PDA

View Full Version : ΤΙ ΛΑΔΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ Cbr ?



McTalas
22/10/2007, 13:50
Καλημερα σε ολους!!

Τελικα καταφερα με τα κοπους και βασανων να αποφασισω που θα παω για σερβις το μηχανακι μου(CBR600RR).
Το ερωτημα που θετω ειναι πια λαδια να βαλω??
ο προηγουμενος εβαζε SHELL 10W-40.
Ο μαστορας μου ειπε οτι οποια επωνυμα και να βαλω (πχ.MOTUL,AGIP) ειναι περιπου τα ιδια και με καλυπτουν, η διαφορα ειναι στο σασμαν,δλδ πια απο αυτα εχουν καλυτερα προσθετα για αθορυβο σασμαν.
Εχει κανενας καμια συμβουλει να με κερασει?

Βοηθατε παιδια γιατι εκτος απο μέγα κουλαδι ειμαι και πολυ ασχετος !!!:D

υγ.Αν το εχω ποσταρει σε ασχετη κατηγορια συγχωρεστε με και μεταφερετέ το στην σωστη.

road spirit
22/10/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Ο μαστορας μου ειπε οτι οποια επωνυμα και να βαλω (πχ.MOTUL,AGIP) ειναι περιπου τα ιδια και με καλυπτουν, η διαφορα ειναι στο σασμαν,δλδ πια απο αυτα εχουν καλυτερα προσθετα για αθορυβο σασμαν.
Εχει κανενας καμια συμβουλει να με κερασει?

καταρχήν ειμαι και εγω της ίδιας άποψης, οτι δλδ σήμερα, όλα τα ακριβά λάδια των επώνυμων εταιρειών, είναι λίγο πολύ το ίδιο...

Στο θέμα CBR, στο δικό μου εχω μέχρι σήμερα βάλει δυο μάρκες, AGIP (πριν) και Silkolene (τώρα).
Δεν θυμάμαι πιο λάδι, δλδ κωδικό + όνομα, αλλά ήταν το φουλ συνθετικο "και καλά racing".

Και με τα δυο είχα (έχω) σχετικά αθόρυβο σασμάν...

McTalas
22/10/2007, 14:22
οκ!
να του τα παω εγω ή να αφησω αυτον να μου βαλει οποια θελει?

OldMan
22/10/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
εχουν καλυτερα προσθετα για αθορυβο σασμαν.
:eyepop: :hypnotize :uplate:

Τι αρώτηξε ...??? :look:

road spirit
22/10/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
οκ!
να του τα παω εγω ή να αφησω αυτον να μου βαλει οποια θελει?
αμα ειναι εξουσιοδοτημένο service honda θα σου βάλει agip, ξα σου, κανε οτι νομίζεις, ειλικρινά δεν έχω άποψη πάνω σε αυτό...

bentouza
22/10/2007, 16:28
σε μια πιο παλια συζητηση καποιο παιδι ορκιζοταν για τα torco(τα καλα τους) οτι ειναι εξαιρετικα.κανε ενα σερτς

OldMan
22/10/2007, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
σε μια πιο παλια συζητηση καποιο παιδι ορκιζοταν για τα torco
:lol: :rotflmao: :lol:

Rein σε φωνάζουν !!! :wave2:

reinmeister
23/10/2007, 10:17
παιδι...το ακουσα κι αυτο...:eyepop: εχω απολεσει την παιδικοτητα μου προ αμνημονευτων χρονων...πρεπει να ταν με την κυρα τασουλα την μοδιστρα σε ενα πλυσταριο καπου στην δεκαετια του 80:rotflmao:

p.s. torco να βαλεις...:lol: :lol:

sniper
23/10/2007, 11:11
Μοtul (5100 ή 300V)

GIXXERAKIAS
23/10/2007, 11:23
Castrol GPS 15-50w:smokin:

power hornet
23/10/2007, 11:30
motul 300v η torco τα full συνθετικα κατσε σου βαλω λινκ http://www.onoffroad.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=TORCO-LUBRICANTS-T4SR&Category_Code=TORCO-LUBRICANTS
και http://www.motul.fr/uk/produits/index.html

McTalas
23/10/2007, 20:30
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες.Κατεληξα στα Motul 300v!

:wave2:

persefonitsa
24/10/2007, 09:07
exei dokimasi kaneis ta labo 10 - 50 full synthetic einai ble ta ladia kai nomizo oti einai polu kala:hypnotize :eyepop: :dizzy:

McTalas
24/10/2007, 09:17
Λοιπον το μωρο μου το πηγα στον Γιατρο για τον τυπικο τσεκ απ,θα το παρω κατα τις 15:00 αλλα εχω αγωνια!!!
Σημερα το πρωι που το επλενα ανακαλυψα και μια βιδα στο πισω λαστιχο.:(

OldMan
24/10/2007, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από persefonitsa
einai ble ta ladia kai nomizo oti einai polu kala:hypnotize :eyepop: :dizzy:
Άμα είναι μπλε, είναι όντως πολύ καλά ...:winka:

dirtbird
24/10/2007, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άμα είναι μπλε, είναι όντως πολύ καλά ...:winka:

Eίναι μπλε όταν τα βγάζεις?:confused: :confused:

McTalas
25/10/2007, 00:09
Λοιπον το μωρο μου ειναι κομπλε τωρα με το σερβις του και γουργουριζει απο χαρα!!
το συνεργειο ηταν αψογο και ο μαστορας (Περικλης) εξυπηρετικοτατος!
Βαζω και το κοστος αναλυτικα.
ΕΡΓΑΤΙΚΑ
ΣΕΡΒΙς ΣΤΑ 12.000 45,00
ΦΠΑ:8,55
ΣΥΝΟΛΟ: 53,55
ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ
Λαδι MOTUL 300V 15W50 3L 38,61
ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ 5,73
ΤΑΚΑΚΙΑ ΕΜΠΡΟΣ 2 ΤΕΜ 71,98
ΛΑΜΠΑ ΦΛΑΣ 2ΤΕΜ 4,30
ΚΡΥΣΤΑΛΟ ΦΛΑΣ 2ΤΕΜ 13,10
______
ΜΕΡΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ: 133,72
ΣΥΝΟΛΟ ΦΠΑ: 25,13
ΣΥΝΟΛΟ: 159,13


ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ: 212,68€

επισεις να συμπληρωσω πως βρεθηκε η μια μπροστινη Δισκοπλακα ελαφρως στραβη και δεν ξερω το πως,ο μαστορας μου ειπε πως ειναι ασυμαντο το στραβωμα και πως μπορει να εγινε απο καποιο λουκετο.Πηγα και σε βουλκανιζατερ για την βιδουλα που ειχα πατησει και επειδη τα λαστιχα ειναι τελιωμενα δεν επερνε μπαλωμα οποτε βαλαμε κορδονι.
η μ@λ@κια ειναι πως το αργοτερο σε ενα μηνα θα πρεπει να βαλω λαστιχα:( αλλα μην αγχωνεστε συντομα θα ανοιξω αναλογο ποστ:D
:wave2:

McTalas
05/03/2008, 11:30
Πριν από κάνα-δυο μέρες συμπληρώσαμε τα 18.000 Χλμ. Και πρέπει να βάλουμε καινούρια λαδάκια. Αυτή την φορά θα βάλω τα repsol sintetico (10w40) να τα δοκιμάσουμε και αυτά, όχι ότι είχα κανένα πρόβλημα με τα motul αλλά έτσι για αλλαγή.

stratosZX10
05/03/2008, 11:34
γιατι δεν δοκιμαζεις και τα belray 10-40 ημισυνθετικο?
εγω αυτα φοραω στο zx10r μου και δεν εχω κανενα προβλημα!

