PDA

View Full Version : H7 σε bulb



metaltheo
23/10/2007, 21:33
Εχω ενα varadero 125. Το οποιο περνει λαμπες "Philips Dublo 12v 35/35w E1 2d1/a5.
Μου εχουνε ξεμηνει κατι xenon h7 απο το αμαξι και μου ειπε ενας φιλος οτι βρηκε λεει μια πατεντα για να μπουν οι h7 πανο στη βαση της vara.
Παιζει κατι τετοιο???

OldMan
23/10/2007, 22:03
Ο φίλος σου στο είπε, γιατί ρωτάς εμάς ??? :confused:

metaltheo
23/10/2007, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ο φίλος σου στο είπε, γιατί ρωτάς εμάς ??? :confused:

Ενταξει ρε φιλε τι να σου πω αμα δε γουσταρεις μην απαντας:smokin:
Δε σε αναγκαζει κανεις:beer:

OldMan
24/10/2007, 09:43
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ΡΕ έχετε πλάκα...


Αν σου έλεγε ο φίλος σου ότι η γκόμενά σου πηδιέται σε αυτοκρατορικό κολωνάτο με παραλλαγές (χωρίς ουρές...) θα ερχόσουν να ρωτήσεις κι εμάς όλους ??? :confused:

Lupo
24/10/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan



......αυτοκρατορικό κολωνάτο με παραλλαγές (χωρίς ουρές...) .......
Άμα πηγαίνει ο άνθρωπος, χωμάτινα τετραήμερα!!!
:a23:


:lol:

McGyver
24/10/2007, 12:29
Ναι παίζει...

Το είχα κάνει κι εγώ στο δικό μου baby Varadero...

Ουσιαστικά "φαρδαίνεις" τη βάση της λάμπας H7 ούτως ώστε να "σφηνώσει" στη βάση που έχει το Varaderάκι...

Αυτό το κάνεις με λαστιχοταινία...

Πριν ξεκινήσεις τη διαδικασία πάντως, έχε υπ' όψη σου πως η εργοστασιακή καλωδίωση του baby Varadero ΔΕ σηκώνει το ρεύμα των HID's...

Λύση και γι' αυτό υπάρχει με καλωδίωση απ' ευθείας από την μπαταρία και relays...

Με τις H7 χάνεις τη μεγάλη σκάλα, αλλά μπορείς να "παίξεις" έχοντας τη μια λάμπα αναμένη με τη μεσαία σκάλα και την άλλη να ανάβει κατ' επιλογήν με τη μεγάλη...
Αυτό βέβαια θέλει extra καλωδίωση, relays ΚΑΙ ΔΙΟΔΟ στο κύκλωμα, αλλά γίνεται...

:wave2:

sergiosm
24/10/2007, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ναι παίζει...

Το είχα κάνει κι εγώ στο δικό μου baby Varadero...

Ουσιαστικά "φαρδαίνεις" τη βάση της λάμπας H7 ούτως ώστε να "σφηνώσει" στη βάση που έχει το Varaderάκι...

Αυτό το κάνεις με λαστιχοταινία...

Πριν ξεκινήσεις τη διαδικασία πάντως, έχε υπ' όψη σου πως η εργοστασιακή καλωδίωση του baby Varadero ΔΕ σηκώνει το ρεύμα των HID's...

Λύση και γι' αυτό υπάρχει με καλωδίωση απ' ευθείας από την μπαταρία και relays...

Με τις H7 χάνεις τη μεγάλη σκάλα, αλλά μπορείς να "παίξεις" έχοντας τη μια λάμπα αναμένη με τη μεσαία σκάλα και την άλλη να ανάβει κατ' επιλογήν με τη μεγάλη...
Αυτό βέβαια θέλει extra καλωδίωση, relays ΚΑΙ ΔΙΟΔΟ στο κύκλωμα, αλλά γίνεται...

:wave2:

:eyepop:
Ρε McGyver


είσαι ... όνομα και πράμα τελικά ...

McGyver
24/10/2007, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Ρε McGyver

είσαι ... όνομα και πράμα τελικά ...

:D

OldMan
24/10/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
με καλωδίωση απ' ευθείας από την μπαταρία...
θέλει ΚΑΙ ΔΙΟΔΟ στο κύκλωμα...
Οπωσδήποτε δίοδο, γιατί η μπαταρία σου δίνει A.C ...!!! :D :smokin: :D


Υ.Γ (μπας και γλυτώσεις το ξύλο...)
Μήπως εννοούσες zener για extra σταθεροποίηση τάσης ??? :blush:

McGyver
24/10/2007, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Οπωσδήποτε δίοδο, γιατί η μπαταρία σου δίνει A.C ...!!! :D :smokin: :D


Υ.Γ (μπας και γλυτώσεις το ξύλο...)
Μήπως εννοούσες zener για extra σταθεροποίηση τάσης ??? :blush:

Όχι, εννοώ ΔΙΟΔΟ (http://en.wikipedia.org/wiki/Diode)!!!

OldMan
24/10/2007, 16:46
Ξέρω τι είναι η δίοδος χρυσέ μου .... :D

ΓΙΑΤΙ την έβαλες στο κύκλωμα ρωτάω ??? :winka:

McGyver
24/10/2007, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΓΙΑΤΙ την έβαλες στο κύκλωμα ρωτάω ??? :winka:

Τώρα ρωτάς σωστά...

Για να έχω τη μία λάμπα πάντα αναμένη και όταν ανάβεις τη μεγάλη να ανάβει και η δεύτερη, χωρίς όμως να σβήνει η πρώτη...

:winka:

OldMan
24/10/2007, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Για να έχω τη μία λάμπα πάντα αναμένη και όταν ανάβεις τη μεγάλη να ανάβει και η δεύτερη, χωρίς όμως να σβήνει η πρώτη...:winka:
Έχεις κανένα κουβά νερό κοντά σου ??? :confused:

McGyver
24/10/2007, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχεις κανένα κουβά νερό κοντά σου ??? :confused:

Αντώνη έχω ένα μυαλό γιαούρτι αυτή τη στιγμή και δεν έχω ούτε τη διαύγεια ούτε το χρόνο να σου φτιάξω το διάγραμμα που θα σε πείσει...

Αν πιστεύεις πως τα προηγούμενα posts μου ενδεχομένως να μπερδέψουν κάποια/ον, απλώς σβήσε τα...

Αλλά πίστεψέ με, χωρίς τη δίοδο ΔΕΝ μπορείς να έχεις τη μία λάμπα για μεσαία σκάλα και την άλλη για μεγάλη...

:wave2:

OldMan
24/10/2007, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
έχω ένα μυαλό γιαούρτι αυτή τη στιγμή
Ενώ τις υπόλοιπες στιγμές είσαι διαυγής και νηφάλιος ...:D :smokin:




Υ.Γ.
Δεσμεύεσαι (εν ευθέτω χρόνω...) να βάλεις διάγραμμα ή να εξηγήσεις επαρκώς τα παραπάνω ...!!!
:beer:

McGyver
24/10/2007, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ενώ τις υπόλοιπες στιγμές είσαι διαυγής και νηφάλιος ...

Προσπαθώ ή εσκεμμένα δεν είμαι :D :smokin: ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Δεσμεύεσαι (εν ευθέτω χρόνω...) να βάλεις διάγραμμα ή να εξηγήσεις επαρκώς τα παραπάνω ...!!!
:beer:

Δεσμεύομαι...

:beer: :beer: :beer:

McGyver
24/10/2007, 18:21
Λοιπόν...

Το αρχικό κύκλωμα των φώτων του baby Varadero είναι όπως φαίνεται στην εικόνα...
(Τα πραγματικά χρώματα των καλωδίων είναι μπλε, άσπρο και πράσινο αλλά ΔΕ θυμάμαι ποιο είναι ποιο, οπότε θα χρειαστεί πολύμετρο όποιος θέλει να κάνει την αλλαγή...)

Από το εργοστάσιο, ανάβουν και οι δύο λάμπες στη μεσαία σκάλα, δηλαδή περνάει ρεύμα στο κύκλωμα των καλωδίων μπλε - κόκκινο...
Όταν ανάβουμε τη μεγάλη σκάλα το ρεύμα περνά από το κύκλωμα μπλε - πράσινο...


110052

McGyver
24/10/2007, 18:26
Επειδή οι λάμπες H7 δεν έχουν δύο σκάλες, αυτό που ήθελα ήταν να ανάβει η δεξιά λάμπα ΠΑΝΤΑ (ανεξαρτήτως της θέσης του διακόπτη) και η αριστερή όταν ο διακόπτης ήταν στη θέση της μεγάλης σκάλας...

Αυτό επιτυγχάνεται ως εξής:
Πρώτον:
Στην αριστερή λάμπα συνδέουμε ΜΟΝΟ το κύκλωμα της μεγάλης σκάλας, δηλαδή το μπλε και το πράσινο καλώδιο...

Δεύτερον:
Για να ανάβει η δεξιά λάμπα και στις δύο σκάλες, βραχυκυκλώνουμε τα δύο κυκλώματα, ενώνοντας το κόκκινο και το πράσινο καλώδιο...
Για να μην έχουμε όμως "επιστροφή" ρεύματος στο κύκλωμα της μεγάλης σκάλας (άρα ρεύμα στην αριστερή λάμπα), παρεμβάλουμε μία δίοδο μεταξύ του σημείου του βραχυκυκλώματος και της πλεξούδας της μοτοσικλέτας...
Με τον τρόπο αυτό επιτυγχάνουμε ροή ρεύματος προς τη δεξιά λάμπα και στη μεσαία σκάλα (μπλε - κόκκινο) και στη μεγάλη (μπλε - πράσινο)...

Ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα...


110054

OldMan
24/10/2007, 21:10
Όταν μιλούσα ....:D

Γιατί απλά δεν αποσυνδέεις το κόκκινο καλώδιο της αριστερής λάμπας (αν δεν το έχεις κάνει ήδη...) και να δουλέψουν όλα ήσυχα και ωραία ...???



Υ.Γ.
Και άσε αυτά με τις "επιστροφές" ρεύματος, γιατί θα σου χαλάσω το προξενειό ...!!! :smokin:

TOMASKTM
24/10/2007, 21:22
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
[B]Πριν ξεκινήσεις τη διαδικασία πάντως, έχε υπ' όψη σου πως η εργοστασιακή καλωδίωση του baby Varadero ΔΕ σηκώνει το ρεύμα των HID's...


ερώτηση:τα xenon δεν καταναλώνουν λιγότερο ρεύμα
:confused:

McGyver
24/10/2007, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όταν μιλούσα ....:D

Γιατί απλά δεν αποσυνδέεις το κόκκινο καλώδιο της αριστερής λάμπας (αν δεν το έχεις κάνει ήδη...) και να δουλέψουν όλα ήσυχα και ωραία ...???

Ρε Αντώνη μου φαίνεται πως δε θέλεις να καταλάβεις...

ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΛΑΜΠΑ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ!

Δες το δεύτερο διάγραμμα...

McGyver
24/10/2007, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
ερώτηση:τα xenon δεν καταναλώνουν λιγότερο ρεύμα
:confused:

Τα HID's καταναλώνουν, όταν ζεσταθούν, 35 περίπου watts, όσο δηλαδή και οι εργοστασιακές λάμπες του baby Varadero...

Μέχρι να ζεσταθούν όμως (για περίπου 10" δηλαδή) καταναλώνουν το διπλάσιο ρεύμα, το οποίο η εργοστασιακή καλωδίωση δεν αντέχει (πάντα στο Honda XL125V Varadero)...

TOMASKTM
24/10/2007, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τα HID's καταναλώνουν, όταν ζεσταθούν, 35 περίπου watts, όσο δηλαδή και οι εργοστασιακές λάμπες του baby Varadero...

Μέχρι να ζεσταθούν όμως (για περίπου 10" δηλαδή) καταναλώνουν το διπλάσιο ρεύμα, το οποίο η εργοστασιακή καλωδίωση δεν αντέχει (πάντα στο Honda XL125V Varadero)...



thanks man!!!!

metaltheo
25/10/2007, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Επειδή οι λάμπες H7 δεν έχουν δύο σκάλες, αυτό που ήθελα ήταν να ανάβει η δεξιά λάμπα ΠΑΝΤΑ (ανεξαρτήτως της θέσης του διακόπτη) και η αριστερή όταν ο διακόπτης ήταν στη θέση της μεγάλης σκάλας...

Αυτό επιτυγχάνεται ως εξής:
Πρώτον:
Στην αριστερή λάμπα συνδέουμε ΜΟΝΟ το κύκλωμα της μεγάλης σκάλας, δηλαδή το μπλε και το πράσινο καλώδιο...

Δεύτερον:
Για να ανάβει η δεξιά λάμπα και στις δύο σκάλες, βραχυκυκλώνουμε τα δύο κυκλώματα, ενώνοντας το κόκκινο και το πράσινο καλώδιο...
Για να μην έχουμε όμως "επιστροφή" ρεύματος στο κύκλωμα της μεγάλης σκάλας (άρα ρεύμα στην αριστερή λάμπα), παρεμβάλουμε μία δίοδο μεταξύ του σημείου του βραχυκυκλώματος και της πλεξούδας της μοτοσικλέτας...
Με τον τρόπο αυτό επιτυγχάνουμε ροή ρεύματος προς τη δεξιά λάμπα και στη μεσαία σκάλα (μπλε - κόκκινο) και στη μεγάλη (μπλε - πράσινο)...

Ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα...

Φιλε με καλυψες πληρως ευχαριστω

dirtbird
25/10/2007, 05:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τα HID's καταναλώνουν, όταν ζεσταθούν, 35 περίπου watts, όσο δηλαδή και οι εργοστασιακές λάμπες του baby Varadero...

Μέχρι να ζεσταθούν όμως (για περίπου 10" δηλαδή) καταναλώνουν το διπλάσιο ρεύμα, το οποίο η εργοστασιακή καλωδίωση δεν αντέχει (πάντα στο Honda XL125V Varadero)...

Μάλλον τα έχεις -ολίγον- μπερδέψει.:winka:

McGyver
25/10/2007, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μάλλον τα έχεις -ολίγον- μπερδέψει.:winka:

Για γίνε λίγο πιο σαφής :winka: ...

stefanos
25/10/2007, 07:55
Για να βάλουν 35-35 λάμπα θα έχουν τους λόγους τους.
Πιθανόν να μην είναι επαρκής η ισχύς της γεννήτριας να σηκώσει τα 42W τουλάχιστον που δηλώνουν οι κατασκευαστές HID.

dirtbird
25/10/2007, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
τα 42W τουλάχιστον που δηλώνουν οι κατασκευαστές HID.

Γιατί πρέπει πάντα να την πετάς?:confused: :confused:


Αυτά που κοίταγες είναι HID για τον κήπο.... και το Γκουαντάναμο.... :D :D

dirtbird
25/10/2007, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Για γίνε λίγο πιο σαφής :winka: ...

Θα έπρεπε να σου φτάνει ότι τοποθετήθηκα..:winka:

McGyver
25/10/2007, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Θα έπρεπε να σου φτάνει ότι τοποθετήθηκα..:winka:

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!

ΛΕΓΕ ΒΡΩΜΟΠΟΥΛΟ!!!

dirtbird
25/10/2007, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!

ΛΕΓΕ ΒΡΩΜΟΠΟΥΛΟ!!!

ΕΧΩ ΠΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ :smokin: :smokin:

αν όμως κάνεις λίγη υπομονή θα το συμπεριλάβω στα απομνημονεύματα μου... :D































φτάνει να μην το ξεχάσω :rolleyes: :bigcry:

stefanos
25/10/2007, 10:16
Αν είναι να εξηγάω τα αυτονόητα κάθε φορά.
Η 35 hid καταναλώνει 42 συνεχώς μιας και υπάρχουν και άλλες συσκευές στο κύκλωμα, και αυτό για Hella, οι κινεζιες που είναι γεμάτη η αγορά μπορεί να έχουν και μεγαλύτερη κατανάλωση.