνα νωρίτερα..

Γύρω στα 12? πρέπει να έκανε..


109659

Ravager
22/10/2007, 03:16
Ωραια και που μπορουμε να το βρουμε αυτο ? Ξερεις δεν ειμαι αθηνα για να εχω πολλες επιλογες.

naxiotis
22/10/2007, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Πάντως κυκλοφορούνε και γάντια έτοιμα απο το εργοστάσιο που έχουν την πατέντα που περιέγραψε ο Άκης.


ΑΚΡΙΒΩΣ

έχω ένα τέτοιο ζευγάρι από την colori που έχει στον αντίχειρα κομμάτι από λάστιχο ίδιο με του υαλοκαθαριστήρα και με έχει βολέψει τα μάλα:smilea:

πάντως μετα από κάποια ταχύτητα δεν έχεις πρόβλημα γιατί φεύγουν μόνα τους στο πλα'ι':wave2:

Noela
22/10/2007, 10:16
Για τα Arai υπάρχει ζελατίνα με λαστιχάκι χωρίς ανοίγματα, για τις βροχερές μέρες.

lampros_fazer
23/10/2007, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ravager
Ωραια και που μπορουμε να το βρουμε αυτο ? Ξερεις δεν ειμαι αθηνα για να εχω πολλες επιλογες.
Αδερφέ ούτε εγώ είμαι Αθήνα,το πήρα από κατάστημα με αξεσουάρ μοτο/αναβάτη..Ψάξε σε τέτοια μαγαζιά,κι αν δε βρεις ρίξε ένα mail την αντιπροσωπία της Wurth.. ;)

Pan_Londinium
23/10/2007, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Κόψε ένα μικρό κομμάτι από υαλοκαθαριστήρα αυτοκινήτου , τόσο όσο το μήκος του δείκτη περίπου ... κόλλα το σε ταινία velkro και πέρνα το γύρω από το δείκτη όταν φοράς τα γάντια...

... όταν ρίχνει παπάδες και δεν βλέπεις θα περνάς το δάχτυλο πάνω από την ζελατίνα ...

..λίγο χοντροκομμένος τρόπος αλλά είναι αποτελεσματικός ...


:wave2:

exw ena tetoio k to xrisimopoiw otan brexei (dhl panta!! :bigcry: )

mporeis na promi8euteis apo edw (http://www.getgeared.co.uk/acatalog/Glove_Rain_Wipers.html)


109939

mako
23/10/2007, 19:09
1. Οπως ηδη εχει γραφτει υπαρχουν (πολυ λιγα) γαντια στο εμποριο που διαθετουν στον αντιχειρα του αριστερου χεριου καταλληλο πλαστικο κομματι γι'αυτη τη δουλεια. Εγω το ειχα σε ενα ζευγαρι accerbis που ηταν μαλιστα και καλοκαιρινα. 2. Η πατεντα της φωτογραφιας αψογη, μπορει καποιος να φιαξει το ιδιο με λιγο armaflex. 3. Παροτι δεν θελω να σε προσβαλω Nikoskazer2000, οταν διαβαζω τισ αποψεις που εκφραζεις, μου ερχεται στο νου το "καλυτερα να μασας, παρα να μιλας". Σου ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβεις (εκτος των αλλων), πως μπορει να φευγει το νερο απο τη ζελατινα σε πιο μεγαλες ταχυτητες? Ποση φαντασια, εκτος απο γνωση μπορει να χρειαζεται? 4. Αυτο που ειπε η εταιρια για το spray, εχει βαση και μπορεις μονος σου να το διαπιστωσεις (θα χρειαστει να καταστρψεις μια ζελατινα). 5. Το tear off δεν εξυπηρετει, γιατι καθε 150 μετρα θα πρεπει να αφαιρεις και 1, οποτε ποσο να κρατησει?

zephyr1
23/10/2007, 19:23
Εγω με το ιδιο κρανος γιατι δεν εχω αντιπετωπισει προβλημα?:confused:

Μου εκανε εντυπωση πως καταφερνει και το νερο δεν μενει επανω.Μιλαω για την κλασικη διαφανη ζελατινα του Rx-7.

tai
23/10/2007, 19:25
Μια ακόμα λύση είναι να κόψεις μια πατάτα (ναι καλά διαβάσατε) στην μέση, και να αλείψεις με το εσωτερικό της, την ζελατίνα. Δέν θα έχεις και την καλύτερη διαύγεια, αλλά δεν κολλάει νερό με τίποτα επάνω στην ζελατίνα.


Ρε τι πατέντες κάναμε κάποτε :a024:
:lol:

zephyr1
23/10/2007, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Μια ακόμα λύση είναι να κόψεις μια πατάτα (ναι καλά διαβάσατε) στην μέση, και να αλείψεις με το εσωτερικό της, την ζελατίνα. Δέν θα έχεις και την καλύτερη διαύγεια, αλλά δεν κολλάει νερό με τίποτα επάνω στην ζελατίνα.


Ρε τι πατέντες κάναμε κάποτε :a024:
:lol:

Αλλη πατεντα ειναι να κοψεις κανα κιλο πατατες ενα κοτοπουλο να τα βαλεις στο φουρνο και μετα να τα φας, ετσι οπως θα εισαι καλυτερα να κατσεις μεσα απο το παραθυρο και να βλεπεις τους αλλους να βρεχοντε.

Σορυ.:blush:

:bigcry: :bigcry:

mako
23/10/2007, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Μια ακόμα λύση είναι να κόψεις μια πατάτα (ναι καλά διαβάσατε) στην μέση, και να αλείψεις με το εσωτερικό της, την ζελατίνα. Δέν θα έχεις και την καλύτερη διαύγεια, αλλά δεν κολλάει νερό με τίποτα επάνω στην ζελατίνα.


Ρε τι πατέντες κάναμε κάποτε :a024:
:lol:
Υπηρχαν κρανη και ζελατινες τοτε?????

McTalas
23/10/2007, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ravager
Ωραια και που μπορουμε να το βρουμε αυτο ? Ξερεις δεν ειμαι αθηνα για να εχω πολλες επιλογες.

προιόντα της Wurth εχουν σχεδον ολα τα πρατηρια shell.Ισως να μπορεις εκει να βρεις.

tai
23/10/2007, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Υπηρχαν κρανη και ζελατινες τοτε?????
οτι ειχε αφήσει η βερμαχτ:lol: :rotflmao:

McGyver
23/10/2007, 20:39
http://www.louis.de/_1021c8ba5f94e47fc760794c264199e884/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&artnr_gr=10004150&anzeige=0

:wave2:

MikeG
23/10/2007, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
http://www.louis.de/_1021c8ba5f94e47fc760794c264199e884/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&artnr_gr=10004150&anzeige=0

:wave2:

To link βγάζει στη κεντρική σελίδα..Αν θες γράψε το κωδικό του προϊόντος.


:wave2:

edit : Το βρήκα.. Κωδικός : 10004150

panosER5
23/10/2007, 21:11
Η ζελατινα του UVEX που ειναι σε συνεργασια με την Bayer, εχει "υδροφοβη" εξωτερικη επιστρωση. Κανει καλη δουλεια.

tam
23/10/2007, 22:12
Συμφωνώ και απαυξάνω για τις ζελατίνες τις Uvex.
Έχω και Arai και Uvex,και η δεύτερη κάνει πιο καλή δουλειά στη βροχή.
'Σταγονοφοβική' θα την χαρακτήριζα.

Tpap
23/10/2007, 22:25
ναι ρε φιλε πατατα..!!!--δεν ηξερα οτι θα το καναν ακομη καποιοι..!!!

το προβλημα ειναι δεδομενο --το κανουν ΟΛΕΣ οι ζελατινες-- και ουτε μπορεις να ψεκαζεις με σιλικονουχα την ζελατινα καθε τοσο..
Ακομη και αυτα δεν κανουν οτι υποσχονται, οχι καλλιτερα τουλ απα την ΠΑΤΑΤΑ.

Ετσι λοιπον το παλιο κολπο σε συνδυασμο με εναν δεικτη χεριου (απο την μεσα πλευρα για οσο ειναι στεγνο ακομη το γαντι) κανει για μενα τουλ καλα την δουλεια του...

makis206
23/10/2007, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Μια ακόμα λύση είναι να κόψεις μια πατάτα (ναι καλά διαβάσατε) στην μέση, και να αλείψεις με το εσωτερικό της, την ζελατίνα. Δέν θα έχεις και την καλύτερη διαύγεια, αλλά δεν κολλάει νερό με τίποτα επάνω στην ζελατίνα.
Ρε τι πατέντες κάναμε κάποτε :a024:
:lol:

Ρε'συ Χρήστο ; Για να μη θαμπώνει δεν γινόταν το πατατόκολπο ;:uplate:

:lol: :lol:

McTalas
23/10/2007, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρε'συ Χρήστο ; Για να μη θαμπώνει δεν γινόταν το πατατόκολπο ;:uplate:

:lol: :lol:

Το καναμε παλια στις μασκες για το ψαρεμα να μην θαμπωνουνε,δουλευε αλλα το καλυτερο μακραν ειναι το φτυσιμο !!!
τωρα στις ζελατινες δεν το εχω δοκιμασει.!

mako
23/10/2007, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Το καναμε παλια στις μασκες για το ψαρεμα να μην θαμπωνουνε,δουλευε αλλα το καλυτερο μακραν ειναι το φτυσιμο !!!
τωρα στις ζελατινες δεν το εχω δοκιμασει.!
Παλια εεεεεεεεεεεεεε?????? Μηπως ξερεις τι γινεται με τις σημερινες μασκες? Πιανει το "παλιο κολπο"?????

McTalas
23/10/2007, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Παλια εεεεεεεεεεεεεε?????? Μηπως ξερεις τι γινεται με τις σημερινες μασκες? Πιανει το "παλιο κολπο"?????

Φιλε πολυυυυυυυυυ παλια !! :) αλλα ακομα δουλευει !
απο οτι γνωριζω οι νεες καλες μασκες (Apnea,Omer κτλ) εχουν στα κρυσταλλα μια ειδικη επιστρωση και "λενε" πως δεν θαμπωνουν,αλλα εγω ακομα φτυνω και ειναι μια χαρα !!!

Nikoskazer2000
24/10/2007, 04:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
...Σου ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβεις (εκτος των αλλων), πως μπορει να φευγει το νερο απο τη ζελατινα σε πιο μεγαλες ταχυτητες? Ποση φαντασια, εκτος απο γνωση μπορει να χρειαζεται?...

Εεε sorry αλλα κάτι τέτοιο δεν έλεγα κι' εγω; (οτι το νερό απωθείται απο τη ζελατίνα σε υψηλές ταχύτητες) :rolleyes:

Αυτό με την πατάτα ξέρω πως ισχύει για το θάμπωμα, τώρα για το αν αφήνει το νερό να γλυστρά με ευκολία πάνω στη ζελατίνα επιφυλλάσομαι.

DimChios
24/10/2007, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Εεε sorry αλλα κάτι τέτοιο δεν έλεγα κι' εγω; (οτι το νερό απωθείται απο τη ζελατίνα σε υψηλές ταχύτητες) :rolleyes:

Αυτό με την πατάτα ξέρω πως ισχύει για το θάμπωμα, τώρα για το αν αφήνει το νερό να γλυστρά με ευκολία πάνω στη ζελατίνα επιφυλλάσομαι.


:a10: :a18:

bentouza
24/10/2007, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
To link βγάζει στη κεντρική σελίδα..Αν θες γράψε το κωδικό του προϊόντος.


:wave2:

edit : Το βρήκα.. Κωδικός : 10004150

με τον firefox στο πρωτο new tab βγαζει την κεντρικη σελιδα, τη δευτερη φορα που θα πατησεις το link σε βγαζει εκει που θες.δεν ξερω γιατι.

project.breeze
24/10/2007, 17:33
Δοκίμασε να βάλεις μία λεπτή στρώση κρεμοσάπουνο.Δεν ξέρω όμως μήπως κάνει μπουρμπουλήθρες.Δοκίμασέ το και πες μας

tai
24/10/2007, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Εεε sorry αλλα κάτι τέτοιο δεν έλεγα κι' εγω; (οτι το νερό απωθείται απο τη ζελατίνα σε υψηλές ταχύτητες) :rolleyes:

Αυτό με την πατάτα ξέρω πως ισχύει για το θάμπωμα, τώρα για το αν αφήνει το νερό να γλυστρά με ευκολία πάνω στη ζελατίνα επιφυλλάσομαι.
δουλεύει δουλεύει:smilea:

Stelth
24/10/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δοκίμασε να βάλεις μία λεπτή στρώση κρεμοσάπουνο.Δεν ξέρω όμως μήπως κάνει μπουρμπουλήθρες.Δοκίμασέ το και πες μας

Παλιά τι κάναμε αυτό αλλά όχι με κρεμοσάπουνο αλλα με σκόνη για το πλύσιμο των ρούχων.
Ρίχναμε επάνω στη ζελατίνα σκόνη (Tide, OMO...) και μετά με το χέρι μας και λίγο νερό (βροχή) αλείφαμε όλη τη ζελατίνα.
Αποτέλεσμα για λίγο διάστημα (καμιά 50αρια μέτρα) ναι μεν έβλεπες αλλά όχι και τόσο καθαρά.
Μετά όμως έβλεπες μια χαρά

tai
24/10/2007, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stelth
Παλιά τι κάναμε αυτό αλλά όχι με κρεμοσάπουνο αλλα με σκόνη για το πλύσιμο των ρούχων.
Ρίχναμε επάνω στη ζελατίνα σκόνη (Tide, OMO...) και μετά με το χέρι μας και λίγο νερό (βροχή) αλείφαμε όλη τη ζελατίνα.
Αποτέλεσμα για λίγο διάστημα (καμιά 50αρια μέτρα) ναι μεν έβλεπες αλλά όχι και τόσο καθαρά.
Μετά όμως έβλεπες μια χαρά

ναι ρε σύ! που το θυμήθηκες?:a18:

mako
24/10/2007, 23:04
Παιδες εγω τετοιες πατεντες στα κρανη που εχω τα τελευταια 8-10 χρονια, δεν χρειαστηκε να κανω. Μονο pinlock, για το θαμπωμα το χειμωνα εχω. Αν και χωρις αυτο, μολις πιασω το 30-40 χλμ. ξεθαμπωνει μονη της, αλλα το εχω καλου-κακου. Απο οτι εχω διαβασει και στην αρχη, δεν ειμαι ο μονος που δεν εχει τετοια προβληματα.-

Nikoskazer2000
25/10/2007, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
δουλεύει δουλεύει:smilea:

Αύριο θα το παίξω μάγειρας: Φασολάκια χλωρά + μια πατάτα καβάτζα ;)

:beer:
:wave2:

dirtbird
25/10/2007, 05:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Αύριο θα το παίξω μάγειρας: Φασολάκια χλωρά + μια πατάτα καβάτζα ;)

:beer:
:wave2:

Ρίξε και καμιά ζελατίνα μέσα...:wacko:

DimChios
25/10/2007, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ρίξε και καμιά ζελατίνα μέσα...:wacko:


ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

ΟΧΙ ΦΙΜΕ!!!! :nono:


























Ξεβάφει!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nikoskazer2000
26/10/2007, 02:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

ΟΧΙ ΦΙΜΕ!!!! :nono:


























Ξεβάφει!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:nono:
ΔΕΝ Ξεβάφει!



































Η καθρέφτης ξεβάφει... :bawl: :bawl: :bawl:

grigris
30/10/2007, 08:52
Η λύση είναι μία.......















Δε πέυτεις κάτω απ'τα 110 :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Nikoskazer2000
31/10/2007, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
Η λύση είναι μία.......















Δε πέυτεις κάτω απ'τα 110 :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Εμένα πάει ως τα 102 γτπνμ!!! :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: την ήπια