PDA

View Full Version : Την γνώμη σας.. Cb400sf



paris13
28/10/2007, 20:37
Όλα ξεκίνησαν στο CB400SF μου από τότε που έβαλα καινούρια λάδια, φίλτρο, και περισσότερο όταν έπεσε η θερμοκρασία, ψύχρανε ο καιρός. Όταν πήρα την μηχανή μέσα είχε καινούρια ορυκτέλαια με κάποιο πρόσθετο που συνηθίζει να βάζει ο μηχανικός μου. Εγώ επέμεινα μετά από κάποιες ημέρες να βάλω άλλα και συγκεκριμένα τα Motul που έχω καλή γνώμη από καιρό. Αντί αυτά όμως και κατόπιν "ψησίματος" του μηχανικού μου που θα μου άλλαζε λάδια και φίλτρο λαδιού δωρεάν σαν δώρο ενέδωσα. Έτσι τον άφησα να μου βάλει τα δικά του αλλά όχι τα ορυκτέλαια με το προσθετικό αλλά κάποια ειμή συνθετικά ονόματι MAXUM4 - SYNBLED της MAXIMA και είναι 20w-50. Εγώ δεν τα γνωρίζω πάντως. Έτσι λοιπόν μετά από λίγες ημέρες και καθώς ψύχρανε ο καιρός παρατήρησα ότι το πρωί όταν το πρωτόβαζα μπροστά για 2-3 δευτερόλεπτα άκουγα τις βαλβίδες και τελευταία νομίζω όχι πάντα ακούω την καδένα (μάλλον καδένα είναι και δεν το κάνει πάντα) που μετά από 7-8 δευτερόλεπτα σταματά να χτυπά. Ύστερα είναι όλα εντάξει και η μηχανή ακούγετε τέλεια. Ρωτάω την γνώμη σας αν το να ακούς τις βαλβίδες το πρωί έστω για 2-3 δευτερόλεπτα ή όταν την αφήνεις κάπου αρκετή ώρα και την ανάβεις είναι λογικό να ακούγονται. Δεύτερον αν η καδένα στην ίδια περίπτωση είναι νορμάλ να ακουστεί αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση όσον αφορά την καδένα είναι ότι δεν το κάνει πάντα.
Όποια βοήθεια δεκτή. :beer:

power hornet
28/10/2007, 22:41
κοιταξε το 20-50 που σου εβαλε συνιστατε καλυτερα για το καλοκαιρι λογου που ειναι χοντρο λαδι,γιαυτο σου βαρανε οι βαλβιδες σου αλα οταν ζεσταθει ενταξει δεν ειναι?θα μπορουσε να σου εβαζε 15-50 η αντε 10-40 για χειμωνα.
παντος καλο ειναι να μην βαζεις προσθετα στα λαδια σου δεν ειναι και οτι καλυτερο.

paris13
30/10/2007, 19:50
Σωστά έτσι πιστεύω κι εγώ αν και ο παρακάτω πίνακας από το manual του κατασκευαστή δεν το ασπάζεται αφού το 20W-50 το δίνει για θερμοκρασίες από 0 έως 40c και περισσότερο. Ο μηχανικός μου μου λέει ότι δεν έχει καμιά ανάγκη αν ακούγονται για 2-3 δευτερόλεπτα. Τώρα όσον αφορά την καδένα, μπορεί ο τεντωτήρας να είναι υδραυλικός αλλά παίρνει και ρύθμιση. Το δείχνω στις 2 παρακάτω εικόνες από το manual της Honda. Τώρα όμως εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω και όσο το ακούω τόσο θα φρικάρω. Και δεν υπάρχει συμετοχή να ακούσω την εμπειρία των άλλων ρε γμτ λες και όλοι δεν έχουν ούτε και είχαν ποτέ πρόβλημα.
Τέρμα θα βάλω τον μάστορα να μου το φτιάξει και θα πει και ένα τραγούδι... Έπαθα και τενοντίτιδα στο χέρι μου και δεν πρέπει λέει να οδηγώ μηχανή αφού με τον συμπλέκτη το κουράζω... Ε.! τώρα είναι που θα τρελαθώ. Ίσως είναι η ευκαιρία να το φτιάξω αν βέβαια χρειαστεί να μείνει μέσα... Πάντως σε ευχαριστώ φίλε power hornet για το ενδιαφέρον. Χαιρετώ. :beer:

Ουυυυυααααα μου το ματιάξανε το μηχανάκι μου... :bawl:


110584

paris13
30/10/2007, 19:51
Για τον τεντωτήρα.. 1


110586

paris13
30/10/2007, 19:52
Για τον τεντωτήρα.. 2


110587

power hornet
31/10/2007, 12:56
ο τεντοτηρας ακουγετε και αφου ζεσταθει η μηχανη και καλο μην βαλεις χερι στον τεντοτηρα γιατι ετσι και κανεις κανενα λαθος εχεις καρφωσει μοτερ.

paris13
31/10/2007, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
ο τεντοτηρας ακουγετε και αφου ζεσταθει η μηχανη και καλο μην βαλεις χερι στον τεντοτηρα γιατι ετσι και κανεις κανενα λαθος εχεις καρφωσει μοτερ.

:wave2: Χαιρετώ... χμ λοιπόν..
Θα εννοείς όταν είναι πολύ χάλια ο τεντοτήρας ή θα εννοείς η καδένα και όχι ο τεντοτήρας αφού μπορεί να ρυθμιστεί, (τι νόημα θα είχε και το σχεδιάγραμμα του κατασκευαστή τότε) κάτι που στην διάρκεια της ζωής του θα γίνει μερικές φορές. Επίσης αν είναι όπως τα λες τότε ο μηχανικός μου αλλά και ένας άλλος μηχανικός (του αδελφού μου), με κοροϊδεύουν.! Είσαι σίγουρος..? Επίσης δεν είπα ότι θα το κάνω μόνος μου αλλά βέβαια ο μηχανικός μου ο οποίος έχει φτιάξει πολλά SF αφού είναι από τους παλαιότερους μηχανικούς στην "πιάτσα" που τα λύνει και τα δένει με κλειστά τα μάτια. Πριν μερικές ημέρες είχε πάλι ένα VTEC που έκανε ρύθμιση βαλβίδες και γενικό, άλλαξε και καμπάνα απ' ότι θυμάμαι, αυτό βέβαια είναι άσχετο, απλά θέλω να πω πως πολλοί του εμπιστεύονται τα CB τους.
Φιλικά. :beer:

Υ. Γ 1 Στο manual ο κατασκευαστής σου δίνει όλες τις πληροφορίες για τα σημεία που θα πρέπει να βρίσκεται το Α.Ν και τα σημάδια στο βολάν, κ.α. Βέβαια για σίγουρα ο μηχανικός θα είναι αυτός που θα αναλάβει, και σε μια κουβέντα που είχα μαζί του μου είπε ότι μπορεί να χρειαστεί κάποια προσθήκη που χρειάζεται πολλές φορές στα CBSF όσον αφορά τον τεντωτήρα. Έχει βύθιση +- κάποιο όριο και όταν αυτό εξαντληθεί τότε χρειάζεται άλλαγμα, αν τώρα σε αυτό τα λέω (τα κατάλαβα) σωστά..! :rolleyes:

Υ. Γ 2 (Για να μην ανοίγω νέο θρεντ)... Σήμερα αγόρασα ένα χταπόδι από CB400SF για το δικό μου και του γυαλίζω το χρώμιο, μένει να βρω ένα τελικό αλλά επειδή από χρήματα πλέον δεν είμαι και πολύ καλά θα πρέπει να βρω κάνα φτηνό. Αλήθεια αυτά τα Motosport λένε τίποτα..? ή να περιμένω να μαζέψω τίποτα ψιλά και να πάω για καμιά Remus..? :confused: αν το γράφω σωστά..! :lol: Βρήκα ρε γμτ κάτι μεταχειρισμένα καλά αλλά το ποιο φτηνό είχε 200 Ευρώ..! :lol:

power hornet
01/11/2007, 14:25
ναι οαταν ειναι πολυ χαλια π τεντοτηρας εχει αποτελεσμα η καδενα να ειναι λασκα και να ακουγετε και αφου ζεσταθει η μηχανη.
τωρα οσο αφορα το ρυθμισμα παλι καλα που θα στη κανει μηχανικος,γιατι και ενας φιλος μου σε ενα vtr με το μαλιουαλ της χοντα τα εκανε οπως τα εγραφε αλα δεν καταλαβε που η ο καδενας εκατσε και πηδηξε δοντι με αποτελεσμα οατν το εβαλε μπροστα τα γαμισε ολα στο μοτερ

paris13
03/11/2007, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
ναι οαταν ειναι πολυ χαλια π τεντοτηρας εχει αποτελεσμα η καδενα να ειναι λασκα και να ακουγετε και αφου ζεσταθει η μηχανη.
τωρα οσο αφορα το ρυθμισμα παλι καλα που θα στη κανει μηχανικος,γιατι και ενας φιλος μου σε ενα vtr με το μαλιουαλ της χοντα τα εκανε οπως τα εγραφε αλα δεν καταλαβε που η ο καδενας εκατσε και πηδηξε δοντι με αποτελεσμα οατν το εβαλε μπροστα τα γαμισε ολα στο μοτερ

Πάντως να παρατηρήσω ότι για να πηδήσει η καδένα από τέτοια δουλειά είναι από πολύ δύσκολο ως αδύνατον θα έλεγα. Ακόμα και να αφαιρέσεις τελείως την βίδα του τεντωτήρα δεν φεύγει από την θέση της η καδένα. Τώρα δεν ξέρω αν συνάμα το βάλεις και μπροστά δηλαδή μιζάρεις τη μπορεί να γίνει, τότε ναι ίσος και πηδήσει κάποιο/α δόντι/α αλλά μην ξεχνάμε ότι στο CB400SF ο τεντωτήρας είναι υδραυλικός οπότε μέχρι να ανεβάσει λάδια δίχως την βίδα (ρεγουλατόρο) του τεντωτήρα λογικά με μίζα τα πάντα μπορεί να συμβούν, αλλά θα πρέπει να είσαι πόντιος από αυτούς που παίζουν στα ανέκδοτα για να κάνεις τέτοια μ@μ@κία.! :wave2: