PDA

View Full Version : El Greco!



nimbus
22/10/2007, 19:44
Να το δείτε!:D



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



πολύ καλό!:wave2:

TROOPER
22/10/2007, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
Να το δείτε!:D



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



πολύ καλό!:wave2:

αυτος δε πεθανε :confused:

:lol: :lol: :lol:

nimbus
22/10/2007, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτος δε πεθανε :confused:

:lol: :lol: :lol:

τελικά όχι:D

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
22/10/2007, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
τελικά όχι:D

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

κατσε να βαλω ειδησεις να δω αν θα το πουνε.

nimbus
22/10/2007, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κατσε να βαλω ειδησεις να δω αν θα το πουνε.


:lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

dras.
22/10/2007, 19:58
tin ali fora tha se pame sta stroumfakia

nimbus
22/10/2007, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dras.
tin ali fora tha se pame sta stroumfakia

εσένα τώρα ποιός σου μίλησε?
δηλαδή δεν σου άρεσε το έργο?:lol:

AFTER
22/10/2007, 20:35
Eγω ξερω το El Venizelos το αεροδρομιο, πιανιει?

Πλακα πλακα θελω και εγω να το δω το εργο

project.breeze
22/10/2007, 20:36
Κι εγώ θέλω να το δω,περιμένω τον Axxo τα αργεί λίγο αυτός:winka:

kakofonixx
22/10/2007, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
Να το δείτε!:D



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



πολύ καλό!:wave2:

θα το δουμε
... αυριο :D

675
22/10/2007, 22:34
σπαμμερς ολοι!!:mad:

:a52:





:lol:

Airetikos
22/10/2007, 23:44
μόλις γύρισα από το σινεμά.
πολύ καλή ταινία!
μακράν η καλύτερη Ελληνική παραγωγή!

el_hymador
22/10/2007, 23:58
το el_hymador ειναι αριστουργημα της 7ης τεχνης επισης...:D

o_gavros
23/10/2007, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Κι εγώ θέλω να το δω,περιμένω τον Axxo τα αργεί λίγο αυτός:winka:

κι εσύ ε?...

project.breeze
23/10/2007, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
κι εσύ ε?...




Είμαστε πολλοί αλλά είμαστε σκόρπιοι:rotflmao:

gcrook
23/10/2007, 02:48
Και μονο το οτι εμφανιζεται ο Λαζοπουλος, ειναι επιχειρημα για να μην θελω να το δω ουτε σε ντιβιντι...

orizontas
23/10/2007, 02:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και μονο το οτι εμφανιζεται ο Λαζοπουλος, ειναι επιχειρημα για να μην θελω να το δω ουτε σε ντιβιντι...


kai gv re paidia ayton ton p*^5τη

δεν τον παω με τιποτε ...

με κανει και βριζω οποτε τον βλεπω

με εκλνευσριζει οπιτε τον βλεπω ...

ξερω και διαφορα γιοσ την παρτη του

orizontas
23/10/2007, 02:57
ποπο οι μπυρες με κανανε αλουμινοχαρτο ....τι βαζουν μεσα ρε σεις σε αυτες τις καιζερ.....





:beer: :beer: αμστελ

ακου δεν εχουν αμστελ....

να φερεις ρε φιλε...

μυθος γιατι εχεις

αυτη την κιτρινι τιν .. δεν την θυμαμε τεςπα

λεω να παω για υπνο

matmat
23/10/2007, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και μονο το οτι εμφανιζεται ο Λαζοπουλος, ειναι επιχειρημα για να μην θελω να το δω ουτε σε ντιβιντι...



:a10: :a013:

Cpt. Haddock
23/10/2007, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και μονο το οτι εμφανιζεται ο Λαζοπουλος, ειναι επιχειρημα για να μην θελω να το δω ουτε σε ντιβιντι...

Συμφωνώ

Αλλα εμφανίζεται ο Μουστάκας, ίσως στο πιο καλό κύκνειο άσμα που θα μπορούσε να έχει

Αυτός ειναι για μένα λόγος να το δω

:wave2:

Asaverle
23/10/2007, 09:01
Μάγκες, ο Λαζόπουλος είναι όλα τα λεφτά. Προς τι τόσο μένος στο πρόσωπό του;

makis206
23/10/2007, 09:13
Κι εγώ άκουσα τα καλύτερα απ'όσους πρόλαβαν να το δουν το έργο, με την πρώτη ευκαιρία θα πάω κι εγώ προς σινεμά μεριά.

Και με τον Λαζόπουλο δεν έχω κανένα πρόβλημα, είμαι στο 40κάτι τοις εκατό που τον παρακολουθούν κάθε εβδομάδα :o

Μουστάκας :a012:

:beer:

matmat
23/10/2007, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
Μάγκες, ο Λαζόπουλος είναι όλα τα λεφτά. Προς τι τόσο μένος στο πρόσωπό του;

Τι να κάνουμε ? ετσι είναι αυτά σε άλλους αρέσει σε άλλους οχι !
δεν έχουμε όλοι τα ίδια κριτήρια !!!





:wave2:

nimbus
23/10/2007, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dras.
tin ali fora tha se pame sta stroumfakia


μην το ξεχάσεις:D

gcrook
23/10/2007, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Συμφωνώ

Αλλα εμφανίζεται ο Μουστάκας, ίσως στο πιο καλό κύκνειο άσμα που θα μπορούσε να έχει



Οντως..!...αυτο ηταν ενα καλο επιχειρημα ρπμ......:sad:

nimbus
23/10/2007, 10:15
ο δε Μουστάκας πέταξε τις ατάκες στην ταινία.
Η τελευταία του ταινία ήταν...

gcrook
23/10/2007, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
Μάγκες, ο Λαζόπουλος είναι όλα τα λεφτά. Προς τι τόσο μένος στο πρόσωπό του;

Ειναι πιο υποκριτης πιο γλειωδης και σαφως πιο γελοιος ακομα και απο απο τον Μικρουτσικο, ο οποιος παρεμπιπτοντως ειναι για μενα το δευτερο πιο μισητο ατομο στην Ελληνικη τηλεοραση...την οποια εδω και μερικα χρονια δεν παρακολουθω καθολου,οποτε μαλλον εχουμε και αλλους σφετεριστες του "θρονου" σαφως...
Πολυ το κουρασα...

sniper
23/10/2007, 11:13
Επειδή την είδα την ταινία, έχω να πω ότι είναι ένα έργο που αν εξαιρέσεις τα καλά κουστούμια και την καλη φωτογραφία, σκηνοθετικά είναι μέτριο, οι ηθοποιοί (πλην Μουστάκα) είναι για τα κλάμματα και η υπόθεση (το script) είναι ΓΤΠ.

Τζάμπα χρόνο έχασα!

SpineshankD
23/10/2007, 15:00
Μαλλον θα προτιμησω να ξανα-ματα-δω τον ροζ γατο για να πιασω την ουσια του Μουστακα(ΘΕΟΣ)

...city
23/10/2007, 15:54
οπως ειπε και ο φιλος sniper, τσαμπα ο κοπος. Ισως περιμεναμε κατι αλλο.
Αδιαφορη ταινια
Την εσωσαν οι δυο πρωταγωνιστες.
Λαζοπουλος, Μουστακας ηταν καλοι
Αυτη που δεν βλεποτανε με τιποτα ηταν η Ματσουκα. Χαλι, ειναι λιγο να γραψω.
Για αλλες ! ταινιες καλη ειναι. Οχι σ'αυτην. Ελεος. Δεν την εβλεπαν στα γυρισματα ?
Για dvd, μονο και μονο για να σου φυγει η περιεργεια

airamhag
23/10/2007, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
ποπο οι μπυρες με κανανε αλουμινοχαρτο ....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


εγω παλι..ενας λογος να μην την δω ειναι η ματσουκα..

καμια της προκοπης ηθοποιο δεν μπορουσαν να βαλουν ? ελεος πια..

gcrook
23/10/2007, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ...city

Για dvd, μονο και μονο για να σου φυγει η περιεργεια

Εμενα μου ξανακεντρισαν την περιεργεια κατι παλικαρια που μου ειπαν σημερα οτι απο θεμα φωτογραφιας η ταινια σκοτωνε...!!
Μαλλον θα τον φαμε στην μαπα τον Λαζο...:lol:

fantacid
23/10/2007, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


εγω παλι..ενας λογος να μην την δω ειναι η ματσουκα..

καμια της προκοπης ηθοποιο δεν μπορουσαν να βαλουν ? ελεος πια..


εμενα παλι ειναι ισως ο μονος λογος που θα την εβλεπα.....


πες τε μου μονο οτι εχει εναν ρολο γραμενο στα "μετρα" της

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

makis206
23/10/2007, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
εγω παλι..ενας λογος να μην την δω ειναι η ματσουκα..
καμια της προκοπης ηθοποιο δεν μπορουσαν να βαλουν ? ελεος πια..

Ε γιατί το λες τώρα ρε Μαριό κι εσύ ;

Δεν έχει ταλέντο η Ματσ:a03:κα ;


:confused:

kakofonixx
24/10/2007, 08:43
Την ειδα χτες...

εμενα παντως με αρεσε. :)
το σεναριο δεν ηταν τιποτα το φοβερο, παρισσοτερο ηταν μια αυτοβιογραφικη προσεγγιση

αλλα η σκηνοθεσια και η φωτογραφια ηταν εξαιρετικες!
αυτο που μου αρεσε περισσοτερο ηταν πως οι συμβολισμοι του εργου του Ελ Γκρεκο και της εποχης καταφεραν με απολυτη επιτυχια να εικονοποιηθουν.

Αν δεν κολλησετε στο Λαζο και στη Ματσουκα (ας της κανει καποιος 2-3 μαθηματα αγγλικων...) και δειτε περα απο τους ρολους, πιστευω θα σας αρεσει

Προσωπικα πιστευω, μαζι με την Πολιτικη Κουζινα και τις Νυφες, ειναι η καλυτερη ελληνικη παραγωγη
:wave2:

Cpt. Haddock
24/10/2007, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
Προσωπικα πιστευω, μαζι με την Πολιτικη Κουζινα και τις Νυφες, ειναι η καλυτερη ελληνικη παραγωγη
:wave2:

[Νικος Μπακογιαννόπουλος]

Τις θεωρώ αμφότερες μέτριες ταινίες που έπαιξαν με το συναίσθημα και με την καλή εικόνα/φωτογραφία/παραγωγή

Και επειδή το τελευταίο (καλή παραγωγή) ειναι αυτονόητο για όλες τις χώρες πλην Ελλάδας, βγήκαν 3 ταινίες με πιο επαγγελματική προσέγγιση στο management (αυτό ειναι στην ουσία η παραγωγή), μακριά απο τους ερασιτεχνισμούς του Ελλ. Κέντρου Κινηματογράφου και το λέμε και το ξαναλέμε

Μια κινηματιγραφική ταινία ειναι στην ουσία 2 πράγματα: Σεναριο και μοντάζ. Εκεί παίζονται όλα (και εκεί χωλαινουν πάντα οι ελληνικές ταινίες - ειδικά στο σεναριο)


[/Νικος Μπακογιαννόπουλος]

:lol: :lol:

kakofonixx
24/10/2007, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[Νικος Μπακογιαννόπουλος]

Τις θεωρώ αμφότερες μέτριες ταινίες που έπαιξαν με το συναίσθημα και με την καλή εικόνα/φωτογραφία/παραγωγή

Και επειδή το τελευταίο (καλή παραγωγή) ειναι αυτονόητο για όλες τις χώρες πλην Ελλάδας, βγήκαν 3 ταινίες με πιο επαγγελματική προσέγγιση στο management (αυτό ειναι στην ουσία η παραγωγή), μακριά απο τους ερασιτεχνισμούς του Ελλ. Κέντρου Κινηματογράφου και το λέμε και το ξαναλέμε

Μια κινηματιγραφική ταινία ειναι στην ουσία 2 πράγματα: Σεναριο και μοντάζ. Εκεί παίζονται όλα (και εκεί χωλαινουν πάντα οι ελληνικές ταινίες - ειδικά στο σεναριο)


[/Νικος Μπακογιαννόπουλος]

:lol: :lol:

:rolleyes: :rolleyes:

ευχαριστουμε κυριε Μπακουρογιαννοπουλε

fasma
24/10/2007, 21:42
εμένα μου άρεσε η ταινία, αν και δεν το περίμενα.πέρα ότι είναι σαν αυτοβιογραφία, η ταινία περνάει διάφορα μηνύματα αρκεί να έχεις το μάτι και την γνώση για να τα καταλάβεις, μην με ρωτήσετε δεν θα τα αναλυσω!
Πάντως για όποιον περιμένει από αυτήν την ταινία, δράση, η THIS IS SPARTA!! καλύτερα μην μπει στον κόπο (και στα έξοδα!) να πάει να την δει.

:sun:

gcrook
24/10/2007, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
εμένα μου άρεσε η ταινία, αν και δεν το περίμενα.πέρα ότι είναι σαν αυτοβιογραφία, η ταινία περνάει διάφορα μηνύματα αρκεί να έχεις το μάτι και την γνώση για να τα καταλάβεις, μην με ρωτήσετε δεν θα τα αναλυσω!


Εγω θα ηθελα παντως να ακουσω την γνωμη σου μιας και δεν την εχω δει ακομα την ταινια,και συν τοις αλλοις συμφωνω με τα γραφομενα του καπτεν.:wave2:

marulis
24/10/2007, 21:54
ρε παιδιά ούτε είδα ούτε θέλω να δω το THIS IS SPARTA, αλλά με έχετε μπερδέψει.
Της κριτικές των ειδικών δεν της εμπιστευόμουν ποτέ, για ρίξτε κάτι να το κάνω, να την δω ? μάλλον θα την δω 99%.
:confused:

fasma
24/10/2007, 22:15
Τι να σας πω ρε παιδιά, αυτά είναι και γούστα και δεν ξέρω τον χαρακτήρα του καθένα σας δυστυχώς εδώ μέσα.Θέλω να πω ότι στον έναν θα αρέσει στον άλλο ίσως όχι.Για μένα είναι μια σοβαρή ταινία με επίπεδο και δεν απευθύνετε σε κάποιον που θα θέλει να δει μια ταινία για να περάσει καλά, με την έννοια ότι σε μια κωμωδία θα γελάσει η σε καμιά περιπέτεια θα πωρωθεί.δλδ σαν να διαβάζεις ένα βιβλίο ποιοτικό (π.χ. Καζαντζάκη)και ένα της μόδας (π.χ. Κώδικας ντα Βίντσι).
Ελπίζω να έχω γίνει σαφής και να βοήθησα.

:sun:

Cpt. Haddock
25/10/2007, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
:rolleyes: :rolleyes:

ευχαριστουμε κυριε Μπακουρογιαννοπουλε

Ατυχές το σχόλιο (το λιγότερο)

dez
25/10/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[Νικος Μπακογιαννόπουλος]

Τις θεωρώ αμφότερες μέτριες ταινίες που έπαιξαν με το συναίσθημα και με την καλή εικόνα/φωτογραφία/παραγωγή

Και επειδή το τελευταίο (καλή παραγωγή) ειναι αυτονόητο για όλες τις χώρες πλην Ελλάδας, βγήκαν 3 ταινίες με πιο επαγγελματική προσέγγιση στο management (αυτό ειναι στην ουσία η παραγωγή), μακριά απο τους ερασιτεχνισμούς του Ελλ. Κέντρου Κινηματογράφου και το λέμε και το ξαναλέμε

Μια κινηματιγραφική ταινία ειναι στην ουσία 2 πράγματα: Σεναριο και μοντάζ. Εκεί παίζονται όλα (και εκεί χωλαινουν πάντα οι ελληνικές ταινίες - ειδικά στο σεναριο)


[/Νικος Μπακογιαννόπουλος]

:lol: :lol:
βλεπω, εκτος απο ειδημονες στις μηχανες ειμαστε και ειδημονες στον ελληνικο κινηματογραφο, ετσι ωστε να μπορουμε να τον αποδομησουμε (και εν τελη να τον ισοπεδωσουμε) σε 3 γραμμες, ευγε!

οσο για τον "ορισμο" της ουσιας μιας κιν. ταινιας... ας μην σχολιασω καλυτερα κι ας μην επεκταθω. Ετσι κι αλλιως, γνωμες για τον κινηματογραφο στο moto.gr ειναι εκ του ασφαλους, οπως και να το κανουμε

kakofonixx
25/10/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
βλεπω, εκτος απο ειδημονες στις μηχανες ειμαστε και ειδημονες στον ελληνικο κινηματογραφο, ετσι ωστε να μπορουμε να τον αποδομησουμε (και εν τελη να τον ισοπεδωσουμε) σε 3 γραμμες, ευγε!
1ον. κανεις δεν ειπε οτι ειμαστε ειδημονες στις μηχανες
2ον. ο καθενας ειναι ελευθερος να λεει τη γνωμη του, εχοντας παραλληλα την ευθυνη για αυτο που λεει
3ον. η γνωμη μου ειναι οτι ειναι καλο να μην κρινουμε τοσο πολυ τις αποψεις των αλλων, ειδικα οταν προκειται για ενα καθαρα υποκειμενικο ζητημα


Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Ετσι κι αλλιως, γνωμες για τον κινηματογραφο στο moto.gr ειναι εκ του ασφαλους, οπως και να το κανουμε
4ον. το οτι καβαλαμε μια μηχανη δε σημαινει οτι δεν ασχολουμαστε και με τιποτα αλλο σε αυτον τον κοσμο

φιλικα :wave2:

sniper
25/10/2007, 15:38
Άντε να τσακωθούμε και για μια ταινία....

kakofonixx
25/10/2007, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ατυχές το σχόλιο (το λιγότερο)

Φυσικα και σεβομαι την αποψη σου φιλε Καπταιν, απλα τη σχολιασα με λιγη χιουμοριστικη διαθεση :wave2:

marulis
25/10/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Άντε να τσακωθούμε και για μια ταινία.... Σε αυτό τουλάχιστον είμαστε ειδήμονες:dizzy: :hypnotize

:lol: :rotflmao: :lol:

mats8282
25/10/2007, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
Μάγκες, ο Λαζόπουλος είναι όλα τα λεφτά. Προς τι τόσο μένος στο πρόσωπό του;


+1000

Θα παω αυριο να δω το El Greco :wave2:

dez
25/10/2007, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
3ον. η γνωμη μου ειναι οτι ειναι καλο να μην κρινουμε τοσο πολυ τις αποψεις των αλλων, ειδικα οταν προκειται για ενα καθαρα υποκειμενικο ζητημα
αν τελικα ολα τοποθετουνται στη σφαιρα του υποκειμενικου, δεν εχει κανενα νοημα καθε ειδους "εκπαιδευσης" κι "εμπειριας" σε πολλους τομεις, οπως π.χ. οι τεχνες

το χε πει καλυτερα ο dirty harry βεβαια ;)

Cpt. Haddock
25/10/2007, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
βλεπω, εκτος απο ειδημονες στις μηχανες ειμαστε και ειδημονες στον ελληνικο κινηματογραφο, ετσι ωστε να μπορουμε να τον αποδομησουμε (και εν τελη να τον ισοπεδωσουμε) σε 3 γραμμες, ευγε!

οσο για τον "ορισμο" της ουσιας μιας κιν. ταινιας... ας μην σχολιασω καλυτερα κι ας μην επεκταθω. Ετσι κι αλλιως, γνωμες για τον κινηματογραφο στο moto.gr ειναι εκ του ασφαλους, οπως και να το κανουμε

[Βασίλης Ραφαηλίδης]
Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω...

Δε νομίζω οτι το έπαιξα ειδήμων (ειδικά στις μηχανές :lol: ) και νομίζω οτι ο αυτοσαρκασμός με το [Νικος Μπακογιαννόπουλος] ήθελε να τονίσει ακριβώς αυτό....

Απο εκεί και πέρα, σχετικός με τον ελληνικό κινηματογράφο είμαι λόγω προσωπικών γνωριμιών και γενικότερης ενασχόλησης. Δυστυχώς, ο ελλ.κιν. δε χρειάζεται εμένα να τον αποδομήσω, τα έχει καταφέρει μια χαρά μόνος του βγάζοντας για δεκαετίες πάρα πολλές μέτριες ταινίες (και δεν τις κρίνω με βάση την προσέλευση του κόσμου αλλά σαν ταινίες με βάση το δικό μου κριτήριο).
Και στον τομέα του κινηματογράφου φώλιασαν και αναπτύχθηκαν όλα τα ιδεώδη της ελληνικής φυλής: κρατικισμός (απλωμένα χέρια για επιδότηση απο το ΕΕΚ - με πολιτικό τρόπο πολλές φορές), ωχαδερφισμός/προχειρότητα, χαμηλού επιπέδου παραγωγή, συγκεντρωτισμός και ερασιτεχνισμός - στην Ελλάδα βλέπεις πάντα "Σεναριο/Σκηνοθεσία" ο ίδιος (συνήθως ο σκηνοθέτης) την ώρα που άλλες χώρες έχουν επαγγελματίες σεναριογράφους.

Όσο για την ουσία της ταινίας, σίγουρα μπορεί να υπάρχουν πολλές απόψεις για το τί ειναι αυτό που κάνει μια καλή ταινία, αυτή που ανέφερα εγω ως άποψη ειναι απλά μία απο αυτές (και δεν είναι δική μου βέβαια αλλά της σχολής Κόπολλα...)

Εγώ συφωνώ με αυτή την άποψη γιατί ένα καλό σφιχτοδεμένο σενάριο (όχι το story αλλά το screenplay με τους τεχνικους όρους μέσα και όλα τα παραφερνάλια), συν ένα άψογο editing ή μονταζ ελληνιστί της ταινίας είναι αυτα που καθορίζουν τελικά τη ΡΟΗ του έργου και καθιστούν μια ταινία καλή ή όχι.

Το άψογο μονοπλάνο με τράβελινγκ ή η τέλεια φωτογραφία ειναι assets αλλά δεν εξασφαλίζουν απο μόνα τους το τελικό αποτέλεσμα.

Γνώμη μου ταπεινή και δε βλέπω το λόγο γιατί είναι εκ του ασφαλούς να τη λέω στο moto.gr

Όσο για τη συγκεκριμένη ταινία όταν τη δω θα εκφέρω γνώμη

[/Βασίλης Ραφαηλίδης]


κακοφωνίξ, όλα οκ :beer:

airamhag
25/10/2007, 16:18
το ασχετο..

οι Ραφαηλιδης κ Μπακογιαννοπουλος ποιοι ειναι ?:look:

Cpt. Haddock
25/10/2007, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
το ασχετο..

οι Ραφαηλιδης κ Μπακογιαννοπουλος ποιοι ειναι ?:look:

Κριτικοί κινηματογράφου

:wave2: :wave2: :wave2:

airamhag
25/10/2007, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κριτικοί κινηματογράφου

:wave2: :wave2: :wave2:

γιατι φαινεται σαν να απαντουν στο μοτο.γρ...:look:
κ οχι σαν να εκανες copy paste την κριτικη τους..απο καπου..



:look:

edit
μαλακια ειπα ε?:lol: :lol:

εχω λαλησει ..προς στιγμη νομιζα οτι τους ειχες κ τους 2 στο γραφειο σου κ απαντουσαν στο μοτο!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
25/10/2007, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
γιατι φαινεται σαν να απαντουν στο μοτο.γρ...:look:
κ οχι σαν να εκανες copy paste την κριτικη τους..απο καπου..

Δεν έκανα καμία κριτική copy paste, χιουμορ (προσπαθώ να) κάνω όπως όταν λέμε [spam mode] [/spam mode]

Όλες οι ανοησίες πιο πάνω δικές μου είναι

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

airamhag
25/10/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν έκανα καμία κριτική copy paste, χιουμορ (προσπαθώ να) κάνω όπως όταν λέμε [spam mode] [/spam mode]

Όλες οι ανοησίες πιο πάνω δικές μου είναι

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

το καταλαβα..αργησα..αλλα τα καταφερα!!:lol: :lol:

:wave2: :wave2: :wave2:

dez
25/10/2007, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[Βασίλης Ραφαηλίδης]
Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω...

Δε νομίζω οτι το έπαιξα ειδήμων (ειδικά στις μηχανές :lol: ) και νομίζω οτι ο αυτοσαρκασμός με το [Νικος Μπακογιαννόπουλος] ήθελε να τονίσει ακριβώς αυτό....

Απο εκεί και πέρα, σχετικός με τον ελληνικό κινηματογράφο είμαι λόγω προσωπικών γνωριμιών και γενικότερης ενασχόλησης. Δυστυχώς, ο ελλ.κιν. δε χρειάζεται εμένα να τον αποδομήσω, τα έχει καταφέρει μια χαρά μόνος του βγάζοντας για δεκαετίες πάρα πολλές μέτριες ταινίες (και δεν τις κρίνω με βάση την προσέλευση του κόσμου αλλά σαν ταινίες με βάση το δικό μου κριτήριο).
Και στον τομέα του κινηματογράφου φώλιασαν και αναπτύχθηκαν όλα τα ιδεώδη της ελληνικής φυλής: κρατικισμός (απλωμένα χέρια για επιδότηση απο το ΕΕΚ - με πολιτικό τρόπο πολλές φορές), ωχαδερφισμός/προχειρότητα, χαμηλού επιπέδου παραγωγή, συγκεντρωτισμός και ερασιτεχνισμός - στην Ελλάδα βλέπεις πάντα "Σεναριο/Σκηνοθεσία" ο ίδιος (συνήθως ο σκηνοθέτης) την ώρα που άλλες χώρες έχουν επαγγελματίες σεναριογράφους.

Όσο για την ουσία της ταινίας, σίγουρα μπορεί να υπάρχουν πολλές απόψεις για το τί ειναι αυτό που κάνει μια καλή ταινία, αυτή που ανέφερα εγω ως άποψη ειναι απλά μία απο αυτές (και δεν είναι δική μου βέβαια αλλά της σχολής Κόπολλα...)

Εγώ συφωνώ με αυτή την άποψη γιατί ένα καλό σφιχτοδεμένο σενάριο (όχι το story αλλά το screenplay με τους τεχνικους όρους μέσα και όλα τα παραφερνάλια), συν ένα άψογο editing ή μονταζ ελληνιστί της ταινίας είναι αυτα που καθορίζουν τελικά τη ΡΟΗ του έργου και καθιστούν μια ταινία καλή ή όχι.

Το άψογο μονοπλάνο με τράβελινγκ ή η τέλεια φωτογραφία ειναι assets αλλά δεν εξασφαλίζουν απο μόνα τους το τελικό αποτέλεσμα.

Γνώμη μου ταπεινή και δε βλέπω το λόγο γιατί είναι εκ του ασφαλούς να τη λέω στο moto.gr

Όσο για τη συγκεκριμένη ταινία όταν τη δω θα εκφέρω γνώμη

[/Βασίλης Ραφαηλίδης]


προφανως θα μπορουσε να γινει μια μεγαλη κουβεντα για το θεμα. Συμφωνω εν μερη (βλ. "επιδοτησεις", συγκεντρωτισμος), διαφωνω σ αλλα σημεια ομως. Η ουσια μιας ταινιας ειναι παραπανω απο το διπτυχο σεναριο-μονταζ. Η σκηνοθεσια ειναι εξ ισου σημαντικη (για να μην μπουμε σε περισσοτερες λεπτομερειες). Και για την ποιοτητα των σεναριων διαφωνω. Καλα σεναρια υπαρχουν, δεν μπορω να πω το ιδιο και γι αυτους που τα κρινουν ομως...
Συμφωνουμε επισης στο οτι ο Ελλ Κινηματογραφος ειναι πονεμενη ιστορια. Κοινως, το συστημα νοσει :lol: . (το γνωστο: "για να κανεις προκοπη ή θα φυγεις απο ελλαδα ή ... εισαι γονος πλουσιας οικογενειας"
Τελοσπαντων, μεγαλη κι ενδιαφερουσα συζητηση, αλλα οχι για το παρον forum.

Cpt. Haddock
25/10/2007, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Τελοσπαντων, μεγαλη κι ενδιαφερουσα συζητηση, αλλα οχι για το παρον forum.

Συμφωνούμε εν μέρει (δλδ μπορεί να γίνει στο παρόν φόρουμ η κουβέντα αλλά όχι στο παρόν θρεντ)

Δεν αποδομώ/απαξιώνω στο σύνολό του τον ελλ. κινηματογράφο (παλιο και νέο - αυτή η διάκριση μας μάρανε), έχουν βγει αριστουργήματα κατα καιρούς απλά χάθηκαν στην ελληνική μιζέρια.

Έχω την εντύπωση πχ οτι αν την "Κάλπικη Λίρα" την είχε γυρίσει (ακριβώς ίδια) ο Αντονιόνι ή ο Βισκόντι αυτή τη στιγμή θα τη βλέπαμε να μνημονεύεται στο top ten του Ευρωπαϊκού κινηματογράφου πλάι στον Γατόπαρδο, το Senso και το La Terra trema, ενώ το φουκαρά τομ Τζαβέλα ποιος τον ήξερε;

τεσπα

:beer: :wave2: :beer:

Akatanomastos
25/10/2007, 17:31
tha tin do kai go kapoia stigmi (mallon se dvd) alla tha epitrepsete, panta otan vlepo tetoies famfares diafimiseis klp klp (opos stin politiki kouzina pou anaferthike) na ksero ti na perimeno..:rolleyes:
kai profanos den to leo me tin kali ennoia..

tora tha mou peite oti pas na to deis prokatellimenos ok..

kakofonixx
25/10/2007, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
tha tin do kai go kapoia stigmi (mallon se dvd) alla tha epitrepsete, panta otan vlepo tetoies famfares diafimiseis klp klp (opos stin politiki kouzina pou anaferthike) na ksero ti na perimeno..:rolleyes:
kai profanos den to leo me tin kali ennoia..

tora tha mou peite oti pas na to deis prokatellimenos ok..

νταξ μωρε εσυ εισαι και της ποιοτητας αν κρινω απο το αβαταρ σου :look:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
γιατι φαινεται σαν να απαντουν στο μοτο.γρ...
κ οχι σαν να εκανες copy paste την κριτικη τους..απο καπου..

ρε Μαρια....
αφου σε χαλανε τα μπανακια.... τι τα φτιαχνεις...? :lol:

Akatanomastos
25/10/2007, 22:37
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
[B]νταξ μωρε εσυ εισαι και της ποιοτητας αν κρινω απο το αβαταρ σου :look:


koita apo kati pseftokoultiarikes protimo psalti:lol:

kakofonixx
25/10/2007, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
koita apo kati pseftokoultiarikes protimo psalti:lol:
μεταξυ μας... και γω το ιδιο :D

VanDiemen
25/10/2007, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
μεταξυ μας... και γω το ιδιο :D

Κι εγώ. Αλλά μην το πεις πουθενά! ;)

Γενικά πιστεύω πως ο ελληνικός κινηματογράφος είναι γ.τ.π. (και δεν εννοώ "γαμώ τα παιδιά" :rolleyes: )

Akatanomastos
25/10/2007, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Κι εγώ. Αλλά μην το πεις πουθενά! ;)

Γενικά πιστεύω πως ο ελληνικός κινηματογράφος είναι γ.τ.π. (και δεν εννοώ "γαμώ τα παιδιά" :rolleyes: )

ego den tha lega oti einai g.t.p.
iparxoun katapliktes tainies (ma pragmatika foveres kirios palioteres gia mena) kai nomizo pos kai ta teleftea xronia vgainoun polles low budget alla me kalo epipedo tainies..(kai fisika oraioi ithopioi)

oi nees vevea mou fenete isteroun se idees pou theloun na perasoun, alla afto mallon einai fisiologiko, afou kai i koinonia mas pleon den prospathei na <<poulisei>> idees kai aksies(oxi me tin stenomiali ennoia) , alla diafora protipa..

giafto protimo palies pou sinithos exoun kati na sou poun..

VanDiemen
26/10/2007, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ego den tha lega oti einai g.t.p.
iparxoun katapliktes tainies (ma pragmatika foveres kirios palioteres gia mena) kai nomizo pos kai ta teleftea xronia vgainoun polles low budget alla me kalo epipedo tainies..(kai fisika oraioi ithopioi)

oi nees vevea mou fenete isteroun se idees pou theloun na perasoun, alla afto mallon einai fisiologiko, afou kai i koinonia mas pleon den prospathei na <<poulisei>> idees kai aksies(oxi me tin stenomiali ennoia) , alla diafora protipa..

giafto protimo palies pou sinithos exoun kati na sou poun..

Εξαρτάται πόσο παλιές εννοείς ώστε να δω αν συμφωνώ μαζί σου. Οι παλιές ελληνικές ταινίες είναι απίστευτες και απόδειξη το γεγονός πως ενώ τις έχουμε δει δεκάδες φορές, συνεχίζουν να παίζονται και να έχουν τηλεθέαση. Αλλά άλλες, πέρα από αυτές... (αυτές που ακολούθησαν από τη δεκαετία του '80 και δώθε, που άρχισε η ακμή της βιντεοκασσέτας και ο κινηματογράφος έπιασε πάτο...), συγγνώμη αλλά εγώ δε θα πάρω. Θα επιμείνω στο επιεικές "γ.τ.π."

Akatanomastos
26/10/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Εξαρτάται πόσο παλιές εννοείς

iparxoun poliiii palies tainies prin to 80 diladi oi opoies einai kales, simfono mazi sou.
alla thelo na epimeino sto meta to 80 pou fenomenika o ell.kinimatografos parakmase, omos iparxoun polla diamantia anamesa sta sk@t@, kai sigoura den ta xo dei kai go ola.

alla tha tan protimotero na vgei kapoios pou asxoleite xronia me kin.grafo na mas pei dio logia

Cpt. Haddock
26/10/2007, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
alla tha tan protimotero na vgei kapoios pou asxoleite xronia me kin.grafo na mas pei dio logia

Παρών! :wave2: :wave2: :wave2:

Akatanomastos
26/10/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Παρών! :wave2: :wave2: :wave2:

e pes mas dio logia
simfoneis oti o ell. kin. exei poli kales tainies men (ftines de)
KAI meta to 80?

gcrook
26/10/2007, 11:07
Δεν μπορουμε να μιλαμε για Ελληνικο κινηματογραφο σαν παντογνωστες, απο την στιγμη που δεν παρακολουθουμε φεστιβαλ ταινιων μικρου και μεγαλου μηκους,και απο την στιγμη που δεν ξερουμε καποια βασικα πραγματα σχετικα με παραγωγη σκηνοθεσια σεναριο κτλ.:wave2:

Akatanomastos
26/10/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν μπορουμε να μιλαμε για Ελληνικο κινηματογραφο σαν παντογνωστες, απο την στιγμη που δεν παρακολουθουμε φεστιβαλ ταινιων μικρου και μεγαλου μηκους,και απο την στιγμη που δεν ξερουμε καποια βασικα πραγματα σχετικα με παραγωγη σκηνοθεσια σεναριο κτλ.:wave2:

apo mia apopsi simfono, kai sigoura ego den eimai o katallilos afou den exo idiaiteri sxesi me kin.
apla milao os afto pou eimai, diladi enas apo tous pollous mi eidikous pou exoun dei kapoies tainies kai tis krinoun poio <<rixa>>, diladi xoris gnoseis kinimatografismou (kapos etsi tha legete :) ):wave2:

apo mas zoune reeee tous asxetous, na min poume kai mia gnomi?:lol:

Cpt. Haddock
26/10/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
e pes mas dio logia
simfoneis oti o ell. kin. exei poli kales tainies men (ftines de)
KAI meta to 80?

Φυσικά και έχει πολύ καλές ταινίες και μετά το '80...

- Πέτρινα Χρόνια
- Ησυχες μέρες του Αυγούστου
- Όλα ειναι δρόμος
Αυτά είναι του Παντελη Βούλγαρη (ο οποίος έχει το παράδοξο να γυρίζει μια καλή και μία μέτρια ταινία εναλλάξ :lol: )

Του Νικολαΐδη "Γλυκια Συμμορία" και "Τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμα"

"Άρπα κόλα" και "Λούφα και παραλλαγή" κορυφαίες ταινίες αμφότερες. Αντίθετα το "Βίος και Πολιτεία" του Περάκη δε μου άρεσε τόσο.

Υπάρχουν οι ταινίες του Αγγελοπουλου (εδώ προβλέπω να πέφτουν λεμονόκουπες :lol: ), άλλες καλές, άλλες όχι. Πχ ο "Μεγαλέξαντρος", το "Τοπίο στην ομίχλη" και ο "Μελισσοκόμος" δε στέκουν καλά. Αντίθετα, το "Βλέμμα του Οδυσσέα" ειναι μια απο τις ωραιότερες ταινίες σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Ο Αγγελόπουλος βέβαια έχει δικό του τρόπο "γραφής" οπότε έιτε αρέσει (τον αντέχεις) είτε όχι. Προσωπικά θεωρω οτι ποτε δεν κατάφερε να ξεπεράσει την πρώτη του ταινία, την "Αναπαράσταση", και πάντα γυρνάει στο ίδιο θέμα (όχι απαραίτητα κακό αυτό)

Και αρκετές άλλες που δεν τις θυμάμαι άμεσα

Απο εκεί και περα, αν περάσουμε στον "παλιο ελληνικό κινηματογράφο", θεωρώ οτι πλην μετρημένων εξαιρέσεων, έβγαλε σωρηδόν σκουπίδια, ταινιούλες της συμφοράς προορισμένες να κάνουν τον επαρχιώτη που ήρθε στην Αθήνα να ξεγελάει τη φτώχια του.

Το οτι τις βλέπει ακόμα κόσμος δε μου λέει κάτι, και τις βιντεοταινίες το '80 τις νοικιάζανε σα τρελές (Όμηρος Ευστρατιάδης, Βαγγέλης Φουρνιστάκης :bigcry: ), αλλά ήταν για κλάματα :bawl:

btw θεωρώ τον Ψάλτη μεγάλο και αδικημένο ταλέντο, όπως και τον Μουστάκα.

Ο παλιός ελλ. κινηματογράφος βασίστηκε στη φτηνή και γρήγορη παραγωγή. Θυμάμαι οτι μου έλεγε ο Αθ. Προύσαλης οτι στο αυτοκίνητο κουβάλαγε ρούχα για 2-3 ταινίες ταυτόχρονα.

Το '50 και το '60 βέβαια, γυρίστηκαν αριστουργηματα, ανέφερα ήδη την Κάλπικη Λίρα (για μένα η καλύτερη ελληνική ταινία ever - στορυ, ευρηματικότητα, αφήγηση, σπονδυλωτές ιστορίες, ηθοποιία)

- Κυριακάτικο ξύπνημα
- Φαίδρα
- Κωμωδίες του Λογοθετίδη
- Τις ταινίες που βασίστηκαν σε έργα του Ψαθα (χαρτοπαίχτρα), άρα είχαν και καλό υπόβαθρο

Ο Βέγγος είναι μια άλλη ιδιαίτερη περίπτωση - αριστουργηματική εν πολλοίς, με τον αγχώδη τρόπο σκηνοθεσίας να ακολουθεί το τρέξιμο του ίδιου. Μεγάλο ταλέντο (και καταπληκτικός άνθρωπος...)

Αυτά τα "λιγα" :lol: :lol: :lol:

(έχω κι άλλα να πω αλλά θα φάω μπαν :rotflmao: )

gcrook
26/10/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
apo mia apopsi simfono, kai sigoura ego den eimai o katallilos afou den exo idiaiteri sxesi me kin.
apla milao os afto pou eimai, diladi enas apo tous pollous mi eidikous pou exoun dei kapoies tainies kai tis krinoun poio <<rixa>>, diladi xoris gnoseis kinimatografismou (kapos etsi tha legete :) ):wave2:

apo mas zoune reeee tous asxetous, na min poume kai mia gnomi?:lol:

Ουτε εγω ειμαι σχετικος,και επισης συμφωνω απολυτα με οσα εγραψες....

Υ.Γ
Μαλλον κινηματογραφια λεγεται.
Πεστο cinematography να εισαι μεσα.:wave2:

blackbusa
26/10/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Ο Βέγγος είναι μια άλλη ιδιαίτερη περίπτωση - αριστουργηματική εν πολλοίς, με τον αγχώδη τρόπο σκηνοθεσίας να ακολουθεί το τρέξιμο του ίδιου. Μεγάλο ταλέντο (και καταπληκτικός άνθρωπος...)




O Bεγγος στα ΘουΒου ιδιος θεωρω οτι ηταν,ειναι και θα ειναι ο απολυτος σε κωμικες ταινιες....αν ηταν στο εξωτερικο πιστευω οτι θα μπορουσε ανετα να ειναι στο top 10 των κωμικων ηθοποιων ever....

μια και ειμαστε στο moto.gr (http://www.youtube.com/watch?v=xL5WuDPO4WI)

αλλα και ενα απο τα πιο κλασσικα (http://www.youtube.com/watch?v=s-uujIG0PgU)

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Cpt. Haddock
26/10/2007, 12:11
Η σκηνή με τον καραγκιόζη ξεπερνάει σε σουρεαλισμό οτιδήποτε έχει υπάρξει στον κινηματογράφο

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Akatanomastos
26/10/2007, 12:22
oti kai na peis gia veggo einai ligo..
den ginetai na xei xarisei toso gelio se toses diaforetikes ilikies anthropon kai gia tosa polla xronia..

prosopika me tainies tou exo pethani sta gelia
kai fisika to apolito einai na vlepeis thouvou me parea.. to gelio


ataka ever:

- mi me koitas katholou
- mi se koitao? koitao na do pou tha ftasei i anesthisia sou
- e pou na ftasei, tha tis fao oles kai tha figo (tis tourtes)

:lol: :lol: :lol: :lol:

blackbusa
26/10/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
oti kai na peis gia veggo einai ligo..
den ginetai na xei xarisei toso gelio se toses diaforetikes ilikies anthropon kai gia tosa polla xronia..

prosopika me tainies tou exo pethani sta gelia
kai fisika to apolito einai na vlepeis thouvou me parea.. to gelio


ataka ever:

- mi me koitas katholou
- mi se koitao? koitao na do pou tha ftasei i anesthisia sou
- e pou na ftasei, tha tis fao oles kai tha figo (tis tourtes)



Για οποιον εχει ορεξη....:lol: :lol: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=rXlGFHj9IaM

-Εσεις τι θελετε???
-εεεεεεεεεε....νααααα.......θα ηθελα μια τουρτα για το σπιτι......
-δεν πειραζει θα την φας εδω μαζι μας.....

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

gcrook
26/10/2007, 12:58
Αν Θεωρειτε τον Βεγγο πολυ καλο κωμικο σιγουρα τον αδικειτε.

Δειτε απλα το " Τι εκανες στον πολεμα Θαναση; "
Οποιος δεν εχει μεινει στηλη αλατος στην τελευταια σκηνη που πεφτουν οι βομβες και Ο Βεγγος κλαιει (αν θυμαμαι καλα αυτη ηταν η τελευταια σκηνη) ας το ποσταρει....


Υ.Γ Αν ο Χαικαλης δεν μαλακιζοταν τα τελευταια χρονια με τα κωλοσηριαλ θα μπορουσε να διεκδικησει τα πρωτεια απο τον Βεγγο.:sad:

Cpt. Haddock
26/10/2007, 13:11
Μια ιστορία-ανέκδοτο που ξέρω για το Βέγγο αφορα τα γυρίσματα του "Όλα ειναι δρόμος" του Βούλγαρη, στην ιστορία "Η τελευταία νανόχηνα" όπου ο Βέγγος κάνει ενα θηροφύλακα που σκοτώνει δύο κυνηγούς οι οποίοι αφάνισαν τη νανόχηνα...

Όταν λοιπόν ο Βέγγος διάβασε το σενάριο έπαθε πλάκα...

Δε μπορούσε να διανοηθεί οτι αυτός, ο Θανάσης, θα ΣΚΟΤΩΝΕ !!
Προσπαθούσε να τον μεταπείσει ο Βούλγαρης, αλλά ηταν ανένδοτος, "δεν έχω σκοτώσει ποτέ σε καμία ταινία μου, ούτε μυρμήγκι, τι με βάζετε να κάνω, τι θα πει ο κόσμος που θα δει τον Βεγγο να σκοτώνει"

Επείσθη τελικά, επειδή υπήρχε το οικολογικο υπόβαθρο, αλλά η ιστορία αυτή δείχνει τι άνθρωπος είναι ο ΘΒ...

blackbusa
26/10/2007, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αν Θεωρειτε τον Βεγγο πολυ καλο κωμικο σιγουρα τον αδικειτε.

Δειτε απλα το " Τι εκανες στον πολεμα Θαναση; "
Οποιος δεν εχει μεινει στηλη αλατος στην τελευταια σκηνη που πεφτουν οι βομβες και Ο Βεγγος κλαιει (αν θυμαμαι καλα αυτη ηταν η τελευταια σκηνη) ας το ποσταρει....


Υ.Γ Αν ο Χαικαλης δεν μαλακιζοταν τα τελευταια χρονια με τα κωλοσηριαλ θα μπορουσε να διεκδικησει τα πρωτεια απο τον Βεγγο.:sad:


για την αποκατασταση.ας πουμε, της αληθειας.........ο Βεγγος ειναι πολυ καλος ηθοποιος που απλα εχει αφησει το σημαδι του ως απο τους κορυφαιους κωμικους.....και η ταινια που αναφερεσε crooky,μαυρη κωμωδια νομιζω ειναι.....απλα στα νεανικα του χρονια αφησε το σημαδι του στην κωμωδια με ταινιες απιστευτες.....οταν μεγαλωσε καπως καταφερε να κανει και λιγο πιο σοβαρες ,οχι σε θεμα ποιοτητας,ταινιες......και να μην ξεχναμε οτι σχεδον σε ολες ηταν αυτος σεναριογραφος και νομιζω και σκηνοθετης.....

ο Παυλος Χαικαλης γεννηθηκε σε λαθος εποχη,και τα σηριαλ τον εκαναν γνωστο,και οι βιντεοκασσετες τον ''κατεστρεψαν'',αλλα δεν θεωρω οτι θα μπορουσε να ξεπερασει τον Βεγγο....:wave2:

blackbusa
26/10/2007, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μια ιστορία-ανέκδοτο που ξέρω για το Βέγγο αφορα τα γυρίσματα του "Όλα ειναι δρόμος" του Βούλγαρη, στην ιστορία "Η τελευταία νανόχηνα" όπου ο Βέγγος κάνει ενα θηροφύλακα που σκοτώνει δύο κυνηγούς οι οποίοι αφάνισαν τη νανόχηνα...

Όταν λοιπόν ο Βέγγος διάβασε το σενάριο έπαθε πλάκα...

Δε μπορούσε να διανοηθεί οτι αυτός, ο Θανάσης, θα ΣΚΟΤΩΝΕ !!
Προσπαθούσε να τον μεταπείσει ο Βούλγαρης, αλλά ηταν ανένδοτος, "δεν έχω σκοτώσει ποτέ σε καμία ταινία μου, ούτε μυρμήγκι, τι με βάζετε να κάνω, τι θα πει ο κόσμος που θα δει τον Βεγγο να σκοτώνει"

Επείσθη τελικά, επειδή υπήρχε το οικολογικο υπόβαθρο, αλλά η ιστορία αυτή δείχνει τι άνθρωπος είναι ο ΘΒ...



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Akatanomastos
26/10/2007, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
δεν θεωρω οτι θα μπορουσε να ξεπερασει τον Βεγγο....:wave2:


+007 i 000:D

project.breeze
26/10/2007, 17:46
Παιδιά καταπληκτικός ο Βέγγος αλλά μην ξεχνάμε και τον απίστευτο Χατζηχρήστο ε;"Της κακομοίρας",από τις ταινίες που πραγματικά δεν βαριέμαι ποτέ να βλέπω.Πολύ γέλιο...

Cpt. Haddock
26/10/2007, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Παιδιά καταπληκτικός ο Βέγγος αλλά μην ξεχνάμε και τον απίστευτο Χατζηχρήστο ε;"Της κακομοίρας",από τις ταινίες που πραγματικά δεν βαριέμαι ποτέ να βλέπω.Πολύ γέλιο...

Ειναι διαφορετικής στόφας ηθοποιοί

Ο Χατζηχρήστος ήταν πιο πολύ καρικατούρας ηθοποιός (και είχε ταλέντο σ' αυτό σίγουρα) ενώ ο Βέγγος είχε μεγαλύτερη εκφραστική γκαμα.

Άλλωστε ο πρώτος δεν μπόρεσε να ξεφύγει απο την μανιέρα του (σε σημείο κατάντιας δυστυχώς προς το τέλος), ενώ ο Βέγγος με τα χρόνια ωρίμαζε και πιο πολύ

[Κώστας Γεωργουσόπουλος]
Ειδικά βέβαια στο "Της κακομοίρας" ο Χ. ξεδιπλώνει ένα ανεπαναληπτο ταλέντο με τον απίστευτα χειμαρρώδη τρόπο που παίζει, σαν αεικίνητο, έχοντας φέρει το σεναριο ουσιαστικά στα μέτρα του.
Υπάρχουν σκηνές που διαρκούν ολόκληρα λεπτά χωρίς cut και παρ' ολα αυτά δεν υπάρχει το παραμικρό κόμπιασμα.
Πατάει βέβαια σε γερές βασεις, στη παράδοση του επιθεωρησιακού ηθοποιού.
[/Κώστας Γεωργουσόπουλος]

project.breeze
26/10/2007, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειναι διαφορετικής στόφας ηθοποιοί

Ο Χατζηχρήστος ήταν πιο πολύ καρικατούρας ηθοποιός (και είχε ταλέντο σ' αυτό σίγουρα) ενώ ο Βέγγος είχε μεγαλύτερη εκφραστική γκαμα.

Άλλωστε ο πρώτος δεν μπόρεσε να ξεφύγει απο την μανιέρα του (σε σημείο κατάντιας δυστυχώς προς το τέλος), ενώ ο Βέγγος με τα χρόνια ωρίμαζε και πιο πολύ



Ναι τώρα που το ξανασκέφτομαι έχεις δίκιο.Πιστεύω πως της ίδιας στόφας με τον Βέγγο ήταν ο Ηλιόπουλος που είναι από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς και φαινόταν πως ήταν και άνθρωπος με ήθος και επίπεδο:wave2:

blackbusa
26/10/2007, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειναι διαφορετικής στόφας ηθοποιοί

Ο Χατζηχρήστος ήταν πιο πολύ καρικατούρας ηθοποιός (και είχε ταλέντο σ' αυτό σίγουρα) ενώ ο Βέγγος είχε μεγαλύτερη εκφραστική γκαμα.

Άλλωστε ο πρώτος δεν μπόρεσε να ξεφύγει απο την μανιέρα του (σε σημείο κατάντιας δυστυχώς προς το τέλος), ενώ ο Βέγγος με τα χρόνια ωρίμαζε και πιο πολύ

[Κώστας Γεωργουσόπουλος]
Ειδικά βέβαια στο "Της κακομοίρας" ο Χ. ξεδιπλώνει ένα ανεπαναληπτο ταλέντο με τον απίστευτα χειμαρρώδη τρόπο που παίζει, σαν αεικίνητο, έχοντας φέρει το σεναριο ουσιαστικά στα μέτρα του.
Υπάρχουν σκηνές που διαρκούν ολόκληρα λεπτά χωρίς cut και παρ' ολα αυτά δεν υπάρχει το παραμικρό κόμπιασμα.
Πατάει βέβαια σε γερές βασεις, στη παράδοση του επιθεωρησιακού ηθοποιού.
[/Κώστας Γεωργουσόπουλος]


+1299

και νομιζω οτι ο Βεγγος δεν επαιξε ποτε θεατρο και ιδιος επιθεωρηση.....μονο σε κατι επιδαυρους και Ηρωδια......

:wave2:

Cpt. Haddock
26/10/2007, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
και νομιζω οτι ο Βεγγος δεν επαιξε ποτε θεατρο και ιδιος επιθεωρηση.....μονο σε κατι επιδαυρους και Ηρωδια......
:wave2:

Όχι, όχι έπαιξε.

Έχει μείνει μνημειώδες ένα νούμερο που έκανε με τον Σ. Παράβα, ο Βέγγος Καίσαρας, ο Παράβας Κλεοπάτρα...

Όλα τα λεφτά :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Akatanomastos
26/10/2007, 18:14
paidia o veggos kai se tainies pou xei kanei 2ous 3ous klp klp rolous se poio mikri ilikia, einai foveros esto kai gia 2 lepta pou fenete..


emena o xatzixristos mou arese se merikes tainies pou ksefevge apo to klasiko tou vlaxou.
telos o iliopoulos einai kai aftos apo tous top