PDA

View Full Version : Transalp VS F650 (gs/funduro)



trumpet
27/10/2007, 11:49
Περιμένω γνώμες...

Την κουρτίνα ένα ή το κουτί βήτα...???:confused: :confused: :confused:

Είμαι ανάμεσα στα δύο και θέλω τις γνώμες των πιο έμπειρων εδώ μέσα...(μιλάμε για μεταχειρισμένο σίγουρα!)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

George_M.
27/10/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Περιμένω γνώμες...

Την κουρτίνα ένα ή το κουτί βήτα...???:confused: :confused: :confused:

Είμαι ανάμεσα στα δύο και θέλω τις γνώμες των πιο έμπειρων εδώ μέσα...(μιλάμε για μεταχειρισμένο σίγουρα!)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Καλησπερα φιλε,επειδη εχω δυο μοτο στην κατοχη μου κ το ενα ειναι ΤΑ κ το αλλο ΤΕΝΕΡΕ 660 ισως σε βοηθησω.
το bmw ειναι μονοκυλινδρο οπως κ το ΤΕΝΕΡΕ.κ θα σε δυσκολεψει σε ταξιδια λογω κραδασμων κ μικροτερης ταχυτητας ταξιδιου 130 περιπου.απο εκει κ πανω σκουρα τα πραγματα.στην πολη ομως ειναι λιγο πιο ευκινητο επειδη ως μονοκιλυνδρο εχει ροπη απο χαμηλα.
το ΤΑ ειναι πιο ανετο σε ταξιδι λογω 2 κιλυνδρων που σημαινει ανετα 140-150.ειναι πιο ανετο σε οδηγο-συνεπιβατη κ εχει περισοτερα περιθωρεια φορτωματος.επισης ειναι πολυ σταθερο σε στροφες λογω χαμηλου κεντρου βαρους.στην πολη δεν δυσκολευται κ το τιμονι κοβει καλα.μειονεκτημα ειναι η αυξημενη καταναλωση λογω κοντης σχεσης στην 5η ταχυτητα.


110228

George_M.
27/10/2007, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
Καλησπερα φιλε,επειδη εχω δυο μοτο στην κατοχη μου κ το ενα ειναι ΤΑ κ το αλλο ΤΕΝΕΡΕ 660 ισως σε βοηθησω.
το bmw ειναι μονοκυλινδρο οπως κ το ΤΕΝΕΡΕ.κ θα σε δυσκολεψει σε ταξιδια λογω κραδασμων κ μικροτερης ταχυτητας ταξιδιου 130 περιπου.απο εκει κ πανω σκουρα τα πραγματα.στην πολη ομως ειναι λιγο πιο ευκινητο επειδη ως μονοκιλυνδρο εχει ροπη απο χαμηλα.
το ΤΑ ειναι πιο ανετο σε ταξιδι λογω 2 κιλυνδρων που σημαινει ανετα 140-150.ειναι πιο ανετο σε οδηγο-συνεπιβατη κ εχει περισοτερα περιθωρεια φορτωματος.επισης ειναι πολυ σταθερο σε στροφες λογω χαμηλου κεντρου βαρους.στην πολη δεν δυσκολευται κ το τιμονι κοβει καλα.μειονεκτημα ειναι η αυξημενη καταναλωση λογω κοντης σχεσης στην 5η ταχυτητα.


110229

trumpet
27/10/2007, 15:06
Ευχαριστώ φίλε μου

Απ'ότι είδα κι εγώ το bmw είναι πολύ οικονομικότερο.

Αλλά γιατί το ΤΑ φορτώνεται περισσότερο?

marios8
27/10/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Περιμένω γνώμες...

Την κουρτίνα ένα ή το κουτί βήτα...???:confused: :confused: :confused:

Είμαι ανάμεσα στα δύο και θέλω τις γνώμες των πιο έμπειρων εδώ μέσα...(μιλάμε για μεταχειρισμένο σίγουρα!)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...


Aναλόγος για τί χρήση το θές.

Πάντως τα περισσότερα υπέρ τα έχει το Τρανσαλπ :beer: :wave2:

George_M.
27/10/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Ευχαριστώ φίλε μου

Απ'ότι είδα κι εγώ το bmw είναι πολύ οικονομικότερο.

Αλλά γιατί το ΤΑ φορτώνεται περισσότερο?

EXEI PIO FARDIA SELA.DEN EMPODIZEI H EXATMISH.TO BMW EXEI DEXIA K ARISTERA.EXEI PIO MEGALO REZERVOUAR GIA TO TANK BAG.

George_M.
27/10/2007, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
EXEI PIO FARDIA SELA.DEN EMPODIZEI H EXATMISH.TO BMW EXEI DEXIA K ARISTERA.EXEI PIO MEGALO REZERVOUAR GIA TO TANK BAG.
A' K H SXARA EINAI MEGALHTERH

MikeG
27/10/2007, 15:26
Αν θες καθημερινή μετακίνηση, να πατάς πιο άνετα χώμα αλλά και χωρίς να υστερεί στα ταξιδάκια, δικάβαλος φορτωμένος τότε BMW F650GS. Ότι βαλίτσες βάζεις στο Transalp μπαίνουν και στο GS...

:winka: :wave2:

trumpet
27/10/2007, 20:13
Παίδες η χρήση της καθημερινή σε πόλη και εκτός πόλης περιοχές (μένω λίγο έξω από Θεσσαλονίκη) αλλά και ταξίδια δικάβαλος. Δηλαδή 60-70% χρήση αστική και ένα 30-40% ταξίδια
(λες να είμαι πολύ αισιόδοξος?!?)


Στο τανκ μπαγκ δε μου αρέσει να φορτώνω πράγματα εξάλλου το βρίσκω πολύ άβολο για ταξίδι το να έχω πράγματα ανάμεσα στα χέρια μου (συν το αίσθημα ανασφάλειας που μου προκαλεί).
Σίγουρα θα χρειαστώ τριπλέτα για βαλίτσες

:cool: :beer:

trumpet
27/10/2007, 20:21
Επίσης όποιος γνωρίζει ας ενημερώσει για τα συνήθη προβλήματα που βγάζουν τα δύο μοντέλα και να μας πει για τα χαρακτηριστικά τους (δεν εννοώ specs αλλά πιο πρακτικά πράγματα).

stavrouliasp
27/10/2007, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
............ να πατάς πιο άνετα χώμα .............. τότε BMW F650GS...........


παιδιά το GS είναι πολύ χαμηλό και θα βρεί κάτω ακόμη και σε ψηλά πεζοδρόμια....(95 κιλά βάρος εγώ).

marios8
27/10/2007, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Παίδες η χρήση της καθημερινή σε πόλη και εκτός πόλης περιοχές (μένω λίγο έξω από Θεσσαλονίκη) αλλά και ταξίδια δικάβαλος. Δηλαδή 60-70% χρήση αστική και ένα 30-40% ταξίδια
(λες να είμαι πολύ αισιόδοξος?!?)


Στο τανκ μπαγκ δε μου αρέσει να φορτώνω πράγματα εξάλλου το βρίσκω πολύ άβολο για ταξίδι το να έχω πράγματα ανάμεσα στα χέρια μου (συν το αίσθημα ανασφάλειας που μου προκαλεί).
Σίγουρα θα χρειαστώ τριπλέτα για βαλίτσες

:cool: :beer:


Transalp, μόνο και μόνο για το 2κύλινδρο :beer: :wave2:

SeNNinhA
29/10/2007, 09:52
Σαν παλιός κάτοχος F650GS Dakar και έχοντας οδηγήσει παρα πολλές φορές το Transalp ενος φίλου μου εχω να πω τα παρακάτω:

1) Απο θέμα κραδασμών ειναι το ΙΔΙΟ άσχετα εαν το ενα είναι δικύλινδρο και το αλλο μονοκύλινδρο. Η εικόνα που έχετε από τα μονοκύλινδρα είναι από καθαρά χωμάτινα μηχανάκια και όχι από τα νεα On-Off. Τους μοναδικούς κραδασμούς που πραγματικά αισθάνεσαι στο BMW είναι στις 5000σαλ (±200) και πουθενά αλλού. Ακόμη και σε τετρακίλυνδρα έχω αισθανθεί περισσότερους κραδασμούς από το BMW. Οπότε ξέχνα το θέμα αυτό σαν κριτήριο επιλογής.

2) Τελική ταχύτητα καθώς και ικανότητα να κρατάνε μέση ωριαία έχουν την ίδια και τα δύο, και μάλιστα το BMW έχει και καλύτερη ροπή. Εγώ πήγαινα με ταξίδια με 160 στάνταρ χωρίς κανένα πρόβλημα άσχετα εαν ήμουν φορτωνένος φουλ, δικάβαλος ή μόνος. Άλλωστε η ιπποδύναμή τους είναι η ίδια.

3) Προστασία από τον αέρα με την χαμηλή ζελατίνα δεν έχουν επαρκή κανενα από τα δύο. Εως 130 πας με το ζορι για ταξίδι. Με την μεγάλη ζελατίνα, και με τα δύο πας 150-160 χωρίς ταλαιπωρία (ανάλογα το ύψος σου). Εδώ το Transalp υπερτερεί κάπως λόγω του οτι η ζελατίνα του είναι πιο φαρδιά και διώχνει καπως καλύτερα τον αέρα από τους όμους.

4) Σε πλευρικούς ανέμους το BMW είναι πιο σταθερό και επηρεάζεται λιγότερο λόγω μικρότερης επιφάνειας (Το Transalp έχει αρκετά περισσότερα πλαστικά)

5) Μιας και μιλάμε για πλαστικά, μια πτώση με το BMW κοστίζει πολύ λιγότερο γιατί ουσιαστικά ακουμπάει το τιμόνι κάτω και τα πλαστικά της ουράς. Εαν μάλιστα έχεις και μια απλή μπαγκαζιέρα πίσω, τότε δεν ακουμπάει κανένα πλαστικό κάτω. Το ξέρω από ιδία πείρα.

6) Σε κατανάλωση το BMW είναι μακράν οικονομικότερο. Έβγαζα με το παλιό (2000 με μεγαλύτερα μπεκ και 1 μπουζι) 400+ χλμ με ενα 17,5λιτρο (εαν θυμάμαι καλά) τεπόζιτο. Τοπ στα 412χλμ στεγνωμένος. (έως την ρεζέρβα 250-300 χλμ). Τα καινούργια πάνε ακόμη καλύτερα.

7) Σελα οδηγού και συνοδηγού έχουν πολύ καλές με προβάδισμα στο Transalp που είναι πιο φαρδιά και καπως καλύτερη για ταξίδι.

8) Σε φορτωμα δεν εχει ανάγκη κανένα. Φορτώνονται οσο θέλεις. Τσεκαρισμένα και τα δύο. Όσον αφορά το tankbag μια συνήθεια είναι. Και μάλιστα στο ταξίδι εμένα με βόλευε γιατί εκοβε τον αέρα και ακουμπούσα και το κράνος πάνω για ξεκούραση. Εδώ εχει ενα πλεονέκτημα το BMW γιατί το τεπόζιτο είναι κάτω από την σέλα και δεν θέλεις να σηκώσεις το tankbag για να βάλεις βενζίνη. Η σχάρα στο Transalp είναι όντως μεγαλύτερη αλλα ούτως η άλλως θα βάλεις μπαγκαζιέρα οπότε έρχονται στα ίδια. Αξίζει να πάρεις τις πλαϊνές της BMW. (αν αποφασίσεις εχω να σου δώσω τις βαλίτσες αλλα πρέπει να βρεις την σχάρα τους)

9) ΤΟ παραπάνω γεγονός με το τεπόζιτο κάτω από την σέλα, δείνει και καλύτερο ζύγισμα στην μηχανή χαμηλώνοντας το κέντρο βάρους και δείνοντας μια πιο ανάλαφρη αίσθηση. Ταυτόχρονα με 193 κιλά φουλ γεμάτη είναι και ελαφρύτερη από το Transalp.

10) Οδική συμπεριφορά που για εμένα είναι και το πιο βασικό. Εδώ μπορώ να πω οτι και τα δυο είναι πολύ καλά. Το BMW σαν μονοκύλινδρο είναι πιο παιχνιδιάρικο στην απόκριση του γκαζιού. Αυτό που εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε είναι η θέση οδήγησης του Transalp. Είναι σαν να είσαι πολύ αποξενωμένος από την μηχανή και να μην έχεις απόλυτο έλεγχο σε αυτή. Σε κάποιους αρέσει. Αρα είναι προσωπικό το θέμα.

11) Μέσα στην πόλη το BMW είναι πολύ πιο ευέλικτο λόγω κυρίως οτι έχει μικρότερο όγκο και πλάτος. Το Transalp ειναι πιο φουσκωτό χωρίς βέβαια να σημαίνει αυτό οτι δεν κάνει για την πόλη. Ισα ίσα. Αλλα το BMW ελίσεται πιο καλά. Αυτό που θα χρειαστείς στο BMW είναι ενα εξτρα φτεράκι στον μπροστινό τροχό διότι χωρίς αυτό ολα τα νερά πανε στα παπούτσια σου και στο παντελόνι σου.

12) Εαν δεν υπάρχει πρόβλημα ύψους, εγώ θα επέλεγα το Dakar που είναι πιο ψηλό, με καλύτερες αναρτήσεις και βολεύει πιο πολύ και στην πόλη γιατί το τιμόνι περνάει πάνω από τους καθρέφτες των αυτκινήτων και ανεβοκατεβαίνει πιο ευκολα πεζοδρόμια και εμπόδια. Όντως το απλό είναι χαμηλό και θέλει πιο πολυ προσοχή από το Transalp.

Γενικά δεν έχουν μεγάλες διαφορές οι δυο μηχανές. Εαν σε ενδιαφέρει και το χώμα (εχω κάνει ακόμη και trail ride με το Dakar), τότε χωρίς σκέψη Dakar, εαν όχι, τότε πάρε ότι σου αρέσει πιο πολύ.

Εαν σκέφτεσαι και το πιο παλιό Fuduro, τότε είναι μια πολύ καλή, αξιόπιστη και εξαιρετικά οικονομική επιλογή που δεν έχει βγάλει προβλήματα και έχουν κάνει με αυτό πολλά χιλιόμετρα και ταξίδια σε όλο τον κόσμο. Μιας και είναι πια πολύ παλιό μοντέλο θα το σκεφτόμουν μόνο λόγω της εξαιρετικά χαμηλής του τιμής.

Αυτά.

Υ.Γ. Προβλήματα δεν μου έβγαλε εμένα ούτε ενα το Dakar κι ας ήταν μεταχειρισμένο και πρώτης γενιάς. Να ξέρεις ότι γύρω στα 40.000χλμ θα χρειαστεί να αλλάξεις το φίλτρο βενζίνης το οποίο επειδή έχει μέσα και ενα αισθητήρα είναι ακριβούτσικο (δεν θυμάμαι τιμή).

Cpt. Haddock
29/10/2007, 10:18
Εν συντομία...

Αν μιλάμε Transalp / Funduro, τότε Transalp

Αν μιλάμε Transalp / F650GS, τότε F650GS

:wave2: :wave2: :wave2:

trumpet
29/10/2007, 11:22
φίλε SeNNinhA ευχαριστώ πολύ!Εϊσαι κατατοπιστικότατος και μου έλυσες πολλές απορίες.

Cpt Χάντοκ αυτό που λές θα εξαρτηθεί από το οικονομικό της υπόθεσης.

Με 3000-3500 ευρά τι αξίζει να πάρεις (Μοντέλο, έτος παραγωγής κλπ)?

Για να μας μείνει και κανένα 600άρι για κράνος - μπουφάν κλπ...

Cpt. Haddock
29/10/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Cpt Χάντοκ αυτό που λές θα εξαρτηθεί από το οικονομικό της υπόθεσης.
Με 3000-3500 ευρά τι αξίζει να πάρεις (Μοντέλο, έτος παραγωγής κλπ)?
Για να μας μείνει και κανένα 600άρι για κράνος - μπουφάν κλπ...

Δύσκολα μας τα έκανες τώρα...

Αν βρεις κανένα απο τα πρώτα Dakarάκια (του 2000), χτύπα το.

Και κανένα Funduro από τα τελευταία ('99) θα βρεις σίγουρα σε αυτή την τιμή. Αν πάρεις funduro πάντως, σΕ έχω και βαλίτσες πλαϊνές σε πολύ καλή τιμή

:wave2: :wave2: :wave2:

SeNNinhA
29/10/2007, 12:15
funduro βρίσκεις και με 2.500

Dakar ή απλό F650GS βρίσκεις και με 3800-4000 (μεταχειρισμένα έχουν την ίδια τιμή). Μόλις το τσέκαρα στην χρυσή Ευκαιρία. Ρίξε μια ματιά (www.x-e.gr) (http://www.x-e.gr/pages/Results.aspx?cat_id=215&SC_GUID=286ca6d5-8a9d-4fbe-b648-59b219b705d0)

trumpet
29/10/2007, 13:18
Παίδες ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Το Dakar να πω την αλήθεια δεν μου αρέσει και τόσο πολύ, θα προτιμούσα το απλό gs αλλά οι τιμές είναι λίγο τσιμπιμένες για μένα. To gs έχει ψεκασμό ή κάνω λάθος?
Λέτε οι τιμές να πέσουν μέχρι καλοκαίρι λίγο μπας και πάρω κανένα gs? Βέβαια παίζει και το ΤΑ σαν περίπτωση αλλά οι μπέμπες είναι πιο όμορφες :cool: :cool: !!!
Φίλε cpt hadock η αλήθεια είναι ότι αισθητικά το funduro μου αρέσει πολύ (και στην κοπέλα μουμαζί θα αγοράσουμε το μοτοσακό μας...:smilea: ) αλλά θέλω να βρώ κάτι που θα μου κρατήσει χωρίς προβλήματα καμιά 7ετία μετά την αγορά....;)

Cpt. Haddock
29/10/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Φίλε cpt hadock η αλήθεια είναι ότι αισθητικά το funduro μου αρέσει πολύ (και στην κοπέλα μουμαζί θα αγοράσουμε το μοτοσακό μας...:smilea: ) αλλά θέλω να βρώ κάτι που θα μου κρατήσει χωρίς προβλήματα καμιά 7ετία μετά την αγορά....;)

Κοίτα...

Το πιο καινούριο funduro που θα βρεις θα είναι του '99. Αν πετύχεις κανένα με 20-30 χιλ χλμ και σε τιμή 2,500-2800, τότε πάρτο μια και σου (σας) αρέσει κιόλας

Το δικό μου έφτασε τα 91,000 χλμ απροβλημάτιστα απο πλευράς κινητήρα και πήγε κι ενα ταξίδι στην Ολλανδία δικάβαλο και τριβάλιτσο

Κι όπως είπαμε. Θα σε φτιαξω για βαλίτσες :beer: :beer: :beer: :beer:


Edit: Τα GS / Dakar έχουν ψεκασμό

Για άφρικα τι λές; :look:

trumpet
29/10/2007, 13:27
Για άφρικα κ@υλώνω αλλά είναι ακριβές ρε φίλε οι τελευταίες και πρέπει να πετύχεις και σε περίπτωση καλοσυντηρημένη γιατί απ'ότι μου λένε είναι γ@μώ τις μηχανές αλλά παίζει να τις βρείς καρασκισμένες....:confused:

trumpet
29/10/2007, 13:29
Αν κάτσει funduro χωρίς βαλίτσες θα σου πώ γιατί εύχομαι να τις χρειαστώ!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

SeNNinhA
29/10/2007, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Για άφρικα κ@υλώνω αλλά είναι ακριβές ρε φίλε οι τελευταίες και πρέπει να πετύχεις και σε περίπτωση καλοσυντηρημένη γιατί απ'ότι μου λένε είναι γ@μώ τις μηχανές αλλά παίζει να τις βρείς καρασκισμένες....:confused:

Ούτε τις Africa να τις φοβάσαι και θα τις βρεις σε τιμές κοντά στα GS αλλα παλαιώτερες από αυτά. Όμως να ξέρεις ότι δεν έχουν καμία σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα. Είναι παλαιώτερη σχεδίαση, πιο βαριές, έχουν πολύ φαρδύ τιμόνι, περισσότερο όγκο και πολύ πιο σκληρή και στενή σέλα. Το μονο πιο καλό πάνω τους είναι ο δυνατότερος κινητήρας. Αλλιώς δεν αξίζουν. Σίγουρα όμως εξακολουθούν να είναι όμορφες.

glanza2
29/10/2007, 17:14
http://www.youtube.com/watch?v=_Zcm2oB48VU

Μιλτιάδης
04/02/2014, 11:05
Δύσκολα μας τα έκανες τώρα...

Αν βρεις κανένα απο τα πρώτα Dakarάκια (του 2000), χτύπα το.

Και κανένα Funduro από τα τελευταία ('99) θα βρεις σίγουρα σε αυτή την τιμή. Αν πάρεις funduro πάντως, σΕ έχω και βαλίτσες πλαϊνές σε πολύ καλή τιμή

:wave2: :wave2: :wave2:

Καλημέρα ήθελα να ρωτήσω αν είναι ακόμα διαθέσιμες οι πλαϊνές Βαλίτσες ΒΜW f650 funduro και ποια η τιμή τους. Ευχαριστώ.