για τα repsol δεν ξερω...
πες μας αν ειναι καλα για να τα δοκιμασουμε και μεις

power hornet
05/03/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Πριν από κάνα-δυο μέρες συμπληρώσαμε τα 18.000 Χλμ. Και πρέπει να βάλουμε καινούρια λαδάκια. Αυτή την φορά θα βάλω τα repsol sintetico (10w40) να τα δοκιμάσουμε και αυτά, όχι ότι είχα κανένα πρόβλημα με τα motul αλλά έτσι για αλλαγή. καλο θα ηταν να μην αλλαζεις συνεχεια μαρκες.
εγω π.χ σαν τα motul και τα torco δεν βαζω τιποτα αλο.

crackez
09/04/2008, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άμα είναι μπλε, είναι όντως πολύ καλά ...:winka:


me to xroma paei? :p

ego ena Supra exo kai tou bazo edo kai xronia Shell ladaki pliros sinthetiko an den kano lathos to "

Shell Advance Ultra 4", exei ena diafanes..elafros kitrinopo xromataki. Einai oti kalitero exei na prosferi i shell gia 4t motosikletes kai prosopika eimai poli xaroumenos gia auta pou mou dinei. Ladia alazo panta otan nioso esto kai tin elaxisti meiosi dinamis/isxis stin mixani. Me aplo ladaki.. telios aplo sta 800km o kinitiras pefti, me imisinthetiko ladi shell o kinitiras pefti sta 3.000-3.500 xiliometra peripou, eno me pliros sindetiko pefti sta 4.500-5.000 xiliometra.

Thelo na po an mia mixani opos tou supra, sxediasmeni na alazei ladia kathe 1000 km me tetoia ladia epimikinete o xronos kata poliii, pisteuo tha ekane kalo kai se mia mixani megaliterou kibismou.


Y.G. Ta ladia otan bgenoun einai maura san tin pisa(auto einai kalo) & gia osous den polikseroun.. kalo einai to ladi na mazeuei oles tis anathimiaseis&tis bromies tou kinitira ;)

notakos600
09/04/2008, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από crackez
me to xroma paei? :p

ego ena Supra exo kai tou bazo edo kai xronia Shell ladaki pliros sinthetiko an den kano lathos to "

Shell Advance Ultra 4", exei ena diafanes..elafros kitrinopo xromataki. Einai oti kalitero exei na prosferi i shell gia 4t motosikletes kai prosopika eimai poli xaroumenos gia auta pou mou dinei. Ladia alazo panta otan nioso esto kai tin elaxisti meiosi dinamis/isxis stin mixani. Me aplo ladaki.. telios aplo sta 800km o kinitiras pefti, me imisinthetiko ladi shell o kinitiras pefti sta 3.000-3.500 xiliometra peripou, eno me pliros sindetiko pefti sta 4.500-5.000 xiliometra.

Thelo na po an mia mixani opos tou supra, sxediasmeni na alazei ladia kathe 1000 km me tetoia ladia epimikinete o xronos kata poliii, pisteuo tha ekane kalo kai se mia mixani megaliterou kibismou.


Y.G. Ta ladia otan bgenoun einai maura san tin pisa(auto einai kalo) & gia osous den polikseroun.. kalo einai to ladi na mazeuei oles tis anathimiaseis&tis bromies tou kinitira ;)

Μαύρα σαν τη πίσσα? Στα πόσα χλμ τα αλλάζεις?

crackez
09/04/2008, 15:29
meta ta 2000 xiliometra ginonte poli maura. Ta pliros sinthetika pou bazo tis shell bastane mexri 4.500-5.000 km kai me to Supra eimai oli tin mera tsita(opou bro isiada.. i xara tou paidiou - an kai den eimai paidi akrivos.. alla leme ahhaahah)


Opote kathe 4.500-5.000 ta alazo giati arxizei kai "pefti" o kinitiras siga siga, sa na mou leei alakse ladia ena pragma. Bebea opos eipa kai sta 2.000 na ta alakso pali maura einai ;) - To fisiko tous xroma einai diafanes kitrino.. pio poli san diafanes sketo miazei


Y.G. An balo aplo aplo ladaki, sta 800 arxizei na "pefti" o kinitiras(opos ginete kai sta 4.500-5.000 me to pliros sinthetiko ladi tis shell) kai to ladi den einai toso mauro oso to shellaki :)