PDA

View Full Version : Ρύθμισμα βαλβιδων......



Antwnis
26/10/2007, 12:44
Για κάθε μηχανάκι, ο κατασκευαστής του ορίζει τα διαστήματα που θα πρέπει να ελέγχονται οι βαλβίδες του και να ρυθμίζονται ανάλογα.
Πρακτικά, ή8ελα να ρωτήσω, ποια είναι τα συμπτώματα απο τα οποία μπορεί να καταλάβει κανείς ότι οι βαλβίδες της μηχανής του θέλουν ρύθμισμα;
Στην συγκεκριμενη περιπτωση, το μηχανακι μου είναι μονοκύλινδρο, πεναβάλβιδο TENERE 660 και ο κατασκευαστής ορίζει έλεγχο κάθε 6.000 χλμ. Έχω κάνει 13.000 από την τελευταία ρύθμιση και το μοτερ λειτουργεί μια χαρά. Business as usual, δηλαδή :smilea:
Αλλα.... Μήπως θέλουν ρύθμισμα ?? Έχει κάνει και 66.000 χλμ συνολικα.

:look:

FZR1000
26/10/2007, 14:59
Πρακτικά, ή8ελα να ρωτήσω, ποια είναι τα συμπτώματα απο τα οποία μπορεί να καταλάβει κανείς ότι οι βαλβίδες της μηχανής του θέλουν ρύθμισμα;

Αν τα διακενα ειναι μεγαλυτερα απ το κανονικο οι βαλβιδες χτυπανε και μεχρις ενος σημειου δεν υπαρχει προβλημα.

Αν τωρα τα διακενα ειναι μικροτερα απ το κανονικο δεν υπαρχει κανενα συμπτωμα και αν το αφησεις μεχρι να γινουν πολυ μικρα (η και μηδενικα).....τον πουλο
Οι βαλβιδες δεν ψυχονται αρκετα με αποτελεσμα να στραβωσουν και να μεινει καποια απο αυτες ανοιχτη...

OldMan
27/10/2007, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
ο κατασκευαστής ορίζει έλεγχο κάθε 6.000 χλμ. Έχω κάνει 13.000 από την τελευταία ρύθμιση και το μοτερ λειτουργεί μια χαρά.
Ο "έλεγχος" ΔΕΝ σημαίνει αναγκαστικά "ρύθμιση" .....


Υ.Γ.
Στο δικό μου έχουν γίνει τουλάχιστον 5-6 έλεγχοι βαλβίδων από το συνεργείο (και άλλοι τόσοι από εμένα...) χωρίς ΚΑΜΙΑ ρύθμιση !!!
(για να μην μας πρήζουν τα @@ κάτι βρωμοδίχρονοι ...):winka:

dirtbird
27/10/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ο "έλεγχος" ΔΕΝ σημαίνει αναγκαστικά "ρύθμιση" .....


Υ.Γ.
Στο δικό μου έχουν γίνει τουλάχιστον 5-6 έλεγχοι βαλβίδων από το συνεργείο (και άλλοι τόσοι από εμένα...) χωρίς ΚΑΜΙΑ ρύθμιση !!!
(για να μην μας πρήζουν τα @@ κάτι βρωμοδίχρονοι ...):winka:

Tι δουλειά είχε στο συνεργείο?:confused: :D

OldMan
27/10/2007, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Tι δουλειά είχε στο συνεργείο?:confused: :D
Εθιμοτυπικές επισκέψεις ....!!!

(πας, αφήνεις το μηχανάκι, πίνεις κανα-δυο καφέδες, λες να ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ, φεύγεις και το παίρνεις την άλλη μέρα - πλυμένο/γυαλισμένο !!) :winka:

Antwnis
27/10/2007, 22:53
OK, δεν λεω, βοηθαει στη ψυχική ανάταση του αναβάτη να αφηνει το μοτορι του για ψυχο8εραπεία στο συνεργειο αλλα.....

Περα απο το κλασσικο ενοχλητικο χτύπημα που μπορει να ακουσει κανεις απο τις βαλβίδες, τι αλλα συμπτώματα μπορει να παρατηρήσει που σημαίνουν οτι χρειάζονται ρύθμιση?:sick:

Nikoskazer2000
27/10/2007, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
OK, δεν λεω, βοηθαει στη ψυχική ανάταση του αναβάτη να αφηνει το μοτορι του για ψυχο8εραπεία στο συνεργειο αλλα.....

Περα απο το κλασσικο ενοχλητικο χτύπημα που μπορει να ακουσει κανεις απο τις βαλβίδες, τι αλλα συμπτώματα μπορει να παρατηρήσει που σημαίνουν οτι χρειάζονται ρύθμιση?:sick:

Το μηχανάκι σιγά-σιγά αλλα σταθερά παίρνει την κατιούσα:

Αυξημένη κατανάλωση, μειωμένη ιπποδύναμη, θόρυβος. Ίσως και αυξημένη φθορά στον κύλινδρο, δεν ξέρω.

FZR1000
28/10/2007, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
OK, δεν λεω, βοηθαει στη ψυχική ανάταση του αναβάτη να αφηνει το μοτορι του για ψυχο8εραπεία στο συνεργειο αλλα.....

Περα απο το κλασσικο ενοχλητικο χτύπημα που μπορει να ακουσει κανεις απο τις βαλβίδες, τι αλλα συμπτώματα μπορει να παρατηρήσει που σημαίνουν οτι χρειάζονται ρύθμιση?:sick:



Αν τα διακενα ειναι μεγαλυτερα απ το κανονικο οι βαλβιδες χτυπανε

Tι αλλο θες να ακουσεις για να δεις οτι θες ρυθμιση...Κανα ΓΚΡΑΟΥ ισως???;)

Antwnis
29/10/2007, 16:29
Dear FZR, επέμεινα πάλι στην ερώτηση μου ακριβώς γιατί δεν τις ακούω να χτυπάνε και γιαυτο ρωτησα για άλλα πι8ανα συμπτώματα.
Οχι, το ΓΚΡΑΟΥ δεν 8ελς κα8όοολου να το ακούσω!
Η κατανάλωση και το τραβηγμα πάντως είναι στα ίδια πλαίσια.









:smilea:

FZR1000
29/10/2007, 18:28
Εγω πιστευω οτι η καταναλωση ισως αυξηθει λιγο αν τα διακενα μικρυνουν αλλα το μοτορι ισως παει καλυτερα μεχρι να σπασει...οποτε δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα απο τετοια συμπτωματα...

Βεβαια για να σπασει πρεπει να το αφησεις πανω απο 50.000χλμ χωρις ρυθμιση πιστευω...

lazkal
29/10/2007, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Στο δικό μου έχουν γίνει τουλάχιστον 5-6 έλεγχοι βαλβίδων από το συνεργείο (και άλλοι τόσοι από εμένα...) χωρίς ΚΑΜΙΑ ρύθμιση !!!
(για να μην μας πρήζουν τα @@ κάτι βρωμοδίχρονοι ...):winka:

Η δική μου εμπειρία είναι η εξής :

Αν το μοτόρι έχει κοκοράκια ΚΑΙ είσαι και περίεργος , τότε κοίταζέ τις που και που ...
Στο Brossaki που έιχα για 40.000 Km στις 3-4 φορές που άνοιξα καπάκια ΜΙΑ φορά ΜΙΑ βαλβίδα ήθελε (όχι φανατικά -αυτό για τους μύστες του φίλλερ!)ρύθμιση .
Σε VT 600 φίλου , μέχρι τα 80.000 Km , ανοίγαμε κάθε 10.000 τα καπάκια , ανοίγαμε και τα καπάκια απο τις μπύρες και "ψιλορυθμίζαμε "... Μετά σταματήσαμε το σπόρ , και ξαναελέγξαμε στα 150.000 Κm . Ήταν σαν να μην πέρασε ούτε μια μέρα ...

Αν τώρα το μοτόρι έχει καπελώτα...
Η δική μου γνώμη είναι να ΜΗΝ τα δίνουμε για ρύθμιση . ΚΑΘΟΛΟΥ .
ΕΜΠΕΙΡΙΑ :
Fiat uno Fire 1000cc
Κατασκευαστής : Έλεγχος και Ρύθμιση ανα 20.000 κm.
Haynes : Τα μοτόρια με καπελώτα (και αυτό είναι τέτοιο) ΔΕΝ χρειάζονται έλεγχο . Μόνο ΑΝ γίνει αποσυναρμολόγηση της κινηματικής(που τη θυμήθηκα τη φράση...)αλυσίδας , θέλει ρύθμιση.
Εγώ : Ελέγχω στα 50.000 km . Όλα άψογα.
Ελέχγω στα 200.000km . Όλα άψογα .
Renault Laguna
Κατασκευαστής : Έλεγχος και Ρύθμιση ανα 20.000 κm.
Haynes : Τα μοτόρια με καπελώτα (και αυτό είναι τέτοιο) ΔΕΝ χρειάζονται έλεγχο . Μόνο ΑΝ γίνει αποσυναρμολόγηση της κινηματικής(που τη θυμήθηκα τη φράση...)αλυσίδας , θέλει ρύθμιση.
Εγώ : Ελέγχω στα 80.000 km (πονήρεψα βλέπετε ..). Όλα άψογα.
Πάμε τώρα στα μηχανάκια ...
Yamaha XS 400 doch .
Κατασκευαστής : Έλεγχος και Ρύθμιση ανα 12.000 κm.
Εγώ : Στα 1.000 - ΟΚ
Στα 10.000 - ΟΚ και μάλιστα βγάζω όλα τα καπελώτα τα γράφω κάπου και βλέπω ότι αν αγοράσω 4-5 νούμερα ακόμη τότε αν χρειαστώ την επόμενη φορά ρύθμιση ,δεν θα χρειάζεται να τρέχω στην Πειραιώς(Εκεί ήταν η Yamaha -για να μαθαίνουν οι νεώτεροι) .
Συνεχίζω με τον ίδιο ρυθμό τα σέρβις και φτάνω στα 80.000 Κm . Το μηχανάκι Πήγαινε Γαμιόντας και οι βαλβίδες ήταν ΠΑΝΤΑ ΟΚ .
Τότε τρύπησε το πιστόνι (για την ακρίβεια ράγισε ) , αλλάχτηκε και έχοντας ήδη διαβάσει το Haynes ρύθμισα για τελευταία φορά τις βαλβίδες (μου χρειάστηκε το ένα καπελώτο ) κατά τη συναρμολόγηση του μοτέρ και έκτοτε ΔΕΝ ξανασχολήθηκα με τις Βαλβίδες ( μέχρι τα 130.000 Κm - που το έδωσα .)
Τα καπελώτα και το ειδικό εργαλείο που πατούσε τα ποτηράκια τα έχω και τα δείχνω στούς φίλους κάθε φορά που μου λένε πώς τους χρεώσανε στο σέρβις και 2-3 καπελώτα (
:lol: :lol: :lol: )
Σε Gpz φίλου ελέχγθηκαν μια φορά στα 60.000 Κμ , ήταν ΟΚ και απο τότε ΔΕΝ...
Στο ZZR του αδερφού μου ΔΕΝ έχουν ελεγχθεί ΚΑΘΟΛΟΥ 40.000 κm και Μαμάει ...
Στο VFR μου (24.000)ΔΕΝ και ΟΥΤΕ πρόκειται ...

Και για να κλείνει το Θέμα : Μια βόλτα στο δίκτυο και ολίγο διάβασμα θα σας πείσει ότι έτσι έχουν τα πράματα ...(Αρκεί να μπορείτε να αποκωδικοποιείτε αυτά που διαβάζετε στα forum - Ακόμα θυμάμαι τη φάση στο συνεργείο όπου ο Μάστορας φωνάζει στο μαστορόπουλο - Ρε Νίκο , καθάρισε το καπάκι να φαίνεται ότι ρυθμίσαμε τις Βαλβίδες...):D :smokin: :smokin:

FZR1000
29/10/2007, 20:10
:beer: :beer: :beer: :beer:

Σωστος ετσι ειναι κυριως τα χονδα:beer: :beer: :beer:

Για μονοκυλινδρο ομως και αεροψυκτο και με κοντρα παξιμαδι στις βαλβιδες αλλαζουν τα πραγματα...

Κ εγω στο zxr400 μου, που εχει τωρα 190.000χλμ δεν ξερω τι εκαναν οι προηγουμενοι αλλα σε μενα ηθελαν 3 βαλβιδες ρυθμιση καθε 30.000χλμ απαραδεκτα πραγματα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
29/10/2007, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από lzkl
Αν το μοτόρι έχει κοκοράκια ΚΑΙ είσαι και περίεργος , τότε κοίταζέ τις που και που ...
Ούτε το Laverda ούτε το ΚΤΜ ...!!!

(γιατί με κάνεις quote λοιπόν ???) :confused:

lazkal
29/10/2007, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ούτε το Laverda ....

(γιατί με κάνεις quote λοιπόν ???) :confused:

Είχαν ανακαλυφθεί τα καπελώτα τότε ;;;:beer: :beer: :beer: :evil:

OldMan
30/10/2007, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από lzkl
Είχαν ανακαλυφθεί τα καπελώτα τότε ;;;:beer: :beer: :beer: :evil:
Προφανώς όχι ...!!! :smokin:

(δανειζόμασταν ωστήρια από αστεροειδείς κινητήρες για εκκεντροφόρο στο πλάϊ, μέχρι που τελείωσε το απόθεμα στην βάση της Λάρισας και αναγκαστήκαμε να τον βάλουμε επικεφαλής - μετά κοκορακίων και πιανολών, βεβαίως βεβαίως ...) :wave2:

DUKASII
30/10/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Προφανώς όχι ...!!! :smokin:

(δανειζόμασταν ωστήρια από αστεροειδείς κινητήρες για εκκεντροφόρο στο πλάϊ, μέχρι που τελείωσε το απόθεμα στην βάση της Λάρισας και αναγκαστήκαμε να τον βάλουμε επικεφαλής - μετά κοκορακίων και πιανολών, βεβαίως βεβαίως ...) :wave2: αυτο είναι που λεμε...

"τον εστειλε για σπίρτα..."