PDA

View Full Version : Μικρο προβληματακι!!



edmarios
27/10/2007, 15:48
Θελω να σας πω αυτο που παθαινω και να μου πειτε τις γνωμες σας...

Εχω το Κ7 το 1000 και εχω ενα μικρο προβλημα το οποιο δεν ξερω που οφειλεται...

Την ωρα που σηκωνω σουζα με καποια χιλιομετρα (με 2α..) η μηχανη γερνει προς τα δεξια μολις σηκωνεται.. χωρις λογο! Το σωμα μου ειναι στην μεση τα λαστιχα σε καλη πιεση και γενικοτερα ειναι ολα φυσιολογικα!!! Επισης να προσθεσω οτι δεν ειναι χτυπημενη ουτε τρακαρισμενη οποτε δεν τιθεται θεμα στραβου πλαισιου κτλ... και τα λαστιχα μου ειναι σε καλη κατασταση εχουν 5500 χλμ και ειναι τα μαμα!! Το ιδιο πραγμα το δοκιμασα και με 1η και σηκωθηκε ευθεια... Και εκει ειναι που κολαω και προβληματιζομαι...!!!! Τωρα δεν ξερω αν παιζει ρολο ενα burn out που ειχα κανει σε ενα γαμο ενος φιλου μηχανοβιου... Αλλα γιατι με 1η σηκωνεται ευθεια και με 2α σηκωνεται στραβα??? Μηπως ξερει κανεις που μπορει να οφειλεται αυτο?? Μηπως το εχει παθει κανεις??
Ο δρομος ειναι σε πολυ καλη κατασταση και στον ιδιο δρομο δεν μου ειχε ξανα κανει κατι τετοιο... γιατι εχω ξανα κανει σουζα εκει περα και οχι μονο μια φορα και ηταν ολα μια χαρα..!!

Ευχαριστω προκαταβολικος!!!

:beer:

project.breeze
27/10/2007, 16:21
:a014: :a014: :a014:

STOYBI
27/10/2007, 16:29
Μηπως ξεχνας καποιο φλας αναμενο και παιρνει η μπαντα ???? :confused:

Με 3η τι κανει ???? :confused:

T.R.E
28/10/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
Θελω να σας πω αυτο που παθαινω και να μου πειτε τις γνωμες σας...

Εχω το Κ7 το 1000 και εχω ενα μικρο προβλημα το οποιο δεν ξερω που οφειλεται...

Την ωρα που σηκωνω σουζα με καποια χιλιομετρα (με 2α..) η μηχανη γερνει προς τα δεξια μολις σηκωνεται.. χωρις λογο! Το σωμα μου ειναι στην μεση τα λαστιχα σε καλη πιεση και γενικοτερα ειναι ολα φυσιολογικα!!! Επισης να προσθεσω οτι δεν ειναι χτυπημενη ουτε τρακαρισμενη οποτε δεν τιθεται θεμα στραβου πλαισιου κτλ... και τα λαστιχα μου ειναι σε καλη κατασταση εχουν 5500 χλμ και ειναι τα μαμα!! Το ιδιο πραγμα το δοκιμασα και με 1η και σηκωθηκε ευθεια... Και εκει ειναι που κολαω και προβληματιζομαι...!!!! Τωρα δεν ξερω αν παιζει ρολο ενα burn out που ειχα κανει σε ενα γαμο ενος φιλου μηχανοβιου... Αλλα γιατι με 1η σηκωνεται ευθεια και με 2α σηκωνεται στραβα??? Μηπως ξερει κανεις που μπορει να οφειλεται αυτο?? Μηπως το εχει παθει κανεις??
Ο δρομος ειναι σε πολυ καλη κατασταση και στον ιδιο δρομο δεν μου ειχε ξανα κανει κατι τετοιο... γιατι εχω ξανα κανει σουζα εκει περα και οχι μονο μια φορα και ηταν ολα μια χαρα..!!

Ευχαριστω προκαταβολικος!!!

:beer:

Κατ'αρχην για να μην ανησυχεις το κανουν και αλλα 1000αρια αυτο...:D Δοκιμασε να πατας περισσοτερο πανω στα μαρσπιε και να μην "καθεσαι" στην σελα...

Α,use at your own risk...:rotflmao: :rotflmao:

akis_1
28/10/2007, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Κατ'αρχην για να μην ανησυχεις το κανουν και αλλα 1000αρια αυτο...:D Δοκιμασε να πατας περισσοτερο πανω στα μαρσπιε και να μην "καθεσαι" στην σελα...

Α,use at your own risk...:rotflmao: :rotflmao:

Η να μην το σηκονει με 2α:smilea:

Φιλικα παντα.

edmarios
29/10/2007, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μηπως ξεχνας καποιο φλας αναμενο και παιρνει η μπαντα ???? :confused:

Με 3η τι κανει ???? :confused:


Αυτο ηταν εξυπνο??

Πολυ γελασα...!!! Παω να αλλαξω γιατι κατουρηθηκα απο τα γελια!

edmarios
29/10/2007, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Κατ'αρχην για να μην ανησυχεις το κανουν και αλλα 1000αρια αυτο...:D Δοκιμασε να πατας περισσοτερο πανω στα μαρσπιε και να μην "καθεσαι" στην σελα...

Α,use at your own risk...:rotflmao: :rotflmao:


Ευχαριστω ΤΡΕ εισαι ο μονος που απαντησε σοβαρα...!!

Και παλι ευχαριστω!

siakattackj
29/10/2007, 08:14
μήπως ασυναίσθητα κοιτάζεις από τη δεξιά πλευρά όταν είσαι στη σούζα και γέρνει το σώμα σου με συνέπεια να γέρνει και το μηχανάκι???

τώρα μη ρωτάς για την ταχύτητα μπορεί απλά να τυχαίνει...... μπορεί με πρώτη να είσαι πιο σφυγμένος πάνω στη μοτό και να είναι ευθεία το σώμα σου....

πιθανολογό πως οφείλεται στη στάση του σώματός σου και το που κοιτάς....για σκέψου το όταν κάνεις σούζα και δες αν γίνεται τίποτα......


:wave2:

edmarios
29/10/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
μήπως ασυναίσθητα κοιτάζεις από τη δεξιά πλευρά όταν είσαι στη σούζα και γέρνει το σώμα σου με συνέπεια να γέρνει και το μηχανάκι???

τώρα μη ρωτάς για την ταχύτητα μπορεί απλά να τυχαίνει...... μπορεί με πρώτη να είσαι πιο σφυγμένος πάνω στη μοτό και να είναι ευθεία το σώμα σου....

πιθανολογό πως οφείλεται στη στάση του σώματός σου και το που κοιτάς....για σκέψου το όταν κάνεις σούζα και δες αν γίνεται τίποτα......


:wave2:


Φιλε μου το σωμα μου ειναι στην ιδια θεση που ηταν παντα! στο κεντρο καθομαι παντα!!

Το ενδεχομενο απο το burn out να εχει φαγωθει λιγο μεν αλλα περισσοτερο κατα λιγες μοιρες απο τα δεξια το αποκλειουμε??? ερωτηση κανω!!! Φιλικα παντα!!!:beer:

siakattackj
29/10/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
Φιλε μου το σωμα μου ειναι στην ιδια θεση που ηταν παντα! στο κεντρο καθομαι παντα!!

καλά αυτό μην το λες με σιγουριά....

βασικά όταν κάνεις σούζα βλέπεις μπροστά ή σου κρύβει τη θέα η μάσκα??

γιατί εγώ που είμαι ολίγον τι κοντός, όταν κάνω σούζα πρέπει να κοιτάω από δεξιά ή αριστερά ως συνέπεια να πρέπει να ρυθμήζω την κατανομή του βάρους του σώματός μου πάνω στη μοτό..
όταν μάθαινα σούζα πήγαινε και εμένα δεξιά ή αριστερά το μηχανάκι γιατί κοιτούσα από την εκάστοτε πλευρά...





Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios

Το ενδεχομενο απο το burn out να εχει φαγωθει λιγο μεν αλλα περισσοτερο κατα λιγες μοιρες απο τα δεξια το αποκλειουμε???[/B]


το αποκλείουμε γιατί το λάστιχο είναι (όπως και η ονομασία του λέει) ΕΛΑΣΤΙΚΟ...

μην το σκέφτεσαι σαν μία άκαμπτη μάζα που περιστρέφεται...

αλλάζει συνεχώς σχήμα κατά την οδήγηση...
χρησιμοποιείται και ως έμεσως τρόπος ανάρτησης...

οπότε δε νομίζω να είναι αυτό...

:wave2:

edmarios
29/10/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
καλά αυτό μην το λες με σιγουριά....

βασικά όταν κάνεις σούζα βλέπεις μπροστά ή σου κρύβει τη θέα η μάσκα??

γιατί εγώ που είμαι ολίγον τι κοντός, όταν κάνω σούζα πρέπει να κοιτάω από δεξιά ή αριστερά ως συνέπεια να πρέπει να ρυθμήζω την κατανομή του βάρους του σώματός μου πάνω στη μοτό..
όταν μάθαινα σούζα πήγαινε και εμένα δεξιά ή αριστερά το μηχανάκι γιατί κοιτούσα από την εκάστοτε πλευρά...







το αποκλείουμε γιατί το λάστιχο είναι (όπως και η ονομασία του λέει) ΕΛΑΣΤΙΚΟ...

μην το σκέφτεσαι σαν μία άκαμπτη μάζα που περιστρέφεται...

αλλάζει συνεχώς σχήμα κατά την οδήγηση...
χρησιμοποιείται και ως έμεσως τρόπος ανάρτησης...

οπότε δε νομίζω να είναι αυτό...

:wave2:



Oχι πανω απο την μασκα κοιταω δεν εχω προβλημα υψους!!! Δεν ξερω τι να πω τοσο καιρο δεν μου το εκανε... Ουτε οταν μαθαινα σουζα... γιατι μου το κανει τωρα??
Και ο μηχανικος μου που ρωτησα μου ειπε αυτο για το λαστιχο!!!

edmarios
29/10/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
καλά αυτό μην το λες με σιγουριά....

βασικά όταν κάνεις σούζα βλέπεις μπροστά ή σου κρύβει τη θέα η μάσκα??

γιατί εγώ που είμαι ολίγον τι κοντός, όταν κάνω σούζα πρέπει να κοιτάω από δεξιά ή αριστερά ως συνέπεια να πρέπει να ρυθμήζω την κατανομή του βάρους του σώματός μου πάνω στη μοτό..
όταν μάθαινα σούζα πήγαινε και εμένα δεξιά ή αριστερά το μηχανάκι γιατί κοιτούσα από την εκάστοτε πλευρά...







το αποκλείουμε γιατί το λάστιχο είναι (όπως και η ονομασία του λέει) ΕΛΑΣΤΙΚΟ...

μην το σκέφτεσαι σαν μία άκαμπτη μάζα που περιστρέφεται...

αλλάζει συνεχώς σχήμα κατά την οδήγηση...
χρησιμοποιείται και ως έμεσως τρόπος ανάρτησης...

οπότε δε νομίζω να είναι αυτό...

:wave2:



Oχι πανω απο την μασκα κοιταω δεν εχω προβλημα υψους!!! Δεν ξερω τι να πω τοσο καιρο δεν μου το εκανε... Ουτε οταν μαθαινα σουζα... γιατι μου το κανει τωρα??
Και ο μηχανικος μου που ρωτησα μου ειπε αυτο για το λαστιχο!!!

T.R.E
29/10/2007, 14:37
Αν δεν στο εκανε απ'την αρχη λοιπον,ξεκινα απ'τα πιο απλα...

Μηπως εχεις ρυθμισμενους ανισα τους ρεγουλατορους? Κοιταξε αυτο πριν ψαξεις για οτιδηποτε αλλο...:wave2:

Α,επισης μπορει να φταιει η κλιση του δρομου (ακραιο) που ειναι προς τα εξω...Ακραιο ξαναλεω...

Δοκιμασε να κανεις σουζα στο αντιθετο....:rotflmao: :rotflmao: (ΕΕΕΕΕΕ,πλακα κανω,μην το κανεις αυτο με τιποτα,πες οτι δεν το διαβασες)...

Μπορεις να δοκιμασεις σε καποιο αλλο δρομο ή/και να ξεφουσκωσεις το πισω λαστιχο κατα 10-12 psi,κατι σαν πιεση πιστας ας πουμε και λιγο χαμηλοτερα ακομα...

Ενα ενα πραγμα καθε φορα...


Κοιταξε το ρεγουλατορο πρωτα!!!!!!!!:beer: :beer: :wave2:

grigorisr1
29/10/2007, 15:08
απολυτα φισιολογικο ειναι απο τον αερα ειναι συνηθως..

και αλλος λογος επειδη το τιμονι δε μπορεις να το κρατας σταθερο.. για αυτο πας δεξια αριστερα...

ισσοροπια χρειαζεται να μαθεις .. να περνεις και στροφες με σουζα μετα :D

siakattackj
29/10/2007, 19:39
σωστός και ο τ.ρ.ε. ..........


δες αν το κάνει όταν αλλάξεις λάστιχο.....(άν και δεν το πιστεύω...μαλλον θα συνεχίσει να το κάνει)


επίσης όπως λέει και ο γρηγόρης βασικός παράγωντας είναι ο αέρας....

dirtbird
29/10/2007, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
..... αν παιζει ρολο ενα burn out που ειχα κανει σε ενα γαμο ενος φιλου ...

:beer:

O παπάς τι είπε? :confused: :confused:


























































Ελπίζω να μην πήγες πάλι για άλλαγμα :rotflmao: :rotflmao:

Πάντως ψάχτηνα -με την δεόυσα προσοχή- και σε άλλο δρόμο όπως έχε το νου σου και για αυτό που λέει ο Γρηγόρης.

Αν και νομίζω ότι φταίει το λάστιχο. Με 1η ταχύτητα έχεις περισσότερη δύναμη στο δρόμο και το λάστιχο παραμορφώνεται περισσότερο, συνεπώς η πιθανή ανομοιόμορφη φθορά παίζει μικρότερο ρόλο.

Αν αυτό ισχύει, είναι πολύ πιθανό όταν το σηκώσεις με 3η να παρατηρήσεις περισσότερο τράβηγμα, οπότε κάνε το σε έρημο δρόμο με περιθώριο διόρθωσης.

STOYBI
29/10/2007, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
Αυτο ηταν εξυπνο??

Πολυ γελασα...!!! Παω να αλλαξω γιατι κατουρηθηκα απο τα γελια!

Μαθε να δουλευεις την μεση σου την ωρα της σουζας για να μπορεις να διορθωνεις μικροκαταστασεις ( σαν αυτη που αναφερεις) που μπορουν να σου συμβουν την ωρα της σουζας..........

Εστω και το κακο συνηθειο ( λογο αγχους--2α--περισσοτερα χιλμ) μετατοπισης 1 cm μετατοπισης του κορμου σου η μερικα γραμαρια πατημα του ενος μαρσπιε παραπανω χωρις καν να το καταλαβαινεις την στιγμη της σουζας φτανει να σου δημιουργει το προβλημα.........

Καπου πρεπει να φταιμε και εμεις ....

Οχι μονο τα μηχανακια...... Ειδικα αν ειναι στην αριστη κατασταση που αναφερεις..... :rolleyes:

Και προς θεου.... Ρωτα καποιον γνωστο σου που το ξερεις οτι ειναι καλος γνωστης του θεματος...... Δεν νομιζω οτι μπορεις να βρεις λυση απο το διαδυκτιο.......

Ειδικα σε θεματα που κρεμονται στην μια ροδα....... :rolleyes:

Φιλικα κατα τα αλλα....

:wave2:

edmarios
30/10/2007, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
O παπάς τι είπε? :confused: :confused:

Ελπίζω να μην πήγες πάλι για άλλαγμα[/SIZE] :rotflmao: :rotflmao:

Πάντως ψάχτηνα -με την δεόυσα προσοχή- και σε άλλο δρόμο όπως έχε το νου σου και για αυτό που λέει ο Γρηγόρης.

Αν και νομίζω ότι φταίει το λάστιχο. Με 1η ταχύτητα έχεις περισσότερη δύναμη στο δρόμο και το λάστιχο παραμορφώνεται περισσότερο, συνεπώς η πιθανή ανομοιόμορφη φθορά παίζει μικρότερο ρόλο.

Αν αυτό ισχύει, είναι πολύ πιθανό όταν το σηκώσεις με 3η να παρατηρήσεις περισσότερο τράβηγμα, οπότε κάνε το σε έρημο δρόμο με περιθώριο διόρθωσης.









Παλι καλα που κανω εμποριο με πανες και τις εχω ευκαιρες και στην δουλεια!!! :rotflmao: :rotflmao:
Tιποτα γελαγε!! Δεν ημουν μονος ειμασταν 30 μηχανες οποτε δεν μπορουσε να πει και κατι!!

Σχετικα με αυτο που ειπε ο Γρηγορης ηταν το πρωτο πραγμα που παρατηρησα γιατι ειναι και το πιο λογικο να σε παρει ο αερας! Η μαλ@κια ηταν οτι δεν φυσαγε καθολου ολες τις φορες μιλαω ομως για απνοια και εφοσον ειδα οτι δεν φυσαγε εκει αρχισα και προβληματιζομουν!!!

Σχετικα με τους ρεγουλατορους το κοιταξα και δεν ειναι αυτο!

Και το τελευταιο οτι οταν εκανα σουζα δεν πα να κουνιομουνα , να χωροπηδαγα , να εκανα ακροβατικα δεν μου εκανε τετοια πραγματα η μηχανη (Παντα στην ευθεια ποτε αριστερα η δεξια!!!) !! Δεν εχω παει να ρωτησω ακομα σε κανενα βουλκανιζατερ!!! Αλλα θα το κανω εντος τις ημερας!!!
Και οπως ειπα φανταζομαι οτι ειναι απο το burn out γιατι πριν τον γαμο ολη την υπολοιπη μερα ημουν με την μηχανη και λαλακιζομουν δεν ειχα κανενα τετοιο προβλημα οπως και να καθομουν μετα τον γαμο δεν ετυχε να κανω σουζα γιατι ειχα την κοπελα μου πανω.. και την επομενη μερα αρχισαν τα δυσκολα!!!

Μπορει να μην εχει λυθει το προβλημα ακομα αλλα ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες σας!!!

:beer:

giwrgosktm300
07/11/2007, 18:24
κι εγω πιστευω πως ειναι απ το λαστιχο.παρατηρηθηκε σε ιδιο μηχανακι φιλου που μπηκε σε πιστα δεξιοστροφη κι εκανε τα ιδια.αλλαξε λαστιχο και τελος τα κολπα

edmarios
08/11/2007, 12:20
Εγω εχω σκεφτει και το αλλο!!! Το οποιο δεν το ειπε κανεις...
Ειναι λιγο ηλιθιο βεβαια αλλα εγω το σκεφτηκα...

ΑΝ ξανα κανω burn out και ριξψ περισσοτερο βαρος απο την αριστερη μερια λετε να φτιαξει???

Παντως πριν αλλαξω λαστιχο εγω θα το δοκιμασω...

giwrgosktm300
08/11/2007, 16:05
αν θυμασαι ποση ωρα ακριβως,ποσες μοιρες κλιση ειχε και τις στροφες του κινητηρα εκεινη την ωρα ισως γινει δουλεια................

gsxr600 k7
09/11/2007, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
Θελω να σας πω αυτο που παθαινω και να μου πειτε τις γνωμες σας...

Εχω το Κ7 το 1000 και εχω ενα μικρο προβλημα το οποιο δεν ξερω που οφειλεται...

Την ωρα που σηκωνω σουζα με καποια χιλιομετρα (με 2α..) η μηχανη γερνει προς τα δεξια μολις σηκωνεται.. χωρις λογο! Το σωμα μου ειναι στην μεση τα λαστιχα σε καλη πιεση και γενικοτερα ειναι ολα φυσιολογικα!!! Επισης να προσθεσω οτι δεν ειναι χτυπημενη ουτε τρακαρισμενη οποτε δεν τιθεται θεμα στραβου πλαισιου κτλ... και τα λαστιχα μου ειναι σε καλη κατασταση εχουν 5500 χλμ και ειναι τα μαμα!! Το ιδιο πραγμα το δοκιμασα και με 1η και σηκωθηκε ευθεια... Και εκει ειναι που κολαω και προβληματιζομαι...!!!! Τωρα δεν ξερω αν παιζει ρολο ενα burn out που ειχα κανει σε ενα γαμο ενος φιλου μηχανοβιου... Αλλα γιατι με 1η σηκωνεται ευθεια και με 2α σηκωνεται στραβα??? Μηπως ξερει κανεις που μπορει να οφειλεται αυτο?? Μηπως το εχει παθει κανεις??
Ο δρομος ειναι σε πολυ καλη κατασταση και στον ιδιο δρομο δεν μου ειχε ξανα κανει κατι τετοιο... γιατι εχω ξανα κανει σουζα εκει περα και οχι μονο μια φορα και ηταν ολα μια χαρα..!!

Ευχαριστω προκαταβολικος!!!

:beer:

ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΟΛΛΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΜΕΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΟΚ :lol: :rotflmao: :lol: