PDA

View Full Version : περί τεπόζιτου



gdevelek
25/10/2007, 19:44
έχει κανείς ψάξει το θέμα "τεπόζιτο CB400SF"?

το δικό μου έχει αρκετή σκουριά (μοντέλο 94)

ο μάστορας μου λέει πως αν του κάνω πλαστικοποίηση θα αντέξει άλλο ένα χρόνο, αφού γρήγορα η σκουριά θα φουσκώσει και θα "πετάξει" την πλαστικοποίηση

επίσης μου είπε πως κάποιος στην Αθήνα αναλαμβάνει να το ανοίξει από κάτω να το καθαρίσει καλά και να το συνεφέρει και να το ξανακολλήσει, αλλά κοστίζει αρκετά η υπόθεση

από άφτερ παίζει τίποτε;

υπάρχει κάποια ευελιξία στην επιλογή ή πρέπει να είναι 100% ίδιο ένα τεπόζιτο για να μπει;

:(

odt
26/10/2007, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
έχει κανείς ψάξει το θέμα "τεπόζιτο CB400SF"?

το δικό μου έχει αρκετή σκουριά (μοντέλο 94)

ο μάστορας μου λέει πως αν του κάνω πλαστικοποίηση θα αντέξει άλλο ένα χρόνο, αφού γρήγορα η σκουριά θα φουσκώσει και θα "πετάξει" την πλαστικοποίηση

επίσης μου είπε πως κάποιος στην Αθήνα αναλαμβάνει να το ανοίξει από κάτω να το καθαρίσει καλά και να το συνεφέρει και να το ξανακολλήσει, αλλά κοστίζει αρκετά η υπόθεση

από άφτερ παίζει τίποτε;



υπάρχει κάποια ευελιξία στην επιλογή ή πρέπει να είναι 100% ίδιο ένα τεπόζιτο για να μπει;

:(

Μήπως να κοίταζες για άλλο ίδιο?

Δεν ξέρω αν ταιριάζει άλλο...

Και να υπήρχε αφτερ μαρκετ τεπόζιτο για sf 94 θα ήταν τόσο παλιό όσο το τεπόζιτο που έχεις τώρα....

Αν δεν συμφέρει να συνεφέρεις αυτό...Ψάξου λίγο για άλλο μεταχείρο....

gdevelek
26/10/2007, 07:08
εμένα τα πράγματα μου φαίνονται αντίστροφα

ότι δηλαδή τα μεταχειρισμένα θα είναι αναγκαστικά σκουριασμένα, ενώ τα άφτερ μπορεί να είναι ως και καινούρια

paris13
26/10/2007, 21:05
Εμένα πάλι μου φαίνεται πολύ περίεργο τόσο σκουριά όπως λες... τη έβαζε μέσα τόσα χρόνια ο/οι πρώην νερό και σκούριασε έτσι.? Το θέμα είναι μάλλον αν γέμιζε ποτέ αυτό το ντεπόζιτο ή όχι. Μάλλον θα ήταν πάντα με ρεζέρβα και ποιος ξέρει τι άλλη ταλαιπωρία... Το δικό είναι του 93 και το ντεπόζιτο μέσα είναι σαν καινούριο. Εγώ κοιτάω να το έχω πάντα γεμάτο και προσπαθώ να βάζω βενζίνη από το ίδιο πάντα βενζινάδικο που έχω καλή εικόνα.
Θα σου πρότεινα να κοίταγες για άλλο μεταχειρισμένο κάπου στην Λιοσίων η γενικότερα όπου νομίζω κάτι θα βρεις. Αυτό δεν λέει να το επισκευάσεις, αφού πόσο θα αντέξει και ότι και να κάνει ο μάστορας δεν μπορεί να επέμβει παντού.
Αυτά χαιρετώ και καλή τύχη. :wave2:

gdevelek
26/10/2007, 22:28
τα τεπόζιτα των σούπερ4 έχουν συχνότατα αυτό το πρόβλημα

η σκουριά δεν είναι της βενζίνης αλλά του ίδιου του τεπόζιτου

βρήκα μεταχειρισμένο με 100Ε, μου λένε πως μέσα είναι "καλό"

και βέβαια θέλει βάψιμο

θα δούμε