PDA

View Full Version : Πιασε ενα Ε minor



GeorgeFZR
28/10/2007, 18:37
Η ξενιτια ειναι βαρια και ετσι αποφασισα να "ελαφρυνω" λιγακι αγοραζοντας τουτο το μαραφετι

Απο μουσικη παιδεια ειμαι ψιλοασχετος...οταν στο γυμνασειο ο δασκαλος μιλουσε για νοτες και κλειδια εγω ζωγραφιζα δικεφαλους αετους :rolleyes:


Τεσπα..ψαχτηκα λιγακι στο νετ,απο δω και απο κει και καπως καταλαβα πανω κατω τι πεζει με την ηλεκτρικη

Αυτη την στιγμη προσπαθω να μαθω την μελωδια του αμερικανικου υμνου :p
επειδη ειναι απλη


Ασχολειτε κανεις με το αθλημα???

Οτι συμβουλες,παρατηρησεις και λινκς καλοδεχουμενες


110377

gcrook
28/10/2007, 18:42
Γιωργη ξεκινα να μελετας απο το www.guitarists.net
Τα υπολοιπα εν ευθετω χρονο.

Α ναι επισης ψαξε για ταμπλατουρα του Smoke on the water και να το παιζεις σε μια χορδη στην αρχη.
Καπως ετσι ξεκινησαμε και μεις με απλα τραγουδακια που τα παιζαμε με τις ωρες σε μια χορδη για να εξοικειωθουμε καπως με το "ματσουκι" .:wave2:

vangelis 64
28/10/2007, 19:13
Το καλύτερο,αν σε παίρνει οικονομικά,είναι να πας σ' έναν δάσκαλο.Μόνος σου θα παιδευτείς πολύ και θα χάσεις χρόνο,άσε που είναι σίγουρο ότι θα μάθεις στραβά.
Το θέμα είναι να έχεις όρεξη για μελέτη γιατί θα πρέπει να περνάς πολλές ώρες τη μέρα κάνοντας ασκήσεις και άλλα τέτοια βαρετά πλην όμως αναγκαία πράγματα.
Την κιθάρα που πήρες δεν την ξέρω αλλά αν σε βολεύει,είναι ΟΚ.Καλή αρχή.:wave2:

GeorgeFZR
28/10/2007, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Καπως ετσι ξεκινησαμε και μεις


Μωρη και εσυ του Ωδειου εισαι???:p


Να σε καλα για το λινκ

Μεχρι στιγμης το μεγαλυτερο προβλημα μου ειναι τα καταραμενα δαχτυλα μου του αριστερου χεριου..ειδικα το 3 και 4 δεν παλευονται..δεν υπακουν τα διαολεμενα

Εχω ενα καρο ερωτησεις αλλα λεω να περιμενω μπας και υπαρχει και αλλος που να ασχολειτε...μην ζαλιζω μονο εσενα γλυκο αγορι

Τεσπα παω να συνεχισω το practice

:wave2:

GeorgeFZR
28/10/2007, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Το καλύτερο,αν σε παίρνει οικονομικά,είναι να πας σ' έναν δάσκαλο.Μόνος σου θα παιδευτείς πολύ και θα χάσεις χρόνο,άσε που είναι σίγουρο ότι θα μάθεις στραβά.
Το θέμα είναι να έχεις όρεξη για μελέτη γιατί θα πρέπει να περνάς πολλές ώρες τη μέρα κάνοντας ασκήσεις και άλλα τέτοια βαρετά πλην όμως αναγκαία πράγματα.
Την κιθάρα που πήρες δεν την ξέρω αλλά αν σε βολεύει,είναι ΟΚ.Καλή αρχή.:wave2:

Το σκεφτηκα για δασκαλος αλλα εδω στα ξενα σου πιανουν τα οπισθια και δεν ειναι καιρος για τετοια εξοδα

Αυτο με τα στραβα που λες μου ριχνεις το η8ικο:(

Οσο για την κι8αρα, ειναι πολυ απλη ..δεν ειναι καμια μαρκα..αλλα τωρα ας μαθω 5-10 πραματα που δεν ξερω τιποτα και αργοτερα παμε και σε federer:p

:wave2:

Akatanomastos
28/10/2007, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Γιωργη ξεκινα να μελετας απο το www.guitarists.net
wave2:

kati antistoixo gia pliktra?

pantos alitheia einai oti tha matheis lathos, kai tha se ponaei kai to xeri sou..
opote prosoxi stin texniki, mi to kaneis opos se volevei alla opos leei kapoios <<eidikos>> kai as min volevei stin arxi.

675
28/10/2007, 19:41
παιζω ηλεκτρικη κοντα μια 5ετια...

αγορασες ή σκεφτεσαι να αγορασεις?:D

vangelis 64
28/10/2007, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR

Αυτο με τα στραβα που λες μου ριχνεις το η8ικο:( Κοίτα,αν δεν έχεις κάποιον να σε διορθώνει στον τρόπο που βάζεις τα δάχτυλά σου στην ταστιέρα,στον τρόπο που πιάνεις την πέννα,τότε θα αυτοσχεδιάσεις,
Ε,το πιο πιθανό είναι να πάει λάθος το πράγμα.Προχώρα πάντως,δεν υπάρχει ΕΝΑΣ σωστός τρόπος να παίζεις.Καμμιά φορά το μεράκι κάνει θαύματα.


αργοτερα παμε και σε federer:p Ο Roger Federer είναι τεννίστας....Fender βρε.:lol: :lol: :wave2:

675
28/10/2007, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64


Ο Roger Federer είναι τεννίστας....Fender βρε.:lol: :lol: :wave2:

κι εγω που νομιζα οτι εκανε πλακα:rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

lamoun
28/10/2007, 20:09
Συμφωνώ για κάποιον να σου δείχνει. Θα μάθεις να χρησιμοποιείς σωστά τα δάχτυλα και την πένα!
Επίσης θα μάθεις κάνα δυο κλίμακες - κανόνες για να μπορείς σιγά σιγά να αυτοσχεδιάζεις και όχι απλά να παίζεις ένα κομμάτι..

Και το κυριότερο, μόνος σου το ποιο πιθανό η κιθάρα να πάει χαμένη..
έκανα μαθήματα 3 χρόνια, μόλις άρχισα το πανεπιστήμιο σταμάτησα και έκτοτε έχω πάρει την κατιούσα.. :(

el_hymador
28/10/2007, 20:21
Μην τα παρατησεις!

το πρωτο διαστημα στην κιθαρα ειναι και το πιο δυσκολο, μεχρι που να ''λυθουν'' τα δαχτυλα και να αρχισεις να παιζεις. Μην απογοητευεσαι.

Πρεπει καποιος να σου δειξει ενα-δυο πραγματακια, τουλαχιστον να σου φτιαξει το χερι σωστα γιατι αν μαθεις λαθος, μετα δυσκολα αλλαζεις χουγια.

Στην αρχη ειναι πολυ βαρετο, πρεπει να κανεις πολλες ασκησεις, αλλα πιστεψε με, οταν θα φτασεις να παιζεις, θα ''εισπραξεις'' τον κοπο σου στο 1000%!!!.... προειδοποιηση....ειναι μεγαλο κολλημα!!! :D :beer:

Λιγη μουσικη θεωρια θα σε βοηθησει σε απιστευτο βαθμο, οσο και αν σου φαινεται κουλο τωρα.

Στο δικτυο υπαρχουν χιλιαδες sites με περιεχομενο πολυ καλο για αρχαριους, ψαξε και θα δεις.




Προς το παρων, μελετησε αυτη την ταμπλατουρα...

ειναι η Blues πεντατονικη κλιμακα, το A και το Ω για ολους τους ηλεκτρικους κιθαριστες και για την Blues, την Jazz και την Rock.

Καλη αρχη και δειξε υπομονη και επιμονη!

:beer: :beer: :wave2:


110386

lamoun
28/10/2007, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μην τα παρατησεις!

το πρωτο διαστημα στην κιθαρα ειναι και το πιο δυσκολο, μεχρι που να ''λυθουν'' τα δαχτυλα και να αρχισεις να παιζεις. Μην απογοητευεσαι.

Λιγη μουσικη θεωρια θα σε βοηθησει σε απιστευτο βαθμο, οσο και αν σου φαινεται κουλο τωρα.

Προς το παρων, μελετησε αυτη την ταμπλατουρα...

ειναι η Blues πεντατονικη κλιμακα, το A και το Ω για ολους του ηλεκτρικους κιθαριστες και για την Blues, την Jazz και την Rock.

Καλη αρχη και δειξε υπομονη και επιμονη!

Συμφωνώ όσο δε πάει!!!

Akatanomastos
28/10/2007, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Συμφωνώ όσο δε πάει!!!

:confused:

den einai poio sosto:

Συμφωνώ όσο πάει!!!

??????

lamoun
28/10/2007, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
:confused:

den einai poio sosto:

Συμφωνώ όσο πάει!!!

??????

Μάλλον. Αυτό που θα μπορούσα να πώ απλά το παρέλειψα είναι "άλλο"

Συμφωνώ όσο δε πάει άλλο.. αλλά και πάλι η έκφραση είναι μάλλον λίγο φλού.. :blush:

Akatanomastos
28/10/2007, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Μάλλον. Αυτό που θα μπορούσα να πώ απλά το παρέλειψα είναι "άλλο"

Συμφωνώ όσο δε πάει άλλο.. αλλά και πάλι η έκφραση είναι μάλλον λίγο φλού.. :blush:


:blush:

ela re plaka kano, nomizo oti genika etsi to leme, kai oi dio fraseis to idio noima vgazoun,

i oxi :confused: :p

lamoun
28/10/2007, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
:blush:

ela re plaka kano, nomizo oti genika etsi to leme, kai oi dio fraseis to idio noima vgazoun,

i oxi :confused: :p

Το θέμα είναι άλλο..

Είναι σωστό ο Akatanomastos να γράφει με ελληνικούς χαρακτήρες;


Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos


Συμφωνώ όσο πάει!!!

Ναι ή όχι..

ΕΣΥ αποφασίζεις!!

:rotflmao: :rotflmao:

Akatanomastos
28/10/2007, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Το θέμα είναι άλλο..

Είναι σωστό ο Akatanomastos να γράφει με ελληνικούς χαρακτήρες;





den egrapsa!!! copy paste itan:lol:

el_hymador
28/10/2007, 21:01
και μια ασκηση που την κανεις χωρις την κιθαρα για να αποκτησουν τα δαχτυλα ανεξαρτησια

λεγεται ''αραχνη''

στην θεση που εχει την παλαμη και τα δαχτυλα ο τυπος στην φωτο (στα πληκτρα αλλα δεν μας νοιαζει )

προσπαθεις να σηκωσεις ταυτοχρονα το ζευγος δαχτυλων 1 - 3 και μετα το ζευγος 2 - 4

προσπαθησε οταν σηκωνεις π.χ. το ζευγος 1 - 3 , τα δαχτυλα 2 - 4 να ειναι σε επαφη με την επιφανεια οπου ακουμπας το χερι σου.

μην το ζορισεις πολυ στην αρχη γιατι η τενοντιτιδα καραδοκει!

:wave2:


110391

mako
28/10/2007, 23:23
Απο την αρχη στα δυσκολα τον βαζεις τον ανθρωπο, βρε συ el hymador, τοσες ασκησουλες απλες δεν θα ηταν καλυτερες. Το πιο πανω ωραιο!!!!!

mako
28/10/2007, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Γιωργη ξεκινα να μελετας απο το www.guitarists.net
Τα υπολοιπα εν ευθετω χρονο.

Α ναι επισης ψαξε για ταμπλατουρα του Smoke on the water και να το παιζεις σε μια χορδη στην αρχη.
Καπως ετσι ξεκινησαμε και μεις με απλα τραγουδακια που τα παιζαμε με τις ωρες σε μια χορδη για να εξοικειωθουμε καπως με το "ματσουκι" .:wave2:

Εισαι καλιτεχνικη μορφη τελικα!!!!!

el_hymador
28/10/2007, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Απο την αρχη στα δυσκολα τον βαζεις τον ανθρωπο, βρε συ el hymador, τοσες ασκησουλες απλες δεν θα ηταν καλυτερες. Το πιο πανω ωραιο!!!!!

δεν υπαρχει ''ευκολη'' αρχη με το ρημαδι την κιθαρα, πακετο τρως οπως και να χει :lol:

GeorgeFZR
28/10/2007, 23:43
Διαβασα ολες τις απαντησεις σας και σας ευχαριστω


Να προσθεσω οτι

Φιλους λιγους εχω εδω πανω και απο αυτους κανεις δεν εχει επαφη με την κιθαρα

Πραγματικα τις πρωτες μερες ημουν εντελως χαμενος..Οτι εχω μαθει μεχρι στιγμης ειναι απο το νετ..απο κατι βιντεακια σε γιουτουμπι και κατι σελιδες αφιερομενες σε κι8αρα

Το καλυτερο για μενα θα ηταν να υπηρχε καποιος να με παρει απο το "χερι" και να μου δειξει τα βασικα....αλλα...

εχω τις εξης ερωτησεις


στο παρακατω σχεδιαγραμμα βλεπω πως παιζω τις χορδες στα φρετς

E|-----------0-------4--2-0----------|------4--2-0---------------------------|
B|--0------0-------------------------|-------------4-----2-4-5--5------------|
G|---1---1--------------------1-3-4--|--4-4-----------------------4-1--------|
D|----2------------------------------|--------------------------------2------|
A|-----------------------------------|---------------------------------------|
E|-----------------------------------|---------------------------------------|

Οι ερωτησεις μου ειναι


Στην χορδη G πεζω στο 1 φρετς,η πενα μου πεζει την ιδια χορδη?
Οταν πεξω το Ε 4 και παω στο Ε 2 το δαχτυλο μου σινεχιζει να ακουμπα την χορδη η οχι?










:rolleyes:


Οτι ασκησεις υπαρχουν ειναι καλοδεχουμενες
Δωστε πραμα:rotflmao:

mako
28/10/2007, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
δεν υπαρχει ''ευκολη'' αρχη με το ρημαδι την κιθαρα, πακετο τρως οπως και να χει :lol:

Μαζι σου!!!!:D

vangelis 64
28/10/2007, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Διαβασα ολες τις απαντησεις σας και σας ευχαριστω


Να προσθεσω οτι

Φιλους λιγους εχω εδω πανω και απο αυτους κανεις δεν εχει επαφη με την κιθαρα

Πραγματικα τις πρωτες μερες ημουν εντελως χαμενος..Οτι εχω μαθει μεχρι στιγμης ειναι απο το νετ..απο κατι βιντεακια σε γιουτουμπι και κατι σελιδες αφιερομενες σε κι8αρα

Το καλυτερο για μενα θα ηταν να υπηρχε καποιος να με παρει απο το "χερι" και να μου δειξει τα βασικα....αλλα...

εχω τις εξης ερωτησεις


στο παρακατω σχεδιαγραμμα βλεπω πως παιζω τις χορδες στα φρετς

E|-----------0-------4--2-0----------|------4--2-0---------------------------|
B|--0------0-------------------------|-------------4-----2-4-5--5------------|
G|---1---1--------------------1-3-4--|--4-4-----------------------4-1--------|
D|----2------------------------------|--------------------------------2------|
A|-----------------------------------|---------------------------------------|
E|-----------------------------------|---------------------------------------|

Οι ερωτησεις μου ειναι


Στην χορδη G πεζω στο 1 φρετς,η πενα μου πεζει την ιδια χορδη?
Οταν πεξω το Ε 4 και παω στο Ε 2 το δαχτυλο μου σινεχιζει να ακουμπα την χορδη η οχι?










:rolleyes:


Οτι ασκησεις υπαρχουν ειναι καλοδεχουμενες
Δωστε πραμα:rotflmao: Γιώργο,σού ξαναλέω βρες δάσκαλο.Προσωπικά πιστεύω ότι δεν γίνεται να μάθεις δι' αλληλογραφίας.Με τίποτα!!
Όλο και κάποιον θα γνωρίσεις που να παίζει.Αν το θέλεις τόσο πολύ,κάποιος κάποια στιγμή θα βρεθεί και θα σού πει ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ μερικά χρήσιμα πραγματάκια.
Είναι τελείως άτοπο να μάθεις αυτήν την τέχνη χωρίς έναν άνθρωπο δίπλα σου.Πίστεψέ με.

Όπως σού είπαν και παραπάνω τα παιδιά,μην τα παρατήσεις...μην απογοητευτείς σε καμμία περίπτωση.Το νετ όμως δεν μπορεί να καλύψει έναν αρχάριο.Καλό κουράγιο!!!:beer: :wave2:

el_hymador
28/10/2007, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Διαβασα ολες τις απαντησεις σας και σας ευχαριστω


εχω τις εξης ερωτησεις


στο παρακατω σχεδιαγραμμα βλεπω πως παιζω τις χορδες στα φρετς

E|-----------0-------4--2-0----------|------4--2-0---------------------------|
B|--0------0-------------------------|-------------4-----2-4-5--5------------|
G|---1---1--------------------1-3-4--|--4-4-----------------------4-1--------|
D|----2------------------------------|--------------------------------2------|
A|-----------------------------------|---------------------------------------|
E|-----------------------------------|---------------------------------------|

Οι ερωτησεις μου ειναι


Στην χορδη G πεζω στο 1 φρετς,η πενα μου πεζει την ιδια χορδη?
Οταν πεξω το Ε 4 και παω στο Ε 2 το δαχτυλο μου σινεχιζει να ακουμπα την χορδη η οχι?

:

τον υμνο των σιχαμενων επελεξες για πρωτο κομματι;; :rolleyes: :lol:

τεσπα... ναι οταν παιζεις g#(1 fret) στην g χορδη ''χτυπας'' με την πενα την χορδη. Γενικα οποιο ταστο παταει δαχτυλο πρεπει να χτυπας και την αντιστοιχη χορδη με την πενα σου, αλλιως δεν υπαρχει λογος να το εχεις εκει (το δαχτυλο)

οταν πας απο g# σε f# ( 4 -2 fret στην e χορδη) καντο οπως σου βγαινει προς το παρων...ειτε τοποθετεις και τα δυο δαχτυλα απο πρινα και απλα εναλασεις το 4ο με το 2ο, ειτε πατας πρωτα το 4ο δαχτυλο και μετα το 2ο.

:wave2:

mako
28/10/2007, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Διαβασα ολες τις απαντησεις σας και σας ευχαριστω


Να προσθεσω οτι

Φιλους λιγους εχω εδω πανω και απο αυτους κανεις δεν εχει επαφη με την κιθαρα

Πραγματικα τις πρωτες μερες ημουν εντελως χαμενος..Οτι εχω μαθει μεχρι στιγμης ειναι απο το νετ..απο κατι βιντεακια σε γιουτουμπι και κατι σελιδες αφιερομενες σε κι8αρα

Το καλυτερο για μενα θα ηταν να υπηρχε καποιος να με παρει απο το "χερι" και να μου δειξει τα βασικα....αλλα...

εχω τις εξης ερωτησεις


στο παρακατω σχεδιαγραμμα βλεπω πως παιζω τις χορδες στα φρετς

E|-----------0-------4--2-0----------|------4--2-0---------------------------|
B|--0------0-------------------------|-------------4-----2-4-5--5------------|
G|---1---1--------------------1-3-4--|--4-4-----------------------4-1--------|
D|----2------------------------------|--------------------------------2------|
A|-----------------------------------|---------------------------------------|
E|-----------------------------------|---------------------------------------|

Οι ερωτησεις μου ειναι


Στην χορδη G πεζω στο 1 φρετς,η πενα μου πεζει την ιδια χορδη?
Οταν πεξω το Ε 4 και παω στο Ε 2 το δαχτυλο μου σινεχιζει να ακουμπα την χορδη η οχι?










:rolleyes:


Οτι ασκησεις υπαρχουν ειναι καλοδεχουμενες
Δωστε πραμα:rotflmao:

Εγω ειμαι αυτοδιδαχτος και ομως καταφερα να (εχω μπαντα) παιζω σε με μαγαζια και να ακουω καλες κουβεντες. Το μονο που χρειαζεσαι ειναι ορεξη, αγαπη και να μην τα παρατησεις στην αρχη που ειναι και πιο δυσκολα. Θα σου προτεινα να αγορασεις καποια μεθοδο για αρχαριους, οχι πολυ δυσκολη στην αρχη, για ασκησεις στα δακτυλα. Βεβαια τωρα με το διαδυκτιο αυτο ειναι ισως περιτο αφου με λιγο ψαξιμο βρισκεις κερατα. Νομιζω επισης οτι καλυτερα να αρχισεις τοποθετοντας διαδοχικα τα δακτυλα σου, στα πρωτα 4 ταστα (ενα σε καθε ταστο) καθε χορδης (μεχρι αυτην που δεν σου φαινεται βουνο). Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.-
Ριξε αν θες και μια ματια στην σελιδα μου (ειναι και υπογραφη μου). ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!

gcrook
29/10/2007, 00:38
Τζορτζ οι "δακτυλοθεσιες" ειναι κατι που θα πρεπει να σου δειξει δασκαλος,οπως και οι ασκησεις.
Οι αυτοδιδακτοι τα μαθαινουν καποια στιγμη και μονοι τους τα περισσοτερα αλλα οχι ολα και μελετωντας σαφως απο το πρωι μεχρι το βραδυ.
Εσυ ψαχνεις για μια ωραια ασχολια να σου γεμισει τον ελευθερο χρονο χωρις πολλες σκοτουρες στην αρχη, και αναγκαστικα θα πρεπει να πας σε καποιο ωδειο εστω για ενα χρονο.
Νομιζω οτι στην Αγγλια μπορεις να βρεις σιγουρα μικρα και φθηνα ωδεια ωστε να σε βαλουν σε μια σειρα τους πρωτους μηνες που ειναι καθοριστικοι για την μετεπειτα πορεια σου.

θα ερθει η μερα ρε μαλακα που θα σου βαλει ο δασκαλος ενα κλασσικο δωδεκαμετρο μπλουζ και θα σου πει να παιζεις μονο 3 νοτες στην πεντατονικη που σου ποσταρε ο χυμαδορ.
Και ξαφνικα αυτες οι 3 νοτες που επαιζες για 2 μηνες και βαριοσουν θα γινουν μουσικη και ξαφνικα τα πονεμενα σου χερια θα γινουν η προεκταση της ψυχης σου.
Εκει φιλτατε την εκατσες!!:lol:

Οτι σου εγραψε Βαγγελης64 μακο και χυμαδορ δεν επιδεχεται αμφισβητηση.









Υ.Γ Ψαξε ταμπλατουρα του "House of the rising sun"
Θα πονεσεις αλλα θα σ'αρεσει....

Υ.Γ2 Μην φοβασαι οτι θα μαθεις λαθος αν παιζεις μονος σου και δεν πας σε δασκαλο.
Τα λαθη "ξεμαθαινονται" σε χρονο ντετε.

:wave2:

mako
29/10/2007, 00:57
Επισης στην Αγγλια βρισκεται αυτο τον καιρο ο Μichael Schenker (SCORPIONS, UFO, M.S.G.), ο οποιος περνει μονο 200 λιρες την ωρα για να σου κανει μαθημα!!! Εδω γελανε!!! Αν ομως τα διαθετεις, μπορω να στο κανονισω (δεν κανω πλακα)!!!!!

HolyDiver
29/10/2007, 01:18
[i]Το μονο που χρειαζεσαι ειναι ορεξη, αγαπη και να μην τα παρατησεις στην αρχη που ειναι και πιο δυσκολα. Θα σου προτεινα να αγορασεις καποια μεθοδο για αρχαριους, οχι πολυ δυσκολη στην αρχη, για ασκησεις στα δακτυλα. Βεβαια τωρα με το διαδυκτιο αυτο ειναι ισως περιτο αφου με λιγο ψαξιμο βρισκεις κερατα. Νομιζω επισης οτι καλυτερα να αρχισεις τοποθετοντας διαδοχικα τα δακτυλα σου, στα πρωτα 4 ταστα (ενα σε καθε ταστο) καθε χορδης (μεχρι αυτην που δεν σου φαινεται βουνο). Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.-
Ριξε αν θες και μια ματια στην σελιδα μου (ειναι και υπογραφη μου). ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!! [/B]

+666

Επίσης να ξέρεις ότι δεν χρειάζεται να παίζεις 10 ώρες τη μέρα για να μάθεις να παίζεις αξιοπρεπώς. Από 10 λεπτά εώς μισή ώρα τη μέρα ( αλλά σχεδόν κάθε μέρα) και θα πάθεις πλάκα με τη πρόοδο που θα κάνεις.
Έχεις πμ :wave2:

DimChios
29/10/2007, 14:16
κανενα site να μαθω keyboards ξερετε?

:confused:

el_hymador
29/10/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
κανενα site να μαθω keyboards ξερετε?

:confused:

υπαρχει το www.al-khalili-keybordum.com αλλα ειναι Αραβικό και το κλαβιε ειναι αναποδα:lol:

DimChios
29/10/2007, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
υπαρχει το www.al-khalili-keybordum.com αλλα ειναι Αραβικό και το κλαβιε ειναι αναποδα:lol:


Δεν ανοιγει το site!

:sad:


ΚΑΙ ΜΗ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΝΟ ΜΟΥ!!! :mad:

Μηπως ειναι: www.al-khalili-keybordum.turk?

:confused:

trigger
29/10/2007, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
κανενα site να μαθω keyboards ξερετε?

:confused:
τι να τα κάνεις ρε φίλε...; Άσε είναι δύσκολα πράγματα αυτά...:p

Trickster
29/10/2007, 15:47
Μεγειές ρε GeorgeFZR για το όργανο!! :beer: :beer:
Μόλις προχθές παρέλαβα μια Fender μαύρη σαν την δικιά σου από ebay και χαίρομαι σαν εσένα. Καλή τιμούλα και όσο πρέπει μεταχειρισμένη (και ο Clapton την blakie την είχε φτιάξει από αρκετά μεταχείρω κομμάτια).

Το λοιπόν όταν σαν εσένα περίπου στην εφηβεία ξεκίναγα να ασχολούμαι με την μουσική
προσπαθούσαμε να παίξουμε το I wanna be your dog με μία χορδή και κάπου στο ενδιάμεσο
μάθαμε και τις 5ες και ανακαλύψαμε τον ήχο των περισσοτέρων τραγουδιών. Αυτό που με
βοήθησε τότε ήταν η πολύ ελεύθερη ώρα και το κασσετοφωνάκι με τα τραγουδάκια που
προσπαθούσα να παίξω ενώ τα ακούγα.

Αν αποφασίσεις να μάθεις μόνος σου σίγουρα θα σου πάρει περισσότερο καιρό και ενέργεια. Τα
ωδεία στο εξωτερικό (Αγγλία μένεις είπαμε;) πιστεύω θα κάνουν καλύτερη δουλειά από τα εδώ
ωδεία που σου δίνουν μια κλίμακα να περνάς τις ώρες σου. Προσπάθησε να φτιάξεις και ένα
γκρουπάκι αργότερα γιατί εκεί είναι όλη η φαση!

Καλές συγχωρδίες!!

GeorgeFZR
29/10/2007, 16:04
Απο μια μικρη ερευνα που εκανα, ωδειο οπως το ξερουμε στην Ελλαδα δεν καταφερα να βρω

Βρηκα κατι καθηγητες για πριβε μαθηματα ο οποιοι ζητανε 20 με 30 λιρες για 1 ωρα μαθημα + 4 με 7 λιρες για μεταφορικα εξοδα :rotflmao: :rotflmao: (Ειναι τρελοι αυτοι οι Σαξωνες)

Στην Ελλαδα ρε παιδες ποσο παει το μαλλι? Πριβε και Ωδεια ποσο ζητανε?

Δηλαδη αν παρω δασκαλο πες το λιγοτερο να κανεις 5 ωρες την εβδομαδα,ο λογαριασμος παει 400 λιρες το μηνα:eyepop:

Να το κανω και σε δραχμουλες? 250 χιλιαδουλες παλιες καλες δραχμουλες....


Βασικος μισ8ος στας Αγγλιας ειναι 5,60 λιρες την Ωρα:p

:wave2:

Trickster
29/10/2007, 16:06
Εγώ ξεκινώ αύριο με 40 euro 2ωρο x4 φορές το μήνα. Δεν είναι φτηνός αλλά έχω ακούσει και
κάτι άλλα εξωφρενικά. Αν δω ότι δεν την παλεύω με την τιμή έχω ακούσει έναν με 25.

:wave2:

DimChios
29/10/2007, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Απο μια μικρη ερευνα που εκανα, ωδειο οπως το ξερουμε στην Ελλαδα δεν καταφερα να βρω

Βρηκα κατι καθηγητες για πριβε μαθηματα ο οποιοι ζητανε 20 με 30 λιρες για 1 ωρα μαθημα + 4 με 7 λιρες για μεταφορικα εξοδα :rotflmao: :rotflmao: (Ειναι τρελοι αυτοι οι Σαξωνες)

Στην Ελλαδα ρε παιδες ποσο παει το μαλλι? Πριβε και Ωδεια ποσο ζητανε?

Δηλαδη αν παρω δασκαλο πες το λιγοτερο να κανεις 5 ωρες την εβδομαδα,ο λογαριασμος παει 400 λιρες το μηνα:eyepop:

Να το κανω και σε δραχμουλες? 250 χιλιαδουλες παλιες καλες δραχμουλες....


Βασικος μισ8ος στας Αγγλιας ειναι 5,60 λιρες την Ωρα:p

:wave2:


Λοιπον, σοβαρα τωρα!

ΜΑΘΗΜΑ, 1-2 ωρες τη βδομαδα ειναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΕΣ!!!

Αμα κανεις 5 ωρες την εκατσες απο ολες τις αποψεις! Δε θα προλαβαινει το μυαλο σου να αφομοιωνει τιποτα!

1-2 ωρες μαθημα και οσο αντεχεις μελετη οσα εχεις κανει στο μαθημα!

:wave2:

DimChios
29/10/2007, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Εγώ ξεκινώ αύριο με 40 euro 2ωρο x4 φορές το μήνα. Δεν είναι φτηνός αλλά έχω ακούσει και
κάτι άλλα εξωφρενικά. Αν δω ότι δεν την παλεύω με την τιμή έχω ακούσει έναν με 25.

:wave2:


Οι τιμες παιζουν εκει!

25-30 την ωρα ο μεσος ορος!

Σε πιο εξειδικευμενα παμε στα 30-40!

Υπαρχουν και με 100 την ωρα αλλα εκει μιλαμε για άλλα επίπεδα!

:wave2:

Trickster
29/10/2007, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Οι τιμες παιζουν εκει!

25-30 την ωρα ο μεσος ορος!

Σε πιο εξειδικευμενα παμε στα 30-40!

Υπαρχουν και με 100 την ωρα αλλα εκει μιλαμε για άλλα επίπεδα!

:wave2:

Ψιτ φιλαράκος, σε 5' κοίτα τα pm σου εσύ.. ;)

Meyaleleth
29/10/2007, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Απο μια μικρη ερευνα που εκανα, ωδειο οπως το ξερουμε στην Ελλαδα δεν καταφερα να βρω

Βρηκα κατι καθηγητες για πριβε μαθηματα ο οποιοι ζητανε 20 με 30 λιρες για 1 ωρα μαθημα + 4 με 7 λιρες για μεταφορικα εξοδα :rotflmao: :rotflmao: (Ειναι τρελοι αυτοι οι Σαξωνες)

Στην Ελλαδα ρε παιδες ποσο παει το μαλλι? Πριβε και Ωδεια ποσο ζητανε?

Δηλαδη αν παρω δασκαλο πες το λιγοτερο να κανεις 5 ωρες την εβδομαδα,ο λογαριασμος παει 400 λιρες το μηνα:eyepop:

Να το κανω και σε δραχμουλες? 250 χιλιαδουλες παλιες καλες δραχμουλες....


Βασικος μισ8ος στας Αγγλιας ειναι 5,60 λιρες την Ωρα:p

:wave2:

phgene se kana studio kai apejw 8a breis para polles aggelies gia daskalous ki8aras. Epishs sta news agent's apejw sto tzami exoun aradiasmenes ekatontades aggelies... se poia polh phges?

GeorgeFZR
29/10/2007, 16:53
Geneteira Ozzy Birmingham:wave2:

el_hymador
29/10/2007, 17:14
ΑνθρωπΑ στην αρχη δεν χρειαζεται ο δασκαλος να εχει περγαμηνες και βιογραφικο αντιστοιχα του Stevie Ray Vaughan για να σε μαθει.

Βρες ενα παλικαρι που παιζει καποιο καιρο και πες του να σου δειξει...αν ειναι αψηλος, ομορφος και λυγεροκορμος ακομα καλυτερα :lol:

δεν υπαρχει συνταγη ουτε standarts στην μαθησιακη διαδικασια και ειδικα στα μουσικα οργανα!

1 ωρα μαθημα την εβδομαδα ειναι υπεραρκετη, το ποσο και με ποση ορεξη θα μελετας στην συνεχεια ειναι το καθοριστικο.

Ξερω οτι σου φαινονται Κινεζικα ολα τωρα...δυστυχως μεθοδος για να τα μαθεις ολα σε ενα-δυο μηνες δεν υπαρχει, μετα απο λιγο καιρο ομως ολα οσα τωρα σου φαινονται ασχετα και δυσνοητα θα αρχισουν να καλανε μεταξυ τους και να βγζουν νοημα....για αυτο και χρειαζεται θεωρια της μουσικης , κατι που μπορεις να μαθεις και μονος σου με βιβλια.


απο εδω και περα καθε απαντηση θα χρεωνεται με 1,15€....τζαμπατζη!! :lol: :lol: :lol: :wave2:

GeorgeFZR
29/10/2007, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ΑνθρωπΑ στην αρχη δεν χρειαζεται ο δασκαλος να εχει περγαμηνες και βιογραφικο αντιστοιχα του Stevie Ray Vaughan για να σε μαθει.

Βρες ενα παλικαρι που παιζει καποιο καιρο και πες του να σου δειξει...αν ειναι αψηλος, ομορφος και λυγεροκορμος ακομα καλυτερα :lol:

δεν υπαρχει συνταγη ουτε standarts στην μαθησιακη διαδικασια και ειδικα στα μουσικα οργανα!

1 ωρα μαθημα την εβδομαδα ειναι υπεραρκετη, το ποσο και με ποση ορεξη θα μελετας στην συνεχεια ειναι το καθοριστικο.

Ξερω οτι σου φαινονται Κινεζικα ολα τωρα...δυστυχως μεθοδος για να τα μαθεις ολα σε ενα-δυο μηνες δεν υπαρχει, μετα απο λιγο καιρο ομως ολα οσα τωρα σου φαινονται ασχετα και δυσνοητα θα αρχισουν να καλανε μεταξυ τους και να βγζουν νοημα....για αυτο και χρειαζεται θεωρια της μουσικης , κατι που μπορεις να μαθεις και μονος σου με βιβλια.


απο εδω και περα καθε απαντηση θα χρεωνεται με 1,15€....τζαμπατζη!! :lol: :lol: :lol: :wave2:

Glyko agori xrewneis pio polla kai apo Pakistaniki Roz grammi:rotflmao: :rotflmao:
:wave2:

el_hymador
29/10/2007, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Glyko agori xrewneis pio polla kai apo Pakistaniki Roz grammi:rotflmao: :rotflmao:
:wave2:




ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΣΟΥ;

ΘΕΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΝΑ ΔΙΑΤΡΕΧΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΑΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΑΠΑΛΑ;

ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕ ΤΩΡΑ! ΣΤΟ 090 11 25 48 78 973 ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟΚΑΥΤΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ1

mako
29/10/2007, 23:35
Ελα ρε φτηνοι ειναι, αν σκεφτεις τα 200 (λιρες αγγλιας) που ζηταει ο M. Schenker!!!!! Kαι επι τη ευκαιρια ας βαλω και εγω μια αγγελια. ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΠΛΗΚΤΡΑΣ ΜΕ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ , περισσοτερα στοιχεια στην υπογραφη μου. Οποιος εχει τα προσοντα (και ενδιαφερεται) ας στειλει ενα πμ!

Meyaleleth
30/10/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Geneteira Ozzy Birmingham:wave2:

prosektika... poly mafia trigirnaei ekei...

Xrider
31/10/2007, 09:38
Αν εχεις αυτι,ειναι σχετικα ποιο ευκολα....και εγω αυτοδιδακτος.
Δεν παιζω με ηλεκτρικη αλλα με ακουστικη.
Εγω γουσταρα τρελλα τα Latin του Νταλαρα..αλλα για αρχη ηταν πολυ δυσκολα να παιξω και αρκεστηκα στην "μονοχορδη" μελωδια που και δεν εχει νοημα...δεν πορωνομαι...ετσι αρχησα με κομματια των Guns n Roses που ειναι πιο ευκολα τα ακορντα.....μετα Metallica...κυριως μπαλαντες.
Metallica με παρτιτουρα/ταμπλατουρα μπορω να πω οτι μου πηρε χρονια (δεν επαιζα και καθε μερα)...ειναι και το κομματι που κουρδιζω την κιθαρα.
Ακου πολλες φορες ενα κομματι,να θυμασαι την ακριβη μελωδια σε ολο τον χρονο,δωσε προσοχη στο οργανο που σε ενδιαφερει,ακου ξανα και ξανα...στα στουντιο προσθετουν μια κιθαρα πανω στην αλλη (πχ temple of the king/rainbow/blackmoore)και ειναι δυσκολο να καταλαβεις ποιος παιζει τι,βρες ταμπλατουρες αν δεν ξερεις να διαβαζεις νοτες και ακορντα και αρχησε να παιζεις πανω σε αυτο που ακους την αρχη...και σιγα σιγα προχωρας.Θελει υπομονη και καλο αυτι.
Ετσι οταν επαιξα το Orion/διασκευη στο Μτν οι Metallica ηθελαν να μπω στο γκρουπ τους αλλα εγω ευγενικα αρνηθηκα ρευωντας στην μουρη του Ulrich και λεγωντας οτι δεν θελλω να καταντησω να παιζω με την συμφωνικη της Αυστριας και tribute to Ennio Moricone....Μετα στα παρασκηνια τα λεγαμε με τον Tomy μεχρι που ηρθε η Pamela και μας πλακωσε σε κατι....γμτ δεν βρισκω το εικονιδιο της ΠΙΠΑΣ :smokin:

LittleJohn
31/10/2007, 10:58
Εγώ από την άλλη θα έλεγα να αποφύγεις τον δάσκαλο στην αρχή. Γιατί το κακό με τους συγκεκριμένους δασκάλους είναι ότι αν είσαι ``φρέσκος`` μπορεί να αποκτήσεις πολύ εύκολα το στύλ (μαζί και τα ζιγκ και ζαγκ τους ή τα κολλήματα τους) τους και αυτό σε βάθος χρόνου είναι κακό (υπάρχουν πράγματα τα οποία τα πιάνει το αυτί μας και αποθηκεύονται υποσυνείδητα, τα οποία βγαίνουν κάποια στιγμή). Επίσης υπάρχουν ``δάσκαλοι `` και δάσκαλοι και δύσκολα μπορείς να ξεχωρίσεις τον ``ιδιαίτερο`` αυτόν που θα σου κάνει κλίκ στην αρχή...

Προτείνω προσωπική ενασχόληση και εξάσκηση. Να φάς όλο το internet και να βρείς θεωρία και παραδείγματα (θεωρία, όχι ταμπλατούρες από γνωστά κομμάτια, αυτά άστα για μετά). Και από αυτά να κρατήσεις μόνο εκείνα που κάνουν γι`σένα.

Να ακούς πολύ μουσική και να προσπαθείς να τζαμάρεις πάνω στην μουσική ακόμη και αν δεν γνωρίζεις θεωρία. Με άλλα λόγια να προπονήσεις το ``μουσικό σου αυτί``. Πολύ σημαντικό...

Να θυμάσαι ότι μαζί με την θεωρία πρέπει να δουλέψεις και το picking σου. Η βάση των πάντων είναι ο σωστός χειρισμός. Πάντα alternate picking (upstrokes-downstrokes) και με σωστή εναλλαγή από χορδή σε χορδή.

Να θυμάσαι ότι η κίνηση πρέπει να έρχεται από τον καρπό και όχι από το χέρι ή τα δάχτυλα.

Βάλε σωστές βάσεις για να μην δυσκολευτείς μετά. Όπως εγώ που έπαιζα λάθος picking επί 5 χρόνια και μετά μου πήρε 10 χρόνια για να καταφέρω να το διορθώσω.

--------------------------------------------------------

Διδάσκω ηλεκτρική κιθάρα τα τελευταία 6 χρόνια και είμαι αυτοδίδακτος (δεν θεωρώ μάθημα τον μισό χρόνο που έκανα κλασσική κιθάρα στα 12 μου και 3 ώρες online video lessons στα 18). Αλλά είμαι κατά των δασκάλων :lol: , για τουλάχιστον τα πρώτα 3-4 χρόνια εκμάθησης. Γι`μένα είναι προτιμότερο να πάς σε ένα ωδείο για δύο χρονάκια και να μάθεις γενική μουσική (άνευ οργάνου ή εστω σε πιάνο).

Και για να μην ξεχνιώμαστε, --shred γιατί χανόμαστε--

zireous
31/10/2007, 14:51
Συμφωνώ με τους αυτοδίδακτους παραπάνω.

Και ο Greg Howe αυτοδίδακτος ήταν -αυτό δε σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζει ότι έχασε χρόνο "ψάχνοντας" μόνος του τρόπους να παίζει που ήδη υπήρχαν.

Ο γρηγορότερος τρόπος για να βρεις το δικό σου στυλ είναι να ψάξεις τη θεωρία μόνος σου διαβάζοντας ένα καλό βιβλίο με τα γενικά της όπως σου είπε και ο LittleJohn, το νετ είναι γεμάτο από εξειδικευμένες μεθόδους για αργότερα, ειδικά από γνωστούς κιθαρίστες σε ένα κάρο είδη μουσικής...
Εμένα πχ μου είχε πέσει θυμάμαι ένα βιβλίο για μπάσσο κάποτε στα χέρια μου (δεν υπήρχε το νετ τότε), και ξεστραβώθηκα κάμποσο αρχικά.


Καλή άσκηση είναι να ακούς μελωδίες και να ψάχνεις σε τί σκάλα παίζονται, τα ακκόρντα που τη συνοδεύουν κάθε στιγμή, τί σκάλες "χωράνε" σε ένα ακκόρντο κλπ.


Άκου τα πάντα, παίζε αυτά που σου αρέσουν πρώτα, και γράφε τα πάντα ώστε όταν τα ξανακούς να βλέπεις που "μπάζεις".