PDA

View Full Version : Σωληνάκια υψηλής σε hornet 07



bartenderas
29/10/2007, 10:11
Καλημέρα σας,

Έχει βάλει κανείς σωλκηνάκια υψηλής σε hornet 600?
Εγώ έχω το καινούριο 07 με ABS και αναρρωτιέμαι αν αξίζει να βάλω.

Με την εγγύηση επίσης τι θα γίνει άραγε?

Ευχαριστώ guys:wave2:

SeNNinhA
29/10/2007, 10:37
Αυτό που κερδίζεις πάντα με τα σωληνάκια υψηλής είναι να μην έχεις απώλειες λόγω της διαστολής (εαν εχεις πλαστικά σωληνάκια) του σωλήνα σε δυνατά φρεναρίσματα. Έτσι έχεις πιο ακριβής (και λιγότερο σπογγώδης) αίσθηση της δύναμης του φρεναρίσματος και ελάχιστα πιο δυνατό φρένο (πιο πολύ πχ εχεις διαφορά σε δύναμη με αλλαγή τύπου στα τακάκια). Είναι κυρίως η αίσθηση που κερδίζεις στην πράξη. Είναι πάντως μια φθηνή σχετικα μετατροπή που για εμένα αξίζει τον κόπο.

power hornet
29/10/2007, 12:01
να βαλεις σωληνακια υψηλης,πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο σαν αναβαθμιση της μηχανης σου,αλα απο τωρα?ακομα καινουργιο ειναι

bartenderas
29/10/2007, 15:18
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά....νομίζω πως θα περιμένω λίγο ακόμα

bsari
29/10/2007, 22:22
προσεξε γιατι μπορει να εχεις προβλημα με το abs

SeNNinhA
30/10/2007, 08:27
Κανονικά οταν υπάρχει ABS τα σωληνάκια είναι μεταλλικά για να εξασφαλίζουν την ακρίβεια του συστήματος. Σε εσένα δεν είναι?

bekris
30/10/2007, 13:47
Έχω το er6-n με abs και δεν είχε σηληνάκια υψηλής...
Έβαλα και δεν ήταν και εύκολη υπόθεση. Έπρεπε να μπουν σωληνάκια από τον κατανεμητή του ABS στους τροχούς...
Τεσπα έχει μεγάλη διαφορά

Δες εδώ
http://www.kawasaki-bikers.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6132

bartenderas
30/10/2007, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Κανονικά οταν υπάρχει ABS τα σωληνάκια είναι μεταλλικά για να εξασφαλίζουν την ακρίβεια του συστήματος. Σε εσένα δεν είναι?

όχι,δεν είναι. βέβαια το hornet έχει απίστευτα φρένα. αλλά νομίζω ότι τα σωληνάκια υψηλής είναι Must


Αρχικά δημιουργήθηκε από bekris
Έχω το er6-n με abs και δεν είχε σηληνάκια υψηλής...
Έβαλα και δεν ήταν και εύκολη υπόθεση. Έπρεπε να μπουν σωληνάκια από τον κατανεμητή του ABS στους τροχούς...
Τεσπα έχει μεγάλη διαφορά

Δες εδώ
http://www.kawasaki-bikers.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6132

thank you:)