PDA

View Full Version : Γεροοοοο!!Βοηθειααα!!!



GIXXERAKIAS
29/10/2007, 12:21
Ερωτηση για φρενα.

--------------------------------------------------------------------------------

Μπαρμπα μου το λοιπον εχω ενα προβληματακι εδω και λιγο καιρο!Το μηχανακι μου κανει το εξης. :sad:

Οταν παταω απαλα το φρενο,στο πρωτο δαγκωμα δηλ,εχω κραδασμο στο τιμονι και στο φρενο αλλα μολις πιεσω πιο δυνατα αυτο εξαφανιζεται τελειως! Εχω παρατηρησει και κατι αλλο,οταν πλησιαζω στο φαναρι και κοβω ταχυτητα με νεκρα μεσα και φρεναρισμα απαλο,νιωθω το μπροστινο σαν να παταει,αφηνει,σαν ABS ενα πραγμα αλλα πολυ ανεπαισθητο.Τι μπορει να ειναι του εχει συμβει κανενος αυτο? :confused:

Μηπως φταει και το οτι απο την καγκουρια μου με τα endo και κανα δυο αποτομα σκασιματα του μπροστινου απο σουζα που πηγαινε για καπακι και εκοψα αποτομα ο γκαζι με γνωστο σκασιμο ΓΚΝΤΟΥΠ στην ασφαλτο εχει στραβωσει κατι? :uplate:

Cpt. Haddock
29/10/2007, 12:23
Για κοιτα και τις δισκόπλακες :wave2: :wave2: :wave2:

GIXXERAKIAS
29/10/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για κοιτα και τις δισκόπλακες :wave2: :wave2: :wave2: Τις κοιταω και με κοιτανε και αυτες!:eyepop: :lol:

Ρωταω μηπως ειναι κατι απο ρουλεμαν η τα κεντρα των δισκων (οπως καποιος μου εχει πει).Απλα ελεγα μπας και ο old βοηθησει λιγακι.:D

Cpt. Haddock
29/10/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Τις κοιταω και με κοιτανε και αυτες!:eyepop: :lol:
Ρωταω μηπως ειναι κατι απο ρουλεμαν η τα κεντρα των δισκων (οπως καποιος μου εχει πει).Απλα ελεγα μπας και ο old βοηθησει λιγακι.:D

Επειδή είπες οτι εμφανίζεται μόλις πατήσεις φρένο και με την πίεση εξαφανίζεται, υπέθεσα οτι έχει να κάνει με δισκόπλακες...

Τώρα, για τον άν κάνει καλό που έσκασε η μπροστινή απότομα κατω, δε νομίζω οτι χρειάζεται να στο πω εγώ αυτό

:wave2: :wave2:

blackbusa
29/10/2007, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ερωτηση για φρενα.

--------------------------------------------------------------------------------

Μπαρμπα μου το λοιπον εχω ενα προβληματακι εδω και λιγο καιρο!Το μηχανακι μου κανει το εξης. :sad:

Οταν παταω απαλα το φρενο,στο πρωτο δαγκωμα δηλ,εχω κραδασμο στο τιμονι και στο φρενο αλλα μολις πιεσω πιο δυνατα αυτο εξαφανιζεται τελειως! Εχω παρατηρησει και κατι αλλο,οταν πλησιαζω στο φαναρι και κοβω ταχυτητα με νεκρα μεσα και φρεναρισμα απαλο,νιωθω το μπροστινο σαν να παταει,αφηνει,σαν ABS ενα πραγμα αλλα πολυ ανεπαισθητο.Τι μπορει να ειναι του εχει συμβει κανενος αυτο? :confused:

Μηπως φταει και το οτι απο την καγκουρια μου με τα endo και κανα δυο αποτομα σκασιματα του μπροστινου απο σουζα που πηγαινε για καπακι και εκοψα αποτομα ο γκαζι με γνωστο σκασιμο ΓΚΝΤΟΥΠ στην ασφαλτο εχει στραβωσει κατι? :uplate:

ξεχασες καμμια φορα κανα cryptonite στην δικοπλακα και ξεκινησες???

GIXXERAKIAS
29/10/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ξεχασες καμμια φορα κανα cryptonite στην δικοπλακα και ξεκινησες??? Δεν ξεκινησα ακριβως,απλα την μετα κινησα και ραγισα λιγο το μπροστινο φτερο γιατι την εκαν πολυ ελαφρα προς τα πισω αλλα δεν μου το ξεκινησε τοτε,εχει περασει πολυ καιρος απο τοτε.:winka:

edit:Δοκιμασα με κλειδωμενο τιμονι και να το κραταω σταθερο στο τερμα του να δω αν εχει μποσικα ο τροχος και οι δισκοι αλλα δεν ειδα κατι.

OldMan
29/10/2007, 12:52
Για δοκίμασε να φρενάρεις καθώς κινείσαι προς τα ΠΙΣΩ και πες τι γίνεται ... :winka:

(μην μπερδευτείς με το "χτύπημα" που θα κάνει το πηρούνι ...!!!) :wave2:

road spirit
29/10/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Μηπως φταει και το οτι απο την καγκουρια μου με τα endo και κανα δυο αποτομα σκασιματα του μπροστινου απο σουζα που πηγαινε για καπακι και εκοψα αποτομα ο γκαζι με γνωστο σκασιμο ΓΚΝΤΟΥΠ στην ασφαλτο εχει στραβωσει κατι? :uplate:

αυτό που ξέρω είναι οτι με τα εντο και τις σουζες καταπονείς και στο τέλος κάνεις ζημιά στο ρουλεμάν του λαιμού... τώρα αν αυτή η ζημιά δημιουργεί ή έχει έστω συνεισφορά στα συμπτώματα που περιγράφεις, εν ξέρω...

stefanos
29/10/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
αυτό που ξέρω είναι οτι με τα εντο και τις σουζες καταπονείς και στο τέλος κάνεις ζημιά στο ρουλεμάν του λαιμού... τώρα αν αυτή η ζημιά δημιουργεί ή έχει έστω συνεισφορά στα συμπτώματα που περιγράφεις, εν ξέρω...

Και στο πηρούνι που είναι μη αναστρέψημη οταν δεν υπάρχουν γλύστρες.

GIXXERAKIAS
29/10/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για δοκίμασε να φρενάρεις καθώς κινείσαι προς τα ΠΙΣΩ και πες τι γίνεται ... :winka:

(μην μπερδευτείς με το "χτύπημα" που θα κάνει το πηρούνι ...!!!) :wave2: :eyepop: Δεν εχω οποισθεν στην μηχανη!:lol: :lol:

Με μεγαλη ταχυτητα η απλα τσουλαω προς τα πισω και φρεναρω??Θα το δοκιμασω και θα σου πω. :winka: Το κτυπημα νομιζω ειναι απο τους ημιπλευστους ετσι δεν ειναι?:confused:

GIXXERAKIAS
29/10/2007, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
αυτό που ξέρω είναι οτι με τα εντο και τις σουζες καταπονείς και στο τέλος κάνεις ζημιά στο ρουλεμάν του λαιμού... τώρα αν αυτή η ζημιά δημιουργεί ή έχει έστω συνεισφορά στα συμπτώματα που περιγράφεις, εν ξέρω... Τα ρουλεμαν ελεγχθηκαν και ηταν ΟΚ.Δεν χρειαστηκαν καθολου σφιξιμο.:wave2:

OldMan
29/10/2007, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Με μεγαλη ταχυτητα η απλα τσουλαω προς τα πισω και φρεναρω??
Με όσο μεγαλύτερη ταχύτητα μπορείς ...

(μην σκοτωθείς σε καμιά κατηφόρα ...!!!) :winka:




Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Το κτυπημα νομιζω ειναι απο τους ημιπλευστους ετσι δεν ειναι?:confused:
Εγώ σΕ μίλησα για το χτύπημα που γίνεται στο πηρούνι (λόγω αποφόρτισης...) :smokin:

GIXXERAKIAS
29/10/2007, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Με όσο μεγαλύτερη ταχύτητα μπορείς ...

(μην σκοτωθείς σε καμιά κατηφόρα ...!!!) :winka:
Δεν νομιζω να πιασω και καμμια μεγαλη ταχυτητα να σΕ πω την αληθεια.Απ'οσο εχω δει δεν μπορω να κρατησω ισορροπια κινουμενος προς τα πισω.Εκτος αν πεσω σε κανα γκρεμο.:lol:

ZX-9R
29/10/2007, 14:42
Καλημερα,

Αυτο με την οπισθεν εχει τρελο γελιο, μου θυμιζει θεματολογια youtube το να πας να πιασεις καμια 30-40αρα με οπισθεν και να πατησεις μπροστινο φρενο....... :lol: :lol:

βαλε τους δισκους σε κατι επιπεδο και κοιτα αν εχουν παραμορφωθει οπως λεει στο βιβλιαρακι, μετα κοιτα τα 'πριτσινια' που ενωνουν δισκοπλακες και κεντρα για περιεργο παιξιμο, κοιτα αν εχουν τζογους καθετα στην φορα των δισκων και κοιτα και τα κεντρα μηπως εχουν φαγωθει τα εργκαλ στην εδραση/εχουν στραβωσει κτλ........



(Υ.Γ. το 'τακ' δεν ειναι απο τα καλαμια, ειναι απο το παιξιμο των ημιπλευστων δισκων η απο τα ρουλεμαν λαιμου)




:beer: :beer:

stefanos
29/10/2007, 14:44
Γιατί ΗΜΙπλευστοι?

GIXXERAKIAS
29/10/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Γιατί ΗΜΙπλευστοι? Γιατι πλευστοι πρεπει να ειναι μονο οι full racing δισκοι!:winka:

dirtbird
29/10/2007, 15:00
Κάποιος να του μιλήσει για το copper grease (σαν το ULTREX δεν ακούστηκε?:D )

ZX-9R
29/10/2007, 15:01
Καλημερα,

Γιατι τετοιους εχει το μηχανακι, φουλ πλευστους νομιζω εχει το καινουριο cbr1000 μονο (ναι αυτη η αηδια...).......

ZX-9R
29/10/2007, 15:05
Να βαλεις γρασσο 'χαλκου' πισω απο τα τακακια (εκει που πατανε τα εμβολακια)

GIXXERAKIAS
29/10/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κάποιος να του μιλήσει για το copper grease (σαν το ULTREX δεν ακούστηκε?:D ) Βατ ιζ "copper grease" :confused: Γρασσαρισμα you mean μηπως??:confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Να βαλεις γρασσο 'χαλκου' πισω απο τα τακακια (εκει που πατανε τα εμβολακια) Οκ τωρα το ειδα.Λες ρε dirtyboy να ειναι ακει το προβλημα?:sick: Τοσο απλο??:confused:

OldMan
29/10/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Λες ρε dirtyboy να ειναι ακει το προβλημα?:sick: Τοσο απλο??:confused:
Μην σου πω και απλούστερο ...!!!

(κάτι σαν φαγωμένη κόντρα δαγκάνας, ας πούμε....)


Υ.Γ.1
Ρε Σωτήρη, δεν είπε ο άνθρωπος ότι σφυρίζουν τα φρένα του ...

Υ.Γ.2
GIXXERAKIAS: "Γέρο" να σε πεί το 1ο σου παιδί !!!
(και να μην είναι από σένα...) :smokin:

dirtbird
29/10/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Να βαλεις γρασσο 'χαλκου' πισω απο τα τακακια (εκει που πατανε τα εμβολακια)

Kαι στον πείρο-βίδα ασφάλισης όπου πάνω 'ολισθαίνουν' τα τακάκια (εάν είναι τέτοιου τύπου:confused: )


Υ.Γ.1 Ρε Σωτήρη, δεν είπε ο άνθρωπος ότι σφυρίζουν τα φρένα του ...

Τότε θα ήθελαν και 'σπάσιμο' οι ακμές στα τακάκια


Υ.Γ.2 GIXXERAKIAS: "Γέρο" να σε πεί το 1ο σου παιδί !!!
Προτιμάς να σε λέει 'boy' όπως εμένα?:smokin: :smokin:
8 χρόνια διαφορά έχουμε όλα κι όλα... :confused:


ΥΓ3: Θα έπρεπε να μυρίζω βενζίνη? :confused: :confused:

GIXXERAKIAS
29/10/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην σου πω και απλούστερο ...!!!

(κάτι σαν φαγωμένη κόντρα δαγκάνας, ας πούμε....)



Υ.Γ.2
GIXXERAKIAS: "Γέρο" να σε πεί το 1ο σου παιδί !!!
(και να μην είναι από σένα...) :smokin: Και που ειναι αυτη η κοντρα ρε παιδια?Παιζει αδειες κι'ετσι?Θα εχει ενδιαφερον?:look:

Βρε μαστορα το nick σου αυτο δεν μας λεει??Ξεμωραμενε!:lol: :lol:

Ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια.Θα το κοιταξω asap!:winka:



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Kαι στον πείρο-βίδα ασφάλισης όπου πάνω 'ολισθαίνουν' τα τακάκια (εάν είναι τέτοιου τύπου:confused: )



Τότε θα ήθελαν και 'σπάσιμο' οι ακμές στα τακάκια


Προτιμάς να σε λέει 'boy' όπως εμένα?:smokin: :smokin:
8 χρόνια διαφορά έχουμε όλα κι όλα... :confused:


ΥΓ3: Θα έπρεπε να μυρίζω βενζίνη? :confused: :confused: Δεν εχω κανει αλλαγη τακακιων ακομα,εχουν 13500χιλ και δεν δειχνουν φθαρμενα.Αν τα ειχα αλλαξει και μου το παρουσιαζε θα τα κοιταζα πρωτα.

OldMan
29/10/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Θα έπρεπε να μυρίζω βενζίνη? :confused: :confused:
Κανονικά, ναι ...!!!
(αν η διαρροή είναι από τον στροφαλοθάλαμο - πράγμα που δεν στο εύχομαι...)

Ακανόνιστα, όχι ...!!!
(αν τραβάς αέρα από την φλάντζα του πλαϊνού καπακιού - πράγμα που στο εύχομαι ολόψυχα...)

:wave2: :beer:

Lupo
29/10/2007, 15:48
Ωπ! Μια που σας βρήκα, νιούς κάθε ηλικίας,....

Κι επειδή ο νεώτερος:smokin: , είπε κάτι για φρενάρισμα, κινούμενος προς τα πίσω,...


Τι ακριβώς ισχύει, οταν πηγαίνοντας προς τα πίσω, και φρενάροντας απαλά. κάνει θόρυβο, σαν σκουριασμένο μεντεσέ?
Άντε μια και σας βρήκα στο θέμα, ρε παιδιά!

OldMan
29/10/2007, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Τι ακριβώς ισχύει, οταν πηγαίνοντας προς τα πίσω, και φρενάροντας απαλά. κάνει θόρυβο, σαν σκουριασμένο μεντεσέ?
Προφανώς έχεις μαγκώσει ένα σκουριασμένο μεντεσέ !!!



(ή το υλικό τριβής στα τακάκια σου είναι φαγωμένο μονόπατα και πλησιάζεις να φρενάρεις με τα μέταλλα...) :wave2:

Lupo
29/10/2007, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Προφανώς έχεις μαγκώσει ένα σκουριασμένο μεντεσέ !!!



(ή το υλικό τριβής στα τακάκια σου είναι φαγωμένο μονόπατα και πλησιάζεις να φρενάρεις με τα μέταλλα...) :wave2:

Μου το παρουσίασε, ΜΟΛΙΣ άλλαξα τακάκια.
Την ίδια μέρα.
Είχαν φαγωθεί αρκετά , εώς πολύ για να πω την αλήθεια.
Μόλις μου τα άλλαξαν, ενώ και πάλι είχα φρένα, σε κατηφόρα, που κινήθηκα προς τα πίσω και φρέναρισα, άκουσα το θόρυβο.
Το δοκίμασα επίτηδες, ξανά, και συνέχιζε και συνεχίζει να κάνει το ίδιο.
Μόνο όταν γυρίζει ανάποδα ο τροχός.
Γι'αυτό και πιάστηκα απ'αυτό που είπες, και ρώτησα.

:confused:

Cpt. Haddock
29/10/2007, 16:11
Lupo, ή έχουν φαγωθεί οι δισκόπλακες (απο τα προηγούμενα τακάκια που έλιωσαν) ή σου έβαλαν πολύ σκληρα και γι' αυτό

Παθών (και στα δύο)

:wave2:

Lupo
29/10/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Lupo, ή έχουν φαγωθεί οι δισκόπλακες (απο τα προηγούμενα τακάκια που έλιωσαν) ή σου έβαλαν πολύ σκληρα και γι' αυτό

Παθών (και στα δύο)

:wave2:
Ευχαριστώ καπετάνιο.
Θα το κοιτάξω, κι ελπίζω να είναι το δεύτερο.

:beer: :wave2:

OldMan
29/10/2007, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Θα το κοιτάξω, κι ελπίζω να είναι το δεύτερο.
Να μας πεις αν το "σκληρόμετρό" σου έχει διαβαθμίσεις κατά Brinell, Vickers ή Rockwell ...!!! :wave2: :beer:

Lupo
29/10/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Να μας πεις αν το "σκληρόμετρό" σου έχει διαβαθμίσεις κατά Brinell, Vickers ή Rockwell ...!!! :wave2: :beer:
Μισό γιατί είμαι στο site της Aegean και κοιτάω πότε έχει πτήση για Θεσσαλονίκη:evil:



Θα αλλάξω τα τακάκια ξανά, με αυθεντικά εννοώ, κι ελπίζω να διορθωθεί και να είναι απλά αυτό το πρόβλημα.
Καλύτερα τώρα , η απάντηση?
:evil:

:beer: :wave2:

dirtbird
29/10/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Ευχαριστώ καπετάνιο.
Θα το κοιτάξω, κι ελπίζω να είναι το δεύτερο.

:beer: :wave2:


Κοίτα το και άμα βρεις τίποτα :a13: μου......


Ελασματάκια έχεις αλλάξει? Τα δοντάκια τοποθέτησης στα ιμιτασιόν τακάκια, έχουν ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις με τα original? (σιγά μην ήταν ορατό δια γυμνού οφθαλμού)

dirtbird
29/10/2007, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κοίτα το και άμα βρεις τίποτα :a13: μου......


Ελασματάκια έχεις αλλάξει? Τα δοντάκια τοποθέτησης στα ιμιτασιόν τακάκια, έχουν ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις με τα original? (σιγά μην ήταν ορατό δια γυμνού οφθαλμού)

Συγνώμη ....
originals

dirtbird
29/10/2007, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

από την φλάντζα του πλαϊνού καπακιού -)

:wave2: :beer:


the new thicker one.....:winka:



:o :o :o

stako
29/10/2007, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για δοκίμασε να φρενάρεις καθώς κινείσαι προς τα ΠΙΣΩ και πες τι γίνεται ... :winka:

(μην μπερδευτείς με το "χτύπημα" που θα κάνει το πηρούνι ...!!!) :wave2:

Κι εμένα μου κάνει το ίδιο πράμα με του gixxerakia (έχουμε και ακριβώς ίδιο μηχανάκι).

Επειδή εκεί που το παρκάρω πρέπει να κάνω μερικά μπρος πίσω και το σταματάω με φρένο, 100% μου κάνει θόρυβο όταν "αλλάζει κατεύθυνση" το φρένο. Δλδ όταν φρενάρω κάνωντας προς τα πίσω κάνει ένα "κλακ". Πάω μπροστά, πατάω φρένο, ξανακάνει "κλακ". Πάω πίσω, πατάω, ξανά "κλακ". Αν πάω πάλι πίσω και πατήσω τότε δεν κάνει.

Το φαινόμενο εμφανίστηκε αφού άλλαξα σωληνάκια, υγρά και τακάκια (δεν έβαλα μαμίσια τακάκια, έβαλα aftermarket).

Τι παίζεται ρε γμτ?!?

Lupo
29/10/2007, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κοίτα το και άμα βρεις τίποτα :a13: μου......


Ελασματάκια έχεις αλλάξει? Τα δοντάκια τοποθέτησης στα ιμιτασιόν τακάκια, έχουν ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις με τα original? (σιγά μην ήταν ορατό δια γυμνού οφθαλμού)

Ντεν κσέρω καρντιά μου ,
ακόμα κι αν ήταν ορατές, δια γυμνού οφθαλμού οι διαφορές, επειδή,
δεν ήμουν παρών κατά την αλλαγή, ούτε κατά την αγορά των μαϊμουδισιόν τακακΊων!:D

Λέω να τ'αλλάξω με originals, να τελειώνει το πανηγύρι.
Αν βέβαια, είναι αυτό το πρόβλημα.
Το θέμα είναι,... αν δεν είναι?!



Υ.Γ. Ελάσματα δεν έχω αλλάξει.

:beer: :wave2:

dirtbird
29/10/2007, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo

Λέω να τ'αλλάξω με originals, να τελειώνει το πανηγύρι.
:beer: :wave2:

Συνήθως αυτό συμβαίνει στα αυτοκίνητα.

Δεν είναι πάντως σοβαρό....

rsp
29/10/2007, 23:33
Δυο ερωτησεις εχω....Αυτος απο πότε απανταει σε ερωτησεις στα τεχνικα??
και με τετοια σιγουρια ....?





Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
L
:wave2:

και δευτερον...ποιος απανταει με το user name του Καρνταση???


:smokin:

Cpt. Haddock
30/10/2007, 08:02
Απο τότε που μπήκα στην κλικα... :smokin:


:lol: