PDA

View Full Version : nx-250/ax-1 Super Motard



Panos82gr
26/10/2007, 14:37
Ξερει κανεις τι κοστος χρειαζονται ζαντολαστιχα για να γινει το εν λογω μηχανακι motard και αν το εχει μετατρεψει κανεις απο το forum?

KeLeYTiS
26/10/2007, 15:13
Με ακτινες (αν και δεν εχω δει ) θα πρεπει να κοιταξεις να βρεις κεντρα τα οποια ταιριαζουν στο AX (κυριως το ποσο φαρδια ειναι και αν χωρανε στο ψαλιδι - μπροστινο , ρουλεμαν αλλαζονται , αποστατες φτιαχνεις ) και πλεκεις στεφανια πανω σε αυτα σε οτι διασταση θελεις

Για χυτες ζαντες και ισως πιο οικονομικη λυση μπορεις να ταιριαξεις (παλι με την μεθοδο παραπανω δηλαδη να φτιαξεις αν χρειαζεται αποστατες και να ταιριαξεις τα ρουλεμαν με την διαμετρο του αξονα) απο διαφορα μικρα στρητακια (RGV,TZR,CBR250 η 400 αν χωραει ο πισω τροχος)

Εχω δει AX με ζαντες απο CBR250 και ηταν ομορφο σε αντιθεση με τις μαμα ζαντες οι οποιες ειναι εμφανισιακα αθλιες κατα την γνωμη μου

Επισης αν το ΝΧ εχει ακτινωτες ζαντες (μου φαινεται οτι εχει) τοτε θα μπορουσες να παρεις κεντρα απο ΝΧ και να πλεξεις νεα στεφανια πανω σε αυτα χωρις πατεντες αφου πρεπει το ψαλιδι και το μπροστινο να ειναι ιδια με του ΑΧ

Panos82gr
26/10/2007, 15:24
Να σε καλα φιλε! :beer:
Θα ψαξω να δω ποσο παει το μαλι για πλεξιμο των στεφανιων μιας και δε θελω να ριξω λεφτα πανω στο σαπακι μου!:lol: