PDA

View Full Version : Οι Χλιδάνεργοι



Σελίδες : [1] 2

MitsosNaked
26/10/2007, 11:08
Η φίλη μου η Μαρία ήρθε και με βρήκε για πρώτη φορά τον περσινό Σεπτέμβριο. Λίγους μήνες νωρίτερα είχε επιστρέψει από την Αγγλία με το μεταπτυχιακό της, μετά είχε πάει τέσσερις μήνες διακοπές (στο Μπαλί, τη Μύκονο και τη Φλωρεντία), και τώρα είχε έρθει μαυρισμένη και έτοιμη να ξεκινήσει την καριέρα της, και μια νέα ζωή.







"Θέλω να μου βρεις δουλειά στην εταιρία σου", μου είπε με τον επιτακτικό τρόπο που λέει τα πάντα. Ήταν 26 χρονών.







Αν και είμαι εντελώς ακατάλληλος για τέτοιου είδους διαμεσολαβήσεις, μισάνθρωπος ων, σεβάστηκα το αίτημα της καλής φίλης, ρώτησα και έμαθα ότι πράγματι, υπήρχε μια ανοιχτή θέση στο διαφημιστικό τμήμα μιας εταιρίας για την οποία είχα κάνει κάποιες μεταφράσεις, προώθησα το βιογραφικό της και, ικανοποιημένος που έκανα το καλό για έναν συνάνθρωπο, το ξέχασα εντελώς.







Μετά από τρεις μέρες η Μαρία με πήρε τηλέφωνο, έξαλλη.







"Υποδοχή διαφήμισης; Η θέση που μου βρήκες είναι για υποδοχή διαφήμισης;"



"Ποιος; Τι; Ποιος είναι;" είπα (με είχε ξυπνήσει).



"Εγώ έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Ιστορία της Τέχνης στο Λονδίνο και θα πάω να σηκώνω τηλέφωνα για 600 ευρώ;"







Τι είχε γίνει: Η Μαρία δεν είχε πάει στο ραντεβού. Όταν την πήραν τηλέφωνο για να την καλέσουν έμαθε όσα χρειαζόταν να μάθει, και απέρριψε τη δουλειά μονομιάς.







Η Μαρία, βλέπετε, ανήκει σε μια εντελώς νέα κατηγορία Ελλήνων. Πρόκειται για μια υποκατηγορία της διαβόητης «γενιάς των 700 ευρώ», των νεαρών Ελλήνων, δηλαδή, που έχουν αποκτήσει πολύ καλή μόρφωση, και οι οποίοι βγαίνουν σε μια αγορά εργασίας η οποία δεν τους πολυχρειάζεται, και έτσι δεν μπορεί να τους εξασφαλίσει μισθό αντίστοιχο των σπουδών τους, ή έστω επαρκή για να συντηρηθούν.







Η συγκεκριμένη υποκατηγορία της Μαρίας περιλαμβάνει τους νέους που, αν και δεν βρίσκουν μια καλοπληρωμένη δουλειά, αρνούνται να κάνουν οποιονδήποτε συμβιβασμό στον τρόπο ζωής τους. Μαθημένοι στο χαρτζιλίκι από τους γονείς κατά τη διάρκεια της εφηβείας και των σπουδών, βγαίνοντας στην «αγορά» εξακολουθούν να επιθυμούν να συχνάζουν στα ίδια μαγαζιά, να ψωνίζουν το ίδιο ακριβά προϊόντα, και να κάνουν ακριβώς την ίδια άνετη ζωή που έκαναν πριν.







Είναι οι χλιδάνεργοι, και δεν πρόκειται να θυσιάσουν ούτε την παραμικρή λεπτομέρεια απ' το lifestyle τους. Όσα κι αν τους πληρώνουν.







___







Σύμφωνα με μια έρευνα των Νέων, 8 στους 10 νεοπροσληφθέντες στην Ελλάδα αμείβονται με λιγότερα από 1000 ευρώ. Σύμφωνα με άλλη έρευνα της Marc για το Έθνος, τo 56% των Ελλήνων ηλικίας 18-30 αμείβεται με λιγότερα από 700 ευρώ το μήνα. Ένας στους δύο νέους είναι άνεργος.



Από τους τριαντάρηδες, μόνο το 29,5% ζουν εντελώς ανεξάρτητοι από τους γονείς.



Ένα 31,4% συντηρείται αποκλειστικά από αυτούς.



Μπορείτε να συλλάβετε αυτά τα νούμερα;







Αν κάποιος ξένος τα διαβάσει θα συμπεράνει πως είμαστε μια κοινωνία υπό κατάρρευση, όπου οι νέοι δεν μπορούν να παράγουν πλούτο, οπότε τρώνε τον πλούτο που έχει συσσωρεύσει η προηγούμενη γενιά, μέχρι αυτός να τελειώσει, οπότε προφανώς η χώρα μας θα χρεοκοπήσει.







Η ίδια η οικογένεια έχει τις μεγαλύτερες ευθύνες. Σε όλους τους Μεσογειακούς λαούς εμφανίζεται αυτή η απεριόριστη λατρεία για τα παιδιά, η οποία εύκολα παίρνει όχι-και-πολύ-υγιείς διαστάσεις. Οι γονείς ουσιαστικά «πληρώνουν» το παιδί για να μην τους φύγει. Σε άλλες, βορειότερες χώρες συνηθίζεται να το σουτάρουν (με αγάπη) μόλις τελειώσει το σχολείο, για να τραβήξει το δικό του δρόμο, να κάνει τα δικά του λάθη, να σταθεί στα δικά του πόδια, να μάθει και ωριμάσει. Εδώ έχουμε περιπτώσεις σαν το Θεσσαλονικιό φίλο μου το Στέλιο, που οι γονείς του υποσχέθηκαν αυτοκίνητο αν περάσει στις Πανελλήνιες, με τον όρο να περάσει σε σχολή της Θεσσαλονίκης.







Φυσικά, εκατοντάδες χιλιάδες είναι οι νέοι που ανήκουν στη «Γενιά των 700 ευρώ», όλων οι γονείς θέλουν να τους φροντίσουν, κάμποσοι από αυτούς τους γονείς είναι και ευκατάστατοι, αλλά δεν γίνονται όλα τα παιδιά χλιδάνεργοι.







Βλέπετε, είναι στη φύση του νέου να θέλει να αυτονομηθεί, να κάνει κάτι στηριγμένος στα δικά του ποδάρια, μόνος, ανεξάρτητος. Είναι μια ανθρώπινη ανάγκη αυτή. Στην πρώτη μου δουλειά προσελήφθην με μισθό 180.000 δραχμές το μήνα (520 ευρώ), εν έτει 2000, σε ηλικία 23 ετών, και ήμουν πανευτυχής. Εκστατικός. Ακόμα θυμάμαι το πρώτο ζευγάρι παπούτσια που πήρα με τα δικά μου λεφτά.



Μπορεί αυτό να ακούγεται λίγο «Βασιλάκης Καϊλας», αλλά η ανάγκη του ανθρώπου να κάνει πράγματα μόνος του -και κατά συνέπεια να αυτοεπιβεβαιωθεί ως αυτόνομη οντότητα- είναι πανίσχυρη.



Γιατί τότε τόσοι τριαντάρηδες καταπιέζουν αυτή την ανάγκη για να μείνουν στη σφιχτή και γεμάτη ασφάλεια αγκαλιά της τσέπης του μπαμπά;



Είναι απλό: Είναι αρρώστια.







Οι χλιδάνεργοι, περισσότερο από οτιδήποτε άλλο είναι lifestyle junkies, που επιτρέπουν τον εθισμό τους στην ηδονιστική πλευρά της ζωής, κι ας εγκλωβίζονται έτσι σε μια αέναη εφηβεία.







«Δεν μπορώ να μην ψωνίζω. Δεν γίνεται», λέει μια άλλη φίλη, ας την πούμε Πόπη. «Είναι εθισμός, πηγαίνω στο Mall και θέλω να κατεβάσω τα ράφια, να τα δοκιμάσω όλα, να δώσω την κάρτα μου και να τα πάρω σπίτι μου. Η ντουλάπα μου είναι γεμάτη με ρούχα που δεν φοράω ποτέ, αλλά δεν μπορώ να σταματήσω να αγοράζω διαρκώς καινούρια. Το τηλέφωνό μου στο σπίτι είναι μονίμως κατεβασμένο για να μην με πρήζουν από την τράπεζα -χρωστάω πολλά στην κάρτα. Έχω φεσώσει συγγενείς μέχρι και τρίτου βαθμού, το χαρτζιλίκι με το που το παίρνω φεύγει, ο μισθός το ίδιο».







Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί κανείς να καταλογίσει στην κοινωνία του υπερκαταναλωτισμού, και η ύπαρξη των χλιδάνεργων είναι ένα από αυτά. Αλλά δεν φταίνε οι τσάντες και τα παπούτσια αν η γυναίκα που τις ψωνίζει το κάνει με λεφτά που δεν έχει ή δεν έχει βγάλει με τον ιδρώτα της. Ο σφιχτός-όσο-δεν-παίρνει εναγκαλισμός της ελληνικής οικογένειας, που αρνείται να αφήσει τα παιδιά της να ωριμάσουν, δημιουργεί σε συνδυασμό με όλες τις χαρές του lifestyle αυτούς τους αιώνιους εφήβους που προτιμούν να ζήσουν σήμερα ό,τι έχει να τους προσφέρει η ζωή (ο μπαμπάς), παρά να ταλαιπωρηθούν για να το απολαύσουν αύριο.



Ως στάση ζωής αυτή δεν είναι απολύτως καταδικαστέα. Αναρωτιέται όμως κανείς, όταν ο μπαμπάς (ζωή) πάψει να παρέχει, τι θα καταναλώσει ο χλιδάνεργος; Και, ακόμα χειρότερα: Τι θα καταναλώσουν τα παιδιά του;



ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ
(Αφιερωμένο σε θαμώνες Κολωνακίου-Αριστοτέλους)



Προς το παρόν οι χλιδάνεργοι εξακολουθούν να βγαίνουν, να ψωνίζουν, να ταξιδεύουν, να πηγαίνουν σε interviews για δουλειές που δεν χρειάζονται, καθώς ο χρόνος περνά χωρίς συνέπειες. Θα έρθουν συνέπειες στο μέλλον; Έλα ντε.



Είδα τη Μαρία πρόσφατα, καλοντυμένη, αψεγάδιαστη, σε ακριβό εστιατόριο να τρώει με τον -πολύ μεγαλύτερο- φίλο της. Ήταν μια χαρά: Χαρούμενη, ξεκούραστη και, ενάμιση χρόνο μετά το τέλος των σπουδών της, ακόμα χλιδάνεργη.



Νομίζω ότι θα τα πάει μια χαρά.

gcrook
26/10/2007, 11:13
Το Μαρακι μπορει να ξερει γραμματα,αλλα ουσιαστικη μορφωση δεν εχει,και επιπροσθετως δεν νομιζω οτι ξερει τι σημαινει δουλεια,και ουτε οτι θα μπορεσει να μαθει ποτε....

Lupo
26/10/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το Μαρακι μπορει να ξερει γραμματα,αλλα ουσιαστικη μορφωση δεν εχει,και επιπροσθετως δεν νομιζω οτι ξερει τι σημαινει δουλεια,και ουτε οτι θα μπορεσει να μαθει ποτε....
Και ίσως να μην χρειαστεί, να μάθει ποτέ τι σημαίνει δουλειά , εφόσον βρεί έναν "μπαμπά",ακόμα.

Akatanomastos
26/10/2007, 11:16
vre to maraki..

675
26/10/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το Μαρακι μπορει να ξερει γραμματα,αλλα ουσιαστικη μορφωση δεν εχει,και επιπροσθετως δεν νομιζω οτι ξερει τι σημαινει δουλεια,και ουτε οτι θα μπορεσει να μαθει ποτε....

αν και εχεις απολυτο δικιο,

ενταξει το μαρακι ηταν το παραδειγμα ομως ο φιλος μας ειπε πολλα ενδιαφεροντα πραγματα που μας αφορουν ολους και ηταν πολυ καλο το γραπτο του...:winka:

:beer: :wave2:

mourgakos
26/10/2007, 11:29
εγω ξερω οτι μολις τελειωσα το λυκειο 17,5 ετων και δεν γουσταρα να παω τει στη κοζανη για κτηνοτροφικες μοναδες,ο πατερας μου με εστειλε για δουλεια.αποτελεσμα αφου εψαξα μονος μου 17,6 ετων να
πρωτομπαρκαρο σαν δοκιμος στη μηχανη σε γκαζαδικο ποντοπορο89 000 τονων καθαρο φορτιο.εφαγα την λουτσα ομως επαιρνα το 95 700 000 δρχ,και μετα απο χρονια οταν αποφασισα να
σταματησω τη σχολη του εμπορικου ναυτικου που περασα με τα μορια απο τα ταξιδια
και τελειωσα φανταρος παρασκευη,δευτερα δουλευα και το 2001 επαιρνα 151 100.
φυσικα τωρα που το σκεφτομαι με τα 151 100 αντι τα 900 που παιρνω τωρα,τοτε περναγα
καλυτερα..

ολα ειναι θεμα οικογενειας.

εγω τα παιδια μου αν θελουν να σπουδασουν καλως,αλλα θα τα μαθω ,να πιανει
το χερι τους εξ αρχης ,και αν δεν μπορουν να τα πανε καλα με το εμποριο τουλαχιστον σαν τεχνη καυστηρατζηδες,υδραυλικους,η ηλεκτρολογους.αμα ειναι κορες,ας γινουν κομμωτριες.
πιο πολλα βγαζουν απο τις σπουδαγμενες πειναλες.

Panos82gr
26/10/2007, 11:37
Να ριξω και εγω το σχολιο μου, το 99% των χλιδανεργων φοιτητων, δεν εχουν ουσιαστικη γνωση μιας και ολα τα χρονια που ηταν φοιτητες η ασχολια τους ηταν αν ο καφες θα ειναι γλυκος με γαλα ή μετριος χωρις. Αφου καταφεραν με τα χιλλια ζορια να περασουν τη σχολη και να τη τελιωσουν αποφασιζουν να πιασουν μια δουλεια.. στα 25+++ χρονια τους και περιμενουν να πιασουν την καλη.. ειναι αξιοι της μοιρας τους απλα. Αν αγαπας αυτο που κανεις η γνωση σου δε θα περιοριστει σε αυτα που σου εδειξαν στη σχολη, θα παει πολυ παραπανω, αυτο ακριβως που θελουνε σημερα στο χωρο εργασιας. Και ναι, υπαρχει πλεον η γνωση στο παπασωτηριου στο ιντερνετ, παντου. Δε χρειαζετε να πας σε κανενα πανεπηστημιο για να τη μαθεις. Πλεον ειναι θεμα θελησης.

el_hymador
26/10/2007, 11:47
οκ η Μαρια και η καθε Μαρια ειναι ''θυμα'' των περιστασεων και της Ελληνικης νοοτροποιας...συμφωνω με αυτο!

Αλλα για πειτε μου πως θα τα φερει βολτα ενα 18χρονος που γουσταρει να φυγει απο το σπιτι του(και καλα θα κανει)για να παει να μεινει μονος του με 650€;

Δεν τιθεται θεμα οτι θα θυσιασει του καφεδες και τις Trendiες...αυτο ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος...

εδω μιλαμε οτι ειναι θεμα επιβιωσης!!

τι να πρωτοπληρωσεις με 650€;;;!!!

το νοικι; τις ΔΕΚΟ; το φαϊ σου;

απλα ειναι τραγικα δυσκολο...

σκατα κατασταση...παρ ολα αυτα απορω πως ειναι δυνατον πολλοι Ελληνες να αδιαφορουν για σημαντικα ζητηματα και να σπαταλουν τα λιγοστα χρηματα τους σε μαλακιες...σεν ειναι μονο οι πιτσιρικαδες, ειναι και οι μεγαλυτεροι που δεν εχουν βρακι να βαλουν, αλλα την 500αρα στα μπουζουκια θα την σκασουν, το μερΤσεντε θα το παρουν οποιοδηποτε και αν ειναι το κοστος (κυριολεκτικα και μεταφορικα...)

Για αυτο ειμαστε σαν λαος καταχρεωμενοι με δανεια.

AFTER
26/10/2007, 11:48
Σωστα πραγματα εχω ακουσει και απο τις 2 πλευρες, παρολα αυτα η αληθεια ειναι αυτη

Με 700? μισθο δεν κανεις οικογενεια που να χτυπας τον κωλο σου κατω
Συν ολα αυτα, ειμαστε το πιο ακριβο κρατος αυτην την στιγμη αναλογικα
Το ξερετε οτι εχουμε το πιο ακριβο γαλα της Ευρωπης?

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!

Το κακο ξεκιναει απο τους γονεις, και εξηγω

Γιατι δηλαδη ολοι να πρεπει να σπουδασουν, γιατι να βαλουν το παιδι σε αυτο το τρυπακι?

Αν οσοι φυγανε για σπουδες στα 19, ξεκιναγαν μια καριερα, στα 30 θα ειχαν ηδη πολλα πραγματα
Τωρα μενουν ακομα με τους γονεις, και χρηματα ουτε σαλιο


Εχουμε γινει το κρατος με παιδια των 35 μεταπτυχιακων και των 56 γλωσσων

Πουθενα στην Ευρωπη δεν γινεται αυτο

Εμεις οι ιδιοι φταιμε για ολα
-------
Τωρα οσο αφορα την αγορα, εοτε εργασιας ειτε εμποριου, τα πραγματα ειναι ΠΑΡΑ πολυ δυσκολα

Δειτε τις επιχειρησεις διπλα σας, κανεις δεν κανει τιποτα, ολοι πανε για κλεισιμο
Μονο κατι mall κτλ

ΘΥΜΑΣΤΕ που σας ελεγα μην υποστιριζεται τον ξενο γιατι θα μας φανε ολους?
Ας τα παρουμε εκει που ξερουμε τωρα

Θα γινουμε ολοι υπαλληλοι των 700?, και θα λεμε και ευχαριστω που βρηκαμε δουλεια

HolyDiver
26/10/2007, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked

"Εγώ έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Ιστορία της Τέχνης στο Λονδίνο και θα πάω να σηκώνω τηλέφωνα για 600 ευρώ;"


Ουχαχαχαχαχαχαχα:lol: :bawl: :bawl: :lol: Ιστορία της τέχνης, πως λέμε πυρινική φυσική...το ίδιο πράγμα ....,

After +66666666666

AFTER
26/10/2007, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


Για αυτο ειμαστε σαν λαος καταχρεωμενοι με δανεια.


Σιγα σιγα το καταλαβαινουμε και αυτο

Οι πωλησεις των αυτοκινητων εχουν αρχισει να πεφτουν
Επισης εχουν αυξηθει παρα πολυ οι πωλησεις μοτοσυκλετων, κυριως σκουτερ κτλ.

Για να πας για παγωτο σε γνωστο παγωτατζιδικο, θες 17? τα 2 ατομα!!!!!!!!!!!!

Στην Ιταλια που ζουσα, με 2? συνολο επαιρνες αξιοπρεπεστατο παγωτο, και για τα 2 ατομα

Αρα ποιος ειναι ο βλακας?
Ποιος ειναι ο βλακας που πληρωνει 6? τον καφε/χυμο/freddoccino?

Ποιος ειναι ο βλακας που πληρωνει τα κερατα του για να παει να δει το καθε ξεκωληδι στην πιστα?(οχι Μεγαρα)
Ποιος επετρεψε να κοστιζει 350.000? ενα 3αρι σπιτι σε πολυκατοικια?

Αν τρωγανε πορτα απο την αρχη, θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα
Αλλα θελουμε και μας τα κανουνε

Απο αυριο πειτε ΟΧΙ σε ολα αυτα, και ισως αλλαξουν τα πραγματα

Εγω επειδη τα βλεπω τα πραγματα απο πολλες σκοπιες, δυστυχως εχω να πω οτι μας περιμενουν πολυ χειροτερα πραγματα
Θα πεινασουμε φιλοι μου

:sad:

HolyDiver
26/10/2007, 11:57
+777777777 στον από πάνω :D

Εμείς είμαστε οι βλάκες :mad:

apav
26/10/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το Μαρακι μπορει να ξερει γραμματα,αλλα ουσιαστικη μορφωση δεν εχει,και επιπροσθετως δεν νομιζω οτι ξερει τι σημαινει δουλεια,και ουτε οτι θα μπορεσει να μαθει ποτε....

:a10:


Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Αν κάποιος ξένος τα διαβάσει θα συμπεράνει πως είμαστε μια κοινωνία υπό κατάρρευση, όπου οι νέοι δεν μπορούν να παράγουν πλούτο, οπότε τρώνε τον πλούτο που έχει συσσωρεύσει η προηγούμενη γενιά, μέχρι αυτός να τελειώσει, οπότε προφανώς η χώρα μας θα χρεοκοπήσει.

:nono: Δεν θα χρεωκοπήσει η χώρα. Μεταφορά πλούτου ονομάζεται και γίνεται εντός συνόρων.


Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Ως στάση ζωής αυτή δεν είναι απολύτως καταδικαστέα. Αναρωτιέται όμως κανείς, όταν ο μπαμπάς (ζωή) πάψει να παρέχει, τι θα καταναλώσει ο χλιδάνεργος; Και, ακόμα χειρότερα: Τι θα καταναλώσουν τα παιδιά του;

Είναι και παρά-είναι καταδικαστέα. Για παιδιά-σκυλιά-όνειρα, ούτε που να το σκεφτόμαστε. :wave2:

VanDiemen
26/10/2007, 12:02
Συγχαρητήρια για την πολλή ωραία ανάλυση και το ρεαλισμό σου. Μιλώντας υποκειμενικά, έχεις απόλυτο δίκιο. Όλα όσα λες είναι πολύ σωστά.
Έχω ακούσει από πρώην συμφοιτητή μου που έκανε μεταπτυχιακό στην Αγγλία, πως η Ιρλανδή συγκάτοικός του, πλήρωνε ενοίκιο στους γονείς της, όταν επέστρεφε στο σπίτι τους.

Όσον αφορά το γεγονός πως είμαστε η γενιά του easy money στην πλειοψηφεία, μια απόδειξη που το επιβεβαιώνει είναι πως π.χ. στην Αλεξανδρούπολη όπου ζω, όποια πέτρα και να σηκώσεις, έχει από κάτω δυο καφετέριες (οι οποίες χρεώνουν τον καφέ σε τιμή υπερδιπλάσια από αυτή που θα τον έπινε κανείς κάτω από τον πύργο του Άιφελ). Η φιλοδοξία όλων των νέων που δε σπουδάζουν είναι αυτή, ενώ των κοριτσιών, να ανοίξουν μια τρύπα (με λεφτά των γονιών) και να πουλάνε μέσα κινέζικα κουρέλια, σε τιμή από +1000% και πάνω, από αυτή που τα προμηθεύτηκαν.

airamhag
26/10/2007, 12:02
ξεφευγουμε λιγο απο το θεμα νομιζω

Το κοριτσι κατα μια αποψη
καλα ξηγηθηκε..
πηγε στο Λονδινο παρακαλω.. εκανε τα "2εξαμηνα στο St Maritz College"
γυρισε κ απαιτει μια δουλεια στα μετρα της..
γιατι οχι ?
αν ειχα κ εγω αυτη την πολυτελεια, θα το εκανα..
δεν εχει αναγκη για δουλεια..
κ λοιπον??
στο ταμειο ανεργιας μονο να μην μπει κ ας κανει οτι θελει..

εχω δει τετοια ατομα να εξελισσονται πολυ πιο γρηγορα κ να ξεκινουν απο καλυτερες βασεις
απο ατομα πχ προτιμησαν -λογω καταστασεων κ συνθηκων- να δουν το εργο απο την αρχη..

οκ ..το πως διαχειριζεται ο καθε ανθρωπος τις γνωσεις του κ τη ζωη του ειναι που κανει την διαφορα..αλλα.. τι να κανεις..
καποιοι γεννηθηκαν απο πλουσια @@ που λενε..

AFTER
26/10/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag



καποιοι γεννηθηκαν απο πλουσια @@ που λενε..


Καποιοι νομιζουν οτι η δημοκρατια απεχει πολυ απο την βασιλεια


Οσοι γεννηθηκαν πλουσιοι ή φτωχοι, ετσι θα παραμεινουν
Ειναι πολυ λιγες οι εξαιρεσεις

VanDiemen
26/10/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
......................

καποιοι γεννηθηκαν απο πλουσια @@ που λενε..


Ή τα βρήκαν όταν προέκυψε η ανάγκη αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Κι απ' ότι φαίνεται, αυτό έκανε και η εν λόγω δεσποινίδα. Αυτή είναι μια διαφορά με το ανδρικό φύλο. Όχι πως οι άντρες είναι σε κάτι καλύτεροι. Όλοι βρίσκουν την άκρη τους. Προβλέπω πολύ μεγάλη αύξηση της εγκληματικότητας και της διαφθοράς μέσα σε 20 χρόνια.

apav
26/10/2007, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Αλλα για πειτε μου πως θα τα φερει βολτα ενα 18χρονος που γουσταρει να φυγει απο το σπιτι του(και καλα θα κανει)για να παει να μεινει μονος του με 650€;

Δεν τιθεται θεμα οτι θα θυσιασει του καφεδες και τις Trendiες...αυτο ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος...

εδω μιλαμε οτι ειναι θεμα επιβιωσης!!

τι να πρωτοπληρωσεις με 650€;;;!!!

Το πρόβλημα είναι η νοοτροπία και όχι ότι μένει στο σπίτι. Έχοντας μηδέν έξοδα για διαμονή-φαγητό-κλπ, σου πετάει την μαγική ατάκα, "έχω λεφτά εγώ (εννοεί τα 650?), θα πάω για καφέ/εστιατορίο/μέγαρο και θα αγοράσω Κ7/GTi/δερμάτινα". Αντί για κάποιο σχέδιο, εκμεταλεύεται την ευνοϊκη αντιμετωπίση για την προσωρινή προσωπική ευχαρίστηση.

ΥΓ

Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Οι πωλησεις των αυτοκινητων εχουν αρχισει να πεφτουν

ΜΠΑ (http://www.in.gr/auto/news/article.asp?lngEntityID=52140)! +5.2% :wave2:

VegasKitty
26/10/2007, 12:14
Βρε παιδες, ακομα δε μπορω να καταλαβω κατι πραγματα εδω στην Ελλαδα, και ισως φταιει που εχω μεγαλοσει στο εξωτερικο... :rolleyes:

Αλλα γιατι οι Ελληνες θεωρουν την δουλεια "ντροπη"???

Γιατι ολων τα παιδια πρεπει να γινουν δικηγοροι και γιατροι???

Η ουσια του πραγματτος ειναι οτι ειναι θεμα της οικογενιας. Οπως ειπε και ο Δημητρης θελουν να κρατουν κοντα τους "κανακαριδες" και τις "κορουλες" τους, και τους χατζιλικονουν, και τους εχουν στα οπα, οπα και ας μην τους ειναι ευκολο οικονομικα :rolleyes:

Νταξ, λενε απο τη μια "δε θελω να λειψει τπτ στα παιδια μου" αλλα κατσε ρε φιλε, για να μη λειψει τπτ στο παιδι σου, ας βαλει το κ@λο του κατω και να δουλεψει!!

Θες να μεινει στο σπιτι? Ας δουλεψει και ας βοηθαει με τους λογαριασμους του σπιτιου!

Ξερω, λεω κατι πραγματα που ακουγοντε εκτος αυτου του κοσμου, αλλα εγω ετσι εχω μαθει...

Τεσπα, αυτη η κουβεντα εχει πολλα φασματα και απο οτι εχω καταλαβει απο τοτε που ηρθα στην Ελλαδα, ειναι οτι τπτ δε θα αλλαξει αν δε "ξυπνησουν" ολοι και αντι να παραπονιουντε οτι δεν εχουν λεφτα και δουλειες, να αρχισουν να δουλευουν και να σταματησουν να ξοδευουν σε ενα μηνα παραπανω απο οτι θα επερναν σε δυο... :alien:

airamhag
26/10/2007, 12:51
την θεωρουν ντροπη???

χμμ..
βασικα οι περισσοτεροι γονεις γυρω στα 50-60 τωρα εχουν περασει απο οικδομη
κ οι γιοι/κορες τους που σπουδασαν ισως περασαν κ αυτοι..
η επομενη γενια λοιπον που τα εχει δει αυτα θελει να ειναι καλυτερα..λογικο το θεωρω..

τωρα
παιζουν πολλοι παραγοντες
απο τα κομπλεξ που δημιουργηθηκαν αποτις παλιοτερες γενιες
μεχρι κ τον ωχαδερφισμο κ το βολεμα του Ελληνα..

αλλα μηπως παλι ξεφευγουμε?

airamhag
26/10/2007, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Ή τα βρήκαν όταν προέκυψε η ανάγκη αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Κι απ' ότι φαίνεται, αυτό έκανε και η εν λόγω δεσποινίδα. Αυτή είναι μια διαφορά με το ανδρικό φύλο. Όχι πως οι άντρες είναι σε κάτι καλύτεροι. Όλοι βρίσκουν την άκρη τους. Προβλέπω πολύ μεγάλη αύξηση της εγκληματικότητας και της διαφθοράς μέσα σε 20 χρόνια.

ωπα..

καλο ειναι να μην κανουμε συγκρισεις το γυναικειο με το ανδρικο φυλλο..θα ξεφυγουμε κ θα μπουμε σε κλισε ή ακομα κ αν δεν γινει αυτο , ειναι καταστασεις που δυσκολα τους βαζεις ταμπελα..

η εγκληματικοτητα τι σχεση εχει?
σορρυ αλλα σε εχασα..:look: ( για να μην ξεχνιομαστε..:lol: )

devil's animal
26/10/2007, 13:21
Μητσακο καλα τα λες αγορι μου αλλα.."φωνη βωοντος εν τη ερημω"!:rolleyes:

εγω ειμαι κατα ΚΑΙ των φοιτητων που ΜΟΝΟ σπουδαζουν!
και μην ακουσω πιπες του στυλ "αυτη ειναι η δουλεια του (εννοωντας το πανεπιστημιο-τει", "το διαβασμα ειναι πολυ πιο δυσκολο απ'την οποιαδηποτε δουλεια" κ.α.


γιατι ναι αυτη ειναι η κυρια "δουλεια" του, να διαβαζει και να τελειωσει την σχολη αλλα αν θελει να μαθει 5 πραγματα παραπανω και λιγο πιο νωρις απο τους αλλους πρεπει να πιασει και μια δουλεια...εστω part-time.

και το ξερουμε επισης οτι το διαβασμα ειναι πολυ "σκληρο" (απο Πανελληνιες περασαμε και εμεις στο πανεπιστημιο) αλλα πιο σκληρο ακομα ειναι το διαβασμα ΚΑΙ η δουλεια!!!

ισως επειδη εμαθα απο μικρος να δουλευω (απο ηλικια 16,τα καλοκαιρια) και μετα συνεχιστηκε αυτο και στο πανεπιστημιο...

ισως επειδη στο σπιτι μου μπαινει ΕΝΑΣ μισθος και αυτος δημοσιου υπαλληλου...

ισως επειδη απο πιτσιρικας ηθελα να κανω πραγματα (και δεν ηθελα να επιβαρυνω τους δικους μου)...

αλλα ολα αυτα τα βλεπω και θλιβομαι.:sad:




επισης πιστευω ακραδαντα οτι αν αρχισεις απο μικρος να εισαι "μεσα στα κολπα" της δουλειας και εχεις ενα στοιχειωδες μυαλο για να κατανοησεις πως λειτουργουν καποια πραγματα,μπορεις να πας αρκετα ψηλα.

ορεξη και επιμονη να υπαρχει και ολα βρισκονται.
:wave2:

LsKostas
26/10/2007, 13:48
εγω ειμαι κατα ΚΑΙ των φοιτητων που ΜΟΝΟ σπουδαζουν!


Υπαρχει και ΑΥΤΗ η περιπτωση ομως...


ΟΙ φοιτητες της Ιατρικης...(της πρωτης κατηγοριας)




α)Οι μεν που πρεπει να βγαλουν κοντα στο 9 και στο 10 για να εχουν ελπιδα να βρουν δουλεια
Εδω δεν μπορειτε να φανταστειτε για τι διαβασμα μιλαμε...


β)Οι δεν κορες και γιοι μεγαλογιατρων που εχουν το ιατρειο ετοιμο
και πελατεια και αποφοιτουν με "χαριστικα" 7 και 8 αρια (5 αρια δηλαδη)


Τον σεβασμο μου ΜΟΝΟ στην πρωτη κατηγορια... :a19:

devil's animal
26/10/2007, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Υπαρχει και ΑΥΤΗ η περιπτωση ομως...


ΟΙ φοιτητες της Ιατρικης...(της πρωτης κατηγοριας)




α)Οι μεν που πρεπει να βγαλουν κοντα στο 9 και στο 10 για να εχουν ελπιδα να βρουν δουλεια
Εδω δεν μπορειτε να φανταστειτε για τι διαβασμα μιλαμε...


β)Οι δεν κορες και γιοι μεγαλογιατρων που εχουν το ιατρειο ετοιμο
και πελατεια και αποφοιτουν με "χαριστικα" 7 και 8 αρια (5 αρια δηλαδη)


Τον σεβασμο μου ΜΟΝΟ στην πρωτη κατηγορια... :a19:


ο ξαδελφος που ουσιαστικα ειναι αδελφος (μενουμε σε μονοκατοικια πανω-κατω οι 2 οικογενειες)
ηταν Ιατρικη.
ξερω για τι διαβασμα μιλαμε...
ειναι εξαιρεση η συγκεκριμενη σχολη,αλλα δεν παυουν να υπαρχουν ατομα που δουλευουν.
:wave2:

project.breeze
26/10/2007, 14:14
Πραγματικό περιστατικό...

Ένας γνωστός μου πολιτικός/μηχανικός φιλοξενούσε για λίγο καιρό στο σπίτι του έναν φίλο του ο οποίος εργάζεται στην Γερμανία σαν καθαριστής σε στάβλους με τον ταπεινό μισθό των 4.000 ευρώ τον μήνα.Ένα βράδυ βγήκαν έξω με τον πολιτικό/μηχανικό και καθίσαν σε μία παρέα που ήταν και 2 κοπέλες,γνωστά παρτάλια που δουλεύουν για να ψωνίζουν ρούχα και παπούτσια.Πολύ trendy στυλάκι οι δικές σου...Ξέχασα να αναφέρω ότι δουλεύουν ως ταμίες στο Praktiker με μισθό 600-650 ευρώ (κάτι που από μόνο του φυσικά είναι αξιέπαινο).Κάθονται λοιπόν και καθώς συζητούσαν ρωτάει μία τον εκ Γερμανίας φίλο τί δουλειά κάνει και όταν εκείνος αναφέρει ότι εργάζεται σαν καθαριστής σε στάβλους η ταμίας τον κοίταξε με ένα πολύ υποτιμητικό ύφος και ξύνισε τα μούτρα της.Ο πολιτικός/μηχανικός παίρνει ανάποδες και της λέει:"Εσύ που το παίζεις μούρη με τα 600 ευρώ τον μήνα ούτε στα μάτια δεν αξίζεις να κοιτάς τον φίλο μου.2 μηνιάτικα δικά του είναι ένας χρόνος δουλειά για σένα,βούρλο" . Αυτή είναι μία άλλη πτυχή της ελληνικής κοινωνίας,που όποιος δεν έχει πτυχίο αντιμετωπίζεται από κάποιους που έχουνε πάρει ψηλά τον αμανέ σαν κατώτερος.Γι'αυτό λέμε πως δεν θα γίνουμε Ευρώπη ποτέ...

SpineshankD
26/10/2007, 14:58
Ειμαι φοιτητης στα τει πειραια 10 χρονια κοντα(συνταξιουχος δηλαδη).Δεν ξερω γιατι συνεχιζω να γραφομαι αφου παρακολουθησα 1 ,5 χρονο και μετα το αφησα γιατι δεν εβγαινα και δουλευω απο τοτε.

Περισυ οταν πηγα να γραφτω επεσα σε ενα παληκαρακι που ηταν σαν εξωγηινος και ηθελε βοηθεια στην διαδικασια και οταν τον ρωτησα με ποσο μεσο ορο περασε,μου ειπε 3!(ΤΡΙΑ) οταν εγω εγραψα 17. Μου ειπε οτι ευτυχως ειχε ενα μπαρμπα καθηγητη και μαλλον θα εβγαζε ακρη με την σχολη.

Οπως και πολλοι πολλοι αλλοι που μεσω γνωστων,αντιγραφων και παραταξεων περασανε και τελειωσανε ΑΜΕΣΩΣ.Αυτους τρωμε στην μαπα φιλοι μου.

Δεν υπαρχει ουτε θα υπαρξει αξιοκρατια σε αυτη την χωρα(τι καινουργιο?)οποτε δεν υπαρχου και αξιοκρατικα πτυχια ως επι των πλειστων.
Πηξαμε στους πτυχιουχους εγχωριους και ηρθαν και αυτοι απο ρουμανια,αγγλια,βουλγαρια, ολων των ειδικοτητων,ακομη και γιατρων(μαγκες προσοχη στο Τζαννειο κυκλοφορει ενας τετοιος,σε ατυχημα παρτε επιδεσμο, δεστε το χερι-ποδι manual και βουρ στο σπιτι). Που να μην φρικαρει το συστημα?

Βαλε και το "δεν πειραζει παιδακι μου εχω τον ξαδερφο μου στην νομαρχια οταν αλλαξει κυβερνηση εισαι μεσα"των γονιων...
Απ'οπου και να το πιασεις βρωμαει ολο το θεμα και το κακο ειναι οτι ολοι μας λιγο πολυ,θελημενα η αθελητα εχουμε ακουμπησει και προωθησει αυτα τα σκατα..

lampros_fazer
26/10/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ξερω για τι διαβασμα μιλαμε...
ειναι εξαιρεση η συγκεκριμενη σχολη
Και κάποιες άλλες..

Trickster
26/10/2007, 15:21
Σίγουρα ο καθένας έχει να διηγηθεί την ιστορία του.. ας πω και γω την παπαριά μου, για το Μαράκι και για το κάθε Μαράκι που την είδε lifestyle.

Αν είχαμε ένα Μπερίσα (καλομελέτα..) και χρειαζόταν να φύγουμε οικονομικοί μετανάστες σε
γειτονική μας χώρα θα σας έλεγα εγώ πως θα επαναπροσδιορίζαμε την ζωή και την επιβίωση
μερικοί. Τι οικοδομή δουλείές, καθαρίστριες και τι σκατό παξιμάδι θα κάναμε για να ζήσουμε.

Μην πάμε μακρυά, πρίν 50-60 χρόνια αυτό κάναν οι γονείς μας.

Έννοια σας και έχει ο καιρός γυρίσματα.. έτσι όπως πάμε για τίποτα μην είστε σίγουροι..

;)

airamhag
26/10/2007, 15:34
αμαν πια με το Μαρακι..

φαγωθηκατε..

:lol: :lol: :lol:

Trickster
26/10/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
αμαν πια με το Μαρακι..

φαγωθηκατε..

:lol: :lol: :lol:

Μα γιαυτή δεν σφάζονται παλληκάρια σε αυτό το thread; :lol:

(κατά βάθος είμαι κομπλεξάρας γιατί της τ'εριχνα και πήγε και τα φτιαξε με το γερό πουρό..)

:rotflmao: :rotflmao:

VanDiemen
26/10/2007, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
....................................

η εγκληματικοτητα τι σχεση εχει?
σορρυ αλλα σε εχασα..:look: ( για να μην ξεχνιομαστε..:lol: )

Μα η κυριότερη αιτία για την οποία καταφεύγει κάποιος στην κλοπή, τη ληστεία και σε άλλου είδους εγκλήματα είναι το εύκολο χρήμα!΄Έτσι δεν είναι; Με ξαναβρήκες; ;)

airamhag
26/10/2007, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Μα η κυριότερη αιτία για την οποία καταφεύγει κάποιος στην κλοπή, τη ληστεία και σε άλλου είδους εγκλήματα είναι το εύκολο χρήμα!΄Έτσι δεν είναι; Με ξαναβρήκες; ;)

νομιζω..

:look:

σε βαθος χρονου εννοεις κ αν μια κατασταση διαιωνιζεται απο γενια ε γενια..




@Τρικστερ...στο τελος θα καταλαβει την αξια σου κ θα απαρνηθει τα πλουτη !!!:lol: :lol:

MikeG
26/10/2007, 21:16
Ας παραθέσω κάτι σχετικό.. Διαβάστε εδώ (http://www.in.gr/news/Reviews/article.asp?lngReviewID=842517&lngChapterID=-1&lngItemID=843369) .

:sick: :sick:

airamhag
26/10/2007, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ας παραθέσω κάτι σχετικό.. Διαβάστε εδώ (http://www.in.gr/news/Reviews/article.asp?lngReviewID=842517&lngChapterID=-1&lngItemID=843369) .

:sick: :sick:

:sick: :sad:

VanDiemen
26/10/2007, 22:55
Εξαρτάται από την οπτική γωνία από την οποία βλέπει ο καθένας τα πράγματα. Ναι, είναι μίζερη η εικόνα όπως παρουσιάζεται. Αλλά είναι όντως ολιγαρκείς οι "φτωχοί" της χώρας μας; Σε συζητήσεις που έχω κάνει με φίλους που αμοίβονται απο 600 μέχρι 800€, όλοι απορρίπτουν π.χ. το ΙΚΕΑ για να επιπλώσουν το σπίτι τους επειδή βρίσκουν πως τα έπιπλα είναι πολύ "φοιτητικά"! Όλοι ανεξαιρέτως επιλέγουν με βάση το γούστο και κανένας λαμβάνοντας υπόψιν την τιμή, σε σχέση με την οικονομική δυνατότητά του, εκτός ακραίων περιπτώσεων! Σε είδη ένδυσης και υπόδησης; Το ίδιο! Σε τίποτα απολύτως δεν κάνει κανένας, την παραμικρή υποχώρηση. Οι λεγόμενοι φτωχοί (όπως παρουσιάζονται στο άρθρο) απέχουν έτη φωτός από τους πραγματικούς φτωχούς! Έχουμε φτάσει απλώς σαν κοινωνία, να θεωρούμε την πολυτέλεια σαν είδος πρώτης ανάγκης! Αυτό είναι το πρόβλημα! Πράγματα που θεωρούνται δεδομένα τώρα, πριν 30 χρόνια δεν τα είχαν ούτε οι βασιλιάδες! Δε λέω πως δεν υπάρχουν πραγματικοί φτωχοί. Υπάρχουν και σίγουρα είναι περισσότεροι από παλιότερα. Απλώς κατακρίνω τη νοοτροπία του να μη συμβιβάζεται κάποιος με αγαθά που αντιστοιχούν ρεαλιστικά στη δική του αγοραστική δυνατότητα και να επιδιώκουν με κάθε τρόπο να αποκτήσουν αυτά που προορίζονται για ανώτερες οικονομικές τάξεις.

Nikoskazer2000
27/10/2007, 22:47
Δεκέμβριος 2002, 160.000δρχ. το μήνα, να φυλάω τα 100.000 σε λογαριασμό και να χτυπώ και στα τζιά μου απ' τη χαρά!

Τώρα οι τρελές απλήρωτες υπερωρίες αλλο καπέλο. :rolleyes:

EVI
27/10/2007, 22:55
μην προβληματιζεστε σε λιγο δε θα υπαρχουμε σαν κρατος κανεις δε κανει οικογενεια και οποιος το τολμαει κανει ενα παιδι αντε 2 οι τολμηροι και μετα δυαλιωντε γιατι δεν αντεχουν την ''μιζερια'' οπου μιζερια το να βλεπεις τους αλλους ματαιοδοξους τι κανουν και να ζηλευεις

αυτο δεν υσχιει για ολους φυσικα αλλα για την πλειοψηφεια τα παιδια μας θα ειναι χειροτερα και τα εγγονια μας θα ειναι το τελος αν εμεις δεν αλλαξουμε ειμαστε η γενια που λεγαν πριν χροοοοοοοοοονια λιγο πριν απο τα αυτοκινητα που πανε στον αερα και τις διαστημικες στολες την οικολογικη καταστροφη και την κατερευση της οικονομιας των ηθικων αξιων της αξιοπρεπεπειας και ολα αυτα φευγουν μεσα απο τα χερια μας

FZMAN
28/10/2007, 06:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
μην προβληματιζεστε σε λιγο δε θα υπαρχουμε σαν κρατος κανεις δε κανει οικογενεια και οποιος το τολμαει κανει ενα παιδι αντε 2 οι τολμηροι και μετα δυαλιωντε γιατι δεν αντεχουν την ''μιζερια'' οπου μιζερια το να βλεπεις τους αλλους ματαιοδοξους τι κανουν και να ζηλευεις

αυτο δεν υσχιει για ολους φυσικα αλλα για την πλειοψηφεια τα παιδια μας θα ειναι χειροτερα και τα εγγονια μας θα ειναι το τελος αν εμεις δεν αλλαξουμε ειμαστε η γενια που λεγαν πριν χροοοοοοοοοονια λιγο πριν απο τα αυτοκινητα που πανε στον αερα και τις διαστημικες στολες την οικολογικη καταστροφη και την κατερευση της οικονομιας των ηθικων αξιων της αξιοπρεπεπειας και ολα αυτα φευγουν μεσα απο τα χερια μας
Δυστυχώς +10000000:(

mats8282
28/10/2007, 13:56
Οταν ομως λεμε φταιει το κρατος αυτοματα φταιμε εμεις.

Μπραβο στους Ελληνες λοιπον για την καταντια μας.

Εμεις φταιμε και κανενας αλλος.Τα αλλα ειναι μαλακιες.

Εμεις πληρωνουμε τον καφε 5 ευρω,εμεις φοροδιαφευγουμε,εμεις περνουμε δανειο για να αγορασουμε αχρηστα πραγματα,εμεις λαδωνουμε,εμεις διοριζομαστε στο δημοσιο με μεσο,εμεις οδηγαμε σαν παλαβοι και σκοτωνουμε τους αλλους,εμεις αφηνουμε λακουβες και κακοτεχνιες ανοιχτες για να φαμε οσο παει. Κτλ κτλ



Και για επιδορπιο.



ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΨΗΦΙΖΟΥΜΕ :a10:



Edit--> Οταν καιγοταν η χωρα τα εβλεπα με εναν φιλο μια μερα και τσακωθηκαμε.Γιατι μου ειπε καλα να παθουν και τωρα ας φωναζουνε οσο θελουνε.Φωναζουνε που ειναι το κρατος που ειναι ο ενας,ο αλλος και τοσα χρονια αυτοι τους ψηφιζουνε.Εγω προσπαθησα να τους υπερασπιστω με βαση το σκεπτικο οτι τους ξεγελασανε και τσακωθηκαμε.

Και μετα?Μετα βγηκα μαλακας.Μετα ψηφισανε παλι τους ιδιους,μετα φαγανε λεφτα απο το κρατος,μετα πηγαινανε τυποι λεει με Porsche να παρουνε τσαμπα νερο λες και δεν ειχανε λεφτα,μετα δωσανε οι δημαρχοι εκτασεις κατευθειαν σε ιδιωτικες εταιριες,μετα περνανε τσαμπα τροφιμα και νερο και τα πουλαγανε και παρομοια τραγελαφικα.Θα μου πεις τι φταιει η μανα με τα παιδακια της....Δεν φταιει αυτη.ΕΜΕΙΣ φταιμε.

VanDiemen
28/10/2007, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Οταν ομως λεμε φταιει το κρατος αυτοματα φταιμε εμεις.

Μπραβο στους Ελληνες λοιπον για την καταντια μας.

Εμεις φταιμε και κανενας αλλος.Τα αλλα ειναι μαλακιες.

Εμεις πληρωνουμε τον καφε 5 ευρω,εμεις φοροδιαφευγουμε,εμεις περνουμε δανειο για να αγορασουμε αχρηστα πραγματα,εμεις λαδωνουμε,εμεις διοριζομαστε στο δημοσιο με μεσο,εμεις οδηγαμε σαν παλαβοι και σκοτωνουμε τους αλλους,εμεις αφηνουμε λακουβες και κακοτεχνιες ανοιχτες για να φαμε οσο παει. Κτλ κτλ



Και για επιδορπιο.



ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΨΗΦΙΖΟΥΜΕ :a10:



Edit--> Οταν καιγοταν η χωρα τα εβλεπα με εναν φιλο μια μερα και τσακωθηκαμε.Γιατι μου ειπε καλα να παθουν και τωρα ας φωναζουνε οσο θελουνε.Φωναζουνε που ειναι το κρατος που ειναι ο ενας,ο αλλος και τοσα χρονια αυτοι τους ψηφιζουνε.Εγω προσπαθησα να τους υπερασπιστω με βαση το σκεπτικο οτι τους ξεγελασανε και τσακωθηκαμε.

Και μετα?Μετα βγηκα μαλακας.Μετα ψηφισανε παλι τους ιδιους,μετα φαγανε λεφτα απο το κρατος,μετα πηγαινανε τυποι λεει με Porsche να παρουνε τσαμπα νερο λες και δεν ειχανε λεφτα,μετα δωσανε οι δημαρχοι εκτασεις κατευθειαν σε ιδιωτικες εταιριες,μετα περνανε τσαμπα τροφιμα και νερο και τα πουλαγανε και παρομοια τραγελαφικα.Θα μου πεις τι φταιει η μανα με τα παιδακια της....Δεν φταιει αυτη.ΕΜΕΙΣ φταιμε.

Δε μπορώ να καταλάβω πως στο τόσο βαθύ πρόβλημα που συζητούμε, παίζει ρόλο το κόμμα που κυβερνά τα 4 τελευταία χρόνια. Βγήκε η Νέα Δημοκρατία! Get over it. Εσύ και ένα μάτσο άλλα κομματόσκυλα που αναφέρονται συνέχεια σ' αυτό. Τα είδαμε και τα κατορθώματα των Πασόκων. Δεν είμαι υπέρ κανενός από τους δυο και δε θα ασχοληθώ να σε πείσω. Αλλά συζητούμε σοβαρά. Μερικοί πότε θα το πάρετε χαμπάρι και πότε θα σταματήσει το $%$#@ μοιρολόι σας για το ^%&#$ το κόμμα σας; :mad: Αντί να δείτε την κατρακύλα που έχουμε πάρει σε όλους τους τομείς, κάθεστε και ασχολείστε με τον Κωστάκη, το Γιωργάκη και τα άλλα τα παιδάκια που προέκυψαν τώρα και παραπονιούνται που δεν τα παίζουν. Το πολίτευμα είναι κι αυτό μέσα. Είναι τηλεοπτική <--(εδώ κυριολεκτώ) δημοκρατία <--(λέμε και καμιά μαλακία). Τι στα γ@μίδια ρε, γ@μώ το φελέκι μου. Ποσοστά σας δίνουν; Τι σας έχουν κάνει; Γιατί οι παρωπίδες; Όχι πως αν τις βγάλετε θα τα δείτε όλα υπέροχα, αλλά θα δείτε την πραγματικότητα!
Όσο για το τουπέ με το οποίο γράφουν ορισμένοι, πως και καλά είναι όλοι τους τέρατα εξυπνάδας και το σωστό είναι αυτό που βλέπουν αυτοί υποκειμενικά, ας μάθουμε επιτέλους να σεβόμαστε τη νοημοσύνη, τις ανάγκες και τις επιλογές των υπολοίπων ανθρώπων που απαρτίζουν την κοινωνία μας. Ξέρεις γιατί βγήκε η Νέα Δημοκρατία; Το μη χείρον, βέλτιστον! Γι' αυτό! Και δε νομίζω πως είμαι ο μόνος που είδε το αποτέλεσμα των εκλογών έτσι.

mats8282
28/10/2007, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Δε μπορώ να καταλάβω πως στο τόσο βαθύ πρόβλημα που συζητούμε, παίζει ρόλο το κόμμα που κυβερνά τα 4 τελευταία χρόνια. Βγήκε η Νέα Δημοκρατία! Get over it. Εσύ και ένα μάτσο άλλα κομματόσκυλα που αναφέρονται συνέχεια σ' αυτό. Τα είδαμε και τα κατορθώματα των Πασόκων. Δεν είμαι υπέρ κανενός από τους δυο και δε θα ασχοληθώ να σε πείσω. Αλλά συζητούμε σοβαρά. Μερικοί πότε θα το πάρετε χαμπάρι και πότε θα σταματήσει το $%$#@ μοιρολόϊ σας για το ^%&#$ το κόμμα σας; :mad: Αντί να δείτε την κατρακύλα που έχουμε πάρει σε όλους τους τομείς, κάθεστε και ασχολείστε με τον Κωστάκη, το Γιωργάκη και τα άλλα τα παιδάκια που προέκυψαν τώρα και παραπονιούνται που δεν τα παίζουν. Το πολίτευμα είναι κι αυτό μέσα. Είναι τηλεοπτική <--(εδώ κυριολεκτώ) δημοκρατία <--(λέμε και καμιά μαλακία). Τι στα γ@μίδια ρε γ@μώ το φελέκι μου. Ποσοστά σας δίνουν; Τι σας έχουν κάνει; Γιατί οι παρωπίδες; Όχι πως αν τις βγάλετε θα τα δείτε όλα υπέροχα, αλλά θα δείτε την πραγματικότητα!
Όσο για το τουπέ με το οποίο γράφουν ορισμένοι, πως και καλά είναι όλοι τους τέρατα εξυπνάδας και το σωστό είναι αυτό που βλέπουν αυτοί υποκειμενικά, ας μάθουμε επιτέλους να σεβόμαστε τη νοημοσύνη, τις ανάγκες και τις επιλογές των υπολοίπων ανθρώπων που απαρτίζουν την κοινωνία μας. Ξέρεις γιατί βγήκε η Νέα Δημοκρατία; Το μη χείρον, βέλτιστον! Γι' αυτό! Και δε νομίζω πως είμαι ο μόνος που είδε το αποτέλεσμα των εκλογών έτσι.





Συγνωμη φιλε αλλα δεν ειμαι Πασοκος....Και για τους 2 μιλαω....Δεν ειπα πουθενα τιποτα συγκεκριμενα για κανεναν απο τους 2.Εχουν και οι 2 τεραστιες ευθυνες για ολα.

Τωρα για την προσωπικη επιθεση δεν νομιζω να πρεπει να δωσω συνεχεια μαλλον παρασυρθηκες.Αν και προσπαθω να θυμηθω που αλλου φερθηκα σαν κομματοσκυλο και μαλιστα Πασοκος και δεν μου ερχεται


Εσύ και ένα μάτσο άλλα κομματόσκυλα που αναφέρονται συνέχεια σ' αυτό

VanDiemen
28/10/2007, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Συγνωμη φιλε αλλα δεν ειμαι Πασοκος....Και για τους 2 μιλαω....Δεν ειπα πουθενα τιποτα συγκεκριμενα για κανεναν απο τους 2.Εχουν και οι 2 τεραστιες ευθυνες για ολα.

Συγγνώμη τότε ρε φίλε. Προφανώς επέλεξα λάθος άτομο για να "τα ψάλω". Απλώς βαρέθηκα να βλέπω "Πασόκους" που σε οτιδήποτε στραβό επισημανθεί εδώ μέσα, σπεύδουν να συμπληρώσουν "ε, αφού είμαστε (εδώ εννοούν προφανώς "είναι"!) γκαβάδια και ψηφίσαμε τους ίδιους"! Στην κατάσταση που είμαστε (όπου ή οι μεν θα κυβερνούν, ή οι δε), είναι επιεικώς αφελέστατοι όσοι πιστεύουν πως τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά αν το αποτέλεσμα ήταν διαφορέτικό.

mats8282
28/10/2007, 21:22
+1000000000

notakos600
28/10/2007, 21:41
Σκεφτήκατε ποτέ γιατί δεν καταφέραμε τίποτα σαν χώρα?




Γιατί απλά αντί να συζητάμε προτιμάμε να τσακωνόμαστε και να βρίζει ο ένας τον άλλον...

devil's animal
28/10/2007, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Απλώς κατακρίνω τη νοοτροπία του να μη συμβιβάζεται κάποιος με αγαθά που αντιστοιχούν ρεαλιστικά στη δική του αγοραστική δυνατότητα και να επιδιώκουν με κάθε τρόπο να αποκτήσουν αυτά που προορίζονται για ανώτερες οικονομικές τάξεις.



+10000000000000
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

VanDiemen
28/10/2007, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
+1000000000


Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
+10000000000000
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Μιλάμε, I rock today! :D

VanDiemen
28/10/2007, 23:34
Έλαβα παλιότερα αυτό το κείμενο με email και αμέσως σκέφτηκα "φαντάζομαι τι έχω να πάθω πάλι αν δεν το στείλω σε κανέναν!" Με περίμενε όμως μια ευχάριστη έκπληξη στο τέλος :)
Το βάζω εδώ για να αναθεωρήσουν ίσως ορισμένοι την πεποίθηση που έχουν, πως είναι "φτωχοί".


Εάν μειώναμε τον πληθυσμό της Γης στο μέγεθος μίας μικρής πόλης με 100 κατοίκους, διατηρώντας τις αναλογίες θα ήταν ως εξής:
57 Ασιάτες 21 Ευρωπαίοι 14 Αμερικανοί (στο βορρά και στο νότο) 8 Αφρικάνοι


52 γυναίκες 48 άνδρες


70 έγχρωμοι 30 λευκοί


89 ετεροφυλόφιλοι 11 ομοφυλόφιλοι




6 άνθρωποι θα κατέχουν το 59% του παγκόσμιου πλούτου και όλοι θα είναι Αμερικανοί

80 θα έχουν κακές συνθήκες διαβίωσης

70 θα είναι αγράμματοι

50 θα είναι ανειδίκευτοι
1 θα πεθάνει
2 θα γεννηθούν

1 θα έχει computer

1 μόνο θα έχει ανώτατη εκπαίδευση

Αν δεις τον κόσμο από αυτή τη σκοπιά, θα δεις πόση ανάγκη έχει από αλληλεγγύη, αλληλοκατανόηση, υπομονή και εκπαίδευση
Σκέψου το..
Εάν αυτό το πρωινό ξύπνησες υγιής, είσαι πιο χαρούμενος από 1.000.000 ανθρώπους που δεν θα επιζήσουνε μέχρι την άλλη εβδομάδα
Εάν δεν έζησες πόλεμο, τη μοναξιά ενός κελιού, την αγωνία του βασανιστηρίου, ή την πείνα,
είσαι πιο χαρούμενος από 500.000.000 ανθρώπους αυτού του κόσμου


Εάν μπορείς να μπεις σε μία εκκλησία χωρίς τον φόβο της φυλάκισης ή του θανάτου, είσαι πιο ευτυχισμένος από 3 δισεκατομμύρια ανθρώπους του πλανήτη
Εάν υπάρχει φαγητό στο ψυγείο σου
Εάν έχεις παπούτσια και ρούχα
Εάν έχεις κρεβάτι και στέγη
Είσαι πλουσιότερος από το 75% των ανθρώπων του πλανήτη





Εάν έχεις τραπεζικό λογαριασμό,χρήματα στο πορτοφόλι σου και μερικά νομίσματα στον κουμπαρά σου

Ανήκεις στο 8% των ανθρώπων του πλανήτη που ζουν καλά


Εάν διαβάζεις αυτό το κείμενο είσαι 2 φορές τυχερός γιατί:
Κάποιος σε θυμήθηκε
Δεν ανήκεις στα δύο δισεκατομμύρια ανθρώπους του πλανήτη που δεν μπορούν να διαβάσουν

Και έχεις computer

Όπως είπε κάποιος κάποτε:
Δούλεψε σαν να μην χρειάζεσαι λεφτά


- αγάπα σα να μη σε πλήγωσε κανείς

- χόρεψε σα να μη σε βλέπει κανείς

- τραγούδα σα να μη σ' ακούει κανείς
- Ζήσε σα να ήταν η γη ένας παράδεισος

Στείλε αυτό το μήνυμα σε ανθρώπους που αποκαλείς φίλους σου

Αν δε το στείλεις, κανείς δε θα πάθει τίποτα. Εάν το στείλεις κάποιος θα χαμογελάσει

mats8282
29/10/2007, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
6 άνθρωποι θα κατέχουν το 59% του παγκόσμιου πλούτου και όλοι θα είναι Αμερικανοί



Για την ακριβεια πριν μερικα χρονια,δεν ξερω τωρα,ο Bill Gates ειχε το ιδιο ετησιο εισοδημα με τους 500,000,000,ισως 600,000,000 πιο φτωχους ανθρωπους στον πλανητη.

Αρχαίος
29/10/2007, 10:28
Παιδιά εγώ είμαι φοιτητής στη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ. Μεγάλωσα στην Αθήνα και εδώ κατοικούν και οι γονείς μου. Μένω σε αυτούς, όπως και πριν.

Πριν επιλέξω τη σχολή Μηχανολόγων, είχα ρωτήσει το θείο μου, που είναι πολιτικός Μηχανικός, ως προς τη σχολή που ήταν καλύτερο να διαλέξω. Μου είπε ότι δεν είχε σημασία. Είτε πολιτικός μηχανικός είτε μηχανολόγος καλά είναι (αυτές οι δύο με ενδιέφεραν). Πήγα στη σχολή Μηχανολόγων και είμαι ευχαριστημένος.

Τότε όμως ο θείος μου μού είχε πει και το εξής: «Μη σκοτώνεσαι να πάρεις βαθμούς. Είτε με 5 τελειώσεις είτε με 10, 800 ? θα παίρνεις και θα δουλεύεις και δεκάωρο.»

Αυτό σήμαινε ότι στη σχολή θα έκανα 5 χρόνια ανέμελεης ζωής με το πορτοφόλι των γονιών μου και μετά παλιοζωή παλιόκοσμος και παλιοκοινωνία. Θα ήμουν σκλάβος και κανείς δε θα σεβόταν τις προσπάθειες που αντικατοπτρίζονται σε έναν καλό βαθμό.

Εγώ πάντα διάβαζα και μου άρεσε. Δεν μπορούσα να σταματήσω όταν μπήκα στη σχολή. Για αυτό αποφάσισα από τις πρώτες μέρες ότι έπρεπε να συνεχίσω τις σπουδές μου. Τώρα σε λίγες μέρες θα μπω στο τέταρτο έτος. Είμαι ευχαριστημένος και σχεδιάζω το μέλλον μου στο εξωτερικό. Εννοώ όχι μόνο μεταπτυχιακό και διδακτορικό αλλά και μετέπειτα ζωή εκεί. Τα διδακτορικά των Μηχανικών πληρώνονται καλά στο εξωτερικό. Αν για κάποιους λόγους γυρίσω πίσω, αναγκαστικά θα δουλέψω έτσι όπως έλεγε ο θείος μου και σε αντικείμενο πολύ πιο χαμηλό από αυτό που μου αξίζει. Εξάλλου στην Ελλάδα οι ανάγκες σε μηχανολογία καλύπτονται άνετα κι από τα ΤΕΙ. Εμείς είμαστε κάτι άχρηστο. Αν γυρίσω θα ντρέπομαι να μείνω πάλι στους γονείς μου. Ευελπιστώ ότι θα έχω το θάρρος να μείνω μόνος μου κι ας μην έχω μεγάλη άνεση.

Δείτε ένα thread με περιγραφές και φωτογραφίες από τη ζωή στη Βαβαρία και θα με καταλάβετε. Δε θέλω να κάνω τη δουλειά που περιγράφει ο θείος μου και το δηλώνω. Πείτε με τεμπέλη. Αλλά εγώ ευχαριστώ μα δε θα πάρω. Μιλάμε για δουλειά υποβαθμισμένη σε σχέση με τις σπουδές μου. Όχι μόνο ως προς την αμοιβή.

Και κάτι τελευταίο: Οι ελάχιστοι εγραζόμενοι φοιτητές στη σχολή μου, είναι κακοί φοιτητές. Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν και κακοί φοιτητές που δεν εργάζονται. Ακόμα και οι καθηγητές δε συστήνουν την εργασία, αν δεν είναι απαραίτητη για βιοπορισμό.

Την πρώτη μου μηχανή θα την αγοράσω με τα λεφτά υποτροφιών που παίρνω από τη σχολή. Οι γονείς μου δε θέλουνα να μου πάρουν για να μην σκοτωθώ κλπ. Όχι από τσιγγουνιά.

Και ένα ερώτημα πώς εγώ θα πετύχω άριστο βαθμό στη σχολή μου (>8,5) και ταυτόχρονα θα είμα ανεξάρτητος εργαζόμενος που θα μένω μόνος μου, ενώ η πλειονότητα των άλλων δε ζει έτσι;

mpou
29/10/2007, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αρχαίος
Και κάτι τελευταίο: Οι ελάχιστοι εγραζόμενοι φοιτητές στη σχολή μου, είναι κακοί φοιτητές. Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν και κακοί φοιτητές που δεν εργάζονται. Ακόμα και οι καθηγητές δε συστήνουν την εργασία, αν δεν είναι απαραίτητη για βιοπορισμό.

Οι καθηγητες δεν συστηνουν την εργασια? Δεν ξερω για την σχολη σου, αλλα ξερω οτι τα εργαστηρια πανεπιστημιων ειναι γεματα απο φοιτητες (κανοντας απο ερευνητικα προγραμματα καθηγητων μεχρι προτζεκτακια καθηγητων, φυσικα με μικρη σχετικα αμοιβη)

Η δικη μου εμπειρια λεει οτι πρεπει να δουλεψεις οσο εισαι φοιτητης, ΑΛΛΑ στο αντικειμενο σου. Βρες μια δουλεια, με τοσα λεφτα οσα χαλας για τις μετακινησεις σου στην δουλεια + τους καφεδες-τσιγαρα εκει. Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο διαφορετικη ειναι η εργασια απο τα "μαθηματα" (εκτος αν εχεις βαλει στοχο της ζωης σου να γινεις ακαδημαικος, οποτε και αλλαζει)


Και ένα ερώτημα πώς εγώ θα πετύχω άριστο βαθμό στη σχολή μου (>8,5) και ταυτόχρονα θα είμα ανεξάρτητος εργαζόμενος που θα μένω μόνος μου, ενώ η πλειονότητα των άλλων δε ζει έτσι;

Γνωμη μου:
-Δεν εισαι σε καποιο διαγωνισμο, οπου ο καλυτερος κερδιζει. Αν εσυ μπορεις να βγαλεις 8.5, δεν σε νοιαζει τι θα κανουν οι αλλοι, αφου τον στοχο σου θα τον πετυχεις (ελαχιστη βαθμολογια για να γινεις δεκτος σε μεταπτυχιακο). Παντα μιλαω για την εισοδο σε μεταπτυχιακο.
-Οι σχολες στην Ελλαδα εχουν γινει τοσο "χαλαρες", που το 8.5 δεν ειναι δα και ακατορθωτο.
-Η πλειονοτητα των αλλων μπορει να μη δουλευει, αλλα σε καμμια περιπτωση δεν χρησιμοποιει τον χρονο της για να "μαθει"
-Περα απο τα μεταπτυχιακα (τσαμπα κοπος για μενα σε μικρη ηλικια, μη ξεροντας τι θελεις να κανεις), στην πραγματικη εργασια, η προυπηρεσια ειναι βασικο προσον. Αλλιως θα σε κοιταξει ενα αφεντικο αν του πεις οτι εχω 3 πτυχια (ε και?), και αλλιως αν εχεις δουλεψει σε 3 εταιριες (δειχνοντας οτι εισαι εργατικος-εργατης)

Υ.Γ. Εχοντας δουλεψει ως φοιτητης α)δεν εχω λυπηθει τον κοπο μου (αν και για καποια χρονικα διαστηματα με 0 μισθο) β)η αποκωδικοποιηση της φυσης της δουλειας μου εγινε περισσοτερο ευκολη
Υ.Γ.2 Ξεφυγαμε απο το θεμα

Φιλικα παντα

VanDiemen
29/10/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou

mpou
Σε τρομαξα?



Μαμά μου! :a011:

Αρχαίος
29/10/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Οι καθηγητες δεν συστηνουν την εργασια? Δεν ξερω για την σχολη σου, αλλα ξερω οτι τα εργαστηρια πανεπιστημιων ειναι γεματα απο φοιτητες (κανοντας απο ερευνητικα προγραμματα καθηγητων μεχρι προτζεκτακια καθηγητων, φυσικα με μικρη σχετικα αμοιβη)

Φίλε μου αυτά που αναφέρεις είναι απολύτως σωστά αλλά στη δικιά μου σχολή τα κάνουν αποκλειστικά πτυχιούχοι. Ο προπτυχιακός μόνο στη διπλωματική μπορεί να κάνει κάτι σχετικό και φυσικά χωρίς καμία αμοιβή. Αν πάς σε καθηγητής και σου πει ότι εργάζεσαι πχ σερβιτόρος θα σου πει ότι μόνο αν έχεις πρόβλημα βιοπορισμού να συνεχίσεις. Αλλιώς θα σου πει να την κόψεις.


-Οι σχολες στην Ελλαδα εχουν γινει τοσο "χαλαρες", που το 8.5 δεν ειναι δα και ακατορθωτο.

Στη δικιά μου πάνω από 8,5 έχουν το πολύ πέντε σε κάθε έτος σε σύνολο 250 περίπου φοιτητών.


-Η πλειονοτητα των αλλων μπορει να μη δουλευει, αλλα σε καμμια περιπτωση δεν χρησιμοποιει τον χρονο της για να "μαθει"

Σίγουρα.



-Περα απο τα μεταπτυχιακα (τσαμπα κοπος για μενα σε μικρη ηλικια, μη ξεροντας τι θελεις να κανεις), στην πραγματικη εργασια, η προυπηρεσια ειναι βασικο προσον. Αλλιως θα σε κοιταξει ενα αφεντικο αν του πεις οτι εχω 3 πτυχια (ε και?), και αλλιως αν εχεις δουλεψει σε 3 εταιριες (δειχνοντας οτι εισαι εργατικος-εργατης)

Συμφωνώ και θα σου πω και το εξής: Στη δικιά μου δουλειά εδώ στην Ελλάδα ουσιαστικά ούτε τα προπτυχιακά δεν χρειάζονται. Πόσο μάλλον τα μεταπτυχιακά. Εγώ έχω πει, χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο, ότι για τη σχολή μου ένα 5 στο πτυχίο είναι ικανοποιητικό. Και μετά αυτός με το 5 δε θα στενοχωρηθεί που δεν πληρώνεται και τόσα πολλά. Ακόμα, αν έχει όρεξη, θα ανέβει. Ο άλλος όμως με το 9, θα παίρνει τα ίδια με τον άλλον του 5, και θα στενοχωριέται... Αυτό είναι απλά άδικο.

Στη Γερμανία ας πούμε δε θα συνέβαινε ποτέ. Εκεί θα μπορούσα να δουλέψω στο αντικείμενό μου. Και θα αμοίβομαι όσο πρέπει. Φίλε μου αυτό που δεν έπιασες, και δικαιολογημένα δηλαδή γιατί πού νασ ξέρεις, είναι ότι ο Μηχανολόγος Μηχαννικός και πολλές άλλες ειδικότητες δεν έχουν σοβαρά αντικείμενα στην Ελλάδα.

Ο Μηχανικός στην Ελλάδα δεν μπορεί να μετατρέψει τις καλές του γνώσεις σε χρήμα. Μεγαλύτερη χρησιμότητα έχει η ικανότητα προώθησης των υπηρεσιών σου (marketing) και οι γνωριμίες σε πολεοδομίες. Δεν θα ήθελα να βγάζω το ψωμί μου κάνοντας τις ίδιες κάθε φορά μελέτες πυρασφάλειας πυρόσβεσης σε μπαρ, στριπτιτζάδικα κλπ. και να μετράει πόσους πελάτες μπορώ να βρω για να τα κονομήσω.

Αν υπήρχε βιομηχανία στην Ελλάδα, θα ήταν διαφορετικά. Αμέσως θα πήγαινα για δουλειά καιμε πολλή χαρά. Ας ήταν μικρός ο μισθός, στην αρχή.

Γιατί ξεφύγαμε από το θέμα. Δικαιολογώ γιατί εγώ δε θέλω να δουλέψω με 800? και εκθέτω τις περαιτέρω ενέργειες που σχεδιάζω για να ζήσω.

VanDiemen
29/10/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αρχαίος

Μπλα, μπλα, μπλα..


Και τώρα που σε βοηθήσαμε, πότε παίρνεις πτυχίο για να σου πω το πρόβλημα που έχω με το συμπλέκτη; Αλλά είναι ζόρικο πρόβλημα, ε! Μήπως να περιμένω να κάνει και κανένα διδακτορικό ρε παιδιά; Ε; Κλίκα; Τι λέτε;


Α, είσαι και Newton! Καλωσήρθες!;)

Αρχαίος
29/10/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Και τώρα που σε βοηθήσαμε, πότε παίρνεις πτυχίο για να σου πω το πρόβλημα που έχω με το συμπλέκτη; Αλλά είναι ζόρικο πρόβλημα, ε! Μήπως να περιμένω να κάνει και κανένα διδακτορικό ρε παιδιά; Ε; Κλίκα; Τι λέτε;


Α, είσαι και Newton! Καλωσήρθες!;)

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Όσο για το πρόβλημα στο συμπλέκτη δε χρειάζεται να είσα μηχανολόγος για να ξέρεις. Εγώ δε που θα γίνω μηχανολόγος, δεν θα μπορώ να σε βοηθήσω αν δεν ασχοληθώ πραγματικά σωστά με το θέμα «όχημα». Θα μάθω όμως σχετικά, αλλά σίγουρα η σχολή δεν θα έχει σχέση.

Οπότε καλύτερα να πας σε έναν εξειδικευμένο τεχνικό.

mpou
29/10/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αρχαίος
...


Δεν γνωριζω την ειδικοτητα σου, αλλα για να το λες, κατι θα ξερεις.:beer:

Η δικη μου αντιθεση εχει να κανει με ολους αυτους που νομιζουν οτι με ενα (2-3-4) πτυχια και ΜΟΝΟ, μπορουν να κατακτησουν τον κοσμο με τις (οποιες) γνωσεις τους.:nono:

Δε τρουθ ιζ αουτ δερ!

VanDiemen
29/10/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αρχαίος
..........................

Οπότε καλύτερα να πας σε έναν εξειδικευμένο τεχνικό.

Είσαι τρελός; Να μην έχει ντοκτορά και να τον αφήσω να την ακουμπήσει; :nono:

Ελπίζω να είναι προφανές ότι κάνω πλάκα, ε;

Δυστυχώς θα αρκεστείς στο δικό μου καλωσόρισμα, καθώς η κλίκα είναι απασχολημένη να καλωσορίζει γκομενάκια. (συγγνώμη από τις κοπέλες, αλλά let's face it. Έτσι σας βλέπουν..)

<edit> Ίσως αν δεν έγραφα το παρόν, να είχαν σπεύσει μερικοί να σε καλωσορίσουν από ευθιξία!

Αρχαίος
29/10/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Η δικη μου αντιθεση εχει να κανει με ολους αυτους που νομιζουν οτι με ενα (2-3-4) πτυχια και ΜΟΝΟ, μπορουν να κατακτησουν τον κοσμο με τις (οποιες) γνωσεις τους.:nono:
Δε τρουθ ιζ αουτ δερ!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το έχω καταλάβει.

VanDiemen το κατάλαβα ότι κάνεις πλάκα. Αλλά το ότι δεν ξέρω να βοηθήσω αν υπήρχε πρόβλημα δεν είναι πλάκα... :(

Cpt. Haddock
29/10/2007, 12:36
Aρχαίος, καλως ήρθες

Εγώ είμαι ένας απο την κλικα που καλωσορίζω γκομενάκια αλλα, παρ' όλα αυτά, διέκοψα το θεάρεστο έργο μου για να καλωσορίσω εσένα

:beer: :beer:

Ανατρέπω ίσως λίγο τους ισχυρισμούς του συμπαθούς εξ' Αλεξανδρουπόλεως διπόδου αλλα τι να κάνουμε

:wave2:

OldMan
29/10/2007, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
να τρώει με τον -πολύ μεγαλύτερο- φίλο της.
δεν μας παίρνει να μιλήσουμε .... :blush:

VanDiemen
29/10/2007, 16:46
Μπα μην ακούς τι λένε ορισμένα όντα (δεν παίρνω όρκο για τον αριθμό των ποδιών τους, δεν τα έχω δει ποτέ. Πάντως μαζεύονται συχνά-πυκνά σε ένα <Τώρα αν το πω μαντρί θα με πουν προκατειλειμμένο γιατί κι αυτό δεν το είδα> και λειτουργούν εδώ μέσα με το νόμο της αγέλης<-- Αυτό το λέω ανεπιφύλακτα γιατί το είδα και το βλέπω) που σπεύδουν τώρα να σε καλωσορίσουν. Αλλά, όπως σου είπα, ορισμένα είναι εύθικτα, άλλα ψοφάνε για παρεξήγηση... Απ' όλα έχει ο μπαχτσές.

ASTRAKITCAR
29/10/2007, 20:12
επειδη ορισμενοι τα λετε ωραια ειπα να αραδιασω την δικια μου φρεσκια,ωρων θα ελεγα εμπειρια...


γεννημενος το 1977 στα 17,5 χρονια μολις με βιβλιαριο εργασιας ανηλικου κανω τα πρωτα μεροκαματα με ενσημα στα wendys fast food Πατησιων και Πανεπιστημιου γωνια,εκει που ειναι σημερα ο Karouzos....
ξεφορτωμα φορτηγο με φορτωμα και τα εβαζα στην σειρα,φρεσκια πισω παλια εμπρος,απο αναψυκτικα εως τροφιμα στο ψυγειο στους -10 αλλα με κλειστη την παροχη...
εκει που οι αλλοι με εβλεπαν με λυπηση εγω χαιρομουνα γιατι επειζα ογκο εκεινη την περιοδο και οι μυες μου ειχαν κυριολεκτικα υπερδιεγερθει...

να σημειωσω εδω οτι πηγαινα πολυ γυμναστηριο χωρις χαπακια-σε σημειο που οταν τελειωνα προπονηση δεν μπορουσα να μιλησω-στην ηλικια 17-23 σηκωνα ανθρωπο 80+ κιλων απο τον λαιμο με τα χερια μου για πλακα...σημερα ουτε χαρτοπετσετα δεν σκιζω:eyepop: σημειωστε αυτο για μετα..

σημερα στα 30 εχω ενσημα απο τα 17,5....εκτος απο 20 μηνες θητεια δεν εχω σταματησει να δουλευω...και στο ΤΕΙ ΠΕιραια που ημουν δουλευα για 31/2 χρονια στο ΝΕΟΝ Συνταγμτος ως Μαγειρας για το μεροκαματο..
11 γαμημενα χρονια δουλειας,καλοκαιρι στην ψησταρια απο επανω,Πασχα δουλεια,Σαββατα,κυριακες

εχω πολλες χαρες και πολυ εμπειρια..κοβω τον αλλο σε σημειο που αν ειχα δικια μου εταιρεια θα την ειχα στην πενα...το σκεφτομαι..
τα τελευταια 5 χρονια δουλευω σε αυτο που σπουδασα..κανω 2 δουλειες για να βγαλω 1500? τον μηνα,και δεν ντρεπομαι να το πω..και ομως θελω να κανω οικογενεια και παιδια...2 και 3 γιατι πιστευω οτι θα ειμαι ευτυχισμενος με αυτα πιο πολυ...
στην πρωινη παιρνω 1050? καθαρα Χ14,75 μισθους .οι λογιστες θα ξερουν για επιδομα ισολογισμου,γιατι και εγω λογιστης ειμαι..
παω για συνεντευξη σε μεγαλη ασφαλιστικη στην Λ.Συγγρου..μου λεει δινω τα ιδια,και το λεω ζηταω 1200? καθαρα για να φυγω απο εκει που ειμαι...μου λεει στην πιατσα δεν παιζουν αυτα που ζηταω..δηλ.5 χρονια προυπηρεσια και ΤΕΙ στο αντικειμενο της λογιστικης δεν πιανουν 1200? καθαρα οταν στην Ευρωπη θα επαιρνα κοντα 2000?....θελει να με βαλει στο συστημα...

ειπα κατι για το σωμα πριν..εχω κουραστει πλεον..καποτε με κοιταζε καποιος λοξα στον δρομο και ημουν ετοιμος να τον δαγκωσω,τωρα τον προσπερναω..καποτε εβλεπα τα πραγματα με οραμα,θα τελειωσω την σχολη και θα ζω ομορφα...τωρα απλα επιβιωνω....ζω στο συστημα που σε θελει ομηρο του...

για αυτο σας λεω ΜΑΡΙΑ και ΣΙΑ....ζηστε την ζωη,νιωστε εμπειριες,μυριστε,πονεστε,κλαψτε,ερωτευθειτε,ταπεινω ειτε,ξεκινηστε απο τον πατο,δημιουργηστε,φταστε στα ορια σας,κρατειστε δυναμεις,καντε πραγματα...τα νιατα ειναι δυναμη,μην τα αφηνετε χωρις εργο.


το σωμα και το μυαλο θελουν ενεργεια παντα..αν την αφησεις θα σε αφησουν..μην γινεστε χλιδανεργοι!!!
καθε μερα που περναει χωρις εργο,ειναι μειον για την ζωη σας...

κατι με επιασε τωρα και τα εγραψα:sun:

VanDiemen
29/10/2007, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
.................................
σημερα στα 30 εχω ενσημα απο τα 17,5....εκτος απο 20 μηνες θητεια δεν εχω σταματησει να δουλευω...και στο ΤΕΙ ΠΕιραια που ημουν δουλευα για 31/2 χρονια στο ΝΕΟΝ Συνταγμτος ως Μαγειρας για το μεροκαματο..
11 γαμημενα χρονια δουλειας,καλοκαιρι στην ψησταρια απο επανω,Πασχα δουλεια,Σαββατα,κυριακες

εχω πολλες χαρες και πολυ εμπειρια..κοβω τον αλλο σε σημειο που αν ειχα δικια μου εταιρεια θα την ειχα στην πενα...το σκεφτομαι..
τα τελευταια 5 χρονια δουλευω σε αυτο που σπουδασα...
...................................


17,5+1,7(20 μήνες)+31,5+11+5=:confused:

Γιατί τα κρύβεις; Τα γκομενάκια πήραν την κλίκα highway.

nikos force
30/10/2007, 08:22
Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω...πρωτον εχω μαθει σαν ανθρωπος να ανοιγομαι μεχρι εκει που φτανουν τα χερια μου...αν θελω κατι παραπανω...μακραινω τα χερια ΜΟΥ και οχι τα χερια των αλλων...κολλητος μου...δουλευει σα κατωτατο προσωπικο σε εταιρια αυτοκινητων...ετων 27...μισθος...640 καθαρα...ωραριο...αποκλειστικα οχταωρο...πορισμα...δε μου φτανουν τα λεφτα...ΣΗΚΩ ΛΟΙΠΟΝ ΡΕ ΠΟ@ΣΤΗ ΚΑΙ ΒΡΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...οκ συμφωνω ισως το συστημα να ειναι κωλος...δεν μπορεις ομως να κατηγορεις το ενω ξυνεις τα αρχιδι@ σου δεκαεξι ωρες την ημερα....τα παραδειγματα στα παιδια τα δινουν οι γονεις...αλλα ειναι η μεγαλομανια-υπεροψια-κομπλεξ του ελληνα που ενω θα μπορουσε να παραδειγματισει το παιδι του σωστα ,το αφηνει να γινει ενας ΜΑΛ2κας και μισος...οι γονεις των περισσοτερων απο μας μαμιοντουσαν στη δουλεια να μας μεγαλωσουν...αλλα αντι να μας αφησουν να παραδειγματιστουμε σωστα μας λενε...’’δε θελω να γινεις σα και μενα...θελω να ζησεις τη ζωη σου παιδι μου’’ (παιδι μου μαλακα...τη ζωη σου εις βαρος των αλλων μαλακα πατερα θα ζησω με αυτα που μου λες...)...το κερατο μου δηλαδη...απορω πως ενω ολοι παιρνουν 600 ευρω ...το μαμημενο το καλουα ειναι γεματο καθε βραδυ...το σιςα εκανε οπενινγ ΤΙΓΚΑ... το hall καθε ΠΣ ειναι γεματο...10-20 ευρω εισοδο και ενα γραμμαριακι κοκκο στα δυο με τον κολλητο αλλα 35-50 ευρω και 6 ευρω τα τσιγαρα Χ4 ...χουχου...200 ΕΥΡΑ το μηνα ΜΟΝΟ για κλαμπινγ...και οι δοσεις του αυτοκινητου...και οι καφεδες ...ΕΕΕΕΕΕΤΣΙ...για αυτο μου λενε οι φιλοι...μαλακα χρωσταω 20.000 ευρω στη τραπεζα λες και μου λενε μαλακα χρωστα 1 ευρω στη μαιρη...με την ιδια απαθεια...αλλα και παλι σκεφτεσαι...αν υποθεσουμε οτι παιρνουν 640 ευρω μισθο μας κανει 640 Χ14=8960 ΤΟ ΧΡΟΝΟ ...πως λοιπον και εφοσων η τραπεχες δινουν δανειο κοντα στο 75% του εκκαθαριστικου δηλ γυρω στα 7000 εσεις χρωστατε 20.000???χαχα ο μπαμπας εγγυητης...ξεπουληθηκαμε κυριοι και για αυτο δεν φταινε τα 600 ευρω...το κομπλεξ μας φταει...

MikeG
30/10/2007, 10:24
Ας προσθέσω μερικές ακόμα λέξεις στη συζήτηση.
Η ζωή δεν είναι Μόνο δουλείά. Οι περισσότεροι εδώ μέσα λένε, αν δε σε φτάνουν τα λεφτά βρες και 2η δουλειά. Ρε παιδιά, όχι απλά έχουμε γίνει σκλάβοι, αλλά το έχουμε δεχτεί κιόλας. Αντί να προσπαθήσουμε να καλυτερεύσουν οι συνθήκες δουλειάς, αλλά και οι μισθοί, όλοι προτείνεται να βρεις και μια 2η δουλειά. Το ξέρετε ότι υπάρχει κάτι που λέγεται ζωή...? Έχετε υπόψη σας τι γίνεται στην υπόλοιπη Ευρώπη..? & μη μου πείτε τώρα για τα κλάμπια και όλες αυτές τις παπαριές.
Με αυτή πάντως τη λογική είμαστε χαμένοι από χέρι. Δε θέλω να ξυπνάω για να δουλεύω & το βράδυ να πηγαίνω σπίτι για να κοιμάμαι..

:wave2:

la_villa
30/10/2007, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ας προσθέσω μερικές ακόμα λέξεις στη συζήτηση.
Η ζωή δεν είναι Μόνο δουλείά. Οι περισσότεροι εδώ μέσα λένε, αν δε σε φτάνουν τα λεφτά βρες και 2η δουλειά. Ρε παιδιά, όχι απλά έχουμε γίνει σκλάβοι, αλλά το έχουμε δεχτεί κιόλας. Αντί να προσπαθήσουμε να καλυτερεύσουν οι συνθήκες δουλειάς, αλλά και οι μισθοί, όλοι προτείνεται να βρεις και μια 2η δουλειά. Το ξέρετε ότι υπάρχει κάτι που λέγεται ζωή...? Έχετε υπόψη σας τι γίνεται στην υπόλοιπη Ευρώπη..? & μη μου πείτε τώρα για τα κλάμπια και όλες αυτές τις παπαριές.
Με αυτή πάντως τη λογική είμαστε χαμένοι από χέρι. Δε θέλω να ξυπνάω για να δουλεύω & το βράδυ να πηγαίνω σπίτι για να κοιμάμαι..

:wave2:

+400 (τόσα έχω τι θες τώρα???)
τα διαβάζω κι εγώ και έχω τρελαθεί...τι βρες και 2η δουλειά
πάει μας γ@#!σε το σύστημα...να απαιτήσουμε πρέπει...οι μαλάκες απο πάνω πως τόλμησαν και ζήτησαν 50% στους μισθούς τους προ διμήνου?
βρήκαν 2η δουλειά?
ας φέρουμε την αναρχία και το χάος,στα @@ μου...2 φορές τον μαλάκα δεν τον κάνω...

δανειζόμενος απο τον ΑΣΤΡΑΚΙΤ
"ζηστε την ζωη,νιωστε εμπειριες,μυριστε,πονεστε,κλαψτε,ερωτευθειτε,ταπει
νωθειτε,ξεκινηστε απο τον πατο,δημιουργηστε,φταστε στα ορια σας,κρατειστε δυναμεις,καντε πραγματα...τα νιατα ειναι δυναμη,μην τα αφηνετε χωρις εργο."
αλλά με 16 ώρες δουλέιά πάνε τα νιάτα χαμένα...

idi
30/10/2007, 10:48
ξερω κοπελες στα 25 που παιρνουν 750 ευρω μισθο και πληρωνουν καθαριστρια στο σπιτι τους .....

τι αλλο να πω....

VanDiemen
30/10/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ξερω κοπελες στα 25 που παιρνουν 750 ευρω μισθο και πληρωνουν καθαριστρια στο σπιτι τους .....

τι αλλο να πω....

Χλιδοφτωχοί! Χλιδο-μη προνομιούχοι!

nikos force
30/10/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
+400 (τόσα έχω τι θες τώρα???)
τα διαβάζω κι εγώ και έχω τρελαθεί...τι βρες και 2η δουλειά
πάει μας γ@#!σε το σύστημα...να απαιτήσουμε πρέπει...οι μαλάκες απο πάνω πως τόλμησαν και ζήτησαν 50% στους μισθούς τους προ διμήνου?
βρήκαν 2η δουλειά?
ας φέρουμε την αναρχία και το χάος,στα @@ μου...2 φορές τον μαλάκα δεν τον κάνω...

δανειζόμενος απο τον ΑΣΤΡΑΚΙΤ
"ζηστε την ζωη,νιωστε εμπειριες,μυριστε,πονεστε,κλαψτε,ερωτευθειτε,ταπει
νωθειτε,ξεκινηστε απο τον πατο,δημιουργηστε,φταστε στα ορια σας,κρατειστε δυναμεις,καντε πραγματα...τα νιατα ειναι δυναμη,μην τα αφηνετε χωρις εργο."
αλλά με 16 ώρες δουλέιά πάνε τα νιάτα χαμένα... paw paso se osous zoun ti zwi tous...den ennow omws zwi ton kanape ,ton kafe kai to clubbing...

la_villa
30/10/2007, 11:24
σαφώς ...όπως το εννοείς θέλω και εγώ....
αλλά όχι και σκλάβος για τα γ@#$α τα λεφτά.

τώρα θα μου πεις με τα 750? δεν κάνεις πάλι καμια ζωή (τουλάχιστον αθήνα) γιατι η ψυχαγωγία είναι πανάκριβη...στην επαρχία αν έχεις νοικί πάλι δεν κάνεις γιατι είναι όλα τα άλλα πανακριβα.
και με 16 ώρες δουλειά πάλι δεν κάνει τπτ...

οπότε σκατα

υ.γ πάντως απο τα δύο προτιμώ το 1ο.δεν γα#%αι θα κάτσω σπίτι καφεδάκι θα καλέσω και φίλους...μουσικούλα..ταινία...και θα περιμενουμε το ΣΚ για καμια βόλτα
clubbing κομμένο εδώ και 2~3 χρόνια...δεν το πάω μια...προτιμώ κανα rock bar :wave2:

VanDiemen
30/10/2007, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
σαφώς ...όπως το εννοείς θέλω και εγώ....
αλλά όχι και σκλάβος για τα γ@#$α τα λεφτά.

τώρα θα μου πεις με τα 750? δεν κάνεις πάλι καμια ζωή (τουλάχιστον αθήνα) γιατι η ψυχαγωγία είναι πανάκριβη...στην επαρχία αν έχεις νοικί πάλι δεν κάνεις γιατι είναι όλα τα άλλα πανακριβα.
και με 16 ώρες δουλειά πάλι δεν κάνει τπτ...

οπότε σκατα

υ.γ πάντως απο τα δύο προτιμώ το 1ο.δεν γα#%αι θα κάτσω σπίτι καφεδάκι θα καλέσω και φίλους...μουσικούλα..ταινία...και θα περιμενουμε το ΣΚ για καμια βόλτα
clubbing κομμένο εδώ και 2~3 χρόνια...δεν το πάω μια...προτιμώ κανα rock bar :wave2:

Όλα σχετικά είναι. Το να πας έναν περίπατο στο δάσος είναι ψυχαγωγία. Το να πας στην πιο "βαράτε βιολιτζήδες" μπουζουκλερί.. No thanks. Ακόμη και οι fun του είδους "διασκέδαση" το βαφτίζουν. Τώρα πως γίνεται να διασκεδάζεις ενώ σε κλέβουν στην κυριολεξία, ακούς τη χειρότερη ηχορύπανση στον πλανήτη και περνάς ένα σωρό άλλα βασανιστήρια, είναι θέμα που πρέπει να απασχολήσει την επιστήμη.
Και υπόψιν ε! Οι περισσότεροι θαμμώνες τέτοιων μαγαζιών, είναι οι χλιδοφτωχοί των 600 ευρώ και οι υπέυθυνοι για τη διαιώνιση της σκατοκατάστασης που θέλει τον κάθε πεταμένο με φωνή κοντά στο μέτριο να το παίζει τραγουδιστής, τον κάθε καραμαλάκα, εξυπνόβλακα που έφεραν οι συνθήκες να του ανήκει το μαγαζί (επειδή ίσως ο παππούς του ήταν βρωμοκλέφταρος <--το μήλο κάτω απ'τη μηλιά θα πέσει), τον κάθε βρωμοαπατεώνα, την κάθε παλιοπουτάνα και την κάθε πουστοψωνάρα (προσπαθώ να μη βρίζω, αλλά sometimes I can't help it), να παρουσιάζονται απ'το πρωί μέχρι το βράδυ, ως τα πρότυπα της κοινωνίας μας στο χαζοκούτι και γενικά, όπου βρεθούν κι όπου σταθούν. "Ε, μια φορά το μήνα δηλαδή που πηγαίνω, είναι πολύ;": Έχω βαρεθεί να το ακούω! Εγώ πως επιβίωσα μέχρι τώρα χωρίς να πάω ποτέ; Αφού μπόρεσα εγώ, μπορείς κι εσύ. Αλλά αν πας μια φορά το μήνα στο κάθε γυφτομάγαζο, μη βγαίνεις μετά να μου πρήζεις τον πούτσο πως σε εκμεταλεύονται και γι' αυτό το λόγο ανήκεις στους φτωχούς! Villa καμμιά σχέση με σένα όλα αυτά, ε; Αν και εσύ έβρισες πρώτος! (Αν κατέχεις από κυπριακούς ιδιωματισμούς.)

la_villa
30/10/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
είναι θέμα που πρέπει να απασχολήσει την επιστήμη.
Και υπόψιν ε! Οι περισσότεροι θαμμώνες τέτοιων μαγαζιών, είναι οι χλιδοφτωχοί των 600 ευρώ και οι υπέυθυνοι για τη διαιώνιση της σκατοκατάστασης που θέλει τον κάθε πεταμένο με φωνή κοντά στο μέτριο να το παίζει τραγουδιστής, τον κάθε καραμαλάκα, εξυπνόβλακα που έφεραν οι συνθήκες να του ανήκει το μαγαζί (επειδή ίσως ο παππούς του ήταν βρωμοκλέφταρος <--το μήλο κάτω απ'τη μηλιά θα πέσει), τον κάθε βρωμοαπατεώνα, την κάθε παλιοπουτάνα και την κάθε πουστοψωνάρα (προσπαθώ να μη βρίζω, αλλά sometimes I can't help it), να παρουσιάζονται απ'το πρωί μέχρι το βράδυ, ως τα πρότυπα της κοινωνίας μας στο χαζοκούτι και γενικά, όπου βρεθούν κι όπου σταθούν. "Ε, μια φορά το μήνα δηλαδή που πηγαίνω, είναι πολύ;": Έχω βαρεθεί να το ακούω! Εγώ πως επιβίωσα μέχρι τώρα χωρίς να πάω ποτέ; Αφού μπόρεσα εγώ, μπορείς κι εσύ. Αλλά αν πας μια φορά το μήνα στο κάθε γυφτομάγαζο, μη βγαίνεις μετά να μου πρήζεις τον πούτσο πως σε εκμεταλεύονται και γι' αυτό το λόγο ανήκεις στους φτωχούς! Villa καμμιά σχέση με σένα όλα αυτά, ε; Αν και εσύ έβρισες πρώτος! (Αν κατέχεις από κυπριακούς ιδιωματισμούς.)

αν γουστάρους να πηγαίνουν ας πηγαίνουν??εμ΄να στα @@ μου
αν γουστάρουν να βλέπουν της τηλεκατίνες πάλι στα @@ μου
εσύ που χαλιέσαι?αυτοί είναι η ελλάδα του 2007 ,8/10 σκυλομάγαζα.εσυ κάνεις την επιλογή σου.
γιατι τους βρίζεις?(για κάνε ενα γκάλοπ να δεις πόσοι βλέπουν πάνια και τα λέμε)
δεν παρουσιαζονται ως πρότυπα της κοινωνίας μας...ΕΙΝΑΙ τα πρότυπα της κοινωνίας μας,δυστυχώς
αυτή είναι η σημερινή κοινώνια...το δήθεν κ καλά (ακόμα κ αναμεσα στους μηχανόβιους)


(κατεχω απο κυπριακούς ιδιωματισμούς...είχα συμφοιτητες κύπριους)

stradas
30/10/2007, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
...
στην πρωινη παιρνω 1050? καθαρα Χ14,75 μισθους .οι λογιστες θα ξερουν για επιδομα ισολογισμου,γιατι και εγω λογιστης ειμαι..
παω για συνεντευξη σε μεγαλη ασφαλιστικη στην Λ.Συγγρου..μου λεει δινω τα ιδια,και το λεω ζηταω 1200? καθαρα για να φυγω απο εκει που ειμαι...μου λεει στην πιατσα δεν παιζουν αυτα που ζηταω..δηλ.5 χρονια προυπηρεσια και ΤΕΙ στο αντικειμενο της λογιστικης δεν πιανουν 1200? καθαρα οταν στην Ευρωπη θα επαιρνα κοντα 2000?....θελει να με βαλει στο συστημα...

...

+1000 και...

επειδη ειμαι συναδελφος θα σε συμβουλευα να κανεις κατι μονος σου, εγω αυτο εκανα και ΣΩΘΗΚΑ...

project.breeze
30/10/2007, 17:17
Τα μπουζούκια έχουνε και φανατικό κοινό πάντως.Ακούστε παράδειγμα να βγάλετε αφρούς.Είμαι στην ψησταριά ενός φίλου πριν 1 μήνα περίπου και καθόμαστε έξω στο τραπεζάκι και πίνουμε καφεδάκι (είχαν τελειώσει τα ψητά).Δίπλα ακριβώς είναι μία από τις πιο κυριλλέ καφετέριες-μπαρ της Λάρισας και έξω έχει αράξει ένας Ελληνάρας με την γυναίκα του και το 3-4 χρονών παιδί του (δεν μπορούσε να το πάει μία βόλτα στην παιδική χαρά,στην καφετέρια έπρεπε να το πάει).Απέναντι μας ακριβώς έχει παρκάρει ένα BMW K1200R και όπως είναι φυσικό όλοι το χαλβαδιάζουμε.Το χαλβαδιάζει επίσης και ένας γνωστός του εν λόγω κυρίου ο οποίος γυρίζει και του λέει:"Πώπω ρε τάδε,φοβερό εργαλείο",του λέει ο Ελληνάρας με πολλά βαρύ ύφος:"Πόσο πάει το μαλλί;" απαντάει ο άλλος:"Ξέρω γω;15.000-16.000 ευρώ περίπου" και απαντάει ο Ελληνάρας:"Άντε ρε μαλάκα,δεν πάω να τα φάω στα μπουζούκια καλύτερα,να σπάσω κανένα πιάτο,να πετάξω κανένα λουλούδι;":a31: Δεν τον κατακρίνω επειδή ήταν μηχανή και αυτοκίνητο να ήταν και οτιδήποτε να ήταν αν έλεγε αυτό που είπε πάλι θα τον κατέκρινα αλλά μου κάνει εντύπωση,έχουμε φτάσει σε σημείο να την έχει μεγαλύτερη όποιος σπάει περισσότερα πιάτα και πετάει περισσότερα λουλούδια στα μπουζούκια.Τα χάλια μας δηλαδη...

ASTRAKITCAR
30/10/2007, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
17,5+1,7(20 μήνες)+31,5+11+5=:confused:

Γιατί τα κρύβεις; Τα γκομενάκια πήραν την κλίκα highway.



εδω τι εννοεις γιατι σε χανω....


απο τα 17,5 εως τα 23 δουλευα και σπουδαζα.

23 με 24,5 φανταρος και απο εκει και μετα μεχρι τα 30 που ειμαι σημερα δουλεια..
συνολο 11 χρονια κοντα 2500 ενσημα γιατι ημουν και part time...

παρα ταυτα εχω πολυ ελευθερο χρονο,παρα τις δυο δουλειες..απλα οταν θελεις νομιζω ολα μπορεις καπου να τα συνδυασεις

el_hymador
30/10/2007, 19:31
Καλα αυτο για την δευτερη δουλεια ειναι ανεκδοτο...:lol:

εγω λεω να μπουκωσουμε τιποτα ''χημειες'' και να καταργησουμε τον υπνο ωστε να πιασουμε και τριτη δουλεια.

Δυσκολα ηταν τα πραγματα και παλιοτερα, αλλα τοτε ο κοσμος αρκουνταν σε λιγα και περναγε μια χαρα.

Αυτο λειπει απο την εποχη μας...δεν ειμαστε με τιποτα ικανοποιημενοι και σπαταλαμε ενα καρο λεφτα σε πλασματικες ''αναγκες'' - σκουπιδια.

προσοχη, δεν ισχυριζομαι οτι οι μισθοι ειναι ενταξει στην Ελλαδα, σκατα ειναι, και σιγουρα οικογενεια δεν φτιαχνεις ακομα και με 1000€ μισθο. Εκει παιζει οντως ζορι και θα χρειαστει δευτερη δουλεια!

VanDiemen
30/10/2007, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
εδω τι εννοεις γιατι σε χανω....


απο τα 17,5 εως τα 23 δουλευα και σπουδαζα.

23 με 24,5 φανταρος και απο εκει και μετα μεχρι τα 30 που ειμαι σημερα δουλεια..
συνολο 11 χρονια κοντα 2500 ενσημα γιατι ημουν και part time...

παρα ταυτα εχω πολυ ελευθερο χρονο,παρα τις δυο δουλειες..απλα οταν θελεις νομιζω ολα μπορεις καπου να τα συνδυασεις


Πλάκα έκανα ρε. Επειδή είπες πως δούλευες στο Τ.Ε.Ι. για 31/2 χρόνια και έμοιαζε με 31,5.
Εσύ δεν είσαι που έβαζες υποψηφιότητα για δημοτικός σύμβουλος; Εσύ που γράφεις σε 10 forum; Αυτός που μας αποκαλούσε.. ιππότες της μανέτας;; καουμπόιδες της σέλας;; Πειρατές της Καραϊβικής;; Πως μας έλεγες; Θύμισέ μου λίγο..

ASTRAKITCAR
30/10/2007, 20:17
ναι εβαλα υποψηφιος....

πηγα καλα αλλα δεν βγηκε ο συνδυασμος...

καλη εμπειρια,μεγαλο σχολιο..ξεχαστε οτι ξερετε..οι πιο σκληροπετσοι ειναι οι πολιτικοι...θελει αντερα το σπορ,γερο στομαχι..εχεις τα ματια σου 14 αρα...πρεπει να φυλαγεσαι απο τους παντες..dog eat dog..
σου την φερνουν οσοι δεν περιμενεις..και οποτε δεν περιμενεις..τσουτσεκια και σαπιοι ανθρωποι που δεν θελουν να προσφερουν τιποτα μα τιποτα για να γινει κατι στον δημο,πολη,χωρα...
μηδενικη παιδεια,γιδια αγραμματα που θελουν απλα ενα μισθο ακομα....

ελεγα για διαγραμισεις σε σχολεια,σε στενα,για λακουβες και με κοιταγαν σαν να λεω για ufo..καποιοι νεοι με στηριζανε,καποιοι 35 αρηδες και 40 αρηδες επισης...απο εκει και πανω λες και τα γιδια υποψηφιοι δεν εχουν παιδια...
εγραψα αυτο σε τοποικη εφημεριδα για την ανεργια...



Δεν υπάρχει αμφιβολία στο γεγονός ότι ένα από τα (πολλά δυστυχώς) προβλήματα που αντιμετωπίζει η ελληνική κοινωνία,είναι της ανεργίας.
Η στατιστική υπηρεσία και το Υπουργείο Εργασίας ανακοινώνουν δείκτες ανεργίας οι οποίοι όμως δεν καθρεπτίζουν την πραγματική εικόνα της κοινωνικής μάστιγας.
Βασικότερο παράγοντα της εξέλιξης της ανεργίας απότελούν τα σύνθετα προβλήματα συνολικής παραγωγικότητας,διοίκησης και ανταγωνιστικότητας της ελληνικής οικονομίας.Η ανεργία δεν τροφοδοτείται μόνο από την ανεπάρκεια νέων προσλήψεων αλλά και από την αποσταθεροποίηση υπαρχουσών θέσεων εργασίας.
Το ποσοστό ανεργίας στη χώρα μας σύμφωνα με την Ε.Σ.Υ.Ε. είναι 10% περίπου.Τα στοιχεία αυτά έχουν αμφισβητηθεί εντονότατα τόσο από την Ε.Ε. όσο και από το σύνολο του πολιτικού κόσμου.Η πρόσφατη αποκάλυψη του αριθμού των εγγεγραμένων ανέργων στον ΟΑΕΔ εκτοξεύει το ποσοστό ανεργίας στο 13,2%,αφού υπολογίζεται ότι υπάρχουν 600 χιλιάδες γραμμένοι άνεργοι.
Αν τα παραπάνω συνδυαστούν με τα πλέον των 2,5 εκατομμυρίων του πληθυσμού εργάσιμης ηλικίας, τα οποία δεν συμπεριλαμβάνονται στο εργατικό δυναμικό, άρα και στον υπολογισμό του ποσοστού ανεργίας, τότε η κατάσταση αποκτά εφιαλτικές διαστάσεις.
Από όλα τα στοιχεία που συνθέτουν την εικόνα της ανεργίας προκύπτει ότι εξαιρετικά επικίνδυνο πεδίο είναι η ανεργία των νέων. Στο πεδίο αυτό η χώρα μας διατηρεί μια θλιβερή πρωτοπορία σε σχέση με τους εταίρους μας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, καθώς η ανεργία των νέων ξεπερνά το 28%.
Άνεργοι θεωρούνται οι άνθρωποι οι οποίοι δεν έχουν μόνιμη θέση εργασίας.
Εδώ δημιουργούνται εύλογα ερωτήματα αγαπητοί συμπολίτες,

-γιατί να μην θεωρείται άνεργος ο φοιτητής ή φοιτήτρια οι οποίοι μπορούν να εργασθούν σε επίπεδο υποαπασχόλησης;
-γιατί να μην θεωρείται άνεργος ο εργαζόμενος σε τουριστικά επαγγέλματα ο οποίος εργάζεται έξι μήνες τον χρόνο και κάθε έτος διακόπτει και ανανεώνει την κάρτα ανεργίας του,αυξομειώνοντας τα ποσοστά ανεργίας;
-γιατί να μην θεωρούνται άνεργοι στα στατιστικά στοιχεία οι έφεδροι στρατιώτες της χώρας μας οι οποίοι μέχρι πρίν λίγο διάστημα έκαναν θητεία είκοσι και πλέον μηνών; Δεν αποτελούν παραγωγική δύναμη εργασίας;Υπολογίζεται ο αριθμός τους σε περίπου 150.000 έφεδροι.

Είναι σημαντικό να αναθεωρηθεί η εικόνα που πρέπει να έχουμε για την ανεργία.
Άνεργος θα πρέπει να θεωρείται όλο το παραγωγικό δυναμικό της χώρας,και αυτό πρέπει να το εμπεδώσουμε απόλυτα.Είναι αδιανόητο για την επιβίωση της χώρας μας οι κυβερνήσεις να δίνουν αντικίνητρα σε ξένους και εγχώριους επενδυτές προκειμένου να μην δημιουργούνται νέες επιχειρήσεις στην πατρίδα μας.
Σε αυτό το σημείο καλείται η τοπική Αυτοδιοίκηση να δράσει αποφασιστικά. Ιδιαίτερη έμφαση θα πρέπει να δοθεί στην ανάπτυξη νέων τομέων και δραστηριοτήτων στην παροχή κοινωνικών υπηρεσιών, όπως παροχή κατ' οίκον βοήθειας σε ηλικιωμένους και αναπήρους, οικιακών εργασιών, φύλαξη παιδιών προσχολικής ηλικίας και μαθητών, μετακινήσεις, μεταξύ σχολείου και κατοικίας, υπηρεσίες πλαισίωσης για περισσότερο μειονεκτούντα άτομα κλπ.
Πρέπει εμείς ως ενεργοί πολίτες του Δήμου ......... να ενημερωνόμαστε και να απαιτούμε από το Γραφείο Ενημέρωσης Ανέργων και Επιχειρήσεων που λειτουργεί στον Δήμο μας να εκσυγχρονιστεί και να πλαισιωθεί με επιστημονικό προσωπικό το οποίο θα ενημερώνεται άμεσα με όλες τι αρμόδιες κρατικές υπηρεσίες (ΟΑΕΔ,ΚΕΚ,κτλ)
Σήμερα, χιλιάδες άνεργοι αποτελούν το τίμημα των μέχρι σήμερα εφαρμοζόμενων οικονομικών πολιτικών, οδηγούμενοι στην οικονομική εξαθλίωση, στη φτώχεια και την ανέχεια.Το επίδομα των 330 ευρώ που χορηγείται για 12 μήνες στην καλύτερη των περιπτώσεων.μόνο δημοκρατικό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.Η πολιτεία πρέπει να εξασφαλίσει ότι στους 12 μήνες ο άνεργος πρέπει να δραστηριοποιηθεί επαγγελματικά,διαφορετικά δεν του χορηγείται το επίδομα.Επίσης ο εργαζόμενος που αμοίβοταν με μισθό 1500 ευρώ πρέπει αυτόματα να συντηρηθεί με τα 330 ευρώ που του παρέχει το κράτος.Αγαπητοί συμπολίτες το θεωρείτε δίκαιο αυτό που συμβαίνει;
Πήρατε μια γεύση για ένα από τα πολλά προβλήματα που βιώνουν χιλιάδες συνάνθρωποι μας.Να ευχαριστήσω την εφημερίδα για την φιλοξενία της,και υπόσχομαι στο μέλλον να παρουσιάσω και άλλα άρθρα με καθημερινά κοινωνικά προβλήματα προκειμένου να ακουμπήσουμε τα προβλήματα που ενδεχομένως αντιμετωπίζει ο γείτονας μας.
Η πόλη μας,έχει κρατήσει σχέσεις φιλίας και στενούς κοινωνικούς δεσμούς.Πέρα λοιπόν από τα έργα που έχουν γίνει πρέπει να γίνει ένα νέο ξεκίνημα,μια μικρή κοινωνική επανάσταση,όπου οι άνθρωποι μεταξύ μας…να γίνουμε περισσότερο Άνθρωποι,με «A» κεφαλαίο.



μαλλον σας ελεγα επαναστατες του πληκτρολογιου,δεν θυμαμαι ομως...
α και τα forun που γραφω ειναι 4troxoi,opel club,εδω και γενικα σε 2-3 με αυτοκινητα...

:beer:

VanDiemen
31/10/2007, 09:02
Χεεε, χοοο! Πως μας έλεγες σε ρώτησα.. όχι την ιστορία της ζωής σου. Είμαι σίγουρος πως κάτι με μανέτα είχε να κάνει. Πληκτρολόγιοι της μανέτας μήπως;

la_villa
31/10/2007, 14:52
πάντως μάλλον σε λίγα χρόνια θα έχουμε και χρόνο για 3η δουλειά...για να πληρώνουμε φόρους,σκυλιά,γατιά,παιδιά,δάνεια...

http://news.pathfinder.gr/periscopio/366516.html

mats8282
31/10/2007, 14:55
Ανθρωποι χωρις ονειρα.....



Κυριολεκτικα :(

Xrider
31/10/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Η φίλη μου η Μαρία.......

kai esy nomizeis oti etsi einai MONO STO GREECE!?:confused:
ante zise esy me mis8o 700€ se enoikio,me logariasmous....kai meta ela na mou peis giati oi 30rides menoun akoma me tous goneis tous.
Oi epoxes exoun alaxei...kai osoi vgazete ta kolimata sas stin Maria kai ka8e Maria pou exei apo piso tous dikous tis kai tsontaroun,mexri na kanei afto pou goustarei,eisaste xeiroteroi,giati an eixate kai eseis tous dikousas matsomenous den 8a eixate tetoia kollimata.-auto gia tous Vasilakides Kailes edo mesa-
Kai opoios paei pali na mou tin pesei...kala 8a kanei na min pei mlka giati den exo anagi na tsontaroun oi dikoi mou gia oti exo...alla kai na eixa den 8a eixa tetoia kolimata.





























Re gmt auto einai to forum tis KNE!?
:rolleyes:

mats8282
31/10/2007, 15:21
700 ευρω δεν φτανουν ουτε για ζητω.Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.


Το θεμα ειναι τι κανουνε με τα 700 ευρω,αν τα βγαζουν,και πως την εχουν δει χλιδανεργοι ή χλιδοβασικομισθοι :D

zireous
31/10/2007, 15:26
Επειδή σας παραπήρε απο κάτω ξαφνικά, σκεφτείτε ότι μπορεί η Μαρία που βρήκε το πουρό να σας ψιλογουστάρει και να του τα τρώει για να περνάτε μαζί ζωή και παπια πεκίνου... :D


Ο καθένας κάποια στιγμή πρέπει να βάλει το κώλο του κάτω και να δει ο ίδιος τί θέλει και πως να το κάνει. Καλό είναι να βλέπεις το καλύτερο που μπορείς να κάνεις με τις συνθήκες που επικρατούν, και να ορμάς. Και άμα δε σου βγεί, ξαναπροσπαθείς, ή ανάλογα αλλάζεις πορεία.

Άν δε σου λέει η χώρα τίποτα, δες άλλες.

Άν η δουλειά σου είναι ένα χάλι, πριν τη παρατήσεις βρες άλλη.

Άμα η δουλειά σου σου έχει σπάσει τη πλάτη, κάνε ένα διάλειμμα και δες μπας πρέπει να αναθεωρήσεις το θέμα.

Άμα είσαι χλιδάνεργος και θες να αλλάξεις, θα αλλάξεις.

Άμα πέφτει πολύ μαυρίλα στη σκέψη σου, πάρε μια απόφαση και χώνεψε το γεγονός, μετά ξέχνα τη μαυρίλα, και δες όλες τις εναλλακτικές λύσεις -βάλτα στο χαρτί.


Όταν η κλάψα πάρει τέλος, όλα γίνονται, άμα κιόλας αποφασίσεις να μη πατήσεις πάνω σε πτώματα για να τα καταφέρεις, μαγκιά σου.


Ότι και να λένε στη ΤV, ότι και να θέλουν να σου πασάρουν ως πρότυπο οι γύρω σου, άμα αποφασίσεις μόνος σου τί θες να κάνεις, και επιμείνεις, και κάνεις αρκετά γι' αυτό, θα γίνει.




Μη μου πει κανείς μετά όμως, διάβασα το ποστ σου, έκανα αυτό κι αυτό και έχασα τόσα, έτσι; Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις συμβουλές που θέλει να ακολουθήσει. :lol:

sober
31/10/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
kai esy nomizeis oti etsi einai MONO STO GREECE!?:confused:
ante zise esy me mis8o 700€ se enoikio,me logariasmous....kai meta ela na mou peis giati oi 30rides menoun akoma me tous goneis tous.
Oi epoxes exoun alaxei...kai osoi vgazete ta kolimata sas stin Maria kai ka8e Maria pou exei apo piso tous dikous tis kai tsontaroun,mexri na kanei afto pou goustarei,eisaste xeiroteroi,giati an eixate kai eseis tous dikousas matsomenous den 8a eixate tetoia kollimata.-auto gia tous Vasilakides Kailes edo mesa-
Kai opoios paei pali na mou tin pesei...kala 8a kanei na min pei mlka giati den exo anagi na tsontaroun oi dikoi mou gia oti exo...alla kai na eixa den 8a eixa tetoia kolimata.

:rolleyes:

Σιγουρα ειναι πολυ σημαντικο το να βρεις δουλεια με αντικειμενο συναφες με αυτο που εχεις σπουδασει ...Αν μη τι αλλο προσφερεις περισσοτερα στον τομεα σου απο απο απουδηποτε αλλου συν οτι απλα σε ευχαριστει η δουλεια σου και δε σε κανει μιζερο...

Οποιος το καταφερνει αυτο μονος του ειναι απλα ΑΞΙΟς απο μενα...

Εννοειται οτι 8α δεχ8εις την οποια βοη8εια σου προσφερεται ειδικα αμα ειναι απο την οικογενεια σου...δικοι σου αν8ρωποι ειναι αλλωστε...

Εκει που δε συμφωνω ειναι οταν βλεπω μερικα ατομα να κ@λ@βαρανε τη στιγμη που δικοι τους αν8ρωποι σκιζονται και στερουνται για αυτα...

:)

Konti
31/10/2007, 16:04
Γενικά εδώ είναι δύσκολα τα πράγματα!

Όταν σπούδαζα στην Αγγλία δούλευα κι όλας και στην συνέχεια έμεινα να δουλέψω. Στην αρχή είχα πιάσει δουλειά σε μια μεταφορική, κουβάλημα κλπ. ο μισθός ήταν αρκετά καλός και μου επέτρεπε να πληρώνω το νοίκι μου (με συγκατοίκους βέβαια) και τα έξοδα μου (συντηρητικά πάντα) χωρίς να ζητάω απο γονείς. Στη συνέχεια πήγα σε καλύτερη δουλειά και έπερνα καλύτερα χρήματα! 'Οταν γύρισα εδώ- και λόγω στρατού αλλά και δεν την πάλεψα άλλο- αφού ξεμπέρδεψα με τα του στρατού έπιασα δουλειά και ο πρώτος μισθός μου ήταν 570 ευρώ, με τα λεφτά αυτά φυσικά δεν μπορούσα να νοικιάσω ούτε σπίτι, ούτε να πληρώσω λογαριασμούς κλπ. Οπότε ζήτησα βοήθεια απο τους γονείς μου μετά απο 3 χρόνια πάλι γιατί δεν μπορούσα να καλύψω τα έξοδα μου! Δυστυχώς εδώ έτσι είναι τα πράγματα, η πρώτη δουλειά ποτέ δεν πληρώνει....δυστυχώς όσα πτυχία κι αν έχεις....:sad: όλοι θέλουν προϋπηρεσία...... εγώ είχα αλλά όχι στον τομέα που είχα πιασεί δουλειά.....

lantz
31/10/2007, 17:10
Δεν το διάβασα όλο το θέμα, αλλά ρε παιδιά ήμαρτων.. Μην είμαστε και τόσο θύματα..
Εντάξει αν έχεις ανάγκη να δουλέψεις και για 600-700 ευρώ το μήνα, αλλά όχι και να το θεωρούμε σωστό. Δεν επιτρέπετε σήμερα να βγάζουν κάποιοι ΤΟΣΑ πολλά χρήματα εις βάρος των υπαλλήλων τους.
Άποψη μου, και πιστεύω και όλων εδώ, ότι δεν θα έπρεπε να υπήρχε μισθός σήμερα κάτω από 1000 ευρώ (για να μην πω περισσότερα και με κράξετε). Γνωστός μου υποδιευθυντής σε Σούπερ Μαρκετ 8 χρόνια που σκίζεται στην δουλειά και χτυπάει δωδεκάωρα κάθε μέρα, δεν ξεπερνά τα 950 ευρώ στο χέρι. Αν δεν είχε οικογένεια, δεν πιστεύω ότι θα καθόταν εκεί να βλέπει την ζωή του να τον προσπερνά... :yuck:

Xrider
31/10/2007, 17:50
Ρε παιδια εγω θα πω κατι το οποιο δεν νομιζω να ειμαι ο μονος που βλεπει.
Υπαρχει μια ΒΑΣΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ Ελληνων και υπολοιπων Ευρωπαιων.
Η διαφορα ειναι η εξης
Στο εξωτερικο οταν καποιος τελειωσει μια σχολη ΑΕΙ η ΤΕΙ ακομα και Πυρινικη Κομμωτικη...δεν σκεφτεται σε ποιον θα παει να δουλεψει ουτε το πως θα μπει στο δημοσιο...
Στην Ελλαδα ΟΛΟΙ στηνουν κωλο για να μπουν στο δημοσιο,ΟΛΟΙ τελειωνουν κατι για να γινουν τα σκλαβακια καποιου αλλου...που θα δουλευουν για τον καθε φουφουτο και ο φουφουτος θα τα κονομαει και θα μοιραζει τα ψιχουλα.
Με αυτην την νοοτροπια δεν πας μακρυα....Ετσι γινονται οι ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΕΣ γιατι οσοι ειναι αυτης της νοοτροπιας τους δημιουργησαν.
Ο αλλος θελει δημοσιο γιατι - η κλασσικη ατακα ειναι βρεξει χιονισει 1000 ευρια θα τα παρω-...Ναι ρε ...λακη θα τα παρεις απο την μια τσεπη και θα τα δωσεις απο την αλλη....ποιος ειναι αυτος που σε συντηρει για να εισαι στο δημοσιο!?
Πως το δημοσιο θα κρατησει τοσους υπαλληλους?
Ο καθε γυφτος βουλευτης νομιζεισ οτι βγαζει τα λεφτα απο την τσεπη του και στα δινει?Αυτο ειναι το τσαμπα μαγκας...
Ολοι συμπεριλαμβανομενων και των Δ/Υ πληρωνουμε την νυφη....Ετσι για να ανεβουν μισθοι στα 1000/1200 θα ανεβουν και οι φοροι.....
Αν ο καθενας απο εμας σκεφτοταν πως θα κανει την δικη του δουλεια για να ζει εκεινος μεσα στην χλιδα και να μην εχει αναγκη κανεναν...θα ειχαμε ελαχιστη ανεργεια.


Για εμενα η λθση θα ηταν στο Δημοσιο να δουλευουν μονο ατομα με ειδικες αναγκες και ολοι οι υπολοιποι να κοψουν τον λαιμο τους.....θα δουλεευε ο νομος της φυσικης επιλογης και ετσι πιστευω οτι θα ειχαμε περισοτερες επιχειρησεις,λιγοτερη ανεργεια,λιγοτερη εξαρτηση απο πολιτικους και περισσοτερη διαφανεια .

la_villa
31/10/2007, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
700 ευρω δεν φτανουν ουτε για ζητω.Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.

Το θεμα ειναι τι κανουνε με τα 700 ευρω,αν τα βγαζουν,και πως την εχουν δει χλιδανεργοι ή χλιδοβασικομισθοι :D

ξες ποια είναι η μ@λ@κια

δεν ασχολούμαστε για πιο γ@μημενο λόγο είναι 700? και γιατι δεν το αυξάνουν
μας ενδιαφέρει ΤΙ θα κάνει ο άλλος με τα 700? ΤΟΥ

ότι θέλει ρε...ας τα κάψει...ας τα φάει στις πουτάνες...ας τα κάνει κομποσκοίνια...
τι σας κόφτει? (δεν τι λέω σε σένα...απλά αφορμή :) )

μας έχουν κάνει πρόβατα οι καρεκλοκένταυροι της βουλης
που αντι να βγαίνουν για να δουλέψουν ΓΙΑ ΜΑΣ βγαίνουν για να ΠΛΟΥΤΙΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ...
και μείς το δεχόμαστε...















εδώ είναι της ΚΝΕ?...μπρρρρρρρ μακριά...άλλοι φασίστες και αυτοί

mats8282
31/10/2007, 22:32
Το γιατι κτλ ειναι γνωστα πανω κατω.


Αλλα οποιος προσπαθει να <<περναει καλα>> με 700 ευρω ειναι το λιγοτερο βλακας και ο συντηρητης του συστηματος αυτου.



Φαντασου οι κατω των 1000 ευρω να κοψουν τα εξοδα που δεν χρειαζονται στην ουσια.Φαντασου τι θα γινει σε μια αγορα που ηδη,ειδικα μετα το σκανδαλο του Χρημ/ριου,κινειται με αερα κοπανιστο.Γιατι τα λεφτα που ηταν ηδη λιγα πηγαν σε ελαχιστους <<πονηρους>>.



Φαντασου στην τελικη τι θα παθουν οταν σκασουν τα δανεια και οι καρτες τους.


Χρεωνομαι ή/και τρωω απο τα ετοιμα,αμα υπαρχουν,δεν ειναι εναντια στο συστημα.Ειναι υπερ του.

Xrider
31/10/2007, 22:57
Εχουν νοημα αυτες οι συζητησεις :confused: :rolleyes:

el_hymador
31/10/2007, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Εχουν νοημα αυτες οι συζητησεις :confused: :rolleyes:


οχι...αφου οι περισσοτεροι απο εμας θα σηκωθουμε αυριο το πρωϊ να παμε στις ''καλοπληρωμενες'' δουλειες μας..:)

la_villa
31/10/2007, 23:59
+1235

mats8282
01/11/2007, 09:58
Το θεμα ειναι τι θα κανουμε μετα την καλοπληρωμενη δουλεια.


Καφε(3-6Ε)?

Ποτο(6-15Ε)?

Φαγητο εξω(15-40Ε/ατομο)?


Και δεν μιλαω για να πας στο ταδε γκλαμουρ μαγαζι.

Στην καφετερια της πλατειας,στο μπαρ το ετσι στο στενο,στην ταβερνα.

alx_gr
01/11/2007, 19:57
Αν και δεν εχω διαβασει ολες τις απαντησεις θα ηθελα να εκθεσω την αποψη μου σχετικα με την εργασια στην Ελλαδα και τις παρουσες συνθηκες.

Κατα την αποψη μου το προβλημα του να βρεις μια δουλεια με χρηματα τα οποια να μπορουν να δωσουν την δυνατοτητα να ζησεις μονος σου και αξιοπρεπως πηγαζει στην δομη της κοινωνιας μας και οχι απολυτα στους εργοδοτες.

Οταν μια κοινωνια χρησιμοποιει την μορφωση τως νεων της ως μεσο κοτσομπολιου της κυρα Σουλας και της κυρα Κατινας που ο γιος της μιας ειναι υδραυλικος αλλα της αλλης ειναι στο ΕΜΠ τα λεει ολα. Εχει δημιουργηθει μια τεραστια προσφορα πτυχιουχων στην αγορα εργασιας, που στην ουσια ακομα και οι ιδιοι δεν ξερουν τι σπουδασαν, οταν η ζητηση απο τους εργοδοτες ειναι πολυ πιο μικρη. Με αυτα τα δεδομενα οι 'καλοι' μας εργοδοτες δινουν οσο οσο γιατι ξερουν οτι σιγουρα θα βρουν καποιον να κανει την δουλεια που θελουν ακομα και με 600 ευρω.

Πολλοι σπουδαζουν και κανουν ενα μεταπτυχιακο μονο και μονο για να λενε οτι εχουν master και να κανουν το κομματι τους στην κοινωνια. Μετα νομιζουν οτι θα γινουν CEO και θα περνουν τρελα χρηματα. Οταν δεν βρουν δουλεια με τα πολλα χρηματα κατηγορουν την Ελλαδα, την κυβερνηση και τους εργοδοτες. Ναι ρε παιδια φταινε αλλα πανω απο ολα φταιμε εμεις. Οταν παμε και σπουδαζουμε οτι ειναι στην μοδα και το κανουμε μονο και μονο γιατι η μαμα και ο μπαμπας θελανε να το λενε στο σοι και στους γειτονες τι περιμενουμε? Γιατι δεν μπορεις να βρεις Ελληνα υδραυλικο, ηλεκτρολογο, χτιστη κλπ? Μην μου πειτε οτι οι Ελληνες ζητανε πολλα και οι αλοδαποι λιγοτερα! Οποιος θελει δουλευει. Εχω δυο φιλους, ενα υδραυλικο και εναν που δουλευει σε οικοδομες και βγαζουνε μια χαρα χρηματα και ζουν και μονοι τους. Γιατι ρε ελληνικη κοινωνια ο φιλος μου ο υδραυλικος ντρεπεται να το πει σε παρεα γιατι ολοι λενε : α να ο ομορφωτος, οταν αυτος βγαζει 1500 το μηνα στην τσεπη και ο μορφωμενος 600?

Επισης δυστυχως εμεις οι Ελληνες δεν χαλαμε την βολεψη μας και τον φραπε μας για τιποτα, ουτε καν για ενα καλυτερο μελλων. Εγω τα τελευταια 6 χρονια σπουδαζω και περυσι εκανα και το μεταπτυχιακο μου. Ηξερα τι ηθελα να κανω και τι ηθελα να σπουδασω αλλα επειδη ηξερα και την ελληνικη πραγματικοτητα αυτη την στιγμη ειμαι στο εξωτερικο και θυσιασα τον φραπε, τον ηλιο και την βολεψη μου. Προτιμησα να πληρωσω το τιμημα της μοναξιας και της ξενιτιας για να ζω σε ενα καλυτερο επιπεδο ζωης απο το να γυρισω στην Ελλαδα και να παρω τα 600 και να πινω καφε με τους φιλουν καθε μερα και να πηγαινω στο clubaki καθε Σαββατο και να κανω το κομματι μου με τις πιστωτικες στο οριο.

Δυστυχως φταιμε ολοι για οτι γινεται και ετσι οπως ειναι η κοινωνια μας μαλλον δεν θα αλλαξει. Εχουμε το μεγαλυτερο ποσοστο φοιτητων στα πανεπιστημια του εξωτερικου σε σχεση με τις αλλες χωρες της Ευρωπης εκτος απο τους εγχωριους. Που θα βρουνε ολοι αυτοι δουλεια με εναν σωστο μισθο?

Εγω παντως εχω αποφασισει. Χριστουγεννα, διακοπες καλοκαιρι Ελλαδα και τον υπολοιπο καιρο εξωτερικο για δουλεια. Τουλαχιστον εδω με υπολογιζουν και με σεβονται.

Και ξερω πως δεν εχουν ολοι δυνατοτητα να φυγουν εξωτερικο και ειναι δυσκολο, αλλα αξιζει την προσπαθεια.

Να ειστε ολοι καλα.

paTman_the
01/11/2007, 21:03
Καλησπέρα παιδιά...

ουσιαστικά τα έχετε πει όλα ήδη, αλλά το θέμα με αγγίζει πάρα πολύ. Και θα ήθελα να προσθέσω/ξαναπω και εγώ μερικά πραγματάκια.

Αυτή τη στιγμή κάνω και εγώ το master μου στην αγγλία για διάφορυς λόγους αν κ ξέρω ότι μάλλον δε θα μου χρειαστεί...

Το θέμα ξέρετε ποιο είναι;

Η ΚΟΥΛΤΟΥΎΡΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΕΙ.

και όχι ότι εμένα μου αρέσει να ταλαιπωρούμε, αλλά δεν με τρομάζει η δουλειά. Το πρόβλημα είναι ότι ο περισσότερος κόσμος θέλει την ουτοπική ευκολία. Δυστυχώς για τους περισσότερους αυτή είναι διαθέσιμη για λίγους.

ναι οι γονείς είναι υπερπροστατευτικοί κ δεν έχουν καταλάβει ακόμα ότι οι σπουδές δεν είναι το παν. Δε χρειάζεται το στουρνάρι σου να πάει να "σπουδάσει" αν δεν το θέλει πραγματικά, αλλα άντε εξήγησέ το αυτό. Πρόσφατα ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ να το εξηγήσω σε γνωστή μου με καρκίνο κ σοβαρά οικονομικά προβλήματα που μου κλαιγόταν για το πως θα σπουδάσει το παιδί της που τελειώνει σε κανα δυο χρόνια το σχολείο και δεν άκουγε λέξη όταν της έλεγα ότι δεν είναι ανγκή εκτός και αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΙ να σπουδάσει κάτι.

Ναί έχουμε πήξει στα πτυχία, αλλά ποια είναι η προβολή των πτυχίων σε γνώσεις κ δεξιότητες, πόσα από αυτά θα τα πλήρωνε ένας εργοδότης? Γιατί καλό το συνεργείο (οργναομένη μαζική αντιγραφή όπως τη λέγαμε στη σχολή) αλλά μετά τι θα σου μείνει εσένα;

Α και κάτι τελευταίο, υπέρτατος, μοναδικός αυτοσκοπός του Έλληνα ειναι

Ν Α Β Ο Λ Ε Υ Τ Ε Ι

επειδή ξέχασα να το πω!

Αρχαίος
01/11/2007, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από alx_gr
Τουλαχιστον εδω με υπολογιζουν και με σεβονται.

Αυτό τα λέει όλα.

+1

apav
02/11/2007, 09:44
Σεβασμός; :rolleyes: Γιατί έχω την εντύπωση ότι κάπου κάνετε λάθος περιγράφοντας τον μεγαλύτερο μισθό και τον ίδιο τρόπο ζωής ως σεβασμό; :(

capo998
02/11/2007, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Σεβασμός; :rolleyes: Γιατί έχω την εντύπωση ότι κάπου κάνετε λάθος περιγράφοντας τον μεγαλύτερο μισθό και τον ίδιο τρόπο ζωής ως σεβασμό; :(

Εἶναι σεβασμός εἶτε προσπαθοῦμε νά τό ποῦμε ἔτσι εἶτε ἀλλιῶς.

Εἶναι σεβασμός στό χρόνο πού διάθεσες γιά μάθηση, στό χρόνο πού ἤσουν ἀντιπαραγωγικός καί στήν τελική εἶναι ἀναγνώριση τοῦ κόπου καί τῶν προσπαθειῶν σού νά καταλάβεις τί γίνετε ἀντί να ἀποδέχεσε τήν μασημένη τροφή πού ἄλλοι σοὐ δίνουν.

apav
02/11/2007, 11:22
Μήπως όμως ο μισθός αυτός έχει υπολογισθεί με βάση τα δικά τους δεδομένα; Μήπως ο μισθός είναι η πληρωμή των υπηρεσιών που προσφέρουμε στον συγκεκριμένο τόπο; Βασικός μισθός έξω = ελληνικός μισθός πτυχίου και μεταπτυχιακού. :wacko:

paTman_the
02/11/2007, 11:42
τα ίδια κάνεις δλδ με 650ε βασικό στην ελλάδα και τα ίδια με 1000λίρες (ίσως είναι κ παραπάνω αλλά δεν το ξέρω σίγουρα) στην αγγλία ;