PDA

View Full Version : ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΜΕ....ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!



palios_er500
29/10/2007, 13:20
Γεια χαρα και απο εμενα!!
:uplate:
Αν και νεο μελος θα πέσω απευθειάς στα βαθια...
Ειμαι κατοχος ενός er-5 kawasaki μοντελο 2001. Παιρνωντας θάρρος από την παλαιο κινητήρα που χρησιμοποιεί προσπάθησα πρόσφατα να του ρυθμίσω για πρώτη φορά βαλβίδες. Με οδηγό ένα manual της Hanes, καταφερα και έκανα όλες τις απαιτούμενες εργασίες. Οταν το έβαλα να δουλεψει όμως οι βάλβιδες :beer: πολύ περισσότερο από πρώτα.....
Ειναι προφανές ότι κάτι εχω κάνει λάθος..
Ζηταω την βοήθεια σας αφού πρώτα αναφέρω τα εξης
Οι ρυθμίσεις (τα διακενα ειναι σωστα)
Θεώρησα ότι οι βαλβιδες εισαγωγης ειναι αυτές που ειναι απο την μεριά των καρμπυρατερ
και οι βαλβιδες εξαγωγης ειναι απο την μερια των εξατμίσεων
Υπέθεσα ότι (δεν τα βρηκα ολα στο manual...) o νουμερο 1 κυλινδρος είναι ο αριστερός όπως κάθεται ο αναβάτης (και αυτος ρυθμιζεται με το σημαδι Τ και οχι με το C)
To πιο ύποπτο να εχω κανει λάθος όμως ειναι το έξης
Το manual εγραφε ότι οι λοβοί των εκκεντροφόρων πρέπει να κοιτάζουν προς τα πάνω όταν ρυθμίζονται οι βαλβιδες....Όταν εστρεψα την καμπάνα (ετσι την λενε??) στο σημείο Τ με τους λοβούς των εκκεντροφόρων να σημαδευουν κατακόρυφα επάνω ,υπήρχαν δύναμεις που έτειναν να την στρέψουν.Ομως υπηρχε και αλλο σημειο που ευθυγραμμιζοταν το Τ με την γραμμη και δεν υπηρχαν δυναμεις..αλλα οι λοβοι δεν κοίταζαν προς τα πάνω.
Προτίμησα να ρυθμίσω βαλβίδες με τους λοβους προς τα πανω...ενω ενας φιλος προσπαθουσε να κρατησει την καμπανα σταθερή...
Τι λάθη εχω κανει??
καμπάνα την λένε??
οι δυνάμεις ήταν απο τα κοκοράκια ή απο αλλού??(τώρα μου ήρθε)
πολλες απορίες αλλα ειμαι δικαιολογημένος ..
προσπαθω να μάθω:sun:
ευχαριστω

OldMan
29/10/2007, 13:30
Από την στιγμή που τα έκκεντρα ΔΕΝ βρίσκονται σε επαφή με τα στελέχη των βαλβίδων (και ο κινητήρας είναι κρύος...), η ρύθμιση είναι σωστή !!!

Μάλλον δεν έχεις (πολύ λογικά..) το feeling των ανοχών στην ρύθμιση ...:winka:


Υ.Γ.
Βολάν το λένε !!! :wave2: :beer:

palios_er500
29/10/2007, 14:05
Οταν ρύθμισα βαλβίδες χρησιμοποίησα 0,15 για εισαγωγης.
Ζηταγε απο 0,13 εως 0,18. Φροντισα να επιβεβαιωσω το διακενο (μετα απο συμβουλη φίλου με εμπειρία όμως σε αμάξια) με το 0,20. Δηλαδη ρυθμισα με 0,15 και μετά τσεκαρα αν περναγε το 0,20 για να δω αν ειχα πεσει πολυ εξω στην ρύθμιση.Θεωρησα ότι αν περνάει το 0,20 στην ρυθμιση για 0,15 ότι ειχα πέσει πολύ εξω και ότι οι βαλβιδες θελανε κλεισιμο.
Παρόμοια στις εισαγωγεις χρησιμοποίησα 0,20 (ζητουσε απο 0,18 εως 0,23) και επιβεβαιωσα με 0,25.
Ισως έπρεπε να μείνω μόνο στο feeling(πολύ τυφλο για πρωτάρη)

stefanos
29/10/2007, 14:06
Εφόσον επανέλαβες την διαδικασία για κάθε κύλινδρο είσαι σωστός.
Κάνε ένα έλεγχο στο manual εάν είναι το ίδιο διάκενο και σε ins και σε mm μπάς και υπάρχει κανένα τυπογραφικό.Επείσης κοίτα αν αφορούν κρύο η ζεστό κυνητήρα.

OldMan
29/10/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
κυνητήρα.
Κοινώς, σκυλομοτέρ ...!!! :lol:




(αμάν ρε Πατέρα...) :smokin:

FZR1000
29/10/2007, 15:54
Όταν εστρεψα την καμπάνα (ετσι την λενε??)

Aπο την αλλη μερια ειναι το βολαν (αριστερα) και απ την αλλη η βιδα για την χειροκινητη περιστροφη του στροφαλου (που εχει και τα σημαδια της ρυθμισης) οποτε τον στροφαλο εστρεψε...

Αν τα διακενα ειναι μεγαλυτερα απ το κανονικο οι βαλβιδες χτυπανε και μεχρις ενος σημειου δεν υπαρχει προβλημα.
Αν τωρα τα διακενα ειναι μικροτερα απ το κανονικο δεν υπαρχει κανενα συμπτωμα μεχρι να σπασει το μοτερ...

OldMan
29/10/2007, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Aπο την αλλη μερια ειναι το βολαν (αριστερα) και απ την αλλη η βιδα για την χειροκινητη περιστροφη του στροφαλου (που εχει και τα σημαδια της ρυθμισης) οποτε τον στροφαλο εστρεψε...
Επειδή συνήθως τα μοτέρ έχουν 2 πλευρές, αποφάσισε αν η βίδα περιστροφής του στροφάλου είναι από την μεριά της καμπάνας του συμπλέκτη ή από την μεριά του βολάν (flywheel magneto Ελληνιστί...) :wave2:

FZR1000
29/10/2007, 16:20
Στα kawa απο την μερια της καμπανας ειναι δεξια (τουλαχιστον σ αυτα που εχω δει εγω) αυτο ελεγα πριν...

OldMan
29/10/2007, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Στα kawa απο την μερια της καμπανας ειναι δεξια (τουλαχιστον σ αυτα που εχω δει εγω) αυτο ελεγα πριν...
Δεν σε καταλαβαίνω... :confused:

Εννοείς ότι για να γυρίσει στρόφαλο βγάζει το καπάκι του συμπλέκτη (και αδειάζει τα λάδια πριν...) ??

FZR1000
29/10/2007, 16:27
οχι εχει αλλο καπακι μικροτερο απ της καμπανας...

OldMan
29/10/2007, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
οχι εχει αλλο καπακι μικροτερο απ της καμπανας...
Ο.Κ. !! :wave2: :beer:




(με το τσιγγέλι στα βγάζουμε...) :lol:

FZR1000
29/10/2007, 16:32
:a3: :beer:

FZR1000
29/10/2007, 16:38
Βεβαια στο er δεν εχω ιδεα που βρισκεται η βιδα αυτη...απο μια φωτο που ειδα μπορει να βρισκεται κ αριστερα τελικα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

palios_er500
30/10/2007, 10:57
παιδια ευχαριστώ πολυ αλλα...μην τσακωνεστε...
:lol:
FZR 1000...H βιδα για την περιστροφη του στροφαλου ειναι αριστερα οπως καθεται ο αναβατης. Σε ευχαριστω παντως..
ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ!!
Θα ξανανοιξω καπακι και θα ξαναρυθμίσω γιατι οι βαλβιδες ακουγονται ΠΟΛΥ.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! ΕΡΩΤΗΣΗ
Οταν περιστρεψω χειροκινητα τον στροφαλο για να ρυθμισω βαλβιδες θα επιλεξω το σημειο χρονισμου με του λοβους του εκκεντροφορου να κοιταζουν κατακορυφα επανω ενω το βολαν θα εχει δυναμεις περιστροφης (κατι που κανει και λιγο ανακριβη την ρυθμιση και μου φαινεται και περιεργο..) ή θα επιλεξω το σημειο που το βολαν δεν εχει δυναμεις ( ειναι φυσικα στο σημειο χρονισμου) αλλα οι λωβοι των εκκεντροφορων δεν κοιταζουν προς τα επανω....
ΠΡΟΣΟΧΗ Η ΙΔΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ!!
Ειναι απραραιτητο οταν ρυθμιζω βαλβιδες σε αυτον (τον πολυ γνωστο) κινητηρα οι λωβοι του εκκεντροφορου να κοιταζουν κατακορυφα προς τα επανω ή γραφουν λαθος οι ανθρωποι της HANES στο manual....
Ευχαριστω

OldMan
30/10/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από palios_er500
ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ!!
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! ΕΡΩΤΗΣΗ
ΠΡΟΣΟΧΗ Η ΙΔΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ!!
Απάντηση πήρες, αλλά δεν ξέρω γιατί δεν σε ικανοποίησε ...??? :confused:

Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από την στιγμή που τα έκκεντρα ΔΕΝ βρίσκονται σε επαφή με τα στελέχη των βαλβίδων (και ο κινητήρας είναι κρύος...), η ρύθμιση είναι σωστή !!!
Αυτό που ενδιαφέρει στην ρύθμιση είναι να είναι "ελεύθερες" οι βαλβίδες !!!
(γι αυτό υπάρχουν και τα σημάδια σε στρόφαλο και χελώνα - ουσιαστικά σε φέρνουν στο ΑΝΣ στην φάση της συμπίεσης...) :wave2: :beer:

toulis
30/10/2007, 13:30
Συγνώμη για το χαζό της ερώτησης

Όταν σε ένα 2 κύλινδρο φέρνουμε το βολάν στα σημάδια για ρύθμιση βαλβίδων, από ότι θυμάμαι ,συνήθως ο εκκεντροφόρος στον ένα κύλινδρο βρίσκεται στην σωστή θέση ενώ ο άλλος κύλινδρος βρίσκεται στο παλλατζο και πρέπει να ξαναγυρίσουμε το βολάν για να τον ρυθμίσουμε.

Δεν πιστεύω να έγινε ρύθμιση και στους 2 ταυτόχρονα λέω τώρα για καλού κακού

OldMan
30/10/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Όταν σε ένα 2 κύλινδρο φέρνουμε το βολάν στα σημάδια για ρύθμιση βαλβίδων, από ότι θυμάμαι ,συνήθως ο εκκεντροφόρος στον ένα κύλινδρο βρίσκεται στην σωστή θέση ενώ ο άλλος κύλινδρος βρίσκεται στο παλλατζο και πρέπει να ξαναγυρίσουμε το βολάν για να τον ρυθμίσουμε.
Ανάλογα με την σειρά της ανάφλεξης ....

(υπάρχουν 2κύλινδρα που "σκάζουν" μαζί ή με διαφορά 72-75, 90 ή και 180 μοιρών ...) :wave2:

stefanos
30/10/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από palios_er500
Ειναι απραραιτητο οταν ρυθμιζω βαλβιδες σε αυτον (τον πολυ γνωστο) κινητηρα οι λωβοι του εκκεντροφορου να κοιταζουν κατακορυφα προς τα επανω ή γραφουν λαθος οι ανθρωποι της HANES στο manual....
Ευχαριστω


Στον κύλινδρο που ρυθμίζεις οι λοβοί πρέπει να κοιταν πρός τα πάνω.



Αλλά μέχρι να το βρώ με πρόλαβε ο παπούς.:p

FZR1000
30/10/2007, 14:58
Oχι μονο σε προλαβε ειπε κ πριν 2-3 μερες οτι δεν ειναι απαραιτητο να κοιτουν προς τα πανω...Ας κοιτουν οπου θελουν αρκει να μην ακουμπανε το κοκκορακι κλπ...

Από την στιγμή που τα έκκεντρα ΔΕΝ βρίσκονται σε επαφή με τα στελέχη των βαλβίδων


Καλο θα ειναι βεβαια να μην ειναι πχ σε οριζοντια θεση...Για μενα ας κοιτουν προς τα επανω εστω και λοξα...

project.breeze
30/10/2007, 16:45
Ένα γενικό και γρήγορο How To...


Καταρχήν το διάκενο των βαλβίδων μπορεί να ρυθμιστεί είτε με ζεστό είτε με κρύο κινητήρα ανάλογα τον κατασκευαστή (στο manual που έχεις λογικά θα το αναφέρει).Η ρύθμιση του διάκενου γίνεται με περιστροφή του ρυθμιστικού κοχλία και σύσφιξη του ασφαλιστικού περικοχλίου (το γνωστό και ως κόντρα παξιμάδι),στη θέση που το φίλερ με το κατάλληλο πάχος (πάλι από το manual θα το βρεις) αντιστοιχεί ακριβώς ανάμεσα στο διάκενο του ζυγώθρου και του στελέχους της βαλβίδας.Πρόσεξε τώρα,για να γίνει σωστά η παραπάνω διαδικασία θα πρέπει η βαλβίδα να είναι κλειστή,δηλαδή ο κύλινδρος θα πρέπει να είναι στην φάση της συμπίεσης.Αφού μιλάμε προφανώς για εκκεντροφόρο επί κεφαλής, η ρύθμιση του διάκενου γίνεται με την τοποθέτηση κάτω από το ωστήριο ενός δίσκου με το κατάλληλο πάχος (καπελότο δηλαδή) ώστε η απόσταση ανάμεσα στο έκκεντρο και στον δίσκο να είναι η σωστή δηλαδή να περνάει το φίλερ με το σωστό πάχος που ορίζει ο κατασκευαστής.Το γεγονός ότι η βαλβίδα πρέπει να είναι κλειστή για να γίνει η ρύθμιση σημαίνει ότι ο προσανατολισμός του εκκεντροφόρου πρέπει να είναι τέτοιος ώστε απέναντι από τον δίσκο να βρίσκεται το κυκλικό και όχι αιχμηρό τμήμα του εκκέντρου.Ελπίζω να βοήθησα:wave2:

palios_er500
31/10/2007, 07:05
Breeze για καθηγητης στο πολυτεχνειο καλος εισαι (edited: .....................)
Δεν ξερω τι μου γραφεις για καπελοτα αλλα αυτος ο ΑΡΧΑΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥΦΟΡΕΜΕΝΟΣ κινητηρας ρυθμιζεται χωρις να ασχοληθεις με καπελοτα...
Δεν χρειάζεται εκνευρισμός ...!!! :nono:
ΣΤΕΦΑΝΕ ευχαριστω για την βοηθεια..
OLD MAN καταλαβα οτι οι βαλβιδες πρεπει να ειναι ελευθερες ,ήθελα ομως διευκρινηση για τους λοβους
FORUM......αυτος ο ΑΡΧΑΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥΦΟΡΕΜΕΝΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ( GPZ ,ER ,KLE) που ουσιαστικα ειναι ο μισος του GPZ 1000 RX (το θυμαστε??) φυσικα θελει ρυθμιση για καθε κυλινδρο ξεχωριστα (στον πρωτο χρησιμοποιω τι σημαδι Τ και στο δευτερο το σημαδι C στο βολαν)
Eρωτηση....
Αν ειχα το GPZ 1000RX πως θα ρυθμιζα?
ΥΓ Το σαββατοκυριακο θα ξαναπροσπαθησω να τις ρυθμισω παλι..(αλλοι θα γαμ..νε και αλλοι θα γαμιου..αι)

project.breeze
31/10/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από palios_er500
Breeze για καθηγητης στο πολυτεχνειο καλος εισαι (edited: .....................)

Φταίω εγώ που κάθισα και ξόδεψα 10 λεπτά από τον χρόνο μου.Δεν χρειάζεται να είσαι καθηγητής πολυτεχνείου για να καταλάβεις αυτά που γράφω,δεν θα τα λέμε όλα μπακαλίστικα και στην μαστορικήν,είναι μερικά πράγματα που είναι απλά ελληνικά.Αν δεν ξέρεις ελληνικά πάω πάσο.
edited: .....................


Μπορούσες όλα αυτά να τα αποφύγεις με ένα:"Ευχαριστώ για τον κόπο σου φίλε" :wave2:
edited: Σωστό, αλλά το γ@μησες με τον τρόπο σου !!! :wave2:

stefanos
31/10/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από palios_er500

OLD MAN καταλαβα οτι οι βαλβιδες πρεπει να ειναι ελευθερες ,ήθελα ομως διευκρινηση για τους λοβους
FORUM......αυτος ο ΑΡΧΑΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥΦΟΡΕΜΕΝΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ( GPZ ,ER ,KLE) που ουσιαστικα ειναι ο μισος του GPZ 1000 RX (το θυμαστε??) φυσικα θελει ρυθμιση για καθε κυλινδρο ξεχωριστα (στον πρωτο χρησιμοποιω τι σημαδι Τ και στο δευτερο το σημαδι C στο βολαν)
Eρωτηση....
Αν ειχα το GPZ 1000RX πως θα ρυθμιζα?
ΥΓ Το σαββατοκυριακο θα ξαναπροσπαθησω να τις ρυθμισω παλι..(αλλοι θα γαμ..νε και αλλοι θα γαμιου..αι)


Δεν χρειαζόταν διευκρίνηση για τους λοβούς.Ο κανόνας είναι αυτός που σου είπε ο Old.
Αν είσαι λάθος δηλαδή στο C του βολάν αλλά μια στροφή λάθος στην φάση της εξαγωγής, είναι ανοιχτή η βαλβίδα οπότε δεν κουνιέται.
Αυτό είναι το μόνο κριτήριο που μπορεί να έχεις ας πούμε σε ένα παπί η στο xr που δεν βλέπεις τον εκκεντροφόρο όταν ρυθμίζεις.

FZR1000
31/10/2007, 15:14
Αν ειχα το GPZ 1000RX πως θα ρυθμιζα?


Mε τον ιδιο τροπο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Εγω για να μην ανοιγω πολλα καπακια οταν ρυθμιζω το zxr γυρναω τον στροφαλο με την μιζα και μετραω καθε κυλινδρο ξεχωριστα. Ετσι ουτε τα πλαϊνα φερινγκ δεν βγαζω;)

palios_er500
31/10/2007, 17:25
breeze ευχαριστω για το χρονο σου (αν και φανταζομαι οτι αυτο το κανεις και για εσενα)
αλλα σου απαντησα χιουμοριστικα και δεν σε εβρισα...
δεν καταλαβαινω γιατι εγινε edited
μπορει να εκνευριζομαι ευκολα αλλα και εσυ εισαι πολυ ευθικτος
κοιταξε το....:wave2:

project.breeze
31/10/2007, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από palios_er500
breeze ευχαριστω για το χρονο σου (αν και φανταζομαι οτι αυτο το κανεις και για εσενα)
αλλα σου απαντησα χιουμοριστικα και δεν σε εβρισα...
δεν καταλαβαινω γιατι εγινε edited
μπορει να εκνευριζομαι ευκολα αλλα και εσυ εισαι πολυ ευθικτος
κοιταξε το....:wave2:




Όχι φίλε μου δεν είμαι καθόλου εύθικτος,αν παρατηρήσεις από το 2002 που είμαι μέλος ποτέ δεν έχω μαλώσει με κανέναν και αυτό είναι λόγω του χαμηλών τόνων χαρακτήρα μου και της υπομονής που έχω (που μερικές φορές φτάνει στα όρια του σταρχιδισμού :rotflmao: ).Απλά εμένα με πείραξε αυτό που είπες για τις ντομάτες γιατί εγώ προσπάθησα να βοηθήσω και εσύ με αποπήρες.Έχεις δίκιο το κάνω και για τον εαυτό μου αλλά το ερέθισμα το πήρα από σένα που χρειάστηκες μία βοήθεια,αλλιώς δεν θα καθόμουν να γράψω για ρύθμιση βαλβίδων.Ίσως να απάντησες χιουμοριστικά όπως λες απλά συνήθως όταν γράφουμε κάτι χιουμοριστικά βάζουμε καμμία φατσούλα γιατί αλλιώς γίνονται παρεξηγήσεις.Τέλος καλό όλα καλά,ελπίζω να ξεμπερδέψεις σύντομα με το πρόβλημά σου με τις βαλβίδες γιατί αν δεν το προσέξεις τώρα που είναι νωρίς μπορεί να αντιμετωπίσεις σοβαρό πρόβλημα αργότερα:wave2:

palios_er500
31/10/2007, 21:19
ευχαριστω πολυ Βreeze
και παλι sorry :wave2:

palios_er500
31/10/2007, 21:19
ευχαριστω πολυ Βreeze
και παλι sorry :wave2: