PDA

View Full Version : Αλλαγη τιμονιου σε ΧΤ600Ε



arthuros
25/10/2007, 00:58
ΧΤ600Ε Καλησπερα παιδια!Εχω ενα ΧΤ κ λεω να του αλλαξω τιμονη γιατι επεσα κ στραβωσα το παλιο.Ενας φιλος εχει ενα απο μια WR450F κ σκεφτομαι να κανω την αλλαγη μονος μου...........υπαρχει κανενα σοβαρο ενδεχομενο να τα καταφερο??
Αν εχει κανεισ καμια ιδεα πως περιπου να το κανω ας στειλει κατι γιατι οτι κ αν κοιταξα δεν καταφερα πολλα.Πως ας πουμε βγαζω τις χουφτες κ τισ ξαναβαζω???Μανικι μου φαινετε (δεν αδικω το συνεργειο μου που θελει $40 εργασια για να το κανει αν κ ειναι πολλα νομιζω).
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ:beer: :confused:

bartenderas
25/10/2007, 13:59
Γεια χαρά,

Όντας κάτοχος ΧΤ 600Ε για 7 χρόνια, και μετα από αλλαγή 3 τιμονιών, θα σου πω ότι αυτό που με βόλεψε περισσότερο και δεν καταλάβαινε τίποτα στις "απλές" πτώσεις μέσα στην πόλη, ήταν το ACERBIS PHS (~130?).

Σαφώς και υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις. Θα σου έλεγα να το σκεφτείς πριν βάλεις το τιμονάκι του WR γιατί θα σου αλλάξει τη θέση οδήγησης με τρόπο που νομίζω ότι δεν ταιριάζει στο XT .

Επίσης πιθανότατα να χρειαστείς τρυπάνι. Και θα πρέπει να βγάλεις τα grip με αέρα.
Μήπως να αγοράσεις ένα άλλο που σου ταιριάζει , ώστε να στο τοποθετήσουν και στο μαγαζί από όπου θα το αγοράσεις δωρεάν? Έτσι δεν θα πετάξεις και λεφτά...;)

soundstorm
25/10/2007, 17:15
Δοκιμασε ενα fatbar.Δεν ειναι πολυ ταλαιπωρια να το αλλαξεις.

arthuros
26/10/2007, 01:13
Eyxaristw paidia gia tis idees an k sxetika me th thesh odhghshs de nomizw oti tha allaksei idiaitera.ta idia mou fanhkan otan ta balame dipla dipla,alla exeis k 7 xronia xt....paw paso.tha kanw mia bolta sta "magazia" k tha dw ti tha balw.NA STE OLOI KALA K ME PROSOXH STO DROMO!!!:beer:

hotcarver
26/10/2007, 17:30
Κατ αρχην δεν μας ειπες αν ειναι motard η εντουρο..Αναλογως πρεπει να βαλεις και το καταλληλο τιμονι..