PDA

View Full Version : Εμεινα από μπαταρια...Τεχνικά ζητήματα



Tpap
25/10/2007, 14:36
Aν θα βαλεις μια καινουργια μπαταρια στις ιδιες περιπου εξ. διαστασεις αλλα με περισσοτερα Ah θα ηταν πολυ καλλιτερα μιας και απ' οτι λες εχεις αυξημενες καταναλωσεις.
Βεβαια δεν πρεπει να ξεπερνα η μπατ σου την αποδοση του εναλλακτηρα της μηχανης σε Ah, γιατι θα εχεις μετα προβλημα στην φορτιση της...

Αυτο που ενδιαφερει σε μια μπατ δεν ειναι μονο η ονομαστικη τιμη της εντασης/ωρα που αναγραφεται σχεδον παντα,
αλλα ειναι τα CCA (cold cranking amps), δυστυχως δεν τα αναφερουν ομως ολες οι μπατ--και ειδικα για μηχανες.

Nikoskazer2000
26/10/2007, 03:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Επειδή δεν ξέρω, και μ'αρέσει να μαθαίνω...:blush:
:lol:

....


Και επειδή :a024: "Η γνώση είναι δύναμη..." :a024: και επειδή σε πάω ρε Νικόλα :beer: ξεκινούμε.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Αν αλλαχτεί η μπαταρία με μεγαλύτερη, υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Εννοείται πως οχι, αλλα το πρόβλημα είναι πως μια μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας σε mΑh είναι και μεγαλύτερη σε μέγεθος οπότε συνήθως δεν επαρκεί ο χώρος για να τοποθετηθεί.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Αυξάνεται ο χρόνος ζωής της?

Επίσης οχι.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Το έχει ήδη κάνει κάποιος?

Μόνο σε τηλεκατεθυνόμενο :lol:

Χωρίς πλάκα, αν σκοπεύεις να βάλεις κάποια ενεργοβόρα after-market πράγματα στη μηχανή σου (π.χ θερμαινόμενα grips - τραβάνε πολλά watt) ή ενα έξτρα προβολάκι στο πλάι αλα BMW, Varadero τότε ναι, χρειάζεσαι μια μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρία γιατί η αλλη θα τα φτύσει πριν την ώρα της ή θα σ' αφήσει με μια μιζιά. (ασε εχω πείρα σου λεω :( )

Nikoskazer2000
26/10/2007, 04:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Aν θα βαλεις μια καινουργια μπαταρια στις ιδιες περιπου εξ. διαστασεις αλλα με περισσοτερα Ah θα ηταν πολυ καλλιτερα μιας και απ' οτι λες εχεις αυξημενες καταναλωσεις.
Βεβαια δεν πρεπει να ξεπερνα η μπατ σου την αποδοση του εναλλακτηρα της μηχανης σε Ah, γιατι θα εχεις μετα προβλημα στην φορτιση της...

Αυτο που ενδιαφερει σε μια μπατ δεν ειναι μονο η ονομαστικη τιμη της εντασης/ωρα που αναγραφεται σχεδον παντα,
αλλα ειναι τα CCA (cold cranking amps), δυστυχως δεν τα αναφερουν ομως ολες οι μπατ--και ειδικα για μηχανες.

Ας υποθέσουμε οτι έχουμε το χώρο και βάζουμε μια μπαταρία περισσότερων mAh απο την εργοστασιακή. Αν η μπαταρία χρειάζεται φόρτιση (π.χ βράδυ με τα φώτα - συνεχή κατανάλωση) τότε ο ανορθωτής θα δίνει το μέγιστο επιτρεπτό ρεύμα που μπορεί άσχετα αν η μπαταρία χρειάζεται περισσότερο ρεύμα ανα μονάδα χρόνου για να παρεμένει πλήρως φορτισμένη συνέχεια. Σωστά;

Θυμάμαι που είχες κάποτε συμμετάσχει σε θέμα με μπαταρίες και είχες γράψει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα! :beer: :beer: :beer:

Υ.Γ: Τι ακριβώς ορίζουν τα CCA;

:wave2:

Nikoskazer2000
26/10/2007, 04:11
Α ναι Δημήτρη +1 οσα είπε ο Μανωλιός και ξανά ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ!!! :beer: :beer: :beer:

Tpap
26/10/2007, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Ας υποθέσουμε οτι έχουμε το χώρο και βάζουμε μια μπαταρία περισσότερων mAh απο την εργοστασιακή. Αν η μπαταρία χρειάζεται φόρτιση (π.χ βράδυ με τα φώτα - συνεχή κατανάλωση) τότε ο ανορθωτής θα δίνει το μέγιστο επιτρεπτό ρεύμα που μπορεί άσχετα αν η μπαταρία χρειάζεται περισσότερο ρεύμα ανα μονάδα χρόνου για να παρεμένει πλήρως φορτισμένη συνέχεια. Σωστά;
Υ.Γ: Τι ακριβώς ορίζουν τα CCA;

1. mAh εχουν οι μπατ των κινητων κλπ και οχι των μοτο/αμαξιων
2. ο ανορθωτης ΔΕΝ παραγει ρευμα αυτο το κανει το δυναμο (ελληνικα) ή alternator (αγγλικα) ή εναλλακτηρας (κινεζικα), ο ανορθωτης κανει αλλη δουλεια.
3. ο αυτοματος (ή voltage regulator) επιτρεπει στην μπατ οταν εκεινη εμφανισει πτωση τασεως να δεχεται ρευμα απο τον εναλλακτηρα ωστε να φορτιστει ή αν ειναι φορτισμενη (ή φορτισε) να διακοπτει την παροχη.

τωρα ξαναγραφω οτι ειχα γραψει κ πριν: αν τα Ah (ονομαστικα) της μπατ ξεπερνουν την αποδοση του δυναμο σε Ah θα αδυνατει να την φορτισει σωστα και θα υπερθερμαινεται.

Ως CCA αναφερονται τα πραγματικα αμπερ που θα δωσει μια μπατ σε απαιτηση, σε κρυο περιβαλλον 12 βαθμων κελσιου, τα οποια ειναι πολυ διαφορετικα απο τα ονομαστικα...

T-REX
26/10/2007, 21:42
Φίλε μου έχω την εντύπωση οτι το μέγεθος που καθορίζει την δυνατότητα φορτίσεως της μπαταρίας είναι η τάση που ανεβάζει η γεννητριά σου και η δυνατότητα να παράγει ισχύς. Κι εξηγούμαι.

1. Αρχικά κι επιδή μιλάμε κατά κύριο λόγο για γεννήτρια εναλλάσσομένου, η παραγόμενη τάση πρέπει να γίνει συνεχής για να μπορεί να φορτίσει την μπαταρία σου εξού και η ανάγκη ανορθωτη στο κύκλωμα φορτίσεως.
2.Η διαδικασία φορτίσεως είναι δυναμική ,δηλαδή ενώ αρχικά ξεκινάει με πολλά αμπέρ(αφού υπάρχει διαφορά δυναμικού μετάξύ τάσης γεννήτριας και μπαταρίας) - το ρεύμα φορτίσεως φθίνει μέχρι να μηδενιστεί (πρακτικά) λόγω της σταδιακής ανόδου της τάσεως της μπαταρίας.
3. Τα αμπερώρια που ανέφερες είναι ουσιαστικά ένα μέγεθος κατανάλωσης ισχύος της μπαταρίας σου και δεν έχουν καμία σχέση με το ρεύμα που "τραβάς" εσύ από την μπαταρία.
4. Μετά από πολύωρη φόρτιση έχεις καλύψει σχεδόν εξ ολοκλήρου τα στοιχεία σου απο πλευράς αμπερωρίων και τάσης. Για να πετύχεις όμως πλήρη φόρτιση πρέπει να έχεις ένα κύκλωμα προσαρμογής της τάσης της γεννητριάς σου , ενα κύκλωμα δηλαδή που προσαρμόζει την τάση της γεννήτριας με τις απαιτήσεις φορτίσεως( δεν ξέρω αν υφίσταται στις μότο)
5. Το ρεύμα που βγάζει η μπαταρία σου εξαρτάται από τους καταναλωτές σου. Για να το καταλάβεις αυτό κοίτα τα μεγέθη του ρεύματος βραχυκυκλώσεως.
6. Αυτά ισχύουν από την θεωρία, πρακτικά για τις μοτο δεν ξερω, ας μας τα πει κάποιος
7. Ελπίζω να είμαι on topic
:lol:
8. Για οποιαδήποτε διαφωνία ενοείται πως είμα ανοικτός

:beer:

OldMan
27/10/2007, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
Μετά από πολύωρη φόρτιση έχεις καλύψει σχεδόν εξ ολοκλήρου τα στοιχεία σου απο πλευράς αμπερωρίων και τάσης. Για να πετύχεις όμως πλήρη φόρτιση πρέπει να έχεις ένα κύκλωμα προσαρμογής της τάσης της γεννητριάς σου , ενα κύκλωμα δηλαδή που προσαρμόζει την τάση της γεννήτριας με τις απαιτήσεις φορτίσεως( δεν ξέρω αν υφίσταται στις μότο)
Δεν υφίσταται ...!!!

(το μόνο κύκλωμα προσαρμογής είναι αυτό του Σταθεροποητή που έχει ένα "συγκριτή" τάσης - συνήθως Smitt-triger, αλλά δυστυχώς δεν είναι ρυθμιζόμενο...) :wave2:

Nikoskazer2000
27/10/2007, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
1. mAh εχουν οι μπατ των κινητων κλπ και οχι των μοτο/αμαξιων
2. ο ανορθωτης ΔΕΝ παραγει ρευμα αυτο το κανει το δυναμο (ελληνικα) ή alternator (αγγλικα) ή εναλλακτηρας (κινεζικα), ο ανορθωτης κανει αλλη δουλεια.
3. ο αυτοματος (ή voltage regulator) επιτρεπει στην μπατ οταν εκεινη εμφανισει πτωση τασεως να δεχεται ρευμα απο τον εναλλακτηρα ωστε να φορτιστει ή αν ειναι φορτισμενη (ή φορτισε) να διακοπτει την παροχη.

τωρα ξαναγραφω οτι ειχα γραψει κ πριν: αν τα Ah (ονομαστικα) της μπατ ξεπερνουν την αποδοση του δυναμο σε Ah θα αδυνατει να την φορτισει σωστα και θα υπερθερμαινεται.

Ως CCA αναφερονται τα πραγματικα αμπερ που θα δωσει μια μπατ σε απαιτηση, σε κρυο περιβαλλον 12 βαθμων κελσιου, τα οποια ειναι πολυ διαφορετικα απο τα ονομαστικα...

Ααα μάλιστα!
mAh έγραψα; :a018: Ναι, μλκ μου.
Το δυναμό παράγει AC και ο ανορθωτής το κάνει DC εε; (ξέρω, μου τα 'χει εξηγήσει ο αδελφός μου αλλα εξακολουθώ να τα μπερδεύω).

Ευχαριστώ για ολα!
:beer: :beer: :beer:
:wave2:

Baggelhs20
29/10/2007, 01:27
σωστα

stefanos
29/10/2007, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000

Το δυναμό παράγει AC και ο ανορθωτής το κάνει DC εε; (ξέρω, μου τα 'χει εξηγήσει ο αδελφός μου αλλα εξακολουθώ να τα μπερδεύω).

Ευχαριστώ για ολα!
:beer: :beer: :beer:
:wave2:

Δεν είναι απόλυτο, ισχύει πάντως για την πλειοψηφία των σύγχρονων μοτό (οι υπόλοιπες καλά ξεμπερδέματα)

Tpap
29/10/2007, 17:22
οι κατ/στες εναλλακτηρων, για αυτο η μοτο, αναφερουν την ταση λειτουργιας και τα Α.
Αντε και να εχουν και κανα σχεδιαγραμμα αποδοσης σαλ με Α.

ολες οι αλλες γεννητριες (ή Η/Ζ) μετριουνται σε KVA.

προσφατα αλλαξα εναλλακτηρα στο αμαξι μου και παραγγειλα εναν μεγαλλιτερο σε Α ωστε να βαλω και μια μεγαλλιτερη μπατ σε Αh..

T-REX
29/10/2007, 19:05
Φιλε Tpap όλες οι γεννήτριες πρέπει κανονικά να μετρούνται σε VA οπως είπες.
Όπως σου έγραψα και σε προηγούμενο post τα ΑH είναι το μέγεθος που χαρακτηρίζει την ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ της μπαταρίας σου . Νομίζω οτι αυτό είναι εντελώς ανεξάρτητο από το κύκλωμα φορτίσεως (εκεί έχεις amper φορτίσεως) και επομένως δεν βλέπω τον λόγο της αλλαγής της γεννήτριάς (αν κατάλαβα καλά).
Έτσι μια μπαταρία με μεγαλύτερη χωριτικότητα αλλα με ΙΔΙΑ τα υπολοιπα χαρακτηριστικά δεν επηρεάζει τις υπόλοπες παραμέτρους πλήν του χρόνου φορτίσεως.

Άν κρατήσεις την παλία σου δηλαδή, θα εξακολουθείς να φορτίζεις αλλά θα απαιτείται λίγο μεγαλύτερος χρόνος . Αλλαγή γεννήτριας απαιτείται όταν θέλεις για κάποιον λόγο να βάλεις μπαταρία μεγαλύτερης τάσης(κουφό):lol:

Γενικά όταν επεμβαίνεις σε κύκλωμα φορτίσεως πρέπει να έχεις υπόψιν σου και τις εσωτερικές αντιστάσεις( κατά Τhevinin) που μεταβάλλονται και που θα έχουν σαν αποτέλεσμα την πτώση ή την ανοδο της πολικής τάσης της γεννήτριας (της τάσης δηλαδή που θα μετρούσες αν θεωρητικά έβαζες ένα ομόμετρο στους ακροδέκτες της γεννήτριας σου)


:beer:
Αν έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου πές:wave2:


Στέφανε υπάρχουν γεννήτριες συνεχούς στις μηχανές (δεδομένου οτι είναι κατά πολύ πιο βαριές και πολύπλοκες στην κατασκευή) η υπονοείς οτι γίνεται ηλεκτρονική ανόρθωση?
:wave2: :beer:

Old τα φώτα σου:wave2:

Tpap
29/10/2007, 20:44
πολυ καλα καταλαβες και συμφωνω σε οσα ανεφερες..

ο λογος που αντικατεστησα το παλιο μου δυναμο ειναι γιατι αισιως φετος εφτασε τα 37 χρονια λειτουργιας του με 1-2 ανακατασκευες, και βρηκα την ευκαιρια (στα ιδια χρηματα) να βαλω εναν 85αρη σε Α..
οχι οτι εχω απαιτησεις σε καταναλωσεις αλλα γιαυτο ακριβως που ειπες: για να ξαναφορτιζει γρηγορα.

OldMan
29/10/2007, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
Old τα φώτα σου:wave2:

Σε τι πράγμα ???

Στην θεωρία των μιγαδικών συναρτήσεων στις οποίες πας να μας μπλέξεις ???

Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
πρέπει να έχεις υπόψιν σου και τις εσωτερικές αντιστάσεις( κατά Τhevinin) που μεταβάλλονται
:winka:

OldMan
29/10/2007, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
Στέφανε υπάρχουν γεννήτριες συνεχούς στις μηχανές (δεδομένου οτι είναι κατά πολύ πιο βαριές και πολύπλοκες στην κατασκευή) η υπονοείς οτι γίνεται ηλεκτρονική ανόρθωση?
Ο Στέφανος θυμάται το μανιατό που είχε στο CZ ....!!! :wave2:

T-REX
30/10/2007, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σε τι πράγμα ???

Στην θεωρία των μιγαδικών συναρτήσεων στις οποίες πας να μας μπλέξεις ???

:winka:

Ασε το μιγαδικό επίπεδο κατα μέρος ρε παλιάνθρωπα:lol:

T-REX
30/10/2007, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ο Στέφανος θυμάται το μανιατό που είχε στο CZ ....!!! :wave2:

ΕΕ που να ξέρω'γώ για...:lol: :beer:

stefanos
30/10/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ο Στέφανος θυμάται το μανιατό που είχε στο CZ ....!!! :wave2:


Εχει στο cz.


Παρόλα αυτά αν βάλουμε μεγαλύτερη γεννήτρια για να έχουμε ρεύμα για τα προβολάκια μας και τα ψυγειάκια μας κτλ καλούδια μας, όταν όλα αυτά είναι OFF που πηγαίνει το επι πλέον ρεύμα που παράγουμε?

OldMan
30/10/2007, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Παρόλα αυτά αν βάλουμε μεγαλύτερη γεννήτρια για να έχουμε ρεύμα για τα προβολάκια μας και τα ψυγειάκια μας κτλ καλούδια μας, όταν όλα αυτά είναι OFF που πηγαίνει το επι πλέον ρεύμα που παράγουμε?
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ρωτάς σοβαρά ή ως έχων περιπαικτικήν διάθεσιν ??? :D

Lupo
30/10/2007, 17:02
Εντάξει.
Επειδή, δεν είμαι γνώστης κάποιων τεχνικών όρων, κι επειδή, σ'όλο το thread, εκεί που πιάνω το νόημα, εκεί πετιέται μία άγνωστη λέξη και πάλι στα χαμένα τριγυρνάω......

θα κάνω την ερώτηση υπερβολικά απλοϊκή και παρακαλώ να με συγχωρέσετε:blush: ...


Αν θέλω να βάλω στην μοτοσυκλέτα μου, πχ προβολάκια όπως είπε ο stefanos.
Προφανώς χρειάζεται περισσότερο ρεύμα.
Αν βάλω μεγαλύτερη μπαταρία (όχι σε διαστάσεις), θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
Πρέπει να αλλαχθούν κι άλλα πράγματα ταυτόχρονα? πχ ανορθωτής?

Ή κάτι άλλο?

:wave2:

Cpt. Haddock
30/10/2007, 17:02
τι καλά που έκανα και χώρισα το αρχικό θρεντ :uplate:

:rotflmao:

Lupo
30/10/2007, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τι καλά που έκανα και χώρισα το αρχικό θρεντ :uplate:

:rotflmao:
Ακριβως το ίδιο είχα ρωτήσει και στο αρχικό thread:a22:

stefanos
30/10/2007, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ρωτάς σοβαρά ή ως έχων περιπαικτικήν διάθεσιν ??? :D

σοβαρότατα

Anty12
30/10/2007, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Εντάξει.
Επειδή, δεν είμαι γνώστης κάποιων τεχνικών όρων, κι επειδή, σ'όλο το thread, εκεί που πιάνω το νόημα, εκεί πετιέται μία άγνωστη λέξη και πάλι στα χαμένα τριγυρνάω......

θα κάνω την ερώτηση υπερβολικά απλοϊκή και παρακαλώ να με συγχωρέσετε:blush: ...


Αν θέλω να βάλω στην μοτοσυκλέτα μου, πχ προβολάκια όπως είπε ο stefanos.
Προφανώς χρειάζεται περισσότερο ρεύμα.
Αν βάλω μεγαλύτερη μπαταρία (όχι σε διαστάσεις), θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
Πρέπει να αλλαχθούν κι άλλα πράγματα ταυτόχρονα? πχ ανορθωτής?

Ή κάτι άλλο?

:wave2:


Αυτό που πραγματικά μας ενδιαφέρει στον υπολογισμό ενός ηλεκτρικού κυκλώματος (οποιουδήποτε κυκλώματος) είναι η ισχύς.

Στην περίπτωση σου , βρίσκεις (από το manual) την συνολική ισχύ Α που παράγει το κύκλωμα της μοτοσικλέτας σου , το οποίο αναφέρεται συνήθως σε Watt, και από την άλλη την συνολική ισχύ Β που καταναλώνουν τα διάφορα συστήματα της μοτοσικλέτας (φώτα , ηλεκτρονικά, κτλ), αθροιστικά.
.
Αν η Α είναι μεγαλύτερη από την Β (που πρέπει να είναι), τότε μπορείς να προσθέσεις στην μηχανή κάποια πράγματα με ισχύ π.χ. Γ , ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ να ξεπερνάς τον αριθμό Α>(Β+Γ).

Να θυμάσαι ότι υπό κανονικές συνθήκες όλα πάνω στην μηχανή είναι φτιαγμένα για να αντέχουν αυτή την ισχύ Α.(καλώδια , λάμπες, ηλεκτρονική, αισθητήρες)
Αν αυτό το Α αλλάξει, πρέπει απαραίτητα να αλλάξουν και μερικά από τα παραπάνω αν όχι όλα…

Εντελώς φιλικά …απευθύνσου σε κάποιο επαγγελματία ηλεκτρολόγο , γιατί δείχνεις να μην γνωρίζεις βασικά πράγματα (σε ότι αφορά τα ηλεκτρολογικά), και αυτό είναι επικίνδυνο και για σένα και για την τσέπη σου….

Lupo
30/10/2007, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αυτό που πραγματικά μας ενδιαφέρει στον υπολογισμό ενός ηλεκτρικού κυκλώματος (οποιουδήποτε κυκλώματος) είναι η ισχύς.

Στην περίπτωση σου , βρίσκεις (από το manual) την συνολική ισχύ Α που παράγει το κύκλωμα της μοτοσικλέτας σου , το οποίο αναφέρεται συνήθως σε Watt, και από την άλλη την συνολική ισχύ Β που καταναλώνουν τα διάφορα συστήματα της μοτοσικλέτας (φώτα , ηλεκτρονικά, κτλ), αθροιστικά.
.
Αν η Α είναι μεγαλύτερη από την Β (που πρέπει να είναι), τότε μπορείς να προσθέσεις στην μηχανή κάποια πράγματα με ισχύ π.χ. Γ , ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ να ξεπερνάς τον αριθμό Α>(Β+Γ).

Να θυμάσαι ότι υπό κανονικές συνθήκες όλα πάνω στην μηχανή είναι φτιαγμένα για να αντέχουν αυτή την ισχύ Α.(καλώδια , λάμπες, ηλεκτρονική, αισθητήρες)
Αν αυτό το Α αλλάξει, πρέπει απαραίτητα να αλλάξουν και μερικά από τα παραπάνω αν όχι όλα…

Εντελώς φιλικά …απευθύνσου σε κάποιο επαγγελματία ηλεκτρολόγο , γιατί δείχνεις να μην γνωρίζεις βασικά πράγματα (σε ότι αφορά τα ηλεκτρολογικά), και αυτό είναι επικίνδυνο και για σένα και για την τσέπη σου….
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
Ηλεκτρολογικά, όντως δεν γνωρίζω , πέρα από το λογικό, Α>(Β+Γ) , γι'αυτό και ρώτησα τι πρέπει ν'αλλαχτεί, όπως φαντάστηκα, ανορθωτή και καλώδια συν όλα τ'άλλα που δεν φαντάστηκα.


Εγκυκλοπαιδική ήταν η ερώτηση, μιας και δεν σκοπεύω, να αλλάξω το Α, αυτή τη στιγμή, απλά ήθελα να γνωρίζω.

:beer: :wave2:

dirtbird
30/10/2007, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ρωτάς σοβαρά ή ως έχων περιπαικτικήν διάθεσιν ??? :D

Ρε άνθρωπΑ, αφού σου έχω (?) εξηγήσει στο παρελθόν...


...αν βάλουμε μεγαλύτερη γεννήτρια για να έχουμε ρεύμα........ και τα ψυγειάκια μας....

....και βλέπω τον postie (πείτε το ελίνικος:D ) να ανοίγει τη σέλλα και να βγάζει μία παγωμένη πράσινη...

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

T-REX
30/10/2007, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εχει στο cz.


Παρόλα αυτά αν βάλουμε μεγαλύτερη γεννήτρια για να έχουμε ρεύμα για τα προβολάκια μας και τα ψυγειάκια μας κτλ καλούδια μας, όταν όλα αυτά είναι OFF που πηγαίνει το επι πλέον ρεύμα που παράγουμε?


Στην μπαταρία και φορτίζει σε dt:wave2:

OldMan
31/10/2007, 14:58
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ΡΕ κορίτσια, πάτε καθόλου καλά ??? :look:


Τι "παραπανίσιο" ρεύμα και ιστορίες για φίδια αραδιάζετε ??? :D

Η γεννήτρια παράγει όσο ρεύμα (ισχύ για την ακρίβεια) της ζητηθεί από την εκάστοτε κατανάλωση !!!
(αρκεί να είναι μικρότερο από την ΜΕΓΙΣΤΗ ισχύ της...).


(Μην αρχίσουμε τώρα τα περί Ηλεκτρικων μηχανών και ΗΕΔ ...)


Σε γενικές γραμμές (κατασκευαστικά) οι καταναλώσεις ενός οχήματος χωρίζονται στις Μόνιμες (σύστημα ανάφλεξης, φώτα, φόρτιση μπαταρίας κ.λ.π.) και στις Στιγμιαίες (φλάς, stop, κόρνα, μίζα κ.λ.π.).

Ο υπολογισμός της ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ ισχύος της γενήτριας γίνεται με βάση τις Μόνιμες καταναλώσεις !!
Όταν ζητηθεί επιπλέον κατανάλωση από τις Στιγμιαίες, αυτή καλύπτεται από την διαφορά Μέγιστης - Ονομαστικής ισχύος και από την μπαταρία !!

:wave2:

Tpap
31/10/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι "παραπανίσιο" ρεύμα και ιστορίες για φίδια αραδιάζετε ??? :D
Η γεννήτρια παράγει όσο ρεύμα (ισχύ για την ακρίβεια) της ζητηθεί από την εκάστοτε κατανάλωση !!!
(αρκεί να είναι μικρότερο από την ΜΕΓΙΣΤΗ ισχύ της...).
(Μην αρχίσουμε τώρα τα περί Ηλεκτρικων μηχανών και ΗΕΔ ...)
Σε γενικές γραμμές (κατασκευαστικά) οι καταναλώσεις ενός οχήματος χωρίζονται στις Μόνιμες (σύστημα ανάφλεξης, φώτα, φόρτιση μπαταρίας κ.λ.π.) και στις Στιγμιαίες (φλάς, stop, κόρνα, μίζα κ.λ.π.).
Ο υπολογισμός της ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ ισχύος της γενήτριας γίνεται με βάση τις Μόνιμες καταναλώσεις !!
Όταν ζητηθεί επιπλέον κατανάλωση από τις Στιγμιαίες, αυτή καλύπτεται από την διαφορά Μέγιστης - Ονομαστικής ισχύος και από την μπαταρία !!
το ορθον..!
και με το παραπανω ξαναγυριζουμε στο αρχικο θεμα του ''δημχιου'' με το προβλημα που ειχε στο μπεμβε του...
οπου η μπατ ΑΔΥΝΑΤΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ τις καταναλωσεις (ειτε μονιμες, ειτε στιγμιαιες..)



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΡΕ κορίτσια, πάτε καθόλου καλά ??
μιας και σε αυτο το τοπικ λειπουν οι γυναικες, θα θεωρησω οτι εκανες καποιο λαθος..και μπερδευτηκες.

stefanos
31/10/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
να ανοίγει τη σέλλα και να βγάζει μία παγωμένη πράσινη...

:bigcry: :bigcry: :bigcry:






Οχι σέλα :D αλλα :beer: :beer: :smokin:

T-REX
01/11/2007, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ΡΕ κορίτσια, πάτε καθόλου καλά ??? :look:


Τι "παραπανίσιο" ρεύμα και ιστορίες για φίδια αραδιάζετε ??? :D

Η γεννήτρια παράγει όσο ρεύμα (ισχύ για την ακρίβεια) της ζητηθεί από την εκάστοτε κατανάλωση !!!
(αρκεί να είναι μικρότερο από την ΜΕΓΙΣΤΗ ισχύ της...).


(Μην αρχίσουμε τώρα τα περί Ηλεκτρικων μηχανών και ΗΕΔ ...)


Σε γενικές γραμμές (κατασκευαστικά) οι καταναλώσεις ενός οχήματος χωρίζονται στις Μόνιμες (σύστημα ανάφλεξης, φώτα, φόρτιση μπαταρίας κ.λ.π.) και στις Στιγμιαίες (φλάς, stop, κόρνα, μίζα κ.λ.π.).

Ο υπολογισμός της ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ ισχύος της γενήτριας γίνεται με βάση τις Μόνιμες καταναλώσεις !!
Όταν ζητηθεί επιπλέον κατανάλωση από τις Στιγμιαίες, αυτή καλύπτεται από την διαφορά Μέγιστης - Ονομαστικής ισχύος και από την μπαταρία !!

:wave2:




:a023:
Γαμωτο σε δυο κουβέντες καταφερες να τα πεις ολα:lol:

Στεφανε φαντάσου την μπαταρια σου σαν ενα δοχείο με νερο που από την μια πλευρα αδειάζει (καταναλώσεις) και από την άλλη γεμίζει.Σε κανονική λειτουργία "οτι βγαίνει-μπαίνει".
Όταν εσύ ζητας περισσότερη ισχύ για οτιδήποτε, η μπαταρία σου το δίνει και το δοχείο αδειάζει
Ταυτόχρονα όμως η μπαταρία λέει στη γεννήτρια "στείλε ρευμα'' και αυτή στέλνει τόσο όσο να ξαναγεμίζει το δοχείο....
Αν εσύ τραβάς παραπάνω ισχύ από τις καταναλώσεις σου τέτοιας τιμής ωστε να μην μπορεί η γεννήτρια να το καλύπτει τότε το δοχείο σταδιακά αδειάζει ....
Τότε θέλεις μεγαλύτερη γεννήτρια:rotflmao:
:wave2:

OldMan
01/11/2007, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
Αν εσύ τραβάς παραπάνω ισχύ από τις καταναλώσεις σου τέτοιας τιμής ωστε να μην μπορεί η γεννήτρια να το καλύπτει τότε το δοχείο σταδιακά αδειάζει ....
Τότε θέλεις μεγαλύτερη γεννήτρια:rotflmao:
Ή μικρότερη μπαταρία ... :winka:

:wave2: :lol:

T-REX
01/11/2007, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ή μικρότερη μπαταρία ... :winka:

:wave2: :lol:
:beer: :wave2:

stefanos
01/11/2007, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ή μικρότερη μπαταρία ... :winka:

:wave2: :lol:


τι είπες τώρα:confused:

OldMan
01/11/2007, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
τι είπες τώρα:confused:
Τι δεν κατάλαβες ??? :confused:

Αντί να προσαρμόσεις την γεννήτρια στις ανάγκες φόρτισης την μπαταρίας, προσαρμόζεις την μπαταρία στις δυνατότητες φόρτισης της γεννήτριας !!! :winka:




Υ.Γ.
Γιατί νομίζω ότι συνεχίζεις να μας δουλεύεις ??? :smokin:

Cpt. Haddock
01/11/2007, 17:04
ρε π**στη μου υποτίθεται οτι τα έχω σπουδάσει αυτά :rotflmao: :lol: :bigcry: :lol:

OldMan
01/11/2007, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ρε π**στη μου υποτίθεται οτι τα έχω σπουδάσει αυτά :rotflmao: :lol: :bigcry: :lol:
Θα μας πεις λοιπόν τι εκ των ανωτέρω είναι ορθόν και εξακριβωμένον και τι γράφεται με περιπαικτικήν διάθεσιν ??? :winka:

Lupo
01/11/2007, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ή μικρότερη μπαταρία ... :winka:

:wave2: :lol:

:confused:




Αν δεν έχετε όρεξη ν'ασχολείστε με απορίες ενός άσχετου, απλά πείτε το.
Εώς τότε συνεχίζω.



Σύμφωνα μ'αυτό που είπε ο T-REX, αφού έχουμε μεγαλύτερη κατανάλωση, χρειαζόμαστε μεγαλύτερη γεννήτρια, αφού το υπόλοιπο το τραβάει από το δοχείο.
Αν έχουμε μεγαλύτερο δοχείο, πάλι θα τραβάει, αλλά θα χρειαστεί περισσότερος χρόνος να αδείασει.
Αν είναι μικρότερο το δοχείο, που εξυπηρετεί?
:confused:

stefanos
01/11/2007, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι δεν κατάλαβες ??? :confused:
Αντί να προσαρμόσεις την γεννήτρια στις ανάγκες φόρτισης την μπαταρίας, προσαρμόζεις την μπαταρία στις δυνατότητες φόρτισης της γεννήτριας !!! :winka:
Υ.Γ.
Γιατί νομίζω ότι συνεχίζεις να μας δουλεύεις ??? :smokin:

Καλά έκανα και δεν κατάλαβα.
Εδώ πάμε να μεγαλώσουμε κάτι ώστε να αντιμετωπίσουμε extra καταναλώσεις για τις οποίες δεν υπάρχει πρόβλεψη απο τον κατασκευαστή.
Είπαμε μεγαλύτερη γεννήτρια.

OldMan
01/11/2007, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
τι είπες τώρα:confused:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
:confused:

Καλά ρε , πλάκα μΕ κάνετε ???

(δεν καταλάβατε ότι εγώ σας κάνω πλάκα ???) :look:


:lol: :wave2: :lol:

T-REX
02/11/2007, 22:32
Λοιπόν
Πως να τα πω τώρα....
Όλα τα κυκλώματα ισχύος της αυτο/μοτο τροφοδοτούνται από την μπαταρία και όχι κατευθείαν από την γεννήτρια (απόσο ξέρω τουλάχιστον). Αυτό γίνεται γιατί ο συσσωρευτής παρέχει γενικά μια σταθερη τάση λειτουργίας στο δίκτυο χωρίς στιγμιαίες αυξομειωσεις που εξαρτούνται από το φορτίο(καταναλώσεις).
Η γεννήτρια φορτίζει την μπαταρία.

Όταν η μοτο είναι σβηστή τότε οτι κατανάλωση έχεις καλύπτεται από την μπαταρία .Δηλαδή φώτα,ένα ψυγείο ή οτιδήποτε άλλη παπαριά...
Πολλοί από εμας επίσης έχουμε παρατήσει την μοτο μας με ανοικτά φώτα πολλές ώρες και μετα δεν παιρνει μπροστά. Αυτό γίνεται για τον λόγο ότι εξαντλούνται τα αμπερώρια δηλαδή η "αποθηκη" της μπαταρίας ενώ παράλληλα πέφτει και η τάση της και άρα δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στο ρεύμα που χρειάζεται για να γυρίσει την μίζα.
Αν λοιπόν έχεις γενικά απάιτηση για ισχύ και για διάρκεια όταν η μότο σου εναι σβηστή τότε χρειάζεσαι μεγαλύτερη μπαταρία σε αμπερώρια.

'Οταν η μοτο είναι σε λειτουργία η γεννήτρια φορτίζει το συσσωρευτή που συνεχίζει να δίνει ισχύς στις καταναλώσεις σου.
Η ονομαστική ισχύς της γεννήτριας πρέπει να είναι μεγαλύτερη από την μέγιστη ισχύ του φορτίου για να μπορεί να φορτίζει παράλληλα την μπαταρία. Αν δηλαδή για παράδειγμα έχεις απαίτηση για 100 Watt η μπαταρία θα δώσει το απαιτούμενο ρεύμα πρέπει όμως και η γεννήτρια ταυτόχρονα να μπορεί το καλύψει γιατί αλλίως δεν θα μπορεί φορτίζει την μπαταρία με αποτέλεσμα αυτή να εξαντληθεί.
Ουσιαστικά ,εν λειτουργία, αυτό που καθορίζει την ικανότητα παροχής ηλεκτρικής ισχύος είναι η γεννήτρια και όχι η μπαταρία. Η μπαταρία έιναι ένας τρόπος να παρέχουμε σταθερή τάση και να αποθηκεύουμε ενέργεια για εκκίνηση κτλ, δηλαδή εν λειτουργία στα @ρχιδια μας αν είναι μικρής ή μεγάλης χωριτικότητας.

Η απορία...
Αν εχω χαλασμένη (βραχυκυκλωμένη χωρις τη δυνατότητα να φορτίζει)μπαταρία και δίδοντας ρεύμα στη μίζα βάλω μπρος την μηχανή είναι δυνατόν η γεννήτρια να μου δίνει απευθείας ισχύς στις καταναλώσεις ?
ΝΑΙ
Αλλά θα έχω μεγάλες αυξομειώσεις τάσης ανάλογα με τις καταναλώσεις πχ άν αναβοσβήνουν τα φλάς θα τρεμοπέζουν αντίστοιχα και τα φώτα (το έχω δει σε αυτο)

Αν κάπου κάνω λάθος ή για οποιαδήποτε διευκρίνηση ευχαρίστως αν μπορώ





:wave2:

OldMan
03/11/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
Αν εχω χαλασμένη (βραχυκυκλωμένη χωρις τη δυνατότητα να φορτίζει)μπαταρία και δίδοντας ρεύμα στη μίζα βάλω μπρος την μηχανή είναι δυνατόν η γεννήτρια να μου δίνει απευθείας ισχύς στις καταναλώσεις ?
ΝΑΙ
Αλλά θα έχω μεγάλες αυξομειώσεις τάσης ανάλογα με τις καταναλώσεις πχ άν αναβοσβήνουν τα φλάς θα τρεμοπέζουν αντίστοιχα και τα φώτα (το έχω δει σε αυτο)
Αν έχεις "σοβαρή" γεννήτρια και καλό σταθεροποιητή, δεν θα έχεις πρόβλημα ...:winka:
(βλ. ορισμένα παλιότερα 4Τ χωμάτινα μηχανάκια - όχι XR :lol: ή και σύγχρονα 2Τ...)

Επειδή όμως τα περισσότερα κυκλώματα σχεδιάζονται για δίδυμο γεννήτριας/μπαταρίας, όντως η ισχύς της γεννήτριας στις χαμηλομεσαίες στροφές δεν είναι επαρκής για την πλήρη κατανάλωση !!


Υ.Γ.
Οι κάτοχοι παλιότερων δίχρονων YAMAHA μπορούν ελεύθερα να βγάλουν τα απωθημένα τους για την λειτουργία του YPVS χωρίς μπαταρία (ειδικά στο ξεκίνημα..) :lol:

T-REX
03/11/2007, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν έχεις "σοβαρή" γεννήτρια και καλό σταθεροποιητή, δεν θα έχεις πρόβλημα ...:winka:
(βλ. ορισμένα παλιότερα 4Τ χωμάτινα μηχανάκια - όχι XR :lol: ή και σύγχρονα 2Τ...)

Επειδή όμως τα περισσότερα κυκλώματα σχεδιάζονται για δίδυμο γεννήτριας/μπαταρίας, όντως η ισχύς της γεννήτριας στις χαμηλομεσαίες στροφές δεν είναι επαρκής για την πλήρη κατανάλωση !!


Υ.Γ.
Οι κάτοχοι παλιότερων δίχρονων YAMAHA μπορούν ελεύθερα να βγάλουν τα απωθημένα τους για την λειτουργία του YPVS χωρίς μπαταρία (ειδικά στο ξεκίνημα..) :lol:

Όντως στο παλιό μου XR 600 τα φώτα του( o θεός να τα κάνει:lol:) κάνανε σαν να έχαν Parkinson
:rotflmao:

Anty12
03/11/2007, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
Λοιπόν

Όλα τα κυκλώματα ισχύος της αυτο/μοτο τροφοδοτούνται από την μπαταρία και όχι κατευθείαν από την γεννήτρια (απόσο ξέρω τουλάχιστον). Αυτό γίνεται γιατί ο συσσωρευτής παρέχει γενικά μια σταθερη τάση λειτουργίας στο δίκτυο χωρίς στιγμιαίες αυξομειωσεις που εξαρτούνται από το φορτίο(καταναλώσεις).
Η γεννήτρια φορτίζει την μπαταρία.

'Οταν η μοτο είναι σε λειτουργία η γεννήτρια φορτίζει το συσσωρευτή που συνεχίζει να δίνει ισχύς στις καταναλώσεις σου.

:wave2:

Το ηλεκτρικό κύκλωμα των μηχανοκίνητων (όταν ο κινητήρας είναι σε λειτουργία ) τροφοδοτείται από την έξοδο της γέφυρας πλήρους ανόρθωσης του ανορθωτή και όχι της μπαταρίας που είναι σε παράλληλη σύνδεση, η οποία σε αυτή την κατάσταση είναι σε φόρτιση/συντήρηση.

Η γεννήτρια "παράγει" τριφασικό εναλλασσόμενο ρεύμα , ο ανορθωτής "βγάζει" συνεχές , με εύρος από 12 έως 14,xx Volts, ανάλογα τον κατασκευαστή.

Η τάση εξόδου του ανορθωτή (με ή χωρίς εξομάλυνση) δεν είναι σταθερή λόγο των διαφορετικών στροφών του κινητήρα κυρίως, αλλά και του ripple την ανορθωμένης τάσης εξόδου.

Η γεννήτρια ΔΕΝ στέλνει ρεύμα απευθείας πουθενά, ΠΛΗΝ του ανορθωτή, καθώς και σε κάποια κυκλώματα (μία φάση εκ των τριών) που χρειάζεται ψηλότερο ρεύμα για να δουλέψουν (π.χ. ρελέ εκκίνησης , ρελέ των φλας) και αυτό μετά από απλή ανόρθωση, οπότε το ρεύμα δεν είναι ποια εναλλασσόμενο αλλά μεταβαλλόμενο συνεχές.

Lupo
03/11/2007, 15:37
.

TOMASKTM
03/11/2007, 16:41
Ερώτηση:
εαν υποθέσουμε οτι το σύστημα φόρτισης της μοτοσικλέτας δουλεύει κανονικά,
και οτι η μπαταρία είναι σε καλή κατάσταση,
Σε πολύωρο ταξίδι με ΣΥΝΕΧΩΣ αναμένα xenon τα οποία είναι after market (δηλαδή λιγότερη κατανάλωση απο την υπολογισμένη των μανίσιων),κανονικά ομως τα φώτα στην μηχανή δεν είναι πάντα αναμένα,και με τα μανίσια θερμενόμενα grip στην δυνατή σκάλα,
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΕΊΝΩ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ;;;;;;;;;;

Anty12
03/11/2007, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
Ερώτηση:
εαν υποθέσουμε οτι το σύστημα φόρτισης της μοτοσικλέτας δουλεύει κανονικά,
και οτι η μπαταρία είναι σε καλή κατάσταση,
Σε πολύωρο ταξίδι με ΣΥΝΕΧΩΣ αναμένα xenon τα οποία είναι after market (δηλαδή λιγότερη κατανάλωση απο την υπολογισμένη των μανίσιων),κανονικά ομως τα φώτα στην μηχανή δεν είναι πάντα αναμένα,και με τα μανίσια θερμενόμενα grip στην δυνατή σκάλα,
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΕΊΝΩ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ;;;;;;;;;;

Βγάλε την σέλα.....



Βάλε όλα αυτά να δουλεύουν όπως τα λες....

Βάλε τον κινητήρα να δουλεύει στις στροφές που ΘΑ είχε στην ταχύτητα που ΘΑ ταξίδευες...
Μέτρα την τάση της μπαταρίας....
Πάνω από 13 Volt είσαι ΟΚ

Lupo
03/11/2007, 17:43
Κι αν το ταξίδι δεν έχει σταθερή ταχύτητα?
Πχ επαρχιακός με πολλές και διαρκείς αυξομειώσεις?
Πως μετράμε τότε?

Anty12
03/11/2007, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Κι αν το ταξίδι δεν έχει σταθερή ταχύτητα?
Πχ επαρχιακός με πολλές και διαρκείς αυξομειώσεις?
Πως μετράμε τότε?

Αν όλα δουλεύουν σωστά και δεν είναι τίποτε βλαμένο(μπαταρία, ανορθωτής , κτλ) τότε στο ρελαντί πρέπει να είσαι πάνω από 12 Volts.

T-REX
03/11/2007, 23:51
:blush:

Tpap
04/11/2007, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Το ηλεκτρικό κύκλωμα των μηχανοκίνητων (όταν ο κινητήρας είναι σε λειτουργία ) τροφοδοτείται από την έξοδο της γέφυρας πλήρους ανόρθωσης του ανορθωτή και όχι της μπαταρίας που είναι σε παράλληλη σύνδεση, η οποία σε αυτή την κατάσταση είναι σε φόρτιση/συντήρηση.

Η γεννήτρια "παράγει" τριφασικό εναλλασσόμενο ρεύμα , ο ανορθωτής "βγάζει" συνεχές , με εύρος από 12 έως 14,xx Volts, ανάλογα τον κατασκευαστή.

Η τάση εξόδου του ανορθωτή (με ή χωρίς εξομάλυνση) δεν είναι σταθερή λόγο των διαφορετικών στροφών του κινητήρα κυρίως, αλλά και του ripple την ανορθωμένης τάσης εξόδου.

Η γεννήτρια ΔΕΝ στέλνει ρεύμα απευθείας πουθενά, ΠΛΗΝ του ανορθωτή, καθώς και σε κάποια κυκλώματα (μία φάση εκ των τριών) που χρειάζεται ψηλότερο ρεύμα για να δουλέψουν (π.χ. ρελέ εκκίνησης , ρελέ των φλας) και αυτό μετά από απλή ανόρθωση, οπότε το ρεύμα δεν είναι ποια εναλλασσόμενο αλλά μεταβαλλόμενο συνεχές.


.....!!!!!!!!....?????....[...]:eyepop: :sick: :eyepop:

OldMan
05/11/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
.....!!!!!!!!....?????....[...]:eyepop: :sick: :eyepop:
Scary, isn't it ??? :lol:

Tpap
05/11/2007, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Scary, isn't it ??? :lol:

ε, λιγο.!

δλδ, στην 1η φαση ριχνουμε φωτα, στην 2η βεντιλατερ κλπ κ στην 3η αναφλεξη..?

Anty12
05/11/2007, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

δλδ, στην 1η φαση ριχνουμε φωτα, στην 2η βεντιλατερ κλπ κ στην 3η αναφλεξη..?

Όχι , αύτα που αναφέρεις είναι στο κύκλωμα τους συνεχούς......
Πήγαινε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17006) για περισσότερα....