PDA

View Full Version : συγκριτικο γυμνων



kalesin
23/10/2007, 13:59
Μολις επεσε στα χερια μου το περιοδικο Super Bikes τευχος Νοεμβριου.

Μεσα σε ολα εχει κ ενα συγκριτικο αναμεσα στα

Aprilia Shiver
Triumph street triple
Honda Hornet

σκαναρα κ σας δινω τα αποτελεσματα, αν θελετε κ το αρθρο, να αγορασετε το περιοδικο :lol:



πινακες


109896

kalesin
23/10/2007, 14:00
overall


:lol:


109897

Cpt. Haddock
23/10/2007, 14:04
σε λίγο θα βγουν οι χοντάκιδες να λένε για πληρωμένα άρθρα κλπ κλπ :a01:

Με εκπλήσει που εβγαλε χαμηλά το shiver παντως :look:

CPANTELO
23/10/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[SIZE=1]
Με εκπλήσει που εβγαλε χαμηλά το shiver παντως :look:

Την εμφανιση την εχει,τις επιδοσεις που υποσχονται τα περιφεριακα της φαινεται να μην εχει....

kalesin
23/10/2007, 14:31
APRILIA SHIVER SL750

Με βαση παντως το αρθρο, εχει τα σωστα περιφερειακα, αλλα ο τροπος που διαχειριζεται την δυναμη του ειναι κουραστικος

Σκληρο κιβωτιο, στο οποιο θα πρεπει να καταφευγεις συνεχεια αφου θα πρεπει να κανεις συνεχεια αλλαγες για να το κρατας στην ωφελιμη περιοχη των στροφων. Κατω απο τις 3,000 αισθανεται αβολα κ το δειχνει. Μεταξυ 6,000 - 9,000 ειναι το δυνατο του σημειο, αλλα πιο κατω κ πιο πανω χρειαζεται να προσπαθησει πολυ ο οδηγος για να βγαλει αποτελεσμα

Στις στροφες δεν μπορει να ακολουθησει τα αλλα 2, ειδικα το triple, ενω κ το ηλετρονικο του γκαζι αποδυκνειεται κατωτερο των περιστασεων.

Αν ανοιγεις νορμαλ δεν εχει προβλημα, στα δυνατα ανοιγματα ομως κομπιαζει κ μπορει να σε φερει σε δυσκολη θεση με τα απροσδοκητα ''σκασιματα'' που κανει.

Για καθημερινες μετακινησεις μεσα στην πολη ή κοντινες βολτες, ισως ειναι το καλυτερο απο τα 3, ομως στον αυτοκινητοδρομο σε χτυπαει πολυ ο αερας, ενω φαινεται κ το υψος του ειδικα στις στροφες.

Ολα τα λεφτα ειναι το μροστινο του που θα σε προδωσει ποτε.

Αν κ οταν το μαθεις, μπορει να γινει που απολαυστικο μηχανακι.

Ομως μεχρι να το μαθεις.....



αυτα χοντρικα λεει για το Aprilia

Αν θελετε κ ενα resume απο τα αλλα καντε υπομονη

Cpt. Haddock
23/10/2007, 14:34
γέλιο που έχει να πέσει μόλις το δει ο bYron αυτό :evil:


Αν και επιμένω οτι usability 6 για το Shiver ειναι πολύ λίγο (εξαρτάται τι εννοούν αυτοί usability)

Ζεύκας
23/10/2007, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
σε λίγο θα βγουν οι χοντάκιδες να λένε για πληρωμένα άρθρα κλπ κλπ :a01:

τι να σου φιλαράκι, καλό το τριουμφ αλλά χόντα ποτέ δε θα γίνει... :smokin:

Cpt. Haddock
23/10/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
τι να σου φιλαράκι, καλό το τριουμφ αλλά χόντα ποτέ δε θα γίνει... :smokin:

Ναι ρε φιλαράκι δίκιο έχεις δε θα γίνει ποτέ χοντα....












Ευτυχώς :smokin: :evil: :lol:

675
23/10/2007, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
τι να σου φιλαράκι, καλό το τριουμφ αλλά χόντα ποτέ δε θα γίνει... :smokin:

με την καλη εννοια δε το λες?
:rolleyes:



:rotflmao:

Panos82gr
23/10/2007, 15:16
Εγω παντως αν ηταν να διαλεξω απο αυτα τα 3 το χορνετ θα περνα.-

Σιγα μην ακουσω το καθε πληρωμενο δημοσιογραφο, που του τα σκασε η triumph για της διαφημησεις στο περιοδικο του!

DUKASII
23/10/2007, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Εγω παντως αν ηταν να διαλεξω απο αυτα τα 3 το χορνετ θα περνα.-

Σιγα μην ακουσω το καθε πληρωμενο δημοσιογραφο, που του τα σκασε η triumph για της διαφημησεις στο περιοδικο του! ναι η Honda στα περιοδικα δε κανει διαφημησεις..
και νομιζω πως τα παραλες.
εσυ θα περνες honda γιατι αυτο θα σου αρεσε και τιποτα περισσότερο.

Panos82gr
23/10/2007, 15:32
Ενταξυ το δευτερο το ειπα για τον καπετανιο που την ειπε εμεσως πλην σαφως στους χοντακηδες :p

Cpt. Haddock
23/10/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Ενταξυ το δευτερο το ειπα για τον καπετανιο που την ειπε εμεσως πλην σαφως στους χοντακηδες :p

ναι, αλλά είχα δίκιο :lol: :lol: :lol:

byron
23/10/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Κατω απο τις 3,000 αισθανεται αβολα κ το δειχνει.


Στο ρελαντί θα είναι χάλια δλδ...... :sad:



Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
ομως στον αυτοκινητοδρομο σε χτυπαει πολυ ο αερας, ε

:eyepop: :confused: :eyepop: δλδ;;;;


Captain.... σιγά μη κλάψω. :wave2:

CPANTELO
23/10/2007, 15:41
ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΠΑΝΤΩΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ Ο ΙΔΙΟΣ. ΠΑΙΡΝΕΙΣ 2 ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΠΟΥ ΤΕΣΤΑΡΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ.ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΟ ΛΕΕΙ Ο ΕΝΑΣ ,ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ Ο ΑΛΛΟΣ. ΦΟΒΕΡΑ ΤΑ ΦΡΕΝΑ Ο ΕΝΑΣ,ΧΑΛΙΑ Ο ΑΛΛΟΣ ΚΤΛΠ... ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΟΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΟΔΗΓΟ ΤΗΣ ΑΦΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΜΠΑΧΑΛΟ ΘΥΜΙΖΕΙ !!!!!

Runner Ducati
23/10/2007, 15:47
το Shiver το οδηγησα μολις ηρθε στην Ελλαδα, ισως το πρωτο μηχανακι...
----------------------------------------------------------------------------------------

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=12135.0

....αυτο το V2 750 με τα 95 αλογακια και με το Ride by Wire ελεγχο του γκαζιου... στην λεωφορο Αμφιθεας γυρω περιοχη και στα γυρω στενα...

απο εμφανιση ειναι πανεμορφο, και τρομερα φιλικο, Γιαπωνεζικη λενε αισθηση και ευκολια, πραγματικα σε σχεση με την παλια σειρα Μονστερ οπως το 800 το δικο μου, το Aprilia μου φανηκε πως ειναι μοτοσυκλετα για κοριτσοπουλα (ετσι ειναι η "γιαπωνεζικη" αισθηση? tooth ) πανευκολο, και "μαλακο" μηχανακι, πολυ ανετο, αν και αρκετα ψηλο σαν μηχανακι, λιγο ζεστη εβγαζαν οι καταλυτες αλλα οχι κατι το ενοχλητικο, αλλα βγαζει λιγο... μεχρι τις 6000-7000rpm σε σχεση με το Μονστερακι δεν εχει την αισθηση της ροπης ενος αεροψυκτου L2, φερνει λιγο σε... τετρακυλινδρο, μετα απο εκει ομως και πανω ξυπναει ξαφνικα και παει σφαιρατο, και με αισθηση οτι ειναι παιχνιδακι... πανευκολο... ομορφα οργανα κλπ... ωραια μοτοσυκλετα νομιζω και θα αρεσει σε πολυ κοσμο, ειδικα οχι πολυ εμπειρο, και παιχνιδι και καθημερινη μετακινηση...

continue... :lol:

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=12135.0

-----------------------------------------------------------------

kalesin
23/10/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Στο ρελαντί θα είναι χάλια δλδ...... :sad:




:eyepop: :confused: :eyepop: δλδ;;;;


Captain.... σιγά μη κλάψω. :wave2:



με λιγα λογια απο οσο εχω μεταφρασει..

ειναι ενα παρα πολυ καλο μηχανακι
ομως οι τεχνολογικες καινοτομιες που ''σπρωχνει'' η aprilia, τελικα του κανουν πιο κακο παρα καλο.
Το drive-by-wire συστημα που εχει μπορει να αποδειχτει ''επικινδυνο'' αφου δεν βγαζει ομαλα το χουφτιασμα στην ασφαλτο [δεν εχετε να πειτε, οι επιστημονικες μου ορολογιες ειναι απαιχτες]
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα στα ανοιγματα να δημιουργησει προυποθεσεις συγκοπτομενης παροχης ισχυος οι οποιες θα τρομαξουν [η κ θα φερουν προ ασχημων συνθηκων] ενα σχετικα απειρο αναβατη.
Ο συμπλεκτης του [κ το κιβωτιο γενικοτερα] δεν ειναι οσο ελαφρυς θα επρεπε, το οποιο σε συνδυασμο με τις συνεχεις αλλαγες ταχυτητας που χρειαζεται για να μεινει μεσα στο ωφελιμο ευρος στροφων [μεσα στο οποιο το μηχανακι ''σκοτωνει''], το καθιστα ιδιαιτερα κουραστικο

Το στησιμο του ειναι πολυ ξεκουραστο για καθημερινη χρηση η κοντινα ταξιδια. Το σχετικα μεγαλο του τιμονι το βοηθαει να ελισεται αψογα.
Ομως η πληρης ελειψη προστασιας απο τον αερα σε συνδυασμο με το σχετικα μεγαλυτερο υψος απο τα αλλα 3, εχει σαν αποτελεσμα να ειναι αρκετα κουραστικο στην εθνικη.

Μεχρι να το συνηθισεις σου φαινεται τρομακτικο στις στροφες [λογω υψους] αλλα μολις του παρεις τον αερα σε συνδυασμο με το καταπληκτικο του μπροστινο θα σου δωσει την ευκαιρια να παιξεις ατελειωτα κ να το χαρεις.

Εν κατακλειδι, δεν ειναι μηχανακι για σχετικα απειρους οδηγους, αλλα απευυνεται πιο πολυ σε οσους εχουν μερικα χιλιομετρα στην πλατη τους κ μπορουν να περιμενουν μεχρι να το μαθουν.

Μαλλον η τελευταια παραγραφος απανταει κ στο usability του καπετανιου





Μα ποιος ειμαι ο κυναιδος..... τσσσσσσσ... μα τι ευφραδεια, τι στυλ

:lol: :lol:

gasotis
23/10/2007, 16:26
Καλα τα περιοδικα ειναι οτι να ναι,ομωs σε οτι συγκριτικο εχω δει εξωτερικο και εσωτερικο βγαζουν καλυτερο το street triple,λεS να εχει τοσα πολλα λεφτα η triumph:lol: Κατα τη γνωμη μου το triple ειναι μια δοκιμασμενη συνταγη,βαλανε πιο φτηνα περιφεριακα,απο πλαισιο και κινητηρα δε νομιζω να εχει αντιπαλο(συμφωνα με τα χαρακτηριστικα παντα).Το hornet ειναι μια παρα πολυ καλη ιδεα απο τη honda αλλα στο πλαισιο τσιγκουνευτικαν παλι,το shiver ειναι πανεμορφο,και υπερεξοπλισμενο αλλα κανανε πατατα με το ηλ.γκαζι κριμα :nono::beer:

kalesin
23/10/2007, 16:28
τα συγκεντρωτικα των triple & hornet απο το σπιτι μολις τελειωσω με τα φορματ


:mad: :mad: :mad: :mad:

Ζεύκας
24/10/2007, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι ρε φιλαράκι δίκιο έχεις δε θα γίνει ποτέ χοντα....
Ευτυχώς :smokin: :evil: :lol:

καλά μέχρι να φτάσετε εσείς τη χόντα...

τέσπα, άσε μη συνεχίσω και γίνω κακός... :rolleyes:

Baggelhs20
24/10/2007, 03:00
Ομορφο το Χόντα!

devil's animal
24/10/2007, 08:12
μαλλον φαινεται μονοδρομος το triumph και στην συγκεκριμενη κατηγορια...


με κινητηρα και αλλα καλουδια που εχει παρει απο το ΠΟΛΥ Daytona 675 (3 συνεχες φορες Master Bike Of The Year)

εμφανιση γ@μιστερη απο το μεγαλυτερο αδερφακι του Speed Triple...


και γενικα ενα πολυ καλο στησιμο που μπορει να κανει τα παντα..(απο στριψιμο και βολτες μεχρι stunds)


:beer: :beer: :beer:


ακομα ειμαι αρνητικος λογω Ελληνικης αντιπροσωπειας :rolleyes:

:wave2:

Cpt. Haddock
24/10/2007, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
καλά μέχρι να φτάσετε εσείς τη χόντα...

ποιοί "εμείς" :confused:

δικιά μου ειναι η triumph; :rotflmao: :rotflmao:

idi
24/10/2007, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Baggelhs20
Ομορφο το Χόντα!

:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :a14: :a5: :a24: :a21: :a018: :a019:

Panos82gr
24/10/2007, 10:20
Για δικαιολογησε μας τωρα το 30 μετρο ιστιοφορο σου καπετανιε.. Πως το πηρες ??? Με το ψωρομισθο σα νυχτοφυλακας στην triumph μηπως????? :lol: :wave2:

idi
24/10/2007, 10:21
φυσικα δεν υπαρχει αντιπαλος στη κατηγορια αυτη....

γιατι το Ζ750 '07 ειναι σε αλλη κατηγορια... πολυ πανω... :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

Panos82gr
24/10/2007, 10:26
Τα ευκολος ασχετομενα παραλειπονται...
Σ αρεσει δε σ αρεσει βεβαια, το hornet ειναι πολυυ καλυτερο απο το Ζ.

idi
24/10/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
....ειναι πολυυ καλυτερο απο το Ζ.

ναι ε ? σε τι παρακαλω?

CPANTELO
24/10/2007, 10:34
Στη καφετερια ισως? αλλα μαλλον εκει ειναι πρωτο και με διαφορα το Ζ :D :D

byron
24/10/2007, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ναι ε ? σε τι παρακαλω?

Τα αυτονόητα παραλείπονται. Είναι Χονδα....:blush:


Ααααα και μη ξεχάσω γιατί σε 5 σελίδες εκεί θα είμαστε. Το ΤransΑlp700 το πατάει το versys...:rotflmao: :wave2:

Ζεύκας
24/10/2007, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ποιοί "εμείς" :confused:

δικιά μου ειναι η triumph; :rotflmao: :rotflmao:

εσείς ρε που καβαλάτε τα βρετανικά 3μπούρδελα και μας τα πρήζετε συνεχώς! :lol:

Ζεύκας
24/10/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
φυσικα δεν υπαρχει αντιπαλος στη κατηγορια αυτη....

γιατι το Ζ750 '07 ειναι σε αλλη κατηγορια... πολυ πανω... :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

καλά κοίτα μη σκοντάψει... :a01:

idi
24/10/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από CPANTELO
Στη καφετερια ισως? αλλα μαλλον εκει ειναι πρωτο και με διαφορα το Ζ :D :D


αφου ετσι εγραψε ο "ειδικος τυπος"....

Cpt. Haddock
24/10/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
εσείς ρε που καβαλάτε τα βρετανικά 3μπούρδελα και μας τα πρήζετε συνεχώς! :lol:

Καλά κάνουμε κύριος :smokin:

siakattackj
24/10/2007, 12:21
κατ'αρχάς το τράιουμφ πέρνει το πρώτο βραβείο γκίνες για την ασχήμια του.....:rolleyes:


αλλά άμα είσαι λίγο γκέι (όπως οι άγγλοι) λογικό είναι σου αρέσουν τα αγγούρια.....

siakattackj
24/10/2007, 12:23
3 κύλινδροι = 3 παπ@ρια

(είδατε? οι άγγλοι όλα τα συνδιάζουν με την π0υτΣ@)








4 κύλινδροι = POWER

2 κύλινδροι = V power

Ζεύκας
24/10/2007, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά κάνουμε κύριος :smokin:

πολύ ήρεμο σε κόβω...










































ΓΑΜΩ ΤΗΝ TRIUMPH!!!!

:lol: :rotflmao: :lol:

Cpt. Haddock
24/10/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
....

έχεις επιχειρήματα δε μπορώ να πω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
24/10/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
ΓΑΜΩ ΤΗΝ TRIUMPH!!!!:lol: :rotflmao: :lol:

Καλά κάνεις! :lol: :lol: :lol:

μακάρι να το 'κανα κι εγω να μου έδινε τζάμπα μηχανάκια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mixalakis
24/10/2007, 13:52
To θέμα δείχνει σαν άλλη μια καλή ευκαιρία να τσακωθούν οι γιαπωνεζάκιδες με τους ευρωπαίους!

Αμάν πια με τις "μανίες" που έχει ο καθένας.:a017:

Το να κρίνει κανείς με βάση το ότι είναι χοντάκιας, γιαμαχάκιας, ντουκατίστι κτλ είναι μ@λ@κί@ όπως και να'χει.

Και εγώ είχα πάντα γιαπωνέζικα και kawa και honda και yamaha αλλά διάβασα και οδήγησα και αποφάσισα να πάρω triumph!
Όλοι έχουμε τις συμπάθειές μας (που μπορεί να αλλάξουν φυσικά), αλλά ένα συγκεκριμένο μοντέλο δεν πρέπει να το κρίνουμε με βάση αυτές.


Εγώ συμπάθησα την triumph γιατί έκανε μια μεγάλη ανάκαμψη τα τελευταία χρόνια και παρουσίασε πραγματικά πολύ καλά μηχανάκια, ενώ παλιότερα θα γέλαγα και μόνο στην σκέψη του να αγόραζα ένα. Εκτιμώ πολύ την honda γιατί έχει βγάλει μερικά από τα πιο σημαντικά μοντέλα στην ιστορία, όμως τα τελευταία χρόνια έχει αδρανήσει λίγο και αυτό με απογοητεύσει.

Για το street triple έχω διαβάσει από όλους τα καλύτερα. Δεν τα πέρνουν όλοι και δεν έχω βρει μέχρι τώρα πουθενά μέχρι τώρα κάποια αντίφαση στα γραφόομενα από τους δημασιογράφους.

Φυσικά διαφωνώ ότι ο μόνος τρόπος να κρίνεις είναι να οδηγήσεις εσύ ο ίδιος όλες τις μηχανές.
Τις οδηγάς συνήθως στην πόλη και αν προλάβεις λίγο πιο έξω, για το πολύ 40 λεπτά, χωρίς να προλαβαίνεις να τις μάθεις και σε μη ελεγχόμενες συνθήκες.
Οι δημοσιογράφοι έχουν την απαραίτητη εμπειρία και γνώση για να κρίνουν, ενώ ταυτόχρονα οδηγούν τα μηχανάκια σε όλες τις συνθήκες για 2000 και πλέον χιλιόμετρα. Δεν είπαμε να ακολουθούμε ότι λένε κατά γράμμα, δεν είναι θεοί, αλλά όταν όλοι τους συμφωνούν σε κάτι, καλό θα ήταν να το λαμβάνουμε υπόψιν μας.

bentouza
24/10/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

ακομα ειμαι αρνητικος λογω Ελληνικης αντιπροσωπειας :rolleyes:


τι παιζει;
γιατι δεν εχω ακουσει κατι ενω στα υπολοιπα (κρανη,γαντια μουφαν κτλ μου εχουν φερθει αψογα):confused: