PDA

View Full Version : Things are never quite the way they seem*



Cpt. Haddock
22/10/2007, 11:12
*Stan Ridgway, Camouflage

Παραλειπόμενο του προηγουμενου ταξιδιού μου στην Πρέβεζα και food for thought..

Έφυγα Πέμπτη απόγεμα απο τη δουλειά μια και έπρεπε να είμαι εκεί Παρασκευή πρωί.

Όλα καλά, καλός καιρός (τότε)

Περνάω το Αντίριο, έχει βραδυάσει και συνεχίζω. Φτάνω σε ένα απο τα πολλά χωριά κατα μήκος της διαδρομής, την Κυψέλη. Και, πίσω απο ενα αυτοκίνητο που έρχεται απο το αντίθετο ρευμα, πετάγεται μπάρμπας που περνάει απέναντι....

Φρένα, κόρνα, ο μπάρμπας περνάει και μάλιστα κραδαίνει τη μαγκόυρα του απειλητικά :lol:

Εγώ συνέρχομαι, ρίχνω τις - απαραίτητες - βλαστήμιες για τον παππού που δεν προσέχει κλπ κλπ...

Και τότε..

Συνειδητοποιώ οτι διέσχιζα βράδυ, κατοικημένη περιοχή με 120 χλμ.... :sick: Με όριο, φυσικά, τα 50.
Το συκεκριμένο χωριό μάλιστα είναι απο αυτά που προϋπήρχαν και απλά ο δρόμος συνεχίζει να περναει απο μέσα...

Δεν έφταιγε ο παππούς - τι να κάνει κι αυτός;

Δε χρειάζονται συμπεράσματα, νομίζω ο τίτλος τα λέει όλα. Απλά να προσεχουμε λίγο όλοι μας



:wave2: :wave2:

crs-k
22/10/2007, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
.....................
Φτάνω σε ένα απο τα πολλά χωριά κατα μήκος της διαδρομής, την Κυψέλη.
....................

Εκει στην Σφήνα (αμεσως μετα τον Στράτο αφου περασουμε τον Αχελώο) εχει σχεδον ΜΟΝΙΜΑ μπλοκο με ρανταρ κατω απ' τον πλατανο!


Το νου σας ρεμαλια! :wacko:

Nik0s
22/10/2007, 11:34
Μήπως σου κουνούσε τη γκλιιιτσα γιατί πήγαινες αργά ? :D

:lol:

bartenderas
22/10/2007, 11:49
Πάντως σοβαρά τώρα, με μια μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού και ένα καλό κράνος, τρέχεις πολύ και δεν το καταλαβαίνεις.

Θέλει προσοχή , άσχετα με το αν έχει μπλόκα ή όχι. Στην ουσία πρέπει να προστατεύουμε τον εαυτό μας. Άλλωστε τα 'χουμε πει αυτά.

Καλό όμως είναι να τα ξαναλέμε. Ίσως μας περάσουν στο υποσεινήδητο και την επόμενη φορά που θα δούμε κατηκοιμένη περιοχή πάμε πιο χαλαρά.;)

alximistis
22/10/2007, 12:02
Μπράβο Ηλία γι αυτό που γράφεις και που το παραδέχεσαι. :)
Τώρα... αυτά τα όταν φοράς κράνος δεν καταλαβαίνεις πόσο τρέχεις κ.λπ. τα θεωρώ... μην πω!
Ο σωστός οδηγός είναι αυτός που γνωρίζει το όχημά του! Και όχι μόνο!
Επιβάλλεται να γνωρίζουμε πόσο τρέχουμε κοιτώντας τα κοντέρ μας γι αυτό τα έχουμε τα ρημάδια αλλά και ΠΟΥ!
Μπορεί τα ρημαδοόρια να είναι παλαιωμένα αλλά δεν μπορούμε να πατάμε γκάζι σε κατοικημένες περιοχές και δη στην επαρχία.
Στην τελική ξέρετε έχουν δικαίωμα και οι πεζοί σε αυτόν τον τόπο!

Μπράβο ξανά Ηλία και προσοχή σε όλους όλοι μας και πάντα. :)

Cpt. Haddock
22/10/2007, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εκει στην Σφήνα (αμεσως μετα τον Στράτο αφου περασουμε τον Αχελώο) εχει σχεδον ΜΟΝΙΜΑ μπλοκο με ρανταρ κατω απ' τον πλατανο!


Το νου σας ρεμαλια! :wacko:

Το ξέρω...

Με έχουν :a021: εκεί παλιότερα με το αυτοκίνητο :bigcry:

costas81
22/10/2007, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εκει στην Σφήνα (αμεσως μετα τον Στράτο αφου περασουμε τον Αχελώο) εχει σχεδον ΜΟΝΙΜΑ μπλοκο με ρανταρ κατω απ' τον πλατανο!


Το νου σας ρεμαλια! :wacko:



Την έχω φάει με το αυτοκίνητο εκεί!

Διπλή γραμμή αντικανονική προσπέραση και 142 χιλιόμετρα!

Τελικά ο κύριος αστυνομικός μου έκοψε μια κλήση 30? γιατί μας είδε με μπουμπουνιέρες και του δώσαμε κανα δυο!


:lol: :lol:

Cpt. Haddock
22/10/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Τώρα... αυτά τα όταν φοράς κράνος δεν καταλαβαίνεις πόσο τρέχεις κ.λπ. τα θεωρώ... μην πω!

Έχει δίκιο Στέλιο...

Δεν τα καταλαβαίνεις τα 120 με τέτοιες μηχανές (και με καλό κράνος)

τεσπα



το τραγούδι του τίτλου :rotflmao: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=ZFYxCIr-Byo

stavrogin
22/10/2007, 13:52
Ρε !!!
ο Οριζοντας τραγουδαει;






:rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
22/10/2007, 14:04
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

apav
22/10/2007, 15:57
Things are never quite the way they seem

Από σήμερα παίζει και σχετικό διαφημιστικό στο ραδιόφωνο:

-Πόσες φορές κοίταξες το ρολόι σου και δεν θυμάσαι τι ώρα είναι;
-Πόσες φορές διάβασες μία σελίδα βιβλίου και δεν θυμάσαι ούτε μία λέξη;
-Πόσες φορές κοίταξες σε διασταύρωση και ...

... ακούγεται ήχος αυτοκινήτου που ξεκινά και στην συνέχεια ήχος σύγκρουσης. :sad:

Απολογισμός τροχαίας 2006, 1.500 μοτοσυκλετιστές τραυματίες από το πιο πάνω σενάριο. 1.500 τραυματίες εδώ που δεν κυκλοφορούν μηχανάκια. :(

Επειδή είναι πολύ εύκολο να κινηθείς χωρίς να σκέφτεσαι-επεξεργάζεσαι πληροφορίες από το περιβάλλον, επιβάλλεται να προλαμβάνουμε. Γι' αυτό που περιγράφει ο Ηλίας, μειώνουμε ταχύτητα πριν την κατοικημένη περιοχή γιατί θα καταλλήξουμε να μπούμε στο χωριό με όσα ερχόμαστε.

:wave2:

devil's animal
22/10/2007, 17:05
συνηθιζεται το βραδυ οταν δεν υπαρχει κινηση και κινεισαι σε εθνικη-επαρχιακους δρομους, να εχεις χαλαρωμενα τα αντανακλαστικα και γενικα να οδηγεις πιο ξενοιαστα λογω το οτι εχεις "σιγουρακι" οτι οποιος και να ερθει...μπρος-πισω-αριστερα-δεξια θα τον δεις απο τα φωτα του!


ελα ομως που υπαρχουν και οι πεζοι ή οι σκυλοι ή οι γατες κ.λ.π.


βασικα εγω το "λαθος" αυτο το κανω συνεχεια οταν ταξιδευω βραδυ και οσο και να λεω "τωρα μ@λακα Σταυρο πηγαινε χαλαρα"...τοσο παρασυρομαι απο την ηρεμια του δρομου και του περιβαλλοντος...:rolleyes:


Ηλια ευτυχως που απεφυγες τα χειροτερα...

:beer: :beer:

και προσοχη ΟΛΟΙ!!:ninja:

TROOPER
22/10/2007, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
.......................

δεν τον πετυχες???????????

εχασες το κανονακι ρε καπτεν !!!!!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΕΣ !!!

:wave2:

project.breeze
22/10/2007, 20:13
Καπετάνιε θέλεις να μας πεις πως το Triumph σου μαζεύει τόσο γρήγορα τα χιλιόμετρα που χάνεις την μπάλα;Και αν θες να μάθεις τί έλεγε ο παππούς θα σου πω εγώ:"Καλά ρε γαμώτο της Triumph το εργοστάσιο δεν είχε καεί πριν κάτι χρόνια;Ακόμα να βάλουν μυαλό;":evil: :evil:

sober
23/10/2007, 01:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Ρε !!!
ο Οριζοντας τραγουδαει;

:rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Καπετανιε ΠΡΟΣΕΧΕ!!!

Ειπαμε...ανυπομονος ο τιγρης αλλααα...οχι και να πα8ουμε καμια στραβη..
Τεσπα...ολα καλα αφου δεν εγινε τιποτα...:winka: :wave2:

Cpt. Haddock
23/10/2007, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Καπετάνιε θέλεις να μας πεις πως το Triumph σου μαζεύει τόσο γρήγορα τα χιλιόμετρα που χάνεις την μπάλα;Και αν θες να μάθεις τί έλεγε ο παππούς θα σου πω εγώ:"Καλά ρε γαμώτο της Triumph το εργοστάσιο δεν είχε καεί πριν κάτι χρόνια;Ακόμα να βάλουν μυαλό;":evil: :evil:

ΟΞΩ ΡΕ! :mad:


:rotflmao: