PDA

View Full Version : Mayday Mayday



epp1640
27/10/2007, 15:33
Mayday Mayday..το MTX μου είναι άρρωστο..χθες το απόγευμα του τελειώσε το λάδι μίξης (παίζει και να είχε τελειώσει νωρίτερα αλλά είμαι τούβλο), οπότε στον δρόμο το μηχανάκι το έφαγαν οι ζέστες.. :( είμαι τόσο άπειρος από μηχανές που το πήρα χαμπάρι όταν άρχισαν να τρέχουν υγρά κάτω, από το ψυγείο το οποίο τα είχε δει όλα. Χύθηκε όλο σχεδόν το παραφλού πάνω στην εξάτμιση. Το πήγα στο κοντινότερο honda συνεργείο, το έλυσαν, κοίταξαν το ψυγείο, έβαλαν ξανά παραφλού, γεμίσαμε το τεποζιτάκι με λάδι μίξης, το θερμομετρήσαμε, όλα έμοιαζαν να είναι οκ. Γυρνάω ολόχαρος (η τύχη μου δούλευε) χθες το βράδυ που δεν είχε πάθει τπτ το καμάρι μου. Πάω να το πάρω σήμερα το πρωί να κατέβω κέντρο και κάτω από το μηχανάκι, πιο πίσω όμως από εκεί που είναι το ψυγείο, είχε λάδι..όχι καμιά τρελλή ποσότητα, αλλά δεν ήταν και λίγο.. :bawl: :bigcry: θα ζήσει το μηχανάκι? το χειρότερο που μπορεί να είναι? ξέρω ότι αν δεν το δείτε προφανώς τι να μου πείτε αλλά ας πούμε η ζημιά κοστίζει όσο και το μηχανάκι αν θέλει αλλαγή η αντλία?

div400
27/10/2007, 16:03
έχεις εντοπίσει απο που τρέχει το λάδι?
την διαρροή δηλ.
:look:

epp1640
27/10/2007, 16:55
δεν είμαι και πολύ σίγουρος..είναι στο ύψος του δοχείου λαδιού αλλά από την άλλη μεριά αν δεν κάνω λάθος. εκεί έχει τώρα ένα μαύρο κουτάκι το οποίο από κάτω έχει σαν ένα σωλινάκι αλλά το οποίο είναι φιμωμένο, έχει μήκος 1,5 - 2 cm και είναι κλειστό σαν να έχεις ας πούμε βάλει ταινία στην άκρη ενός λάστιχου ποτίσματος..ελπίζω να βοήθησα γιατί είμαι άσχετος..

Normaden
29/10/2007, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
δεν είμαι και πολύ σίγουρος..είναι στο ύψος του δοχείου λαδιού αλλά από την άλλη μεριά αν δεν κάνω λάθος. εκεί έχει τώρα ένα μαύρο κουτάκι το οποίο από κάτω έχει σαν ένα σωλινάκι αλλά το οποίο είναι φιμωμένο, έχει μήκος 1,5 - 2 cm και είναι κλειστό σαν να έχεις ας πούμε βάλει ταινία στην άκρη ενός λάστιχου ποτίσματος..ελπίζω να βοήθησα γιατί είμαι άσχετος..


Αυτο που αναφερεις ειναι το "κουτι" του φιλτρου αερα και το φιμωνενο σωλινακι ειναι για να κραταει στεγνο το φιτρο (βγαζοντας την βενζινη) σε περιπτωση που πεταχτει καυσιμο μειγμα απο την εισαγωγη αερα του καρμπυρατερ... Δεν ειναι τιποτα μην αγχωνεσαι

Υ.Γ.... Για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο (και σε περιπτωση που χαλασει η τρομπα λαδιου) καλυτερα να ριχνεις το λαδι μιξης στο τεποζιτο σε καθε γεμισμα (στη σωστη αναλογια παντα, 1/10 νομιζω).

:wave2:

epp1640
29/10/2007, 21:03
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, είμαι άσχετος και προσπαθώ να μάθω ότι μπορώ..το πήγα το πρωί από την honda πριν μπω στο φορουμ και μου είπαν και εκείνοι ότι δεν είναι τπτ.. :sun: και έτσι ξαναξεφορτώθηκα το κουτί.. ;)

OldMan
29/10/2007, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Normaden
1/10 νομιζω
Με 10% μίξη δεν δουλεύουν ούτε τα αλυσοπρίονα ...!!! :nono:

(2-2,5% για full synthetic, 3-3,5% για ημισυνθετικό και 4-5% για ορυκτέλαιο)

Normaden
29/10/2007, 21:57
για να πω την αληθεια εβαζα 250ml λαδι + 5lt βενζινη αρα 2/10 αναλογια αλλα απο πισω....:a53: ντουμανι:)

epp1640
30/10/2007, 02:54
Βασικά για την ώρα βάζω ημισυνθετικό και το βάζω στο τεποζιτάκι αφού δουλεύει και η αντλία. Υπάρχει περίπτωση όταν ζορίζεται λίγο σε καμιά μεγάλη ανηφόρα και να μην τραβάει αρκετό λαδάκι?Γιατί μερικές φορές κάνει για λίγο έναν ήχο που τον έκανε με μεγαλύτερη ένταση όταν είχε τελειώσει το λάδι μίξης..